u 'Duizenden containers nodig voor asoY Zeer agressieve kauwen terroriseren Oegstgeest I) Nieuwe Vacatures [ee zwijgende uwen in een es bushokje Katwijker vindt geheime politie-info op straat Gegevens doorgespeeld aan RTL van OERLE Hoofddorp toekomst P.C. Hooftprijs voor veelzijdig man -u 1 Hoofddorp jazz zondags Gemeenten te terughoudend uit vrees voor onbeheersbare getto's Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 2i mei 2005 SPEURDERS De kunst van het achteruitkijken met de binnenspiegel Nieuw album Kane over verdriet, hoop, optimisme en dood Tennisster Jolanda Mens kiest voor zekerheid 1 Opklaringen 319/20° zw 3/5 rard Baas 'er de Oranjelaan in een bus, het dorp in. bushalte, vlakbij het oor- jnument dat de bijnaam Jertus heeft, zitten twee sn. De bus stopt, maar ze C' nniet in. Ze wollen niet [het bushokje dat al een ifdrie hun verblijfplaats ize wel willen, weet nie- Tot ontzetting van de inende instanties die lopen op de onwil 'ee vrouwen - moeder ter - om de aangebo- aan te nemen, ren hebben geen vaste lats. Ze zijn een paar geleden uit hun gezet, vanwege een iterstand. weken geleden konden it bij kennissen, tot de •n met al hun persoon- idommen bij de poli- Sindsdien bivakke- en nacht in het over- open bushokje, vrouwen hadden al ms anders onderdak ikrijgen, als ze die hel- d maar hadden aan- tn. Maar alle instanties met de zaak hebben id - het maatschappelijk n Wi |e burgemeester, de poli- terken, de sociale dienst iGD - kregen nul op het „Ze hebben diverse ke- p, zoals daklozenop- angeboden gekregen", Siemer van de Interge- ilijke Sociale Dienst van ioordwijkerhout, Hille- assenheim en Warmond Ik meen zelfs vijf keer." jonenden trekken zich pan de twee aan. Met inken, dekens, het aan- ïvan de wc gebruik te zelfs geld, proberen menselijk tintje te geven e onwerkelijke situatie, iwen weigeren te praten, b het voor de krant is, oudste van de twee jk maar beslist weten- in zitten waar ze zitten, door plastic tassen 1 hele bezit in zit. voor mensen 5 weigeren' den haag/gpd - In Nederland zijn enkele duizenden wooncon- tainers nodig om asociale en psychisch gestoorde bewoners te huisvesten. Beide groepen ver oorzaken zoveel problemen in woonwijken, dat ze moeten worden verbannen naar speciale locaties. Dat zegt planoloog Jeroen Sin- gelenberg van de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) in Rotterdam. De SEV werkt in opdracht van het mi nisterie van VROM aan een ad vies over wooncontainers. Dit zal nog voor de zomer naar mi nister Dekker worden gestuurd. De fracties van de WD, PvdA en het CDA in de Tweede Ka mer hebben al aangekondigd dat zij dit najaar met een wets voorstel komen voor huisves ting van overlastveroorzakers. Uit een eerste inventarisatie van SEV blijkt dat er behoefte is aan twee- tot vijfduizend woon containers, maar er is nauwe lijks aanbod. „In een grote gemeente zijn er al gauw zo'n vijftig woonterro- risten en psychisch gestoorden die aparte huisvesting nodig hebben. Maar die wooncontai ners komen maar niet van de grond", aldus Singelenberg. Volgens hem zijn gemeenten bang voor onbeheersbare get to's. Ook staan wet- en regelge ving de bouw van aparte 'aso- zones' soms in de weg. Tot nog toe is alleen Kampen er in ge slaagd om vier wooncontainers te bouwen. De SEV pleit voor een aantal proefprojecten met vijf a tien wooncontainers aan de rand van de stad. Asocialen moeten volgens Singelenberg worden gescheiden van dak- en thuislo zen met een psychiatrische stoornis. Aedes, de overkoepelende orga nisatie van woningbouwcorpo raties, is niet tegen experimen ten, maar dan alleen voor aso cialen. Voorzitter Willem van Leeuwen: „Voor asocialen die onaan- Geen scène uit The Birds van Hitchcock, maar