KUNST CULTUUR Destiny's Child gretiger dan de fans Jong talent uit Marokko op Wereld Kinderfestival Tien dagen Tam-Tam: typisch Leids Üf Pieterskerk gebouwd op klanken van eigen orgels R7 Valeri Gergiev chefdirigent London Symphony Ochestra Tripodia biedt komend seizoen ook theaterdiner Cliff Richard succesvolste artiest Een op de tien kinderen leest nooit thuis woensdag 25 mei 2005 rknemer van Christie's iet portret van Kate Moss oto: Reuters kt geveild Aidsfonds Bij veilinghuis Chris- Londen wordt een aan- tportretten geveild van af Sam Taylor Wood. Op van onder meer Kate Victoria Beckham, dra modellen niets anders menen van Jimmy Choo ;len van Cartier. De op- [van de veiling komt ten lan de Elton John Aids ition. voor ia Kristel dam - De Nederlandse en regisseuse Sylvia heeft op het Ashdod In- inal Filmfestival in Israël gekregen voor beste lm, met de autobiografi- limatiefilm 'Topor et e 11 minuten durende telt over Kristel's begin- in Parijs als 'Emmanu- irol waarmee de actrice ren zeventig wereldfaam f, en haar ontmoeting istenaar Topor. De film end door Juan de Graaf, roerde zelf de regie. s-winnaar Noordwijk kijk - Willem-Jan Otten terdag 28 mei te gast bij ndel Van der Meer in rijk. De schrijver wisselt tt het boekkopende pu in gedachten over zijn Specht en zoon' waar op 2 mei de Libris Lite rijs 2005 ontving. Wil- Otten is op het Vuurto- 1 tussen 11.00 en 13.00 signeert eventueel ook lere romans, 'De wijde 'Ons mankeert niets', herdrukt. Wars-record iderland gen - Ook in Nederland :n records sinds de pre- an de nieuwe Star Wars- venge of the Sith'. Ruim bezoekers hebben de donderdag in de Ne- se bioscopen gezien, or een opbrengst van I Ben euro in het eerste ide. Daarmee kent Star de beste opening van in Nederland. Ook in ran de wereld breekt de Star Wars alle records. londen/anp - Valeri Gergiev is benoemd als chefdirigent van het London Symphony Or chestra (LSO). Hij volgt in ja nuari 2007 de huidige chef Sir Colin Davis op. De 52-jarige Gergiev, bekend om zijn uitermate drukke agenda, is momenteel chef dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, maar leidt ook het Mariinski theater in Sint Petersburg en is de be langrijkste gastdirigent bij de Metropolitan Opera in New York. Bij het LSO moet de Russi sche dirigent straks onder meer twaalf programma's per jaar doen en het orkest leiden tijdens de tournees. In de Britse krant The Times zegt hij „met enige flexibiliteit" aan al zijn verplichtingen te kunnen voldoen. Gergiev heeft al eerder be kendgemaakt in 2008 te stop pen bij het Rotterdams Phil harmonisch. Wel blijft hij daar artistiek leider van het jaarlijkse Gergiev Festival. Ook in New York lopen zijn verplichtingen in 2008 ten einde. Volgens de topdirigent „maakt het feit dat Londen niet ver van Sint Petersburg ligt het makkelijker te reizen dan als ik in New York werk." Gergiev dirigeerde het Lon don Symphony Orchestra voor het eerst in 1988. „Ik heb overal ter wereld met plezier orkesten geleid, maar tussen mijzelf en de musici van het LSO is er op een unieke wijze een speciale band ontwik keld", aldus de Rus in een verklaring. Wakha Wakha en Souk Circus in Leidse Schouwburg leiden - Het landelijke Wereld Kinderfestival is dit jaar voor het eerst te zien in Leiden. Het eve nement vol zang- dans- en mu ziek, dat elk voor- en najaar plaatsvindt in verschillende ste den in Nederland en België, brengt vrijdag de Schouwburg in Marokkaanse sferen. In verband met de 400-jarige be trekkingen tussen