Vervoerders naar rechter vanwege tol ECONOMIE te halen om ouders over Aegon komt beleggers tegemoet De Geus onder druk WAO-plan te wijzigen Fusie tussen US Airways en America West is rond Manifestatie voor werkloze jongeren Gezond Supermarkten vergelijken via internet Transporteurs willen stop op heffing China verhoogt exportheffing textiel ÏWIJ ers Walter behouden De drie grootste edrijven van het Duit- oncem Walter Bau geen nadelige gevolgen konden van de surseance Al (taling van het moederbe- noo ezijn gered, waardoor 044 800 arbeidsplaatsen op taal van 9800 behouden hoc I. Het betreft de binnen st dochterbedrijven Dywi- temational GmbH (DIG) \egenbouwer Walter- Deze zijn verkocht aan Qq' uwbedrijf Strabag uit a 12 irijk. Walter Bau is het op ^a grootste bouwbedrijf dtsland. Het concern de begin in ernstige pro toen een reddingsplan ior werd goedgekeurd. r.: lelijke prijzen eisbranche - Staatssecretaris Van Pai)van Economische Za- rgz »ft de reisbranche nog is om zelf met prijzen te :N die voor de consument zijn. Als een gedragscode ir uitblijft, wil Van Gen- lote t met wetgeving afdwin- 's: j schrijft dat in antwoord g24 riftelijke vragen van het jge[ e-Kamerling Blom 343 Het komt vaak voor dat 1Sle n die denken een goed- ^?is te hebben geboekt be- uitkomen. Ze moeten ;n ii ter nog belasting of een MBl toftoeslag betalen. Be- 3p( igen tussen de Consu me nbond en de reisbranche j( or een gedragscode hier- Wj i einde te maken zijn 'lopen. jropbrengsten i m i voor Corio 3-t nof dam - Vastgoedbelegger :ft het afgelopen kwar- -,t)L ii nettowinst geboekt van Tijoen euro. Dat is 27 t meer dan in dezelfde t een jaar eerder, toen ostcijfer 41,1 miljoen eu- oeg. Betere huurop- Jen en lagere kosten voor q zorgden ervoor dat ^iecte beleggingsresultaat 4J niljoen euro toenam tot ^oen euro. Dat blijkt uit jrtaalcijfers die het vast- idrijf gisteren heeft gepu- W i ite ECB drukt «jei Duitsland' 43T - De Duitse economi- :y^oei wordt gehinderd rentetarieven van de Centrale Bank. „Ei- brengt Duitsland een of- de prijsstabiliteit in de ne in een periode waarin ïomische groei toch al =eld i", aldus de Duitse mi- en ^-an Financiën Clement Volgens Clement heeft 7-4 opese centrale bank ioof oog voor prijsontwikke- de eurozone. „Daardoor [(J, de bijzondere situatie in ad uit het oog verloren", lement. Duitsland is de economie van de eeci landen in de eurozone. delsmissie Jjia succes AC - De handelsmissie L" lit jaar naar China lijkt atie vol. De meeste van de /ten lan vijftig bedrijven die dei 'gen, doen er inmiddels Dat hebben de werkge- janisatie MKB Nederland lAmro gisteren bekend- kt. Op dit moment doen ;r 15.000 mkb-bedrijven n met China. Ondanks ilernen waar ze soms te- i lopen, zijn ze enthousi- de mogelijkheden die biedt. Onder meer de van intellectueel im is een punt van zorg. erts in Spanje >rwegen -Aalberts Industries vee kleine aankopen ge let gaat om de Spaanse ig Industrias Tey omzet van 5 miljoen de activiteiten van het ïERG iKirsebom Ims Salg n omzet van 1,7 miljoen ïdustrias Tey is gespeci- 3 I in zogenoemde vacu- B mtebehandelingspro- en is in deze technologie eider in Spanje. Kirse- Ims is producent van fit- J voor de Noorse markt. der winst door we regels 4 f-Fortis zou vorig jaar H towinst hebben geboekt - niljard euro als de bank eraar de nieuwe boek- gels IFRS had toegepast. Al Hinder dan de winst van I ljard euro die het Bel- 'ederlandse concern be- art presenteerde op ba- ïe" de oude boekhoudme- (jn |n het nieuwe winstcijfer jgPo ortis rekening gehouden 'afdekken van renterisi- s deze gevolgen hiervan ijfers worden gehaald nettowinst onder IFRS v jard euro bedragen. amsterdam/anp - De gemeente Amsterdam heeft 12.700 jongeren per brief