een alledaags tafereel in Oegstgeest. Wie op straat wat wil eten, wordt aangevallen door agressieve kauwen. Foto's: Hielco Kuipers door Nancy Ubert oegstgeest - Een peuter zit in de wan delwagen een korst brood te eten. Op een afstand van nog geen meter kijken minstens vijf zwarte vogels met prie mende ogen toe. Plotseling vliegen er twee op het kind af. De kauwen trek ken tegelijkertijd het brood uit de han den van het kind. De moeder begint te gillen. De kleine brult de longen uit zijn lijf. Dit is geen scène uit de zoveelste re make van de horrorklassieker The Birds van Alfred Hitchcock. Het beeld is pure werkelijkheid op een gewone vrijdagochtend in Oegstgeest. Een ko lonie agressieve kauwen terroriseert de bezoekers van winkelcentrum Lange Voort. Wie zich verdekt opstelt en een uurtje rondkijkt, krijgt vanzelf een spannende film te zien. Zo ontdek je dat een scholier niet rustig een dikke loempia en een zak zoutjes kan wege- ten zonder dat hij wordt aangevallen. „Je bent net te laat", meldt vishande laar Jac van der Plas. „Een minuut ge leden gebeurde het recht voor mijn ogen. Een kauw nam een duikvlucht en pikte zo een stuk ontbijtkoek uit de hand van een kind. Trek in kibbeling? Dan kun je de overval met een beetje geluk ook meemaken. Als je niet uit kijkt pikken die beesten zo je bakje leeg." De Corvus monedula - zoals de kauw in het latijn heet - begint in Oegstgeest een probleem te worden. Omdat de kauw een cultuurvolger is, past hij zich moeiteloos aan. De populatie dijt be hoorlijk uit. „Op zaterdagochtend tussen tien en elf is de vogeloverlast het ergst", gaat de visboer verder. „Ik heb er geen ver klaring voor maar dat uurtje sta je doodsangsten uit als je met kinderen op pad bent." De 'gevederde terroristen' pikken niet alleen op een agressieve manier voed sel weg. Ze gooien ook graag met ste nen, heeft buurbewoner Saskia van Drift gemerkt. „Misschien doen ze dat uit balorig heid. Of proberen ze contact met je te maken. Ik weet dat zo'n gooitactiek door sommige vogels wordt gebruikt om de eieren open te breken die ze willen eten. Misschien gooien ze met stenen omdat ze honger hebben. In elk geval heb ik al een keer een deuk in het dak van mijn auto gehad." Pagina R3: Vogelterreur beleeft momenteel hoogtepunt (advertentie) mf vandaag in deze vacaturekrant: te Benelux BV Medewerker Laboratorium Chemie h' erwoon Vastgoed Manager jKhn. Vastgoed Beheer Groepsleentacht (advertentie) COMMENTAAR SCHIPHOL riliging van Schiphol ligt vuur. KLM-topman Leo rï?. jk vindt dat de overheid '1 Jende toezicht houdt op H Nrole van passagiers, u Jmers en bagage. Veel be- tken zijn uitbesteed A] .faphol, die bedrijven in- de security checks. Als misgaat, wijzen de ver- ide partijen naar elkaar. I den veiligheidsfunctio- n werken inmiddels op >1, maar de bescherming 1 ueven en ter- tchm1 's kennelijk Herdicht. De ,sepJ ulaire dia- of in februa- lij gewapen- irbi rtlersopdo- 1 afgeschermd gebied, 1,-tiit al aan. EU-inspec- f. tbben ook hiaten gevon- I ar hun bevindingen zijn B Op last van minister (justitie) zijn extra vei- itregelen genomen, zijn al gewend aan en intensieve contro- le[fj-u de tienduizenden x 'Hverkers worden nu ook n p, 1 gecontroleerd. En dat voor niets. Bij grote mensensmokkelzaken misdaadbendes vaak krijgen van 'binnenuit'. .j 0 iönd Het valt te hopen dat terreur groepen daar nooit in zullen sla gen. De vraag blijft wie nu precies verantwoordelijk is voor de be veiliging. Formeel is dat minis ter Donner van justitie, maar in de praktijk heeft een kluwen van overheden, instanties en bedrij ven taken bij de bewaking van de luchthaven. Een ander na deel van de huidige opzet is de ongewenste marktwerking. Vliegmaatschappijen