Nederland en Marokko staat het festival dit jaar helemaal in het teken van Marokko. Zo'n dertig jonge Ma rokkaanse artiesten staan dezer dagen op de podia van twaalf Nederlandse steden. Twee van de topacts, Wakha Wakha en Souk Circus, komen speciaal voor het Wereld Kinderfestival naar Nederland en zijn aan staande vrijdag in de Leidse Schouwburg te zien. Wakha Wakha bestaat uit een groep jonge dansers, zangers en muzikanten (12 tot 18 jaar) uit de provincie Agadir. Ze vermen gen Berberdans met Arabische zang en met de ritmes van de Gnawa muziek en een mix van hippe klanken. De jongens van Souk Circus ver tonen in de schouwburg acroba tische capriolen die ze gewoon lijk op de Marokkaanse markt vertonen. Vliegensvlug bouwen ze een torenhoge piramide of zweven ze over het podium. Al hun kunsten komen uit het ver leden. Toen was het geen kunst maar noodzaak. Tijdens oorlog en bezetting in vroeger eeuwen werden lenige jongemannen in gezet om bijvoorbeeld over mu ren te klimmen. In de pauze kunnen de jonge be zoekers van het Wereld Kinder festival op de doe-tentoonstel- ling 'Backstage' zien wie de acrobaten van Souk Circus nu eigenlijk zijn. Fotograaf Seger Er ken is hiervoor speciaal naar Marokko geweest. Het festival in de Leidse Schouwburg begint vrijdag om 19.00 uur en is geschikt voor ie- dereen vanaf 6 jaar. muziek recensie Louis du Moulin Concert: Destiny's Child. Gezien: 23/5, Ahoy", Rotterdam. Misschien toch niet zo handig van Destiny's Child om met de 'Destiny Fulfilled' tour titelsge- wijs maar te blijven zinspelen op een naderende ontbinding. De sfeer bij de fans lijdt er dui delijk onder, bleek maandag avond bij de rentree van het (klater) gouden 'arrenbietrio' in Ahoy'. Waar Beyoncé, Kelly en Michelle zich bijna twee uur lang ongelooflijk uitsloofden om de bijna 11.000 hoofden op hol te jagen, kwam die meute maar niet tot een totale overga ve, zoals drie jaar geleden op dezelfde speelplaats. Alsof het dan toch het laatste rondje is van 's werelds meest succesvolle vrouwengroep, zo'n traantje leek er te druppelen door DC's audiovisuele Blitz krieg die verder bol stond van de levenslust. De publieke vrees voor het einde van deze luchti ge hitmachine werd eigenlijk ook aldoor gevoed door de rol verdeling tussen de drie 'golden girls': met Beyoncé Knowles (23) opnieuw veel meer en te vens glamourvoller op de voor grond dan de andere twee. Een bevoorrechte positie die deels te maken heeft met de dominante inbreng van haar ei gen vader Mathew als geestelijk vader van deze 'nieuwe Supre- mes', anderzijds met haar re cente solo-successen (ook als actrice) en haar droomuiterlijk. Hoezeer haar nichtje Kelly Rowland (24) en Michelle Wil liams (24) zich ook in het zweet zullen zingen, in DC-verband katwijk - Met ingang van het nieuwe theaterseizoen is het mogelijk bij sommige voorstel lingen in zalencentrum Tripo dia, in Katwijk, vooraf te dine ren. Het driegangendiner is bij een beperkt aantal van de circa vijftig geplande voorstellingen te bestellen. Onder meer de op tredens van pianist Wibi Soerja- di, cabaretier Vincent Bijlo, ko miek Hans Liberg en fadozan geres Monica Triga worden door zo'n diner voorafgegaan. Manager P. Dijkstra stelt dat Tripodia heeft geprobeerd ge hoor te geven aan de roep in Katwijk om meer uitgaansmo gelijkheden voor zowel jong als oud. „Dat was een uitdaging en we zijn er trots op dat we dit zonder subsidie voor elkaar hebben gekregen", aldus Dijk stra die ook meer familievoor stellingen heeft