miljoen terug te betalen BINNENLAND 2 'Aanslagen 11 september werk van George Bush' Senioren maken via internet nieuwe vrienden KINDERCIRCUS Commissie: HvA overtrad regels financiering Feyenoord doet niet mee aan proef met pasfoto's Boete voor Maagdenhuisbezetters Verdonk in de fout met Marokkaanse vrouwen BW fie terug einen NS AC - De Nederlandse wegen gaan weer koffie [en in de trein. Voorlopig op proef automaten en SS0(|e teams de warme drank den. Het zal vooral van rdeel van de reizigers af- begin of het vervoersbedrijf itrekking onderweg defi- ïervat. Driejaar terug 5 de NS de koffieservice. ^°b iers moesten voortaan ip het perron een bakje ilen. Maar nu meent NS- iur Bert Meerstadt dat veren van koffie de trein- ngenamer kan maken. >ft daarover overleg ge- met de consumentenor des. Op de terugkeer van ïtsbi ie was aangedrongen Weede-Kamerlid Joop (CDA). eilii lelhal niet den er casino' al a elj.j ac - Speelhallen met omaten mogen zich niet casino noemen. Het ver die oet er voor zorgen dat uj, ierscheid duidelijk blijft de ofiiciële Holland Ca- n van de staat en de parti- igokhallen, die aan veel ^Di r regels zijn gebonden, irijft minister Donner stitie in een brief aan de e Kamer. Donner gaat t vastleggen dat de naam uitsluitend nog gebruikt orden door de staat. gifte tegen eem-rechts meer - De gemeente Zoe- r heeft gisteren aangifte tegen de extreem-recht - eren die op 5 mei de zaal ikhut' aan de rand van huurden. De gemeente eren weten dat recente- d's opdoken waarop te is dat de jongeren tij- et feest de Hitlergroet en. Ook zijn verboden Power-tekens te zien. De ite deed aangifte tegen die de foto's in de larheid heeft gebracht, foto's staan discrimine- ïitingen en het is straf- m die openbaar te ma lei een woordvoerder van eente. en weg door lie asielstroom dam - Vluchtelingen ederland en zijn leden, ide uit regionale vluch- nstichtingen, schrapt ba- oorzaak is de lage in- van asielzoekers. „Dat is Etje inherent aan het lingenwerk, dat gaat ken en dalen", aldus jvrouwe van Vlucht elin- k in Amsterdam giste- Beveel banen er verdwij- niet duidelijk. Bij Vluch- nwerk Nederland in Am- 11 werken 127 mensen, egionale vluchtelingen- igen werken gezamenlijk nsen. Daarnaast zijn in >000 vrijwilligers voor lingenwerk in touw. en aanvragen ering omlaag Lag - Mensen die een uit- aanvragen zijn een hele- ien geld kwijt met het ïvan allerlei formulie- t bezoeken van instan- het voeren van telefoon- (ken. Minister De Geus iale zaken heeft nu een ssie ingesteld die moet en hoe deze administra- Bten voor de burger kun- rden teruggebracht. burgemeester Barendrecht recht - Barendrecht er 1 juli SGP'er J. van (50) als burgemeester, tr Remkes van binnen zaken is gisteren ak- egaan met de unanieme icht van de gemeente oor de benoeming larendrecht (40.000 in- de grootste Nederland lente met een staatkun- tformeerde eerste bur- nBelzen is nu nog bur- ter van het veel kleinere room in de Alblasser- k Hij was een van de vijf- icitanten voor de opvol- de huidige burge- M. van der Wouw >ie gaat met pensioen. |ier jaar tegen irloze man - Het openbaar mi- |(0M) heeft voor de k in Amsterdam vier Itraf geëist tegen een toer van Brinks-Ned- jjj is aangeklaagd voor ppende overval op een n in 1990. De man, die Den gulden (ruim 1,1 ito) buitmaakte, is al Ken jaar spoorloo- rre zaak", stelde cvoorzitter G. Janssen. 