We moeten maar niet meer meedoen GESPREK VAN DE DAG De kunst van het achter uitkijken Oude dame aan de kust Het gaat bij het Songfestival voortaan alleen nog om de show, kwaliteit telt niet meer g ^SSSsw®* w» §5$ *Af> 4 m SssF xK <Bb s® ^«s® S5j3?S?*^ aBBWi $8$ «sa ^*SstPP* Dobbelstenen, bokshandschoentjes, een voetbalshirtje: als het om de ver siering van de auto gaat, hebben we maar bar weinig fantasie. Op de hoe- denplank knikkebolt het vertrouwde hondje, vlak naast de fleurig gebreide muts met wc-rol. Met kerst doen we nog wel eens gek met een neon- boompje, maar dan zijn de smaken ook echt op. Dat kan leuker, dacht de Arnhemse kunstenaarsvereniging Roest. De vereniging vroeg een stuk of veertig kunstenaars om een object te maken voor aan de binnenspiegel van de auto. Er golden geen eisen van bruikbaarheid, handzaamheid of veiligheid. Men kon vrijelijk zijn gang gaan. Het resultaat is te zien op de tentoonstelling 'Dress Code Dressed Car' in Het Hoofdkwartier in Arnhem. Het is een praktische expositie, want alles is te koop. De prijzen variëren van 2 tot 125 euro. Voor dat laatste bedrag krijgt de autobezitter een Zwaard van Damocles, gemaakt door de Arnhemse kunstenaar Arno Arts. Bungelend aan de spiegel (met de punt naar beneden) overleeft het volgens Arts gegarandeerd geen en kele aanrijding. Het wapen is van glas. Breekbaar, maar ergens toch ook macho: „Gadgets voor in de au to zijn een statement van de be stuurder. Je wilt laten zien wie je bent of waar in je gelooft. Vergelijk het met tatoe ages. Die zijn er ook niet alleen voor de sier, maar om iets mede te delen. Dat je stoer bent, dat er niet met je te spotten valt, bijvoorbeeld." Zo kunnen we liefhebbers van vrou welijk schoon straks herkennen aan een object van Jacqueline van Leeu- wenstein. De kunstenares, die vroe ger kunsttaarten maakte, liet zich in spireren door de plakplaatjes met schaars geklede dames die zij als kind op vrachtwagens zag. Ze figuurzaagde jongedames in on dergoed in diverse vrolijke kleuren en maten. Voor aan de spiegel zijn ze misschien wat groot. Ze benemen het uitzicht nogal, en de vraag is of de politie er blij mee zal zijn. •Dat geldt voor meer objecten, zoals zaterdag 2i mei 2005 bijvoorbeeld de 'Barbie-boom' van Lieke Schoot, een stuk of tien sa mengebonden poppen aan een touw, of de mobile 'Denk aan mij' van Sylvia Laarhuis, een partijtje rondwapperende gelamineerde fo to's van gezinsleden. Ook niet be vorderlijk voor de verkeersveiligheid is de dichtgewitte binnenspiegel van Sylvia Evers waarop slechts de woor den 'Wie weit ist es noch?' zijn vrij gelaten. Natuurlijk zijn er ook bescheidener en sierlijker kunstwerken. De bonte kralenhangers van siera- denmaakster Marjolica Wolthuis vrolijken gegarandeerd elk sjofel lea- se-wageninterieur op, en ook de oranje klomp met kruidnagels van Anneke Savert werkt zonder meer sfeerverhogend. Tip: ook goed tegen de rook. Dress Code Dressed Car - tot en met 27 mei in De Kluis van Het Hoofd kwartier, Oude Kraan 72 Arnhem. Geopend: ma. t/m do. 9-17 uur; vrij. 9-19 uur; za. 10 -18 uur en zo. 11-18 uur. Toegang gratis. Hans Gulpen Met dingetjes die aan gel bungelen laat de besilili der van de auto zien wij it Foto: CPD/Cees Mooij 3! ld MENSELIJK Actrice ALWIEN TULNER gaat drie maanden een gastrol spelen in de SOAPSERIE ONM. De 35-jarige Tulner is binnenkort te zien als de 48-jarige Estelle Roggeveen, een zelfbewuste vrouw die zich door haar man, een plastisch chirurg, volledig heeft laten verbouwen. Haar opnames van ONM duren tot half augustus. Daarna begint Tulner met de repetities van het toneelstuk Tape. Hierin speelt de actrice naast Tygo Gernandt en Cas Jansen de rol van een Officier van Justitie die vroeger verkracht blijkt te zijn door een goede vriend. Omroep BNN maakte onlangs bekend Onderweg Naar Morgen over te nemen van Yorin, die per 1 juli stopt met het uitzenden van de serie. Foto: GPD Bewoners van de AUSTRALISCHE plaats Sale in de deelstaat Victoria worden gewaarschuwd voor EXPLODERENDE WC'S. In een pamflet waarschuwt de ge meente de bevolking om volgende week de wc-deksel dicht te houden en er bo vendien nog een gewicht op te