Fel protest tegen ontering koran BUITENLAND VS boos over foto's Saddam in onderbroek VN-rapport positief over Kosovo Anonieme graven in Oezbekistan ontdekt OPENING POOR BN-ers Moslims eisen in massa-betogingen excuses van Amerika Cuba zet opnieuw tweetal Europese politici land uit Weer hulpverleners gedood Londens reuzenrad moet weg Minister van Dagestan vermoord uw verscheurd al in berenkuil w jau - Een bezoek aan H jlse dierentuin is een 2 gisteren fataal geworden. i door een groep beren ikken gescheurd, nadat een muur in het deel len waar de dieren gevoerd. De vrouw was lelijk haar evenwicht aldus de politie van de lolse stad Chorzow. is minder roekers |-Volgens gegevens van ichtelingenorganisatie :rden in het eerste al 81.900 asielverzoeken nd in 36 onderzochte ielanden. Dat was 17 I minder dan in hetzelf- irtaal van 2004. Binnen ipese Unie beliep de da- procent. Volgens de Un- et gt Frankrijk internatio- g altijd de meeste aan- 15.700. Op de tweede Igen de VS (13.600) en Irittannië neemt de der- in (8260). cel jaar voor icaan Pieri lach Een rechtbank in Parijs steren de Corsicaanse ilistenleider Charles roordeeld tot tien jaar 55-jarige Pieri is leider ncier van de verboden istische beweging FL- Die groepering wordt r noordelijk gehouden Vlt n reeks aanslagen op it v; belangen op Corsica, t al twee keer eerder in ingenis voor betrokken terreurdaden. en klonen ryo mens - Voor het eerst is in Irittannië een menselij - ryo gekloond. Dat heb- wetenschappers van ersiteit van Newcastle Het team van weten- ers is het eerste met offi- estemming om te klo- wetenschappers ge- d eitjes van elf vrouwen [klonen. Drie van de ide embryo's leefden jen. Een kloon hield het ;n vol. Uiteindelijk ho- önki tenschappers met stam- indst an gekloonde embryo's dtd als Parkinson en Alzhei- io ijf kunnen gaan. raak ebola olese stad - De Congolese stad is afgesloten van de rereld om de versprei- L het dodelijke ebolavi- halt toe te roepen. In de i al negen mensen ge- aan de ebolakoorts, die ige bloedingen veroor- e af olgens een woordvoer- de Wereldgezondheids- ie worden voedsel- 3 prÉen naar de stad ge- ,Het districtshoofd oumbi onder quarantai- m or latst. Niemand komt er mh! ofuit", zeideWHO- ^l-dil oerder tegen de BBC. u bi ste achtbaan vereld open De hoogste en snel- tbaan ter wereld is giste- pend in het pretpark Six de Amerikaanse staat bentjsey. Wie in de 'Kingda le« it, maakt mee dat de erlej men 3,5 seconde vanuit d tot meer dan 200 kilo uur wordt versneld ieet|tneter loodrecht om- )rdt gejaagd. Na een :hiU auze op een hoogte die iteri baar is met een flat van cibef epingen stort de Kingda met dezelfde snelheid epte. De hële rit duurt n minuut. iten negeren rachting hm - Twee agenten in I hebben een maand cel n omdat ze niet ade- ageerden op een nood- ;serf van een vrouw die werd uwt ht. In plaats van een pa- >n ei wagen te sturen naar de elict belden de dienders der van het slachtoffer te vragen haar dochter hikt kken. Een onbekende <elei epte de vrouw op 3 als rig jaar een bos in en ;eldt htte haar. Tijdens de ng wist het 19-jarige fer een vriendin te bel le politie belde. zaterdag 21 mei 2005 shonden in ar door talk ine - De politie in de sche deelstaat Victoria erv" ar drugshonden op- pleiden. De dieren ;eimelijk wel aan als zij Ier ruiken, maar hou- tkoest, als zij een op ij cocaïne stuiten. Ver- jk is tijdens de oplei- >de honden per onge leder gebruikt in in cocaïne. Boven: Verbranding van de Amerikaanse vlag in Peshawar en een demonstratie in Lahore(Pakistan). Links onder: Een Palestijnse jongen met de koran tijdens een protest in Ramallah op de West Bank. Rechts onder: Een moslimdemonstratie