Iets serieuzer met korfbal bezi SPORT Van Beek op jacht naar derde til Leidse voetbalprijzen uitgereikt 'In een ander land leer je andere dingen' André van Wallinga wil met Velocitas wat langer in tweede klasse spelen FC Lisse trekt zes ZVL verliest eerste nieuwe spelers aan nacompetitieduel Stormvogels - Velocitas Zaterdag, 15.30 Noordwijk begint met achterstand aan NK golf voor teams HDC 982 zaterdag 21 mei 200$ De prijswinnaars van het Leids voetbalgala: beneden v.l.n.r.: Gerard Désar (trainer van het jaar), Jan Lovink (vrijwilliger), Bart van Leeuwen (dub), Joffrey Hoogeboom (topscorer). Boven v.l.n.r.: Ameral Rijgersberg (topscorer), Tim Kluivers (voetballer van het jaar), Sander van der Burg (voetballer), Peter Wieringa (topscorer), Marco Vink (talent van het jaar) en Ray Vlasveld (namens Sandly Martina). Foto: Mark Lamers leiden - De prijzen van het Leidse Voetbalgala, dat vorig jaar moest worden afgeblazen door de ziekte van organisator Wim van Duivenbo- de, zijn gisteravond uitgereikt. Dat gebeurde na afloop van de traditionele wedstrijd tussen trainers en pers, in de kantine van gastheer GHC. Voetballer van het Jaar werd Tim Kluivers, toen nog van w Katwijk, die Florencio Corne lia (Ter Leede) en Raymond van Es (UVS) ach ter zich hield. Trainer van het Jaar werd Gerard Désar, die Voorschoten '97 naar de hoofdklasse leidde. Verder waren Ron de Roode van Stompwijk '92 en Per Chrispijn van FC Boshuizen geno mineerd. Tot talent van het jaar werd keeper Marco Vink uitgeroepen, die Lugdunum inmiddels heeft verruild voor Ter Leede. De andere ge nomineerde talenten waren Cengiz Pat (GHC) en Tom Henzing (Docos). De beste speler in het lagere voetbal was Sandley Martina, die door zijn goede spel bij FC Boshuizen een contract verdiende bij Sparta. Hij werd verkozen boven de genomi neerden Robin Ravensbergen (Docos) en Mar vin Bok (Lugdunum). UVS, kampioen van de eerste klasse in dat seizoen, werd uitgeroepen tot club van het jaar en de prijs voor vrijwilli ger van het jaar ging naar Jan Lovink van Roo- denburg. De topscorers, Sander van der Burg en Ameral Rijgersberg van Kagia, ontvingen ook hun prijs. lisse - FC Lisse heeft voor het nieuwe seizoen nog zes nieuwe spelers vastgelegd. Aanvaller Lorenzo Netteb komt over van DOVO uit Veenendaal. Middenvelder Mohammed Moudou verruilt zon daghoofdklasser Türkiyemspor voor de club uit Lisse. Keeper Dennis van Duuren en middenvel der Danny Hendrikx komen van het tweede elftal van Haarlem en Maarten Veenhof van VEW. Ten slotte verdedigt doelman Dammes Waasdorp volgend seizoen de kleuren van FC Lisse. Hij komt uit de jeugd van UVS en is de jongere broer van Ter Leede-keeper Thomas Waasdorp. nijverdal - De eerste nacompetitiewedstrijd is voor de waterpolovrouwen van ZVL geëindigd in een 7-3 nederlaag. In Nijverdal was Het Ravijn te sterk. De thuisploeg maakte in de tweede periode het verschil. Het Ravijn liep daarin uit van 2-1 naar 4-1. Bij ZVL speelde de uit Hawaï terugge keerde Iefke van Belkum mee, maar ook zij kon niet verhinderen dat haar ploeg verloor. Van Bel kum scoorde wel een keer. De andere Leidse goals waren van Toesja Klein en Biurakn Hakh- verdian. Vanavond vanaf 20.00 uur wordt in De Zijl de return van deze wedstrijd gespeeld. door Gertjan van Geen leiderdorp - Velocitas staat op de rand van een hernieuwd op treden in de tweede klasse. Als het aanvoerder André van Wal linga ligt, wordt de Leiderdorpse korfbalclub een blijvertje met uitzicht op meer. „In principe zijn we een gezelligheidsvereni ging, maar de laatste jaren is de trend dat we iets serieuzer met de sport bezig zijn", zegt de 23- jarige Leiderdorper. Van Wallinga korfbalt al sinds zijn zeventiende in het eerste. Hij is daarmee met de afzwaai ende Arjan Bakker de meest er varen speler in de hoofdmacht. „De hele selectie heeft een ge middelde leeftijd van twintig", zegt Van Wallinga om aan te geven dat er flink wat rek in zit. „We willen omhoog kijken." Vorig jaar deed Velocitas erva ring op in de tweede klasse. Het degradeerde dan wel, maar dat was het gevolg van gebrek aan ervaring. „We zijn maar een keertje geveegd. De