opgeroepen dinsdag de manifestatie Werk aan je toekomst' bij te wonen. Het doel van deze dag is om werkloze jongeren en nieuwkomers op de arbeidsmarkt in contact te brengen met werkgevers of een opleiding.On- der meer de Koninklijke Marine en -Luchtmacht, NUON en wassenbeeldenmuseum Madame Tus- saud werken mee aan de manifestatie. Ook mi nister De Geus (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) en de Amsterdamse wethouder Aboutaleb hebben een aandeel in de bijeenkomst in de Hei- neken Music Hall. Werk aan je toekomst is een doe-manifestatie. Naast actieve bemiddeling naar een baan of scholing zijn er workshops over solliciteren en netwerken. Maar er is ook tijd voor ontspanning tijdens de workshops skaten en rap pen. Verder zijn er optredens van Lange Frans en Baas B. Via internet hebben ongeveer 1100 jon geren al laten weten te komen. Op de dag zelf verstuurt de organisatie nog eens 2000 smsjes ter herinnering. den haag/gpd - A.egOn komt beleggers die teleurgesteld zijn over het beleggingsproduct Koersplan tegemoet. De premie voor de verzekering voor alle Koersplannen wordt met 10 procent verlaagd en aan het be drag dat deelnemers periodiek inleggen voor de bijbehorende levensverzekering wordt een maximum gesteld. Dat heeft de verzekeraar giste ren bekend gemaakt. De om budsman, die met Aegon over de productaanpassing heeft on derhandeld spreekt van een 're delijke tegemoetkoming'. De aanpassing kost de verzekeraar op dit moment 100 miljoen eu ro. Verspreid over de komende ja ren verwacht het bedrijf nog een vergelijkbaar bedrag kwijt te zijn. In het eerste kwartaal van dit jaar heeft Aegon al 35 miljoen euro gereserveerd om conflicten over de levensverze keringen op te lossen. Ontevreden beleggers hebben in maart een claim ingediend tegen Aegon omdat ze vinden dat het product niet opbrengt wat de verzekeraar zou hebben beloofd. Ook vinden ze dat ze slecht zijn geïnformeerd over de hoge kos ten van de premie die het over- lijdensrisico dekt. De hoge pre mie is „niet in overeenstem ming met de bedoeling van Koersplan. Daarom wordt dat nu aange past", aldus voorzitter Van der Werf van Aegon. De 500.000 polishouders wor den de komende weken per brief op de hoogte gebracht van de wijzigingen. amsterdam/anp - De supermarktbranche krijgt vanaf vandaag te maken met een internetsite die meningen van klanten verzamelt over hun win kel. Supermarktdeskundige Gerard Rutte komt met een virtuele plaats waai" winkelbezoekers hun ervaringen kunnen uitwisselen. Supermark ten zien de ontwikkelingen met belangstelling te gemoet. Volgens supermarktkoepel CBL merken ondernemers het snel genoeg als klanten minder tevreden zijn. Op de site uwsupermarkt.nl kunnen de consu menten een cijfer geven voor verschillende on derdelen van supermarkten. Hiermee geven ze dus hun mening over het beleid van de organisa ties achter de winkels. „Iedereen kent de verhalen over de onvrede over producten die gesaneerd zijn of ondanks recla mecampagnes op televisie niet meer verkrijgbaar zijn", aldus Rutte. Hij stuurt de gegevens over de mening van de klanten wekelijks aan de hoofd kantoren van supermarkten. Hij opereert echter onafhankelijk van de grote supermarktorganisa ties. Wel werkt Rutte samen met een groep zelf standige supermarktondernemers. Volgens Rutte blijkt uit recent Amerikaans onder zoek dat meer dan de helft van alle mensen af gaat op ervaringen van medebezoekers. Hij denkt dat consumenten zitten te wachten op de me ning van de buurtbewoner aan het einde van de straat. „Mensen komen elkaar ook tegen in de winkels", zei de woordvoerder van het CBL. „De super markten in Nederland trekken dagelijks 4,2 mil joen bezoekers. Ik denk dat de mensen onderling ook