leggen. Het rioolsysteem wordt namelijk onder hoge druk gereinigd. Tijdens eenzelfde procédé drie jaar geleden kwam in een huis de rioolinhoud met een explosieve kracht naar buiten. De Amerikaanse zangeres SHERYL CROW heeft het uitgemaakt met haar vriend LANCE ARMSTRONG, zesvoudig winnaar van de Tour de France. Dat meldt het Amerikaanse tijdschrift Star op basis van uitla tingen van vrienden van Crow. Lance en Sheryl leefden te uit eenlopende levens. Ze hadden wei nig gemeenschappelijks en ze had den te weinig tijd voor elkaar. Zij is een rockster en hij een atleet." Daardoor zijn de twee uit elkaar ge groeid. Armstrong (33) en Crow (43) ontmoetten elkaar in oktober 2003 tijdens een liefdadigheidsdi ner in Las Vegas. Toen Armstrong een maand geleden aankondigde na de tour van dit jaar op te houden met wielrennen, zei hij dat hij meer tijd wilde voor zijn gezin. Hij heeft drie kinderen. Foto: EPA De WD heeft een streep gezet door een RECLAMESPOTJE waarin europarle mentsleden van de partij de Europese grondwet aanprijzen met een verwijzing naar de HOLOCAUST. WD-leider in het europarlement Maaten zegt dat hij daartoe besloten heeft na overleg gistermiddag met het partijbureau in Neder land. Volgens Maaten zien de partij en de europarlementsleden nu in dat het filmpje „negatieve gevoelens oproept terwijl wij een positieve discussie willen voeren". Het spotje zou vandaag worden uitgezonden op 14 regionale televisie zenders. Het 20 seconden durende filmpje begint met beelden van de jodenver volging, gevolgd door beelden van Srebrenica en van de terreuraanslagen in Ma drid. „Hiermee willen we laten zien dat het niet om niks gaat. Europa is niet voorde grap opgezet, maar voor vrede, welvaarten veiligheid", zei Maaten eer der in een toelichting op zijn filmpjes. VVD-Tweede-Kamerlid Van Baaien vindt de tv-spot van de Europese fractie een uitglijder van de eerste orde. „Keer op keer geef ik aan dat de grondwet beter is dan de oude verdragen, maar dat er na tuurlijk geen oorlog komt. ledereen die dat wil, kan en mag tegenstemmen. Al leen op nuchtere gronden raad ik dat af. Ik wil een campagne op basis van fei ten en niet op basis van valse emoties", aldus Van Baaien. Sporters die RODE KLEDING dra gen hebben meer kans om te WIN NEN dan hun collega's in tenues met andere kleuren. Dat stellen Britse wetenschappers, verbonden aan de universiteit van Durham, in het wetenschapsblad Nature. De wetenschappers onderzochten de resultaten van vier vechtsporten tij dens de Olympische Spelen in Athe ne in 2004. Bij deze sporten krijgen de deelnemers door loting een rood of een blauw tenue toegewezen. Zij ontdekten dat bij taekwondo, bok sen, vrij worstelen en Grieks-Ro meins worstelen, deelnemers in een rood tenue aanmerkelijk meer ge vechten wonnen. Dat kan niet alleen worden verklaard door het verschil in kracht of kunde, stellen zij. Ook tijdens het Europees Kampioen schap voetbal in Portugal vorig jaar, wonnen teams in het rood vaker dan andere ploegen, aldus de weten schappers. George Bernard Shaw Hoe meer dingen er zijn waarvoor je je schaamt, hoe fatsoenlijker je bent Een van de beroemdste Franse KOKS, Alain Senderens van restau rant Lucas Carton in Parijs, wil zijn drie MICHELINSTERREN met meer. Gisteren kondigde hij aan de sterren op te geven, omdat hij de voorkeur geeft aan een eenvoudige re en minder formele benadering van dineren. „Ik wil een heel ander restaurant openen, met een fantas tische maaltijd zonder al dat ge doe", zei de 65-jarige Senderens. Hij verwacht dat de prijzen een stuk gematigder zullen zijn dan in Lucas Carton, waar de prijs per couvert gemiddeld 200 euro be draagt. In het nieuwe restaurant kun je volgens Senderens voor een bedrag van 100 euro lekker eten. De krant Le Figaro schreef dat steeds meer chefkoks genoeg heb ben van de gestresste en competi tieve gastronomische wereld en „zich in toenemende mate onge makkelijk voelen bij de jaarlijkse beoordeling". Foto: AP Moederdag 2005, de Belgische kust. Op de boule vard zie ik haar zitten op haar vaste plek achter haar vaste likeurtje. Een goedje van onbestemde kleur waarvan ik de naam nooit kan onthouden. Ze moet