SCHRIJVENDE LEZERS De hond is onderdeel van het gezin Huisarts is geen onderhandelaar achter een zorgloket De Lorentzschool krijgt een drie Gemeente beschermt 'Oud-Zuid' maar vergeet de bewoners Burkes is waarschijnlijk Birks Wij zitten prima op deze erfpacht Bijbelkritiek ook vanaf de kanse Anne Frank is niet vermoord Spelregels Kinderen 'breng' je naar de opvang Is Leiden opeens een sta van één vierkante kilometi Om in aanmerking te komen voor plaatsing op de pagina Schrijvende Lezers moeten le- zersbrieven zijn voorzien van naam, adres en telefoonnum mer van de auteur. Naam en woonplaats van de briefschrij ver worden - behoudens uit zonderlijke gevallen - bij de brief afgedrukt. Brieven moeten reageren op een eerdere publicatie in het Leidsch Dagblad. De bijdrage mag maximaal 400 woorden tellen. De redactie behoudt zich het recht voor bijdragen in te kor ten en/of te redigeren. Brieven van politieke partij en, gemeenteraadsleden of -fracties komen in de regel niet voor plaatsing in aanmerking. Zij hebben een ander podium waarop zij hun mening kunnen ventileren. Brieven sturen naar: redac- tie.ld@hdc.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden, of fax: 071 - 53 56 415- Minister Hoogervorst beweerde vanuit China dat er geld voor de huisarts bij komt en dat hij zich redelijk opstelt. Hij gaat voorbij aan het feit dat de werkelijke pijn voor de huisarts niet zit bij het geld maar bij de andere budgetbeheerder. De zorgver zekeraar krijgt een deel van het huisartsenbudget en gaat hier mee de zorg aansturen en voor veel geld controleren. Door die maatregel terug te schroeven zijn de meeste problemen uit de lucht. In het schokkende in terview in de Volkskrant van za terdag 7 mei fantaseert de mi nister dat hij Nederland per de creet mag regeren. Datzelfde klinkt door in de wijze waarop hij de huisartsen en de patiënt tegemoet treedt. Waar gaat het de huisarts om? Niet om de goedbedoelde pro jecten die de zorgverzekeraar voor ogen heeft zoals diabetes- zorg en ouderenzorg. Die wor den allang ontwikkeld; het gaat de huisarts om zorg voor pa tiënten in de breedste zin van het woord. Die zorg is lang niet altijd meetbaar. Mensen met klachten, met pijn, met soms ernstige ziekten. Bezorgde mensen met angst en verdriet. Hoe moet een werknemer die Vrijdag 6 mei, toen ik het bij het radionieuws hoorde, ergerde ik me er al aan, maar nu ik het ook nog in de krant lees moet ik reageren. Het gaat over de Ne derlandse ouder die het kind liever thuis zou hebben. Zelf heb ik drie jonge kinderen en heb nooit gebruik gemaakt van kinderopvang. Het stoort mij echter enorm dat in het ar tikel gesproken wordt over kin deren in de kinderopvang stop pen. Kinderen worden naar de opvang gebracht. Verder is het hele artikel zeer 'De Lorentzschool (LS) geeft slimmeriken meer aandacht' kopte de krant op 4 mei. De school zou een bovengemid deld aantal gemakkelijk lerende snelle leerlingen hebben. Niet zo vreemd, gezien het gemid delde opleidingsniveau van de bewoners van de Burgemeester -en Professorenwijk. Maar wie achter de schermen kijkt ziet dat de LS haar zelfbenoemde succes niet alleen afdwingt door toevallig in de juiste wijk gesitueerd te zijn. De school is volgens de directrice 'resultaat gericht' en dat is ook wat wij als ouders van de school ondervin den. Behoort uw kind niet tot de LS-norm, dan krijgt u het ene na het andere gesprek en krijgt uw kind het 'vriendelijke' verzoek te verdwijnen. Zo niet dan volgen er dwang, drang, in timidatie en machtsmisbruik en zelfs een (mislukte) verwijde ringsprocedure, zoals wij on dervonden. Stelletje losers, hoor ik u al den ken. Het kind kon niet meeko men en meteen heisa maken in de krant. Wij hebben twee kin deren op de Lorentzschool, een 'snelle' leerling en een 'zorgleerling', die dyslexie heeft. Een recent