praten over wat ze van een winkel vinden." De supermarktkoepel ziet de komst van uwsu- permarkt.nl dan ook niet als bedreiging. Marktleider Albert Heijn denkt dat zo'n platform wel goed is. „Als het goed is voor consumenten dan is het ook goed voor ons", aldus een woord voerster. „Ik hoop alleen dat klanten ook bij ons blijven komen als er opmerkingen zijn. Veel vragen en opmerkingen worden op de winkelvloer gesteld. Daar krijgen wij geen gegevens over." Laurus (Edah, Super De Boer en Konmar) is voorstander van openheid. „Supermarkten staan erg in de belangstelling. Dat is goed. Wij commu niceren met onze klanten via onze klantenservi ce. Deze site zien wij niet als een bedreiging." nijmegen/gpd - Fris dat het gla zuur niet van de tanden vreet en ijsjes met minder vet en suiker. De voedingsmiddelenindustrie vecht mee in de oorlog tegen overgewicht en tandbederf. Tip voor kinderen die wat lek kers willen: vraag een ijsje dat niet stijf staat van de suiker en meer melk - lees calcium - be vat. De kans op succes stijgt dan met sprongen. Amerikaan se reclamestrategen hebben onderzoek gedaan naar de 'zeurfactor'. Bij 10 procent van de jonge tieners moeten ouders maar liefst vijftig keer 'nee' zeg gen voordat hun kinderen het drammen opgeven. Om ouders die stevig in de schoenen staan te laten capitu leren, adviseert de reclame branche de voedingsmiddelen industrie om kinderen bij het zeuren wapens in handen te spelen. Producenten moeten de gezonde kanten van hun pro ducten benadrukken of erop hameren dat die minder scha delijk zijn dan soortgelijke pro ducten. Daar zijn ouders gevoe liger voor dan voor gejengel: ze willen graag iets goeds doen voor hun kroost. Limonadefabrikant Vrumona past die wetenschap al toe. In het reclamespotje voor het merk Sisi gaat een jeugdige po litieagent op zoek naar kinde ren die nog mierzoete prik door de keel gieten. Sisi heeft zelf de helft van de suiker uit het fris gehaald en afgerekend met kunstmatige kleur- en smaak stoffen. Vrumona maakt ook het drank je JOY, 'laag in fruitzuur' en daarom volgens de fabrikant half zo schadelijk voor kinder en tienergebitten als appelsap. De frisfabrikant was ook op drachtgever van een groot on derzoek naar tanderosie, de nieuwe mondplaag als gevolg van een dagelijks bombarde ment zuuraanvallen. Tan derosie doet volgens tandartsen een grotere aanslag op de gebit ten van de cola- en drinkyog- Us moet tegenwoordig ook nog gezond zijn. Foto: EPA hurtgeneratie dan cariës. Concurrent Riedel van Fries land Coberco speelde al de ge zonde kaart. De fabriek in Ede maakt Appelsientje Groeifruit, dat uitsluitend van nature in fruit aanwezige suikers bevat en waaraan geen conserveermid delen en kleurstoffen zijn toe gevoegd. De levensmiddelenindustrie maakt een omslag als gevolg van de discussie over dikke kin deren en andere voedingsrela- teerde problemen. Concerns zeggen zich niet direct aange sproken te voelen door de be schuldigende vinger van schooldokters en tandartsen, maar schuiven de zwartepiet door naar de ouders. Die over voeren hun kinderen, sleuren ze niet achter de computer weg en brengen de verkeerde mondhygiëne bij. Dat neemt niet weg dat fabrikanten in rap tempo komen met producten die beter passen in een verant woord voedingspatroon. Unilever, de grootste ijsprodu- cent ter wereld, vult deze zomer de Ola-kaart aan met ijsjes die minder caloriëen en vetten be vatten. Er gaat minder suiker en meer fruit in kinderijsjes, terwijl in de rest van het assortiment het vetpercentage daalt. Een nieuwe ijsvariant is de Big Milk, met 70 procent melk. De ca- loriënbom Magnum ligt straks in een light-versie in het vries vak. Aan gezondheid valt veel te ver dienen, beseft Unilever. Het