nriimegret REGIO 'De Grondwet wordt ons door de strot geduwd' notre Europe a la Constitution etèiaTurquie 'De burger wil toch altijd zo graag gehoord worden?' tsscneiaing is een 5000. Toch wil minis- isleidende term' i.V. woensdag 25 mei 2005 VRAAG al flitsscheidingen in Nederland neemt toe. In 2001 waren er its 1000 echtbrekers die voor deze manier kozen, in 2004 7 j' telde het CBS er al een einde maken aan gelijkheid. JEROEN BROUWERS (37), kandidaat-notaris bij het Bakker Neve in Leiderdorp, geeft zijn visie. recies een flitsschei- ivde stellen laten dan velijk bij de ambte de burgerlijke stand n in geregistreerd chap. Bij de notaris aat kunnen ze ver dat partnerschap en. Op zich een sim- ideling, toch is de sscheiding behoorlijk nd. De uitdrukking zonder rechter is Üleen als de echtparen het over alles, maar dan eens zijn, kan het betrekkelijk snel, in drie weken, gebeu- tegen? inderen in het spel zijn gaat het bijvoorbeeld om de ali- t. Over dat punt wordt vaak niet goed nagedacht. Hoe Ik bedrag, wat als het kind veel geld gaat kosten of gaat Bij een flitsscheiding kunnen de rechten van het kind igoed worden gewaarborgd. Verder krijgt de Nederlandse ding internationaal mogelijk geen erkenning. Dus als een e partners buitenlander is, moet er niet aan deze vorm jegonnen. Daarom is er ook een nieuw voorstel van de e maak: eerst alles goed regelen, pas dan het huwelijk voorstel? ons kantoor en het samenwerkingsverband 'Netwerk No- hebben we het ook over deze problemen. Men wil de jke macht ontlasten. Dus er wordt driftig naar andere ma- ezocht. Steeds meer notarissen worden opgeleid als schei- niddelaar. In die functie kunnen zij vanaf het begin bij de lidingsprocedure betrokken zijn. Zo krijg je een betere eer vertrouwen in de goede afloop en internationale er- 111 tegen een scheiding aan? Itijd triest als het samen niet meer gaat. Ons kantoor is i voorloper geweest op het gebied van de scheiding zon- ter. Wij hebben inmiddels echter al diverse scheidingen ijze gedaan. Voor mijn gevoel verloopt dat voor de part- I duidelijk en goed. Nee, ik heb geen aversie tegen schei en. Ja, ik ben gelukkig getrouwd en heb prachtige kinde- ikia Stoelinga archieffoto: EPA UIT DE ARCHIEVEN I55, Woensdag 25 Mei AAR - Een van de voornaamste wensen van het Stichtingsbe- het Dierenpark Wassenaar was reeds geruime tijd, dat er een isvesting zou komen voor de mensapen, de troetelkinderen duw V. Louwman. Deze wens is nu bijna in vervulling gegaan or Pinksteren hoopt men het nieuwe mensapenhuis voor het pen te kunnen stellen. wens in vervulling te doen gaan, besloot men het voormalige geheel te verbouwen en in te richten voor de mensapen. 80, zaterdag 24 mei ORP - Leipe lieden bevolkten gisteren de Houtkamp in Lei- Je kinderen van de Kastanjelaanschool hielden er een gran- kenfeest. Ruim 160 verklede kinderen deden maffe, kneise, He, zotte, rare en gekke spelletjes. lief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van gblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt dé foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON i.v. orgc Leidsch Dagblad e: T Klein en H. de Wit directie hdcuz@hdc nl redactie: Jan Geert Majoor. Mriaan Brandenburg nail: redactie.ld@hdc.nl at 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 rtbus 54,2300 AB Leiden ijden van de receptie zijn: en met donderdag 30 uur 8-30 -12.30 uur 171-5 35641S 1* 071-5 356 325 len: overlijden, geboorte, jubilea nilieberichten, desgewenst met eeldlng, via www.hdcmedia.nl of milieberichten@nhd.hdc.nl. mail fax 072-5196696, tel. 072- VERKOOP m.b.t.: 813661 red: 023-5150 543 .681 3677 handel: 071-5 