lading van het gapen De seksuele GESPREK VAN DE DAG Toeren langs toiletten Vakantiegelden maar voor de helft naar vakanties Mobieltje voor de veiligheid Twee gratis nieuwewenkbrauwen bij de Libelle Zomerweek Rondgang langs de bedden MENSELIJK De legendarische collie LASSIE komt terug op het witte doek. Acteur Peter O'Toole neemt de andere hoofdrol voor zijn rekening. De film wordt in zes weken opgenomen in Ierland. Lassie figureerde in 1943 voor het eerst in de film, met Eliza beth Taylor. Er volgden een aantal films en zo'n zevenhonderd tv-afle- veringen. Ditmaal speelt het verhaal vlak voor de Tweede Wereldoorlog, in een mijnstadje in het noorden van Engeland. Een arme familie ziet zich genoodzaakt haar hond te ver kopen aan de plaatselijke hertog, gespeeld door O'Toole. De rol van de heldenhond Lassie wordt in de nieu we film gespeeld door drie honden. Radio 538-dj BARRY PAF heeft al een jaar een relatie met een man. Dat zegt hij in een interview met het homojongerenblad Expreszo. De po pulaire 25-jarige dj heeft nog nooit eerder in het openbaar over zijn sek suele geaardheid gepraat. „Je hebt in het radiowereldje diskjockeys die hun hele leven de ether in slingeren, dat is niets voor mij", stelt hij. „Ik voel niet de behoefte mijn homosek sualiteit te exploiteren zoals Gordon dat doet." Het gebeurt niet vaak dat achterge laten HONDEN kans krijgen op een nieuw leven, zeker niet in een land waar ze geregeld op de DINERTA FEL belanden. Maar gisteren emi greerden dertig honden, waaronder dalmatiërs en duitse herders, van de Chinese hoofdstad Peking naar de Verenigde Staten. Het zijn de eerste honden die China verlaten als on derdeel van een programma van de dierenbeschermingsorganisatie IFAW, dat overvolle Chinese asiels wil ontlasten. „We willen het Chine se publiek laten weten dat deze die ren zeer gezond zijn en in China moeten worden geadopteerd." De Amerikaanse actrice GWYNETH PALTROW wordt het nieuwe gezicht van Estée Lauder. Ze gaat de ko mende jaren de parfums en de ma- ke-up van het cosmeticaconcern promoten in een wereldwijde adver tentiecampagne in bladen en op de televisie. „Ze is getalenteerd, ze is serieus, ze is mooi, ze is een moeder en ze is gerespecteerd in haar vak", lichtte topman John Dempsey de keuze voor Paltrow toe. De 32-jarige actrice, die een Oscar kreeg voor haar rol in de film 'Shakespeare in Love', zal optreden naast de huidige vrouwelijke gezichten van het Ame rikaanse concern: Elizabeth Hurley, Liya Kebedeen Carolyn Murphy. Fo to: Reuters Bijna de helft van alle Nederlan ders besteedt het in mei of juni ontvangen vakantiegeld ook wer kelijk aan vakantie. Dat conclude ren pensioenverzekeraar Zwitser leven en onderzoeksbureau TNS Nipo uit een onderzoek onder bij na 700 personen. Volgens dit on derzoek zet één op de vier Neder landers het ontvangen geld liever op een spaarrekening en gebruikt 17 procent het voor onvoorziene uitgaven. Het onderzoek van TNS Nipo richtte zich op de besteding van het vakantiegeld van Neder landse mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder die minimaal 15 uur per week in loondienst zijn. Van de ondervraagden ontvangt 96 procent dit jaar vakantiegeld. Daarvan weet 92 procent waaraan ze dit geld gaan besteden. Naast vakantie, sparen en onvoorziene uitgaven worden ook onderht van de woning (12 procent), j terstallige rekeningen (10 proi kleding en schoenen (8 proq of onderhoud van de auto (7j cent) geregeld genoemd. Enkele weken terug presente^ ABN Amro-onderdeel Interbj ook al een onderzoek over dei steding van het vakantiegeld Daaruit kwam naar voren dail maar achttien procent van de werknemers het vakantiegeld! werkelijk uitgeeft aan een reis naar binnen- of buitenland. V gens dat onderzoek spaardeni ondervraagden liever: bijna di helft zou zijn vakantiegeld opi spaarrekening zetten. Het jaarlijkse onderzoek van 1 Nibud naar de besteding vaiii vakantiegelden volgt binnen kele weken, gpd De Japanse telefoonmaatschappij KDDI gaat speciaal voor bezorgde ouders mobieltjes op de markt brengen die informatie kunnen doorsturen over de verblijfplaats van hun kroost. De toestellen zijn uitgerust met een satelliet-posi tioneringssysteem (GPS). 