Golfclub mag dromen van de Ruigekade Nog 2 dagen... REGIO Alles bij elkaar! Meer groen, maar dan ook meer geld Tunnel tussen Poelgeest en Merenwijk dicht tijdens spits Het Motorhuis Duinzigt kan havo houden Verhaal vol geluk en heldenmoed krijgt extra glans Dijsselbloem nieuwe voorzitter Euro-Toques r gewond nrijding ikken nd in Lubbe 4zitter idl irnemers „erwoude K,e, ïrs spelen r-over' woensdag 25 mei 2005 door Loman Leefmans leiderdorp - Het gaat honderd duizenden euro's kosten, de ge meente betaalt daar geen cent aan mee en er ligt nog een ellen lange procedure te wachten. Tot zover het slechte nieuws voor Golfvereniging Leiderdorp. Daar staat tegenover dat zich een meerderheid in de plaatselijke gemeenteraad aftekent die wil toestaan dat de club een nieuw terrein aanlegt nabij de Ruigeka de in de Achthovenerpolder. De golfvereniging werd vijf jaar geleden opgericht en sinds die tijd slaan de leden balletjes af bij korfbalclub Velocitas en de hockeyers van Alecto. De gol fers, 300 contributiebetalers sterk, hunkeren naar een eigen baan van negen holes, ook al doordat de twee genoemde sportclubs plannen hebben voor de ruimte die door de gol fers wordt gebruikt. Een zoektocht binnen de Lei- derdorpse gemeentegrenzen bracht de club van voorzitter Manhoudt bij een stuk polder langs het fietspad van de Ruige kade. Daar moet een golfbaan komen die zo veel mogelijk de bestaan de natuur intact houdt. Voordat het zover is, moet eerst de gemeente meewerken door het zogeheten bestemmings plan aan te passen. Daar bleek gisteravond een meerderheid van de raadsleden wel voor te porren. „Maar dan zijn we er nog lang niet", waarschuwde wethouder Molkenboer die toe gaf dat het golfplan 'met be perkt enthousiasme' was ont vangen in zijn college van bur gemeester en wethouders. „Eerst moeten we weten wat voor effecten de aanleg heeft, of er schade ontstaat en of die moet worden gecompenseerd." Molkenboer doelde op een zo geheten milieu-effectrapporta ge die rond de 50.000 euro kost. „Daar zal de club flink aan moeten meebetalen." Mocht deze rapportage positief uitpakken voor de go hereni ging dat starten allerlei in spraakprocedures. Daarna pas kan de aanleg beginnen die, in clusief clubhuis, tonnen kost. Ondanks het vooruitzicht van een lange wachttijd en grote sommen geld, toonden Man- houdt en een handvol met hem meegekomen leden zich opge lucht en blijmoedig dat de eer ste bescheiden stap is gezet. En dat ondanks een laatste waar schuwing die Molkenboer nog meegaf. „Een golfterrein kan een groene buffer vormen te gen eventuele plannen die er misschien over pakweg tien jaar komen om in de polder te bou wen. Maar laat duidelijk zijn dat de gemeente er geen geld in steekt." (advertentie) Leiden heeft de primeur! door Loman Leefmans leiderdorp - De massale bo- menkap die de afgelopen maanden in Leiderdorp plaats had, zorgde voor veel commo tie. Wethouder Molkenboer dacht een deel van de onrust onder de bevolking weg te ne men door een omvangrijk zoge heten groencompensatieplan te presenteren. Volgens de PvdA- 'er verdwijnt weliswaar 685.000 vierkante meter groen in de omgeving van rijksweg A4, maar daar komt 544.000 vier kante meter voor in de plaats. Een negatieve balans, maar de nieuwe groengebieden worden van een kwalitatief hoger ni veau en beter toegankelijk voor fietsers en voetgangers. Teleurgesteld was Molkenboer dan ook toen vorige maand een fiks deel van de gemeenteraad het compensatieplan ontoerei kend vond. Hij weigerde daar desondanks wat aan te veran deren en ook gisteravond bleef hij op het standpunt dat er aafi het plan weinig meer kan wor den gesleuteld. Toch had hij een alternatief bedacht, naar aanleiding van een samen komst met vertegenwoordigers van diverse plaatselijke milieu organisaties. Leiderdorp heeft ook nog een groenstructuur- plan. Daarin staan plekken in de gemeente beschreven waar in de toekomst meer bomen en bosschages kunnen en mogen komen. Als dat plan versneld wordt uitgevoerd, ontstaat toch een alternatieve compensatie voor de slachting die onlangs op diverse plaatsen onder het bomenbestand werd aange richt. Een 'beetje budget' had hij daar nog wel voor over. Voor de rest hield hij de