Melkkoe 'blaftaks' onder vuur BINNENLAND 1 Zondag open Van Geel: Pronk verzweeg problemen met vuile lucht SPECTACULAIRE OPENING 'Relatie Suriname mét Bouterse op lager pitje' Red Buil Ginkgo en bètablokkertje sleept examenkandidaat erdoor 'Minstens driekwart huisartsen staakt' Hülsta gaat door vantiMITC» IKEA Inperking positieve discriminatie Murat D. verdacht van poging tot moord op medegevangene bij Van Til vlieger zorgt stroomdip i - Een vliegeraar heeft igavond voor flink wat zorgd door met zijn een hoogspannings- Ritthem te vliegen. Op ient dat hij de kabels iel de stroom heel even [was tot in grote delen jvincie Zeeland te De eigenaar van de grote vlieger waaraan kan hangen- was overi- ;ens te vinden. tontdekt i-variant - Virologen van het ;ch Medisch Centrum |n Amsterdam hebben js gevonden dat verras- jvereenkomst vertoont I gevreesde SARS-virus. [jstelling tot die ziekte ver is het nieuwe virus is niet gevaarlijk. air niet altijd hikt als politie Militairen blijken geschikt om bij de in dtjie werken. Van de ruim litairen die vorig jaar bij wijlie hebben gesolliciteerd, >4" F er; 'I tii 318 er uiteindelijk een dus het ministerie van andse zaken. Het de int is tevreden over dit irlander is lêtes beu - Nederlanders moe- ers worden benaderd invullen van enquêtes, dudeert het Sociaal en el Planbureau (SCP) nleiding van een proef- Nederlanders vullen en- -olgens het onderzoek ider vaak in. Meer len meewerken als benaderd worden uitkomt, ze zelf ipalen of ze het on- ilefonisch of via inter- lelen of als hun een wordt aangeboden. tn stelen èuw urn ;ven hebben gisteren plaats Iepenhof in hieuw een urn gesto- |is de tweede keer in ken tijd dat de begraaf- Jelwit is. Ondanks ver- toezicht kon de ge lde roof niet voorko- I families en de ge lzijn erg aangeslagen en 'e daders op de urnen (brengen «igde agent t jongen neer i- Een agent heeft gis- kin Lelystad een 19-jari- li neergeschoten. Ver- ik voelde de agent zich pgd dat hij gericht ]De jongen werd getrof- n buik en ligt momen- ct ziekenhuis, maar is fcvens gevaar. controles ihol sneller .andi t - Drugsgcontroles op iben del ;ort niet meer te leiden Lden haven Schiphol hoeven oponthoud voor reizi- •igen tentiële slikkers van illera 5 cocaïne kunnen voort- ;ht it Her worden gescand. De ie dienst die deze con- •nde nor zijn rekening neemt, om toe 24 uur per dag in- el ve zijn, aldus het ministe- eestt ustitie gisteren, i erz [tb'slachtoffers sieü ig> imi bekend onw netl c - Leden van het Ram- uuilfitificatie Team hebben de identiteit vastge- isvt i twee Nederlandse vJOS Iers van de tsunami die alwt ig jaar Azië trof. In to er nu 35 Nederlandse fers geteld. Een wordt Ivisakte It vergunning - De alom bekende akte voor hengelaars aar en ouder verdwijnt, 'r in de plaats komt een gunning sportvisserij, t uitgegeven door de organisatie Vereniging serij Nederland. Air tevreden inspectie De Turkse lucht- atschappij Onur Air en se minister van trans- Krim zijn uiterst positief bezoek van Nederland- ntse luchtvaartinspec- afgelopen dagen. Onur acht dat de diverse >oden snel zullen wor- sheven. Van opheffing vliegverbod voor Onur ïderland is volgens de adse delegatie voorlo- er geen sprake. zaterdag 21 mei 2005 door Alex Bogers en Rudi Buis den haag - De inning van hon denbelasting staat onder druk. De WD wil een eind maken aan deze 'blaftaks'. Dierenartsen weigeren lijsten met hondenbe zitters over te dragen aan ge meentelijke belastingdienst, die wanbetalers wil opsporen. „Ge meenten geven aan honden meer uit dan ze ontvangen." Een gemeentelijke melkkoe: zo noemen veel hondenbezitters de hondenbelasting. Dus vin den ze het geoorloofd hun hond niet op te geven. En als de controleur voor de deur staat maar hopen dat Bozan niet blaft. WD-Tweede Kamerlid Ineke Dezentjé Hamming roept ge meenten op de belasting vol gend jaar af te schaffen. De druppel vormde voor haar het plan om dierenartsen in te zet ten om hondeneigenaren op te sporen. Gemeenten willen dat de dierenartsen lijsten overhan digen met in hun praktijk