'Ouders kunnen automatisch be richt krijgen als hun kind, uitge rust met de telefoon met GPS, in een gebied komt dat als 'gevai lijk' is aangemerkt. Maar zij la nen ook worden gewaarschw als het kind zijn of haar schoo verlaat. In Japan spelen bediij steeds meer in op het groeien gevoel van onveiligheid dat a de afgelopen jaren van de inn ners heeft meestergemaakt iu aantal gruwelijke moorden oj vooral kinderen, anp/afp „Ik kan mijn haar tóch lang la ten groeien", roept Monique Scholten verbaasd uit. Scholten was gisteren samen met een vriendin naar de Libelle Zomer week op het Almeerderzand ge komen en heeft bij één van de vele kraampjes een haarstuk opgespeld gekregen. De be zoekster uit Bovenkarspel heeft zelf heel kort haar en gelooft haar ogen niet. Ze blijft maar kijken in het handspiegeltje dat ze van de standhoudster heeft gekregen. Ook het publiek is enthousiast over de lange lok ken van Scholten. „Het staat je fantastisch", roept één van de omstanders haar toe. Scholten was gisteren niet de enige die een 'metamorfose' onderging tijdens de Libelle Zo merweek. Tussen de vele kra men met snuisterijen, hebbe dingetjes, kookmaterialen en kleding, staat een standhouder 'twee gratis nieuwe wenkbrau wen' aan te prijzen. „Kom zitten en zie het resultaat zelf', roept de man. Willemien Gooskens uit het Brabantse Hoogeloon is één van de dames die zich laat verleiden tot de 'nieuwe' wenkbrauwen. Met behulp van een sjabloontje en een poederkwast brengt een vi- sagiste een subtiele verandering Bij de kapper, in een terreinauto rijden, nieuwe produkten testen, alles kan op de Libelle Zomerweek. Foto: ANP/Juan Vrijdag aan op het gezicht van de Bra bantse. Eenmaal klaar: „Ik ben hier voor het eerst en ik had dan ook geen idee wat er ging gebeuren toen ik ineens op die stoel werd getrokken. Ik vind het resultaat wel mooi, maar ik weet niet of ik de make-up ook ga aanschaffen. Ik wil vanavond toch eerst van mijn man horen wat hij ervan vindt. Eén ding weet ik wel, volgend jaar ga ik weer naar de Zomerweek en dan gaan de jongens ook mee. Mijn zoons zullen ook ooit wel eens een vriendin krijgen." De Libelle Zomerweek duurt nog tot en met zondag en is da gelijks geopend van 10.00 uur tot 18.00 uur. De entree be draagt zeventien euro per per soon. Bezoekers kunnen met de auto komen of met de trein. Speciaal voor het evenement stopt de trein vijf keer per uur op het gelegenheidsstation Al- mere Strand. Michelle Kooring De Amerikaanse presidents vrouw LAURA BUSH is bin nenkort te zien in Alam Sim- sim, de Egyptische versie van SESAMSTRAAT. De af levering, waarin ze kinderen het belang van lezen wil bij brengen, wordt later dit jaar uitgezonden, heeft de Ame rikaanse ambassade in Cairo laten weten. Laura Bush is op tournee door het Midden- Oosten en bracht maandag een bezoek aan de Egypti sche hoofdstad. Samen met de Egyptische presidents vrouw Suzanne Mubarak ging ze langs op de set van Alam Simsim. In het opge nomen deel praat ze met Khokhah en Nimnim, de populairste poppenkarakters uit de serie. De Verenigde Staten financieren de Egyptische versie van Sesamstraat. Foto: Reuters Duizenden Britse pubs schrappen het 'HAPPY HOUR', waardoor mensen in kor te tijd goedkoop veel alcohol kunnen drinken. Alle 32.000 leden van de Britse Bier en Pub Vereniging voeren de maatregel - een poging om geweld door over vloedig alcoholgebruik tegen te gaan - met onmiddellijke ingang in. Onder de deelnemers zijn alle pubs die in bezit zijn van grote ondernemingen als Carls- berg, Heineken en Scottish and Newcastle. Zuippartijen zijn een steeds groter probleem in Britse binnensteden. De overlast kost de Britse