onderzoek in Enge land toonde aan dat 40 procent van alle miljonairs dyslectisch is. Minder snel op school, maar klaarblijkelijk wel wat in hun mars (www.bekendedyslecti- ci.nl). Aan dyslexiebeleid doet men simpelweg niets op de LS, hoewel één op de tien leerlin gen dyslectisch is. Terug naar het artikel. Volgens de heer Augustinus zag de LS de aandacht die ze heeft voor de snelle leerling beloond in een tevredenheidsonderzoek onder de ouders. Zo'n onder zoek, waar de pastoor gevraagd wordt of hij katholiek is. Ook wij werden ingeloot voor het onderzoek en gaven de school een 3. In het verslag van de LS lezen we doodleuk: 'de rapport cijfers 1, 2 en 3 werden niet ge geven'. De enquête hebben we gelukkig gekopieerd, want de LS fabriceert haar eigen werke lijkheid. Dat moet ook wel, den ken wij, omdat de LS uitge groeid is tot één van de grootste scholen van Nederland en de leerlingen niet meer alleen van uit onze 'elitaire' wijk komen. De openbare eliteschool heeft blijkbaar de nodige aantrek kingskracht op ouders van leer- Ik ben verbaasd over de plan nen van de gemeente om Oud- Züid mogelijk tot 'beschermd stadsgezicht' te maken. Het is inderdaad een prachtige wijk, die het waard is om zorgvuldig mee om te gaan. Mijn verbazing betreft het vol gende: de gemeente staat zeer welwillend tegenover de nieuw- bouwplannen van het ROC op het Lammenschanspark-ter- rein. Het ROC wil hier een schoolgebouw neerzetten van 50 meter hoog en 130 meter lang, direct aan de spoorlijn tussen Leiden Lammenschans en Alphen. Voor bewoners van de zuidpunt van 'Oud-Zuid' (Melchior Treublaan, De Sitter- laan, Kamerlingh Onnesplein, Van der Waalsstraat) betekent dit dat er op korte afstand van hun woning een groot en hoog gebouw komt te staan, waarvan de schaduw over hun wonin gen valt. Dus: veel minder di rect daglicht in huis, geen zon licht meer in de tuin en op straat en een toename van de geluidsoverlast door weerkaat sing van treingeluid tegen de wanden van het hoge gebouw. En dit terwijl het ROC-terrein zo groot is, dat het nieuwe ge bouw makkelijk enkele tiental len meters opgeschoven kan worden, waardoor buurtbewo- verpletterd wordt door een re organisatie en huilend op het spreekuur zit nog voldoende aandacht krijgen? Wat baat het de talloze kinderen die het spreekuur bevolken wanneer de huisarts moet kiezen voor het ouderenproject dat van de zorgverzekeraar prioriteit krijgt? Wat helpt het de oudere wan neer de zorg versnipperd wordt omdat diabetes behandeld moet worden in plaats van de persoon? De huisarts en de patiënt wor den gekortwiekt. De minister wil dat de zorgverzekeraar gaat bepalen aan welke categorie patiënten meer tijd besteed wordt. Door het inkomen van de arts afhankelijk te maken van het aantal consulten wordt het moeilijk tijd aan iemand te geven. Via prijsafspraken wordt bepaald welk medicijn een pa tiënt mag slikken, welke huis arts en welke specialist bezocht mag worden. Voor de broodno dige controle wordt de huisarts verplicht op de rekening aan de zorgverzekeraar te melden wat de patiënt mankeert! De 'ontzorging' gaat ten koste van al die personen, gezinnen en families waar de huisarts een relatie mee heeft. Huisarts geneeskunde is een kwetsbaar vak waarin de huisarts samen met de patiënt een weg zoekt. Dat vak wordt stuk gemaakt, een essentiële vertrouwensper soon verdwijnt. Het zou goed zijn wanneer de huisarts samen met zijn/haar patiënten de re gering duidelijk maakt dat de huidige plannen niet kunnen. De zorg is géén markt, de pa tiënt géén cliënt en de huisarts géén onderhandelaar achter een zorgloket. H.C. Moolenburgh, C.C.W. Moolenburgh-Pieper, huisartsen, Katwijk. tegenstrijdig, want later blijkt dat ouders hun kinderen wel degelijk naar de opvang bren gen, al is het 'maar' voor twee of drie dagen. Lijkt mij genoeg, of is het