Opgelicht door redders in nood Jacob Catslaan wordt voor één dag Trouwstraat 'Geen opgave vergeten vanda; LEIDEN fir DEGIO Sw Err 1 mw mm 1 €3% lm C %m 1 'Van die donkere periode kan ik me bijna niets meer herinneren' Wk Geen bolletjesslikker f met uitkering in Leic Yl fioogglanskeuk woensdag 25 mei 2005 m EINDEXAMEN 2005 door Geert Langendorff leiden - Met valse beloftes brachten twee doortrapte zaken lui tientallen mensen financieel aan de rand van de afgrond. De mannen deden zich voor als ont slagbemiddelaars, streken ton nen op, maar hielpen niemand aan een vervangende baan. Ruim veertig gedupeerden, voor namelijk ict'ers, vormden een belangenvereniging en deden aangifte. Na twee jaar vechten komt de zaak voor de rechter. Een Leidenaar en een oud-Leide- naar doen hun verhaal. Informatieanalist Con van der Ham (49), voormalig inwoner van Leiden, was in oktober 2002 overbodig geworden bij Lync, zijn toenmalige werkge ver. Cygnus, het outplacement bureau van een van de ver dachten, bood uitkomst en stal de hem bij detacheerder Bright IT, eigendom van de andere verdachte. Van der Ham kreeg een baan bij een Haagse vesti ging van Alcatel in het vooruit zicht gesteld. „Een fake-vacatu re", blikt Van der Ham terug. Net als zijn lotgenoten zou Van der Ham, tegenwoordig werk zaam bij Zorg en Zekerheid in Leiden, nooit één dag werken voor Bright IT. „De eerste keer vertelden ze me dat de persoon die' mij moest opvangen, ziek was. Daarna was het project zo genaamd uitgesteld. Toen ik na veertien dagen nog een keer belde, zeiden ze dat het project was gecanceld. Ik was ontsla gen, binnen mijn proeftijd." Met hulp van advocaten van zijn vorige werkgever stond Van der Ham binnen tien dagen weer op de loonlijst van Bright IT. Veel schoot hij hier niet mee op. De directeur maakte, talloze beloftes ten spijt, slechts ander halve maand salaris over. Begin februari 2003 zocht de directeur toenadering met Van der Ham. Als hij akkoord zou gaan met het ontslag, zou het achterstal lige salaris worden betaald. „Plus een bonus van een paar maanden. Daar heb ik 'ja' op gezegd. Een advocaat zou con tact met me opnemen. Dat is nooit gebeurd." Twee weken later klopte Van der Ham bij het UWV aan. Te vergeefs. De instantie wilde eerst onderzoeken of Bright IT onmachtig dan wel onwillig was om te betalen. Een voor schot kreeg hij niet. Na een lan ge beroepsprocedure kreeg hij in juli alsnog een uitkering. Bright IT bestond op dat mo ment niet meer. Het bedrijf was met terugwerkende kracht fail liet verklaard. Door de ellende had Van der Ham ruim een half jaar zonder Con van der Ham zat ruim een halfjaar zonder inkomsten. Zijn totale schade schat hij op 30.000 a 40.000 euro. Foto: Hielco Kuipers inkomsten gezeten. Zijn totale schade raamt hij op 30.000 a40.000 euro. „Gelukkig had den mijn vrouw en ik ons huis in de Lage Mors net verkocht. We hadden nog een potje. An deren zijn aan lager wal ge raakt. Gescheiden, huis kwijtge raakt, financieel aan de grond en geestelijk in de war." Inmiddels hadden Van der Ham, zijn vrouw en een oud collega een mailinggroep opge richt. Zo kwamen ze in contact met andere slachtoffers. Samen richtten ze de Belangenvereni ging Bright/Serengetti Gedu peerden op. De schimmige ac tiviteiten van de twee zakenlui bleken uitgesmeerd over ver schillende detacheringbedrij- ven; Bright IT was slechts het topje van de ijsberg. Zo werkte Leidenaar Vinay Soe- khai sinds oktober 2001 voor Arrow Point, net als Bright IT gevestigd op de Cypresbaan in Capelle aan den IJssel. De Lei denaar reageerde op een adver tentie in de krant, waarin nieu we medewerkers een loonsver hoging van 30 procent op hun huidige salaris in