maatschappij naar schatting bijna 30 miljard euro per jaar. Voor HEIDI KLUM lijkt het leven louter rozengeur en maneschijn. Naar het Duitse supermodel, dat eerder deze maand in het huwelijk trad met popzanger Seal, is een roos vernoemd. Klum woonde de naam geving bij in een tuincentrum in Keulen. De roos was tot nu toe al leen bekend onder de prozaïsche naam RT 00681. Het 31-jarige mo del verwacht in augustus een kind van Seal. Ze heeft al een dochtertje van een jaar uit een relatie met Fla- vio Briatore, de baas van het Re nault formule-l-team. Foto: Reuters Twee jonge Britse STAR WARS- FANS zijn ernstig GEWOND geraakt toen zij een gevecht uit de nieuwe film Revenge of the Sith probeerden na te bootsen met zelfgemaakte lichtzwaarden. Zij hadden daarvoor neonbuizen gevuld met benzine en aangestoken. Hun toestand is kri tiek, berichtte de BBC op gezag van de politie. Het tweetal, een 20-jari- ge man en een 17-jarig meisje uit Hemel Hempstead, ten noorden van Londen, wilden hun nepduel op vi deo vastleggen. Een van de buizen ontplofte toen deze in brand werden gestoken. Een flat waarin paus BENEDICTUS XVI ruim veertig jaar geleden heeft gewoond, staat te koop op internet. De toenmalige docent theologie Jo seph Ratzinger bewoonde het ap partement in een voorstad van Bonn van 1959 tot 1963. Potentiële ko pers hebben nog 27 dagen om privé een bod te doen bij een makelaar in Bonn. De betreffende verkoopsite, de Duitse tak van e-Bay, verbiedt het echte veilen van onroerend goed. Begin deze maand werd een auto die van Ratzinger was geweest via internet geveild. De zes jaar ou de Volkswagen Golf bracht bijna 190.000 euro op, terwijl de verko per er zelf drie maanden eerder 9500 euro voor had betaald. Het meest intieme kamertje in de Amsterdamse wijk De Baarsjes kent binnenkort geen geheimen meer. De Amsterdamse galerie Illuseum gaat tochten organiseren langs mooie, bijzondere en exotische toiletten in het stadsdeel. Met de 'Tour de la Toi lette', in juni, wil de galerie de men sen 'betrekken in de waterbewust wording', aldus Alexander van der Woel van Illuseum. „We spoelen Marchel Achard Liefde, dat is altijd ongerust zijn over de ander toch dagelijks vele liters drinkwater door de wc." Het water in alle stortbakken ver bindt alle Baarsjesbewoners, is het idee achter het project 'Niagara'. De galerie is nu op zoek naar bewoners en scholen die hun toilet tijdelijk voor wc-toeristen willen openstellen. Het mag van alles wat zijn, zegt Van der Woel. „Zelfs toiletten die stin ken." Ook openbare toiletten in de buurt liggen op de route, die voor de gelegenheid worden behangen met ansichtkaarten van watervallen. Naast de wc-toer staan de poepdo zen van stadsdeelbewoners centraal op een fototentoonstelling. Illuseum hoopt dat honderden bewoners meedoen en een foto van hun toilet opsturen of een fotograaf langs laten komen. Alle wc's zullen gedocumen teerd worden door kunstenaar Erik Fens, anp De verkeersinformatie bij het ontbijt. Het is net de ochtendronde langs de patiënten in een oude zieken huisfilm. De professor beent rap langs de bedden. Een zwerm jonge dokters in opleiding volgt hem met ontzag. Ze willen geen uitspraak van hem missen. Meestal zwijgt hij, werpt een blik op een koortsgra fiek aan het voeteneind zoals je alleen nog maar in een zo'n film ziet en loopt verder. Dan stopt hij plot seling bij een ledikant. De studenten botsen tegen hem op. „Dit is een bijzonder geval, dames en he ren", zegt de professor. Het gelaten lijdende voor werp in het bed is niet zomaar iemand. Het is de held of heldin van de film. Van de andere patiënten zullen we niets meer vernemen. Dat hoeft ook niet. Ze zijn onbelangrijk. Hun rol wordt vervuld door figuranten. De verkeersinformatie op de radio in de ochtend lijkt erop. Waar bevindt zich het verkeersinfarct van de dag? Van de gebruikelijke files volgt hoogstens hun gezamenlijke lengte, meestal rond de tweehonderd