mroepplan Leids zwemparadijs De Zijl financieel debacle fan tot 1800 anen kosten Huisartsen zien voorlopig niets in bemiddelaar )r korting op budgetten Wachten op tropische temperaturen Wandel j^fïets Speciale lezersaanbieding. Het keukenfeest van Euro-Toques! I r* Leiden: Uitbetaling van bijstand komt in gevaar Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 25 mei 2005 @0 SPEURDERS Co Adriaanse in het spoor van Mourinho Destiny s Child in Ahoy' gretiger dan de fans Dreigend tekort aan vrijwillige molenaars Het waarom van het gapen blijft een mysterie Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 5196 868 Fax: (072) 5196 869 Later opklaringen dis- van den Hurk De publieke omroe- er serieus rekening in Hilversum zo'n verloren gaan, als de van staatssecretaris Van voor hervorming van doorgaan. Dat getal is de door Van der korting op de van de omroepen van procent. Bij de pu- 3600 mensen. van Van der Laan, ken geleden uitlek- mogelijk al vrijdag besproken. Zij jepverenigingen gaan ma- tot opinie debat, ze in het kaalste 1 basisbedrag voor dat at van het huidige dus 57 mil- in plaats van 212 mil ts minder drastische ijgen de verenigingen pjeld voor andere pro- zoals talkshows en dat geval houden ze cent van het huidige in totaal zo'n 95 mil- Nj gestelde kortingen heb- l"e ii ben bij de verenigingen geleid tot onrust en druk rekenwerk. KRO-mediadirecteur Ton Ver- lind schreef gisteren op zijn we- blog dat de plannen inderdaad kunnen leiden tot het verlies van 1800 banen. Dat zou de raad van bestuur van de publie ke omroep hebben berekend. Ook merkt hij op dat de kosten die zo'n sanering met zich zou den meebrengen enorm zijn: voor het laten afvloeien van de helft van het personeel is bijna een half miljard euro nodig. Andere omroepdirecties heb ben de afgelopen weken verge lijkbare rekensommen ge maakt, aldus een ingewijde. Daarbij komt volgens hen ook nog dat een sterk afgeslankte publieke omroep in de huidige behuizingen te ruim zou zitten, en dat veel panden dan met flinke verliezen van de hand moeten worden gedaan. Overigens wil Van der Laan in zijn totaliteit niet tornen aan het budget dat er is voor pro gramma's op de publieke net ten en zenders. Ze wil het geld wel anders verdelen. Werkgelegenheid die daardoor bij de verenigingen verloren gaat, kan elders terugkeren, omdat anderen straks ook pu blieke programma's mogen gaan maken. door Timoteus Waarsenburg leiden - Het voor miljoenen euro's volledig gereno veerde zwembad De Zijl draait fors verlies. Volgens verantwoordelijk wethouder Ruud Hessing is dat ver lies voor een aanzienlijk deel structureel. „De progno secijfers voor het aantal bezoekers dat naar de Zijl zou komen, zijn apert te rooskleurig ingeschat", zegt Hes sing. Een fout die is gemaakt door zijn voorganger, de huidige minister van binnenlandse zaken Alexander Pechtold. Volgens de gemeente heeft het verlies te maken met te genvallende bezoekersaantallen en extra personeels- en beheerskosten als gevolg van aangescherpte wetge ving. Concreet is in 2004 maar liefst 137.000 euro meer aan personeel uitgegeven dan begroot en bleef de omzet met 75.000 euro achter op de verwachtingen. Kortom, een verlies van ruim twee ton. Hessing: „Zwembad De Zijl heeft het afgelopen jaar ongeveer 25.000 minder bezoekers getrokken dan verwacht." Pogingen om hal verwege het jaar op de bedrijfsvoeringkosten te bespa ren zijn mislukt. „Ik heb indertijd vraagtekens geplaatst bij de voorspel de bezoekerscijfers voor zwembad De Zijl", zei WD- raadslid Paul Laudy gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie onderwijs en cultuur te gen Hessing. „Pechtold antwoordde toen letterlijk dat hij en zijn dienstdirecteur 'achter deze cijfers' stonden. Heeft hij een beetje gelogen?" Die conclusie gaat Hessing te ver. „Maar de prognose cijfers kloppen niet. En ik heb ook geen aanleiding om te denken dat de cijfers voor zwembad De Zijl winstge vend gaan worden", aldus de wethouder, die nog niet kan aangeven hoe groot de structurele, jaarlijkse verlie spost van het zwembad is. In 2002 werd een buitenbad van De Zijl gesloopt om op die plek een luxueus zwemparadijs te bouwen met een peuterpoeltje, een diep bassin met stroomversnel ling, een overdekte glijbaan, een warm bubbelbad en een vijfentwintigmeterbad met in hoogte verstelbare bodem. Halverwege 2003 opende dit zwemparadijs zijn deuren. Doel van de miljoenen kostende nieuw bouw was juist om meer mensen naar de Leidse zwembaden te lokken. ius staat bij de Leidse markt