Adoptiekind gaat fluitend door 't leven GRATIS LEER?! BINNENLAND 1 Op straat gezet, morgen examen geschiedenis 'Nederlands nee werpt Europa ver terug' Stortvloed aan tips na tonen foto's hooligans 'Een stap naar een democratischer Europa, dat grote problemen als grens overschrijdende criminaliteit en misdaad stevig kan aanpakken en dat bijdraagt aan een gezonde, economische én sociale toekomst van Nederland.' Onderzoek toont verrassend beeld Val Beatrix niet lastig met peilingen Onur Air mag weer vliegen op Nederland Wim Kok zegt 'ja' tegen de Europese Grondwet. Wat doet u? melende itenaren - Het ministerie van zaken heeft aangifte ge- ij de politie tegen zes jaren. Die hadden bon- et valse data ingeleverd in aanmerking te ko- jor de pc-privéregeling. eten in ieder geval het lerli ec^te 8enoten voordeel 300 europer persoon) te- pro alen. Over verdere straf- 3ro{ t het ministerie geen 3(7 elingen. woensdag 25 mei 2005 jon verwijdert gevelpiaten dai Het Hilton Hotel n de erdam laat uit voorzorg geld lelplaten verwijderen t rej, ^ant van Coolsingel, id.\ [gelopen weekeinde vier den naar beneden kwamen, na d ze wee^ begint een ge- d 0p iseerd bedrijf met het en van de natuurstenen ekleding. TNO is inmid- gonnen met een onder- aar de mogelijke oorzaak (loslaten van de platen, ïltaten komen over een linee moet PKN-huis uit ?eva zij k Chui EEDE i1nc If; wse Dominee Jan Wil- Estrik uit Goedereede, edii] duw en hun tien kinde- eien ieten binnen zes weken lat zi ós uit. Dat is de uitkomst 3 in» ïkort geding dat de Pro- ktn se Kerk in Nederland :n o| tegen de dominee had jannen. Het vonnis kan kende gevolgen hebben aantal andere domi- 1 Nederland die, net als besloten niet mee te de fusie van de Ne- Hervormde Kerk, de meerde Kerken in Ne il en de Evangelisch-Lu- Kerk tot de PKN. Verlaat linee niet binnen zes de woning, dan moet hij dere dag die hij er nog een dwangsom van uro betalen. ikapoeder 1 chap gehaald Een partij paprika lis van de markt gehaald specerij de kanker- inde kleurstof para /at. Volgens een woord van de Voedsel en Wa- loriteit (VWA) zijn de ten inmiddels uit de Ne- Ise schappen verdwe- wer kleurstof para rood is !e5V en. Het lijkt chemisch schi op soedanrood, dat al 'orgf niet is toegestaan. In een °P{ aprikapoeder uit Spanje, l voi 11 een deel ook in Neder- delsl terecht gekomen, bleek tsstf toch te zitten, ond visclub wéér ;ieji gehengeld n m foor de derde keer in tien scar Izijn bestuurders van en a sportvereniging De Bra- jeopi uift er met de clubkas zien. ir gegaan. Dat heeft pen ally ester J. Poelhuis van de 'eld- ioekse vereniging giste- 'r°0 endgemaakt. „Onze 6 en ter heeft 9000 euro ach- °lk( gedrukt. We zitten diep regti ide cijfers, zondag be ien' de 380 leden over het untj staan van onze vereni- d f0 ildus Poelhuis. mai iralisatie van ;m' ima 'in orde' 1 eei ie - De naturalisatie van een Maxima is wel volgens Nedi Is verlopen. Dat bleek ;k D 1 uit antwoorden van inh rVerdonk (Vreemdelin- oeg' en en Integratie) op kijl lijke vragen van het 'an> i-Kamerlid Vos (Groen- net Die had opheldering aptl versnelde naturalisatie els. ire gevraagd naar aan- •n van een reconstructfë veet actualiteitenprogram- Vandaag en het week- euwe Revu. Twee Van- eldde onder meer dat er Jcumenten zijn die kun- wijzen dat de procedure Jis gevoerd. Maar dat is stelt Verdonk. Ze wijst t er wel degelijk een na tiedossier is met als eer- het verzoek van Méxi- de Nederlandse natio- te krijgen. ihuizen op ilderfgoedlijst izen - Gevangenisdorp lizen moet op de werel- dlijst van Unesco wor- ilaatst. Dat zei burge- t H. van der Laan van de ite Noordenveld, waar iet Drentse dorp valt. Laan benadrukt het van Veenhuizen, een it in 1823 ontstond 1 een instelling voor ers (bedelaars). Eind w bouwde justitie er vangenissen en een et dorp voor haar mede- Vanaf 1980 trok zij zich teeds meer terug achter en van de gevangenis- iwamen gebouwen als ierij of de brandweer staan. winterswijk/ANP - De eerste examendag vond ze wel mee vallen, maar de omstandighe den waaronder de