van lens en laseringreep BINNENLAND 2 'Over aantal jaren heeft meerderheid een allergie' Bril wint het Verstandelijk gehandicapte schiet tekort als ouder en diploma ropouts' Meer dan helft vrouwen baalt van de menstruatie Aanhanger met varkens omgeslagen Ruzie over bloemen op graf geliefde Ministerie en EVO werken aan minder vrachtwagens WW'ers aan slag in rampgebied tsunami vrijdag 20 mei 2005 stel te zien. voorzitter De Boer ikforce Jeugdwerk- ril elk jaar tiendui- loze jongeren zonder an een baan helpen. orjj pouts moeten aan n ze moeten aan het hij gisteren. De Task- ebje 3r de overheid in het epen om de snel toe- in* werkloosheid onder ante pakken. „Jaar- en er zo'n 40.000 jon- hun vmbo-opleiding. jinnen er 15.000 op- rdoor er jaarlijks der diploma blij- De Boer. luw brand itiebureau ter - In het poli- liddenbeemster in id is in de nacht tg op donderdag iroken. De brand is tfjk aangestoken. Het p flinke schade op leugel en de ingang. denkt dat de brand oudt met een brand >en vlogen op de bin- van hetzelfde bureau s en een busje in 4 lescherming rit zwijntje 1 - Het witte zwijntje »kje op de Veluwe 9e bescherming te- die de Partij voor de gewild had. Vol- •osbeheer wordt er root aantal zwijnen omdat de popula- is. „Gezien de kleur jetje is de kans groot de loop komt", al- irdvoerster. De big- '1de zwijnen wor- gesproken gebo- lichtbruine ge- 'it. De nieuwe op- •ner van de Velu- ïwit met een paar ingingen irp onzeker H - De omstreden be- n op subsidies van e Blijdorp en vele an- lingen in Rotterdam el zeker niet door. ouder Janssens heeft N1 politieke steun voor Alleen zijn eigen par- achter. Hoe groot de Cll tegen het subsidie- s eek gisteren tijdens de missie. Daar toonden de oppositiepartijen ritisch, ook coalitie- >efbaar en CDA ble- murwbaar. Vooral het 11 fel uit de hoek en et plan van tafel werd neieren cotinevrij - Kippeneieren uit zijn nicotinevrij. Dat le Productschappen en Eieren (PVE) gis- 'yAtgebreid onderzoek, fcaar ministerie en de ipectiedienst (AID) eind maart een on- lar illegaal gebruik - Uk giftige nicotine in v{; eehouderij. De kip- 1 zouden het gif bij 1 legale, goedwerken- tieven gebruiken om ;e kippenparasiet e bestrijden. Ondui- welk effect het nicoti- ik heeft op de eieren J lenvlees. aag voor 11 atie wiet jini1 Lilia Een meerderheid in gemeenteraad is ;alisering van de nederwiet en de le- e 0 in door 'de voordeur' p hops. De politiek ogstwaarschijnlijk r, n iter Deetman opdra- te dragen bij kabinet Kamer. Tot dusver agse raad geen voor legalisering van de cannabis. Maar bin- ieke Partij Scheve zijn de verhoudin- lerd. Deetman liet op le gelegenheden en weer weten niets amsterdam/anp - Niezen, jeuk, eczeem, tranende ogen. Er hoeft maar even een kat, gras pol of stofmijt in de buurt te zijn, of het gaat al mis. Schat tingen geven aan dat 30 tot 40 procent van de Nederlandse bevolking last heeft van een al lergie, vaak in combinatie met astma. Volgens het Astma Fonds zal het percentage de ko mende jaren fors stijgen. Het fonds verwacht dat over, pakweg, vijftien jaar meer dan de helft van de bevolking aan een allergie zal lijden. „Het wordt dan normaal. Je wijkt af als je niet allergisch bent", zegt woordvoerder erends. Het Ast ma Fonds houdt morgen en overmorgen voor het eerst een allergiebeurs in de RAI in Am sterdam. Allergieën horen bij de westerse levensstijl. Hoe dat komt? De wetenschappers hebben er geen eenduidig antwoord op. Nederlandse kinderen groeien op in schone, bacteriearme huizen. Ziekteverwekkers krij gen weinig kans. De gezinnen zijn klein, zodat ook de besmet