Al-Qaeda is minder invloedrijk BUITENLAND Het laatste pokerspel van SPD-leider Gerhard Schroder Amnesty: Ook Nederland solt met mensenrechten Speculaties en spanning bij verkiezingen Suriname Terreurleider al-Zarqawi gewond Italië rolt groot netwerk voor kinderporno op ecruteert altijd leden Het Ierse Republikein- (IRA) recruteert en ig altijd nieuwe leden nog steeds een eigen IC gendienst. Dat blijkt uit ijkse rapport van de on- Oj ijke commissie die toe- udt op het staakt-het- Noord-Ierland. De IRA ter niet van plan ge- ,ai ige acties in de Britse bi e te hervatten. Wel is t et eidingsbeweging vol- tra lister voor Nood-Ier- tii n actief in de geweld - 5! ïisdaad. Het terroristi- ijn aar komt vooral van af- Pa en van de IRA en de e si intse) loyalisten, waar- ns Hain de loyalisten LillJweld op hun geweten 3rg dan de katholieke repu te S L C(X igees volgt Lubbers op ek woensdag 25 mei 2005 De voormalige Por- remier Antonio Guter- ,e t de opvolger van Ruud Hoge Commissaris eer Vluchtelingen van de In le Naties. De 56-jarige Guterres was premier tot 2001, toen hij af- n k ien verkiezingsneder- •n ibers trad in maart af •nh nddigingen van seksue- r, S datie. itio m laat i^tijnen vrij ton - De Israëlische vatjAriel Sharon wil vier- Palestijnse gevange- enfeten. Hij wil daarmee De 1 dat hij de Palestijnse ,ter t Mahmoud Abbas iraël heeft eerder al erd Palestijnse gevan- iro ijgelaten ais onderdeel •sipkkoord dat Sharon en februari sloten. In een rin kvoor de belangrijkste kie anse pro-Israëlische aai ng zei Sharon gisteren ngton dat er een vai ijdperk van vertrou- n hogelijk is. zal uur vrouw Lfrika dood 3rn sburg - In Zuid-Afrika .pp dt gemiddeld elke zes ka man zijn vrouw. Min- ien 10 procent van de leidt tot een veroor- lat staat in een gisteren ;erd onderzoek van :er de Universiteit van 1. Het is het hoogste cijfer onder partners ivaar dan ook ter we- meld. De daders zijn beiders, boeren of vei- op raarse leider e,' ligde getuige i - De voormalige rrillaleider en kort- remier van Kosovo, Haradinaj, heeft ii met een strafzaak te- iroer getuigen al schie- 1 vuurwapens bedreigd. 100 en de aanklagers van ij gisteren voor het Joe- Tribunaal. De broer moord aangeklaagd, agers stelden dat de ten Haradinaj's ver- voorlopige invrijheids- iet kunnen inwilligen is rol in de zaak uit pgehelderd. londen/dubai - Al-Oaeda is nog steeds een zeer gevaarlijke orga nisatie, maar lang niet meer zo invloedrijk als enige tijd gele den. Dat meldt het gezagheb bend Instituut voor Strategische Studies (IISS) in Londen. Een van de kopstukken van al-Oaeda, al- Zarqawi, is in Irak gewond ge raaid bij gevechten met Ameri kaanse en Iraakse troepen. Het al-Qaeda netwerk wordt steeds minder centraal geleid, aldus het rapport van het IISS. „Eind 2004 was al-Qaeda slechts een informele confede ratie van terroristische groe pen", zo meldt het rapport. De verdrijving van het Taliban-re- gime in Afghanistan door het Amerikaanse leger heeft de or ganisatie beroofd van een 'fy sieke basis', waardoor de lei ding van al-Qaeda een 'minie me' controle uitoefent op de troepen die steeds verder ver- 'Harten twee' vrij De vorige Iraakse pre mier Allawi heeft een van de kopstukken van Saddams Baath-partij om gezondheidsredenen uit de gevangenis vrijge laten. Ghazi Hammud al-Ubaydi, de harten twee in een kaartspel dat de Amerikanen in 2003 maakten om de meest- gezochte leden van het oude regime op te spo ren, werd in april 2003 opgepakt. De woord voerder van de nieuwe premier, Ibrahim al-Jaaf- ari, zei