Volhouden en overwinnen A I* Paul Nouwen handelt nog altijd in het belang van anderen 'Verzet tegen dingen Daarom heet het die toch gebeuren, is verzet van de domme' zmg 'Voorbij is vod wat niet gaat, gaat Op naar het volge ZATERD 21 MEI 2005 Foto'S: GPD/Phii Paul Nouwen (70) is voorzitter van het platform dat een nieuwe manier van betalen bepleit voor het gebruik van de weg. Een spiritueel gedreven man, die ooit lonkte naar het artiestenleven en nu in een levensfase zit waar trouwkaarten hebben plaats gemaakt voor rouwkaarten. „Tragisch, maar verzet tegen dingen die toch gebeuren, is het verzet van de domme." door Dick Hofland Is hoofddirecteur van de ANWB was u fel tegen rekeningrijden. Als voorzitter van een platform dat een landelijke kilometerbeprijzing adviseert bent 11 een groot voorstander. Is dat is op z'n zachtst ge zegd niet vreemd? „Ik ben absoluut niet als een blad aan een boom omge slagen. Ik ben nooit voor kilometerheffing geweest en dat ben ik nog steeds niet. Het wetsontwerp dat Tineke Netelenbos zeven jaar geleden verdedigde, was volstrekt eenzijdig en zou automobilisten alleen maar geld kos ten. Nu gaat het over totaal iets anders, namelijk een voorstel dat de automobilist niet alleen laat betalen, maar waar ook voordelen tegenover staan. Er is een groot verschil tussen belasting betalen en een prijs beta len; voor een prijs krijg je na- geen kilometer- Hoe je het ook noemt, volgens bepaalde berekeningen zou een gemiddelde autorijder driehonderd euro per jaar meer kwijt zijn. „Dat is dan heel knap van die meneer of mevrouw die dat heeft berekend, want de kilometerprijs staat nog niet vast. Het enige dat vastligt, is dat het plan in totaal 5,5 miljard moet opbrengen. De motorrijtuigenbelasting verdwijnt, maar ook de BPM, een hele forse belasting bij de aankoop van een nieuwe auto. Daarnaast ga je alleen een prijs per kilometer betalen, die varieert naar plaats en tijd." Politici hebben de gewoonte zelden een advies in zijn ge heel over te nemen, doorgaans halen ze de dingen er uit die hen goed van pas komen. Blijven we straks alleen met die kilometerprijs zitten. „Van de politiek kun je alles verwachten. Ik heb er alle vertrouwen in, vooral omdat minister Peijs van verkeer al heeft gezegd dat ze er samen met Zalm nog deze re geerperiode een besluit over wil nemen. Volgens een en quête van RTL is een kleine meerderheid van de bevol king er nu al voor, terwijl dat een aantal jaren geleden nog twintig procent was. Dat komt waarschijnlijk omdat door ons voorstel de files daadwerkelijk minder zullen worden en de wegen breder. Bovendien kan het voorko men dat de toenemende verkeersdrukte Nederland doet dichtslibben. Het huidige verkeer belast onze leefomge ving wel heel erg." U bent geen man van dilemma's? „Niet op dit punt, wel in andere kwesties. Bijna mijn he le leven heb ik op posities gezeten waar ik uiteindelijk de beslissing moest nemen en dan kom je geregeld voor moeilijke afwegingen te staan. Natuurlijk ging het daar bij om zakelijke argumenten, maar ik heb ook altijd ge probeerd te kijken naai' de belangen van met name de zwakkeren. Als iemand gemakkelijk ander werk kon vin den, was ik bij een reorganisatie harder in mijn oordeel dan wan neer dat niet het geval was." .Dingen lukken lang niet altijd, maar mijn houding in het leven is dat je je uiterste best moet doen het zo goed mogelijk voor een ander op te lossen. Handel niet vanuit egoïsme, maar reali seer je dat een mens niets alleen kan. Zoals je in je privéleven steun van anderen nodig hebt, heb je in het zakelijk leven draagvlak nodig. „Je kunt wel leuk beslissingen zitten nemen, maar als je opvat tingen niet door anderen wor den gedeeld, stelt het niets voor. In het Platform zaten zestien mensen, die voor verschillende belangen stonden. Ik heb ge tracht die zoveel mogelijk op één lijn te krijgen, want het advies moest draagvlak hebben, anders stelt zo'n plan niets voor. Ik had ook tegen het kabinet kunnen zeggen: Hier hebt u zestien me ningen met een nietje erdoor, veel iedereen." Biografie Geboren: i8 juli 1934 te Nijkerk. 