De Leidsch Dagblad-bus staat van daag bij de Leidse markt. De ver slaggevers van het rijdende redac tielokaal zijn dit keer niet alleen ge ïnteresseerd in klachten, nieuwtjes en vermakelijke anekdotes van voorbijgangers. De aandacht van de chauffeurs van de blauwe Citroën gaat bovenal uit naar meningen over de Europese grondwet. De bus staat tussen 10.00 en 13.30 uur in de nabijheid van de Koombrug. katwijk/noordwijk - Het is nog een beetje twijfelachtig, maar volgens de meteorolo gen zit het mooie weer er na een paar kille meiweken aan te komen. Misschien nog niet vandaag, maar dan toch zeker morgen wordt het goed toeven op de stranden van Noordwijk en Katwijk. En in de luwte van de Katwijkse strandhuisjes is het al snel lek ker, zoals deze zonaanbidder laat zien. Foto: Dick Hogewoning Leiden: al 35 umts-zenders leiden - In Leiden en de rand gemeenten zijn al 35 zenders voor umts-telefonie in gebruik. Daarnaast staan er 142 gsm-an- tennes op gebouwen. De tele- foon-providers willen op korte termijn nog meer antennes bouwen. De website van het antenneregister laat zien waar de zenders staan. Over de scha delijkheid van dit soort zend masten wordt al geruime tijd gediscussieerd. Pagina R1 Blauwe Vlag voor kustplaatsen katwijk/noordwijk - Katwijk en Noordwijk hebben weer de Blauwe Vlag gekregen. Dit sym bool wordt uitgereikt aan bad plaatsen die voldoen aan stren ge kwaliteitscriteria. Zo moet het water schoon zijn, dient er goede informatie aan strandbe- zoekers te worden gegeven en moeten er voldoende facilitei ten als toiletten en douches aanwezig zijn. Vorig jaar had Katwijk de Blauwe Vlag ook, het jaar ervoor niet. Noordwijk mag de Blauwe Vlag al jaren hijsen. Bloedbad om een parkeerplaats parijs - Een ruzie om een par keerplaats is in de Zuid-Franse plaats Perpignan uitgelopen op een bloedblad. Een 29-jarige man werd door vier anderen met ijzeren staven zo toegeta keld, dat hij aan zijn verwon dingen overleed. Het slachtoffer had volgens de vier 'hun' plekje gepikt. Als 'straf begonnen zij op de bestuurder van het voer tuig in te slaan. Het slachtoffer vluchtte een restaurant binnen, waarna de aanvallers zo lang op hun slachtoffer insloegen dat hij dood was. Cursus Engels voor komst Bush valkenburg - Burgemeester Constant Nuytens van Valken burg heeft speciaal voor het be zoek van de Amerikaanse presi dent Bush aan Limburg op 7 en 8 mei een driedaagse spoedcur sus Engels gevolgd, samen met de gemeentesecretaris. Kosten: ruim 4500 euro. De burgemees ter werd gisteravond over de kostenpost aan de tand gevoeld door de gemeenteraadsleden, in het Engels. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! (advertentie) lentekriebels en zin om er r eens op uit te gaan? hei snel op de pagina Wandel Fiets in deze krant. COMMENTAAR ROMPSLOMP Iers zijn jaarlijks geza- 112 miljoen uur bezig invullen van het papier- it ze bij de overheid moe veren. Minister Pechtold rlijke vernieuwing) wil pslomp in 2007 met een 'erminderd hebben. Dat dapper, maar de vraag _l_zich op of Pechtold z'n ziel 't beter kan joen k, W! :n uur pa- wat maakt heid het ons lastig! Wie ritisch naar t getallen kijkt, trekt de tegenovergestelde ie: jaarlijks is elke Ne- ,n^( er (baby's incluis) zeven Tig met het op orde bren- z'n officiële administra- is juist opvallend weinig. 9. \|astingaangifte regelt de (t)ii en die van de burgers 30 e schatkist vloeien - en rug. Het paspoort is een )on fnt dat tevens dienst doet ieel identiteitsbewijs. De k gr 'ring draagt ertoe bij dat 'en niet onveilig worden dende wrakken. Natuur de overheid het leven B burgers gemakkelijker De 'administratieve rompslomp' die ergernis op wekt, voorkomt tegelijkertijd dat de samenleving een onover zichtelijke chaos wordt. Het échte probleem van de 'ad ministratieve lastendruk' doet zich voor bij chronisch zieken, gehandicapten en uitkeringsge rechtigden. Zij worden bij het aanvragen van subsidie of een uitkering geconfron teerd met regels die, uit angst voor fraude, zo ingewikkeld zijn geworden, dat het in vullen van de formu lieren een hogere op leiding vereist. Maar daar ligt de oplossing voor de hand: geef de instellingen die het geld verde len meer armslag om zelf te be slissen. De Bestuurlijke Vernieuwing be gon om de overheid 'dichter bij de burger* te brengen. Pechtold komt nu namens de overheid bedeesd vragen of ze 'ons' niet te veel lastig valt. Het verdient de voorkeur wanneer Pechtold de mensen die het hard nodig heb ben vraagt hoe de overheid hen kan helpen. Voor zo'n