Kindermishandeling kost jaarlijks miljard BINNENLAND 2 'Ali B., Wendy en Maxima dragen bij aan integratie' Pleidooi voor betere controle opiniepeilingen l iraken over iuwvlokje erdam wil af 400 banen >(ndi< Investeren in preventie ook financieel lonend dierproeven cosmetica dgevaarlijke erijen terug ernemer helpt enhuis [Handing van (vliegtuig 1 ant snijdt in idieregels 'Verscherpte controle illegale export van tvV 'Telefoonterroristen' wijzen kritiek Consumentenbond af V. K v ré Ook België onderzoekt internetbaby Heropening van IJzeren Rijn kost Nederland geld woensdag 25 mei 2005 dam - Voor de tweede Rotterdam uitgeroepen nementenstad van het euw is de toekenning Maasstad van de Grand blieksevenementen voor emationaal FilmFestival lam. Burgemeester Ivo ten nam gisteren de tro- oorkonde in ontvangst iden van de directeur van derlands Bureau voor 11e en Congressen. ut en - Opvangcentrum loofde Varkensland is ten met de procedure witte zwijntje Sneeuw- e vangen en een be id thuis te geven. In een cmet Faunabeheer en wsbeheer zijn 'keiharde ;en' gemaakt om het dat op de Veluwe rond- ilt, niet af te schieten tot iraag behandeld is. Ook losbeheerder zorgdra- 1 derden het dier met dam - Rotterdam wil vol ar vierhonderd volledige schrappen. Dat bespaart eente jaarlijks 20 mil- iro. Dat blijkt uit de jaar- ig over 2004 die de ge- gisteren heeft gepre- rd. Op een begroting van ard heeft de stad 104,3 1 euro overgehouden, lam wil het ambtenaren- at inkrimpen uit bezui- rwegingen. pverw - De geleidelijke invoe- ■éi een verbod op dier- ■ïvoor de productie van Jica blijft van kracht. Dat et Europese Hof van Jus- Luxemburg gisteren be- Het Hof wees een beroep Franse overheid af, om- 'erbod niet strijdig zou het zogeheten rechts- iidsbeginsel. Volgens dat onder zware druk 1 grote cosmeticapro- 1, is het verbod wel in !t het Europese rechts- idsbeginsel. [ag Computerbedrijf aalt verschillende op- e batterijen terug, die in gebruikt worden. De ieid en kunnen oververhit 's jj vaardoor ze brandge le nnen opleveren, maakte e a lsel en Waren Autoriteit jj| ^steren bekend. Het 3oi 1 de batterijen met de mmers HQ441 tot en )507 en 3X446 tot en met 13 ■dj /en - Dankzij de financi- 11 van een plaatselijke dontwikkelaar kan het 3'. v 1 Medisch Centrum in 15i ren de wachttijd voor i-onderzoek terugbren- ree weken. De onder- :eft een zogenoemde aangeschaft en ver voor een prijs ver on- rktwaarde aan een jericht zelfstandig itrum. Daarin partici- :t ziekenhuis voor 75 en de ontwikkelaar resterende 25 procent. nMRI-scan kunnen af- ;en worden gemaakt rel de hele binnenkant menselijk lichaam. hbo - Een vliegtuig met ïeft maandag een nood- gemaakt op het com- de Surinaamse Staats- schappij in het district cca. In het toestel lagen cocaïne met een ge- naar schatting 750 tot _j ogram. Het is de politie em t gelukt de op de vlucht 1 inzittenden aan te Het bedrijfscomplex st* ingeveer 35 km van de ad Paramaribo. De poli- ht t dat het om een mis- JJ ugsdropping gaat. 4/t ch - Noord-Brabant i/ij s snijden in de bestaan- hai idieregels. Er komt één 'if* ie subsidieverordening 5 van de huidige 21. Ge- ;bn [halveert de provincie tal beleidsregels dat f ehanteerd bij het verle- 1 subsidie tot 28. De jfj verordening zal prak- nteerbaar zijn zowel burgers en instellingen JL de provincie. De rege- 2 lerkt het aantal admini- I ihandelingentoteen lm Rapper Ali B. speelt een belangrijke rol bij de integratie van allochtonen. Archieffoto: ANP amsterdam/anp - Rapper Ali B. speelt volgens jongeren een grote rol bij de integratie van al lochtonen in Nederland. „Hij is een voorbeeld van een buiten lander die wel gerespecteerd wordt" en „Hij zorgt ervoor dat er meer over bepaalde onder werpen gesproken wordt", zeg gen jongeren die meegedaan hebben aan een onderzoek van MTV en Qrius over maatschap pelijke betrokkenheid. Aan 1092 jongeren tussen de 13 en 29 jaar is via internet een aantal stellingen en vragen voorgelegd. Prinses Maxima draagt, 'al is ze geen artiest', volgens de onder vraagden ook bij aan de inte gratie. Lange Frans en Baas B worden