De laatste zondagse Hoogmis Doorleefde pronkstukken in de huiskamer 'Wat De Mol niet kan kopen, is nostalgie' ZATERDAG 21 MEI 2005 Na 45 jaar zendt Studio Sport morgen voor het laatst samenvattingen uit van de eredivisie. En half augustus stopt de NOS helemaal met de uitzending van zondagavond 19.00 uur. Dan neemt de zender Tien van John de Mol het stokje over. Niet meer met het bord op schoot kijken naar de NOS. Erg, of went Tien snel? door Ruth van Beek en Dolf Rogmans e maken een hele serie over iMr 45 jaar eredivisievoetbal bij ml de NOS. Het wordt een groots afscheid." Dat was de eerste reactie bij Studio Sport toen 22 december bekend werd dat niet de NOS maar John de Mol de komende drie seizoenen de samenvattingen mag uitzenden. Inmiddels zijn de emoties wat geluwd. De redactie besteedt morgen zo min mogelijk aandacht aan de laatste keer eredivisievoetbal bij de NOS. Hoofdredac teur Maarten Nooter: „Hooguit een minuut je." Toch is er sprake van een historisch mo ment. Met een kleine onderbreking in de ja ren negentig (Sport 7) heeft de NOS 45 jaar lang samenvattingen van de eredivisie uitge zonden. Eerst onder de naam Sport in Beeld, vanaf 1966 als NTS Sport en later als Studio Sport. Op zondag 5 april 1959 presenteerde Jan Cottaar de eerste, vijftien minuten durende uitzending van 'Sport in beeld'. Vandaag de dag is tijdens de voetbalcompetitie de uit zending van zondagavond 19.00 uur goed voor zo'n drie miljoen Nederlanders. „Het is het Heilige Uur: dan komt er een Belgisch biertje op tafel, de ossenworst en de olijven. De kat kruipt onder het bed, want die kan niet tegen mijn geschreeuw", zegt journalist en Studio Sport-fan Frénk van der Linden. Rens den Hollander, die in 1995 voorging in het hevige kijkersprotest tegen het verdwij nen van de Studio-Sport-tune van Tonny Eyk: „Wat De Mol niet kan kopen, is nostal gie. De waarde van het aloude Studio Sport- gevoel op zondagavond is simpelweg niet in geld uit te drukken." Van der Linden windt zich op: „We moeten een Afghaans executiepeloton inhuren om John de Mol en Talpa te liquideren en dat moeten hele grote kogels zijn, want dit is na tuurlijk een wereldschande. Ik vind het ont zettend jammer dat het grote geld het altijd wint, en niet de liefde voor het vak en de in houdelijke kwaliteit. Ik hoor alleen maar na men en bedragen." Om vervolgens wat te kalmeren. „Wel met een knipoog opschrij ven graag. Studio Sport zit gewoon heel goed in elkaar, heeft jarenlang goed gefunctio neerd. Bij De Mol zullen ze er heus geen rommeltje van maken, ze zullen het daar niet zomaar in elkaar flansen, maar ik ben bang dat de mensen van Talpa er niet ge noeg in zitten, zoals bij de mensen van Stu dio Sport zoals Snoeks en Smeets wel zo is." De vertrouwde Studio Sport-uitzending van 19.00 uur met presentator Tom Egberts verdwijnt. Na de zomer neemt de zender Tien van John de Mol het stokje over. Foto: GPD/Leendert Jansen Ed van Westerloo, die jarenlang als NOS-di- recteur de onderhandelingen voerde over de voetbalrechten: „Ik heb zondag nog geen nostalgische gevoelens. Er komt na zondag sowieso geen voetbal meer, dat begint in au gustus pas weer, dus we zullen nog niks mis sen. Hierna komt alleen de nacompetitie, maar dat is geen eredivisie, dat is eerste divi sie. Dat is al een aantal jaren bij SBS, dit jaar ook. Maar ik kan nu nog niet zeggen of ik het jammer vind dat het eredivisievoetbal naar John de Mol gaat. Ik weet niet wat De Mol gaat doen." Aan gewend Ook commentator Frank Snoeks weert zich kranig. „Ik kom voor het laatst in actie bij de wedstrijd Ajax - Groningen. Ik vind het na tuurlijk jammer, maar ik ben er al erg aan gewend. Wij wisten het al vanaf