zeventienja rige Armeense asielzoekster Loesine Grigorjan haar exa mens moet doen op de vmbo- school in Aalten zijn nauwelijks te beschrijven. In afwachting van een laatste beroepsprocedure tegen de af wijzing van een verblijfsvergun ning werden Loesine, haar moeder en haar zusje vier da gen geleden uit hun woning van het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers gezet. Ze overleven nu in een koepel tentje langs een drukke ver keersader bij het centrum van Winterswijk. „Het is heel dubbel. Ik zet alles opzij voor mijn studie en toe komst. Tegelijkertijd word ik, letterlijk, in een hoek gepar keerd en moet ik opkrassen", vertelt Loesine. „Door alle problemen heb ik moeite met mijn concentratie. Studeren in een tentje gaat so wieso niet best. 's Avonds is het bovendien te donker. Ik blijf na ieder examen zo lang mogelijk op school om in de aula te stu deren. De meeste scholieren vinden het maar raar; zij gaan na een examen het liefst zo snel mogelijk naar huis." Af en toe toont een inwoner van Winterswijk medeleven. Een aantal woningen verderop mag het gezin gebruik maken van het toilet, de plaatselijke PvdA wil tekst en uitleg van de regering en het bestuur van de protestantenkerk is langs ge weest. De burgemeester heeft zich volgens Loesine laten ver tegenwoordigen door een amb tenaar met de boodschap dat ze hier weg moeten. Verder be kommert niemand zich om het lot van Loesine en haar familie. Asielzoekster Loesine Grigorjan studeert voor haar tentje op het kerkpleintje in Winterswijk. Foto: ANP/Raph Schouten Ze haalt haar schouders op.,, Ik weet het niet meer. Morgen heb ik examen geschiedenis. Dit moet niet veel langer duren. Ik had het al helemaal uitgestip peld; of een vervolgopleiding sociale dienstverlening, of iets in de administratieve richting. Eerst mbo en dan doorstromen naar het hbo. Alleen God weet waar mijn toekomst ligt. Daar ligt mijn hoop." leiden/gpd - Adoptiekinderen verschillen nauwelijks van kinde ren die opgroeien bij hun biolo gische ouders. Ze hebben welis waar gemiddeld iets meer psy chologische problemen, maar het verschil is klein. Vooral kin deren die uit het buitenland zijn gekomen functioneren goed. Dat blijkt uit een onderzoek van Leidse onderzoekers. Femmie Juffer, bijzonder hoogleraar adoptie, en Rien van Ijzen- doom, hoogleraar pedagogiek, legden wereldwijd adoptie-on derzoeken naast elkaar. Van daag publiceren ze die in het tijdschrift van de Amerikaanse Medische Associatie (JAMA). Uit de onderzoeken komt een onverwacht beeld naar voren. Juffer: „We hadden gedacht dat kinderen die uit het buitenland komen meer problemen heb ben dan kinderen die binnen een westers land ter adoptie zijn afgestaan. Maar het tegen deel blijkt waar. Binnenlandse adoptiekinderen en hun ouders kloppen twee keer vaker bij de hulpverlening aan." In Nederland werden in 2003 1154 kinderen uit het buiten land gehaald. Vorig jaar waren dat er 1307. Een groot deel daarvan komt uit China. Ook in Taiwan en Colombia worden veel kinderen afgestaan. De groei past in een internationale trend, zegt Juffer. Bij internatio nale adoptie zijn jaarlijks 40.000 kinderen en meer dan honderd landen betrokken. Binnenland se adoptie komt in Nederland nauwelijks meer voor. Jaarlijks worden hooguit zestig baby's afgestaan. Dat buitenlandse adoptiekinderen relatief weinig problemen hebben komt vol gens Juffer en Van IJzendoom waarschijnlijk juist doordat de uiterlijke verschillen vaak zo duidelijk zijn. Juffer: „Het is zo wel voor de kinderen als voor de buitenwereld niet verborgen te houden. Dat betekent dat het onderwerp van jongs af aan be spreekbaar is en als normaal beschouwd wordt." De onderzoekers hadden ver wacht dat de puberteit voor ge adopteerde kinderen de moei lijkste periode is. Maar ook dat blijkt niet waar. In de de basis schoolperiode hebben de kin deren veel meer last van ang sten of agressief gedrag. Vanaf twaalf jaar draait dat juist weer bij. Juffer: „Het lijkt erop dat adop tie vaak een positieve invloed heeft op de opvoeding van