inge schreven honden. Ambtenaren kunnen dan controleren of de eigenaren betalen. Een ramp, vindt dierenarts Leen den Otter uit Rhoon. „Sommige cliënten vragen al of ze uit mijn klantenbestand mo gen." Hij snapt de gemeenten wel. Nederland telt 1,76 miljoen honden, de tarieven voor een hond kunnen oplopen tot hon derd euro per jaar. „Stel dat er 300.000 eigenaren niet betalen. Dat loopt aardig in de papieren. Maar dat is niet het probleem van de dierenartsen." Daarom protesteert Den Otter volgende week dinsdag in Den Haag. Met collega's biedt hij 1400 handte keningen aan. Eerder probeer de hij het al bij de rechter. Maar twee maanden geleden verloor hij een kort geding tegen de Rotterdamse gemeentelijke be- Veel hondenbezitters vinden het geoorloofd hun dier niet op te geven aan de gemeentelijke belastingdienst. Foto: GPD/Phil Nijhuis lastingdienst. De hondenbelasting is al sinds 1851 in de Gemeentewet opge nomen. Oorspronkelijk was zij bedoeld om de bevolking te be schermen tegen hondsdolheid. Gemeenten hadden bovendien een middel in handen om con trole uit te oefenen op loslo pende honden en, ook toen al, hondenpoep op straat. Daarbij werd onderscheid gemaakt tus sen nuttige honden, zoals waakhonden (lage belasting), en niet-nuttige honden of sier- honden (hoge balasting). Als de belasting wordt afge schaft hoeft dat niet tot onover- komenlijke problemen te lei den. 124 van de 467 gemeenten hebben de blaftaks toch al niet. De overige 343 krijgen hoogst waarschijnlijk geen begrotings tekort. De hondenbelasting be draagt gemiddeld 52 euro, en landelijk wordt 'maar' 48 mil joen euro geïnd. De echte melkkoeien voor de gemeente zijn de ozb (3,36 miljard) en de leges (ruim een half miljard). Staatssecretaris Wijn van finan ciën voelt er niets voor gemeen telijke belastingen als de OZB (onroerendzaakbelasting) en de hondenbelasting volledig af te schaffen en in plaats daarvan de gemeenten opcenten te la ten heffen over de inkomsten belasting. Afgelopen week pleit te een overheidscommissie on der leiding van voormalig WD- voorzitter Bas Eenhoorn hier voor. Wijn vindt de hondenbe lasting rechtvaardig jegens niet- hondenbezitters, mits gemeen- den haag/anp - Nederlandse werkgevers mogen mannen niet meer uitsluiten bij sollicita tieprocedures. Bij gelijke ge schiktheid houden ze wel de mogelijkheid om de voorkeur te geven aan een vrouwelijke kan didaat. Ook kunnen ze vrouwen in het bijzonder uitnodigen om te reageren op een vacature. Dat heeft het kabinet gisteren bepaald. Een en ander staat in een voorstel van minister De Geus (sociale zaken). De inper king van de mogelijkheden voor voorkeursbehandeling, in de volksmond ook wel bekend als positieve discriminatie, vloeit voort uit Europese uitspraken, jurisprudentie en een reeks ad viezen en richtlijnen. De praktijk van voorkeursbe handeling heeft volgens het ka binet vaak een positief effect op de kansen van vrouwen en etni sche minderheden op de ar beidsmarkt. Uit onderzoek zou blijken dat twee op de drie werkgevers goed op de hoogte zijn van de mogelijkheden op dit gebied. Eén op de drie werk gevers voert zo'n beleid dat meestal is gericht op etnische minderheden. Het kabinet vindt dat sprake is van een po sitieve tendens. Aan de andere kant wijst men erop dat vrou wen, etnische minderheden, gehandicapten en chronisch zieken nog steeds in een ach terstandssituatie zitten en dat een aangepaste vorm van voor keursbeleid nodig blijft. (advertentie) den haag/gpd - Staatssecretaris Van Geel (milieu) had bij zijn aantreden in 2002 geen flauw idee dat Europese normen voor luchtkwaliteit Nederland voor enorme problemen zou plaat sen. In de stukken die voorgan ger Pronk achterliet, werd geen aandacht besteed aan de drei gende bouwstop, Europese boetes en gezondheidsrisico's voor de bevolking. „In het overdrachtsdossier werd er met geen woord over gerept, terwijl dit ons grootste milieuprobleem is!" Volgens Van Geel liet ook de eigen in spectiedienst van het ministerie van VROM geen alarmbellen rinkelen. „Zij hadden