zijn in het geweer gekomen te gen het plan van Schiphol om de veilig heidsheffing van bijna 11 euro per passagier verder te verhogen. De luchthaven staat onder druk om de beveiliging zo goedkoop mogelijk te doen en dat is bepaald geen geruststel lend gevoel. De bescherming van de burger luchtvaart tegen terreuraansla gen en criminele bendes hoort primair een taak te zijn voor de overheid. In plaats van beveili- gingstaken uit te besteden, moet Den Haag klip en klaar de volle dige verantwoordelijkheid op zich nemen voor de bewaking van onze nationale luchthaven. Richard Mooyman katwijk - De politie Hollands Midden onderzoekt hoe het mogelijk is dat een A4'tje met vertrouwelijke informatie in handen is gekomen van een Katwijker. Die speelde de gege vens door naar de televisiezen der RTL. Volgens woordvoerster Y. Wub- ben gaat het niet om informatie uit een dossier, maar om een schriftelijke overdracht tussen twee ploegendiensten. Het uit- - lekken van deze privacygevoeli ge gegevens neemt de politie wel heel serieus. De politie werkt in drie ploe gendiensten. Bij het begin van elke dienst krijgen de nieuwe mensen een briefing. Die bevat vaak zoveel uiteenlopende in formatie dat ze ook zwart op wit krijgen waar ze (extra) at tent op moeten zijn. Dat vari eert van overlastiklachten uit een bepaalde wijk tot het kente ken of het type van de auto waarin een verdachte is gesig naleerd. „De pakkans wordt natuurlijk veel groter als alle agenten in (advertentie) SCHOONMAAKWFRKEN BV Bedrijtsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 een bepaald gebied weten dat die auto wordt gezocht", aldus Wubben. De informatie is uiteraard ver trouwelijk en alle agenten moe ten na afloop van hun dienst de overdracht weer inleveren. Daarbij is het in dit geval gron dig fout gegaan: een Katwijker vond de informatie op de open bare weg. „Dit papier had natuurlijk nooit op straat mogen liggen", aldus Wubben, „maar voorzover be kend is dit nog nooit eerder ge beurd." Het is niet duidelijk hoe de overdracht op straat is geko men. Uit de zak van een agent gevallen, verloren bij een vecht partij, stiekem meegenomen uit het politiebureau door een bur ger: het zijn allemaal mogelijk heden die de politie gaat onder zoeken. Het bewuste A4'tje maakt deel uit van een set van drie. De an dere twee vellen zijn voorzover bekend niet op straat beland. Ze zijn in elk geval nog nergens opgedoken. „Ik neem tenmin ste aan dat deze man ze alle drie naar RTL zou hebben ge stuurd als hij alles had gevon den." De politie heeft een kopie van het vel met informatie van RTL gekregen en weet zodoende om welke overdracht het gaat - een van enkele dagen geleden - en daarmee ook welke agenten hem hebben gekregen. Wub ben denkt dat het interne on derzoek over enkele weken is afgerond en hoopt dan duide lijk te hebben wat er precies is misgegaan. www.woneninhoofddorp.nl en vraag het cjrati magazine door Theo de With den haag/oegstgeest - Een raar oeuvre, vindt hij zelf, om met de P.C. Hooftprijs te bekronen. Toch kreeg schrijver Frédéric Bastet (78) uit Oegstgeest giste ren deze hoogste literaire on derscheiding van Nederland voor zijn essayistisch werk. „Er valt kop noch staart aan te ontdekken", analyseert Bastet zelf zijn oeuvre, dat de afgelo pen halve eeuw bij vijftien uit gevers verscheen. De jury van de P.C. Hooftprijs denkt daar anders over. Juryvoorzitter Fri da Balk: „Bastet schrijft voor een breed publiek over.archeo logie, geschiedenis en letter kunde in een persoonlijke stijl." Frédéric Bastet, oud-hoogleraar klassieke archeologie en voor malig conservator van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden, is vooral bekend van zijn vijfdelige reeks 'Wandelin gen door