in de zeventig zijn, al ben ik daar niet ze ker van. Want schijn en werkelijkheid lopen bij haar nogal door elkaar. Haar wenkbrauwen, de kleur op haar wangen, het bontje om haar hals, het is moeilijk vals van echt te onderscheiden. In het dorp waar ik al jaren op vakantie kom, had zij een winkel in bonbons. Of zoals zij zelf zei 'in praline- kes maar dan de echte'. Zij stopte vanwege de supe rettes die steeds meer chocolaterie gingen verkopen, louter namaak meneer, en misschien ook vanwege haar leeftijd. In haar chocoladewinkel zit nu een agentschap, het zoveelste in het dorp, dat apparte mentjes verhuurt aan vakantiegangers.Ooit zat ze ic: 'i e' John van Katwijk, de manager van Glennis Grace, zei het meteen na de uitschakeling in de halve finale. „We moeten maar niet meer mee doen met het Eurovisie Songfesti val. Winnen kunnen we toch niet. West- en Oost-Europa blijken een omgekeerde smaak te hebben." Glennis stond naast hem en knikte instemmend. Slechte verliezers of hebben ze gelijk? Er is veel kritiek op het sys teem van televoting. Mensen in Oost-Europa stemmen op hun voorkeursland, ongeacht de kwa liteit van het liedje, aldus de criti ci. En aangezien West-Europa wel naar de kwaliteit kijkt, is door het systeem van televoting de lol eraf. Het geluid is niet nieuw. Vorig jaar riepen de jongens van Re union -11 punten en voor Neder land een 20ste plaats in de finale- ook al op tot een Nederlandse boycot. Paul de Corte van Reu nion: „Oostbloklanden. Heel vreemd. Ik geloof niet dat je met vriendjespolitiek werkelijk kan winnen, maar je kunt wel hoog eindigen. Dat blijkt nu maar weer. Het wordt echt heel moeilijk voor Nederland." Oud-deelneemster Sandra Ree nter deed drie keer mee: „De stemmers kijken op een heel an dere manier naar dat festival. Ze zijn jong, hen gaat het erom of de deelnemers er lekker uitzien. Ik heb opgelet: alle vrouwen die hun tieten lieten zien, mochten door naar de finale." Ze twijfelt of ze jonge artiesten zou aanraden mee te doen. „De artiest is nu niet meer dan een pion in het hele tv- verhaal waarin de balans veel te ver doorslaat naar Oost-Europa. De deelnemers zijn ondergeschikt aan de vorm." Radio 2-commentator Hijlco Span: „In het oosten heeft men een grote geldingsdrang, winnen is vaak een prestigezaak. In hun liedjes draait het vaak meer om spektakel dan inhoud, want dat scoort bij de televoters. Wij in het westen hoeven ons niet zonodig te bewijzen, meedoen is belangrij ker dan winnen." En geheel volgens vaderlandse traditie stond gisteren de eerste actiegroep op. „De stemprocedu- re van het Eurovisie Songfestival is hopeloos achterhaald. Dit moet veranderen, anders betekent het de dood van het songfestival", zegt Aernoud Florijn. Hij houdt vanavond in de Amsterdamse Meezingbioscoop zelfs een Natio naal Protest tegen de televoting. „In Oost-Europa wordt exclusief op de eigen regio gestemd. Op die manier gaat de lol er snel af." in internationale zaken. Voedingswaren. Ze be zocht beurzen in Lyon, Bordeaux en zelfs Parijs. Een paar jaar geleden heeft ze me bekend dat ze al leen maar passerende dames moest laten proeven van een of andere instant pudding. Maar waar schijnlijk is ze die onthulling inmiddels vergeten. Haar zoon heeft gebeld vandaag, moederdag jawel. Helaas kon hij niet komen omdat zijn drukke af faires hem vasthielden te München. Het vorig jaar was hij er evenmin. Als ik me goed herinner moest hij toen de administratie op orde brengen voor de jaarlijkse accountantscontrole. Nu ik er goed over nadenk, ik heb die zoon eigenlijk nooit gezien. Het zou me niet verbazen als hij in de bak zat. En even min als blijkt dat hij niet bestaat. Al laat zij ook nu weer het fletse fotootje zien van een jongentje in matrozenpak. Op de achterkant staat: Krist ter ge legenheid van zijne plechtige communie.Schoon jongen hè", zegt ze. Maar verder praat ze niet over hem. En evenmin over haar heldenda den van vroeger. Alles wat in plaats en tijd ver weg is, heeft haar interesse niet meer. Alleen wat klein is en overzichtelijk laat m zij nog toe in haar wereld. Het weer komt ter sprake, inderdaad mooi voor de tijd van het jaar. En de ouderdom die, zegt