gisteren dat een opsporingsbevel tegen Ubaydi is uitgevaardigd. abwe pakt 10 mensen op .Binnen enkele dagen mbabwe 10.000 straat- 10 ijacheraars en andere andelaren gearres- t land verkeert in een 9f)( sche crisis. De politie met de harde aanpak 1 «n. Volgens deskundi- e handel echtér nog ,r illegaliteit ingaan. Zwitsers door hitte e hitte in de zomer van ft 975 Zwitsers het le st, vier maal zoveel als ikelijk werd aangeno- 11 van de extra doden x ijn toe te schrijven aan J(j intreiniging, aldus het jaipersbureau ATS. Dj, atting 22.000 tot 35.000 jdj zijn in Europa in 2003 ïitte doodgegaan. hervormers S daat in Iran is. eeI - Twee hervormings- v0( ïolitici die zondag nog is litgesloten van deelna me e komende presi- e a dezingen, mogen toch de 1. De conservatieve is- na] e raad van hoeders', ins nissie van 12 geestelij- he chtsgeleerden, ver- jen 1 deelname, maar is na dei mst van de geestelijke rjjn i Iran, ayatollah Kha- als verstag gegaan. De be- in e hervormingskandi- est stafa Moin, heeft be- ;t, f nsenrechtenschendin- le e pakken als hij tot jrii1 verkozen wordt. rome/anp - De Italiaanse poli tie heeft een omvangrijk kin derpornografienetwerk opge rold, waarbij zeker 186 mannen waren betrokken. Via het net werk, dat zijn basis had op Sici lië, konden deze personen beel den bekijken en downloaden waarop te zien was hoe meisjes van vier tot acht jaar seksueel werden misbruikt en gemar teld. Onder de verdachten be vinden zich drie priesters, een burgemeester, een arts, een le raar en een politiefunctionaris, meldden Italiaanse media. De verdachten waren allen bezoe kers van de website, deelde een woordvoerder van de Siciliaan- se politie mee. De politie en de justitie van Sicilië coördineer den het onderzoek. De website van het netwerk was afgeschermd voor intemetzoek- machines en alleen toegankelijk voor personen die beschikten over een wachtwoord. De site was vorig jaar op slechts negen dagen toegankelijk, kennelijk een maatregel om ontdekking te voorkomen. Volgens de krant La Repubblica konden geïnte- wijderd zijn. Deze verwijdering zou op den duur ook „ideologische schis ma's" kunnen veroorzaken, zo meent het IISS, en daarmee ook een verdere verzwakking van het netwerk. Abu Musab al-Zarqawi, die wordt gezien als de leider van al-Qaeda in Irak, is gewond. Dat meldde de Italiaanse krant l'Unita gisteren bij monde van Iraakse veiligheidsdiensten. Die bevestigden het bericht dat al- Zarqawi's terreurgroep eerder dinsdag op zijn website plaats te. Al-Zarqawi zou tijdens het recente offensief van Ameri kaanse en Iraakse troepen bij de grens met Syrië gewond zijn geraakt tijdens een schotenwis seling met Amerikaanse militai ren. Dat zou zijn gebleken uit verhoren van gevangen geno men terreurverdachten. „Natie van de islam, bid voor de genezing van onze sjeik Abu Musab al-Zarqawi van een ver wonding die hij heeft opgelo pen op het pad van God", al dus de verklaring van de orga nisatie Heilige Oorlog in Irak. Het internetbericht meldt niet waar en wanneer al-Zarqawi gewond zou zijn geraakt. De groepering meldde dat de ver wondingen uitsluitend dienen als inspiratie om de aanvallen tegen „de vijanden van God" te verhevigen. De Britse krant Sunday Times meldde anderhalve week gele den op basis van een Iraakse arts al dat al-Zarqawi gewond zou zijn. De arts zei dat hij hem in een ziekenhuis in Ramadi had behandeld toen hij bloe dend werd binnengebracht. Al-Zarqawi is de afgelopen pe riode het gezicht geworden dat geassocieerd wordt met de on ophoudelijke golf