genoemd voor hun nummer over zinloos geweld en Wendy van Dijk omdat „het haar niet uitmaakt of je een Ne derlander of allochtoon bent, voor haar programma's helpt ze iedereen". De meeste jongeren vinden het geen goed idee als bekende Ne derlanders of artiesten de poli tiek in zouden gaan, maar als er dan toch iemand genoemd moet worden, gaat de voorkeur uit naar Bridget en Katja (van Lijst 0), Jack Spijkerman, Paul de Leeuw, Chris Zegers en Peter R. de Vries. Stemmen voor de verkiezingen van de Tweede Kamer zou 76 procent zeker doen. Hoger op geleiden zijn daartoe eerder ge neigd dan lager opgeleiden den haag/anp -. De VROM-In- spectie bindt de strijd aan met de illegale export van afgedank te televisies, wasmachines en andere elektrische apparaten naar ontwikkelingslanden. Het ministerie van VROM kondigde gisteren verscherpte controles van winkelketens en handela ren aan. Het ministerie wil in 2006 con crete resultaten van de strenge aanpak zien. Wanneer de illega le export niet afneemt, over weegt VROM extra maatregelen als een afgifte- en registratie plicht voor de afgedankte appa raten te nemen, aldus een woordvoerster van de inspec tiedienst. De VROM-Inspectie constateert na onderzoek in Noord-Bra bant en Limburg dat 'minimaal 20 procent' van de afgedankte televisies illegaal naar ontwik kelingslanden in Azië, Afrika en Oost-Europa worden geëxpor teerd. Elektrische apparaten als tv- toestellen, mobiele telefoons en koelkasten bevatten metalen als cadmium en lood en zijn daar om 'gevaarlijke afval' als ze ka pot zijn en afgedankt worden. Om deze volgens de milieure gels goed op te ruimen, betalen consumenten bij de aanschaf van een nieuwe televisie een 'verwijderingsbijdrage'. Mensen in ontwikkelingslanden 'verwerken' de afgedankte ap paraten op een primitieve ma nier, bijvoorbeeld boven een vuurtje. De restanten worden veelal gedumpt en vervuilen het grondwater, dat vaak de bron voor drinkwater is. (respectievelijk 86 versus 69 procent). De top-5 van de stem- voorkeur is Weet ik niet (27 procent), PvdA (23 procent), SP (12 procent), WD (9 procent) en Groenlinks en Lijst Wilders beiden 8 procent. Meer dan driekwart van de on dervraagden is van mening dat de maatschappij begint bij je zelf en dat je zelf iets moet doen om die te veranderen. Bijna tweederde windt zich op over 'voorvallen' in de maatschappij. Slechts 7 procent negeert dit juist en een 0,5 procent houdt zich helemaal niet bezig met de maatschappij; 12 procent voelt zich niet prettig in Nederland en 2 procent voelt zich erg on prettig. Het hebben van normen en waarden vindt 83 procent be langrijk en bijna alle jongeren (86 procent) zijn van mening dat deze door de ouders moe ten worden bijgebracht en pas daarna door scholen en media. Jongeren laten zien dat ze nor men en waarden hebben door 'normaal te doen', 'je open te stellen voor anderen', 'respect voor ouderen', 'vrijwilligers werk doen', 'je eigen mening hebben' en 'niet over anderen oordelen'. Als ze zelf een tv- campagne mochten maken zou die gaan over onderwerpen als 'respect', 'vrouwen niet als lust object zien', 'ouderen staan niet boven jongeren' en 'tot tien tellen'. Ongeveer zes op de tien jonge- door Ferdi Schrooten den haag - Kindermishandeling kost de Nederlandse samenle ving jaarlijks minstens één mil jard euro, zo blijkt uit nieuw on derzoek. Hoogleraar kindermis handeling Herman Baartman vindt het geoorloofd om de slachtoffers te tonen als een for se kostenpost. „Misschien loopt de politiek wat harder nu ze weet welk prijskaartje aan alle ellende hangt." Het is nog een voorzichtige be cijfering, die 965 miljoen euro per jaar die de maatschappij kwijt is aan de gevolgen van kindermishandeling. Jaarlijks worden tussen de 50.000 en 80.000 kinderen in Nederland het slachtoffer van mishande ling. „Maar dat zijn alleen de slachtoffertjes die bekend zijn bij instanties als de kinderbe scherming, jeugdzorg en huis artsen", zegt Baartman, hoogle raar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De berekening is uitgevoerd door Willem Jan Meerding, als gezondheidseconoom