raadsleden voor: „Ik wil wel nog wat extra's doen, maar dan moet er ook meer geld komen. Of de raad daar toe bereid is, wordt tijdens de vergadering van 6 juni duide lijk. (advertentie) (advertentie) warmond - Fred Dijssel bloem, eigenaar van het Warmondse restaurant De Stad Rome, treedt in de voet sporen van de beroemde Franse topkok Paul Bocuse. Met ingang van volgend jaar wordt Dijsselboem voorzitter van de internationale organi satie Euro-Toques. Het in 1986 door Bocuse en de Belgische topkok Pierre Romeyer opgerichte Euro- Toques pleit voor gezond en zuiver voedsel. Dijsselbloem is nu nog voorzitter van de Nederlandse afdeling van Euro-Toques. Het is volgens woordvoerder Bram Loman niet verwonderlijk dat een Nederlander de internatio nale organisatie gaat aanstu ren. „Euro-Toques Neder land speelt een prominente rol in de strijd tegen kwalijke invloeden in de voedselindu strie en de verloedering van het eetpatroon. Veel meer dan andere landen", aldus Loman. „Er is veel bereikt. Met de visserij heeft Euro- Toques Nederland bijvoor beeld een afspraak kunnen maken om geen paaizieke vissen meer te vangen of te verhandelen." oegstgeest - De tunnel tussen Poelgeest en de Merenwijk wordt tijdens de spits afgeslo ten. Dat zegde de Oegstgeestse wethouder De Ruijter de leden van de commissie ruimte en groen gisteravond toe. Op deze manier wil de gemeente Oegst geest voorkomen dat Poelgeest te maken krijgt met sluipver- keer vanuit Leiden naar de A44. Volgens De Ruijter heeft Leiden niets te zeggen over verkeers- remmende maatregelen. „Wij hebben het recht op een spitspaal. Dat is een autonome beslissing die het college van burgermeester en wethouders kan nemen. Die spitspaal komt er gewoon." Tijdens een informatieavond eerder deze maand vreesden de bewoners van de nieuwbouw wijk een kort geding van Leiden tegen het gedeeltelijk afsluiten van de tunnel. Maar volgens de wethouder hoeven de Poelgees tenaren dus niet bang te zijn voor ongewenste bezoekers uit de Merenwijk. De raadsleden zijn er overigens nog niet uit hoe de spitspaal moet functioneren. Zo wil de WD dat automobilisten alleen 's morgens de wijk uit kunnen en 's avonds de wijk in. PrO is van mening dat het verkeer richting de Merenwijk niet ge hinderd moet worden, omdat de wijk op die manier een extra (advertentie) Autodealerbedrijven Officieel merkdealer van Opel Chevrolet Saab Citroen ontsluiting krijgt. Hoe dat zou moeten, weet de partij echter nog niet. Volgens Van Weeren (LO) is er helemaal geen pro bleem, omdat Leiden de tunnel volgens hem bouwt voor fiet sers en voetgangers. „In haar gemeentelijk vervoersplan rept Leiden in ieder geval helemaal niet over een autotunnel." Ook de Holle Mareroute kwam gisteravond aan de orde. Het college wil geen weg langs dit water in Poelgeest aanleggen, omdat het alleen een verplaat sing van de problematiek zou zijn. De bewoners zijn het daar echter niet mee eens. Een in spreker wees de raadsleden op het grote aantal auto's dat da gelijks de school aan de Jac. P. Thijsselaan passeert. Volgens hem zij dat er nu 5000. Door aanleg van de Holle Mareroute zou dit aantal sterk afnemen. De raadsleden willen dat een mogelijke aanleg van de weg nader wordt onderzocht. De Ruijter beloofde dat. Hij was echter wel van mening, dat de bewoners van Poelgeest er zelf weinig aan doen hun wijk auto- luw te maken. Hij doelde daar mee op de 6,6 autobewegingen die een huishouden er per dag maakt. ,,Als ze daarin meer dis cipline opbrengen, hebben ze ook meer recht van spreken." - Een 12-jarige Lei- is maandagavond eraakt bij een aanrij- 5 kruising van de En en de Bosdreef in zijn I r ts. De jongen stak op IX Engelendaal over erd geschept door je Leiderdorpse au- die in de richting van Snoepweg reed. De iet een hoofdwond igen overgebracht "IC. in - Alle Voorscho en papierbakken (ilieucomers ge- nog voor het ein- jaar ondergronds, jvoornemen van de die daarvoor op zoek uitvoerder van dit a de zomer kan be- Voorschoten staan el zeven milieucor- de gemeente verdeeld imen nog eens 64 5 op diverse locaties leb 1 inemers 'Glimlach' [gQ r - Het bestuur van Ij m voor Ondernemers t (PvOO) heeft gister- t 'Glimlach van Oegst- plegen. De