tingskans kleiner is dan in niet- westerse landen. De aangeboren afweer tegen bacteriën en ziektekiemen ver dwijnt naarmate pasgeboren kinderen opgroeien. Behalve bij kinderen die op een boerderij wonen, of baby's die tijdens hun eerste levensjaar naar de crèche gaan. Volgens Berends komt bij die groepen minder al lergie en astma voor. En ook al lijkt allergie een luxe aandoening, leuk is het volgens Berends zeker niet. „Jeuk kan erger zijn dan pijn. Een aanval van benauwdheid voelt alsof er een hele dikke man bovenop je borstkas gaat zitten. We hebben er net een televisiespotje over gemaakt. Kinderen die onder de uitslag zitten, kunnen daar door sociale problemen krijgen. Ze worden minder geknuffeld of vinden moeilijk vriendjes." Soms helpt het om de woon omgeving van een allergie-pa tiënt goed schoon te houden en bijvoorbeeld speciale hoezen om de bedden te doen. Stof en stofmijt kunnen zich er dan minder goed nestelen. Maar meestal moet de patiënt daarbij ook nog langdurig medicijnen slikken, regelmatig met zware bijwerkingen. Ouders zijn vaak wanhopig en zoeken hun heil in allerlei alter natieve behandelmethoden. Zo zijn er natuurstenen te koop die geneeskrachtige eigenschappen zouden bezitten. Fabrikanten storten zich op de productie van apparaten ctie de lucht zouden reinigen. Het Ast ma Fonds probeert mensen voor te lichten over de feitelijke werking van de voorzieningen. Berends: „Iedereen is vrij om te kopen wat hij of zij wil, maar wij willen duidelijk maken dat er geen wetenschappelijk be wijs is dat stenen helpen." De beurs wordt dit weekeinde voor het eerst gehouden. Be zoekers kunnen er informatie vinden over alles wat met aller gieën te maken heeft. Het Astma Fonds houdt mor gen ook een symposium in de RAI. De organisatie verwacht ongeveer drieduizend bezoe kers. Promovendus: Scherptediepte minder groningen/gpd - Contactlen zen, laseroperaties en geïmplan teerde lenzen leveren een min der goed zicht op dan de aloude bril. Dat blijkt uit promotieon derzoek van oogarts Ying-Khay Nio aan het Universitair Medisch Centrum Groningen. De technieken leveren welis waar een scherper beeld op maar de scherptediepte kan minder worden. Bovendien is het de vraag of het netvlies en de hersenen berekend zijn op zulke onnatuurlijk scherpe af beeldingen. Nieuwe lasertechnieken en oogoperaties maken het moge lijk afwijkingen in het oog te corrigeren. Die afwijkingen ko men meestal doordat het oog van nature allerlei subtiele 'fou ten' heeft waardoor zich geen perfect brandpunt voor lichtstralen vormt. De beeld kwaliteit van het oog gaat dan achteruit. Door deze afwijkingen bij te schaven met de laser of door een kunstlens in het oog te zet ten, komt het brandpunt weer netjes in het midden. Door die optische afwijkingen weg te ha len, krijgt de patiënt veel scher per zicht. „Maar scherper is niet altijd be ter", waarschuwt Nio. De opti sche afwijkingen blijken wel de gelijk functioneel te zijn. De scherptediepte kan achteruit gaan. „Daardoor zien mensen maar op één afstand scherp", zegt Nio. „Alles daar vlak voor of vlak achter is vrij wazig. Dat is erg onhandig in het da gelijks leven." Jonge mensen kunnen dit verlies nog corrige ren door de lens aan te passen of door het oog eraan te laten wennen. Maar dan nog kan het tot klachten leiden. Bij oudere mensen is het oog vaak niet meer in staat zich te aan te pas sen. Een ander probleem is dat het oog en de hersendelen die het zicht verwerken, zich tijdens de evolutie juist hebben aangepast aan een minder gedetailleerde afbeelding van de buitenwe reld. De hersenen