verbon den aan het Erasmus Universi tair Medisch Centrum in Rot terdam. Bijna de helft van de één miljard euro gaat op aan directe zorg bij kindermishan deling. „Denk aan het oplappen van de kinderen bij de huisarts of in het ziekenhuis, maar ook aan pleegzorg. Dat kost jaarlijks honderden miljoenen euro's", zegt Baartman. Nog veel meer geld gaat op aan de indirecte schade, die zich vaak pas jaren later openbaart. Slachtoffers van kindermishan deling blijven hun hele leven relatief 'duur'; ze belanden eer der in de criminaliteit, hebben vaker speciaal onderwijs nodig en ze behoeven ook op latere leeftijd nog vaak extra gezond heidszorg. „Vooral de behoefte aan psy chische zorg kan op latere leef tijd opeens enorm toenemen zegt Baartman. In landen als de VS, Australië en Canada hebben onderzoe kers eerder al de kosten van kindermishandeling becijferd. „In sommige andere landen valt de schade gemiddeld nog veel hoger uit. Maar wij hebben met opzet gekozen voor een voorzichtige becijfering. Vooral de jeugdhulpverlening, politie, onderwijs en pleegzorg zijn Wendy van Dijk, presentatrice van 'Hart in Aktie'. Archieffoto: ANP ren zijn van mening dat seks en geweld op de televisie geen ne gatieve invloed op hen heeft. Bijna alle jongeren (92 procent) vinden dat het beeld dat de me dia over hen neerzet over het algemeen niet klopt. Op de vraag wat er dan niet klopt zeg gen de ondervraagden onder meer; dat alle jongeren geen normen en waarden hebben, lui en brutaal zijn, allemaal jon ge crimineeltjes zijn, te veel eten, geen respect hebben voor ouderen en veel minder weten dan ouderen toen die jong wa ren. Jongeren willen in de media juist graag horen dat hun leef tijdsgenoten goede dingen doen, zoals 'Marokkaan van 18 redt Drents meisje van verdrin kingsdood', 'jongen van 17 helpt omaatje de straat over' of berichtgeving over multicultu rele feesten. den haag/anp - De werkgevers organisaties van Nederlandse callcenters wijzen kritiek van parlementariërs en de Consu mentenbond op hun handel wijze af. Dat bleek gisteren tij dens een bijeenkomst op het hoofdkantoor van de Consu mentenbond in Den Haag over 'telefoonterreur' door onderne mingen. De bond bepleit een goed wer kend register voor mensen die niet gebeld willen worden door bedrijven. Op hun beurt moe ten deze bedrijven wettelijk worden verplicht zich bij het register aan te sluiten. De aanbevelingen vloeien voort uit de resultaten van het meld punt 'Stop Telefoonterreur' van de Consumentenbond. Eind maart reageerden in een paar dagen tijd 6700 mensen op een oproep om klachten te melden. D66-Kamerlid L. van der Laan vindt dat de branche binnen een half jaar moet komen met een eigen plan van aanpak. Bij onvoldoende resultaten wil ze nieuwe regels gaan opleggen, met hogere boetes bij overtre dingen. Van der Laan; „Er moet een stevige stok achter de deur zijn." R. Algra, Tweede Kamer lid voor het CDA, liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. De werkgevers in de callcenter- branche vinden dat de Consu mentenbond en de Kamerleden hen veel te gemakkelijk in de verdomhoek plaatsen. „We worden neergezet als telefoon terroristen en dat is echt volko men buiten elke proportie", zei voorzitter F. Spangenberg van de Vereniging Contactcenters Nederland (VCN). „Natuurlijk gaat het wel eens mis, maar in het algemeen is het zo dat be drijven op een prettige manier willen communiceren met hun potentiële klanten. De veron derstelde tegenstelling tussen wat wij doen en wat consumen ten willen, is er niet." Spangenberg en zijn collega D. Bakker van de Werkgeversver eniging Callcenters (WGCC) er kennen dat iedere klacht er een teveel is, maar wijzen erop dat veel zaken al zijn geregeld in onder meer de telecomwet en de privacywet. „Op grond van de telecomwet kan toezicht houder Opta al boetes opleggen tot 450.000 euro. En wie niet meer gebeld wil worden, kan dat aangeven. Bedrijven zijn verplicht om die wens te res pecteren." De werkgevers verwijten de parlementariërs 'stoer gedrag'. Zij zouden goede sier maken met het onderwerp, maar dis cussie