minder dikmakende schepijs Carte D'Or light was vorig jaar het succesvolste nieuwe pro duct: de verwachte verkoopcij fers werden in Europa met 30 procent overschreden. „In de Verenigde Staten houdt onge veer 60 procent van onze inno vaties op het gebied van ijs ver band met gezondheid", zegt Bemd Ellmann, die aan het hoofd van de Europese ijs- en diepvriesdivisie van Unilever staat. „We zien dat de trend nu ook verschuift naar Europa." Ellman voorspelt dat rond 2010 15 tot 20 procent vavtiet Euro pees aanbod verband zal hou den met gezondheid en welzijn. Unilever is zich bewust van z'n sleutelpositie op voedingsge- bied, beweert woordvoerster Alexandra Middendorp. Aange wakkerd door een alarmerend rapport van de Wereld Gezond heids Organisatie (WHO), over overgewicht en voedingsgerela- teerde ziektes, kijkt het concern of het niet gezonder kan. „We hebben wereldwijd onmiddel lijk ons productaanbod onder de loep genomen. We screenen alles op het gebied van vet, suiker, zout en vetten. Waar mogelijk verlagen we ge haltes. In de soepen en sauzen van Unox en Knorr bijvoor beeld verlagen we het zoutge halte jaarlijks met 10 procent. Voorwaarde is wel, dat het de smaak niet naar beneden haalt." den haag/gpd - Europese trans portorganisaties uit vijftien lan den, waaronder Transport en Lo gistiek Nederland (TLN), stappen naar de Duitse rechter om een stop af te dwingen op de tolhef fing. Zij betichten de uitvoerder van het tolsysteem, Toll collect, van misbruik van zijn monopo liepositie. De transportorganisaties zijn boos dat Toll Collect weigert vergoedingen te betalen als er grote vertragingen op de weg ontstaan door het innen van de tolheffing. Brancheorganisaties stellen echter dat zij wel recht hebben op zo'n vergoeding. De transporteurs hebben kastjes (obu's) moeten kopen, waar door de tol automatisch kan worden afgeschreven bij het passeren van de tolpoort. Dan moet daar volgens de Europese transportbedrijven de doorstro ming ook gegarandeerd wor den. Bovendien weigert Toll Collect kapotte obu's te vergoeden, ter wijl dit jaar 400.000 kapotte obu's terug moeten naar de fa briek. Transportbedrijven wil len niet opdraaien voor de kos ten hiervan. „Je kunt als trans portondernemer alleen met Toll Collect in zee, maar die weigert vergoedingen te betalen als het systeem niet functio neert", legt TLN-woordvoerder Vorenkamp uit. Verder verwijten de transport organisaties Toll Collect van ongepaste arrogantie en mis bruik van het alleenrecht om tol te heffen. Zo heeft de uitvoer der van de Duitse tol in de voorwaarden staan dat trans porteurs die bezwaar maken te gen het bedrijf en de heffing uit het systeem kunnen worden gezet. Dit betekent in feite dat transportondernemingen niet meer gemakkelijk op Duitsland kunnen rijden. „Dat is misbruik van de monopolypositie", aldus Vorenkamp. De Duitse brancheorganisatie in het wegvervoer heeft ook ju ridische stappen ondernomen. In plaats van naar de rechter, stapt zij naar de Duitse kartel waakhond. Ondanks de stappen die de Duitse organisatie al heeft ge zet, kiezen de Europese wegver voerders toch hun eigen gang naar de rechter. Een bezwaar bij de mededingingsautoriteit wordt pas na twee maanden in behandeling genomen. Dat duurt volgens TLN te lang. den haag/gpd - Minister De Geus van sociale zaken staat vlak voor de invoering van de nieuwe WAO onder zware druk van alledrie de regeringspartij en om zijn plannen te verande ren. Nadat donderdag de WD al dreigde de hele stelselherzie ning te torpederen, willen nu ook CDA en D66 dat De Geus zijn plannen aanpast. De nieuwe WAO moet 1 januari ingaan. Om dat te kunnen ha len, moet de Tweede Kamer er voor eind juni mee instemmen. De Geus zegt er niet over te pie