bij de ambassade van de VS in Londen: Foto's Reuters/EPA nablus/teheran/anp-afp-rtr - De vermeende ontering van ko rans door Amerikaanse militai ren heeft gisteren geleid tot massale protesten van moslims in het Midden- en Verre-Oosten, Indonesië, het Oost-Afrikaanse Somalië en Groot-Brittannië. In Nablus op de Westelijke Jor- daanoever betoogden ongeveer 2000 Palestijnen. Zij eisten excu ses van de VS en straf voor de schuldigen. Betogers sleepten een groot model van de koran met zich mee. Ook in Iran gingen na het vrij daggebed duizenden moslims de straat op. De autoriteiten hadden tot de demonstratie op geroepen. De betogers droegen spandoeken met teksten als Dood Aan Amerika en Dood Aan Israël. Ook werden Ameri kaanse en Israëlische vlaggen verbrand. Een protestbetoging in het Iraakse Nassiriyah leidde tot een schotenwisseling tussen ordetroepen en radicale mos lims. Zeker acht personen zou den gewond zijn geraakt. Het Amerikaanse weekblad Newsweek meldde op 9 mei dat Amerikaanse ondervragers van terreurverdachten op de mari nebasis Guantanamo Bay op Cuba het islamitische heilige boek hadden onteerd. De be kendmaking dat een heilig boek van de moslims door een toilet was gespoeld, leidde meteen tot felle anti-Amerikaanse protes ten in de moslimwereld. In Af ghanistan vielen daarbij zeker zestien doden. Hoewel het tijdschrift zijn be wering inmiddels heeft inge trokken, is volgens het Interna tionale Rode Kruis de koran wel degelijk misbruikt om gevange nen psychisch te martelen. De hulporganisatie zou de Ameri kaanse autoriteiten al in 2002 hebben gewaarschuwd dat de koran in Guantanamo Bay zou worden onteerd. Volgens een zegsman van het Rode Kruis wezen gevangenen op de Ame rikaanse basis zijn organisatie herhaaldelijk op de misstan den. De Amerikaanse burgerrech tenorganisatie ACLU meldde dat het heilige boek van de is lam ook met honden is onteerd. Amerikaanse bewakers lieten viervoeters de koran van de grond oprapen. Ook hebben Amerikaanse mili tairen op de grond liggende exemplaren van de koran met voeten getreden, aldus ACLU. De organisatie baseert zich op 2000 documenten van het Amerikaanse ministerie van de fensie. De ACLU deed een be roep op de Amerikaanse wet op de openbaarheid van bestuur. Een naar Kirgizië gevluchte vrouw uit Oezbekistan. Foto: Reuters tasjkent/gpd - In een dorp vlak bij de Oezbeekse'stad Andijan zijn op diverse plaatsen vers ge dolven, anonieme graven ont dekt. Bewoners van Bogu Shamol beweren dat soldaten daar door hen per vrachtauto aangevoerde lijken, hebben be graven. Het zou op drie ver schillende plaatsen om zo'n 60 graven gaan. Agenten in burger houden pottenkijkers weg. President Karimov heeft inmid dels een onderzoek door de Verenigde Naties naar het bloe dige geweld in zijn land, afge wezen. Hij liet VN-secretaris Kofi Annan weten de situatie volledig onder controle te heb ben en degenen die verant woordelijk waren voor het ge weld te zullen vervolgen. ,,Ik heb geen internationaal onder zoeksteam nodig om de feiten vast te stellen", zo gaf Karimov te verstaan. Hij verwees verder naar het bezoek, eerder deze week, van diplomaten en jour nalisten aan Andijan. Karimov zegt dat naar buurland Kirgizië gevluchte inwoners van Andijan zonder angst kunnen terugkeren. Kinderen, vrouwen en bejaarden zal geen strobreed in de weg worden gelegd. Al leen terugkerende mannen worden gecontroleerd omdat er nog 120 'bandieten' uit Andijan voortvluchtig zijn, aldus het staatshoofd. Zo'n 1000 demonstranten ver zamelden zich gisteren in Kor- asuv, in het oosten van Oezbe kistan. Zij eisten de vrijlating van 80 mensen die sinds de on lusten van vorige