356 300 lus kunnen contact opnemen 3636 ratis) 5196800 *N aling (acceptgiro) Heen aut ine.) p/J €216,90 ons een machtiging verstrekken latisch afschrijven van het geld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur. za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12 00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Over precies een week is het zo ver: het referen dum over de Europese Grondwet. De bezoekers van de Leidsch Dagblad site gaan in elk geval niet in groten getale vóór stemmen. Met de stelling 'De Europese Grondwet kan me gestolen worden' is een ruime meerderheid van hen het eens. Maar onder die 69 procent be vinden zich zowel tegen standers als mensen die de Grondwet overbodig vinden, of die het hele on derwerp onverschillig iaat. Op deze pagina een greep uit de talrijke reac ties en uit een aantal in gezonden brieven over het onderwerp. De rubriek 'In Zaken' komt deze week te vervallen. C.B.A. Gollner, Leider dorp: „Zakkenvullende, zich aan fraude, corrup tie, nepotisme en zelfs aan valsheid in geschrifte (Hedy d'Ancona) schul dig makende Europarle mentariërs, onzinnige, nee volstrekt krankzinni ge regel- en wetgeving (voorgeschreven maten van een appel, de maxi male dimensies van een bromfiets, de Europese norm voor de kromming van een banaan, etc.), onvoorstelbare geldsmij terij, evenzeer onvoor stelbare luxe (kantines als driesterrenrestau rants, meer dan riante onkostenvergoedingen, veelal voor niet gemaakte kosten), de euro die hele bevol kings groepen tot de bedelstaf heeft ge bracht. Nee dus, ik ben tegen de Europe se Grond wet en alles wat verder naar Eu ropese Unie stinkt." O. Tamis, Heerhugo- waard: „De stelling is veel te simpel en te sug gestief. Dat had ik beter verwacht van het Leidsch Dagblad." E. Pompe, Katwijk: „Nee, niet mee eens! De vrede in onze, ooit door oorlogen verscheurde landen, is mij een te groot goed om te offeren op de altaartjes van al degenen die menen het beste met mij voor te hebben! Te velen zijn er alleen maar op uit om de vrede te kapen en te sa boteren. Ik ben voor een sterk Europa. Met een Grondwet!" Bram Pater, Leiden: „Ik heb inmiddels getracht een Grondwetkrant te le zen en twee folders over het referendum. Ook heb ik via het internet heel veel gelezen over een nee over die Grondwet. Het verschil is dat zij die 'nee' promoten veel duidelij ker zijn dan zij die een 'ja' promoten. Dan vraag ik mij af: zitten er onder de ambtenaren van deze regering of de ministers .1 Francois Hollande, José Luis Zapatero, Jack Lang, Frankrijk mag eerst. Daar is zondag 29 mei het referendum over de Europese Grondwet. Foto: Reuters/Pascal Rossignol De Europese grondwet kan me gestolen worden. van deze regering dan geen capabele, die kans zien mij duidelijk te ma ken dat ik 'ja' moet stem men? Als de Amerikanen het kunnen op 10 velle tjes A4 en de Europeanen nog niet op 400 A4, wat moet er dan van dit Eu ropa te recht komen? Laat Frank rijk dat Straats- burg maar eens losla ten. Van de winst kunnen vele boeren in heel Euro pa subsidie krijgen. En nou ken ik niet eens alle ondoordachte handelin gen van deze Europese Unie. Nederland, let op uwsaeck." Tini Terpstra, Leider dorp: „De Europese Grondwet kan me gesto len worden, omdat deze ons zo'n beetje door de strot wordt geduwd. Wanneer we geen ja stemmen breekt de hel los, zo wil het kabinet ons doen geloven. Het zou onder meer nodig zijn voor de economie. Net zoals de euro goed zou zijn voor onze eco nomie. Daar is tot nu toe niets van gebleken. Het meest baart mij zorgen dat iedereen aanspraak kan maken op ons riante zorgstelsel en sociale voorzieningen. Ik