het kind." Kinderen die achterblij ven in een kindertehuis hebben meer gedragsproblemen. maastricht/gpd - Koningin Beatrix heeft gisteren aan het einde van haar bezoek aan Lim burg de uitkomst van een opi niepeiling van de regionale om roep LI naar de prullenbak ver wezen. De koningin wilde er maar liever geen aandacht aan besteden, omdat zulke enquê tes volgens haar vaak tendenti euze vragen bevatten, met als doel een goed scorend item op te leveren. Omroep LI had in een peiling gevraagd of de koningin wel ge noeg deed voor Limburg. Een kleine meerderheid (53 pro cent) van de ondervraagden oordeelde, dat dat niet het ge val was. Maar dat is ook niet haar taak, zo benadrukte Bea trix. Ze werkt voor heel Neder land, niet voor één provincie apart. „Limburg is me zeer dierbaar", aldus Beatrix. In haar jeugd ging ze er vaak op vakantie en sinds haar rege ringsaanvaarding in 1980, zijn er al veertig officiële bezoeken geweest. De koningin toonde zich met name onder de indruk van de prestaties van de Universiteit Maastricht en toonde grote be langstelling voor een verhaal over nieuwe ontdekkingen in de biomedische technologie. Koningin Beatrix wil bij haar bezoeken aan de twaalf provin cies -dit was nummer drie- zien rotterdam/gpd - Zeven van de relschoppers rond de voetbal- klassieker Feyenöord-Ajax op 17 april, die met hun gezicht op de website van de Rotterdamse politie waren gezet, hebben zich zelf gemeld. Hun foto is op internet vervangen door een grijs vlak. Het team, dat de on geregeldheden onderzoekt, heeft gisteren een stortvloed aan tips binnengekregen. In totaal waren gistermiddag via internet 86 en telefonisch 105 tips binnengekomen. De website, die maandagavond na Opsporing Verzocht in de lucht ging, was gistermiddag al 50.000 keer bezocht. De politie noemt dit zelf een 'ongekend succes'. Het rechercheteam is bezig de tips nader te onder zoeken. In de komende dagen zullen nog meer foto's op inter net komen. Uiteindelijk wil de politie de namen vinden van 250 relschoppers, van wie een dossier is gemaakt. Een video team legde bij hen het plegen van een strafbaar feit vast. Bij de rellen raakten vijftig politie mensen gewond. Direct na de wedstrijd werden al 43 personen aangehouden voor openlijke geweldpleging. Daarna volgden nog 25 aan houdingen. Op 2 juni moeten de eerste zes verdachten voor komen bij de Rotterdamse rechtbank. wat er de afgelopen 25 jaar is veranderd en tegelijkertijd een blik werpen op de toekomst. Het Limburgse programma was een getrouwe afspiegeling van die wens, met naast het bezoek aan universiteit van Maastricht, nostalgie in de vorm van een ritje met een stoomtrein en een rondleiding door museum In- dustrion, dat onder andere een beeld geeft van de mijnbouw. Het vele staan en lopen, neemt Beatrix daarbij voor lief. Haar knie speelt regelmatig op, en vooral trappen lopen en op staan zijn pijnlijk, maar een medische ingreep zit er pas vol gend jaar in. „Er zijn ergere dingen", aldus de koningin. den haag/gpd - Onur Air mag weer landen in Nederland. De Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) heeft gistermiddag het vliegverbod voor de Turkse luhtvaartmaatschappij inge trokken na overleg met de Turkse autoriteiten en de lucht vaartinspecties van Frankrijk, Zwitserland en Duitsland. Daar mogen de toestellen nu ook weer vliegen. Advocaat Frans Vreede van On ur Air zegt dat gistermiddag om 16.00 uur de eerste vliegtuigen van de maatschappij zijn opge stegen, nadat de Turken beter schap hadden beloofd op het gebied van veiligheid. Zaterdag vertrekt het eerste Onur Air vliegtuig weer van Schiphol. De Turkse luchtvaartautoriteit neemt maatregelen die inci denten met toestellen van Onur Air, zoals die welke zich de af gelopen maanden hebben voorgedaan, moeten voorko men. Een woordvoerder van de IVW geeft aan dat het vliegver bod is opgeheven na harde toe zeggingen van de Turkse auto riteiten en Onur Air zelf. De Turken hebben beloofd beter toe te zien op het onderhoud en de belading. Ook Duitsland, Frankrijk en