week worden vastgehouden. Ze worden er van beschuldigd de aanstich ters te zijn van de onrust die za terdag ontstond in Korasuv na de gebeurtenissen in Andijan. Maandag willen de EU-minis- ters van buitenlandse zaken het excessieve gebruik van geweld' in Andijan door Oezbeekse vei ligheidstroepen veroordelen. De bewindslieden willen Kari mov ook oproepen om meteen een onafhankelijk internatio naal onderzoek naar de gebeur tenissen toe te staan. De VS hebben inmiddels besloten de militaire activiteiten in Oezbe kistan terug te schroeven. Ame rika heeft er sinds 2001 een vliegbasis voor de strijd tegen de Taliban in Afghanistan en om Iran in de gaten gehouden. pristina/gpd-reuters - In koso- vo is 'opmerkelijke' vooruitgang geboekt op het gebied van vei ligheid en de rechten van min derheden. Dat schrijft de VN- gouverneur Soren Jessen-Peter- sen in een rapport voor de Vei ligheidsraad. De positieve toon van het rapport betekent dat nu snel over de definitieve toe komst van de provincie gespro ken kan worden. Was het oor deel van Jessen-Petersen nega tief geweest, dan zou het hele proces zeker drie maanden ver traging hebben opgelopen. De VN-diplomaat constateert dat aan alle acht door het Wes ten opgestelde criteria zo goed als voldaan is Gesprekken over de toekomst van Kosovo, dat nu nog onder VN-bestuur staat, kunnen leiden tot onafhanke lijkheid, zoals de Albanese meerderheid wil. Een andere mogelijkheid is dat het protec toraat deel blijft uitmaken van Servië, zoals de regering in Bel grado eist. De VS en Europese Unie willen dat de onderhandelingen in het najaar beginnen, om te voorko men dat de Albanezen onge duldig worden en er opnieuw gewelddadigheden uitbreken. Zij hebben al diverse keren hun onvrede kenbaar gemaakt over de geringe economische voor uitgang onder VN-bestuur. Het uiteenvallen van Joegoslavië leidde in 1998-1999 tot oorlog in Kosovo, tussen Albanezen en Serviërs, die in groten getale de provincie werden uitgejaagd. VN-rapporteur Jessen-Petersen meent dat het vertrouwen is toegenomen dat Kosovo in staat is een bestuur op te zetten en in stand te houden, dat zich inzet voor alle inwoners, dus ook minderheden. Ter illustra tie wijst hij op de vrijheid van reizen voor minderheden en het teruglopen van misdaden tussen de diverse etnische groe pen. Ook tonen de door Alba nezen gedomineerde instellin gen 'een grote mate van vol- havana/berlijn/anp/dpa - Cu ba heeft gisteren weer twee Eu ropese politici het land uitgezet die een bijeenkomst van dissi denten tegen dictator Fidel Castro wilden bijwonen. Het gaat om de Tsjechische senator Karei Schwarzenberg en het Duitse parlementslid Arnold Vaatz. De Duitse minister van buitenlandse zaken, Joschka Fi scher, noemde het optreden van de communistische macht hebbers 'onacceptabel'. Zijn Tsjechische collega zei dat het Cubaanse optreden onder streept dat het eiland een 'tota litaire staat' is. Eurocommissa ris Louis Michel (Ontwikke lingssamenwerking) haalde ook fel uit. Hij vindt de uitzetting van de westerse politici onaan vaardbaar. De politie hield de politici aan en bracht hen naar de luchtha ven van de hoofdstad Havana. Donderdag weigerde Cuba twee Poolse leden van het Eu ropees Parlement de toegang tot het land. Ook die behoorden tot een groep van enkele tien tallen Europese politici die wa ren uitgenodigd voor een ont moeting van tegenstanders van het communistische regime op het eiland. De bijeenkomst ging gisteren overigens wel door. De Europese Unie wil dat Cuba 61 dissidenten vrijlaat die de af gelopen jaren gevangen zijn ge zet. Volgende maand beslist de EU over mogelijke sancties we gens schending van de