REGIO -ïollandse Nieuwe: een lekker vette maagd k ioag 2i mei 2005 heel even volhouden. Woensdag jmag de verkoop van maatjesha- weer beginnen. Traditiegetrouw dat gepaard met Vlaggetjesda- haringparties, veilingen en druk- de visboer natuurlijk. Want de idse Nieuwe is - hoe smakelijk ooi vooral een geweldig marketing- ;elo uct geworden. Terecht, vindt het :3tfrlands Visbureau, dat deze week ipte dat het er dit jaar weer uitziet voor de maatjesharing. eld en nc'i al trek krijgt kan natuurlijk ge- rzo ieen harinkje bestellen bij de )e(! jer. Daar krijg je deze week nog ,u' jllandse Nieuwe uit 2004, die 3111 jevroren al die tijd prima te be- n is, zegt Luc Ouwehand, voor- 0 van het Nederlands Visbureau 'sc recteur van Ouwehand's Rede- a iVisverwerking in Katwijk. Hoe- Ie Hollandse Nieuwe alleen 111 t gevangen tussen half mei en juli, is hij het hele jaar rond te Haring die later in het jaar gevangen, mag geen maatjes- heten. Die is anders van i k en vetgehalte en wordt ver- 'nt l, bijvoorbeeld tot zure haring :t01 d potje van Ouwehand. Een l0& ideel van de haring die in de P11 rdzee wordt gevangen gaat trou pe 1 naar Afrika. Ouwehand: „Daar eoi leren ze hem boven een hout- n(' tje en eten ze hem met kop en n op. Zo'n visje zit vol eiwitten, lat is hartstikke gezond." ederland hoef je met warme ha- iet aan te komen. De vis die al jde lijst van meestverkochte °'fl vis aanvoert, gaat bij voorkeur Ie staart naar binnen, met of uitjes. Waarbij overigens iworden vermeld dat inwoners de Randstad veruit de grootste 0/ igeters zijn en dat haring vooral vijftigplussers wordt geconsu- pi. Regionaal blijken de voor- Upn te verschillen: in Amsterdam en graag een doorgerijpte, gro- ling, liefst in stukjes gesneden iet zuur. Rotterdammers verkle de le kleine, lichtgezouten variant. nen in noordoost Nederland ™foorkeur heeft voor zoutere ha- is historisch gegroeid, zegt Nico jng van de Nederlandse Haring- do [handelsvereniging. „Hoe lan- haring moest worden be- - bijvoorbeeld om te kunnen leren - hoe zouter hij werd ge- 1 ft." Inwoners van de Randstad en vijftigplussers zijn de grootste consumenten van Hollandse Nieuwe. Archieffoto: GPD Wat er eigenlijk zo bijzonder is aan de Hollandse Nieuwe? Dat het een lekker vette maagd is. De naam maatjesharing is een verbastering van de 'maagdelijke haring', de term die vroeger werd gebruikt voor de haring die wordt gevangen in de pe riode van half mei tot juli. De vis heeft in die maanden nog geen hom of kuit gevormd, is met andere woorden nog maagdelijk (of wéér maagdelijk; Noordzeeharing kan acht tot tien jaar oud worden). Tot het voorjaar is de haring eigenlijk een mager scharminkel. Hij leidt in de winter een sober bestaan in het koude water van de Oostzee (bij De nemarken) en de Noordzee. Hij eet niet en vermagert tot het voorjaar komt, de 'vette' tijd. Bij mooi weer in mei kan hij door een overmoedig voedselaanbod in enkele dagen tijd snel zijn vetgehalte opbouwen. Zo dra de haring minimaal 16 procent vet bevat, mag hij als Hollandse Nieuwe op de markt verschijnen. Hij moet dan wel op de traditionele Hollandse manier gekaakt, gerijpt, gezouten en gefileerd zijn. Bij het ka ken worden de kieuwen, ingewan den en de keel van de haring verwij derd. Alleen de alvleesklier blijft zit ten, omdat die enzymen produceert die ervoor zorgen dat de haring rijpt. De haring, Clupea harengus in het Latijn, is al eeuwenlang een van de belangrijkste vissoorten voor de Ne derlandse visserij. De bloeiende ha ringsector was mede verantwoorde lijk voor de Nederlandse welvaarts spurt in de Gouden Eeuw. Daar heb ben de Nederlanders overigens wel voor moeten vechten met de Engel sen. In de 17de en 18de eeuw woed den er serieuze haringoorlogen over