raken in de war van een te scherp beeld. Een van de mogelijke gevolgen is de zogeheten onderbemon stering. Een voorbpeld daarvan is het verschijnsel dat wielen van een rijdende auto of trein schijnbaar achteruit draaien terwijl de auto echt vooruit gaat. De hersenen zijn dan niet opgewassen tegen de overvloed aan informatie. Nio trekt zijn conclusies na oogmetingen bij gezonde proefpersonen in het UMCG en bij patiënten die een oogopera tie hadden ondergaan voor bij ziendheid of staar. Bovendien heeft hij metingen verricht aan ogen die niet scherp zijn gesteld, van brildra gers. Nio vergeleek ook een aantal technieken voor de behande ling van bijziendheid, zoals de bril, harde en zachte contact lenzen, een laserbehandeling en het implanteren van nieuwe lenzen. Geen enkele techniek bleek beter te voldoen dan de bril. holten - Een aanhanger met 107 varkens aan boord is gisteren op de oprit N322 naar de Ai omgeslagen. Twaalf dieren hebben het ongeluk niet overleefd. De aanhanger sloeg met het dak tegen een lantaarn aan en werd daardoor opengereten. Zo'n dertig varkens rolden het tien meter hoge talud af. De brandweer heeft de gezonde beesten bij elkaar gedreven en overgeladen in een andere vrachtwagen. Foto: WFA/Robert Hoetink door Dick Hofland den haag - Verstandelijk ge handicapten zijn meestal geen goede ouders. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van staatssecretaris Ross. 'Maar ver bieden is geen optie'. Neem de zwakbegaafde moeder die plompverloren een kindje kreeg. Ze ontdekte een moeder vlek op de billen van de baby en probeerde die weg te poet sen. Met de beste bedoelingen, maar ze bleef poetsen, tot bloe dens toe. Haar kindje werd uit huis geplaatst. Zo gaat het nogal eens. Verstan delijk gehandicapten denken lang niet altijd na of ze kinde ren willen, meestal is de vrouw ineens zwanger. Dat is er een belangrijke oorzaak van, dat het in de helft van de gevallen niet goed gaat, omdat ze geen idee hebben waaraan ze beginnen. Volgens een onderzoek van de twee universiteiten in Amster dam zijn de problemen in die gezinnen zo groot dat de ont wikkeling van de kinderen in gevaar komt. Ze worden dan bij een ander gezin of in een tehuis geplaatst, wat zowel voor het ïtind als voor de ouders een drama is. De Federatie Ouderverenigin gen wil uit het onderzoek be slist niet concluderen, dat ver standelijk gehandicapten maar beter niet aan kinderen kunnen beginnen. „Ze doen het hele maal niet zo slecht. Een derde lukt, een derde gaat minder goed en een derde gaat echt niet goed." De belangenvereniging van mensen met verstandelijke be perkingen, hun ouders en ver wanten, vindt dat er altijd „een goed en zwaar gesprek" moet worden gevoerd met ouders in spe. Ouderschap komt hoofdzakelijk voor bij mensen met een lichte of matige verstandelijke handi cap. Staatssecretaris Ross van volksgezondheid wil die groep ontmoedigen om kinderen te krijgen. Ze bepleit een verant woord ouderschap. De gehan dicapten zelf vinden dat discri minatie: ieder mens heeft im mers het recht zich voort te planten. Ross wijst echter op het belang van het kind. Ze heeft het on derzoek laten uitvoeren om daar enig inzicht in te krijgen. De Federatie Ouderverenigin gen vindt dat de uitkomsten geen enkele reden zijn voor de bewindsvrouw om in te grijpen. „En verbieden is al helemaal geen optie. Het onderzoek be nadrukt, dat elke situatie afzon derlijk moet worden bekeken: wat kunnen deze mensen, heb ben ze ondersteuning nodig en zo ja welke? De hulp is welis waar intensief, maar wel voor handen, omdat het geen mas saal, onoverzichtelijk