geprogram meerd, onder meer in de voor- en najaarsvakantie. Tripodia opent het seizoen op 16 en 17 september met de Kat- wijkse variant op palingpop: Haringrock. Dit festival wordt voor de twintigste keer gehou den en is inmiddels een traditie in de Katwijkse muziekscene. Er spelen zes bandjes, verspreid over twee avonden en de na men Bottles 'n Bones en Sweet Loraine zijn al bekendgemaakt. Muziek komt gedurende het seizoen vaker terug in Tripodia. The Clarks, Lenny Kuhr, klez- mergroep Di Gojim en de Suri naamse zanger Steve Mariat staan onder meer op het pro gramma. Ook vingervirtuoos Wibi Soerjadi geeft een concert. Uit het plaatselijke muziekleven laten Harmonie Katwijk, DVS, UNI en shantykoor Voor de Mast van zich horen. Een opvallende voorstelling is die van het illusionistenduo Winfried Angélique op zater dag 24 september. Op cabaret- gebied kunnen Katwijkers ge nieten van onder anderen Vin cent Bijlo, Hans Liberg, Seth Gaaikema, Joep Onderdelinde, Eric van Sauers, Vliegende Pan ters en de Leidse cabaretier On- no Innemee. Toneelstukken zijn dunner gezaaid in Tripo dia. Te verwachten zijn een ko medie over het moederschap en een aantal familie- en kin dervoorstellingen. Het aanbod voor kinderen varieert van Dis- co4Kids tot goochelaar Rinpo. Beyoncé, Kelly en Michelle sloofden zich bijna twee uur lang ongelooflijk uit om de bijna 11.000 hoofden op hol te jagen. Foto: ANP/Paul Bergen zullen ze nooit echt lang uit de schaduw van de oogstrelende Beyoncé kunnen treden. Wat die vocale arbeid betreft: alle drie de dames gaan wel evenzeer gebukt onder het Syn droom van Whitney als 'onze' Glennis Grace. Ofwel ze trekken bij ieder lied van leer, in de ver onderstelling dat harder en lan ger uithalend altijd maar beter zou zijn. Met name Michelle Williams doet zo zichzelf tekort, want juist haar stem, die veel wegheeft van de jonge Eartha Kitt, biedt meer mogelijkheden dan alleen maar loeien. Dergelijke krachtpatserij is van zelfsprekend bedoeld om de muzikale geloofwaardigheid van Destiny's Child op te krik ken. De vraag is echter of die niet beter gediend is met min der hi-tech-geweld en bijvoor beeld een begeleidingsband van meer vlees en bloed dan het computergestuurde huidige vijftal. Maar of deze (sinds de lancering al) supersnelle mei den samen nog tot zo'n koers wijziging zullen overgaan moet worden betwijfeld. amsterdam/anp - Cliff Richard is de succesvolste artiest in de Nederlandse hitparades van de laatste vijftig jaar. Met zestig noteringen komt zijn naam va ker voor op de hitlijsten dan die van andere muzikanten. Dat blijkt uit de deze week ver schenen editie van Top 40 Hit dossier. De eerste hit van Cliff was 'Living Doll' in 1959. Op de door Johan van Slooten samen gestelde ranglijst wordt Richard gevolgd door The Rolling Sto nes en BZN. Daarmee is BZN de populairste Nederlandse groep. Verder staan Elvis Presley, Madonna, Normaal en Michael Jackson in de toptien. Basis voor de lijst zijn de Nederlandse Top 40 en andere hitlijsten van na 1956. len en de regio bestaat «langstelling voor pro- jele en amateuristische tefening. Heilig Vuur tad- en regiogenoten die kren, zingen, dansen, to- Clen, fotograferen of op I wijze actief zijn. Van- e Leidse theatergroep fem en het Tam-Tam Fes- lerrie' van de buren, de ijdelijke bingoavond of n niet kunnen vinden :el te krappe tentje. Ie- die wel eens op een ïg gestaan heeft, zal die in herkennen. Theater- 'am Tam heeft een hele- zulke situaties verza- n de musical 'Het