bloedige aan slagen en moordpartijen in het land. amsterdam/gpd - Veel regeringen in de wereld schenden de mensenrechten bij het bestrijden van terrorisme. Ze belo ven vrijheid en gerechtigheid, maar cre- eren in de praktijk juist meer angst en onveiligheid. Evenals voorgaande jaren is dat ook nu weer de belangrijkste con clusie van het jaarboek (over 2004) van de mensenrechtenorganisatie Amnesty International. „Vier jaar na 11 septem ber is de belofte van regeringen om de wereld veiliger te maken, hol gebleken", luidt het harde oordeel. De schuld hiervoor ligt voor een belang rijk deel bij de Verenigde Staten.Als het machtigste land ter wereld zijn neus op haalt voor de rechtstaat en mensenrech ten, lijkt dit een vrijbrief voor andere landen om mensenrechten te schenden, zonder gestraft te worden", aldus Am nesty. De organisatie bekritiseert onder meer het plan van Nederland om het verheerlijken of vergoelijken van ernsti ge terroristische misdrijven strafbaar te stellen. „Dat zou een ernstige inbreuk op de vrijheid van meningsuiting kun nen betekenen", aldus Amnesty. Ook het voorstel om verdachten van terroris me makkelijker vast te kunnen zetten, wordt gehekeld. Hierdoor neemt de kans toe dat 'onschuldigen langdurig en onterecht de vrijheid wordt ontnomen'. De Verenigde Staten krijgen een veeg uit de pan omdat ze in de ogen van de mensenrechtenorganisatie geen grondig onderzoek instellen naar de rol van hooggeplaatste militairen en politici bij de mishandelingen in de Abu Ghraib ge vangenis in Irak. En omdat ze het abso lute verbod op marteling 'proberen te relativeren'. Dat regeringen onder het mom van ter rorismebestrijding, 'buitensporig geweld gebruiken tegen burgers', is recentelijk goed duidelijk geworden in Oezbekistan, stelt de organisatie. Daar werden on langs honderden burgers gedood toen het leger op demonstranten schoot om, naar eigen zeggen, terroristen uit te schakelen. Gevolg van dit beleid is dat vele duizen den mensen in crisissituaties niet gehol pen worden en aan hun lot worden overgelaten. Als voorbeelden noemt Amnesty Darfur (Sudan), Haïti, de De mocratische Republiek Congo (DRC), Afghanistan, Irak en Zimbabwe. In Dar fur deed de internationale gemeenschap te weinig, te laat, met ernstige gevolgen voor honderdduizenden mensen. In Haïti veroverden mensen die verant woordelijk waren voor ernstige mensen rechtenschendingen opnieuw machts posities. In Congo is niet effectief gerea geerd op de systematische verkrachting van tienduizenden vrouwen, kinderen en zelfs baby's en in Zimbabwe kan de regering ongestoord voedseltekorten manipuleren. Verkiezingen in Afghanis tan hebben niet kunnen voorkomen dat het land wegglijdt in een neerwaartse spiraal van wetteloosheid en instabili teit. Dit geldt ook voor Irak. Amnesty verwijt de mensenrechtencommissie van de VN de Iraakse crisis totaal te heb ben genegeerd. En het Russische leger gaat zich in Tsjetsjenië nog altijd te bui ten aan het martelen, verkrachten en seksueel misbruiken van vrouwen. Am nesty wijst overigens ook op het toene mende onmenselijke geweld van gewa pende groepen. In 2004 waren er ook positieve ontwik kelingen. Zoals de bepaling van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat de gevangenen van Guantanamo Bay er recht op hebben dat een rechter beoor deelt of hun detentie wel rechtmatig is. In het Nationaal Indoor Stadion Anthony Nesty stonden gisteren 261 stembussen klaar voor transport naar de stemlokalen in en rond Paramaribo. In de dozen zitten de stembil jetten. De