De pijn van een droom die nooit is uitgekomen Hare Minister's Oordeel SI Tennisster Jolanda Mens kiest voor zekerheid Als Marco na langdurig overleg met Johan, John, Rob Stan out of the blue Musampa selecteert, vertrouw ik erop dat hij daarmee met Kiki en met ons het beste voor heeft SPORT ZATERDAG 21 mei 2005 jr Tessa de Wekker niet. Als deze woorden ergens (van toepassing zijn, dan is het op de tenniscarrière van Jolanda jis. Jarenlang zette de speelster Voorhout alles in op het tennis, >eds kwam het er net niet uit. Ze- wen, niet altijd de juiste begelei- een blessure. Dit alles lakt dat Mens nooit haar droom, spelen van een Grandslamtoer- li, kon laten uitkomen. „Je hoort ijd de successtory's, maar er zijn andere verhalen." niet. Het is ook van toepassing Ihaar tennisspel in de competi- Hoewel het met haar club Dek- Tennis uitstekend gaat - met twee ronden te spelen kan de morgen al kampioen in de jfdklasse worden - verloopt het toen van Mens tot nu toe alles- alve goed. Van haar vier enkel- Ipartijen won de speelster er :één. Drie keer verloor ze in tsets. ,,Ik speel eigenlijk best goed, maar ik mis net dat extra tje om een partij naar me toe te ken." Tegen de Spaanse Anna it bijvoorbeeld stond ze een set i-4 voor. „Als je die partij wint, e ook anders de volgende wed- d in. Met meer zelfvertrouwen, ontbreekt nu. Waar het voor de van het team vaak net wel is, is voor mij steeds net niet", ver- Mens. idie tuurlijk weet ze wel waar het Afgelopen winter koos ze ir meer aandacht aan haar iiding te besteden. Ze studeert lerciële economie aan de Jo- Cruyff University en heeft be- |dit jaar haar derde jaar met een afgerond. Daardoor was er Ier tijd om te trainen en speel- lens maar één toernooi vooraf gaand aan de competitie. „Ik miste wedstrijdritme, want ik moet groei en in een competitie of een sei zoen. Dat ik dan net alles verlies is heel frustrerend. Het is niet reëel, maar eigenlijk verwachtte ik nog hetzelfde niveau als wanneer ik wel de hele winter door had gespeeld." Dat ze juist afgelopen winter meer prioriteiten legde bij haar studie, is niet zo vreemd. Mens is 27, een leeftijd waarop een leven met al leen tennis niet meer zo vanzelf sprekend is. „Tennis is een onzeker bestaan. Tot ongeveer je dertigste kun je aan topsport doen en als het alleen aan mij lag, zou ik er zeker nog drie jaar helemaal voor gaan. Ik kan alleen niet meer alles wat ik heb in het tennis investeren. Het geld is gewoon op. Ik moet nu ook aan mijn toekomst denken. Die opleiding geeft me een bepaalde zekerheid." Tot dit jaar bestond het leven van Jolanda Mens uit tennis, tennis en nog eens tennis. Na haar middel bare school en met een nationale titel tot en met zestien jaar op zak, kwam ze in Jong Oranje. Vanaf die tijd stortte ze zich fulltime op haar sport met maar één doel: de top halen. Jaren bungelde ze tussen plaats 500 en 1000 op de wereld ranglijst. Met het spelen van futu res en challengers kroop de speel ster omhoog. Tot 2003. Dat jaar won Mens een aantal toernooien en schoot ze omhoog in de ranking. „Ik werd direct tot de challengers toegelateh en speelde kwalificatieronden voor de WTA- toernooien. Als je dan wat rondes wint, pakje veel punten in één keer en gaat het hard. Ook verdien je meer prijzengeld. Gaaf was het, om op die WTA-toernooien rond te lo pen. Bij plaatsing voor het hoofd toernooi, zou je zomaar tegen bij voorbeeld Serena Williams kunnen spelen", lacht Mens nu. Opnieuw beginnen Als klein meisje droomde Mens er van om een Grandslamtoemooi te winnen. Naarmate ze ouder werd, stelde ze die wens bij. Meedoen aan zo'n groot toernooi zou al heel mooi zijn. Het is er nooit van geko men. In 2003 haalde ze de 270ste plaats op de wereldranglijst. In datzelfde jaar ging het mis. Op een toernooi in Qatar brak ze haar en kel. Vanaf dat moment is het nooit meer