zich zorgen» om sneltrar LEIDEN REGIO Dirk van Eck-Stichting presenteert jaarboek Wijk maakt Duur onderzoek naar telefonische bereikbaarheid 'Nederlandse macht sijpelt weg in bureaucratie' Rustig in Keukenhg door koud vooijaa Katwijkse clubs mog hun wensen realisere Toeristenmarkt Katwijk groter Aanhoudingen na mishandelingen Postcodeprijzen in Parsstraat Katwijk Noordwijk staat grond af aan buur CORRECTIE EUROPESE GRONDWET: VOOR OF TEGEN? Vrees voor verlies van groen Ontuchtverdachte hooi" werkstraf tegen zich eis katwijk - De jaarlijkse toeris tenmarkt in Katwijk wordt dit jaar flink uitgebreid. Waar voor heen de markt zich uitstrekte over de Princestraat, Voorstraat en Badstraat, staan nu ook in de Voorstraat (vanaf het Noord einde) tijdens de zomerse dins dagen diverse kraampjes. De Katwijkse toeristenmarkt be staat al 32 jaar. De markt is er dit jaar vanaf 28 juni op acht di- nasdagmiddagen en -avonden. Elke week staat de markt in het teken van een thema. Variërend van 'Kunst in Katwijk' tot aan 'Katwijk in Beweging'. noordwijk - De politie heeft onlangs vijf aanhoudingen ver richt van Noordwijkse jongeren die verdacht worden van mis handeling van een 18-jarige Katwijker op de Grent. Die mis handeling vond plaats in de vroege ochtend van de bevrij dingsdag. De Katwijker liep let sel in het gezicht op. De vijf ver dachten zijn tussen de 16 en 18 jaar. katwijk - Zes bewoners van de Parsstraat in Katwijk zijn vorige week in de prijzen gevallen bij de Postcode Loterijshow. De prijzen liepen in sommige ge vallen op tot 25.000 euro. Een van de zes gelukkigen kreeg ook een auto. Wanneer de uitzen ding is van de Katwijkers, is nog niet bekend. Morgen is er op Nederland 2 een uitzending van de Postcode Loterijshow. katwijk - Katwijk krijgt een nieuwe wijk met ongeveer 550 woningen aan de noordkant van Rijnsoever. Dat is mogelijk nu de gemeenteraden van Kat wijk en Noordwijk akkoord zijn gegaan met een grondruil in het zogenoemde Tussengebied. Katwijk krijgt wat extra grond van Noordwijk en legt daarvoor 2,2 miljoen euro op tafel. Deze week werd duidelijk dat de twee buurgemeenten het na jaren onderhandelen eens zijn. Een paar jaar geleden liep een over eenkomst op het laatste mo ment spaak, omdat de Noord wijkse politiek vond dat Katwijk te weinig betaalde. In het artikel over de actie van Milieudefensie voor schonere lucht in Leiderdorp in de krant van donderdag staat dat 'steeds meer' Leiderdorpse leden van Groenlinks tegen de bouw van een school langs rijksweg A4 zijn. Dat wekt de indruk dat het om veel mensen gaat, terwijl het 'maar' vier personen zijn. Zij zijn onlangs lid geworden van de lokale afdeling, die on geveer vijftig leden telt. zaterdag 21 mei 2005 leiden - De Dirk van Eck-Stichting pre senteert donderdagavond 26 mei om acht uur haar jaarboek 2004 in de tuin- zaal van café-sociëteit De Burcht. Daar naast is er een programma dat geheel in het teken staat van de geschiedenis van de Nederlandse Rotogravure Maat schappij (NRM). Deze in 1913 opgerich te Leidse uitgeverij en drukkerij was tot haar sluiting in 1973 één van de toon aangevende grafische bedrijven in Ne derland. De avond biedt gelegenheid om aan de hand van jubileumboeken, foto's en filmmateriaal kennis te maken met een belangrijke episode uit het Leidse drukkerij- en uitgeversverleden. Het Jaarboek 2004 staat grotendeels in het teken van de Leidse vrouwenge schiedenis met artikelen over vrouwen arbeid in de Leidse zoutkeet in de perio de 1750-1850, arbeid van Leidse vrou wen in fabriek en werkplaatsen in de pe riode 1800-1910 en de Leidse Werkgroep Vrouwengeschiedenis en onderzoek naar Leidse vrouwen in de periode 1976- 