LEIDE i0 J AAR steun voor speeltuinen Bij hypotheek voordeel denken wij niet in maanden maar in jaren! Angst voor onzichtbaar stralingsmonster Politieke 'De Leidse ansichtkaart: waanzinnig belangrijk' lur n REGIO etsel na [angsfout ta nobilist met achter stuur e vindt in auto Knip de j spaarzegel j r AfFrFctieparken uit! Vertraging door herinrichting Noordeindeplein Strop door verhuizing leasemaatschappij -Ü_ woensdag 25 mei 2005 R1 Al honderden antennes in Leidse regio, er volgen er meer in eider aakt uaiig M enlet: B ,UM< •n 56-jarige snorfiets- iden is gisteren ge- bij een aanrijding luto bestuurd door e (48). De snorfietsster loimeerlaan over levoweg en gaf daarbij rang aan de auto. Zij letsel overgebracht MC. ;n 45-jarige Hagenaar in de Bachstraat op- ndat hij onder invloed <;ineen auto reed. igenten het rijbewijs an wilden innemen, het roze briefje al een er was afgepakt. politie heeft eerder in een auto een hoe- igs gevonden. De ituurd door een Ha- reed zonder kente- jPaul Krugerstraat. Tij- :ontrole vond de poli- iine hoeveelheid ver- middelen in de auto. spectie leverde meer 'rils De man en zijn pas- n 29-jarige Leidse, zijn s aangehouden. De ■■Rnkt dat de vrouw niets lorval te maken heeft. door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Sommigen beplakken hun muren met zilverpapier, an deren verhuizen om aan straling te ontkomen. Sinds er mobieltjes zijn, zijn er omwonenden van antennes die klagen over duize ligheid, hoofdpijn, slapeloosheid of nervositeit. Maar is er echt re den tot zorg als er een zendmast op je dak staat? Straling is on zichtbaar en klachten zijn meest al vaag. Uit een recente Duitse studie kwam naar voren dat de kans op kanker rond een zend mast verdrievoudigt. Maar on derzoeken spreken elkaar tegen. Sprieten, bleke dozen en gebro ken-witte kegels: honderden versieren daken, torens en mas ten in de Leidse regio. Ze verde len de stad in een onzichtbaar netwerk van 'cellen' en zorgen ervoor dat de verbinding in stand blijft als iemand al bel lend van de ene naar de andere cel loopt. Gsm-masten, voor gewone mobieltjes, waren er al: 142 steken er uit boven Leiden en de randgemeenten: 80 in de Bollenstreek. Nieuw zijn de zwaardere umts-zenders, die snel mobiel internet met de nieuwe generatie telefoons mo gelijk maken. Daarvan bezit groot-Leiden er 35 en de Bol lenstreek 12. Vooral de plaatsing van een nieuwe umts-mast zorgt nogal eens voor onrust in de buurt. Protest van omwonenden leidt soms - zoals in de Haarlem mermeer - tot succes: de mast moest daar op een andere plaats verrijzen. In Leiderdorp kwam een buurtvereniging vo rige maand in opstand tegen de komst van een antenne bij park De Bloemerd, totdat bleek dat het niet om een umts-zender ging, maar om het zwakkere gsm. Toen in de Zuster Meiboom- r de voorwaarden en de spaarkaart op www.leidschdagblad.nl fles Vögele Switzerland - VIEREN FEEST PROFITEERT! Tekening: Cartographies straat in de Leidse Stevenshof „Hij had er zoveel last van dat langs geweest. Bij mij was de een antenne verrees, leidde dat hij niet meer sliep. Ik had zelf straling bijna nul, bij hem was tot klachten van een van de be- ook wel wat klachten, al weet ik er een iets hogere waarde." De woners. Inmiddels is hij ver- niet of dat door de straling buurman vertrouwde de uit- huisd, vertelt zijn buurman. kwam. Een heel team is hier komst van het 7000 euro kos tende onderzoek niet en ver