Zwitserland na men met deze belofte genoe gen. De Nederlandse inspectie gaat scherp in de gaten houden of Onur Air zich aan het akkoord houdt. Voorlopig mag de maat schappij niet met ingehuurde vliegtuigen op Nederland vlie gen. De Turkse autoriteiten moeten deze leasevliegtuigen eerst keuren en in orde bevin den. Het vliegverbod voor Onur Air heeft twaalf dagen geduurd. Hoewel toestellen met de be stemming Schiphol mochten uitwijken naar de Belgische luchthaven Brussel-Zuid/Char leroi, zijn duizenden passagiers gedupeerd door het besluit van de IVW. Raadsman Vreede van Onur Air zegt dan ook nog steeds naar de rechter te zullen stappen om een schadevergoe ding af te dwingen. den haag - Voorzitter Josep Borrell van het Europees Parle ment heeft gisteren gewaar schuwd voor de gevolgen van een 'nee' bij het Nederlandse referendum over de grondwet. Dan verliest Europa de econo mische strijd met de Verenigde Staten en China, waarschuwde de Spaanse EP-voorzitter giste ren tijdens een bezoek aan Den Haag. „Bij een nee bij het referendum wordt Europa geen grote speler en gaan we terug naar een we reld met twee machtsblokken: de Verenigde Staten en China", aldus Borrell. Hij meent dat de Nederlandse bevolking „bang is voor het onbekende". Volgens Borrell verkondigt de neecam pagne „veel onzin". De voorstanders van de grond wet kregen gisteren steun van ministers van Staat die een ge zamenlijke verklaring uitgaven. Ze noemen de grondwet „het beste resultaat" waarover de lidstaten het eens konden wor den en een „logische stap in de richting van een Europa dat meer samenwerkt waar dat mo gelijk is en dat meer integreert waar dat nodig is". De verklaring was een initiatief van oud-minister van Buiten landse Zaken en oud-D66-lei- der Van Mierlo. Zij is onderte kend door de oud-premiers Van Agt, De Jong, Kok en Lub bers en de oud-ministers Van den Broek, Van Kemenade, Van der Stoel, Toxopeus en Van Mierlo zelf. Alleen oud-minister Korthals Altes tekende niet, omdat hij momenteel lid is van de onafhankelijke referendum commissie. In de Tweede Kamer kreeg mi nister Bot (Buitenlandse Zaken) gisteren veel kritiek van de te genstanders van de grondwet. De CDA-minister had maandag in Brussel gezegd dat het voor twijfelaars beter is om niet te stemmen dan „uit cynisme nee te stemmen". Bot legde in de Kamer uit dat hij niet had ge probeerd om het opkomstper centage te beïnvloeden. „Maar ga niet stemmen als je bij God niet weet waarom je gaat stem men", zei hij na het debat. Kamerlid Van Bommel (SP) suggereerde dat Bot een lage opkomst wil uitlokken en daar mee fracties aan een reden wil helpen om de uitslag van het referendum naast zich neer te leggen. Kamerlid Wilders ver weet Bot „geen respect te heb ben voor de kiezer en een arro gantie van heb-ik-jou-daar". Herben (LPF) verweet hem „re genteske" trekjes. Ook PvdA-leider Bos kwam on der vuur te liggen. Hij had in een interview gezegd dat als Nederland als enige tegen is, er dan mogelijk weer een referen dum moet worden gehouden. Ja-kamp groeit De voorstanders van de Eu ropese Grondwet zijn iets in aantal toegenomen. Van de Nederlanders die op 1 juni bij het referendum gaan stemmen, zegt 43 procent ja (en 57 procent nee). Dat blijkt uit de jongste peiling van opinieonderzoeker Maurice de Hond. Bij de vo rige peiling was de stemver houding nog 40 procent ja tegen 60 procent nee. Ook het opkomstpercentage is licht gestegen. 46 procent beweert nu te gaan stem men. Afgelopen zaterdag was dit 43 procent Volgens De Hond is het voor het eerst sinds half april dat het ja-kamp groeit. Tot nu toe kwamen er alleen maar nee- stemmers bij. (advertentie) GRONDWET .NL (advertentie) Toyota RAV4 'Executive' met gratis leer en stoelverwarming: De RAV4 'Executive' maakt het u nu gratis extra comfor tabel. Met gratis lederen interieur en verwarmde voor- stoelen of geïntegreerd TNS300 DVD-navigatiesysteem. Er is al een RAV4 vanaf €24.750,-/€449,- lease per maand. Meer info: bel gratis 0800-0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3