het vooruit zicht werd gesteld. Daar bleek niets van gelogen. Na een ken nismakingsgesprek met de di recteur in het Hilton Hotel kreeg hij een jaarcontract. Als tegenprestatie verrichtte Soek- hai op projectbasis financieel administratief werk bij diverse bedrijven. „Ik kreeg zelfs geld om een pak te kopen", licht hij toe. Tot mei 2003 verliep alles voorspoedig. Daarna kregen hij en twaalf collega's te horen dat ze om 'bedrijfseconomische re denen' zouden worden ontsla gen. Een van hen, een accountant, "had de hand gelegd op de jaar rekeningen van Arrow Point. Hij constateerde dat er flink was geknoeid met de cijfers. Er was wel degelijk geld. Het CWI ging daarom niet akkoord met de ontslagaanvraag en vroeg de directeur (tevergeefs) om op heldering. Tot Arrow Point in augustus failliet werd verklaard, kreeg niemand salaris. Later bleek de fraude nog veel om vangrijker. De directeur had sinds hun aanstelling verzuimd pensioengeld af te dragen. Soekhai, tegenwoordig student commerciële economie in Rot terdam, beschouwt die periode als een donkere bladzijde in zijn leven. „Ik zou mezelf voor de gek houden als ik zou zeg gen dat de hele geschiedenis me niets heeft gedaan. Die maanden kun je als jaren reke nen." De financiële schade - minimaal 40.000 euro - interes seert hem nog het minst. „De directeur kwam zijn afspraken niet na en hield ons voor de gek. Dat is nog ergste. Daarvoor moet hij boeten." De emotionele genoegdoening voor de gedupeerden lijkt na twee jaar touwtrekken nabij. De rechtbank in Rotterdam be paalde tijdens een pro forma- zitting op 25 april dat de zaak binnen drie maanden moet voorkomen. Een van de ver dachten, sinds januari in voor lopige hechtenis, blijft tot die tijd achter de tralies. Zijn hand langer is door familieomstan digheden voorlopig in vrijheid gesteld. Voor Van der Ham maakt de wetenschap dat de verdachte ex-directeur in de gevangenis zit, al een hoop goed. „Hij zit al meer dan honderd dagen vast. Ook als hij wordt vrijgesproken weet hij wat het is om je niet meer vrij te kunnen bewegen. Net als wij." door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Edwin van Beerschoten zweert bij 'fri tuur en sigaretten'. Jeroen de Ruiter houdt het bij 'rustgeven de pillen'. Sithri Pepplinkhui- zen slikt kruidentabletten zodat ze lekker kan slapen en Denise Vis zorgt ervoor dat ze op tijd in bed ligt en overdag genoeg ont spanning heeft. Zo komen deze havo-leerlingen van het Scala College in Alphen aan den Rijn hun examenperiode door. Dinsdagochtend staat geschie denis op het programma. An derhalf uur na aanvang van het examen loopt Edwin van Beer schoten alweer over de gang. Hij heeft een 'redelijk tevreden gevoel', meldt hij. Edwin staat ingeschreven voor hbo Toeris tisch Management en is vastbe sloten zijn havo-diploma dit jaar te halen. Gonda Engberts, afdelingsleider havo-vwo van het Scala College, plaagt haar leerling een beetje. „Heb je dit keer wel alle vragen beant woord, Edwin?" Gisteren heeft hij bij het economie-examen per ongeluk vraag 7 overgesla gen. Engberts, die economie geeft, weet zeker dat Edwin toch nog een voldoende heeft binnengehaald. „Jij stelt me nooit teleur, jongen." Traditioneel worden de exa mens bij het Scala College streng geregisseerd. „Organisa torisch kun je er geen speld tus sen krijgen", aldus Engberts. „Maar zoals altijd gebeuren er in menselijke sfeer onverwach te dingen. Ik heb al weer een paar leerlingen in mijn kamer gehad. Omdat een dierbaar fa milielid plotseling is overleden, bijvoorbeeld. Bij de meeste exa menkandidaten hakken dat soort drama's er nog erger in dan normaal." „Met mij gaat alles goed", kan Jeroen de Ruiter melden. Met