kilometer. Verder ongerief blijft anoniem en onver meld. Alleen een zeldzame file op een ongebruikelij ke plaats - oorzaak ëeri drietonner met chemicaliën tegen de vangrail- brengt het tot naam en toenaam bij de verkeersinformatiemevrouw. Het is diagnose en nooit therapie om in de stijl van het ziekenhuis te blijven. Of het moest zijn dat er een advies aan de weggebruikers volgt om zo en zo om te rijden. Maar zoiets voert niet tot herstel, is hooguit pijnbestrijding. Ik zit zelden in files, want ik rij meestal fiets, maar af gelopen zaterdagmiddag was het weer zo ver. Het was zonnig in Zeeland en ook in Europoort waar men onder auspiciën van Rijkswaterstaat onvermoeibaar in de weer was met alweer een nieuwe snelweg. Voor elk verkeersinfarct wacht in een ver verschiet altijd weer een bypass. Het duurde allemaal voetstaps op één rijstrook vijf kwartier, maar het was blijkbaar niet bijzonder, want de radio maakte geen melding. Van geen enkele file trouwens. Ook voor de verkeersinfor matiemevrouw was het weekend en gelijk had ze. We reden achter elkaar. Niemand gaf een kik. Zelfs een politieauto vier bumpers achter ons hield zijn positie aan. We zijn als het er op aan komt - en dat doet het in de file - een volgzaam volkje. Het moet eens ge zegd. Principes hebben we natuurlijk wel. Die file hield heel erg op. We waren desondanks op tijd geweest voor het Eurovisiesongfestival als we die 'grande fina le' hadden willen zien. Maar de smadelijke en schan delijke combine door die Balkanvolken had het be oogde avondje van ons en Glennis Grace uiteraard bij voorbaat verpest. „Ja, kut", zei Glennis, daarmee illu strerend dat een goede tekst weinig woorden vergt. Daar komen ze in Roemenië en Moldavië nog wel achter. Achter onze principes, bedoel ik. Waarom gaapt de mens? Omdat hij moe is, zich verveelt of honger heeft? Wellicht, maar vaak zegt ga pen ook iets over onze behoefte aan seks. Wolter Seuntjens (44) promoveerde op een menselijke gewoonte waarover nauwelijks iets bekend is. Je gaapt als je moe bent, als je het koud hebt, als je je verveelt, als je honger hebt of 's morgens niet op gang kunt komen. Maar gapen als uiting van erotische verlangens? Jawel, zegt Wolter Seuntjens zon der een spoor van twijfel. De Veg- helse psycholoog heeft de laatste achttien jaar honderden weten schappelijke artikelen en docu menten over gapen bestudeerd. In uiteenlopende vakgebieden: van neurologie tot taalkunde en van farmacologie en psychologie tot de kunst. „Het frappante is dat er geen en kele verklaring is voor gapen die onomstotelijk bewezen is. Wat we wel weten, is dat gapen niet op zuurstofgebrek in de herse nen duidt, het stimuleert ook niet de bloedsom loop en het bevordert ook niet de alertheid. Het heeft ook niet met vermoeidheid te maken, want iemand kan al gapend het late bezoek de deur uit werken, maar dan stopt het gapen zodra hij /zij de pyjama aan heeft." Zelf vermoedt Seun tjens dat mensen ga pen als ze iets (moe ten) doen, maar eigen lijk liever iets anders zouden doen. Of als ze graag iets willen zeg gen, dat op dat mo ment niet kan of mag. Bijvoor beeld in een vergadering waar de directeur spreekt. „Er zijn in de literatuur talloze ob servaties, hypotheses en sugges ties te vinden, maar eigenlijk we ten we nog steeds niet waaróm mensen en dieren gapen. Het is zeer fundamenteel gedrag - want zelfs foetussen van negen weken gapen al in de baarmoeder - maar het waarom blijft een mysterie." Bij zijn literatuurstudie stuitte Seuntjens meer dan eens op aan wijzingen dat gapen ook met ero tiek en seks te maken heeft. „Makaak-apen die vaker gapen staan hoger in de hiërarchie, heb ben meer testosteron in hun lijf en vaker seks. In oude Franse liedjes bezingen troubadours hun geliefde met verwijzingen naar het gapen en uitrekken." „Een Franse arts observeerde eind negentiende eeuw dat jonge vrou wen in een wachtkamer vaak be gonnen te gapen zodra er