de beste viswateren in de Noordzee, weet De Jong. „Vissers gingen onder begeleiding van oorlogsschepen de zee op." De overvloedige vangst bracht de haringsector uiteindelijk ook tegenspoed. Tussen 1977 en 1984 lag de haringvisserij op de Noordzee stil, om de soort te kun nen redden. De visstand was tot ver onder het veilige biologische niveau gedaagd. Tegenwoordig groeit de stand gestaag en wordt het vangst quotum door de Europese Commis sie steeds een beetje hoger vastge steld. Dit jaar hopen de vissers 535.000 ton haring te vangen. De Noren zijn verantwoordelijk voor het grootste deel daarvan. Nederlandse vissers rekenen erop 75.000 emmers van vijf kilo aan land te kunnen brengen. Saskia Buitelaar VRAAG ANNO 1955, zaterdag 21 mei LEIDEN - Gistermiddag werd tijdens een bijeenkomst in het Geo logisch Museum door de Leidse geologen en directie en personeel van genoemd instituut afscheid genomen van prof. dr E. Niggli, hoogleraar in de petrologie, kristallografie en mineralogie, die bin nenkort naar zijn vaderland Zwitserland zal terugkeren om daar een wetenschappelijke functie te Bem te aanvaarden. Na dit min of meer officiële afscheid volgde nog een diner in intiemere sfeer in het Hof van Holland te Noordwijk, waar nog vele woorden wer den gevoegd bij de waarderende afscheidstoespraken van de mid dagbijeenkomst. Hoezeer Leiden ook begrip heeft voor de terug keer van prof. Niggli naar zijn geboorteland, evenzeer wordt dit heengaan uit Leiden als een verlies gezien en betreurd. Niet alleen vanwege het kaliber van zijn wetenschappelijke arbeid en zijn onr derwijsgaven, evenzeer vanwege zijn persoonlijkheid die getekend werd door een hoge plichtsopvatting. De liefhebbers van het Eurovisie Songfestival hoeven vandaag niet in spanning te zitten. Nederland doet niet mee. Glennis Grace zat niet bij de tien deelnemers die zich in de halve finale van donderdag plaatsten voor het 'ech- Songfestival is een te'festival van van- 17 1 ij avond. De Noordwijkse politiek Spel geworden zangeres en songfesti valfan RUBY VAN URK- zal dan ook niet voor de buis hangen. Jammer. Dat was altijd leute-; met een groep vriendinnen op de bank, drank en hapjes erbij." tekst: Gerard Baas UIT DE ARCHIEVEN Je gaat dus niet kijken. Ben je zo teleurgesteld? „Nee, joh. Ik moet optreden en anders zou ik waarschijnlijk ook niet kijken. Zonder je eigen land is er niet zo veel aan. Heb je helemaal niets van het songfestival gezien? „Jawel. Wat ik kon zien heb ik gezien. Het optreden van Glennis bijvoor beeld. Ze was geweldig. Ik vind haar een onwijze zangeres met internatio nale allure. Voor mij is ze een tweede Whitney Houston. En aan het liedje lag het ook niet." Waar lag het dan wel aan „Dat weet iedereen toch? Kijk nou wie er door zijn gegaan. Zeven landen uit Oost-Europa, ik noem het altijd maar de Slovenische landen, die ge ven elkaar allemaal punten. Dat is toch scheef. Het lijkt wel een politiek spelletje." Zou het songfestival wat voor jou zijn? „Zeker wel. Ik volg het altijd en ik weet er alles van. Ik heb wel eens liedjes ingestuurd, maar ik ben nooit uitgenodigd voor de voorronde. Je moet geluk hebben met je lied je. Zeg maar dat tekstschrijvers zich bij mij kunnen melden als ze een leuk liedje hebben voor het festival." Maar als je het redt, weet je dat je kansloos bent tegen Oost-Eu ropa? „Zo moet je er nooit naar kijken, natuurlijk. Je moet overtuigd zijn van jezelf en gewoon denken dat je de tv-kijkers in Europa kan la ten zien dat jouw lied het beste is. Als ik er aan denk, krijg ik al zin om er te staan." RECEPTEN Taco met haring en avocado Lunchgerecht voor 4 personen. Bereidingstijd: 10 a 20 minuten. Ingrediënten: 4 haringen 1 rijpe avocado 3 tomaten 2 bosuitjes sap van