Edwin blijft hij wachten tot twaalf uur. Dan moeten de laat ste kandidaten hun papieren Ze noemen het de gezelligste straat van Leiden, zeker op de dag dat de marathon wordt ge houden. De bewoners van de Jacob Catslaan kijken nu al reikhalzend uit naar de duizen den lopers die op zondag 12 ju ni weer door hun straat komen. Dit jaar zijn dat niet alleen de lopers en loopsters van de hele en halve marathon maar ook die van de 10 kilometer. De deelnemers aan de hele mara thon komen zelfs twee keer door de Mors. En dat is voor de mensen aan de Jacob Catslaan reden ge noeg om de straat weer eens extra in de schijnwerpers te zetten. Zoals elk jaar is er een thema bedacht. Ooit was dat een vlaggenpromenade, een sterrenparade, een glitterpara de of een overdekte windtun nel. Dit jaar is er voor gekozen de Jacob Catslaan de grootste Trouwstraat van Leiden te ma ken. Dat komt omdat een twee be woners 20 jaar getrouwd zijn op 12 juni en twee andere be woners op 10 juni in het huwe lijk treden. En de Trouwstraat staat ook symbool voor de trouw van de straat aan de ma rathon. Immers, al vele jaren wordt er tijdens het loopevene ment van alles georganiseerd daar in de Mors. Tussen de welbekende vlag genmasten in de straat worden netten bevestigd met daaraan grote strikken, gouden trouw ringen en uiteraard kleurige ballonnen. Voor de broodnodi ge variatie zijn er optredens van de dweilorkesten Nou Toe Maar en de Gespleten Klomp. En de 'meiden' uit de Jacob Catslaan dansen voor de lopers op hedendaagse muziek onder de naam D-Zire. Uiteraard ont breekt midden in de straat de verhoogde bar niet om de ke len op zijn tijd te smeren. Voor de inwendige mens zijn er wor stenbroodjes en voor de klein tjes suikerspinnen. Daarnaast Deelnemers aan de Leiden Marathon lopen graag door de Jacob Catslaan. Archieffoto Mark tamers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmotcus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 wordt in de straat een officiële verzorgingspost voor de lopers neergezet die wordt bemand door vrijwilligers van het Rode Kruis. Diervriendelijk Het aanbod van diervriendelij ke producten in supermarkten in het centrum van Leiden is teleurstellend. Dat concludeert de Dierenbescherming afdeling Leiden na een onderzoek bij een aantal grootgrutters. De winkels werden door vrijwilli gers van de Dierenbescher ming bezocht. Hoewel supermarkten sinds kort zijn begonnen hun assorti ment diervriendelijker gepro duceerde producten uit te brei den, schiet het aanbod volgens de Dierenbescherming nog steeds tekort. Een veel gehoor de klacht van de consument is dat hij best bereid is iets meer te betalen voor bijvoorbeeld diervriendelijk geproduceerd vlees maar dat het simpelweg niet in de super is te verkrijgen. Hetzelfde geldt voor diervrien delijke zuivelproducten of vleesvervangers. Door enerzijds supermarkten te prijzen voor hun diervrien delijke aanbod of anderzijds onder druk te zetten omdat dat niet het geval is, hoopt de Die renbescherming dat super markten meer og kkgen voor diervriendelijke producten. Eric-Jan Berendsen inleveren en mogen de opgaven uit de examenzaal worden meegenomen. „We kunnen je het examen dus nog niet laten zien, maar ik kan wel regelen dat je na afloop een exemplaar krijgt", zegt Edwin. Denise Vis komt bij de jongens staan. „Wie is in hemelsnaam die Khan. We hebben het nog nooit over generaal Nguyen Khan gehad", klaagt ze. „Wel waar", zegt Sithri Pepplinkhui- zen die zich ook bij het gezel schap heeft aangesloten. Van den Berg heeft over hem ver teld." Coen van den Berg en Boude- wijn Beerenschot zijn de twee docenten die de hoogste havo klassen geschiedenis geven. Beide