het ook niet in de smiezen." Door deze nalatigheid zou het milieu bij het opstellen van het regeerak koord niet de aandacht hebben gekregen die het verdient. Van Geel: „Anders had ik bij het regeerakkoord meteen heldere afspraken willen maken, óók wat betreft de financiering van noodzakelijke maatregelen. Het is nu veel moeilijker om halver wege de rit het benodigde geld op tafel te krijgen." Bij de on derhandelingen over de begro ting van 2006 wil Van Geel deze zomer meer geld vragen voor het terugdringen van fijn stof en stikstof (N02) in de atmos feer. De afgelopen maanden (advertentie) ke zaterdagavond (9.00-21.00) ope De Bazaar opent op zaterdag 28,mei vanaf 16.00 uur met BN-ers, een geweldig kindercircus en een originele Icoffer- bakmarkt Om 19.00 uur gaan 2.000 ballonnen de lucht in. Bovendien biedt de markt extra hoge kortingen en maakt u kans op 600,- in een speciale actie! zie: www.debazaar.nl De Bazaar in Beverwijk: Europa's grootste overdekte markt den haag-washington/gpd - Nederland en de VS zetten de relatie met Suriname op een la ger pitje, indien voormalig le gerleider Desi Bouterse daar na de verkiezingen president wordt. Normale relaties met een land dat geleid wordt door een veroordeelde drugscrimi neel zijn niet mogelijk, aldus het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Nederland zal niet al zijn relaties met Suri name verbreken, maar minister Ben Bot van buitenlandse za ken kondigde nu al aan dat een officieel bezoek aan Paramari bo in het najaar in dat geval niet door kan gaan. Woensdag gaat Suriname naar de stembus om een nieuw parlement te kie zen. De NDP van Desi Bouterse die in Nederland in 1999 bij verstek veroordeeld is wegens cocaïnesmokkel, gooit daarbij hoge ogen. Bot: „We moeten hoe dan ook met elkaar dóór. De helft van de Surinaamse be volking woont in Nederland, de andere helft daér." De Amerikaanse ambassade in Paramaribo waarschuwde afge lopen maart dat de betrekkin gen tussen beide landen schade zouden oplopen, indien Bou terse president zou worden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde gisteren niet vooruitlopen op concrete stappen, maar sugge reerde dat vooral samenwer king op het gebied van rechts handhaving erg moeilijk zou worden. De VS gaan er vanuit dat ook andere landen de be trekkingen met Suriname op een lager pitje zullen zetten, in dien voormalig dictator Bouter se president wordt. „We hopen dat de Surinamers een eerlijke en democratische leider zullen kiezen, die het land vooruit helpt", aldus een woordvoerder in Washington gisteren. door Edine Wijnands den haag - Voor duizenden scholieren breekt maandag de meest zenuwslopende periode uit hun schooltijd aan: het eind examen. Voor het eerst mogen alle examenkandidaten naast schrijfgerei ook een tekstverwer kingsprogramma op de compu ter gebruiken. Maar hoe houd je je hersens scherp en zenuwen in bedwang? Fruit, groente en vis. In Britse supermarkten is het in examen tijden niet aan te slepen. Stu denten en scholieren ontdekten daar: wie gezond eet krijgt meer energie en maakt zijn examens beter. In Nederland vindt dit di eet maar weinig bijval, blijkt uit een rondje langs supermarkten, drogisterijen, scholen en apo thekers. Hier sleept de scholier zich met drankjes, pillen en vi tamine-supplementen door het examen. Op menig tafeltje in het tot ze nuwcentrum omgebouwde gymnastieklokaal staan vanaf maandag blikjes Red Bull, Red Devil of Dark Dog. Ernaast lig gen Party Boosterpillen en Dex- tro-energy. Middeltjes voor energie, voor extra concentra tie. Favoriet is momenteel alles waarin iets van het magische extract van de Ginkgo biloba- boom zit. „Dat verkopen we nu heel veel", beamen medewer kers van drogisterijen als Etos en De Tuinen. Ginkgo-extract komt van een oude Aziatische boom. Er wordt veel goeds over gezegd, weten ze bij de drogis terijen: „Het verhoogt de con centratie, het scherpt het ge heugen en je presteert er maxi maal mee." Echt? „Onderzoek heeft nog nooit bewezen dat het middel werkt", staat op de