1 is de man zelfs wel |e weten het niet." Het >ot de zaak voor de Ite brengen om te voor- |dat het misdrijf verjaart. zaterdag 21 mei 2005 Amerikaanse multimiljardair maakt tournee in Europa om wereld te behoeden voor nieuw tijdperk van duisternis door Patrick Meershoek amsterdam/gpd - Jimmy Walter is neergestreken in Amsterdam. De ko mende weken gaat de Amerikaanse multimiljonair op tournee langs Euro pese hoofdsteden om een opmerkelij ke boodschap uit te dragen: de aansla gen van 11 september 2001 waren het werk van George Bush en zijn neocon servatieve kornuiten. Vergeet al-Qaeda, vergeet Osama bin Laden. George W. Bush en zijn advi seurs zijn verantwoordelijk voor de aanslagen van 11 september 2001 op de Twin Towers en het Pentagon. De Amerikaanse zakenman Jimmy Wal ter is er in elk geval van overtuigd dat de terreurdaden op Amerikaanse bo dem het werk waren van de neocon servatieve machthebbers in Washing ton, op zoek naar een overtuigend ar gument om Afghanistan en Irak aan te vallen. „Zij hadden behoefte aan een nieuw Pearl Harbor. Dat is er ge komen." Multimiljonair Walter is neergestre ken in Amsterdam voor de aftrap van een voorlichtingscampagne in een tiental Europese hoofdsteden. Met een delegatie van deskundigen reist hij de komende weken rond om, zo als hij het noemt, de ogen van de mensen te openen. Voor de gelegen heid heeft hij een rustig appartement gekocht aan de Keizersgracht, en een tweedehands damesfiets. „Ik ga niet meer terug naar de Verenigde Staten zolang George Bush daar aan de macht is. Ik reis veel. Maar Amster dam is een prettige stad. Ik voel me hier veilig." Dat was anders in Amerika, waar Walter met zijn wilde verdachtmakin gen weinig vrienden maakte. Hij plaatste in dagbladen paginagrote advertenties tegen de oorlog in Irak en kreeg talloze dreigmailtjes retour. Medewerkers van de FBI klopten aan bij zijn huis in Santa Barbara om de namen te noteren van alle mensen aan wie Walter een gratis T-shirt had verstuurd met een leuze tegen de zit tende president. „Ik heb de lijst natuurlijk niet gege ven, maar het is vervelend om in de gaten te worden gehouden." Vijf mil joen dollar heeft de 57-jarige Ameri kaan uitgetrokken voor de campagne, die moet resulteren in een onaflian- kelijk Europees onderzoek naar de ware toedracht van de aanslagen. Want aan het Amerikaanse onder zoeksrapport kleven te veel vragen en inconsistenties, vindt Walter. Volgens hem zijn de aanslagen het werk van de kleine kring neoconser vatieve politici rond de president, het militair-industrieel complex en de top van het bedrijfsleven. „Kijk wie er hebben geprofiteerd van de aansla gen. Volg de geldstroom. Het is zó duidelijk." De aanslagen zelf zijn de uitkomst Jimmy Walter. Foto: GPD/Peter Elenbaas van een duister complot, gelooft de Amerikaan stellig. Studie van de vi deo-opnamen van de invliegende toestellen in New York laten lichtflit sen zien, volgens Walter veroorzaakt door in het gebouw geplaatste explo sieven. De schade aan het Pentagon, zo maakt hij op uit foto's, moet door een kruisraket zijn veroorzaakt. Wal ter ontleent zijn overtuiging aan het boek Painful Questions van schrijver Eric Hufschmid. „Ken je de film The Matrix? Na lezing van het boek van Hufschmid had ik het gevoel de rode pil te hebben geslikt waarmee ik een andere wereld binnentrad. Naast een antwoord op de schuld vraag zoekt Walter ook naar een ver klaring voor het feit dat het getroffen gebied in Manhattan reeds twee da gen na de aanslagen werd vrijgegeven voor het publiek, tegen het nadrukke lijke advies van Amerikaanse gezond heidsdiensten in. „De regering wilde Wall Street zo snel mogelijk open hebben. Daarmee zijn willens en we tens reusachtige gezondheidsrisico's genomen. U moet zich daar ook zor gen over maken. Wellicht zijn ook Europese burgers getroffen. Ik kan mij voorstellen dat het mogelijk is om daar met behulp van de Europese wetgeving een zaak van te maken." Om zijn argumenten kracht bij te zet ten, heeft Walter een tiental deskun digen laten overkomen uit de Ver enigde Staten. Onder hen advocaten, activisten en overlevenden van de aanslag op de Twin Towers. In zijn appartement aan de Keizers gracht vertelt Waiter dat hij er zelf niets bij te winnen heeft, anders dan de wereld te behoeden voor een