behulpza me overheid vullen veel mensen graag hun belastingformulier in. Peter de Vries den hjvag/gpd-anp - De huis artsen gaan na de stakingen van deze week opnieuw met minis ter Hoogervorst (Volksgezond heid) onderhandelen over hun salaris. Een bemiddelaar is daarbij voorlopig niet nodig, vindt de Landelijke Huisartsen vereniging (LHV). Een meerderheid in de Tweede Kamer van PvdA en CDA stelde voor een bemiddelaar in te schakelen. Hoogervorst is niet principieel tegen een bemidde laar, maar hij denkt dat het niet nodig is. „De tegenstelling is niet zo groot als het lijkt." Hij wil na de driedaagse staking van de huisartsen weer met ze in overleg. Ook Vos staat nog niet te sprin gen om een bemiddelaar. „Een aardig plan, maar veel te vroeg. De minister heeft gezegd dat hij volgende week weer met ons wil onderhandelen." Er is geen sprake van een vastgelopen overleg en het gaat ook niet over persoonlijkheden die niet met elkaar overweg kunnen, stelde de voorzitter. Hoogervorst en Vos hebben de komende twee weken de tijd om er uit te komen, lukt dat niet dan volgen meer stakings acties van de huisartsen. Bij de nieuwe onderhandelingen zul len de huisartsen opnieuw ei sen dat ze een beter salaris krij gen, aldus Vos. In de plannen van Hoogervorst krijgen huisartsen volgend jaar een vast bedrag per patiënt (48 euro per jaar) en 7 euro per consult. Hun derde inkomsten bron is een pot van 90 miljoen euro, geld dat de zorgverzeke raars aan de huisartsen uitke ren die extra kosten maken. Huisartsen moeten voor dit geld met de verzekeraars on derhandelen. De LHV voelt hier niets voor, omdat ze bang zijn dat de verzekeraars geld in ei gen zak houden. Aan de staking doen verhou dingsgewijs meer huisartsen uit de stad mee dan plattelandsart sen, blijkt uit onderzoek van het Nivel, het instituut voor onder zoek in de gezondheidszorg. Bijna negentig procent komt uit verstedelijkt gebied. Op het platteland zegt nog geen 60 procent van de huisartsen het werk neer te leggen. (advertentie) Betaal met Mastercard, Maestro of Visa en u kunt op donderdag 26 mei genieten van het 'Fête de la Cuisine' met een menu tegen de halve prijs in deze kwalitatieve restaurants van Euro-Toques: Puck bij de Kaag Lisserdijk 96 2158 LVV Buitenkaag Tel.: 0252 211 263 De Stad Ronte Baan 4 2361 GH Warmond Tel.: 071 301 01 44 Zon en Zeebad Kon. Astridhoulevard 5 2202 NG Noordwijk Tel.: 071 361 33 35 www.euro.toques.nl 4 r ik i I J<L, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang J de eerste 2 weken gratis! De betaal: J automatisch 56,20) J per acceptgiro 56,70) M/O V I Naam: I Adres Poetcode l Plaats Ttelefoon Geboortedatum e-mail Bank/giro* Handtekening I Uitsluitend bij automatische ui Stuur deze t I de envelop i) afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1SOO VB Alkmaar, of bel J 0800-1711 (gratis) zorgvuldig om i t, In het colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011 Honderden huisartsen demonstreerden in Den Haag tegen het beleid van minister Hoogervorst. Geketende huisartsen laten zien hoe zij zich voelen onder de nieuwe wetten. Foto: GPD/Cees Zorn leiden-enschede/anp - De uit betaling van de bijstand komt in sommige steden in gevaar, als staatssecretaris Van Hoof van sociale zaken zijn plan voor een nieuwe verdeling van de rijksbijdrage aan gemeenten doorzet. Dat hebben vijftien middelgrote steden - waaron der Leiden - gisteren geschre ven aan de Tweede Kamer. Van Hoof stelt voor bij de ver deling van de rijksbijdrage min der rekening te houden met het aantal bijstandstrekkers in ste den en meer te kijken naar 'ob jectieve criteria' als het aandeel huishoudens met een laag in komen. Het systeem moet het eerst gaan gelden in gemeenten met tussen 30.000 en 40.000 inwo ners. „De ene gemeente krijgt er mil joenen bij, de andere gemeente moet tot 24 procent van het geld inleveren en loopt daar mee het risico structureel mil joenen euro's voor het betalen van de uitkeringen elders bin nen haar begroting te moeten vinden. Dat betekent ook dat de uitbe talingen van de uitkeringen in gevaar kunnen komen", aldus de gemeenten Almelo, Arnhem, Dordrecht, Emmen, Enschede, Gouda, Groningen. Heerlen, Hengelo, Leeuwarden, Leiden, Lelystad, Nijmegen, Maastricht en Vlaar dingen. Sinds 1 januari vorig jaar krij gen gemeenten een vast budget waarmee zij de bijstandsuitke ringen moeten betalen. Zij wor den zo geprikkeld om bij standstrekkers zo snel mogelijk aan het werk te helpen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1