keren de stelselherziening uit te stellen. „Dan worden de pro blemen alleen maar groter," zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. De WD twijfelt inmiddels openlijk aan het nut van de nieuwe WAO, die duurder wordt voor werkgevers en werk nemers en niet meer besparin gen oplevert dan het huidige stelsel. Veel kritiek spitst zich toe op de regeling voor gedeeltelijk ar beidsongeschikten (WGA). Die moet straks worden uitgevoerd door zowel het UWV (Uitvoe ringsinstituut Werknemersver zekeringen) als private verzeke raars. Het gevolg daarvan is dat de premies voor werkgevers en werknemers kunstmatig om hoog moeten om eerlijke con currentie te garanderen. san francisco/anp - De fusie tussen de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen US Air ways en America West is rond. Beide ondernemingen kondig den donderdag na het sluiten van de effectenbeurzen aan hun krachten te bundelen. Daarmee ontstaat de op vijf na grootste luchtvaartmaatschap pij van de Verenigde Staten. De fusie is min of meer uit nood geboren. Beide lucht vaartmaatschappijen hebben Financiële problemen en US Airways heeft al twee keer uit stel van betaling moeten aan vragen. De nieuw te vormen luchtvaartonderneming gaat US Airlines heten. US Airlines hoopt in de nieuwe formule be ter te kunnen concurreren met prijsvechters in de VS, zoals Southwest Airlines. De vliegroutes van US Airways en America West vullen elkaar prima aan. US Airways is vooral actief in het oosten van de VS en America West is sterk in het westen van het land. Samen hebben ze ruim vierhonderd vliegtuigen, waarvan er onge veer zestig worden afgestoten. Aangenomen wordt dat ook de personeelssterkte wordt ver minderd, al verwacht topman Parker van America West geen massaontslagen. Parker krijgt bij US Airlines de leiding in handen, zijn collega van US Airways, Bruce Lakefield, wordt zijn plaatsvervanger. De komst van US Airlines is geen leuk nieuws voor andere grote luchtvaartmaatschappijen in de Verenigde Staten, zoals Delta, Northwest Airlines en United Airlines. Die zagen zich de afgelopen maanden ge dwongen bezuinigingen door te voeren. De aangekondigde fu sie is de eerste sinds American Airlines vier jaar geleden het failliete Trans World Airlines overnam. De nieuw te vormen luchtvaart maatschappij krijgt een financi ële injectie van een groep inves teerders. Het gaat om een be drag van 1,5 miljard dollar. Een deel daarvan (250 miljoen dol lar) komt van de Europese vliegtuigbouwer Airbus, de gro te concurrent van het Ameri kaanse Boeing. huaibei - China heeft de exportheffingen op 74 textielproducten verhoogt met 400 procent. Ofschoon de percentages op de artikeien die het land verlaten, vrij hoog zijn, blijven de heffingen relatief laag, blijkt uit een verklaring van het ministerie van finan ciën in Peking. Het departement trekt voor de meeste textielproducten de heffing op van 0,2 yuan naar 1 yuan (0,0955 euro). De maatregel gaat op 1 juni in. Het is de twee de keer binnen een halfjaar dat Peking zelf restricties instelt op de export van textiel. De export van Chinese textielproducten is begin dit jaar omhooggeschoten, omdat toen een einde kwam aan een 30-jarige internationale handelsovereenkomst. Sinds dien worden de Europese Unie en de Verenigde Staten overspoeld met goedkope tex tielproducten uit China. De VS en de EU zijn bezorgd over de gevolgen voor hun eigen textielindustrie. Beide economische machtsblokken hebben al maatregelen genomen. Dinsdag liet Brussel weten via een noodmaatregel een rem te zetten op de invoer van T-shirts en vlasgaren. Washington heeft in twee stappen restricties aangekondigd op zeven textielproducten. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9