man op de voorgrond houdt in de gaten of alles netjes verloopt. Foto: ANP/Olaf Kraak resseerden via een 'gespeciali seerde' website in een 'oosters land' aan het adres komen van een site waar zij het wacht woord voor de internetsite met de beelden konden krijgen. Alle maatregelen tegen ontdek king ten spijt, kreeg de politie uiteindelijk toch lucht van de zaak. Dat gebeurde nadat ie mand een tip had gegeven aan een telefonische hulplijn voor slachtoffers van kindermishan deling. Computerexperts van de politie kwamen op het spoor van het netwerk. Het onderzoek heeft tot dusver bijna een jaar ge duurd. De politie heeft bij bijna tweehonderd huiszoekingen in heel Italië computers in beslag genomen, waarop collecties kinderpornofilms waren opge slagen. Er zijn nog geen aanklachten geformuleerd omdat het onder zoek nog loopt. De directeur van een Italiaanse organisatie voor kinderbescherming zei dat de ontdekking van de politie in deze zaak alleen nog maar het topje van een ijsberg is. door onze correspondent Nina Jurna Paramaribo - Wordt het op nieuw het Nieuw Front van pre sident Ronald Venetiaan? Of toch weer ex-president Jules Wij- denbosch? En wat zijn de werke lijke kansen van voormalig leger leider Desi Bouterse? In Surina me is de verkiezingskoorts in vol le hevigheid losgebarsten. Van daag gaan de Surinamers naar de stembus om een nieuw parle ment te kiezen. De laatste opiniepeilingen ge ven het Nieuw Front de zege. In Paramaribo zou de partij van Venetiaan kunnen rekenen op 34 procent van de stemmen. Ook in de grote districten Wa- nica en Nickerie zijn de meeste zetels volgens onderzoeksbu reau IDOS voor het front. De NDP van Desi Bouterse komt in Paramaribo als tweede uit de bus met 22 procent, gevolgd door de VW van Wijdenbosch met 14 procent. Volgens een peiling van Suriname Times is Wijdenbosch wel de favoriete presidentskandidaat voor bijna twee derde van de Surinamers. Maar ondanks alle peilingen blijft het gissen, want nog altijd heeft 30 procent zijn keuze nog niet gemaakt. De laatste dagen deden de drie grote partijen er alles aan om juist die zwevende kiezer voor zich te winnen. Het Nieuw Front kwam met tv-beel- den van brandende gebouwen uit de jaren tachtig om het schrikbewind van legerleider Bouterse te benadrukken. De NDP vertoonde een filmpje waarin Bouterse in één adem werd genoemd met grote vrij heidsstrijders als Mahatma Ghandi en Nelson Mandela. Er werd druk gespeculeerd dat Bouterse zich wellicht vlak na de verkiezingen zal terugtrek ken en zijn nummer twee, de alom gerespecteerde arts Jenny Simons, naar voren zal schui ven. Veel partijen hebben im mers aangegeven niet zozeer problemen te hebben met de NDP als wel met Bouterse. Ook de Amerikaanse verklaring dat Washington niet met een rege- ring-Bouterse wil samenwer ken, heeft er in gehakt. De kans is klein dat enige partij alleen genoeg zetels zal halen om met een tweederde meer derheid de president te kunnen kiezen. Er zal dus druk onder handeld moeten worden, waar bij ook kleinere partijen, zoals Al van de enige vrouwelijke presidentskandidate Monique Essed, of de 'A-combinatie' van ex-commando Ronny Bruns- wijk een belangrijke rol kunnen gaan spelen. Vooral Al wordt genoemd als mogelijke partner voor het Nieuw Front. Hoewel Bouterses populariteit de afgelopen maanden is ge daald, herhaalde hij deze week dat het volgens hem een strijd wordt tussen het Nieuw Front en de NDP. Tijdens zijn slotma nifestatie afgelopen weekeinde, waar ruim zesduizend aanhan gers aanwezig waren, hield