leraren zijn volgens de scholieren 'steengoed'. „Vooral Van den Berg weet van het saai ste onderwerp een geweldige show te maken", meent Sithri. „Inderdaad", beaamt Denise. „Die man is zo gek als een deur." In de eindexamenklassen is geen leerling te vinden die voor geschiedenis zwaar onvoldoen de staat. Daar hebben de twee leraren wel voor gezorgd. Sithri: „Ik weet zeker dat ik mijn 7,8 vandaag heb gehaald. Ik houd die 9 op mijn eindlijst. Dit jaar heb ik Van den Berg, maar in de vierde had ik Beerenschot. Toen stond ik er ook goed voor. Volgens mij mocht Beerenschot me extra graag omdat ik drie tienen op mijn rapport had staan." Sithri heeft zich ingeschreven voor de lerarenopleiding ge schiedenis. „Ik vind geschiede nis een onwijs leuk vak." Van daar dat ze zich moeiteloos door de afgelopen uren heeft doorgewerkt. „Ik kan soms bij na genieten van een opgave." De rest verklaart haar prompt voor gek. Het gesprek neemt een wen ding. Die vier debatteren over de vraag wanneer je met recht een klacht over het examen kunt indienen. „Ik heb euze klacht", zegt Edw H koffie die we krijgen is drinken." Een klasgenoot komt jo op Edwin af. „Hé lefgoj Wat was jij snel de zaal kan niet hoor. Heb je vi opgeschreven? Jemig n had een uur langer wei r®J bleef schrijven. Wat hel ten kloten dan?" „Rust Sl mannetje. Ik schrijf sne ging lekker. En nee; ik l f' opgave vergeten vanda ;ki ftr De opgave Het geschiedenisexa#! havo herbergt dit jaar d' gaven over twee ondt!t pen: 'Lancashire, kati|e! samenleving 1750-18 d 'Dekolonisatie en koifctf log in Vietnam. Opgave 11 is een tijdlij schrijfopdracht. De si ren vinden dat zo'n o voortaan aan het ein< alle vragen moet kom w De opening van het e is volgens een aantal gen meteen de moeil opgave. „Een weetvr; mopperen ze. 'Lancai was een gebied waar 1750 een bloeiende huisnijverheid bestoi Noem twee kenmerk* L deze huisnijverheid d ontstaan van de Indu Revolutie in Lancashf vorderden'. Het antwoord: wie t\ de volgende antwoor heeft gegeven, scoort maximum. Er waren schoolde arbeidskrac die konden spinnen f ven. Er waren koopli* en/of ondernemers cte de afzet van de stoffeze aanvoer van de gronc zorgden. Er golden g()r denregels. Er was kap °c beschikbaar (via pers ke contacten of de co ne van de kooplieden). nd leiden - Leiden heeft sinds de tweede helft van april twee keer tien namen van Leidse bolle tjesslikkers gekregen van de marechaussee op Schiphol. Bij de tweede melding zaten echter enkele namen die ook bij de eerste melding waren ge noemd. Het gaat dus om minder dan twintig personen. De namen worden sinds kort aan gemeen ten doorgegeven om te kijken of de drugskoeriers een (bij stands) uitkering ontvangen. Dat is tot nu toe nog niet het geval geweest. Dat blijkt uit de antwoorden van burgemeester en wethou ders op vragen van de WD. De liberalen hadden het college naar aanleiding van berichten in de krant gevraagd hoeveel namen van Leidse bol kers er aan de socia waren doorgegeven. Van de eerste tien doe namen waren er vijf bij sociale zaken. De o hebben wel een uitkeri maar op het momei met drugs werden be meer. De tweede serie zo recent dat daar over kan worden gezej ciale dienst heeft dan geen maatregelen gent De marechaussee op geeft de gegevens van slikkers en andere sm sinds kort door aan diensten van negen meenten, waaronder De gemeente kan v 'a besluiten de smokki hun uitkering te 'pluk!!r en (advertentie) Ie: 15.5-feg ALN0 is anders... ...anders In uitblinken bijvoorbeeld. Kijk maar eens naar deze schitterende HOOGGLANSACTIE! Profiteer direct van extra prijsvoordeel en 5 jaar garantie! Uw ALNO Select Dealer:

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14