verboden om de rest van de week zelf voor je kinde ren te zorgen? Als ik zoiets lees, vraag ik mij altijd af of de men sen die dit soort onderzoeken uitvoeren, niets beters te doen hebben. E. Kerkvliet, Roelofarendsveen. List»0- This her* 1, wh°r Chor,l# Is who' Charlie ?odthe Blu«- bid-; lingen. Toch vindt u waar schijnlijk met de aanmelding op de LS een 'gate-keeper' als Augustinus op uw weg. Mocht u toegelaten worden, dan wordt in groep 3, is onze ervaring, streng gekeken naar de resulta ten. Hier doubleren bovenma tig veel kinderen. Groep 6 is het laatst mogelijke moment waar op teleurgestelde ouders het verwaarloosde schoolgebouw verlaten, na een gesprek met de directie. Meestal, zo is onze er varing, keren de kinderen niet meer terug op de school. Wij zijn dan ook niet geïnteresseerd in een tevredenheidsonder zoek, maar in een diepgravend onderzoek hoe de Lorentz school omgaat met haar 'resul taatgerichtheid'. Albert Einstein, zowel genie als dyslectisch, schreef: 'Onderwijs zou moeten worden gezien als een kostbaar cadeau en niet als een zware plicht'. Wat ons be treft een mooie gedachte bij het bepalen van de schoolkeuze voor je kind. CJ.T.A.A. Eppink, CJ. Postmus, Leiden. "one S3"!B.U.S w,rh CuHy-cuea. Thor a vhar Charlie "IVe Blues Play Thar again Drop A nickel m. Charlie's Dead. Charlie's Gone. Bur 3ohn Burkes Carried on. Drop A nickel in. Give The platt-er A spin. Ler's list-en To what- Chorlie Did To the Blues. ners geen overlast hoeven te ondervinden. Daar komt bij dat de gemeente onlangs heeft bepaald dat 'het dak' van Leiden op 70 meter hoogte kan komen, waarbij men 'uiteraard' rekening houdt met omwonenden. Ons is bij de nieuwbouwplannen van het ROC al gebleken dat dat loze woorden zijn. Het zou de gemeente sieren als ze niet alleen het aanzicht van de huizen in deze wijk zou wil len beschermen, maar ook op komt voor de bewoners ervan. Karen van Rooij, Leiden. Het honderdste Leidse muurgedicht, over Charlie Parker - en misschien ook over Dizzy Gillespie. Archieffoto: Hielco Kuipers In de krant van zaterdag 7 mei stond een aardig stukje over het honderdste muurgedicht in Leiden - mooi aangebracht op de gevel van het Stadsbouwhuis - over Charles ('Charlie') Par ker, alias 'the bird', de onverge telijke bebop-altsaxofonist; jong gestorven en al weer 50 jaar dood maar nog steeds voorbeeld voor gevestigde en opkomende generaties jazzmu sici. In het gedicht komt de re gel voor: 'Charlie's gone But John Burkes carried on.' J an-Willem Bruins van de Stichting Tegenbeeld (geluk wens met die mijlpaal!) vraagt zich af 'wie in 's hemelsnaam John Burkes is' en vermoedt: een jukebox? Mag ik helpen? Het kan haast niet anders of het gaat om een andere gigant uit die tijd en vriend van de Bird: trompettist John Birks 'Dizzy' Gillespie - die spetterende bopper met schuin omhoog gerichte trom pet en kikkerwangen. De dich ter heeft waarschijnlijk (mis) geraden naar de spelling van de tweede voornaam. Nog decen nia heeft Dizzy - met anderen, denk ook aan Miles Davis - op de creativiteit en inspiratie van de Bird voortgebouwd en zo ook meegeholpen om de jazz tot de plaats in de muziekcul tuur te brengen die deze ver dient. Dizzy is in 1993 overle den. Rob Louw, Leiderdorp. Ja hoor, daar is ie dan: 'Grond bedrijf Leiden moet flink ver dienen'. De Leidse burger mag nog meer gaan betalen om de ego'tjes uit de gemeenteraad te strelen. Toen het plan in de krant werd geopperd om de erf pacht af te schaffen en de be woners de grond te laten kopen voelde ik al aan mijn water dat dit hoge kosten met zich zou meebrengen, daaraan gekop peld de berichten over de grondprijzen op het oude slachthuisterrein en mijn ergste vrezen zullen bewaarheid wor den. Het stuk in het LD van 29 april laat zien dat er een nieuwe melkkoe gezocht en gevonden is. Nu wonen wij in