nieuw tijdperk van duisternis. „Bo vendien heb ik het geld om mijn boodschap uit te dragen. Mijn vader had negen huizen en niets dan zor gen. Ik doe liever iets nuttigs met mijn fortuin. Ik weet dat ik risico loop. De kans is groot dat ik om het leven word gebracht." Dan begint op de salontafel, naast een exemplaar van Dan Brown's Da Vinci Code, de telefoon te rinkelen. Het riedeltje is het thema van de film Mission: Impossible. amsterdam/gpd - De Hoge- school van Amsterdam (HvA) weigert bijna 30 miljoen euro te rug te betalen aan het ministerie van onderwijs. Uit een nieuw rapport van de commissie-Schut te over de hbo-fraude zou blij ken dat de HvA dat geld ten on rechte heeft gekregen van het departement. De Amsterdamse hogeschool is woedend over de inhoud van het rapport, dat maandag wordt gepubliceerd. Een woordvoerder laat namens het college van bestuur weten dat de vordering zal worden aange vochten bij de rechter, des noods in een jarenlange proce dure. De hogeschool overweegt bovendien de leden van de on derzoekscommissie, onder lei ding van oud-GPV-Kamerlid Schutte, wegens onzorgvuldig heid persoonlijk aansprakelijk te stellen voor de eventuele schade. Volgens de commissie-Schutte heeft de hogeschool de regels voor de financiering van het hoger onderwijs overtreden, onder meer door onderwijs in het buitenland aan te bieden en opleidingen te verzorgen voor bedrijven. Voor de deelnemers aan deze activiteiten ontving de hogeschool gedurende enkele jaren geld. Dit moet nu worden terugbetaald. De commissie-Schutte bracht in maart 2004 verslag uit van haar onderzoek naar de fraude in het hoger onderwijs. Ver schillende hogescholen kregen toen te horen dat zij gezamen lijk 44 miljoen euro moesten te rugbetalen. Het rapport leidde tot een ver volgonderzoek naar het decla ratiegedrag van enkele hoge scholen, waaronder die van Amsterdam. In het eindrapport is dit bedrag opgelopen tot 77 miljoen euro, waarvan bijna de helft voor rekening komt van de Hogeschool van Amsterdam.In 2004 stond de hogeschool nog voor 'slechts' tien miljoen euro in het krijt. Commissievoorzitter Schutte wil niet ingaan op de verwijten aan zijn adres, noch op de in houd van het eindrapport. Amsterdam - De politierechter in Amsterdam heeft vrijdag tientallen studenten die op 28 febru ari het Maagdenhuis hebben bezet een boete op gelegd. Alle ruim dertig bezetters moeten 25 euro betalen of een dag de gevangenis in. De rechter ging niet mee met de verweren van de advocaten van de studenten en achtte alle door de officier van justitie ten laste gelegde feiten bewezen. Het openbaar ministerie (OM) beschuldigde de studen ten onder meer van huisvredebreuk. Ook zouden ze niet zijn ingegaan op de vorderingen van de po litie om het Maagdenhuis, het bestuurscentrum van de Universiteit van Amsterdam, te verlaten. Foto: ANP/Evert Elzinga rotterdam/gpd - Feyenoord doet niet mee aan de proef met seizoenkaarthouders die een pasfoto moeten inleveren voor het nieuwe voetbaljaar, waarin de play-offs in de eredivisie van start gaan. De Rotterdamse club is vanaf het begin tegen de plannen geweest en heeft geen trek om als 'pilot' te fungeren. Als het proefproject slaagt, wor den pasfoto's vanaf het seizoen 2006-2007 verplicht op alle sei zoenkaarten in de eredivisie. De overheid maakt zich zorgen over de extra risicowedstrijden aan het einde van de reguliere competitie in het volgende sei zoen. Jan Willem van Dop, al gemeen manager van Feyen oord, zegt dat de club er alles aan heeft gedaan om de play offs nog een jaar uit te stellen. „Feyenoord heeft een ander voorstel ingediend. Wij hebben gezegd dat de KNVB, de over heid en de clubs alles eerst eens goed op de rails moeten krij gen. Er is niet geluisterd naar de supporters, bij 24 van de 32 clubs waren de fans tegen de play-offs." Het