huisde. Stralingsklachten zijn zeld zaam: huisarts J. Bimie uit Lei den heeft 'nog nooit' patiënten in zijn praktijk gehad met der gelijke klachten, en ook zijn collega's hoort hij er niet over. Straling en de angst voor stra ling zijn bovendien moeilijk te onderscheiden. „Het probleem is dat deze gezondheidsklach ten een heleboel oorzaken kun nen hebben", zegt Erik van Rongen van de Gezondheids raad. Zowel de gelovers aan stralings- stress als de sceptici hebben een ruime keus aan onderzoe ken die hun standpunt onder steunen. TNO concludeerde in 2003 dat umts-straling ervoor kan zorgen dat mensen zich minder lekker voelen, maar dat dit effect te zwak was om maat regelen te nemen. Reactiesnel heid, alertheid en het geheugen van mensen leken er juist op vooruit te gaan onder een flinke dosis straling. Tegenstanders hebben andere onderzoeken om mee te zwaai en. Op het bolwerk van stra lingshaters - de website www.stopumts.nl - wordt ge schermd met Poolse, Israëli sche of Spaanse onderzoeken die allemaal een verhoogde kans op allerlei ernstige ziekten aantonen rond een zender. Oostenrijkers signaleerden meer hartklachten, en het re cente Duitse onderzoek sugge reert dat omwonenden van an tennes een sterk verhoogde kans op kanker hebben. Wie zich zorgen maakt over straling kan te rade gaan bij www.antenneregister.nl. Tot op straatniveau is te zien waar an tennes zich bevinden, hoe hoog ze boven de bebouwing uitste ken en of het gaat om umts of gsm. Regelmatig raadplegen is aan te bevelen: de bouw van antennes gaat onstuitbaar voort. Nog zeker 18.000 moeten er verrijzen om eind volgend jaar een landelijk dekkend umts-netwerk te hebben. D66 zet in op een miljoen door Timoteus Waarsenburg leiden - D66 en de WD willen met een financiële meevaller van de gemeente de Leidse speeltuinen redden. De liberalen willen daar 300.000 euro voor uittrekken. D66 zet in op een miljoen. „De gemeentelijke bij drage wordt vanuit verschillende fondsen verdubbeld", aldus D66-fractievoorzitter Paul van Meenen. „En er is drie miljoen nodig om alle zestien Leidse speeltuinen weer veilig te ma ken." De gemeente Leiden heeft een eenmalige meevaller van 15 miljoen uit de begroting van 2004. Het overgrote deel van dat geld wordt gestort in de concernreserve. Ook is een deel van dat bedrag gereserveerd voor het Leidse minimabeleid en het Muziekhuis dat op dit moment niet aan de brandvei ligheids- en geluidseisen vol doet. Uiteindelijk blijft er onge veer 1 miljoen over om 'vrij' te besteden. De gemeenteraad be paalt waaraan. Gisteravond lanceerden D66 en de WD alvast concrete voor stellen voor de besteding van dat geld. Van Meenen: „Geen van de Leidse speeltuinen vol doet op dit moment aan de Eu ropese veiligheidsnormen. De Leidse Bond van Speeltuinver enigingen heeft daarom een 'Deltaplan speeltuinen' opge zet. Maar daar is geld voor no dig. Nu er een meevaller is, wil len wij die graag in z'n geheel inzetten. Naar ons idee is het beter om één project meteen grondig aan te pakken, dan ver schillende projecten half." Ook de WD wil de speeltuinen helpen, zij het met wat minder geld. De liberalen willen de meevaller namelijk besteden aan een aantal projecten die stuk voor stuk 'een verbetering van de directe leefomgeving van de Leidenaars' opleveren. Zo zet de WD in op twee 'uri- liften' op de Beestenmarkt en de Nieuwe Rijn. De uri-liften, die in Delft succesvol schijnen te zijn, zijn 