uit de weg gaan. „Ze hielden hun praatje en gingen direct weer weg", zei Bakker. „Jammer, want wij waren graag met hen in gesprek gegaan." door Gerard Beverdam Amsterdam - „Je kunt wel hon derdduizend mensen ondervra gen, maar dat zegt niets over de representativiteit", zegt Mauri ce de Hond, die peilt voor de NOS. Voor elke peiling die De Hond uitvoert, raadpleegt hij zo'n duizend mensen. „Dat is statistisch gezien meer dan ge noeg. Binnen zo'n groep kun je duidelijk ontwikkelingen vast stellen en een betrouwbaar beeld geven van de publieke opinie." De Hond stelt dat de opinie zelf niet wordt beïnvloed door de peilingen. „Peilingen zijn voor de kiezers puur een bron van informatie, al hebben ze indi rect wel invloed. Politici laten zich in de campagne immers beïnvloeden door de uitkom sten. Als nu uit peilingen zou blijken dat zeventig procent de Europese grondwet steunt, zouden politici niet zo panieke rig reageren." Reinier Heutink, directeur van onderzoeksbureau Inter - view/NSS, ziet wél invloed op de publieke opinie. „Naarmate de uitkomsten van de peilingen scherper worden, worden de directe effecten groter. Natuur lijk heeft De Hond gelijk wan neer hij zegt dat resultaten met name de campagnes beïnvloe den. Maar ik vind dat je niet kunt doen alsof peilingen zelf geen enkele invloed hebben." Volgens Heutink stellen onder zoekers als De Hond uit 'een zeker opportunisme' dat hun onderzoeken niet van invloed zijn op verkiezingsuitslagen. „Misschien zijn ze bang voor een verbod. Ik ben juist voor stander van regulering, omdat Opiniepeiler Maurice de Hond. Archieffoto: GPD er veel te veel wordt gepeild. Natuurlijk zijn peilingen een bron van informatie, maar ze kunnen ook verwarring zaai en." Ook is Heutink niet over tuigd van de kwaliteit van elk onderzoek. Juist om de be trouwbaarheid te verbeteren, heeft Interview/NSS -net als TNS NIPO- ervoor gekozen bij de peilingen over de Europese grondwet mensen telefonisch te benaderen. Interview/NSS doet onderzoek voor NOVA, TNS NIPO werkt met name voor RTL Nieuws. „Juist omdat de interesse laag is, krijg je via de telefoon een beter beeld, dan wanneer je mensen via in ternet benadert", zegt Heutink. Vanwege de groei van het aan tal peilingen en de directe in vloed die hij daaraan toekent, bepleit Heutink betere controle. „Ik zou er voorstander van zijn dat bureaus elk halijaar hun keuken openstellen voor we tenschappers. Die zouden moeten controleren of het hele onderzoeksproces deugt." Een goed idee, vindt Claes de Vreese, hoofddocent communi catiewetenschap aan de Uni versiteit van Amsterdam en ge specialiseerd in opiniepeilin gen. „Maurice de Hond maakt bijvoorbeeld iets minder dan andere bureaus bekend hoe hij zijn onderzoeken uitvoert. Waarmee ik niet wil zeggen dat zijn peilingen niet goed zijn, maar dat is juist niet te beoor delen." Toch is De Vreese met De Hond van mening dat peilingen geen grote invloed hebben op het stemgedrag. „Er zijn wel effec ten, maar die heffen elkaar aar dig op. Er zijn mensen die stemmen op een partij die aan de winnende hand is, maar ook kiezers die juist voor de under dog gaan. Of dat met het refe rendum ook opgaat, kan ik niet goed beoordelen." Ondanks de discussie over de mf thode en de invloed van pei lingen, zitten de resultaten dicht bij elkaar. De nee-stem mers zijn volgens de onderzoe kers aan de winnende hand. „Het lijkt een gelopen race", concludeert Remco Frerichs van TNS NIPO. Hij is juist blij met verschillende peilingen. „Als er maar één peiling zou zijn, zou ik twijfelen over de be trouwbaarheid. Want dan zou den ook bepaalde belangen kunnen meespelen. Door een aantal peilingen van verschil lende bureaus, sluit je dat ge vaar uit." Heutink wil niet zeggen dat de campagne een gelopen race is. Hij vindt dat onderzoekers moeten oppassen met vergaan de conclusies. „Ook dat vind ik lastig bij Maurice de Hond. Hij doet onderzoek, maar ventileert over de onderwerpen vaak na drukkelijk zijn eigen mening. De Hond is een goede politieke analist, maar ik vind dat onder zoekers zich onafhankelijk moeten