internetpagina studenten.net. Maar eerder werd op dezelfde pagina een bakje Ginsengthee aangeraden als middeltje in examentijd: stressverlagend, concentratieverhogend en als klap op de vuurpijl ook nog eens goed tegen seksuele ver moeidheid. Lang niet alle scholieren zijn gebaat bij een pepmiddel. „Heel wat eindexamenkandida ten moeten juist rustiger wor den", weet een Etos-mede- werkster. Zij leiden aan exa menvrees, hebben trillende handen, droge monden, zweet op het voorhoofd, een bonzend hart. Zij stappen angstig de exa- menruimte binnen. Bang voor de vragen, maar zeker ook voor zichzelf: want angst kan ver lammen, de scholier slaat dicht. Dus gaan ook kalmeringsmid delen van Bach als warme broodjes over de toonbank. En een enkeling koopt nog het ver trouwde Valdispert, of een fles je homeopatische Valeriaan. „Alle kalmeringsmiddelen ver kopen goed in de examentijd", zeggen ze bij De Tuinen. Soms zijn de huis-tuin-en keu kenmiddeltjes echter niet sterk genoeg en moet naar echte me dicijnen worden gegrepen. De Stichting Farmaceutische Ken getallen (SFK) constateert al en kele jaren dat in mei het ge bruik van bètablokkers onder 16-, 17- en 18-jarigen stijgt. Een maand later neemt het weer af. „Wij kunnen niet anders dan concluderen dat de bètablok kers in mei worden geslikt om rustig door het examen te ko men", aldus een SFK-woord- voerster. Bètablokkers, eigenlijk bedoeld voor hartpatiënten, worden in derdaad nogal eens voorge schreven tegen podium- of exa menvrees, weet een medewerk ster van de KNMP, de Konink lijke Maatschappij ter bevorde ring van de Pharmacie. .Artsen schrijven ze in lage dosering voor. Ze worden twee uur voor het examen ingenomen. Het gaat trillen en hartkloppingen tegen, je voelt je er rustiger door." Veel moeite met deze vorm van gebruik heeft de KN MP niet: „Nee hoor, de dose ring is laag en het gebruik ge ring." Pillen, drankjes, vitaminen, het Voedingscentrum in Den Haag ziet toch meer heil in de Britse methode: gezond eten. Immers: van kalmeringsmiddelen kun je té kalm worden. Energiepro ducten putten het lichaam uit eindelijk uit. Dus luidt de tip: „Eet gezond en regelmatig. Zorg dat je tijdens het examen geen honger hebt. Slaap vol doende en goed, én het belang rijkste: ken gewoon je vakken goed!" den haag/anp - Murat D., die een straf uitzit wegens het doodschieten van conrector Hans van Wieren van het Haag se Terra Collega, wordt ver dacht van poging tot moord op een medegedetineerde. Behalve Murat worden nog negen me- degetineerden uit jeugdinrich ting Teylingereind in Sassen - heim verdacht van betrokken heid bij de gewelddadigheden. Van hen zitten er nog zeven in voorlopige hechtenis, aldus een woordvoerder van het open baar ministerie gisteren. De raadkamer van de rechtbank in Den Haag stelde de voorlopige hechtenis van Murat eind april op het maximum van 90 dagen. De inmiddels 18-jarige D. zat in Sassenheim zijn straf uit voor de moord op Van Wieren. Daarvoor kreeg hij vijf jaar cel en tbs. Hij werd veroordeeld volgens het volwassenstrafrecht terwijl hij ten tijde van het mis drijf in januari 2004 nog min derjarig was. De advocaat van Murat, A. Moszkowicz, was het hier niet mee eens en begon een procedure bij de Hoge Raad. Een medegetineerde van Murat in Sassenheim werd eind vorig jaar op eigen verzoek overge plaatst, omdat hij bedreigd zou zijn door Murat. Volgens Mosz kowicz is zijn cliënt hier niet voor gestraft. ten met het geld ook echt de hondenpoep opruimen op straat. „De hond mag geen melkkoe zijn," zegt hij. De OZB wil hij niet volledig af schaffen, omdat die manier van belastingheffen veel goedkoper is dan een systeem dat Een hoorn voorstelt. Dat laatste zou tot 220 miljoen euro duurder zijn, omdat er veel meer ambte naren voor nodig zijn. Het kabi net wil de OZB wel gedeeltelijk afschaffen. Per 1 januari 2006 vervalt het gebruikersdeel. moest een flink aantal bouw projecten worden stilgelegd omdat deze in strijd zijn met Europese normen voor fijn stof en stikstof. Sinds dit jaar wor den de Europese