december, dus ik zit zondag niet met natte wangen, to taal ontredderd op de bank. Ik vind het wel erg: ik ben van de generatie die is begonnen met Sport in Beeld, met Herman Kuiphof. Het Studio Sport-gevoel wordt altijd geasso cieerd met zondag 19.00 uur, wat impliceert dat we alleen dan uitzenden. Op dat tijdstip hebben we weliswaar de meeste kijkers, maar de echte liefhebber kijkt ook op zater dag." Toch doet het pijn bij Studio Sport. Hoofdre dacteur Nooter is de eerste om dat te be amen. Hij heeft vorige week een brief ge stuurd aan de achttien clubs in de eredivisie om hen te bedanken voor de samenwerking. „Van Willem II en Den Bosch heb ik al een aardige brief teruggekregen. Natuurlijk is het erg dat de we de eredivisie missen, maar we houden nog veel voetbal over." Vandaar dat de NOS geen groots afscheid gaat nemen van het eredivisievoetbal. Nooter: „En wat moet je laten zien en zeggen. Dat je het zelf zo goed hebt gedaan? Nee. Dus doen we het bescheiden, En heeft Studio Sport het wel zo goed ge daan? Bij de bestuurders van de Eredivisie CV kon er in december geen bedankje van af. Nooter: „Dat is vergeven en vergeten. Mi chael van Praag heeft tot twee maal toe zijn excuses gemaakt." Dus geen kritiek? Jawel hoor. Voetbalcommentator Koert Wester man van RTL 5: „Bij Studio Sport denken ze dat ze alleen journalistiek onafhankelijk zijn als ze droog en saai commentaar geven. Maar dat is niet zo. Ik kijk erg uit naar wat Tien gaat doen. Ik hoop en verwacht dat de commentatoren daar wel laten horen wat ze er van vinden. Om het mooi te zeggen, er zit een gat tussen de beleving die de kijker voelt en die de NOS in zijn commentaar laat ho ren. Ik hoop dat die kloof nu gedicht wordt. Bij Studio Sport vinden ze dat ik altijd posi tief ben en enthousiast. Dat klopt. Ik houd van het spelletje." Toch vrezen de fans wat De Mol met het voetbal gaat doen. Van der Linden: „Het gaat bij commerciële televisie vaak meer om de buitenkant dan de binnenkant, het is op pervlakkiger. Het doet een beetje Real Ma drid-achtig aan: je koopt alle sterren op en je speelt in het grootste stadion en dan hoop je dat dat genoeg is om het publiek te betove ren. Ik hoop dan altijd dat die ploeg juist verliest. Bij Studio Sport zitten mensen die voetbal als voornaamste prioriteit hebben en er tot aan hun nek in zitten, voor Jack (Spij kerman) is voetbal een soort speeltje, het staat bij hem niet op de eerste plek, hij houdt zich ook bezig met cabaret en Kop spijkers en zo. Ik blijf Studio Sport trouw, maar ik zal een buitenechtelijke relatie met mevrouw Talpa aangaan. Het is alsof je ge liefde plots wat charmes verliest, dan vind je haar minder aantrekkelijk." Reclameblok Den Hollander: „Het verbaast mij dat ieder een dat zo gelaten ondergaat. Misschien be seffen veel kijkers nog niet goed wat John de Mol werkelijk van plan is. Namelijk: tussen elke samenvatting een reclameblok en Ajax helemaal aan het einde, om de kijkers vast te houden. Om nog maar te zwijgen van allerlei irritante sms-acties voor 'beste speler' en 'mooiste doelpunt'." Westerman: „Wat een onzin. RTL en SBS zenden al jaren voetbal uit met reclame. Daar hoor je niemand over. Ongetwijfeld zal de pagina ergernissen op Teletekst in het begin vol staan met klach ten, maar daar moet De Mol boven staan. Aan hem de uitdaging het beter te doen dan Studio Sport. Dat kan, daar ben ik van over tuigd." Snoeks zal er weinig van meekrijgen. „Ik moet werken op zondag. Natuurlijk ben ik wel benieuwd, maar niet heel erg nieuwsgie rig. Ik ga wel kijken, ik wil dat wel eens zien." Snoeks ziet zichzelf niet snel naar Talpa ver kassen: „Als ik naar Tien zou gaan, zouden ze me moeten vragen