opstellen." Maurice de Hond blijft echter uitdragen, dat veel kiezers zich niet serieus genomen voelen. „Dat veel politici weinig gevoel voor de kiezers hebben, blijkt wel uit het feit, dat ze dachten dat de Europese grondwet het wel zou halen", zegt de NOS- onderzoeker. Volgens hem had vijfjaar geleden al een referen dum over de euro moeten wor den gehouden. „Dat had toen positief uitgepakt. Nu zie je vooral twijfels bij mensen die niet per se tegen Europa zijn, maar wel teleurgesteld in bij voorbeeld de euro of de snelle uitbreiding van de EU. Die groep had eerder overtuigd moeten worden, maar daarvoor is het nu te laat." waarschijnlijk nog veel meer geld kwijt aan de gevolgen van kindermishandeling dan wat we tot nu toe hebben kunnen achterhalen", zegt econoom Meerding. Baartman erkent dat de bereke ning van de financiële maat schappelijke schade van kin dermishandeling nogal kil over komt. „De eerste keer denk je: moet het nou over die boeg? Maar we leven nu eenmaal in samenleving die geweldig zake lijk is geworden." Volgens Baartman is het juist daarom goed om een prijskaartje' aan het fenomeen ldndermishande- ling te hangen „Dit onderzoek toont aan dat het driedubbel loont om nog meer te investeren in het voor komen van geweld tegen kinde ren", aldus Baartman. „Want geld dat je in de aanpak van kindermishandeling investeert, verdien je op termijn terug. Minder speciaal onderwijs, minder politie-inzet, minder psychische zorg. En minder slachtoffers. Want uiteindelijk weegt het leed van de kinderen natuurlijk wel zwaarder dan de kosten die ermee gemoeid zijn." brussel/anp - Justitie in het Vlaamse Oudenaarde is een vooronderzoek begonnen tegen een vrouw die haar kind via in ternet heeft zou hebben ver kocht aan een echtpaar uit Leusden. In verband met het onderzoek is haar computer maandag in beslag genomen. De vrouw en haar man zijn ook al ondervraagd door justitie. De Belgische justitie probeert de draagmoeder aan te pakken via de wet die een „menson waardige behandeling" ver biedt. Na kort onderzoek kwa men de onderzoekers tot de conclusie dat het niet mogelijk is om de wet op de mensen handel erbij te halen. Maandag begon de Raad voor de Kinder bescherming in Nederland al een onderzoek naar de zaakDe vrouw sprak aanvankelijk af met een echtpaar uit Belgisch Limburg dat zij voor hen een kind zou dragen. Na zeven maanden vertelde de vrouw het echtpaar dat zij een miskraam had gekregen. Later beweerde ze dat ze de baby niet wilde af staan wegens de emotionele binding. Kort daarna zei ze dat haar eigen man de vader van het kind is. Het Limburgse echtpaar wil nu via een DNA- test laten nagaan wie de biolo gische vader is, om zo toch de baby te kunnen opeisen. Een deskundige zegt in dagblad Het Laatste Nieuws dat het echter moeilijk zal worden om zo'n test af te dwingen. den haag/anp - Nederland moet meebetalen aan herope ning van de IJzeren Rijn, de goederenspoorlijn die Antwer pen via Noord-Limburg ver bindt met het Duitse Ruhr-in dustriegebied. Zo moeten Ne derland en België de kosten de len van de aanleg van een tun nel onder het natuurgebied De Meinweg bij Roermond. Dat heeft het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag bepaald. Het hof erkent het recht van doortocht van België door Ne derland. België en Nederl^d schakel den in 2003 het h<# in om een uitweg te vinden uit het slepen de spoordossier van de IJzeren Rijn. De Belgen willen de lijn, die stamt uit de negentiende eeuw maar sinds 1991 niet meer wordt gebruikt, reactive ren voor de verdere ontwikke ling van de Antwerpse haven. Nederland vreesde schade voor de natuur. De bindende arbitrage moest vooral antwoord geven op de vraag wie de rekening van de noodzakelijke opknapbeurt be taalt. Nederland schat de kos ten op ongeveer 500 miljoen euro. Wat de kostenverdeling betreft beveelt het aan een commissie van onafhankelijke deskundi gen aan te stellen die de hoogte van de diverse kostenposten nader moet bepalen, voordat precies kan worden vastgesteld wat elk land moet betalen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5