Gul- toor.' De spelers voeren k drie keer op tijdens idaagse multiculturele "am Festival, dat tussen !0 juni zijn vijfde editie iet festival eerst gehou- de buurtcentra van de wijk, de Kooi en oord, dit jaar zet de or- tie een grote tent op aan nhardkade. Hier hebben Igen lang diverse evene menten plaats ter bevordering van de contacten tussen au tochtone en allochtone bewo ners van Leiden-Noord. Zo biedt het festival Caribische en Marokkaanse feesten, een sprookjesdag, een musical voorstelling speciaal voor ou deren en optredens van diverse muziekgroepen, waaronder een brassband gevormd door Antilliaanse jongeren uit de Slaaghwijk. Bij alle evenemen ten is het nadrukkelijk de be doeling dat verschillende cul turen mixen. In 2003 ontving de organisatie nog het Appeltje van Oranje uit handen van prinses Méxima, een prijs be stemd voor bijzondere initia tieven op het gebied van maat schappelijk welzijn. Program maboekjes zijn verkrijgbaar in de verschillende buurtcentra. De drie uitvoeringen van de musical over verwikkelingen op camping 'Het Gulden Spoor' behoren tot de klap stukken van het festival. De première is op dinsdag 14 juni om half acht 's avonds. Op zondag 19 juni speelt de groep het stuk zelfs twee keer, om 14.30 uur en 19.30 uur. Dat doen ze overigens buiten, naast de feesttent. Als decor richt de groep aan de Bem- hardkade een complete cam- Theatergroep Tam Tam repeteert de musical 'Het Gulden Spoor* in buurtcentrum De Kooi. Foto: Taco van der Eb ping in. Het idee voor het stuk ontstond vorig jaar al, evenals een deel van de tekst. De nieu we regisseur van het gezel schap, Paul Flaton, schreef de tekst aan de hand van improvi saties van de spelers. Die vor men samen een bont gezel schap: jong en oud, allochtoon en autochtoon. Met z'n allen zetten ze een stuk neer vol ty pisch Leidse humor. De rasechte Leidenaar Bart Ouwerkerk zit met Bert Verver gedurende het hele stuk op zijn krent. Ze spelen twee vissers op leeftijd, van wie het geheu gen al wat achteruit gaat. Sa men zingen ze daar ook een fraai lied over. Ouwerkerk ziet het hele festival en het toneel stuk als een geschenk. „De mensen in Leiden-Noord heb ben niet zo veel", weet hij. „We vinden het allemaal erg fijn dat we ze iets kunnen aanbieden." De rol van visser op de cam ping zit Ouwerkerk als gegoten, met zijn 25 jaar ervaring bij verschillende toneelverenigin gen. „Ik heb bovendien een paar jaar een camping bij Nun- speet gerund", vertelt hij. „En in m'n vrije tijd vis ik ook nog eens vaak." Ervaring is niet per se vereist bij de groep. Zo maakt Ida Stoute pas op 53-jarige leeftijd haar debuut op het toneel. En niet met de minste rol: ze mag in de huid kruipen van konin gin Beatrix, die camping Het Gulden Spoor met een bezoek vereert. „Ik vind het een fijne rol, omdat ik er alles in kwijt kan", vertelt ze. Daarnaast is spelen bij Tam Tam heel pret tig, vindt ze. „Leeftijd is hier niet belangrijk, jong en oud zit ten bij elkaar. En als iemand een keer de tekst niet goed heeft geleerd, dan accepteer je dat gewoon. Iedereen is hier enthousiast en doet gewoon zijn best." Joris Rietbroek muziek recensie Lidy van der Spek Concert Vakstudenten Orgel van het Koninklijk Conservatorium Den Haag. Gehoord: 24/5, Pieterskerk, Leiden. Een orgelconcert op het Van Hagerbeerorgel én het Thomas Hillorgel met werken gecompo neerd door leerlingen van Cla rence Barlow (artistiek leider en docent compositie aan het Ko ninklijk Conservatorium), dat geeft bij voorbaat een nieuws