'pispilaren' die in de grond kunnen zakken. Tijdens uitgaansavonden en evene menten kunnen de urinoirs omhoog, doordeweeks zijn ze ondergronds opgeborgen. Ook wil de WD geld beschik baar stellen voor het onder houd van de Leidse muurge dichten, extra ondergrondse glas-, papier-, en textielcontai- ners en het terugbrengen van de historische fontein in het Plantsoen. Daarnaast verdient Omroep Holland Centraal, die voor een gedwongen verhui zing staat en daar geen geld voor heeft, volgens de WD een kleine subsidie. Tot slot mag er van de liberalen ook wat extra geld worden vrijgemaakt voor de aanleg van openbaar groen Dinsdag 8 juni neemt de ge meenteraad een besluit over de besteding van het geld. Dan wordt ook bekend hoeveel er daadwerkelijk naar de speeltui nen gaat. Maar nu al is duidelijk dat de Leidse speeltuinen op veel sympathie van de overige fracties te kunnen rekenen. leiden - De herinrichting van het Noordeindeplein en delen van de Haagweg en Witte Sin gel, heeft gisterochtend voor veel vertraging voor het auto verkeer gezorgd. Het Noordein de was vanaf het Kort Rapen burg met hekken afgezet en ook vanaf de andere kant bij de spoorwegovergang op de Haag- weg was het Noordeindeplein niet bereikbaar. Verkeer dat vanuit Vreewijk de Witte Singel richting Noordein deplein wilde oprijden, werd met borden omgeleid. Hetzelf de was het geval voor verkeer dat het centrum in wilde. Toch was er gisterochtend sprake van lange files op diverse plekken in de stad. De afsluiting duurde tot van ochtend zes uur en was nood zakelijk in verband met frees- en asfalteringswerkzaamheden die moeten leiden tot bredere fietsstroken en verkeerstechni sche verbeteringen op diverse kruispunten. Na het Noordein- Het Noordeinde was vanaf het Kort Rapenburg met hekken afgezet. Foto: Hielco Kuipers deplein en Haagweg, zijn ook de Rijnzichtstraat en Haagweg tot aan de Churchilllaan nog aan de beurt. Het hele project is naar verwachting eind septem ber afgerond. leiden/den haag - De ovema- me van een leasemaatschappij door een ander bedrijf 'kost' de provincie Zuid-Holland 6,3 mil joen euro. Hoewel de lease maatschappij zelf niet is ver huisd, gaan de opcenten van de motorrijtuigenbelasting van de 24.000 geleasde auto's naar de provincie Flevoland, waar het hoofdkantoor is gevestigd. „De 24.000 auto's rijden nog wel in Zuid-Holland, maar Flevoland gaat er met het geld vandoor", zegt een woordvoerder van de provincie. Vooral door deze financiële strop is er een klein tekort ont staan op de begroting van de provincie, die daarom dit jaar 1,8 miljoen euro moet bezuini gen. In 2006 wordt er een mil joen euro bezuinigd. De totale begroting bedraagt ruim 675 miljoen. „Het is een kleine pijn", zegt de woordvoerder. Volgens hem is bij de provincie niet bekend om welke leasemaatschappij het gaat. Na volgend jaar compen seert het rijk de lagere op brengst via het provinciefonds. Gedeputeerde Staten stellen onder andere voor om dit jaar geen extra uitgaven meer te doen en de post 'onvoorzien' te verlagen. Ook moeten sommige afdelingen bezuinigen, vooral op projecten. Het tekort op de begroting is niet alleen ontstaan door de la gere inkomsten uit de motorrij tuigenbelasting. Het komt ook door boekhoudkundige veran deringen, zoals het nieuwe af- schrijvingsbeleid waardoor de kapitaallasten van investerin gen niet meer op verschillende jaarbegrotingen komen, maar in een keer worden