GPD wil rol van ANP bij regionale pers overnemen MEDIA Op zoek naar de meest identieke tweeling Studio Sport verder zonder Zenden 395U Vara strikt ook cabaretier Najib Amhali os en Avro woest er aankoop ONM SBS'ers vertrouwen collega's niet langer 'BNN is tenminste tróts op ons' 1 C i I De omroep van de toekomst émt um - Gijs Wanders (55) bij de NOS. De Jour- Bsentator werkte bijna 25 de omroep. Vanaf 1 sep- vvil hij zich onder meer op het schrijven van i Wie hem opvolgt is nog kend. De presentator lag jar onder vuur, omdat hij iu bijverdienen. Wanders ibelde onder meer bij het de uitkeringsinstantie die ■elmatig in het nieuws Zijn vertrek heeft daar- ets te maken, aldus een loordvoerster. Wanders bij de radio als eindre- rvan NOS Met het oog rgen. Later presenteerde (v-programma Panora- n 1989 begon Wanders Journaal. ei indj w um - Avro en Tros zijn ■a id op netpartner BNN >°r< de aankoop van de so- ",eb iderweg Naar Morgen Ze dienen zelfs een of- en dacht in bij de Raad van iu r van de Publieke Om- sch imdat ze vinden dat er an ci enlijk geld wordt wegge- roor 'een afgelikte boter- Dat zei Tros-voorzitter e an Doodewaerd gisteren llgemeen Dagblad, n Tros vinden dat 'een depiiredig groot deel' van de nebt ischappelijke pot van mag and 2 is gebruikt om :t>t i helpen bij de aanschaf urts 1M. De serie kost rond de ^erd niljoen euro per seizoen. :w|j! niet duidelijk wie precies '|l heeft betaald, maar Van Doodewaerd is zo- een als Avro elk voor twee 1 Wl| ng opd n Wanders rekt bij NOS zaterdag 21 mei 2005 door Patrick van den Hurk Hilversum - De Vara heeft opnieuw een cabaretier vastgelegd voor een serie pro gramma's in het nieuwe seizoen. Najib Amhali gaat tien shows voor de omroep maken, zo liet de Vara gisteren weten. Deze week bleek dat Claudia de Breij in het nieuwe seizoen ook een eigen pro gramma bij de Vara krijgt, en eerder werd duidelijk dat Thomas van Luyn en Mike Boddé na de zomer terugkeren met hun Mike Thomas Show. Het contracteren van Amhali is wrang Najib Amhali Foto: Vara/PJGDesign voor Jack Spijkerman, die een conflict met de Vara heeft over zijn voorgeno men vertrek naar John de Mols Tien. Eerder deze week meldden diverse bronnen dat Spijkerman voor een nieuw programma op die zender het oog zou hebben laten vallen op de cabaretier van Marokkaanse komaf. De presentator moet het straks immers stellen zonder de cabaretiers die hem bij Kopspijkers terzijde stonden. Zij gaven vrijwel alle maal aan niet mee te willen naar Tien. Volgens televisiedirecteur Frans Klein heeft het contracteren van De Breij en Amhali echter niets te maken met het voortijdige einde van Kopspijkers en de belangstelling die Spijkerman zou heb ben voor Amhali. ,,De gesprekken met Najib en Claudia waren al lang aan de gang toen Jack zijn vertrek kenbaar maakte", aldus Klein. ,,Er is door de her positionering van Nederland 3 behoefte aan veel nieuwe programma's, want daardoor verdwijnen ook programma's als Vara Live, Het Lagerhuis en B&W." Najib Amhali werd in 1971 geboren in Marokko, maar groeide op in Neder land. Hij speelde in verscheidene films, maar hij is beter bekend als cabaretier. In 1998 won hij het Leids Cabaret Festi val. Sindsdien trekt hij met zijn shows met veel succes door het land. Hij was gisteren niet bereikbaar voor commen taar over zijn nieuwe programma. miljoen euro benadeeld. De twee omroepen weigerden mee te betalen aan