Bouterse een voor zijn doen keurige speech zonder zijn te genstanders, zoals gebruikelijk, uit te schelden. Kroongetuige Bouterse een fantast De kroongetuige die in Nederland de doorslag gaf voor de veroordeling van Dési Bouterse wegens cocaïnesmokkel, heeft de betrokkenheid van de vroegere Surinaamse leger leider verzonnen. Dat blijkt volgens politie en justitie in Bel gië uit hun eigen omvangrijke drugsonderzoek naar die Bel gische man. De advocate van Bouterse, I. Weski, wil mede daarom dat de Hoge Raad de zaak heropent, zodat haar cli ënt alsnog kan worden vrijgesproken. Het gerechtshof in Den Haag veroordeelde de vroegere Surinaamse machtheb ber in 1999 tot elf jaar gevangenisstraf voor betrokkenheid bij de smokkel van 474 kilo cocaïne van Suriname naar Stel lendam. Hetzelfde hof sprak hem destijds wegens gebrek aan bewijs vrij voor betrokkenheid bij vijf andere cocaïne transporten. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Met zijn rug tegen de muur is Gerhard Schroder (SPD) op z'n best. Dan kan de Duitse sociaal-democraat zonder scru pules zijn, zoals in 2002, toen hij de anti-Amerikaanse stemming in zijn land aanwakkerde en me de daardoor - ondanks zijn ach terstand in de peilingen - de Bondsdagverkiezingen wist te Bondskanselier Schroder, van zeer eenvoudig komaf, is een straatvechter en, net als Bill Clinton, een 'comeback kid'. In staat om, gestart vanuit de meest miserabele uitgangsposi tie, tóch als eerste te eindigen. „Iedere andere politicus had ik allang afgeschreven, maar Schroder is altijd goed voor een verrassing", zegt professor Wil liam Paterson, directeur van het Institute for German Studies Gerhard Schroder gisteren tijdens een toespraak op een economisch forum in Berlijn. Foto: Reuters aan de Universiteit van Bir mingham. Toch moet er in september, als er vervroegde nationale verkie zingen op de agenda staan, een wonder gebeuren, willen Schröders sociaal-democraten terugkeren als regeringspartij. De SPD heeft zich sinds 1998, toen het tandem Schröder- /Joschka Fischer (Groenen) vol hoop op verandering aantrad, bij de kiezers ongekend impo pulair weten te maken. Zelfs de traditionele aanhang, arbeiders en werklozen, heeft inmiddels de overstap gemaakt naar die andere volkspartij, de christen democratische CDU/CSU. Niet zelden bekennen die onte vreden mensen dat ze, behalve van de SPD, ook de neus vol hebben van juniorpartner Bündnis'90/De Groenen, de milieupartij die de kiezers op zadelt met dure windmolens in plaats van zich te concentreren op de bestrijding van de massa werkloosheid. Schroder weigert inmiddels om zich nog uit te spreken voor de Groenen als fa voriete coalitiepartner. Bij de deelstaatverkiezingen in Noordrijn-Westfalen (NRW), de bakermat van de sociaal-demo craten, werd zondag duidelijk dat de hervormingspolitiek van Gerhard Schroder, vastgelegd in zijn 'Agenda 2010', is mis lukt. De SPD werd weggevaagd. Niet dat Schröders sanerings- beleid onjuist is, integendeel, iedere expert is het erover eens dat geen enkele regering - ook niet een conservatief-liberale - ontkomt aan de plicht om Duitslands peperdure verzor gingsstaat te hervormen. Maar rood-groen slaagde er niet in de kiezers over te halen om mee te werken aan het her vormingsproces. Met de pr-machine van rood groen, voor zover herkenbaar, was altijd wel iets mis. De grote lijn werd nooit helder voor het voetlicht gebracht. De regering verspeidde naargeestig doem denken, in plaats van optimis me. Hervormingsprojecten kre gen geen simpele namen