normen voor fijn stof vrijwel in heel het land overschreden. Het terugdringen van de uitstoot zou jaarlijks miljarden kosten. Ook de nor men voor stikstof die in 2010 ingaan kunnen niet gehaald worden. Verder werd duidelijk dat jaarlijks 18.000 mensen voortijdig sterven al gevolg van deze luchtvervuiling. Van Geel pleit al enkele maan den in Brussel voor uitstel en versoepeling, naar eigen zeggen met „knikkende knieën." Zijn voorganger Pronk ging in 1999 akkoord met de milieueisen, of schoon toen al duidelijk was dat Nederland er moeilijk aan zou kunnen voldoen. utrecht-den haag/anp - Min- stens driekwart van de onge veer 8000 Nederlandse huisart sen legt volgende week het werk neer. Dat blijkt uit een en quête van onderzoeksbureau NIVEL in samenwerking met het blad Medisch Contact. De enquête is gisteren uitgevoerd. Volgens het telefonisch onder zoek sluit 68 procent van de huisartspraktijken vanaf woensdag drie dagen de deu ren. Slechts 13 procent blijft open. De onderzoekers ver wachten dat de actiebereidheid de komende dagen verder zal stijgen. Een deel van de artsen legt dinsdag het werk al neer. In Den Haag vindt dan een pro testmanifestatie plaats tegen in voering van marktwerking in de zorg. Als reden voor de actie ge ven huisartsen overwegend aan een vuist te willen maken tegen het kabinetsbeleid. Het ziekenhuis Medisch Cen trum Haaglanden (MCH) maakte gisteren bekend vanaf woensdag extra artsen en ver pleegkundigen in te zetten op de afdeling Spoedeisende Hulp. De verwachting is dat veel pa tiënten naar het ziekenhuis zul len gaan voor medische zorg. Het MCH heeft vestigingen in Den Haag en Leidschendam. Toen de huisartsen eerder dit jaar in januari actie voerden, kreeg de afdeling Spoedeisende Hulp van het MCH in plaats van de gemiddelde 175 patiën ten per dag ongeveer het dub bele aantal te verwerken. De ex tra bezetting duurt zolang dat nodig is. Volgens de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen be slist elk ziekenhuis voor zich of het speciale maatregelen neemt. Huisartsen voeren over het algemeen overleg met de ziekenhuizen over de medische hulp tijdens de actiedagen. De ene huisarts staakt heel strikt en doet zo weinig mogelijk, de andere blijft toch patiënten hel pen. Minister Hoogervorst van volksgezondheid zei gisteren na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad te hopen dat „het verstand zal zegevieren" bij de huisartsen. Hij vindt de stakin gen een „erg zwaar wapen". De minister heeft al lange tijd een heftig conflict met de artsen over de huisartsenzorg. De huisartsen willen meer geld van de regering. Daarbij zijn ze bang dat ze in de toekomst te veel macht moeten afstaan aan zorgverzekeraars. Ook premier Balkenende zei de komende acties te betreuren. Zowel hij als Hoogervorst wees erop dat er aanvankelijk over eenstemming was met het be stuur van de Landelijke Huis artsen Vereniging, maar dat haar achterban daar afstand van heeft genomen. Hooger vorst zei te hopen dat de stakin gen niet veel ellende voor pa tiënten zullen veroorzaken. Ook wees hij erop dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg zal toezien op een verantwoord verloop van de acties. (advertenties) Hoe eindeloos moet een kastsysteem in de master bedroom zijn? PASO weet van geen ophouden als het op aanbouwen aankomt. Element na element. Strak rechtdoor of elegant door de bocht. Draai-, vouw- en schuifdeuren. En indetings- mogelijkheden die iedere garderobe de ruimte geven. Openingstijden. Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo 9.30-17.30 1B23CJ AJkmaar Do-Vr 9 30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten QEigen parkeerterrein wwwvanW.nl DiSIGRCENTRUM IKEA Amsterdam en IKEA IKEA Amsterdam bestaat^) jaar en morgen is de laatste feestdag! Alle speciale aanbiedingen en feestactiviteiten gelden ook voor IKEA Haarlem. Kijk voor een volledig overzicht op IKEA.nl. Mo t/m vr 10-21 uur. Za 9- 20 uur. Zo 10-17 uur 0900-235 45 32 (0.10/min.) www.lKEAnl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3