u v" dat wel, met gebreken komt. Over echtgeno ten in heden of verleden spreekt zij niet. En ik durf er niet naar te vragen. Zij steekt haar energie alleen nog in het ophouden van een stand die ze waarschijnlijk nooit gehad heeft.,, Wilt u iets drinken madame", vraag ik. „Erg vriendelijk van u meneer", zegt zij, „een anisette graag. Teleurgesteld maar met opgeheven hoofd nam Glennis Grace donderdagavond afscheid van het Songfestival. Foto: ANP/Juan Vrijdag Oudgediende Jürgen Meier-Beer, tot vorig jaar hoofd van de Duitse delegatie en nu lid van het organi- Beroemde verliezers Het Eurovisie Songfestival heeft een historie van kanshebbers die het toch niet wisten waar te maken. In 1958 stuurde Italië 'Nel blu di pinto di blu' -bij ons beter bekend als 'Volare'- van Domenico Mudugno. Het num mer als een enorme hit in eigen land, was de gedoodverfde win naar, maar kwam niet verder dan een derde plaats. Van 'Vola re' hebben we nog veel ge hoord, van de winnaar André Claveau met 'Dors mon amour' nooit meer. En wie zou het te gen wereldster Cliff Richard kunnen opnemen? In 1968 stuitte 'Congratulations' op 'La- lala' van de onbekende Massiel. In 1973 moest 'Power to all our friends' de ballade 'Tu te recon- naitras' van Anne-Marie David en 'Eres tu' van Mocedades voor laten gaan. Weer twee jaar later was 'ons' satiecomité van de EBU, gelooft niet dat Nederland is uitgescha keld door een front van Balkan- Teach In de Britse gitaargroep The Shadows onverwacht de •baas. Baccara was in 1978 een hitfabriek, maar de twee onzui ver zingende dames mochten uiteindelijk nog erg blij zijn met hun 6de plaats. En in 2003 kwam het Russische duo tA- .T.u., bekende gezichten op MTV, slechts tot de plek drie. Ook de Lage Landen hebben zich zo nu en dan misrekend. De populaire popgroep Clou- seau hoopte met een goede Songfestivalprestatie een Euro pese carrière te kunnen starten. Helaas werd België maar 16de, het Engelstalige album dat klaar lag, is maar niet uitgebracht. Nederland dacht in 1994 met de ervaren Willeke Alberti serieus kans te hebben op een mooie klassering: het werd plaats 23, met de fameuze vier punten van Oostenrijk. landen. „Dat zou getalsmatig al niet kunnen. Het kan misschien een paar plaatsen in de rangorde schelen, meer niet." Hij oppert voorzichtig een andere reden waarom Nederland niet bij de eerste tien eindigde (naar ver luidt is Nederland 14de gewor den). „Het zou racisme geweest kunnen zijn. Glennis Grace was de enige donkere artiest op het festival en we weten dat 'zwart' in bepaalde landen niet populair is. De Israëli's beweerden altijd dat er vanwege antisemitische reden niet op hun artiest werd gestemd. Nu zij wel naar de finale door zijn, is dat kennelijk opgelost, maar misschien hebben we er racisme voor in de plaats gekregen." Het is maar een spelletje, vindt Saskia van Zutphen, die 1997 een 22ste plaats haalde met de groep Mrs. Einstein. Dat het festival leeft, daar weet ze alles van. „Liep ik na het festival over straat, werd ik nageroepen met loser. Ik heb twee ordners met negatieve ver halen in de kast staan. Het festival wordt veel te serieus genomen. Het is maar een geintje toch? De lol is juist dat je allemaal idioten voorbij ziet trekken. Het is na tuurlijk even wennen. Landi i jarenlang de dienst hebben h: maakt en neerkeken op del bi gen van de Oostbloklanden oj gen nu een koekje van eigen le: Mijn smaak is het ook allera sc niet, maar zet er dan echt ie :11e gineels tegenover." ie Als de emoties de komende do: wat zakken, zal de roep om to Nederlandse boycot snel vé zij men, verwachten de meeste jus Span: „Het feit dat men erz toch zo druk over maakt, be i voor mij dat het Eurovisie S festival in Nederland nog sti leeft. We moeten gewoon vf gaan." De Corte is het metl to eens. „We gaan toch. Tuuili nti is een traditie die je niet kuc idi geren. Voor elke artiest is \t m t zen een klap, maar de NOS fei gatie is in het vliegtuig alwei ig zig met volgend jaar. En zol ei het. Ze moeten dan alleen p fei voor de show gaan, want oi mi kwaliteit gaat het niet meer. Hans Walraven en Monique Brandt Ut

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2