een aantrekkelijke man binnenkwam. Het meest opzienbarende voor beeld komt van Canadese psychi aters die in de jaren tachtig beschrijven dat Gapen is al eeuwen sociaal taboe. Foto: GPD Foto's: Reuters toen de zeden wat losser wen zoals in de roaring twenties vi de vorige eeuw, zie je op schi rijen van bijvoorbeeld George Grosz en Max Beckmann ope monden opduiken. Ik zag vot jaar een foto in NRC Handelsl van een uitgeputte schaatsste op haar rug lag met de mond open. Dat zou dertig jaar gele ondenkbaar zijn geweest." „Als je er op gaat letten, zie je in de reclame en op tv steeds meer mannen en vrouwen m geopende monden. Bij Oscar Grammy-uitreikingen laten a ces en zangeressen met geopi monden hun blijdschap zien. was in de tijd van Grace Kelly Katharine Hepburn een zeld- zaamheid." In de realityprogi ma's van zenders als SBS6 en RTL4 zie je steeds meer volkt ongegeneerd gaapt. Het zegti over onze veranderde zeden i onze etiquette, meent Seuntji „Gapen is een fascinerend fel meen. Iedereen doet het, mai weten eigenlijk niet goed was Het is beslist niet zo dat gapfl tijd met seks en erotiek te ma heeft, maar het speelt wel eer rol." „Theo Kars, een van de eers gekende playboys van Nedf land onthult in zijn boek Dl Verleider zijn theorie van hi Als hij in een kroeg vrouw ziet, kijl haar niet rechtstreeks aan,i tuurt hij naar een punt neti ter haar. Vervolgens gaapt t zelf meer of minder steels, i dra de vrouw haar haren na achter gooit en gaapt, weet dat hij beetheeft." door Ron Buitenhuis Uit verveling patiënten die het anti-depressie middel clomipramine slikken, spontaan een orgasme krijgen zo dra ze gaan gapen, bij mannen in clusief een zaadlozing. Wat op merkelijk is, omdat dit medicijn vaak wordt voorgeschreven aan mannen die juist te vróeg ejacule- ren." Eén ding staat vast: gapen is al eeuwenlang sociaal taboe, zowel in Spanje als in Japan, zowel bij de eskimo's als bij de indianen. Iemand die gaapt, behoort in alle culturen zijn hand voor de mond te houden. Seuntjens vermoedt dat het taboe en de schaamte rond gapen voortkomen uit bijge loof dat al ver voor de Middeleeu wen bestond. Mensen dachten dat je door te niezen de demonen uit je lijf Vanwege de hitte verdreef. Bij gapen kon de duivel juist in je lijf kruipen, of nog erger: je ziel kon eruit glippen. Tot op de dag van vandaag zijn er landen (onder meer Portugal), waar men sen een kruisteken voor hun mond maken als .ze onverhoeds moeten gapen. In de populaire ethologie (studie van gedrag en zeden) heeft een open mond ook een seksuele be tekenis. Zodra een mond wordt geopend voor iets anders dan eten of praten, ontstaat er iets erotisch. In zijn beroemde boek De Naakte Aap beschrijft bioloog Desmond Morris, dat in veel cul turen gapende vrouwen worden geacht hun mond af te dekken met hun hand, aangezien een open mond wordt geassocieerd met een vagina die zich opent voor een ander. „In de schilderkunst van vóór 1900 zul je zelden tot nooit een vrouw met een lachen de, laat staan een geopende mond zien. Pas Zondag zat ik alweer in de file. De tweede dag op rij. Deze keer bleek Rotterdam Zuid on bereikbaar en de verkeersinformatiem evrouw genoot kennelijk nog steeds van haar ATV. Wél werd er gerept van on troostbare aanhangers van Glennis die dreigden voor straf 'nee' te zullen stem men bij het referendum. Als ze achter dat net opgetrokken ijzeren gordijn niet wilden luisteren dan moesten ze maar voelen. Daarop had Jan Peter Balkenende dan weer geschokt gerea geerd. Mijn voorlopige analyse is deze: Nederland staat weliswaar zo permanent in de file dat we er allang niet meer voor thuisblijven. Dat betekent niet dat we zijn opgehouden met na te den ken. Daarom op 1 juni wel 'ja' stemmen. Maar als we volgend jaar niet én het Eu rovisiesongfestival winnen én ook het WK voetbal, als nog uit de Europese Unie stappen. Men is gewaar schuwd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2