ver wacht dat vooral mensen uit het Oostblok als vlie gen op de strooppot af zullen komen. Nee, voor mij is het voor eens en altijd nee." W.P.M. van der Meer, Noordwijk: „Het Euro pees Parlement is een grote geld verslindende schaduw regering. Ze doen voorkomen of ze wat in de melk te brokke len hebben in Europa, maar ze zitten alleen maar hun eigen zakken te spekken. Met hun ei gen gecreëerde belas tingvrijstellingen en dat domme verhuizen elke week van Brussel naar Straatsburg, kosten ze de Europeaan bakken met geld. Dat wordt alleen nog maar erger als je ze nog meer macht geeft." J.B. Schoonderwoerd den Bezemer, Leiden: „Zowel de Nederlandse, als de nieuwe Europese Grondwet is opgezet als bescherming en ten voordele van hen die in Europa leven en werken, en ook belasting betalen. Dus kun je alleen vóór of tegen een grondwet zijn. De inhoud moet bekend zijn bij iedere Nederlan der. Net zo goed als iede re Nederlander bekend is met zijn eigen Grondwet, die door Thorbecke is opgesteld en aangeno men ter bescherming van het individu. Dus ja of nee? Ik zeg ja!" H. Ouwersloot, Katwijk: „Inderdaad kan de Euro pese grondwet me gesto len worden. Eeuwen ge leden is er in de wereld een wet gemaakt waar niets aan ontbrak. Als de mensheid zich zonder uitzondering aan de toen gestelde regels had ge houden, zou er nu niet zoveel ellende in de we reld wezen, zoals oorlog, diefstal, echtscheiding en drugsverslaving. Allemaal uitwassen die zijn ont staan doordat wij het met de toen gestelde wetten niet zo nauw na men, of liever gezegd al les aan onze laars lapten. Als dat al speelt, is in mijn visie de Europese Grondwet een overbodi ge zaak." Cor Wierenga, Leiden: „Hierdoor dreigen wij een geheel ondergeschik te rol in Europa te gaan spelen de grote landen zullen de dienst in ons land gaan uitmaken. Op vele terreinen zullen wij onze zeggenschap verlie zen: sociale wetgeving en voorzieningen, immigra tie en asielbeleid. De EU wordt bevoegd om on dersteunend en regelend op te treden op het ge bied van volksgezond heid, sociaal beleid, recht, economische sa menhang en de ruimte van onze vrijheden. Uit eindelijk zal dit in de praktijk erop neerkomen dat over verloop van tijd alles door 'Brussel' gere geld gaat worden. De zeggenschap van Neder land wordt op bijna alle gebieden ondergeschikt gemaakt aan die van Brussel. Dit lijkt mij een onwenselijke ontwikke- ling." A. Korte, Leiden: „Ge zien het onlangs bekend geworden feit, dat we 10 procent van ons inko men hebben zien ver dampen, als gevolg van de invoering van de euro, heb ik weinig vertrouwen in deze door het kabinet gesteunde Europese Grondwet. Ook het feit dat alles straks in Brussel bepaald wordt, stuit mij tegen de borst. In de toe komst zal alles dan be paald worden door een aantal 'grote' landen." Jan Willem Faasse, War mond: „Wees toch prak tisch! Doe het met één verdrag in plaats van vijf (Rome, Europese Akte, Maastricht, Amsterdam en Nice) en wat extra re gels om de besluitvor ming te vereenvoudigen. Grootste voordeel is dat de besteding aan land bouwsubsidies - de helft van de EG-begroting - nu door het Europarlement De Europese Grondwet. 