plaatselijke ie die ludieke prijs toe ySt soon of de organisa- sn( en jaar tijd het meest ike initiatief genomen ^initiatief moet ten ïen aan de Oegst- menleving. Oegst- t nooit een onderne- xai üging gehad en de aaj den van het PvOO ndt it initiatief genomen _!t( leginnen. Het afgelo- .18 duidelijk geworden kol itform goed functio- lankbord en als ge- ijdijtner van de gemeente. e S( de keus op PvOO ge- prijs, een sculptuur, tijdens de ledenver- onian het PvOO in Par- e 'La France overhan- tal WD-voorzitter John leil •f» ian ish| ide - Cees Lubbe (53) n ld tot voorzitter van ja( rand opgerichte on- ;n vereniging Zoeter ig li, IZ). De 53-jarige Lub- rs teur/eigenaar van Th. jffg zen, dat is gespeciali- on( irsonenvervoer. 1 g( irichtingsvergadering kg. osco kwamen onge- iei^ belangstellenden af. cj neldden 41 ondeme- meteen aan als lid. ifnemers Yvonne van Pieter Koek en Harry eer tevreden over de fe hadden 20 tot 50 de vergadering ver is overtroffen", al- idoeling dat de on een paar keer per bar komen om met gedachten te wisse- VZ treedt ook op als ehartiger wanneer er zaken spelen. in - De kruising van ardenlaan met de Ju in Schoolstraat is. on- voetgangers. Tot die komt de Socialisti- d'eit (SP) afdeling Voor- 1 ^iia gesprekken met jjy len. De SP eist van uy ;ente maatregelen, ;ens de plaatselijke jeeft de verkeersaf- rond de kruising iding tot veranderin- ig een klacht van een iner die verteld een f bijna van de sokken reden. De voetgan- staat te kort op een veilige oversteek ren. Dat bracht de SP t\ andere voetgangers aft ervaringen te vragen iken tegen hetzelfde op te lopen. Boven- ie stichting Platform ptenbeleid over het- ierspunt al eens eer- - igd. Reden genoeg om een brief aan het stuur te sturen, m leden van de SP vrijdag, tussen 13.15 uur, als ouderwetse de voetgangers ij het oversteken, zijn ook raadsleden d. rste reactie laat een Ier van de gemeente bij de afdeling ver- f klachten bekend zijn W mde kruising. 1 acti 7 1 aP>est HOC 973 oegstgeest - Duinzigt kan zijn havo-afdeling houden. Het Tey- lingen College wil bij zijn vesti ging in Oegstgeest ook hoger al gemeen voortgezet onderwijs kunnen aanbieden. Gedepu teerde Staten hebben gister middag bekend gemaakt dat zij geen bezwaar hebben tegen dit plan. Teylingen Oegstgeest, ook wel Duinzigt genoemd omdat de school voor de fusie zo heette, heeft al een havo-afdeling maar geen officiële. Vorig jaar som meerde de minister van onder wijs Duinzigt zijn havo-boven bouw te sluiten. De school heeft slechts een vergunning voor klas één tot en met drie havo. De inspectie gedoogde dat in Oegstgeest ook aan de klassen vier en vijf werd lesge geven. De provincie vindt het belang rijk dat vmbo-leerlingen de kans krijgen om naar havo door te stromen zonder dat ze van school hoeven te veranderen. Vandaar dat GS positief op de aanvraag reageren. Het Rijnlands Lyceum in Oegst geest heeft samen met drie Leidse scholen (DaVinci Colle ge, Visser 't Hooft Lyceum en Bonaventura College) bezwaar- gemaakt tegen de Duinzigt- havo. De scholen vreesden te grote concurrentie en mogelijk verlies van leerlingen op hun eigen afdelingen. Naar dit col lectieve bezwaar hebben GS dus niet geluisterd. De provincie adviseert het mi nisterie over aanvragen voor het stichten van een nieuwe school of afdeling. Het moet raar lopen wil het ministerie het advies niet overnemen. De directie van het Teylingen College dat naast Oegstgeest ook vestigingen in Voorhout en Noordwijkerhout heeft, was gis termiddag niet bereikbaar voor commentaar. Frits en Lous Burlage krijgen uit handen van een vertegenwoordiger van de Israëlische ambassade de Yad Vashem onderscheiding die eigenlijk voor hun overleden ouders be doeld is. Foto: Mark Lamers Oegstgeestenaren krijgen postuum Yad Vashem onderscheiding door Ruud Sep oegstgeest - Ze hadden vanaf oktober 1942 drie joodse kinderen in huis als on derduikers. Zoon Frits kon de deur niet uit omdat hij het gevaar liep opgepakt te worden voor dwangarbeid. De onder grondse gebruikte de garage om hun motoren te stallen en af en toe proef te laten draaien. En dat allemaal terwijl er twee deuren naar links een NSB'er woonde die bunkers bouwde voor de Duitsers en het