ONM. Van Doodewaerd in het AD: „Als we op Nederland 2 al be sluiten zo veel geld uit te geven aan een nieuw project, laten we dan in hemelsnaam zélf iets be denken. Dit is zo armoedig. Ik snap niet waar BNN mee bezig is. Eerst reanimeren ze Sterren slag, dan komen ze met Dallas en nu kopen ze weer zo'n der dehands soap. Lekker origineel allemaal." Het gebeurt niet vaak dat een omroep een klacht indient bij de Publieke Omroep. Na een klacht buigt een geschillencom missie zich over de kwestie. Die brengt een niet-bindend advies uit. Als de Raad van Bestuur dat advies negeert, kan de omroep nog naar de rechter. hilversum/gpd - De regionale kranten die zijn aangesloten bij de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waaronder deze krant, studeren op de mogelijkheid hun contract met het persbureau ANP voor de levering van nieuwsartikelen en foto's op te zeggen. Alle bij de GPD aange sloten kranten nemen momen teel ook de dienst van het ANP af. De stap wordt overwogen om dat de regionale kranten er gro te financiële en strategische voordelen van verwachten. „Het nieuws van het ANP vindt steeds meer zijn weg naar gratis media als Metro, Spits en tal van internetsites. Voor de regio nale kranten heeft het in die si tuatie niet zoveel zin datzelfde nieuws te brengen. Naast het regionale nieuws, waarin ze per definitie sterk zijn, helpt het hen naar mijn mening als ze ook het landelijke en interna tionale nieuws met duidelijk ei gen accenten brengen", aldus hoofdredacteur-directeur Henk Dam van de GPD. Opzegging van het contract is mogelijk als de vierjarige over eenkomst tussen ANP en dag bladen op 1 januari 2007 af loopt. Dam verwacht dit jaar een besluit over de uitbreiding, omdat het tijd kost de GPD tot een bredere nieuwsorganisatie om te bouwen. Er werken nu 75 journalisten bij de GPD, en daar zouden er 30 bij komen. Rob de Spa, hoofdredacteur van het ANP: „Geruime tijd ge leden hebben we de GPD ge vraagd of we kunnen samen werken. We doen beide andere dingen en die doen we beide goed. Misschien kunnen we el kaar versterken. Kranten heb ben het moeilijk, en dan komt een keer de discussie dat twee persdiensten naast elkaar te duur worden bevonden. Helaas kiest de GPD voor een eigen weg. Daarmee loop je het risico dat er straks twee marginale be drijven zijn in plaats van één sterke persdienst." Het ANP werkt voor vrijwel alle media in ons land, en concen treert zich vooral op nieuwsbe richten. De GPD legt het accent meer op de belangrijkste nieuwsgebeurtenissen uit bin nen- en buitenland, die daar naast met analyses, reportages, interviews en achtergrondver halen nader worden uitgediept. De bij de GPD aangesloten kranten zijn verder eikaars cor respondent, zodat een uiterma te fijnmazig journalistiek net werk over het land is ontstaan. Bij de GPD zijn achttien kran ten aangesloten, met een totale oplage van 2,1 miljoen. Ook twee dagbladen in België ne men de dienst van de GPD af. um - Voor presentatrice ie Tensen was het bij de nie en van De Tweelingtest ?:le! ewel even slikken. „Het 19 raar om met twee men- iraten die waanzinnig elkaar lijken. En dan precies dezelfde moto- ininibben." Om nog maar en 'i spreken over het mo- iand at ze, tijdens de eerste )rd e ide van het programma in zeven afleveringen 1 ids meest gelijkende ie( g wordt gezocht, tussen jan iderd identieke tweelin- trisd at. Driehonderd niet uit doofle houden