een koophuis in de Stevenshof (op erfpacht) en de gemeente gaat er klaar blijkelijk vanuit dat de hele Ste venshof even een x-aantal dui zenden euro's per perceel gaat ophoesten om alle leuke nieu we plannen van de gemeente te financieren. Nou, niet dus. Wij zitten prima op deze erfpacht. Dit is een overeenkomst aange gaan door twee partijen en er zullen dus altijd twee partijen nodig zijn om de overeenkomst te veranderen. Daarbij komt nog eens dat een groot deel van de bewoners echt niet zomaar die duizenden euro's heeft lig gen. Een nieuwe hypotheek er voor afsluiten of de oude verho gen, daar pieker ik niet over. Nee, gemeente Leiden, als jullie je inwoners serieus nemen dan gaan jullie er niet zomaar van uit dat de verkoop van de erf pacht en andere stukken grond zoveel opbrengt dat alle te grootse plannen even geregeld kunnen worden. E. van Dijk, Leiden. De gemeente Leiden valt onbe hoorlijk bestuur te verwijten. De afschaffing van de honden belasting per 2005 is de kluif waarop hondenliefhebbers hebben toegebeten. De laatste drempel om over te gaan tot een ondoordachte aanschaf van een hond is geslecht. Hoe veel hondjes zijn er inmiddels aangeschaft omdat het zo leuk is voor de kids?! Om deze beleidsfout te corrige ren en te camoufleren, volgen vervolgens rigide en repressieve maatregelen die onze trouwe viervoeters treffen in het diepst van hun natuur en aard. De hond is onderdeel van het gezin (voor hem de roedel, waarin hij zijn plaats heeft leren kennen). Als de roedel gaat zwemmen, zwemt hij mee; als de roedel gaat ballen, balt hij mee; als de roedel in het park gaat rennen, rent hij mee. Hij is onderdeel van het sociale ge beuren, met een baas, bazin, kinderen, andere huisdieren en soortgenoten. Die hond (ooit een wolf) is 'born free' en heeft alle ruimte nodig om zich te kunnen ont wikkelen tot een, aangepast, so ciaal dier. Vijf kilometer ruimte om zich uit te leven is een mini mum per dag. Wil je dan zo'n beest gaan beperken in zijn be wegingsvrijheid en hem degra deren tot een bozig, gefrus treerd, volgevreten en uiteinde lijk agressief haardkleed? Nee dus! Onze honden, onderdeel van onze roedel, hebben dezelfde rechten en plichten als wijzelf: Wij hebben het recht te gaan en staan waar we willen en hetzelf de is geldig voor allen binnen onze roedel. Als de roedel in het park vertoefd, is de hond daar dus bij. De alpha-teef (baas van de roedel) ruimt na afloop de blikjes, de flesjes, de pakjes en eventueel de onverhoeds gela ten drol op, zulks om vooral geen sporen van het bezoek achter te laten. (Iedere hond weet dat, het zijn gedegenereer de mensen die het vergeten). Dusdoende zal niemand enige hinder of bezwaar ondervinden van onze vrolijke rakkers! Gemeente Leiden: Denk nog eens heel goed na, voordat we straks echt een 'hondenpro bleem' hebben of krijgen. Namens die vrolijke viervoeters op het plein en hun bazen. C.S.van Dobben de Bruyn, Leiden. Met groeiende verbazing en er gernis, las ik in het L.D. van 7 mei het artikel met kleurenfoto over het klaarstomen van Lei den als 'schoonste' stad van Nederland. Wat mij het meest verbaasde was het gebied van een vierkan te km en dan ook nog in de bin nenstad. Waar zijn ze met het promoten van Leiden nou toch mee bezig? Een vierkante kilo meter? Is Leiden opeens een stad van een vierkante kilome ter geworden? En moeten daar 15 Rotterdammers voor naar Leiden komen? Ik heb nog nooit zoiets belachelijks ge hoord. Ook vind ik het een re gelrechte belediging voor de mensen van de Leidse n gingsdienst die dag in da hun best doen om Leide zijn 'totaal' schoon te h Om steeds maar weer h zwerfafval dat buiten de ners wordt geplaatst (dos stadsgenoten) op te ruin Daar komt geen foto ove krant. Tot slot hoop ik dat de ju wat verder kijkt dan diee vierkante kilometer, wan mijn mening verdienen! en