mee als 'Een toekomst voor Duits land' - om maar eens wat te noemen - maar hebben bu reaucratische omschrijvingen als 'Hartz I t/m IV. ANALYSE In de praktijk betekenden de hervormingen voor de burgers nóg meer papierwerk, opge steld in onbegrijpelijk Duits ambtenarenjargon. Tot over maat van ramp blijkt de uitvoe ring van de omstreden, nieuwe werkloosheidswet, Hartz IV, geen besparingen op te leveren, maar tientallen miljarden eu ro's meer te kosten. Telkens als successen uitble ven, kwam de partijbasis in op stand. Anders dan Tony Blair, die Labour moderniseerde en zijn partij naar een historische derde verkiezingsoverwinning leidde, wist Gerhard Schroder zijn linkse partijvleugel nooit te disciplineren. Sinds het debacle in NRW roeren de 'Betonköpfe', de gestaalde kaders die onder nemers demoniseren als een bijbelse 'sprinkhanenplaag', zich weer luidruchtig. Schroder had naast zich een ty pe als Gordon Brown moeten hebben, meent William Pater son. „Een minister van financi en die in binnenlands- en in fi- nancieel-economisch opzicht succesvol is en alles voor Blair opknapt. Zo iemand zie ik in Duitsland niet." De briljante Brown kan bovendien zonder meer Blairs positie overnemen. Maar Gerhard Schroder heeft helemaal geen kroonprinsen. Als de selfmade politicus uit Hannover, die als geen ander voor hem de partij tot een per soonlijke machtsvehikel pro beerde te maken, deze herfst zijn laatste pokerspel verliest, staat er niemand klaar om het roer over te nemen. De SPD, die oude arbeiderspartij, blijft dan verweesd achter; intern verdeeld en machteloos. Daarna vertrok hij direct naar het binnenland waar hij op zijn buitenverblijf Broko Baka tot rust komt en zich voorbereidt op de uitslag van de verkiezin gen. Bouterse trekt zich hier re gelmatig terug met de partijtop van de NDP om te bidden en de mediteren in de natuur. „Het is uiteindelijk de kosmos en het bovennatuurlijke dat de uitslag van deze verkiezingen bepaalt", zei Bouterse onlangs. Pas later vandaag keert Bouterse per he likopter terug naar Paramaribo om vlak voor de sluiting van de stembussen in Paramaribo- Noord te stemmen. Eerder heeft Bouterse gezegd zich te zullen terugtrekken bij een zwaar verlies voor de NDP. Aan de betrouwbaarheid van de verkiezingen wordt door de op positie sterk getwijfeld. Er zou den meer dan 30.000 oproep kaarten te veel zijn verstrekt. Zelfs overleden mensen en niet-Surinamers kregen op roepkaarten. Op de stembu reau's en bij de telling zullen waarnemers van de Organisatie van Amerikaanse Staten aanwe zig zijn. De uitslag wordt overi gens pas morgen verwacht. Oude EU-leden verhogen budget ontwikkelingshulp brussel/anp - Alle vijftien oude lidstaten van de Europese Unie zullen in 2015 0,7 ^bcent van hun begroting uittrekken voor ontwikkelingshulp. In 2010 wil len zij al een gezamenlijk ni veau van 0,56 procent bereiken. Dat hebben de EU-ministers van ontwikkelingssamenwer king gisteren afgesproken. Vooral Duitsland, Italië, Portu gal en Griekenland moeten hierdoor hun nationale budget voor ontwikkelingshulp fors verhogen. De tien nieuwe, hoofdzakelijk Oost-Europese, lidstaten zullen in 2015 ieder 0,33 procent van hun begroting uittrekken voor de armste lan den ter wereld. De Europese bijdrage voor de armoedebe strijding in de wereld stijgt hier door de komende vijf jaar al met 20 miljard euro tot 59 mil jard euro. De afspraken passen in het kader van een VN-ak- koord om in 2015 de armoede op de wereld te halveren.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7