voorstel van Feyenoord haalde het niet binnen de Ere divisie CV (ECV). Van Dop: „We moesten ons neerleggen bij een tweederde meerderheid van de clubs die een alternatief voor stel steunden." Daarbij ging men akkoord met de 'pasfoto variant' van de overheid. Het betaalde voetbal eiste daarvoor wel iets terug: de invoering van de voetbalwet en de strafrech telijke meldingsplicht. Maar juist rond die twee zaken wor den weinig vorderingen ge boekt. (advertentie) Vanaf 28 mei élke zaterdagavond (9.00-21.00) open! Dat wordt een latertje voor de kids. De Bazaar opent op zaterdag 28 mei vanaf 16.00 uur een geweldig kindercircus samen met BN-ers. Er is een originele Icoffierbakmarkt, terwijl om 19.00 uur 2.000 ballonnen de lucht in gaan. Bovendien biedt de markt extra hoge kortingen en kans op 600,- in een speciale actie! zie: www.debazaar.nl De Bazaar in Beverwijk: Europa's grootste overdekte markt Feyenoord vindt de verplich ting aan supporters om pasfo to's in te leveren bij het halen van een seizoenkaart een maat regel die in de praktijk nauwe lijks bruikbaar is. Van Dop: „Het is in de eerste plaats een overbodige maatregel, omdat we in Nederland al de Wet ID hebben. Je moet als burger je legitimatiebewijs op zak heb ben. Maar bij de grote clubs, zoals Ajax en Feyenoord, is het niet te doen om mensen er op basis van een pasfoto-herken ning uit te halen. Clubs als RBC of RKC hebben hooguit 15 sup porters met een stadionverbod, Ajax en Feyenoord misschien wel 200. Dan moet je met pos ters gaan werken bij het stadi on..." Feyenoord wil dat de overheid actie onderneemt die alleen de raddraaiers treft. „Dus de invoering van de voetbalwet en de strafrechtelijke meldings plicht. Het gaat om zo'n 2000 man die het in Nederland ver zieken. Die willen we weren uit de stadions. Waarom moeten we dan 500.000 andere mensen met een seizoenkaart dwingen om hun pasfoto in te leveren?" Kamer onjuist geïnformeerd den haag/anp - Minister Ver dorde (Vreemdelingenzaken en Integratie) heeft de Tweede Ka mer woensdag in een debat on juist geïnformeerd over een aantal dossiers van Marokkaan se vrouwen die door hun man nen in Marokko zijn gedumpt. Zij heeft de Kamer gisteren een brief gestuurd waarin zij toe geeft dat zij de Kamer 'abusie velijk' onjuiste feiten heeft voorgehouden. In het debat zei Verdonk dat zij zes vrouwen geen toestemming verleent vanuit Marokko terug te keren naar Nederland. Daarbij meld de zij dat deze vrouwen geen kinderen hebben met de Ne derlandse nationaliteit. In vier gevallen blijkt dat echter wel het geval. Voor de Kamer is het gegeven dat vrouwen Nederlandse kin deren hebben, een zwaar punt. Vorig jaar al nam de Kamer een motie van de WD aan waarin wordt verzocht om verblijf in Nederland te geven aan achter gelaten vrouwen die kinderen met de Nederlandse nationali teit hebben. Verdonk zei woensdag in het debat dat zij dit niet in alle gevallen wil doen maar steeds een belangenafwe ging wil maken. Volgens haar zijn de kinderen en vrouwen niet altijd beter af in Nederland. Verdonk stelt dat haar beslis sing over de vier vrouwen niet verandert. Op het moment dat zij deze zaken beoordeelde, was het haar wel bekend dat zij Ne derlandse kinderen hebben. Zij heeft dat gegeven meegeno men in haar belangenafweging maar daar 'geen doorslagge vende betekenis aan toege kend', schrijft ze. In de brief blijft het onduidelijk waarom zij woensdag dan iets anders zei. Groenlinks wil in een aanvul lend debat opheldering vragen over de kwestie. Verdonk willig de wel het verzoek van vier an dere vrouwen in.Twee van hen hebben kinderen met de Ne derlandse nationaliteit en twee hebben kinderen met de Ma rokkaanse nationaliteit. door Thea van Beek den haag - Internet kan uit komst bieden tegen eenzaam heid bij ouderen. Speciaal voor senioren is er het soplusnet, waar