goed gekomen. „In het begin was ik nog heel positief. Ach, zo lang duurt het niet, dacht ik. Als mijn enkel weer heel is, ga ik ge woon verder waar ik gebleven ben." Nooit had ze gedacht dat het lan ger dan zes maanden zou duren voor ze weer wedstrijdfit was. Een speciale ranking vroeg ze dan ook niet aan. Stom achteraf, want met die beschermde status had Mens zich na haar blessure op basis van haar hogere plaats op de ranglijst voor grotere toernooien kunnen inschrijven. „Ik moest weer op nieuw beginnen, ergens rond de 800ste plaats. Weer naar de kleine toernooien, weer veel geld investe ren en nauwelijks iets terug zien. Ik was net lekker op stoom, goed ge motiveerd en toen was ik weer te rug bij afvertelt ze teleurgesteld. Na haar blessure is ze te geforceerd weer begonnen, vindt de tennisster nu. Ze wilde zo graag eredivisie spelen met haar club Dekker, dat ze per se toernooien moest spelen van zichzelf. „Toen zat ik dus in mijn eentje in Japan voor een één of ander toernooi. Ik verloor de eerste ronde en mijn zelfvertrou wen was helemaal weg. Dan ga je nadenken, hè? Is het nog wel ver standig om door te gaan. Ook thuis was ik niet te genieten. Werd ik echt gelukkig van het tennissen?" Even later voegt ze er met een zachte stem aan toen: „Ik realiseer de me dat waar ik altijd van ge droomd had, niet was gelukt. Dat was heel moeilijk." Nog steeds betrekt haar gezicht als ze terug kijkt op haar carrière. In de jeugd speelde ze altijd samen met Martin Verkerk. Hoe anders is het hen beiden daarna vergaan. Op het moment dat Mens haar enkel brak in Qatar, won Verkerk zijn Jolanda Mens was opgerukt naar de 270ste plaats op de wereldranglijst, maar brak haar enkel. „Ik moest weer opnieuw beginnen, ergens rond de 800ste plaats. Weer naar de kleine toernooien, weer veel geld investeren en nauwelijks iets terug zien. Ik was net lekker op stoom, goed gemotiveerd en toen was ik weer te rug bij af." Foto: Hielco Kuipers eerste ATP-toemooi in Milaan. „In mijn hotelkamer sloeg ik de krant open en las ik dat Martin gewon nen had. Zat ik daar, met mijn been in het gips. Hij heeft het wel gehaald, zijn droom. Ik niet. Dat doet pijn." Andere route Spijt dat ze ooit aan de moeilijke reis is begonnen, heeft Mens niet. Ze heeft immers ook hele leuke dingen meegemaakt. Het is niet meer te tellen op hoeveel plekken in de wereld ze allemaal is geweest, ervaringen die ze zonder het tennis niet zou hebben gehad. Ze zou al leen wel een andere route voor de reis hebben gekozen. De periode in Jong Oranje was weliswaar leuk en spannend en ook heel leerzaam, ze deed niet de dingen die goed voor haar waren. Misschien had ze alle duurlopen als conditietraining he lemaal niet nodig. Kon ze beter op haar sprintjes trainen, om in een wedstrijd sneller uit de hoeken te komen. „Die groepstrainingen wa ren heel algemeen. En tennis is een individuele sport, dus de één heeft hele andere training nodig dan de ander. Je moet alleen maar aan je zelf denken. Klinkt heel egoïstisch, maar het is wel zo." De eerste die dat tegen haar zei, was trainer Martijn Belgraver. Er ging een nieuwe wereld open voor Mens. „Ik wist niet dat het zo an ders kon, terwijl ik toch al een tijd je meeliep." Voor het eerst bouwde ze een team van begeleiders om zich heen, helemaal op haar aan gepast. Mensen bij wie ze zich op haar gemak voelde. De speelster neemt het zichzelf niet kwalijk dat ze dat niet eerder heeft gedaan. „In het begin wist ik niet wat ik nu weet. Je moet het geluk hebben dat je de juiste mensen tegen komt. Ik ben die mensen te laat tegen geko men. Ik was al 24 toen het goed be gon te gaan en tegenslag, zoals die enkelblessure, kon ik niet meer hebben. Daarmee verloor ik tijd, en tijd had ik niet meer." Bij een supertalent hangt het mis schien niet van dit soort dingen af, geeft Mens toe. Zelf stak ze er