en iets meer moeten aanbieden dan alleen de eredivisie. Ik ben een heel erge NOS'er, zit er tenslotte al bijna twintig jaar. En we doen veel meer dan al leen de eredivisie, ook de Champions Lea gue en buitenlands voetbal. Bij John de Mol is er dan alleen eredivisie en ik ben denk ik iets te goed en te veelzijdig om me alleen maar met de eredivisie bezig te houden. Nooter heeft nog geen enkele ontslagbrief op zijn bureau gehad. Niemand van Studio Sport heeft bij hem te kennen gegeven de overstap naar Tien te maken. Zelf houdt hij zich nu vooral bezig met hoe de sportuitzen- dingen er na augustus uit gaan zien. Daar wil hij nog niets over kwijt. De eerdere be richten dat er veel buitenlands voetbal komt, nuanceert hij. „Er is niet zoveel te koop en bovendien: als ik zeg dat ik het wil hebben, gaat de prijs omhoog." En mocht de eredivisie spijt krijgen van het commerciële avontuur, dan zijn ze weer welkom bij de NOS. In Engeland, België en Duitsland zijn de commerciële avonturen niet bevallen. En in ons land hield in 1996 Sport 7, van onder andere John de Mol, het na een paar maanden eredivisievoetbal voor gezien. Nooter: „Het is dus eerder voorgeko men dat het voetbal terugkwam." staan. De helft heb ik verkocht en met die centen ben ik ge start. Het was net in de tijd dat particulieren een jukebox in huis wilden hebben." Na tientallen jukeboxen te hebben gesloopt in de schuur achter zijn huis is Henny Kooien tegenwoordig een allround handarbeider. „Ik ben timmerman, elektrotechnicus, schil der en smid. Het verchromen laat ik in België doen." De jukeboxen worden helemaal uit elkaar gehaald en van top tot de wieltjes onder handen genomen. „Ik begin altijd met de wieltjes. Het is me een keer overkomen dat ik die was vergeten en toen ik de jukebox over het parket rolde, trok ik er hele voren mee door het parket. Dat overkomt me niet meer." Acht glimmende Wurlitzers staan voor de verkoop in de schuur. De prijs varieert van 6.000 tot 8.000 euro. Voor een avondje ouderwets plezier levert Kooien een Wurlitzer thuis voor 175 tot 225 euro, afhankelijk van de afstand die hij moet rijden. Dan krijg je geen authentiek exemplaar. In Duitsland worden nep-Wurlitzers gemaakt die 100 cd's be vatten, goed voor 2.500 liedjes. Voor de leek is het apparaat niet van echt te onderscheiden. Het chroom, de zuurstok' kleurtjes van neon en het mechaniek roepen dezelfde zweem van nostalgie op als het origineel. Jarenlang is er nauwelijks handel geweest in jukeboxen, de apparaten stonden te verkommeren in grote opslagloodsen van de exploitanten. Tijden voordat de Antwerpse kasteleins hun Wurlitzers en Seeburgs aan de straat zetten, hadden de Nederlandse kroegbazen hun jukeboxen al geloosd. „Café bezoekers wilden geen kwartjes meer betalen voor de mu ziek," aldus Kooien. De jukeboxen werden vervangen door gokautomaten, die meer opleverden voor de kroegbazen. Toen de particuliere belangstelling halverwege de jaren tachtig begon op te laaien, waren de jukeboxen nog betaal baar. „In 1985 beurde je voor een opgeknapte jukebox tus sen de 500 en 1000 gulden. Nu liggen de prijzen rond de 10.000 euro." Via via kwam Kooien in contact met de exploitanten die op een berg goud zaten zonder dat ze het wisten. „Ze wilden ei genlijk niet verkopen aan een particulier. Ik leerde een jon gen kennen die werkte voor een gokautomatenexploitant. Hij kon ze wel loskrijgen. Voor 100 tot 150 gulden per stuk kon ik ze meenemen. De tijden van het overvloedige aanbod zijn vervlogen. „Heel Europa is leeg. Het is alleen nog maar interessant jukeboxen te kopen van mensen die erop uitgekeken zijn en ze willen opruimen of die hun schulden willen afbetalen. Daarvan moet