probleem is." Volgens het onderzoek gaat het om ongeveer 1550 gezin nen. De organisatie vindt, dat vooral ouders van verstandelijk gehan dicapte kinderen hun verant woordelijkheid moeten nemen. Zij dienen hun kinderen van meet af aan duidelijk te maken wat hun mogelijkheden en be perkingen zijn als toekomstig ouder. ,,Als je bewust en conse quent opvoedt, kunnen die kin deren later veel beter beslissen, of ze zelf wel of geen kind wil len en wat de problemen daar bij zijn." den haag/anp - Meer dan de helft van de 'Nederlandse vrou wen baalt van de menstruatie. Een op de vijf voelt zich in die periode onhygiënisch of vies, 8 procent zegt blij te zijn met de maandstonde. „Het geeft me het gevoel vrouw te zijn", stel len deze vrouwen. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van het tijdschrift Gezondheid. De meeste vrouwen ergeren zich ook aan reclames voor maandverband of tampons die benadrukken dat vrouwen zich door hun product zeker, onaf hankelijk en vrouwelijk voelen. De helft van de vrouwen (52 procent) wordt niet goed van 'het blije gedoe' in reclame uitingen. Bijna de helft (49 pro cent) vindt het zonde van het geld en laat er zich niet door beïnvloeden. Twee op de vijf vrouwen (39 procent) vinden het juist goed dat de uitingen laten zien dat de menstruatie niet belemme rend hoeft te zijn. 37 Procent vindt dat ze ervoor uit moeten komen dat de menstruatie ver velend is, 22 procent vindt dat vrouwen niet serieus genomen worden, 17 procent voelt zich goed door de reclameuitingen geïnformeerd en 19 procent stelt dat de beroemde A-mer ken echt beter zijn dan de goedkope huismerken. Bijna een kwart van de vrou wen ergert zich volgens het on derzoek aan seksegenoten die klagen dat ze niet kunnen wer ken of sporten, als ze ongesteld zijn. Volgens het onderzoek ko men zulke smoezen echter niet vaak voor. Slechts 2 procent geeft toe het 'soms als smoes' te gebruiken. Het ging daarbij vaak om vrouwen tussen 16 en 19 jaar. Ook de mening van mannen werd onderzocht. Hieruit bleek dat een op de drie mannen er van overtuigd is dat vrouwen de maandstonde wel eens gebrui ken als smoes om een afspraak af te zeggen of een dagje niet te werken. Een op de vier ergert zich aan vrouwen die erover klagen. Ruim 13 procent onderschrijft de stelling dat je vrouwen die ongesteld zijn, maar beter hun zin kan geven. Zes procent vindt menstruerende vrouwen 'een beetje vies'. Overigens zou een meerderheid van de mannen niet met vrou wen willen ruilen. Bijna 60 pro cent is blij dat hij niet menstru eert. wassenjlar/gpd - Met een schikking is gisteren voorlopig een einde gekomen aan een hoogoplo pende, bizarre ruzie tussen twee vrouwen. Het conflict werd uitgevochten over het graf van hun overleden echtgenoot c.q. minnaar. De twee betrokken vrouwen zijn een inwoonster van Wassenaar en een advocate uit Groningen. Beiden hadden een intieme band met de in april vorig jaar overleden 52-jarige man. De Wasse- naarse was zijn echtgenote, de Groningse zijn minnares. Na de dood van de man, die met zijn vrouw in Wassenaar woonde, legde zowel de we duwe als de voormalige minnares geregeld bloe men bij diens graf. De man ligt begraven in Gro ningen, waar hij is geboren. Zijn weduwe liet de bloemen die haar liefdesrivale bij het graf legde echter steeds weer weghalen. Dit tot grote woede van de Groningse advocate. De voormalige minnares werd zo boos, dat zij kortgeleden besloot een kort geding tegen de we duwe aan te spannen. De zaak had gisteren moe ten dienen, maar werd op het allerlaatste mo ment door de minnares ingetrokken. Volgens