men senrechten. De Cubaanse politie hield in de nacht van donderdag op vrijdag ook twee Poolse journalisten aan in hun hotel. Dat heeft een van hen per mobiele telefoon laten weten aan een Pools tv- station. Warschau heeft de Cu baanse ambassadeur op het matje geroepen en de onmid dellijke vrijlating geëist van de twee verslaggevers. Ook vier an dere Poolse staatsburgers zijn volgens Warschau opgepakt. Gistermiddag werd nog een verslaggever van de Italiaanse krant Corriere della Sera opge pakt in Cuba. Hij zal ook het land moeten verlaten. De Itali aanse minister van buitenland se zaken ontbood direct de Cu baanse ambassadeur in Rome om daartegen te protesteren. Het lichaam wil hij niet vrijge ven. Een woordvoerder van de Afghaanse president Karzai sprak het bericht tegen. Volgens de ontvoerder weiger de de Afghaanse regering op zijn eisen in te gaan. Die be stonden uit een verbod op alco holverkoop en het schrappen van een muziekprogramma op tv en moesten de islamitische scholen in Afghanistan meer steun krijgen. De Italiaanse werd maandag in de hoofdstad Kabul ontvoerd. Zij leidde er vanaf 2002 een programma waarmee in de armste buurten van de stad 10.000 weduwen en wezen werden gevoed. kabul/anp-rtr - Vermeende Talibanstrijders in Afghanistan hebben opnieuw zes hulpverle ners gedood. Ze waren vanuit het zuiden op weg naar de hoofdstad Kabul met een van de lichamen van de vijf colle ga's die afgelopen woensdag werden gedood. Alle slachtof fers werkten voor een Ameri kaanse organisatie die in Afgha nistan poogt boeren af te hou den van de opiumteelt. Ook is een Italiaanse hulpver leenster die was ontvoerd, ge dood. De man die de verant woordelijkheid voor haar ont voering opieste, zei gisteren dat de 32-jarige vrouw is gewurgd. wassenheid', aldus de VN-di- plomaat. Als de VN-Veiligheidsraad ak koord gaat met zijn rapport, zal secretaris-generaal Kofi Annan in juni of juli een speciale afge zant voor Kosovo benoemen om een diepgravend rapport op te stellen over .de sinds 2003 ge boekte vooruitgang. De Noorse ambassadeur bij de NAVO, Kai Eide, wordt ge noemd voor deze functie. Als ook zijn oordeel positief is, stelt Annan in september een ande re diplomaat aan die moet be middelen tussen Belgrado en Pristina, de hoofdstad van Kos ovo. Begin 2006 moet dan vast staan welke definitieve status het gebied krijgt. Servië beschouwt Kosovo met z'n ruim twee miljoen inwoners als 'de wieg van de Servische natie'. Na 78 dagen van NAVO- bombardementen, die het Ser vische leger de provincie uitjoe gen, namen de VN in 1999 het bestuur over Kosovo over. londen/anp - De 'London Eye', het enorme reuzenrad aan de Tha mes in de Britse hoofdstad, moet weg van de zuidelijke rivieroever. De verhuurder van een klein stukje grond waarop een van de po ten van het rad staat, heeft exploitant British Airways te verstaan gegeven dat het kiezen of delen is: de huurverhoging van 65.000 pond tot 2,5 miljoen pond (een stijging van 1500 procent) betalen of wegwezen. Woedende reacties komen uit alle hoeken van de Britse samenleving over de geldhonger van verhuurder South Bank Centre stromen binnen. SBC handhaaft voorlopig zijn stand punt dat het rad op 1 juli weg moet zijn. De huurverhoging is vast gesteld door SBC-topman Lord Hollick, ex-krantenmagnaat en nu parlementslid voor Labour en een vriend van premier Blair. Lager huislid Kate Hoey - in wier kiesdistrict de Londen Eye staat - zegt verbijsterd te zijn is door de geldzucht van SBC: ,,Ze gedragen zich als hebberige verhuurders. Het gaat om een heel klein stukje grond en zij hebben niets gedaan in ruil voor de huur." 