een halve citroen 2 eetlepels koriander, fijngehakt zout en versgemalen zwarte pe per 4 kleine soft-taco's (of tortilla's) 3 eetlepels olijfolie 3 eetlepels zure room 75 g waterkers of veldsla Schil de avocado en snijd het vruchtvlees in blokjes. Snijd de tomaten in vieren, verwijder de zaadjes en snijd het vruchtvlees in blokjes. Snijd de bosuitjes in ringetjes en de haringen in bre de repen. Prak de helft van de avocadoblokjes fijn en voeg de zure room, 1 eetlepel citroen sap en de helft van de tomaat, bosui en koriander toe en roer het geheel goed door elkaar. Strooi er zout en versgemalen zwarte peper naar smaak over heen. Bestrijk de taco's dun met 1 eetlepel olijfolie en bak ze knapperig bruin in een koeken pan. Leg de taco's op vier bor den en strijk het avocadomeng sel erover uit. Meng de water kers of veldsla met de rest van de avocado, tomaat, bosui, ko riander, olijfolie en eeüepel ci troensap tot een salade. Verdeel de salade en de haring over de taco's. Sprenkel de rest van het citroensap erover en maal er wat peper boven. Haringhapjes met tortillachips en pittige saus Voorgerecht. Ingrediënten: 3 gefileerde haringen 1 klein tomaatje 1 klein uitje circa 18 tortillachips 50 g veldsla 6 eetlepels zure room een paar takjes koriander of peterselie Verwijder de staarten en snijd de haringen elk in 6 stukjes. Halveer het tomaatje, verwijder de pitjes en snijd het vrucht vlees in smalle reepjes. Pel en snipper het uitje. Beleg de tortillachips met wat veldsla, een stukje haring, een theelepeltje zure room, wat reepjes tomaat, wat uisnipper- tjes en een toefje koriander of peterselie. Vistip: De haring kan worden vervangen door tonijn of zalm uit blik, garnalen of krab. Meer recepten zijn te vinden op www.visbureau.nl en op www.visgilde.nl Rotten in een ton Eten alleen Nederlanders haring? De Duitsers doen ook hun best. Hun favoriete maatjesharing is doorgaans wat groter, harder en zouter. Dat visje vraagt een 'stevige bijt'. De Duitsers eten hun Hollandse Nieuwe niet 'van de staart', maar meestal in combinatie met aardappelen en sla. In de Scandinavische landen wordt haring uit de Oostzee gegeten. De vis ligt dan eerst in de marinade. In Noord-Zweden laat men de haring voor consumptie met wat kruiden een tijdje rotten in een ton. De stank die dan ontstaat is nogal heftig. Sommige restaurants weige ren het gerecht binnen te serveren. De vis wordt gegeten met brood en aardappelen. (Bron: visgilde.nl) Uitje erbij? Het ambacht van haringkaken, inleggen en verpakken bestaat al meer dan 600 jaar. Tegenwoordig wordt de ha ring ook diepgevroren. Hierdoor is hij beduidend min der zout dan vroeger en is er het hele jaar door haring verkrijgbaar van constante kwaliteit. Aangezien de ha ring vroeger te zout was dompelde de handelaar de vis eerst in melk. Om de oorspronkelijke smaak terug te ha len werd een uitje bijgevoegd. Dit lapmiddel is gebleven, maar de meningen zijn verdeeld of een uitje er nog steeds bij hoort. (Bron: visgilde.nl) De Katwijkse burgemeester Wienen nuttigt een harinkje. Archieffoto: Dick Hogewoning LEIDEN, 13.00 UUR 0(^ ïffoto: United Photos De Boer/Rob Hendriks Haringtartaar met Zaanse mosterd )r: ekö ééi jerecht voor 4 personen, ïgv dingstijd: 10 a 20 minu- diënten: ïuwe haringen jorsfote, zoetzure erdamse ui er tlepel fijngehakte :lie H toefjes peterselie garnering lepel grove mosterd ipels mayonaise iels slagroom Snijd de haringen en de ui in heel kleine stukjes en meng ze. Voeg peper en de helft van de peterselie toe. Verdeel de ha ringtartaar over het midden van de vier borden. Meng de mosterd met mayonaise en slagroom. Verdeel kleine schepjes van de saus rondom de haringtartaar. Strooi wat ge hakte peterselie over de saus. Leg