de advocaat van de weduwe gebeurde dat, omdat de twee ruziënde vrouwen een schik king hebben getroffen. „Maar onderdeel van de deal is dat wij er inhoudelijk niets over zeggen", aldus de raadsvrouw. Ze sluit overigens niet uit dat de zaak uiteindelijk toch bij de rechter be landt, als blijkt dat de emoties te hoog oplopen of dat één van hen zich niet aan de afspraken houdt. den haag/anp - Elf uitkerings gerechtigden zijn met behoud van hun WW-uitkering naar Azië vertrokken om aan de slag gegaan in het tsunami-rampge- bied. Het Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (UWV) beoordeelt op dit mo ment nog de aanvraag van twee mensen met een werkloos heidsuitkering. Dat heeft minister De Geus van sociale zaken gisteren geschre ven in antwoord op vragen van Tweede-Kamerlid Van Gent van Groenlinks. Volgens het UWV hadden begin dit jaar ongeveer tweehonderd werklozen uit het hele land bij de uitkeringsin stantie aangegeven te willen helpen in het gebied dat vorig jaar op Tweede Kerstdag werd getroffen werd door de ramp. Een werkloze moet volgens De Geus aan een aantal voorwaar den voldoen voordat hij toe stemming krijgt om met be houd van zijn uitkering maxi maal drie maanden 'wederop bouwwerkzaamheden' te ver richten in het getroffen gebied. Zo moet het om onbetaald vrij willigerswerk gaan in het kader van hulpacties, die plaatsvin den onder coördinatie van de Verenigde Naties (VN). Ook moeten WW'ers die naar verwachting snel aan betaald werk kunnen komen, volgens de bewindsman beschikbaar blijven voor de arbeidsmarkt in Nederland. Dat betekent dat steeds van geval tot geval zal worden bekeken of iemand met behoud van uitkering naar het buitenland mag vertrekken. Uit navraag bij gemeenten blijkt volgens De Geus dat er geen bijstandsgerechtigden zijn uitgezonden om te helpen in het tsunami-gebied. den haag/anp - Het transport van goederen kan veel efficiën ter worden geregeld. Door bij voorbeeld ritten tussen ver schillende bedrijven beter op elkaar af te stemmen, kunnen de kosten van het vervoer om laag, hoeven er minder vracht wagens op de weg te rijden en daalt de luchtvervuiling. Het ministerie van verkeer en waterstaat en verladersorgani satie EVO gaan via het project Transportbesparing de komen de 2,5 jaar werken aan doelma tiger goederenvervoer, zo maakten zij gisteren bekend. Deels moet een praktischer in deling van de ritten daarvoor zorgen. Ook valt er volgens EVO en het ministerie nog veel winst te behalen in de manier waarop de producten worden vervoerd. Door bijvoorbeeld tijdelijk lucht uit luiers of water uit autowas middelen te halen, kunnen de producten compacter en dus in grotere hoeveelheden in een keer worden vervoerd. De luierfabrikant verwacht op deze manier per jaar 1,5 mil joen kilometer minder te hoe ven rijden, terwijl ook de pro ducent van het autowasmidde len zijn transportkilometers halveert. „Transport zorgt voor volle schappen, maar zorgt ook voor maatschappelijke problemen Drukte op de A9. Archieffoto: United Photos de Boer als vervuiling en volle wegen", verklaarde een woordvoerster van het ministerie. Zonder die volle schappen in de waag schaal te leggen, zijn die pro blemen met efficiënter trans port wel te verminderen. Voor het bedrijfsleven levert het een kostenbesparing op. Het ministerie begon het pro ject in 2002. Door de samen werking met EVO gaat het een nieuwe fase in. Samen met de Stichting Natuur en Milieu gaat Nederland het project ook pro moten bij de Europese Com missie en andere lidstaten van de EU.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5