huis twee deuren naar rechts door de Duitsers was gevorderd voor de huisvesting van een groep Wehrmacht-officieren. Het verhaal van de familie Burlage die in 1938 haar intrek nam aan de Prins Hen driklaan 20 in Oegstgeest heeft alles in zich voor een spannende film: helden moed, veel geluk en een redelijk happy end dat gisteren nog eens extra glans kreeg doordat Willie en Lous Burlage - meer dan zestig jaar na de oorlog - pos tuum de hoogste onderscheiding van de staat Israël kregen: de eretitel 'rechtvaar dige onder de volkeren' en een vermel ding op de Muur der Rechtvaardigen in de tuin van het onlangs vernieuwde Yad Vashem centrum in Jeruzalem. Het verhaal begint in 1938 in Neder- lands-Indië, waar assistent-resident Burlage op zijn 50ste met pensioen gaat en met vrouw Louise en kinderen Frits en Lous terugkeert naar Nederland. Maar het begint ook in Duitsland, waar in datzelfde jaar de joodse familie Struch letterlijk aan de vooravond van de Kris- tallnacht het land ontvlucht en onder heel andere omstandigheden dan de Burlages ook in Nederland terecht komt. Pas vier jaar later kruisen de wegen van de twee families zich. Vader Struch is in Nederland opgepakt en afgevoerd naar een concentratiekamp. Zijn vrouw be sluit onder te duiken en reist met haar drie kinderen per trein naar Leiden, de stad waar zij gestudeerd heeft. De jong ste twee krijgen onderdak bij de familie Cozijn. Maar mevrouw Cozijn vindt dat niet zo'n goed idee omdat haar man aan tbc leidt en hij gemakkelijk de kinderen zou kunnen besmetten. Zij vraagt haar buren, de familie Burlage, of zij de kin deren voor één nachtje onderdak kun nen geven. Dat kan. Het echtpaar Burlage vindt het echter onverantwoord om met de kinderen te gaan zeulen. Ze mogen definitief blijven. Ook hun jongste broertje wordt na ver loop van tijd in het gezin Burlage opge nomen. Voor de buitenwereld zijn zij de kinderen van kennissen uit 'ons' Indië. De jongens, Bemd en Peter, konden overdag gewoon de straat op. Hun zusje Helga kon met haar duidelijk joodse ui terlijk de deur niet uit. Zo haalt de familie met drie jonge on derduikers in huis het eind van de oor log. Met veel geluk. Hoeveel, dat blijkt pas na de oorlog als de NSB-buurman voor de rechter moet verschijnen om zich te verantwoorden voor zijn daden. Hij verdedigt zich door erop te wijzen dat hij toch ook weer niet zo erg fout ge weest was in de oorlog. Hoewel hij wist van de joodse kinderen in huize Burlage, heeft hij hen nooit verraden. De ouders van de kinderen Struch heb ben minder geluk. Zij vinden als zovele joden de dood in een concentratiekamp. Voor de Burlages is het vanzelfsprekend dat de kinderen daarom ook na de oor log gewoon in huis blijven. Helga en Bemd blijven tot 1950, Peter verlaat drie jaar later het pleegouderlijk huis. Gisteren was het voor de drie voormali ge onderduikers 'terug naar Oegstgeest'. In het gemeentehuis waren de drie pleegkinderen - inmiddels allemaal in de 70 - er getuige van dat Frits en Lous met rode oogjes namens hun inmiddels overleden ouders uit handen van een vertegenwoordiger van de Israëlische ambassade de Yad Vashem onderschei ding in ontvangst namen. Ze luisterden ademloos toe terwijl leerlingen van groep 8 van de Hofdijckschool zelfge schreven gedichten voorlazen en samen een lied ten gehore brachten. Waarna Peter, de inmiddels 70-jarige benjamin onder de onderduikers, zich ontpopte als een gezellig verhalen vertellende opa die tussen de spannende anekdotes over de oorlog door de leerlingen ook nog een verontrustende boodschap mee geeft: „De holocaust was niet onmense lijk, maar juist heel menselijk. Het was niet beestachtig, want dieren gedragen zich niet zo wreed. Misschien kunnen jullie daar in de klas nog eens verder over discussiëren." Je komt elk Crandprix in aanmerking voor de volgende prijs; kaarten voor races op Circuit Park Zandvoort ter waarde van €60,- Win 2 paddock kaarten voor één van onderstaande races op Circuit Park Zandvoort Circuit Park Zandvoort 11 - 12 juniMasters of Formula 3 19-20 juniItalia a Zandvoort 26 - 28 augustusDTM 17-18 september Trophy of the Dunes 15-16 oktober Finaleraces

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15