duos. Man- tuwen, dik, dun, kinde- ïldir oude mensen, allemaal koo| hetzelfde uitgedost als 1" gri eelingbroer of -zus: het enr'izar gezicht. fu„ eze mensen worden de gen gekozen die uitein- anaf 21 mei - de dag dat renbeeld Tweelingen in- ïhet programma te zien djn. In de finale-uitzen- zaterdag 2 juli zullen ens drie tweelingen strij- 11 de eretitel. „Het gaat et alleen om tweelingen ■rlijk vreselijk veel op el- ten, maar ook kijken we itzelfde voelen, denken 1" e winnaars krijgen bo- ïeen reis - voor twee faou» en - naar de Amerikaan- tsTwinsburg, Ohio, aan- n, waar jaarlijks in au- het grootste tweelingen- ter wereld wordt gehou- tske en Hendrika Boel- Qcomstig uit Nieuw Bui- iTer Apel, mikken niet de overwinning. Ze zijn v v.,, i yvf ±...yr, - Een beetje verloren staat presentator Caroline Tensen tussen 300 érg identieke tweelingen. Foto: GPD/Roy Beusker deze dag naar het Utrechtse studiocomplex, waar de voor ronden worden gehouden, af gereisd omdat ze het leuk von den andere tweelingen te ont moeten. De twee zussen zijn el- kaars evenbeeld, en naar eigen zeggen zijn ze regelmatig het zelfde gekleed. Tijdens hun schooltijd brach ten ze hun leraar al tot waanzin door hem steeds voor de gek te houden. „Hij wist toch niet wie Hendrika was en wie Jetske. We hadden ook weieens samen een vriendje. Dan ging de ene dag Hendrika met hem uit en de andere dag ik", lacht Jetske. „Een paar jaar geleden kreeg Hendrika tijdens een vakantie een auto-ongeluk. Datzelfde moment zat ik rechtop in bed. Later hoorde ik pas wat er was gebeurd." Antoni en Gerry van Haren uit het Brabantse Schijndel verma ken zich ook opperbest. „Je ziet alles dubbel hier, dat is lachen. Je hebt opeens het gevoel hier dat je niet alleen staat als twee ling. Op straat worden we best vaak aangestaard. Nu snappen we waarom. Het is soms ook raar om te zien dat mensen zo veel op elkaar lijken." Tijdens de opnamen, waarvan het resultaat tijdens aflevering 1 te zien is, loopt Caroline Ten sen met een cameraploeg rond om de tweelingen te ondervra gen. Die ondergaan intussen al lerlei tests: ze worden gemeten, gewogen, hun ogen worden on derzocht en hun tanden wor den door een echte tandarts aan een inspectie onderwor pen. Verder wordt tijdens het programma gekeken naar fac toren als het gebruik van de voorkeurshand, sociale vaardig heden, emoties en intelligentie. Tensen, die tijdens de voorron den met een cameraploeg rondloopt om de verhalen van de tweelingen vast te leggen, is onder de indruk. „Je hoort echt bijzondere verhalen. De één ondergaat een blindedarmont steking en dé ander heeft pijn op dat moment pijn op precies dezelfde plek. Of twee zussen, waarvan de één in Nederland woont en de ander in de Ver enigde Staten. De één krijgt weeën, de ander voelt ze ook! En, een verhaal dat heel her kenbaar is voor tweelingen: als de één op de verjaardag het ca deautje had uitgepakt, wist nummer twee meteen ook wat er in dat pakje zat." Monique Brandt De Tweelingtest, 19.45 uur via Nederland 2 Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vraag stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlanders, die allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag: Arie Slob, mediawoordvoerder voor de Christenunie in de Kamer. „Wij hebben steeds uitgedra gen dat we heel erg hechten aan de publieke omroepen, en ook de verankering in de sa menleving vinden we heel