afgeschre ven. Er zijn ook enkele meeval lers, maar die kunnen de tegen vallers niet opvangen, aldus de provincie. (advertentie) door Bas de Rue leiden - Als de stadsgezichten op Leidse ansichtkaarten in de toekomst maar hetzelfde blij ven. De skyline van de binnen stad mag niet worden over heerst door torenhoge woon- en kantoorkolossen die opdui ken aan elke einder. Dat was een van de belangrijkste uit gangspunten van het eerste de bat over de Leidse hoogbouw- plannen, gisteravond in Natu- ralis. Aanwezige Leidenaars toonden zich eerder verontrust dan enthousiast. „Kijk, dat is nu een mooi ge bouw. Zo worden ze niet meer gemaakt", zegt een van de deel nemers aan de discussie op fluistertoon tegen zijn buur man. Hij wijst op de Hartebrug- kerk, die prominent staat afge drukt op de informatiebrochure van de discussieavond. Achter de kerk rijzen het SVB-gebouw en torenflat De Kijker omhoog. „En waarom toch niet?", ver zucht zijn buurman. Ruimte voor bouwprojecten wordt steeds schaarser en ste den moeten de hoogte in, zegt stadsbouwmeester Donald Lambert. „Ook in Leiden zien we de behoefte aan hoogbouw toenemen. We willen dus vast stellen waar we hoogbouw wil len en - net zo belangrijk - waar niet." Als het aan de stads bouwmeester ligt, krijgt Leiden vier punten waar gebouwen van zestig tot zeventig meter mogen verrijzen: in de omge ving van Leiden CS, bij het Transferium, bij station Lam menschans en rond de kruising van de A4 en de Nil bij Zoeter- woude. Hoger dan 70 meter wil de gemeente niet gaan, om het 17de-eeuwse karakter van de stad niet in gevaar te brengen. „De ansichtkaart van Leiden is waanzinnig belangrijk", aldus Lambert. Zijn gehoor, dat voornamelijk bestond uit stedenbouwkundi gen, ambtenaren en architec ten, beperkte zich voornamelijk tot het maken van genuanceer de kanttekeningen, wat de dis cussie - in de woorden van wet houder Hillebrand - 'een hoog dravend karakter' gaf. Maar er zaten ook echte Leidenaars in de zaal, met echte zorgen. Phi lip Pijnnaken bijvoorbeeld, mo lenaar van molen De Put. „Ik ben helemaal niet blij met de geplande bioscoop en kantoor toren bij het station. Dat is veel te dicht op het centrum." Bij zich draagt hij een foto van zijn molen. Op de achtergrond heeft Pijnnaken met de compu ter een woontoren getekend. „Kijk, daar ben ik nu bang voor. Eén van de mooiste plekjes van Leiden gaat zo verloren. Het hoogbouwgebied bij het station raakt bijna de Singel. Daar ga je absoluut wat van merken." Een andere Leidenaar die de plannenmakerij van de ge meente met argusogen gade slaat, is Jan Werkman. Hij woont in torenflat De Kijker aan het station. „Ik hoor te wei nig over de aanleg van wegen en parkeergelegenheid bij de nieuwe hoogbouw. Zelf zit ik nu al vier jaar in de chaos ach ter het station. Als je op forse schaal woontorens wilt bou wen, dan hebt je grote onder grondse parkeergarages nodig, extra toegangswegen." Hij fronst zijn wenkbrauwen. „Elke keer als ik daar over begin, dan krijg ik te horen dat verwachte parkeerproblemen 'natuurlijk worden meegenomen'. Ze zeg gen dat het wel goed komt, maar juist die vanzelfsprekend heid baart mij ernstige zorgen. Je ziet het aan de parkeersitua tie achter het station. Daar is echt niet over nagedacht." Beding nu de beste hypotheekrente Bel 0800-8182 of kijk op www.fortisbank.nl „rts., FORTIS BANK De bank van vandaag

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13