1991. Daarnaast is er aandacht voor kin dermoord in Leiden in de periode 1546- 1791 en de geschiedenis van het Volks gebouw aan de Herengracht 32-34. De NRM werd op 12 april 1913 opge richt. Het bedrijf was gevestigd aan het Galgewater. De sterke groei van de NRM in haar beginjaren leidde in 1927 tot de tegenwoordig betreurde sloop van het geboortehuis van Rembrandt van Rijn. Het fabriekspand moest na sluiting in 1973 plaats maken voor woningbouw. In 1968 trad de NRM toe tot het VNU con cern in Haarlem. Vanaf dat moment werden steeds meer werkzaamheden naar Haarlem overgeheveld. In 1971 werd de eigen uitgeverij opgeheven en werden er 150 werknemers ontslagen. De overgebleven werknemers gingen in Haarlem aan de slag, waarop in 1973 het doek definitief viel voor deze Leidse on derneming. De Dirk van Eck-stichting is in 1987 op gericht. De stichting stelt zich ten doel om de sociaal-economische geschiede nis van Leiden te bestuderen en de re sultaten daarvan in boek, beeld en ge luid te publiceren. Sinds 1989 geeft de stichting een Jaarboek uit met artikelen die een licht werpen op de woon-, werk en leefomstandigheden en de emanci patiestrijd van arbeiders en vrouwen. Ook wordt aandacht besteed aan het doen en laten van de bestuurlijke en in dustriële elite van de stad. Een universiteitsverslaggever heeft het maar makkelijk. Vorige zomer schreef ik voor de krant een verslag over de vraag wat wij van het Nederlands voorzitterschap van de EU mochten verwachten. Het was Euro pese Grondwet voor en na. Maar ja, het blij ven intellectuelen, dus alle voors en tegens werden uitgebreid gewikt en gewogen. Dus heb ik wel een hoofd vol feiten, maar valt er voor 'ja' net zoveel te zeggen als voor 'nee'. Wel weet ik dat de universitaire docenten en de studenten het Nederlandse perspec tief allang hebben verlaten. Zij zien een goe de toekomst voor de afgestudeerden in Eu ropa. De eenwording is onvermijdelijk, met of zonder Grondwet. Mijn kinderen zullen Europeanen zijn, of ze dat nu leuk vinden of niet. Ooit zei een vriend tegen mij: 'Als je op de Zangeres zonder Naam lijkt, kun je maar beter van haar muziek houden'. Zo is het ook met Europa. Het lijkt erop dat een 'nee-stem' net zo vali de is als een 'ja-stem'. Voor veel lezers zal dat niet anders zijn. Op allerlei plekken in de regio wordt dezer dagen gedebatteerd over de Grondwet. Als twijfelende redacteur zoek ik inzicht, voor mezelf, maar ook voor u. Op naar de Pieterskerk dus, voor een debat met nieuwe feiten! De voorstanders De sterkste indruk maakt Kathalijne Bui tenweg. Zij houdt het publiek voor dat de EU nu een ondemocratische macht is, waar de nationale ministers en de eu rocommissarissen het voor het zeggen hebben. De Grondwet maakt democrati sche controle mogelijk. Het Europese Parlement krijgt wetgevende bevoegd heden. Nederlanders moeten niet den ken dat zij criminaliteit, milieuvervuiling en asieltoerisme met nationale wetge ving effectief kunnen bestrijden. Een transparantere EU kan dat wel. De min ste indruk maakt Hans van Baaien, die zijn gehoor voorhoudt dat hij 'niet tot Europa bekeerd is, maar een beslissing heeft genomen'. Minister Bot doet zijn best, als hij zegt dat in Azië en Amerika 'het geloof in eigen kunnen tastbaar in de lucht hangt' en dat Europa daar een tegenwicht aan moet bieden'. Veel in- dmk maken zijn woorden niet: bij deze jonge, zelfverzekerde studenten hangt Debat over de Europese Grondwet Waan Pieterskerk, Leiden. Organisatie: Leidse studieverenigingen en studentenvereniging Minerva. Sprekers: minister Bot van Buitenlandse Zaken, europarlementariër Kathalijne Buitenweg (Groenlinks), Tweede-Kamerleden Harry van Bommel (SP), André Rouvoet (Christenunie) en Hans van Baaien (WD), lijsttrekker Sammy van Tuyll van Serooskerken van de partij Democratisch Europa. Publiek: hoofdzakelijk studenten in een bomvolle kerk. Opzet: Minister Bot zet de toon met een toespraakje (vóór Europa), daarna geven de sprekers aan de hand van twee stellingen hun opinie en beantwoorden vragen uit de zaal. het geloof in eigen kunnen al even tast baar onder de gewelven van de Pieters kerk. De tegenstanders De sterkste indruk maakt Sammy van Tuyll. Nederland raakt macht kwijt en krijgt daar geen controle voor terug. Die 'sijpelt weg in de Europese bureaucratie. Het klopt niet en dat voelen de burgers'. „Stem dus tegen de Grondwet voor een beter Europa." Ook André Rouvoet heeft een helder betoog. Hij is vóór samen werking, maar tégen overdracht van na tionale bevoegdheden. Een 'ja' riekt hem teveel naar een schoolreisje: 'we weten niet waar we naartoe gaan, maar het wordt vast heel leuk'. Van Bommel wil een pauze in de Europese integratie. „De vijfentwintig landen moeten eerst naar elkaar toegroeien en aan het eind ligt dan misschien een grondwet in het verschiet." Conclusie Buitenweg heeft goede argumenten, maar de prijs gaat toch naar de tegen standers. Er is ook nu al integratie, Gijs de Vries is ook nu effectief als 'antiterro- risme-tsaar'. Alles wat wij van de EU wensen, krijgen we. Waarom verder gaan? Toch blijft Buitenwegs uitspraak hangen dat de EU 'disfunctioneert' en de burgers de komende jaren verder van zich zal vervreemden. Van een naar el kaar toegroeien van deze partijen, zoals Van Bommel verwacht, komt dan niet veel terecht. De tevredenheid over het telefonisch contact met de gemeente daalde on der de burgerij van 80 procent in 2003 naar 77 procent in 2004. Dat staat in het Burgerjaarverslag 2004. Zoals een goed burgemeester be taamt, belooft Henri Lenferink beter schap. Dus gooide hij er maar eens een onderzoekje tegenaan. De kos ten? Slechts 13.000 euro. Het onderzoeksbureau Efdrie deed van eind januari tot eind februari dit jaar onderzoek naar de telefonische dienstverlening bij zeven gemeente lijke diensten, de concernstaf en de griffie. Daaruit blijkt dat Leiden goed scoort op het criterium dat de tele foon na uiterlijk vier keer overgaan wordt opgenomen: gemiddeld ge beurt dat binnen 3,2 keer. De beller krijgt dan niet altijd een ambtenaar aan de lijn, het kan ook gebeuren dat er een antwoordapparaat aanstaat of dat er wordt doorverbonden. Tijdens de openingstijden van de af delingen werden bijna alle gepleegde telefoontjes (telefonische benaderin gen, heet dat in onderzoekers- en ambtenarentaal) beantwoord: 97,1 procent Volgens het bureau zijn de informatie over de verschillende diensten en de servicepunten van de gemeente, de telefoonnummers en de openingstijden goed te vinden op internet en in de Wegwijzer voor Lei den. Aan sommige onderdelen zoals bij voorbeeld 'begroeting', 'afhandeling van telefonische contacten', 'terug- belbelofte' en een 'actueel digitaal te lefoonboek", kan de gemeente nog wel wat extra aandacht besteden. Hiervoor is een plan van aanpak op gesteld. Zo wordt er een telefoonpro tocol opgesteld. En vanaf 2006 wordt er jaarlijks een gemeentebreed on derzoek uitgevoerd naar de telefoni sche dienstverlening. Dat is ongetwijfeld weer kassa voor het onderzoeksbureau. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Schadelijke duiven Duiven kunnen ernstige schade ver oorzaken aan monumenten. Waar zij rusten, deponeren zij hun uitwerpse len die in combinatie met nesten en kadavers oude huizen en gebouwen flink kunnen beschadigen. Regulering van de duivenpopulatie via gecontro leerd voedselaanbod en geboortebe perking in combinatie met het ver minderen van de mogelijkheden om elders te nestelen, is de enige effectie ve oplossing. Dat schrijft de Rijks dienst voor Monumentenzorg in een nieuwsbrief aan alle gemeenten in Nederland. Volgens de Rijksdienst veroorzaken de duiven meerdere soorten overlast. Uitwerpselen, dode duiven en nesten veroorzaken verstopte hemelwateraf- voeren en goten. En dat kan leiden tot overstromingen en lekkages. Deze zorgen vaak voor ernstige vervolg schade aan gebouwen. Daarnaast vervuilen de uitwerpselen gevels en daken en bevat de poep fosforzuur en zwavelzuur die steen, koper, zink, lood en verflagen aantasten. Ook kunnen vervuilde goten spiegel glad worden waardoor gevaarlijke si tuaties ontstaan voor monumenten- wachters en onderhoudswerkers. Tot slot kan inademen van organisch ma teriaal uit duivenveren en duiven- poep een duivenmelkerslong veroor zaken. Die leidt tot plotselinge koorts, hoesten, kortademigheid, een druk kend gevoel op de borst en spierpijn. Het voornaamste wapen tegen te veel duiven is de regulering van de popu latie, meent de Rijksdienst. Het inzet ten van duivenverblijven met gecon troleerd voedselaanbod en geboorte beperkende maatregelen is een effec tief gebleken middel. Daarnaast moet de stad goed worden schoongehou- den. Om te voorkomen dat de duiven zich elders nestelen zijn draden en een elektromagnetisch pulssyteem het meest geschikt. Er schort bij de ambtenaren in Leiden nog het een en ander aan hun gedrag aan de telefoon. 'Begroeting', 'afhandeling van telefonische contacten' en 'terugbel- belofte' moeten beter. Archieffoto: GPD „De gemeente Leiden heeft geen vast beleid op dit gebied. Wel worden sommige gebouwen, zoals het stad huis, voorzien van stalen punten om duiven te weren", laat een woord voerder weten. Eric-Jan Berendsen door Silvan Schoonhoven leiden - Een aantasting van park Cronesteyn, een brug die 'een enorm gevaarte' vormt over het Rijn Schiekanaal, het verdwijnen van het park langs de Melchoir Treublaan en een onveilige fiets- tunnel onder de Lammenschans- weg. De Vereniging Professoren en Burgemeesters wijk heeft veel zorgen over de inpassing van de Rijn Gouwe Lijn (RGL) in haar wijk. Thomas van Duin van de ver eniging vindt dat het bureau dat de ontwerpen heeft ge maakt zijn keuzes onvoldoende onderbouwt. In een brief aan de gemeenteraad komt de voor zitter met dertien zorgpunten en wenst hij de raad 'veel wijs heid rond dit controversiële megaproject'. Dit jaar moet de gemeenteraad zich uitspreken over de inpas sing in de Leidse binnenstad van de sneltram. Die gaat in 2010 rijden tussen Gouda, Al phen en Leiden-west. Om ruimte te maken voor de tram op het bestaande spoor tot station Leiden Lammen schans, moet het dijklichaam van de trein worden verbreed en verhoogd. Van Duin dat dit ten koste gaat vani men en het groen langs de chior Treublaan, waardo park-functie verloren Langs Cronesteyn gaat h dere dijklichaam mogeli koste van de noordrand polderpark. Ook het traject over de menschansweg roept vrag bij de wijkvereniging. Om on tram door de groene mii berm gaat lopen, moete men worden gekapt. Een rail door de middenbero in eist veel verkeerslichten i kruisingen. Dat levert vi 'v( de vereniging veel wacht nc en door-rood-rijders op e" vendien wordt het m« ij om de weg over te stekeon fiets- en voetgangerstuniu e der de Lammenschanswe dat laatste probleem nii omdat de hellingsbanen të zijn in te passen. Het is o gelijk om de hellingen zo; leggen dat ze van alle k zonder omrijden zijn 1 deren, schrijft Van Duin. er de lengte van de tunnel te 'er gevoel van veiligheid in V roc drang komen, zeker als et bovengrondse