ech ter nooit bovenuit. Ja, ze zat wel bij de nationale jeugdselecties, maar internationaal telt dat volgens haar niet echt. En heb je dat echte talent niet, dan zal verder alles mee moe ten zitten om eruit te halen wat er in je zit, vindt ze. Geen tegensla gen, geen blessures, geen zenu wen, alleen maar keihard werken. En de juiste mentaliteit. Als ze naar Michaëla Krajicek kijkt, kan ze haar alleen maar prijzen. „Ze is nog zo jong, maar hoe ze omgaat met de druk en de spanning, knap hoor. Alleen al door haar naam verwacht iedereen gouden bergen van haar. Ze speelt haar beste tennis op de cruciale punten. Dat tekent een topper. Ik zelf had dat zelfvertrou wen niet, was vaak te zenuwach tig." Internationaal tennis, Mens is er nu wel klaar mee. Toch wil ze van de zomer lekker veel spelen. „Ik ken mezelf, vind tennissen nog veel te leuk", lacht ze opgewekt. Voor de toernooien blijft ze in Ne derland. Zo is ze het prijzengeld dat ze wint niet meteen kwijl aan het hotel en een vliegticket. In sep tember begint Mens aan haar af studeerstage. In april volgend jaar hoopt ze klaar te zijn met haar stu die. Daarna wil ze kijken wat ze nog met het tennis wil. Eredivisie met Dekker lijkt haar wel wat, al hoewel ze realistisch is. „Ik heb dit jaar nog geen enkelpartij gewon nen in de hoofdklasse. Als we vol gend jaar in de eredivisie spelen, hebben we echt een sterke dame nodig. Iemand die in de tophon- derd van de wereld staat." Voor Dekker naar de eredivisie kan promoveren, zal de club eerst nog kampioen moeten worden in de hoofdklasse. Morgen kan dat al ge beuren, als Dekker uit van concur rent Meppel wint. Mens kijkt liever niet te veel naar de stand. „Als we ons al rijk rekenen, gaat het mis schien nog mis. In tennis weet je het maar nooit." VOOR MEKAAR hHMBHHHHHH iarianne Slierings [■46 jaar in Oegstgeest lats: Leiden mM iT( 'u allemaal voor de 'fj roor de pupil van de e thuiswedstrijd loopt igdspeler met het eer- on mee. Daarnaast orga- jeasamen met anderen al if dertien de kaart- 'dinsdag. Klaverjassen 371 houden het simpel. 32; 'hl de barcommissie )PI en de sponsorcommissie. Ik help ook met het commerciële deel van de vereniging. Ik doe dus van alles." Hoeveel tijd bent u per week met UDO bezig? „Dat is een moeilijke vraag. Ik denk toch wel een uur of vijf tien. Ik ben drie avonden per week op de voetbal en dan nog de hele zondag." Staan er nog speciale activitei ten gepland bij UDO? „We krijgen een nieuw kunst grasveld en om geld in te zame len gaat een team op 28 en 29 mei 24 uur lang voetballen. Ook is er dan een veiling, waren markt en een sponsorloop. We zijn heel druk bezig met de voorbereidingen. Hoe bent u bij de club betrok ken geraakt? „Toen ik veertien was, had ik op school een vriendinnetje dat voetbalde. Ik ben eens gaan kij ken en zelf ook begonnen. In middels ben ik getrouwd met iemand van UDO. Hij zit in de technische commissie en geeft training. Dat doet mijn zoon ook. De kinderen hebben vanaf dat ze klein waren bij UDO ge voetbald. Het hele gezin is dus erg actief bij de vereniging be trokken." Heeft UDO voldoende vrijwil ligers? „Het is zeer lastig om elk jaar de barbezetting rond te krijgen. Vanaf volgend jaar gaan we proberen iedereen een ver plichte bardienst te laten draai en. Anders is het haast niet te doen. Ook jeugdleiders hebben we te weinig. Alles komt steeds weer bij dezelfde mensen te recht. Daarom wordt het soms wel eens te veel. Dan ben ik blij als het zomervakantie is. Dan kan de batterij weer worden opgeladen voor volgend sei zoen." "Voor Mekaar' is een serie over vrij willigers in de sport. Kandidaten voor deze rubriek kunt u opgeven via sportredactie.ld@hdc.nl of per post: Sportredactie Leidsch Dagblad, post bus 54, 2300 AB Leiden. Kiki Musampa opgeroepen door Van Basten. Je leest deze regel op Teletekst en het eerste dat