'Als de Amerikanen het kunnen op 10 velletjes A4 en de Europeanen nog niet op 400 A4, wat moet er dan van dit Europa terechtkomen?' Foto: ANP/Lex van Lieshout KLANKBORD moet worden goedge keurd in plaats van door de Europese Commissie in beslotenheid. Stem voor Europa en niet te gen een regering die ver geten is dat solidariteit ook onder 'normen en waarden' valt." G. van Schie, Leiden: „Ik denk niet dat de Europe se Grondwet me gestolen kan worden. Alleen, ik weet er niet goed raad mee. Om redelijk ja of nee te kunnen stemmen moet ik de inhoud ken nen. Maar hoe? Vier keer ben ik naar het postkan toor gegaan om de tekst op te halen. De eerste keer was ie er nog niet. De andere keren was ie op! De bewuste zaterdag dat iedereen een verkorte tekst in de bus zou krij gen heb ik niets gezien! Als men denkt dat ik mij wel door opiniemakers laat ompraten, dan heeft men het mis. Ik stem al leen als ik van een ja of nee overtuigd ben. Ei genlijk denk ik dat het een onzinnig besluit is geweest om dit referen dum uit te schrijven. We hebben toch juist een parlement om dergelijke dingen namens ons te bestuderen en er een be slissing over te nemen. Ik laat het dus aan het par lement over en stem niet." Mevr. M.C.J. Bosch, Lei derdorp: ,,In het Leidsch Dagblad las ik zaterdag 14 mei dat het kabinet zijn oorlogskas van 3,5 miljoen euro gaat aan spreken. Ik vind dat onei genlijk gebruik! Overal roepen ze om geld: zie kenhuizen, verpleeg- en verzorgingshuizen, be jaarden, mensen die voedselpakketten krijgen omdat ze geen geld heb ben. En Balkenende maar zeggen dat de men sen voor zichzelf moeten zorgen. En wat krijgen de groepen nee-stemmers? Ook zoveel? Ik heb genoeg deskundi gen gehoord en weet al lang wat ik ga stemmen. 'Nee.' Er worden de mensen zoveel leugens voorgehouden en ze worden bang gemaakt als ze géén ja stemmen. Trap er niet in! Eerst al met die euro. De Scandinavische landen zijn wijzer geweest en doen niet mee. Ons klei ne landje heeft over een paar jaar niets, maar dan ook niets meer te vertel len. Wat zullen ze een spijt hebben en er is geen weg terug. Balkenende staat graag bij de groten der aarde en veel blinden lopen gewoon achter hem aan. Ik vergeet nooit meer de leugen van Zalm met de euro. Fijn te horen dat de heer Van Buitenen óók neen gaat stemmen. Hij heeft héél wat meegemaakt voor hij nu zelf in het Eu ropees parlement zit. Hij weet precies wat er in Brussel te koop is en weet óók hoe we bedon derd worden. Mensen, we zijn gewaarschuwd. Doe er iets mee!" Aad Langelaan, Voor hout: „Nog meer regels, nog meer wetten, nog meer bemoeials. Volgens mij kan Nederland nu al geen hand houden aan het oerwoud van alle ei gen regeltjes en wetten. Laten we eerst dat op or de krijgen en dan de gro te Europa-bemoeienis eens op het gemak gaan bekijken." G. van Hal, Leiden: „Wat hebben wij het getroffen met onze boys in het parlement. Eerst die ge weldige euro. En nu drei gen ze dat je voor Europa moet stemmen omdat er anders ramspoed komt." Harry Vuur, Leiderdorp: „We krijgen nu de kans om deze regering te laten weten dat we hun ideeën goed zat zijn. We zijn al genoeg belazerd door de ze lieden en daarom stem ik tegen. Alles du wen ze gewoon door je strot en jij maar betalen. Ik denk alleen maar even aan Betuwelijn, HSL, Schiphol, autootje pes-; ten, tolgelden, huren en de euro, die is verkwan seld aan Europa. Waarbij Zalm dan met een stalen gezicht staat te liegen te gen zijn landgenoten. Een goed debat over de Grondwet heb ik nog niet gezien, of zijn ze bang dat de waarheid boven water zal komen? Geach te regering, zorg er nou eens voor dat we bij elke nieuwe dag kunnen zin gen: 'Ik hou van Hol land..." De nieuwe stelling gaat over de huisartsenstaking die vandaag is begonnen. Hebben de huisartsen ge lijk? En hanteren ze het juiste middel? Of kunnen ze het hun patiënten en hun collega's in zieken huizen eigenlijk niet aan doen? De stelling luidt Huisartsen horen niet te staken Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of naar: Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Joost Bleijie (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis, voorzitter CDJA Leiden: „De Europese Grondwet kan mij juist niet gestolen worden, het gaat mij en mijn toekomst im mers aan! Het gaat om het funda ment onder het toekomstige Europa. Ik kan me dan ook wild ergeren aan de mensen die 'tegen' stemmen om een signaal te geven uit onvrede over dit kabinetsbeleid of omdat ze de euro zo duur vinden of omdat ze te gen de toetreding van Turkije zijn. Het lezen van, het verdiepen in en het oordelen over de Grondwet moet de drijfveer zijn. De burger wil toch altijd zo graag ge hoord worden en inspraak hebben? Dan moeten we wel bewust stem men en ons niet laten leiden door flau wekul." O <1n8D AjJMPTf moe bewi m Koos Smit (55) uit Noordwijk, ma rine-officier b.d., burgerambtenaar bij Defensie: „Er is voor het grootste deel sprake van vastleggen van al lang bestaande regels in égi verdrag dat we de mooie naam GÜndwet geven. Daarnaast worden er ook nog zaken verbeterd: onder andere meer democratie, meer greep op de Brus- 2 selse macht, een beter asiel- en mi gratiebeleid: betere mogelijkheden om terrorisme en criminaliteit te be strijden. Ik vind dat veel media een spookbeeld oproepen en niet altijd de gewenste objectiviteit in acht ne- men. Ook nemen veel mensen onte rechte argumen ten over, zoals het feit dat we belazerd zijn bij de invoe ring van de euro. Ik hoop dat uiteindelijk de meer derheid 'ja' zal stem- Jade Krul (22) uit Lisse, eigenaresse lunchroom/chocolaterie: „Ik zou niet zeggen dat de Europese Grond wet mij gestolen zou kunnen wor den, dat vind ik overdreven. Maar of we nu willen of niet, we kunnen er niet meer omheen. Ik vind dat een Europese Grondwet voor een aantal zaken goed zou kunnen zijn, zoals overal in Europa betere sociale voor zieningen. Maar over het algemeen ben ik het niet eens dat er een Euro pese Grondwet komt omdat grote landen waarschijnlijk meer zeggen schap zullen krijgen over de Grond wet dan kleinere landen. De Europe se Unie bepaalt mo menteel al een groot deel van onze bin nenlandse zaken en ik vraag me af hoe groot onze zeggenschap (van Neder land) wordt in dit geheel." William Driessen (35) uit Leiden, riskmanager: „Met deze stelling ben ik het eens. De eenwording van Eu ropa gaat zo onzichtbaar snel dat de gewone burger haast niet meer kan volgen wat nu wel via Europa gaat en wat nog immer nationaal beslo ten kan worden. De voorlichting vanuit de overheid is natuurlijk de visie van de dan zittende regering, deze mensen kunnen niet tegen zijn omdat hun partij in het verleden al tijd voor was. De belangrijkste vraag is wat de burger opschiet met de Grondwet. Als ik het zo lees niet veel. Immers, de opzet is geheel an ders dan de huidige Nederlandse Grondwet, dus de twee zijn niet te vergelijken. Eerst goede voorlichting over de inhoud, dan pas stem men." Ronald Pleij (42) uit Alphen aan den Rijn, SRV-man, SP-raadslid: „Ja, die Grondwet kan me inderdaad gestolen worden!! Maar iedereen moet wel gaan stemmen; ik ben so wieso voor democratische verkiezin gen, dus ik zou zeggen: maak daar gebruik van. En in dit geval dan ui teraard een 'nee' tegen deze grond wet. Want we schieten er echt weinig mee op. En dan nu ook nog die da gelijkse schijnvertoning van die pro minente kamerleden, ministers en staatssecretarissen die gaan folde- ren! Hup, en dan trekken we er nog eens extra 3,5 miljoen euro voor uit, voor nog maar een foldertje. En als de Fransen drie dagen eer der ook 'nee' zeggen, dan kun je helemaal la chen. Nee, la ten we ze maar lekker terugsturen om een bete re Grondwet te maken."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17