rest van de keren dat we verloren, was het verschil steeds maar een paar doelpunten. Het was steeds nét niet. Van de nummer twee pak ten we een punt en de kampi oen vroeg zich af waardoor wij zo laag stonden. Het was - op de degradatie na - een hartstik ke leuk jaar. Leuker dan nu. Er zijn maar drie wedstrijden waar het om gaat, de rest speel je makkelijkuit." Het mag niet meer fout gaan. Velocitas heeft een punt voor sprong op AWDTV. Dat was de grote favoriet. „In de zaal speelt die club eerste klasse. Ze dach ten makkelijk kampioen te wor den. In de eerste wedstrijd on derschatten ze ons en wonnen we eenvoudig. De tweede keer hebben we gezwijnd door in de laatste minuut gelijk te maken." Dat ene puntje is nu het ver schil. Zaterdag tegen Stormvo gels moet die marge behouden blijven. Van Wallinga: „Het mag geen probleem zijn. De eerste wedstrijd hebben we dik van hen gewonnen." De ouders van Van Wallinga korfbalden bij Pernix en van jongs af ging de Velocitas-cap- tain mee. Omdat het gezin in middels in Leiderdorp woonde, was het makkelijker om naar De Bloemerd te gaan. De 1.90 oegstgeest - Hij gruwelt bij de gedachte van direct weer een jaar in de collegebanken, als hij straks zijn vwo-diploma op zak heeft. Beginnen aan een we reldreis is in dat geval de popu laire stap, maar Boele Oltmans heeft andere ideeën. De jonge hockeyer wil naar Barcelona; vooral om de Spaanse taal on der de knie te krijgen, maar pok om als sporter te groeien. „In een ander land leer je auto matisch andere dingen." Het plan om voor een jaar naar Catalonië te verkassen, is iets waar Oltmans al langer op broedde. „Ik wilde per se naar het buitenland en Spanje is een land dat me altijd al heeft ge trokken", vertelt de 17-jarige Oegstgeestenaar, oudste zoon van bondscoach Roelant Olt mans. „Ik ga er primair heen om de taal te leren. Spaans is een van de drie wereldtalen. Als je die beheerst, geeft dat je een voorsprong in je maat schappelijke carrière. Je hebt dan een heel brede basis." Daarnaast hoopt Oltmans uit Barcelona terug te keren als een betere hockeyer dan hij nu is. „Als ik niet zou hockeyen, was ik evengoed gegaan. Door het hockeyen zijn er wel betere mogelijkheden." Daarbij komt dat hij handig gebruik kan ma ken van de contacten die zijn vader heeft in Spanje. „Hij is erheen geweest als bonds coach, om Sander van der Wei de te bekijken. Toen heeft hij meteen gesproken met Maurits Hendriks, die nu bondscoach van Spanje is en vroeger assis tent was van mijn vader. En hij heeft ook vertegenwoordigers ontmoet van de vijf clubs in Barcelona." Sindsdien houdt Oltmans via e-mail contact met die vereni- PROFIEL Naam: Boele Oltmans Geboortedatum: 9 mei 1988 Woonplaats: Oegstgeest School: Rijnlands Lyceum Club: LOHC Boele Oltmans wil na zijn eindexamen gaan hockeyen in Spanje. Foto: Taco van der Eb gingen. „Het gaat er nu om wat de mogelijkheden zijn. Het zou mooi zijn als een club aangeeft iets te kunnen regelen, zoals huisvesting, een opleiding, eventueel een baan of de mo gelijkheid om training te ge ven." Hij is realistisch als het gaat om zijn mogelijkheden. De Oegst geestenaar speelt bij LOHC nog in de Al en sinds de winterstop is hij ook actief voor de man- nenploeg, die in de eerste klas se uitkomt. Nogal een verschil met de Spaanse competitie, waar het niveau de laatste ja ren enorm vooruit is gegaan. „Sommige clubs in Spanje zul len misschien te hoog gegre pen zijn voor mij. De topvier in de hoofdklasse is daar echt ge lijkwaardig aan de top van de Nederlandse hoofdklasse." De kans is daarom aanwezig dat Oltmans terechtkomt bij een team dat net onder de ab solute top bungelt of in de jeugdploeg van een der groot machten. „Want ik wil wel spe len. Het lijkt me niets om bij een grote club op de bank te zitten en ze dan tegen een mindere ploeg zien spelen waar ik in de basis had kunnen staan. Dan liever bij die minde re ploeg in het veld staan, ook al raak je dan misschien geen bal." Het gaat hem om de progres sie, om het beter worden. „Dat lukt vaak makkelijker in een nieuwe omgeving, omdat er andere accenten gelegd wor den. In een ander land land