de Leidenaars deze (nog) niet. In het Leidsch Dagblad van 9 mei stelt J. Slavenburg dat gelo vigen vanaf de kansel vrijwel niets te horen krijgen over ont dekkingen die gedaan worden in de (bijbel)wetenschappen. Slavenburgs opmerking is ech ter onjuist. Al in de tweede helft van de negentiende eeuw kwam er vanuit Leiden een (protestantse) theologische be weging op gang die juist het ge wone kerkvolk zoveel mogelijk op de hoogte wilde brengen van de historische bijbelkritiek. Theologiestudenten leerden aan de theologische faculteit van de Leidse universiteit dat wonderverhalen in de bijbel niet echt gebeurd konden zijn. Wonderbaarlijke gebeurtenis sen werden beschouwd als strijdig met de menselijke erva ring en met de natuurwetten. Theologie moest, in de ogen van toenmalige Leidse theolo gen, kunnen meekomen met natuurwetenschap, en daarom ontdaan worden van alle bo vennatuurlijke elementen. Wie denkt dat deze theologie, die door tegenstanders al gauw 'moderne theologie' gedoopt werd ('modern' was in de ne gentiende eeuw een negatieve term, zoiets als 'van voorbij gaande aard'), binnen de mu ren van de universiteit bleef, komt bedrogen uit. Predikanten die behoorden tot deze richting wilden gelovigen zo goed mo gelijk op de hoogte brengen van de nieuwste theologische ont wikkelingen. Dat deden ze on der meer van de kansel. Om een voorbeeld te geven: op zondag 12 januari 1862 pro beerde predikant Jan Hendrik Maronier zijn Leidse geh; van te overtuigen dat heil onderzoek van de bijbel d grootste belang was. Marj typeert de bijbel als een ij lijk boek, door mensen gi ven en met menselijke gel ken. De bijbel moet net a der ander historisch doei op wetenschappelijke wij worden onderzocht. Volg Maronier is het van groo! lang dat predikanten gein ervan overtuigen dat zeo wetenschappelijk veranti manier gaan geloven. Aft dan namelijk zal het gelo gewassen zijn tegen de m ne wetenschappen. Ondi Paulijnse motto 'onderzo dingen, behoud het goec spoort Maronier zijn put aan de bijbel op zelfstani wijze te onderzoeken. Da dienen gelovigen in hete houden dat het beter is q twijfelen dan de meest o: klaarbare zaken te gelova kei en alleen omdat ze in bel staan. Uit dit voorbeeld valt op; ken dat al in de negentig eeuw door predikanten* ge openbaarheid werd ge over de ontwikkelingen h de theologische en histoi wetenschap. Sterker nog kanten spoorden hun pu aan hun geloof aan te pa aan wetenschappelijke 0 kelingen, om te zorgend geloof niet achterhaald» ken. Mirjam Buitenwerf-van di len, promovendus theoloj faculteit Universiteit Anne Frank is in het concentra tiekamp Bergen-Belsen niet vermoord, zoals Hans Polak schrijft in zijn artikel van vrij dag 13 mei 2005. Daarin gaat het over het doorbreken van het stilzwijgen van Celine Po lak-Spier, een klasgenootje van Anne Frank. Dat Anne Frank zou zijn omge bracht, blijkt een hardnekkig misverstand te zijn. Anne Frank is in maart 1945 overleden aan vlektyfus, evenals kort daarvooï haar zusje Margot. Wijlen Janny Brandes-Brilleslijper was erbij toen Anne Frank stierf. Janny Brandes leerde haar kennen in kamp Westerbork en zat later met haar in Auschwitz en ten slotte in Bergen-Belsen. Bran des heeft haar relaas over die gebeurtenissen vele r teld op de radio, televisie vooral aan scholieren. Trouwens, Bergen-Belsi geen vernietigingsk ren geen gaskamers. E Belsen moest voor buite se joden fungeren als 'Aij haltslager', zoals de Duit dat eufemistisch noem 1944 werd Bergen-Belse 'oord' waarin talloze joi' gronde gingen; alleen all eerste drie maanden var zijn er 50.000 door hong vuiling of ziekte omgeko Anne Frank was daar kort voor de bevrijding* din kamp op 15 april 1945. Jemke van De honden pikken het niet, lieten ze weten op het Stadhuisplein. Archieffoto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16