op elk tartaartje een toefje peterselie. Smaakt heerlijk met warme toost van volkoren brood. j ij heeft op zijn gezicht geschreven dat 1 hij liever ergens anders wil zijn. Over- inaar niet hier. Niet op de markt, niet op [tijdstip, in de drukte, niet slenterend b kramen waar ze toch niks nodig heb- De tegenzin straalt er vanaf, schijnt het niet te merken. Ze duikt de 11 met gordijnstoffen in en voelt aan I geels. „We hébben toch al gordijnen", mpelt hij hard genoeg om voor omstan- j» verstaanbaar te zijn. Een paar lotgeno- I kijken hem met een meewarige, begrij- 'de glimlach aan. Zij dragen ook tassen met komkommers, cashewnoten en r paar sokken voor de prijs van vier. Ver langend werpt de man een blik naar de Vietnamese loempiakar. Maar dan moet hij weer achter haar aansjokken, als ze voor over in een bak met onderbroeken duikt. Hij is midden vijftig, ziet eruit of hij uit een middagdutje op de bank is gewekt om 'ge zellig' even de stad in te gaan. Gekreukelde trui, grijze broek, bruinieren slippers aan zijn voeten. Schuifelend gaan ze verder, vertraagd door een opstopping omdat twee gezette vrouwen een bekende zijn tegenge komen en - dat zal je altijd zien - precies op het smalste stuk een gezellig praatje gaan staan maken. Hoe het gaat, en met de kleinkinderen op school, en de Europese grondwet en dat Leiden de schoonste stad van Nederland is, nou, mooi niet, want in de schoonste stad van Nederland moet je toch niet constant opletten waar je je voe ten neerzet om niet in de derrie te trappen. De vrouw heeft een net iets te strak rood truitje aan voor haar rondborstige vijftig jaar. Het leidt de aandacht mooi af van de grijze wortels in haar helblonde kapsel, van de rimpels in haar nek en gezicht en van die vormeloze broek die de heupbreedte nog maar net omspant. Ze schommelt langs de groentekramen, bedenkt zich en knijpt eens in een perzik. „Kom nou", maant hij haar tot spoed. „Man, zeur toch niet zo", bijt ze hem toe. Ze zitten al jaren aan elkaar vast en zijn vast en zeker gelukkig. Hij schikt zich in zijn wekelijkse lot. Niet van harte, maar daar is zij inmiddels ongetwijfeld allang aan gewend. Het rondje gaat verder. Links af langs de notenkramen, waar ze even blijft staan om te kijken of ze iets wil kopen. „We eten helemaal nooit noten", moppert hij. „Ach man, het ruikt hier toch lekker?" Hij draait zich om, trekt een pakje shag uit zijn broekzak en moppert nog even door. „Ik ruik alleen maar vis." Anton Diedrich (fcWEKOW*»' jtePQN7^ ANNO 1980, woensdag 21 mei LEIDEN - 'Help ons! Waar moeten wij heen! Wij zijn dakloos!' Dit zijn enkele kreten afkomstig van de spandoeken die zijn opgehangen aan de gekraakte wisselwoningen aan de Van Huisweg. De bewoners van de panden, waaronder enkele jonge gezinnen, protesteren tegen het feit dat de gemeente ze zonder pardon op straat zet. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t-n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON n Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696. tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met. 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20.20 (alleen aut. ine) p/kw €56.70 p/j €216.90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt. ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementMUitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maïBvoor afloop van de abonnementsperiode, t a v afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen ae www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting 8eeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking yen gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kont u dat laten weten aan HDC Media 8V. Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17