leer je automatisch andere din gen. En ik merk het ook al bij LOHC. Snelheid was altijd mijn zwakke punt, maar sinds ik ook bij de heren meedoe, is dat sterk verbeterd. Met dank aan Cees Koppelaar, de looptrainer van het eerste." In Spanje verwacht Boele Olt mans tijdens de trainingen en wedstrijden meer aandacht voor techniek en conditie en minder voor tactiek. Hij zag die nuances ook terug in het spel van landskampioen Atlétic Ter- rassa, dat vorig weekeinde in Amsterdam deelnam aan het toernooi om de Europacup I. Oltmans stond er langs de lijn. „Hun spel zag er aanvallend heel sterk uit, maar er was iets minder aandacht voor tactiek. Dat is kenmerkend." Wanneer hij in het vliegtuig stapt, weet Oltmans nog niet. Eerst moet nog duidelijk wor den waar hij volgend seizoen zal spelen. Binnen twee k drie weken verwacht de jonge hoc keyer definitieve voorstellen te hebben ontvangen van de Spaanse clubs, waarna hij de knoop moet doorhakken. Er is één mits: hij moet nog slagen voor zijn examens. Dinsdag beginnen ze, anderhalve week later is Oltmans klaar. „Uitge rekend op die donderdag moet ik nog een extra vak doen, ter wijl iedereen dan al lekker op een terrasje in de stad zit." Maarten Dekker 'Kidssport' is een serie over jeugdig sporttalent uit Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sport.ld@hdc.nl André van Wallinga: „Je korfbalt of fanatiek voor de sport of voor de gezelligheid. Bij mij is het van allebei een beetje. Op Velocitas b tijd een hele zaterdag zoet. Ik kom niet een half uur van tevoren bij mijn wedstrijd aankakken en ga na afloop na één AA'tje al weeri Foto: Hielco Kuipers meter lange Van Wallinga werd op zijn vijfde lid om er nooit meer weg te gaan. De eerlijk heid gebiedt te zeggen, dat hij nooit werd gevraagd door een betere club, maar hij koestert de gezelligheid. „Het zit erin dat ik hier nog blijf spelen. Stel dat ik word gevraagd; ik zou het niet doen. Ik wil proberen om Velocitas een stapje omhoog te helpen. Je korfbalt of fanatiek voor de sport of voor de gezel ligheid. Bij mij is het van allebei een beetje. Op Velocitas ben ik altijd een hele zaterdag zoet. Ik ben coach van de B2 en daarna kijk ik altijd ook naar de Al en het tweede. Ik kom niet een half uur van tevoren bij mijn wed strijd aankakken en ga na af loop na één AA'tje al weer weg." Sinds kort is Van Wallinga aan het werk. Na het behalen van het diploma MTS werktuig bouwkunde vond hij een baan als meewerkend voorman in een bedrijf dat verdampers maakt. Het heeft zijn leven niet helemaal op zijn kop gezet. „Ach, er komt wat meer op mijn bankrekening binnen en mijn vriendin vind het wel pret tig dat zij niet meer de zorg voor de boodschappen heeft. Nu kan zij een dagje minder gaan werken en een studie er naast doen." In de zaal promoveerde Veloci tas al via een tweede plaats naar de tweede klasse. Volgend seizoen moet de club ervaring genoeg hebben om het verblijf te verlengen, hoewel Bart van Dooremaal en Wendy Plijter ge polst zijn door het Sassenheim- se TOP. „Ik vind het moeilijk in te schatten of zij blijven. Ze zeg gen het pas na het seizoen. Er staan genoeg mensen klaar om het gat te vullen, maar kwalita tief leveren we in." Coach Klaas Bosman gaf zelf aan te weinig ervaring hogere niveau te hebbe viseerde de club om 1 betere opvolger op gaan. Van Wallinga: het daar wel mee eens, is niemand te vinden moet echt een verbetei anders kan Klaas het 1 ven. Ik heb mijn hele met hem als trainer te Hij is ook een echte clul door Peter van der Hulst ter aar - Jonna van Beek kan dit weekeinde met het eerste vrouwenteam van Golfclub Noordwijk haar derde nationale titel in de wacht slepen. Zelden zal die opdracht zo loodzwaar zijn geweest. Noordwijk begint vandaag in de halve finale tegen de Haag sche Golfclub, en eventueel morgen in de eindstrijd, met een achterstand. Twee van de negen partijen zijn bij voorbaat verlo ren, omdat Noorwijk maar vijf in plaats van de reguliere zes speelsters mag opstellen. „Het wordt moeilijk, maar het is wel te doen", blijft Van Beek optimistisch. „Twee jaar geleden veloren we alle drie de partijen in de foursomes