'The Eye' werd in 2000 gebouwd en heette eerst Millennium Wheel. Het rad zou maar een jaar blijven staan en kan dagelijks 15.000 bezoekers ver werken. (advertentie) De Bazaar wordt geopend door Bekende Nederlanders op zaterdag 28 mei vanaf 16.00 uur. Met een geweldig kinder circus en een originele kofferbakmarkt, terwijl om 19.00 uur 2.000 ballonnen de lucht in gaan. Bovendien biedt de markt extra hoge kortingen en kans op 600,- in een speciale actie! zie: www.debazaar.nl De Bazaar in Beverwijk: Europa's grootste overdekte markt machackala/anp - Door een aanslag in het Zuid-Russische Dagestan is gisteren een voor aanstaand bewindsman van de deelrepubliek omgekomen. De minister van nationale politiek, informatie en externe relaties Zagir Aruchov zat in zijn auto in de hoofdstad Machackala toen een bom ontplofte. Meerdere personen raakten gewond. De afgelopen jaren hebben opstan delingen er tientallen aanslagen gepleegd. Zo kwam ook de voorganger van Aruchov door een aanslag om het leven. Rus sische media noemen Ma chackala daarom 'explosiestad'. den haag/gpd-anp - De Ver enigde Staten zijn in verlegen heid gebracht door foto's van Saddam Hoessein die gisteren door de Britse boulevardkrant The Sun zijn gepubliceerd. De foto op de omslag toont de in Amerikaanse gevangenschap verblijvende ex-dictator in een witte onderbroek. Op andere fo to's is te zien hoe Saddam zijn sokken in een kom wast, en hoe hij rondstruint in zijn cel. Het Amerikaanse leger heeft zich van publicatie van de fo to's gedistantieerd omdat dat daarmee de Geneefse Conven tie over de behandeling van ge vangenen overtreden wordt. Het stelt een onderzoek in naar wie de foto's genomen heeft en wie ze heeft doorgespeeld aan de pers. Ze verschenen gisteren ook in de New York Post. De Amerikaanse president Bush verklaarde dat hij niet bang is voor een golf van ge weld door verontwaardigde Hussein-aanhangers. „Ik denk niet dat een foto tot moorden aanzet", zei hij. De voorpagina van The Sun met Saddam in onderbroek. Foto: Reuters The Sun weigerde te zeggen van wie de krant de foto's kreeg of wanneer ze genomen zijn. Vol gens het Amerikaanse leger zijn ze een jaar oud. De Britse krant zegt dat Amerikaanse militaire bronnen de foto's doorspeel den in de hoop de opstandelin gen in Irak te demoraliseren. De foto's tonen een veroude rende en nederige man. Vol gens de krant wordt de 68-jari- ge ex-president van Irak 24 urn- per dag in de gaten gehouden, ook als hij naar de wc gaat. Hij krijgt wel haarverf zodat hij zijn grijze haren kan maskeren. Irakezen reageerden met afkeu ring op de foto's. Ons land heeft mensen leren lezen en schrijven," verwees een Irakees naar de duizenden jaren oude cultuur van het land.Iemand zo afbeelden doe je niet, ook al was ie een dictator." De gevallen Iraakse president zal, zo werd gisteren bekendge maakt, ook worden vervolgd wegens oorlogsmisdaden tij dens de Iraaks-Iraanse oorlog van 1980-1988. De Iraakse rege ring stemde in met een verzoek van buurland Iran. Saddam is al aangeklaagd wegens de invasie van Koeweit in 1990 en wegens misdaden tegen Koerdische en islamitisch-sjiitische bevol kingsgroepen in Irak. De bekendmaking volgde op een bezoek dat de Iraanse mi nister van buitenlandse zaken afgelopen week aan Bagdad bracht. Hij was de hoogste Iraanse functionaris die Irak bezocht sinds de val van Sad dam Hussein twee jaar geleden. Na dit bezoek erkende Irak voor het eerst publiekelijk dat het re gime van de soennitisch-islami- tisch Saddam Hussein in 1980 de oorlog tegen Iran is begon nen. De huidige machthebbers van Irak zijn overwegend sji'i- tisch, net als het regime in Iran.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7