1953: Diploma gymnasium-A 1959: Afgestudeerd Nederlands recht in Leiden 1959-1987: Directeur Nationale Neder landen 1987-1999: Hoofddirecteur ANWB 1999-heden: Bureau Management en Advies in Rotterdam Enkele andere functies: voorzitter Plat form Anders betalen voor Mobiliteit, voorzitter Platform Goede Doelen, voor zitter Bestuur Opleidingsinstituut voor de Rijksoverheid (ROI), voorzitter Muse um Het land van Thorn, president-com missaris Noorder Dierenpark te Emmen en van Robein Leven, voorzitter Raad van Advies SOS Kinderdorpen, lid Raad van Advies ING Groep NV. dan een slechte musicus." „Ik had eenvoudig niet genoeg ta lent voor een muzikale carrière. Als ik naar het theater ging, dan keek ik altijd met het oog van: göh, misschien had ik... Inmid dels ben ik zeventig en ik lijd niet aan een onvervuld verlangen. Ik ben altijd een fanatiek wielrenner geweest, maar ik ben niet teleur gesteld dat ik nooit de Tour de France heb gereden. Ik heb één racefiets weggegeven, de andere twee staan op zolder. Voorbij is voorbij, wat niet gaat, gaat niet. Op naar het volgende." geluk ermee. Dat kan Bent u zo'n sociaal mens? „Ik probéér het te zijn. Ik ken behoorlijk wat mensen in mijn omgeving die het moeilijk hebben, die hun man of vrouw hebben verloren, een kind zelfs, die gescheiden zijn of een zware periode in hun huwelijk hebben. Die mensen probeer ik zo goed mogelijk te steunen. Als je bijvoorbeeld op een begrafenis bent geweest, wat nabe staanden erg waarderen, dan moetje na een halfjaar nog eens bellen hoe het ermee gaat. En vraag na een jaartje eens of hij of zij zin heeft ergens mee naar toe te gaan." „Mijn instelling is om mijn naasten zoveel mogelijk te steunen. Ruim twaalf jaar geleden is mijn eerste vrouw overleden aan kanker, na een lijdensweg van vijfjaar. We zijn 22 jaar getrouwd geweest. Dat is een klap in je leven, die je alleen met hulp van anderen te boven kunt ko men. Mijn vrouw heeft me in die laatste jaren gestimu leerd vooral door te gaan, om niet stil te blijven zitten in treurigheid." „Ze heeft tijdens haar ziekte, waarvan ze wist dat die on geneeslijk was, honderden gedichten geschreven om an deren te ondersteunen. Vijf jaar geleden ben ik her trouwd en zij heeft de gedichten van mijn eerste vrouw uitgegeven in België. Gisteren zijn we samen nog naar het graf geweest om bloemen te leggen. Met mijn huidi ge vrouw verzorgen we dat graf maandelijks. Zij is een grote steun voor mij." Hebben die gebeurtenissen uw leven veranderd? „Eerlijk gezegd weet ik nog heel goed dat ik in mijn jon ge jaren wel eens dacht: Het gaat zakelijk zo goed, ik kan het wel alleen. Naarmate je ouder wordt, ga je steeds meer beseffen dat het leven niet draait om geld, status en carrière, want in dat geval leef je slechts voor de ver getelheid. Als je probeert iets voor je naasten en voor de samenleving te betekenen, voel je je als je gaat slapen toch een beetje rijker. Die gebeurtenissen hebben die opvatting niet wakker gemaakt, maar versterkt." Uw vader was jurist, uw zus, een broer en u zijn ook ju rist. Uw andere broer, die inmiddels is overleden, is een bekend priester geworden, was hoogleraar in Amerika en werkte uiteindelijk voor dubbel gehandicapten vanuit Canada. Was hij de vreemde eend die u had willen zijn? „In mijn studententijd had ik kleine rolletjes in het caba ret van Paul van Vliet en dat waren niet voor niets kleine rolletjes. Ik speelde saxofoon en drums en was gek op cabaret. Het artiestenleven vond ik geweldig. Mijn vader zei altijd: Kijk of je talent hebt; beter een goede advocaat Is het zo makkelijk? „Je kunt het leven op twee manie ren bekijken. Je kunt genieten van een schilderij of je kunt zeggen: ik kan dat schilderij niet kopen en daarom ben ik teleurgesteld. Als je iets in het leven niet hebt, niet kunt, niet bereikt, dan is het de grote kunst met dat gebrek om te gaan. Zeg niet te snel: Die Nou wen heeft makkelijk praten. Zakelijk misschien wel, maar menselijk heb ik ook grote tegenslagen moeten overwinnen." „Dat beschouw ik niet als een verdienste, maar kennelijk is het mij gegund om het te overleven. Dan moet ik er ook iets van maken yoor anderen. Voor mij is het leven een weg waarop je onderweg hindernissen