je je afvraagt is of die Teletekstredacteuren niks beters te doen hebben dan ons in de maling nemen. Dat de bondscoach een originele kijk op voetbal heeft geloven wij graag, maar je kunt het ook overdrijven. Er zijn cabaretiers in dit land die het meer moeite kost ons aan het lachen te krijgen. Maar zolang Marco van Basten óns uitlacht met resultaten, past slechts ons zwijgen en onze eer bied voor zijn genialiteit. Op deze plaats ga ik nog niet be weren dat het succes van het Ne derlands voetbalelftal op het WK van 2006 in Duitsland af hankelijk is van de bijdrage die betrokkene daarin kan leveren, maar het uitsluiten doe ik even min. Dat is nou eenmaal de essentie van sport, te voorspellen is het niet. Geen bondscoach die zich bij de onvoorspelbaarheid van het be staan neerlegt natuurlijk. Hij wapent zich ertegen - en geluk kigkan dat. Want te voorspellen is er dan misschien niets, te voorzien des te meer. Wélke bijdrage precies van Mus ampa aan de nu al rijke historie van ons voetbal Van Basten voorziet is voor ons gewone ster velingen nog een mysterie, maar we moeten erop vertrouwen dat het goed komt. Als Marco na langdurig overleg met Johan, John, Rob Stan out of the blue Musampa selecteert, vertrouw ik erop dat hij daarmee met Kiki en met ons het beste voor heeft. De winnende goal, bijvoorbeeld, in de laatste minuut, in de fina le in Berlijn. Al is het een from melgoal, een buitenspelgoal of desnoods een toevallig van rich ting veranderde of half geraakte bal, als Kiki juicht, juichen wij mee. Een voordeel van Kiki Musam pa is dat hij al vernederlandste toen de huidige minister van Vreemdelingenzaken zelf nog een vreemde voor ons was. Zijn wieg stond in Kongo. Zijn pas- poort is Nederlands. Marco van Basten mdg Kiki Musampa selecteren, de instem ming van mevrouw Rita Ver donk is niet vereist. Gelukkig maar. Ik kan mij namelijk niet voor stellen dat deze dame van stava st Kiki Musampa goed genoeg vindt voor Oranje. Als zij in de Feyenoorder Salomon Kalou al geen toekomstig sleutelfiguur voor het Nederlands elftal ziet, zou ik als ik Marco van Basten was al helemaal geen fiducie hebben in Hare Minister's Oor deel over Kiki. Een vreemd beleid is het wel, dat aan een Australische ver- springster, een tafeltennisster uit China, een Duitse zwemmer, een hardloopster uit Kenya of een prinses uit Buenos Aires wel met gezwinde spoed het Neder- landerschap is aangeboden, maar dat voor een voetballer uit Ivoorkust de deur op slot gaat. Hierdoor is zij van Verdonk, voor ons gebruikers van gezond verstand, op zijn voordeligst 'n beetje een vreemde gebleven en zeker raadselachtiger dan de meeste vreemdelingen zelf. Maar dit stukje gaat over Mus ampa. Wat een vondst! Wat een programma als 'Spoor loos' in geen maanden voor el kaar zou hebben gekregen, lukt Van Basten als bij toverslag. Ki ki Musampa is weer terecht. Zeg eens eerlijk: had U er enig idee van, dat Kiki Musampa überhaupt nog bestotid? (Ik wist het uiteraard wel. daar ben ik dan ook een voetbaldes- kundige voor. Ik wist van Kiki Musampa dat hij nog ergens uithing maar waar?) Afgelopen zondagavond zag ik hem na al die jaren Wf&rin hij van de aardbodem verdwenen scheen opeens op de BBC achter een bal aan rennen en nog een doelpunt maken ook. Juichen deed Kiki niet bovenmatig uit bundig. Hij juichte wat gerouti neerd zeg maar, als een speler die elke week wel zijn goaltje meepikt. Misschien is dit ook wel zo. Zou Marco die uitzending wie weet uit verveling of anders wel uit beroepsernst, ook hebben ge zien? Verrek, zal hij hebben ge dacht, Musampa.' Eens kijken of mevrouw de minister bijt. beetje Verdonkje jennen, als het ware. Als het zo gegaan is. heeft Van Basten mijn zegen. Want ik ben het met hem eens. Kalou zou niet misstaan in het Nederlands elftal. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21