oversteek) d als alternatief wordt gebod i usse - Keukenhof heeft minder bezoekers getrokken dan vorig jaar. In totaal passeerden zo'n 700.000 bezoekers de kassa's van de Lissese bloementuin, die gisteren voor het laatst dit sei zoen open was. Vorig jaar be zochten 770.000 belangstellen den Keukenhof. Nederlanders, maar ook nog steeds veel Duit sers, Fransen en mensen uit omringende landen vormden de belangrijkste groep. Bezoe kers uit Aziatische landen als China zijn in opkomst. Het koude vooijaar wordt door salesmanager K. Hoogland van Keukenhof aangewezen als hoofdoorzaak van de wat lagere bezoekersaantallen. „Dat zie je onmiddellijk terug in het be zoek. Het corsoweekeinde was bijvoorbeeld echt een topweek- einde want toen was het ook nog eens mooi weer. Maar we zijn wel tevreden met 700.000 bezoekers. Het is niet zo dat er sprake is van een gestaag da- dan Hooj I lend bezoek want we bi wel meer bezoekers dan jaar geleden", aldus H< Naast het koude voorjaaii ook de dure euro een rol. al voor Amerikaanse bezo1 speelt dat volgens Hoi een rol. Ook de slechte mische situatie speelt m«D Opvallend was wel de toe211 van het aantal Chinese b m kers. Weliswaar gaat he zo'n twee tot drie proce de bezoekers maar 1 Hoogland is die markt int n mende mate interessant. I,ei gelopen winter stond Ke hof om die reden in Chif een toeristische beurs, jaar geleden hadden we uit een of twee Chinese jaa jes. De Chinezen kunnen m keiijker reizen en willend' graag. We krijgen ook me e lefoontjes van touroj Maar het kan best nog duren voordat het echt on le te aantallen gaat. den haag/leiden - De 41-jarige Leiderdorper die zich gisteren bij de Haagse rechtbank moest verantwoorden wegens on tucht, ging naar eigen zeggen 'heel vrij' met zijn dochter en stiefdochter om. De meisjes zelf gaven een minder positieve omschrijving van de manier waarop de verdachte met hen omging. Zij deden aangifte van ontucht. Gisteren hoorde de man 240 uur werkstraf en een half jaar voorwaardelijke cel straf tegen zich eisen. Zijn 12-jarige dochter was in mei 2004 compleet overstuur nadat zij een weekend bij haar vader had doorgebracht. Tij dens een stoeipartijtje in zijn toenmalige huis in Leiden zou de verdachte zich aan het meis je hebben vergrepen. Ook haar halfzusje zou (in 1996) door de man in Leiden zijn betast. Zij was destijds ook 12 jaaro; P' De verdachte ontkende dfelr tijgingen ten stelligste. H wel toe dat hij af en to* beetje vree' met zijn 'op een kinderlijke maniei stiefdochter, die 4000 smartengeld eist, had v de verdachte alleen maa gifte gedaan omdat ze ié op geld. Maar volgens de officia justitie was er wel degeli noeg bewijs waaruit des van de verdachte bleek. I zijn stiefdochter de o destijds in haar dagbr schreven. De officier vindt een w en een voorwaardelijk ges rf nisstraf op hun plaats, naast meent zij dat het tengeld moet worden toe|n~ zen. De rechtbank doet tf( twee weken uitspraak. katwijk - Katwijk kan de huis vestingswensen van enkele sportclubs en welzijnsorganisa ties inwilligen. Het tekort van 880.000 euro zal vermoedelijk uit de begroting en de reserve potjes worden betaald. Daar naast onderzoekt de gemeente of het economisch haalbaar is om verenigingen zelf de ac commodaties te laten beheren. De politiek heeft het licht voor de uitvoering van de plannen, die naar schatting elf miljoen euro kosten, op groen gezet. De commissie financiën moet volgende maand formeel nog instemmen met de financiering iel Wilfred Simons Minister Bot opende het debat in de Pieterskerk met een oproep om 'niet cynisch en niet bang' te zijn. Foto: Mark Lamers «•1! nu ttin De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14