be langrijk. De publieke omroe pen moeten zich wel sterk maken om overeind te kun nen blijven in de toekomst. Ze moeten hun contacten en wortels in de samenleving be ter aanboren. Dat lijkt een probleem, want ledenaantal len lopen terug. Ik maak me zorgen voor het draagvlak van de omroepen. Omroepen moeten scherp blijven en zich sterker profile ren door hun eigen program ma's. Het klinkt heel idealis tisch maar dat ideaal wil ik graag behouden. Ik hecht erg aan een pluriform bestel, maar nu gaan de omroepen steeds meer op elkaar lijken. Dat komt door de centrale aansturing. De raad van be stuur bepaalt welke program ma's worden uitgezonden en op welke tijden. Ik vind het positief dat er zich nieuwe omroepen aandienen. Bewijs je! Daar was de NCRV mee bezig. De opgestapte voorzitter wilde laten zien waar de NCRV voor staat. Ik heb daar veel waardering voor, omroepen die hun pro fiel scherp houden. Ik pleit daarom voor omroepen die bezig zijn met verankering in de samenleving, een duidelijk profiel hebben en identiteit proberen te behouden. Maar ik zie dat het steeds vager wordt. Van binnenuit raken omroepen minder gemoti veerd, volgens mij de reden waarom de NCRV-voorzitter zich genoodzaakt voelde om op te stappen. Ik bedoel maar dat ik wel wil pleiten voor om roepen, maar dat ze er zelf in- Arie Slob Foto: ANP houd aan moeten geven. De amusementsdiscussie vind ik heel verwarrend. Het lijkt erop dat amusement wordt beperkt op de publieke net ten, maar de staatssecretaris noemde Kopspijkers een opi niërend programma. Dat noem ik een trucendoos. Ik begrijp wel de enorme on vrede van de TROS. Die had na een gesprek met staatsse cretaris Van der Laan net be sloten om in het publieke be stel te blijven en nu tovert ze dit uit de hoge hoed. Net op het moment dat de TROS Oer- lemans heeft aangetrokken voor het amusement lijkt me dit een dolkstoot in de rug. Ik vind het overigens wel be spreekbaar om minder amu sement uit te zenden, mits het niet al te veel financiële con sequenties heeft, want de ver wachting is dat kijkers en re clamegelden daardoor terug lopen. Zo valt er met Christen- Unie ook te praten over het weglaten van reclame, maar dan zal de overheid wel meer geld moeten bijdragen. Boter bij de vis." Reageren? media@hdc.nl Nico Postma utrecht/gpd - Op het hoofd- kantoor van televisiebedrijf SBS (SBS 6, Net 5, Veronica) in Am sterdam durven collega's elkaar niet meer in vertrouwen te ne men over nieuwe plannen. Wie weet is die persoon de volgende dag wel weggekocht door John de Mol, en ligt de informatie bij de concurrent op tafel. Dat ver telde de advocaat van SBS gis teren voor de rechtbank in Utrecht. Daar diende een kort geding van SBS tegen Talpa, het mediabedrijf van John de Mol. Er zouden al tien tot twintig mensen zijn 'opgekocht'. Dat is de open sfeer binnen het be drijf niet ten goede gekomen, zo betoogde hij. Zo worden sinds begin dit jaar nieuwe plannen in het diepste geheim voorbereid. Alleen personeels leden waarvan zeker is dat ze niet vertrekken, worden erbij betrokken. De strategie werkt, aldus de advocaat. Hij noemde het voorbeeld van het nieuwe digitale themakanaal TV10, dat SBS in september begint. Vol gens ex-personeel, nu in dienst bij De Mol, is SBS pas in april met de voorbereidingen begon nen. „Niet waar. We hebben het buiten hen om gedaan", al dus de advocaat. De raadsman van Talpa be greep niet waar