je profiteren. Van kopen in de reguliere handel word je Een kijkje in de loods van Henny Kooien met Wurlitzers en Seeburgs. Foto: GPD/Chris van Cromvoirt niets wijzer. Door de economie en de prijs zijn veel mensen afgehaakt. De hitte van de handel is eraf." Vanwege zijn grote kennis en kunde kloppen handelaren re gelmatig in Schijndel aan. Kooien is een uitnemend repara teur. „Er zijn heel weinig mensen die een jukebox kunnen repareren. Heel veel handelaren zetten hier hun jukeboxen neer om ze te laten reviseren. Ik haal heel het apparaat leeg: moertjes, schroefjes, de buitenkant, het mechaniek, alles wordt onder handen genomen. Met een jukebox ben ik een maand bezig." Het huis van Kooien ademt de jaren zestig-sfeer. Originele tafels en stoelen om van te watertanden worden gecombi neerd met nep-attributen. De replica van de Wurlitzer 1015 uit 1946 met afstandsbediening staat pontificaal te pronken in de hoek van de huiskamer. Bijna elk weekeinde wordt de ze jukebox uit huis gesleept voor de verhuur. „Elk weekeinde heb ik drie of vier jukeboxen ergens staan. Feesten met de jaren zestig als thema zijn tegenwoordig in." Kooien heeft niet alleen jukeboxen in de aanbieding om een themafeest op te luisteren. Een benzinepomp, neonrecla mes, de voorkant van een Chevrolet, een Kreidler Florett uit 1965 en nog meer attributen heeft hij in de aanbieding. De Kreidler trof hij een keer bij een partij jukeboxen, in perfecte staat. Gratis en voor niks! Henny Kooien repareert jukeboxen en handelt erin. In de schuur achter zijn huis in Schijndel en in de huiskamer zelf komen de jaren vijftig en zestig tot leven. door Kees Bechtold Geld stinkt! Niet zo'n beetje ook. Henny Kooien heeft de geur van stinkend geld opgesnoven. De Schijndelse hande laar en reparateur van jukeboxen kocht in de jaren tachtig drie jukeboxen voor duizend gulden van een handelaar. „Twee jaar hebben ze hier in de opslag gestaan. Toen ik ze openmaakte om te repareren bleek er eentje 998 gulden aan baar geld te bevatten en stinken dat dat geld deed. De eige naar was niet meer te traceren. Uiteindelijk kostten die juke boxen me dus twee gulden," zegt de 61-jarige Kooien. De neus van Kooien heeft wel meer te verduren gekregen in de twintig jaar dat hij in jukeboxen repareert en verhandelt. „Dooie muizen en ratten en allerlei vreemde exotische die ren heb ik erin aangetroffen. De jukeboxen stinken ook vaak naar alcohol en nicotine. Sommige jukeboxen hebben mis schien wel een jaar of 35 ergens opgeslagen gestaan." Kooien kwam zo'n twintig jaar geleden bij toeval in de we reld van de Wurlitzers, de Seeburgs en de Rock-ola's terecht. Tussen 1975 en 1985 was hij vrachtwagenchauffeur. Vaak was de haven van Antwerpen zijn bestemming, waar hij ba nanen laadde. Tijdens een zo'n tripje zag hij buiten een kroeg een jukebox op de stoep staan. „Ik kon hem gratis en voor niets meenemen, inclusief singeltjes." Het was in de tijd dat cafébazen massaal van hun jukeboxen afwilden. Op de plaats van een jukebox paste een tafel en twee stoelen, dus meer omzet. „De cafébazen hadden liever een cassetterecorder in de zaak die het niet om de haverklap begaf vanwege storingen. Als de jukebox kapot was, liep het volk in een mum van tijd weg. Kasteleins gaven me adressen door van collega's die ook zo'n ding hadden staan. Zo is het balletje gaan rollen." Kooien mocht dan wel de jukeboxen voor nop meenemen, repareren was toch wel andere koek. „Ik had daar totaal geen verstand van, maar door ze steeds open te maken en uit te zoeken, ben ik steeds een stapje verder gekomen. Op een gegeven moment had ik er een stuk of 25 a 30 thuis

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3