gierig, ontvankelijk gemoed. Barlow schreef zelf het eerste stuk in opdracht van de Facul teit der Kunsten Leiden ter ge legenheid van het afscheid van Loek Vredevoogd als voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse Universiteit. Het is geschreven voor de twee orgels, simultaan bespeeld, van de Pieterskerk en 'simuleert' de bouw van deze kerk waarin zijn harde steensoort aanvankelijk centraal staat. Als kristalsnij ders lijken de twee orgels geza menlijk bezig te zijn met het splijten van de keiharde mate rie, het kloven van klank. Le Loup de Pierre, de stenen wolf, is het synoniem voor onze pa pieren tijger, groot en sterk, maar ontdaan van kracht en macht. Verderop dagen beide orgels elkaar uit, verbreedt zich het toonspectrum tot een virtu eel monument ontstaat, de Pie terskerk. Afstanden en verhoudingen van dit magistrale gebouw zijn ge vat in klank die beurtelings hardheid, grootsheid, het on verwoestbare uitbeelden. Maar tussen de regels door transpa rantie, kwetsbaarheid, zwakte (wat kan zo'n bonte rotkever aanrichten!), schoonheid, sym metrie, echo's uit de verre mid deleeuwen. Hill bestookt de Hagerbeer in allerlei toonsoor ten, terwijl de Hagerbeer ge kluisterd zit in z'n ijzige toons oort As. Er zit en enorm inge wikkeld verhaal achter Le Loup, waarin een interval, de zoge noemde Wolfskwint prominent ons trommelvlies 'treitert' als een jankende wolf. Of deze muziek mooier, inte ressanter, geraffineerder ge speeld zou kunnen worden is voor mij een vraag, voor de componist een weet; de man die van binnenuit weet hoe de ze programmatisch suggestieve 'ffammenti' moeten klinken. Eén ding staat vast, er wordt ademloos geluisterd, naar klan ken, samenklanken, verdwaalde melodiefragmenten, vervreem dende harmonieën die schuren en schampen. De stilte tussen de betrekkelijk korte stukken maken de lucht schoon voor steeds nieuwe ex perimenten, verrassend, op windend vertolkt dk>r fenome naal jong talent. den haag/gpd - Een op de tien kinderen tussen de 10 en 12 jaar pakt thuis nooit een boek. Dit blijkt uit een onderzoek van TNS NIPO dat in opdracht van Stichting Lezen onder 571 leer lingen uit de hoogste groepen van de basisschool is gehou den. Dertien procent leest niet vaker dan een keer per maand. Daar staat volgens TNS NIPO tegenover dat driekwart van de kinderen uit dezelfde leeftijds groep ten minste één keer per week leest. Spannende boeken, boeken uit een serie en grappi ge boeken spreken de kinderen het meest aan. De 'Hoe overleef ik?' boeken van Francine Oomen zijn op dit moment het populairst bij meisjes uit de hoogste groepen van het basisonderwijs. Bij jon gens is de Harry Potter-reeks favoriet. Zielige boeken, boeken over de toekomst of over sport spreken niet meer dan een vijf de van de kinderen aan. Sprookjes en gedichten zijn het minst populair. Meisjes lezen vaker dan jon gens: 41 procent leest één keer per dag en 5 procent nooit; bij jongens is dat respectievelijk 26 procent en 15 procent. Waar meisjes en jongens internetten, sporten, televisiekijken en 'computeren' waarderen met een rapportcijfer hoger dan 8. krijgt lezen een 7. Ouders stimuleren kinderen in hun leesgedrag, zo blijkt uit de studie. Negentig procent van de kinderen Krijgt wel eens een boek cadeau voor Sinterklaas of voor een verjaardag. Negen van de tien kinderen komen wel eens in de bibliotheek, onge veer een derde komt bovendien wel eens in een (kinder) boek winkel.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19