de antieke wereld' en zijn biografie van Louis Coupe rus. Deze biografie noemt de jury een 'topstuk' met een zeld zaam evenwicht tussen objec tieve feiten en subjectieve over wegingen. „De keizerin van zijn Met gepaste trots poseert Frédé ric Bastet met het symbool van zijn prijs: het beeldje van P.C. Hooft. Foto: ANP/Rob Keeris essayistische genre." In aanwezigheid van staatsse cretaris Medy van der Laan (cultuur) ontvangt de schrijver in het Letterkundig Museum de onderscheiding, die sinds de af faire Brandt Corstius geen staatsprijs meer is. Van der (advertentie) www.woneninhoofddorp.nl en vraacj het gr n ni.m i^-me op Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 51% 868 Fax: (072) 51% 869 Coat naar de kapper spreekbaar zijn op hun gedrag, moet een lik-op-stuk-beleid ko men. Die moeten sneller uit de woonwijk worden verwijderd. Maar geesteszieken wegstop pen in wooncontainers vind ik schandalig. Die mensen heb ben hulp nodig." Zaterdagbijlage Erbij: Van hufterhut tot Tokkie-woning THEMA Zondags gaat naar de kapper MENS De handen achter Katja (Schuurman) LIJF Hij zonder haar MODE Mega Muts, Vis Wife, Soup Kip Langeveld wint in Olympia's Tour buchten - Sebastian Langeveld uit Lisse heeft gisteren de ze vende etappe van Olympia's Tour gewonnen. De renner van Van Vliet-EBH sprong in de slotfase weg uit een omvangrij ke groep en bleef zijn sprinten de achtervolgers net voor. De leiderstrui blijft in het bezit van Rabo-coureur Stef Clement. Pagina Sport De Waal: De Geus is onbekwaam den haag - Scheidend FNV- voorzitter Lodewijk de Waal heeft in zijn laatste optreden in de Sociaal-Economische Raad (SER) uitgehaald naar minister De Geus van sociale zaken. „We hadden een afspraak over de WAO. Ik heb een paar keer ge zegd: 'Die man is onbetrouw baar'. Dat neem ik terug. Het is nog erger, want nu inmiddels denk ik dat hij onbekwaam is." Pagina Binnenland 2 NOS verandert opzet Songfestival Hilversum -De NOS organiseert ook in 2006 een Nationaal Songfestival, maar gaat de op zet van het programma wijzi gen. Er zijn geen voorrondes meer. De winnaar plaatst zich rechtstreeks voor het Eurovisie Songfestival. De presentatie is in handen van Paul de Leeuw. Pagina Gesprek van de Dag Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Laan blijft daarom keurig naast Bastet zitten en laat het uiten van loftuitingen over aan ande ren. De feestrede wordt uitge sproken door Eugenie Boer, conservator van het Couperus museum. Zij memoreert de be wonderenswaardige carrière van Bastet. „Hij heeft alles ge daan en kan ongegeneerd op zijn lauweren rusten. Maar wat is er heerlijker dan aan de lette ren gewijde vrije tijd? Wat hem interesseert, wil hij onderzoe ken. Wat hij onderzoekt, wil hij met anderen delen", zo vat Eu genie Boer het werk van Bastet samen. Hij neemt zijn lezer bij de hand en deelt met hem de geheimen van de oudheid of van Couperus. „Hij is een zeer veelzijdig man. Toch blijft hij archeoloog. Voor zijn biogra fieën heeft hij echt naar feiten gedolven." Voordat Frédéric Bastet na af loop van de 54ste uitreiking van de P.C. Hooftprijs van enkele honderden mensen de handen mag schudden, gaan die eerst voor hem op elkaar. Met een grote glimlach ondergaat de grote schrijver het ovationele applaus. Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M/Q V Naam: Adres: Postcode: Plaats Ttelefoon: Geboortedatum: e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een ongefrankeer- de envelop naar Leidsch Dagblad, tav afd Lezersservice. Antwoordnummer 127, ïaoo VB Alkmaar. oTbel 0800-1711 (gratis) E-mail: lezersservicevrhdc.nl of surf Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600028

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1