SBS zich druk over maakt. „Voor een nieuwe zender zijn goede mensen no dig en de mediawereld in Ne derland is klein. „Toen SBS be gon, is een aantal topmensen bij RTL weg gegaan, nu gebeurt dat bij SBS." De twee bedrijven troffen el kaar voor de rechter, omdat SBS niet wil dat Talpa haar nieuwe tv-zender Tien noemt. SBS gebruikt namelijk in het za kelijk verkeer al jaren de naam TV10 voor de zender waarop Veronica en Jetix te zien zijn. Bovendien wordt onder die naam ook het themakanaal be gonnen. SBS heeft geen be zwaar als de zender bijvoor beeld Talpa Tien gaat heten. Volgens de advocaat van De Mol heeft SBS vijf jaar lang de naam TV10 niet gebruikt, en zijn daarmee de merkrechten vervallen. De rechter doet over twee weken uitspraak. en beetje het weekeinde van het afscheid bij Stu- t. Niet alleen wordt voor de laatste keer het ere- oetbal uitgezonden, ook wordt afscheid genomen re Zenden. Sinds 15 december 1968 verzorgde hij imentaar bij judo, gewichtheffen, worstelen en ido. Morgen is hij voor de allerlaatste keer te ho- if het EK judo in Rotterdam. 'M - Per jaar was Zenden (66) ongeveer zo'n eer actief voor de NOS. Het judo volgde hij be- intensief, bij de andere sporten deed hij eigen en de Olympische Spelen. „Voor die sporten is veel aandacht in Nederland. Misschien nu iets- doordat het voetbal wat minder wordt." Het om te stoppen nam hij vorig jaar met zijn me- ttnentatoren Harry Vriend (waterpolo, zwem- Jioonspringen) en Hans Brian (hockey, tafel- rugby, badminton). De heren hebben er elk •n jaren opzitten, en vonden het welletjes, ziet niet op tegen het naderende afscheid. „Ik in een zwart gat. Ik heb in Maastricht een tooi, fitnessclub en hotel, plus een zwembad in En ik doe de zakelijke belangen van mijn zoon ijn. Die voetbalt nu bij Middlesbrough in En- Gaat erg goed. Hij heeft dit seizoen 49 van de trijden gespeeld. Zijn contract loopt af. We >ver verlenging." weet veel van judo, maar wist weinig van tv Hij werd in 1968 gewoon voor de leeuwen ge- De eerste keer versloeg hij het Nederlands enschap in Voorburg. „Ik heb me altijd bij de roberen te houden. Ik vertel wat er gebeurt, ge- >ms een Japanse term, maar leg die dan meteen mooiste vind ik live tv. Dan moet je echt alles zien en benoemen. Dat lukt overigens wel, ben ook scheidsrechter geweest. Ik vind het 'ikmorgenmiddag een aantal keer live mag." Pierre Zenden Foto: GPD/PR De Nederlandse judowereld is een klein wereldje, waar niet alleen op de mat met elkaar wordt gevochten. In het verleden ruzieden verschillende sportscholen flink. Zenden heeft zich daar altijd aan onttrokken. „Mijn sportschool in Maastricht richt zich niet op topsport, ook al hebben we wel eens een team gehad dat derde werd bij de nationale kampioenschappen. De scholen die wel topsport doen, investeren daar heel veel tijd en geld in. Als dan een sterspeler van school verandert, geeft dat wrijving. De laatste jaren is dat veel minder." Ondanks het feit dat de Nederlandse media niet echt warm lopen voor de vechtsporten, presteert Nederland internationaal gezien goed. Dat geldt zeker voor judo. „Bij elk toernooi halen we wel medailles weg. Ik herin ner me een WK in Japan. Daar is judo een grote sport. Een commentator is daar onderdeel van een team van zes mensen. Ik kwam alleen. De organisatie bleef maar vragen wanneer mijn collega's zouden komen. Ze wil den niet geloven dat de NOS maar één man had afge vaardigd. Maar het mocht nooit te veel kosten. Het was pionieren. 