tegenkomt, dat weet je vantevoren. Als je de Vierdaagse loopt, moet je niet zegen: Wat heb ik toch een pech, ik heb blaren, maar moet je juist doorgaan. Het volhouden, het over winnen wordt beloond." „Eerst zat ik in de periode van verlovingen, bruiloften en maatschappelijke carrières, nu zit ik in de levensfase van rouwkaarten van goede vrienden. Hoe tragisch ook, je weet dat het niet alleen maar lang leve de lol en succes na succes is. Tegenslagen, verlies, verdriet, dat hoort er allemaal bij. Je kunt niet alles regisseren. Zo kijk ik er naar en dat maakt het in zekere zin inderdaad gemakke lijker. Als er iets triests gebeurt, kun je zeggen: er treft mij een noodlot. Je kunt ook zeggen: hoe overwin ik die te genslag? Dat noemen ze de positieve levenshouding. Als jij het ziet zitten, ziet je omgeving het ook weer zitten. Je hebt dus ook een verplichting, een taak voor de mensen om je heen. Je kunt zeggen wat je wilt, maar ieder mens heeft toch behoefte aan een moedgevende boodschap." Het is bijna spiritueel. „Ik ben zowel een zakenman als iemand die spiritueel wil leven. Voor mij is het leven een zoektocht naar mij zelf én naar God. Ik ben katholiek, maar je kunt ook zon der religie spiritueel zijn. Ik spreek regelmatig in kerken en bezinningscentra en ben voorzitter van de stichting Hour of Power, die het tv-programma maakt dat elke zondagochtend op RTL 5 wordt uitgezonden. Mensen rennen maai' door, zijn hun hele leven bezig zichzelf te bewijzen." „Je moet je ook afvragen: Wie ben ik, hoe sta ik in dit le ven? Veel mensen die naar het strand gaan, luisteren niet naar de branding, maar naar de radio. Het is alleen maar herrie, ze kunnen de hele dag gebeld worden, zit ten in de file, staan stijf van de stress. Terwijl als je elke dag eventjes de tijd neemt om stil te zijn, ook al heb je geen geloof, dan leef je veel rustiger, ontspannener. Het is niet goed als je de hele dag alleen maar prikkels en in formatie binnenkrijgt, als er nooit een rustmoment is." „Een zekere mate van meditatie is goed, onontbeerlijk. Ik vind het wel eens jammer dat ik dit pas op latere leef tijd heb ontdekt, maar ik zie tot mijn grote genoegen dat veel jongeren zoiets doen. Die gaan met een groepje twee dagen in een klooster. Zelfs de Rolling Stones doen het. De Quakers-beweging in de VS bestaat uit mensen die voordat ze gaan werken een kwartier bij elkaar in stil te gaan zitten. Vind ik een goed idee, maar dat is in Ne derland niet haalbaar, dat vindt men raar." U zegt: het is een zoektocht. Hebt u iets gevonden, iets ontdekt? „Mijn priester-broer kreeg een hartinfarct en twee dagen later nog een. Daar is hij aan overleden. Nog geen jaar later kreeg ik ook een hartinfarct, en ik ben er niet aan overleden. Je hebt het leven slechts deels in eigen hand, vooral over je gezondheid heb je praktisch niet te zeggen. Je kunt niet roken, zorgen dat je ge zond eet, wat beweegt, dat soort dingen, maar dan houdt het wel op." „Naarmate je ouder wordt, meer rust neemt, tot bezin ning komt, dan ontdek je dat het leven voor een groot deel toeval is, dat je maar gedeeltelijk kunt beïnvloeden. Het is ook weer niet zo, dat alles vooraf bepaald is. Dat vind ik te gemakkelijk. Die instelling heb ik mede te dan ken aan mijn vader, die uit een gezin van elf kinderen kwam en naast een baan in twee jaar avondstudie voor zijn doctoraal rechten is geslaagd." „Ik heb er in een gewone dagstudie vijf jaar over gedaan en toen zei hij alleen maar: jonge, jonge. Het was een positief strenge man, prestatiegericht, ook voor zijn kin deren, wij moesten hard werken. Hij is een keer ge vraagd voor de functie van staatssecretaris, maar dat heeft-ie niet gedaan. Hij vond zichzelf niet geschikt voor het Kamerdebat." „Hij was een man met grote zelfkennis en hoge princi pes. Werken, eerlijk zijn, aandacht voor de zwakkeren. Benut je kwaliteiten, maak er iets van, en vooral: probeer iets voor anderen te betekenen. Die dingen heb je volle dig in eigen hand en bepalen voor een belangrijk deel het geluk in je leven. Verzet tegen dingen die toch ge beuren, is het verzet van de domme."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2