zich de meest uiteenlopen de clubs vormen. Binnen een halfjaar zijn er nu ruim vijfdui zend senioren on-line. Varen op de Waddenzee is het toekomstig doel. De vlet van Arie Tims (59) is daar uitermate geschikt voor. Terwijl de boot over het riviertje de Lauwers tuft, zien de deelnemers van de sleepvletclub het al helemaal voor zich: navigeren, droogval len op het wad en overleven met mosselen, oesters en kok kels. Maar eerst moeten ze nog wel de vaarlessen van routinier Tims volgen. Tims plaatste een oproep op 50plusnet.nl. Hij zocht mensen die willen (mee)varen, onder houd aan de boot plegen en ideeën aandragen. „Ik ben zelf zeevarend en kan dus maar weinig gebruik maken van de vlet. Het zou stom zijn zo'n boot maar te laten liggen, ter wijl ikzelf ergens op zee ben. Ik gun anderen ook graag het ple zier van het onderhoud en va ren." Sinds een paar maanden ko men de vijf clubleden nu regel matig bij elkaar. De vlet ligt bij het Friese Munnekezijl. Piet La- danius (58) heeft zich inmid dels ontpopt als man van de ideeën en techniek. Zo zijn de patrijspoorten al dicht gelast en kreeg de schroef een onder houdsbeurt. Wim Post (60) hoopt met zijn vrouw een weekje te kunnen varen. Zijn ei gen camper staat dan weer ter beschikking van een ander clublid. „Ik wil niet alle lasten van een boot en dit is een prachtige gelegenheid." Samen sterren kijken, naar de opera, sporten, reizen, fotogra feren of wandelen: het 50plus- net heeft alles in de aanbieding. In Gelderland komen zeven mensen samen om een data base voor een vereniging te bouwen. In Noord-Brabant ontmoeten zeven vrouwen el kaar regelmatig in een vriendin- nenclub. Een half jaar geleden ging 50plusnet van start, een initia tief van het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ) en SeniorWeb. Doel van de site is het sociaal isolement van seni oren te voorkomen en hun con tacten uit te breiden, want bijna een miljoen ouderen zijn een zaam. Beppie Spruit, projectleider van 50plusnet: „Veel mensen die met werken stoppen zijn daar slecht op voorbereid. Een groot deel van hun sociale netwerk valt weg. Soms verhuizen oude ren naar een andere omgeving, of overlijdt een partner. Niet zelden dunt de vrienden- en kennissenkring daardoor uit. Veel websites zijn vooral gericht op het vinden van een nieuwe relatie. Op 50plusnet vinden mensen een stimulans iets sa men te ondernemen of zich be zig te houden met een hobby. Sinds de start van de website zijn inmiddels 307 clubs ont staan, verspreid over het hele land. Ruim 5400 senioren zijn er op dit moment online. On derling verstuurden ze via de si te in totaal ruim veertigduizend e-mails. Opvallend veel deelnemers hebben en middelbaar oplei dingsniveau en zijn relatief jong. De overgrote meerderheid zoekt contact met senioren tus sen de 50 eh 69 jaar. Het aan gaan van vriendschappen staat bovenaan het lijstje van de deelnemers, gevolgd door sa men met anderen een hobby delen. Voor Janneke Sollie (55) bleek de website een prima manier weer mensen te leren kennen. „Na een periode met Drivépro- blemen en gezondhefcklach- ten, had ik nog maar weinig contacten. Zelf stap ik niet snel ergens op af. Nu zit ze behalve bij de vletgroep ook samen met Tims in een 'Doe maar gezellig groep'. De achttien deelnemers die elkaar eveneens via de site leerden kennen, maken uitstap jes, bezoeken musea of ten toonstellingen, gaan samen wandelen en uit eten. Door zijn werk is het voor Arie Tims als alleenstaande moeilijk contacten te onderhouden. „Bovendien ben ik verhuisd van de Randstad naar Fries land, waardoor je minder oude vrienden ziet. Het valt me op dat mensen die via de site rea geren, zeker niet achter de ge raniums zitten. Eenzame en zielige ouderen kom ik er nau welijks tegen." Info: www.soplusnet.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5