'Pierre regelt het wel', zeiden ze dan." Veel indruk maakten de Olympische Spelen van 1972 in München, waar Palestijnen de Israëlische delegatie in gijzeling namen. Uiteindelijk gingen de Spelen door met het klassieke argument 'The games must go on'. Zenden: „Moeilijke beslissing. Ik denk het enige dat je kunt doen. Anders geef je toch toe aan terrorisme." Wim Ruska won voor Nederland twee goud. De eerste keer voor en de tweede keer na het drama. „Ik deed toen ook nog radio en moest zijn overwinning de twee de keer 'rustig' brengen. Hoe kan dat nou, een gouden plak rustig brengen?" Zenden wordt bij Studio Sport opgevolgd door Kees Jongkind. „Hij is heel filmisch. Heeft bijvoorbeeld een mooie documentaire gemaakt over Inge de Bruijn. Hij heeft veel verstand van tv maken, ik van de sport. Ik moest veel leren over de televisie, hij moet zich nu gaan verdiepen in de sport. Hij is al eens langs geweest en volgens mij heeft hij er wel zin in." Dolf Rogmans Judo bij Studio Sport met Pierre Zenden. Vandaag Ned. 2, 16.59 uur tot 17.54 uur en morgen flitsen in de uitzending van 12.10 uur tot 17.23 uur Mooiste talent Yolanthe (20) blij met doorstart van ONM door Hans Hoogenboom Hilversum - „Ik hoorde de na men van de genomineerden omroepen, ik stond een beetje achteraan. Toen duwde iemand me ineens naar voren en zei: het trappetje op! Ik was gewoon helemaal perplex." Het was gisteren the morning after voor de donkerharige Hil- versumse actrice Yolanthe Ca- bau van Kasbergen (20). Ze was donderdagavond in de Wester gasfabriek een van de vijf veel belovende, jonge én niet on knappe actrices die streden om de award 'Mooiste Jonge Talent 2005', een verkiezing die voor de derde keer was opgezet door Spits en het mannenblad FHM. Yolanthe had 68 procent van de uitgebrachte sms'jes weten te vergaren, en dus was de vette reischeque van Hotelplan voor haar. „Lekker twee weken Por tugal", zei ze meteen. Met haar vriend Piet Geelhoed natuurlijk. Soapkenners herkennen in Yo lanthe de intrigeminnende Julia in Onderweg Naar Morgen, de soapserie die vanaf 15 augustus niet meer bij Yorin maar bij BNN te zien zal zijn. Dat mooie Yolanthe met de collega's bij de jongerenomroep aan de slag gaat bevalt haar prima. Ze rea geert gevoelsmatig: „Weet je Yolanthe (links) met Ellemieke Vermolen. Foto: ANP/Kick Smeets wat ik belangrijk vind? Ze geven ons bij BNN weer het gevoel ge waardeerd te. worden. Bij Yorin hadden ze een behoorlijk nega tieve benadering naar ons toe. Zo van 'dit klopte niet' en 'dat klopte niet'. Op het laatst trok ken ze dus de stekker eruit. Bij BNN zijn ze juist tróts op ons, ze hebben er een tijd voor wil len onderhandelen." En zo krijgt ONM na twaalf jaar een. vervolg in plaats van een roemloos einde. Goed nieuws voor de hele cast en dus ook voor Yolanthe; haar week kon na woensdagavond sowieso al niet meer kapot." Hoe vond ze dat haar vier concurrentes rea geerden? Heel sportief. „Ze kwamen me direct feliciteren, en zeiden dat ze het niet zo zwaar opnamen." Horen we daar een gemeen Julia-achtig lachje? „Nee hoor." Het leven bleek gewoon verder te gaan. Het was gisterochtend vroeg alweer tijd om kleren te gaan passen voor de fotoshoot die ze de komende week heeft voor FHM in Turkije, samen met Tatjana Simic.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 27