en wonnen we vervolgens vijf van de zes singles, zodat de Haagsche alsnog verloor." De problemen ontstonden al aan het begin van de competitie. Kyra van Leeuwen was niet inzetbaar door een polsblessure. In de vier poulewedstrijden werd zij door drie verschillende speelsters vervangen, maar in de (halve) finale mag het team geen beroep meer op hen doen, omdat ze ook als basis speelsters van een ander team staan geregi streerd. Twee van negen partijen (foursome en een single) zijn zo al reglementair verloren, waardoor Noordwijk met een 4-0 achter stand aan de partij met de Haagsche be gint. De twee overige foursomes, waarin nog eens vier punten zijn te verdelen, zijn daarom van levensbelang. Gaan die verlo ren dan staat Noordwijk met nog slechts vijf singles voor de boeg al met 8-0 achter. Elke volgende verliespartij betekent dan onherroepelijke uitschakeling. De titelver dediger kan dan de finale tegen de winnaar van ontmoeting tussen De Pan en de Hil- versumsche op zijn buik schrijven. „De kans is iets minder geworden, maar niets is onmogelijk", zegt Van Beek. De Ter Aarse maakte vorig jaar geen deel uit van het team dat de nationale titel pak te. Ze verbleef vier maanden voor een stage in Suriname. Golf stond even op een lager pitje, al trainde ze wel geregeld op de enige golfbaan die de voormalige Nederlandse kolonie rijk is. Dat het geen belemmering was om bij terugkomst de clubtitels stroke- en matchplay in de wacht te slepen, sterkt haar ook in de gedachte dat vandaag en morgen op de banen van de Brabantse golfclub Toxandria van alles mogelijk is. Van Beek won vijf jaar geleden met Noord wijk haar eerste nationale titel. Destijds droomde ze nog stilletjes van een bestaan als prof. Inmiddels denkt ze daar anders Jonna van Beek: „Midden op de dag is het in Suriname veel te heet op de baan.' Foto: Dick Hogewoning over. „Het leven van een golfprof i danig dat ik ervoor wilde gaan. Ik niet zitten om telkens alleen op mers te zitten. Ik was er ook niet noeg voor. Je moet een heel sterke zijn om er genoeg aan over te hoi wil er toch elke maand zeker van n inkomsten hebt." Ze koos voor een studie commerc nomie aan de Randstad Topsport mie in Rotterdam. Over haar stage felde ze niet lang. „Ik wilde iets ders, maar wilde wel naar een land Nederlands spreken. Een leraar vai leiding was naast zijn baan in S met een eigen bedrijf in tuinbom ten begonnen. Ik kon daar stage pen." In die periode schreef Van B plannen, onder andere over de ei orchideeën. Binnenkort hoopt ze deren, waarna ze weer voor enkel den naar Suriname vertrekt. Ze onderzoek doen naar de ananastf 30-jarige inwoners interviewen, geboren in het jaar dat Suriname kelijk van Nederland werd. Van Beek zal dan ongetwijfeld gerf bruik maken van de golfbaan dit naar het vliegveld De Zanderij lij golf in Nederland hard op weg et sport te worden, in Suriname staat' pline nog in de kinderschoenen het een zwaar elitair karakter. Dii hebben er het rijk alleen en jongen tot en met 16 jaar fungeren als cad i die geven je goede adviezen. Een jongens heeft een handicap van -1 je dan in het Nederlands amatt3' maar daar hebben ze volgens mij 1lc geen selectie. Het probleem is dat maar aan het eind van de middag len. Midden op de dag is het veel te de baan. Desondanks is de baani"2 conditie, maar het gras is er wel ders dan hier." De golfster had weinig moeite omi te passen. „Je neemt heel snel mei luxe genoegen. Met weinig kun je lukkig zijn. Surinamers zijn heel mensen. Ze spreken altijd met twi den. Ze zeggen daar ook: 'In Nile hebben ze een horloge, wij hebben Dat merk je wel als je er met de b Ze hebben geen vaste bustijden e Je steekt je hand maar op als een b M komt. In het gangpad staan klapsto "j je zult dan altijd zien dat de ach dan uit moet. Dan moeten al die weer omhoog. Ik vind reizen mei daar een van de mooiste dingen, mers zijn ook heel gastvrij. Ik ben voor niets acht kilo aangekomen." kele weken zit Van Beek weer in hp tuig op weg naar Parimaribo. Ma wil ze nog met Noordwijk haar den a|" nale titel in de wacht slepen. h

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22