uisartsen Vette vis is goed voor zwangere vrouwen ian drie agen dicht tiek topman op heiliging Schiphol Glennis Grace mist finale Songfestival Alle oude jaargangen van deze krant gedigitaliseerd Dierenactivisten bekladden ABN Amro Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Van der Willigenhof maakt ruim baan voor De Lepelaar Doelpuntenmachine van Kagia is hard nodig tegen Ariston 'Houten urinoir' op Stadhuisplein Leiden moet weg vrijdag 20 mei 2005 @0 SPEURDERS Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 5196 868 Fax: (072) 5196 869 - Regenachtig SSS&fsl 16-17° I nr. 43843 losse nummers 1,20 zati zw 3-5 c€1,70 3 df vol- 'e9 i/cpd - Bijna alle huis- ^'1 Nederland sluiten vol- >ek van woensdag tot ijdag hun praktijk uit gen maatregelen die loogervorst in petto de financiering van de nzorg. De artsen, ver- e Landelijke Huisart- ging (LHV), hebben teravond in Nieuwe- iem besloten. ïgsaetie wordt in het 1 gehouden. Ook de n in Leiden, de Leidse de Duin- en Bollen- ;n eraan mee. Voor ide hulp worden latregelen getroffen, jen staking willen de inieuw met minister it van volksgezond- de tafel gaan zitten, "'-voorzitter Bas Vos twijfel over bestaan luwe harde acties' vol- minister zijn plannen jsch bijstelt. ;en denken dat ze er euro per jaar op ach ten gaan als de be- zijn plannen door ezen ze dat de zorg- :s te veel macht krij- lun patiënten, fos hebben de patiën te Jirte termijn wat onge- de acties'. Maar tege- rorgt de actie ervoor dat 'patiënten op lange termijn worden beschermd'. De huisartsenvereniging bena drukt dat de drastische stap met tegenzin wordt gezet. De artsenorganisatie is echter niet bang voor boze patiënten. „Het begrip onder de patiënten is nu al groot", aldus een woordvoer der. „Het imago van de huisarts is erg sterk. De patiënten begrij pen waar het om gaat." De staking wordt per regio ge organiseerd. De artsen zorgen ervoor dat patiënten die vanaf woensdag dringende hulp no dig hebben, die ook werkelijk krijgen. Terminale patiënten bijvoorbeeld, zullen niet ver geefs een beroep doen op de dokter. Er worden afspraken gemaakt met ziekenhuizen in de omgeving of mensen kun nen zich wenden tot alarm nummer 112. De LHV houdt er rekening mee dat enkele huisartsen niet mee doen. Het is niet voor het eerst dat de huisartsen de deur van hun praktijk op slot doen. En kele jaren geleden gebeurde dat ook al eens. In een reactie liet minister Hoo- gervorst weten het besluit van de artsen om het werk neer te leggen te betreuren. Pagina Binnenland i: Wat Hoogervorst en huisartsen verdeelt onl n ird Mooyman iiphol - De beveiliging >hol schiet tekort. De heeft veel beveili- uitbesteed, maar 'oldoende toezicht op ring. Die kritiek uitte nan L. van Wijk giste- irijs bij de presentatie arcijfers van Air Fran- Iekt volgens Van Wijk »oede regie van de Veel beveiligingsta- n uitgevoerd door de i onder supervisie 10 arechaussee. Schiphol rticuliere beveiliging in controle van passa lge en luchthavenper- COMMENTAAR AOW-LEËFTIJD Boris Dittrich heeft agd de hoogte van de ijd aan te kaarten. Hij jn jongste, persoonlij- et voor het optrekken pensioengerechtigde ^Bar 67 jaar. Na de hypo- ^■eaftrek - ook voor dat loopt Dittrich niet ^fcoort de AOW-grens M e tot de meest risico- onderwerpen Haagse po- ,e8! n- alles van. Het kostte ■democraten behoor- n ympathie bij de kiezer euvele moed toonden agvoorziening aan de ellen. Enig lef kan Dit- worden ontzegd, heikele onderwerp op- de agenda te zetten, ctieleider van D66 in- nieuwe maatschappe- wikkelingen waarvoor zijn idee niet mogen Het is tijd voor veran- trantwoordelijkheid en it, vindt de democraat, e solidariteit te waar borgen, zou stapsgewijs de AOW-grens moeten worden op getrokken. Op zijn voorstellen is het een en ander af te dingen. Velen vinden 65 al een te hoge leeftijd om te stoppen. In de praktijk komt het er op neer dat het sterk van de persoon in kwestie en zijn of haar functie afhangt in hoeverre langer werken nog verantwoord is. De huidige AOW-leef- tijd is bovendien niet zomaar tot stand geko men. Voor veel beroeps groepen is het al de ui terste grens. Toch valt het in Dittrich te prijzen dat hij de discussie durft aan te gaan. Hij kiest be paald niet voor de populaire, politieke toon die bij dit soort onderwerpen graag wordt gebe zigd en geeft - samen met ande re voorstellen in zijn bidboek - aan serieus te willen anticiperen op (financiële) problemen in de nabije, maar ook de verre toe komst. Binnen en buiten zijn partij zou Dittrichs opstelling dan ook 'positief kritisch', zoals ze dat in Den Haag graag zeg gen, moeten worden benaderd. Adriaan Brandenburg door Saskia Buitelaar Maastricht - Zwanger? Zet dan twee keer per week vette vis op het menu. Want de visvetzuren in soorten als haring, paling, zalm, makreel en heilbot hebben een positief effect op de hersen- ontwikkeling van de foetus én verkleinen de kans op een post natale depressie. Onderzoek aan de Universiteit Maastricht bevestigt dat meer voudig onverzadigde vetzuren de hersenontwikkeling van klei ne kinderen stimuleren en hun gezichtsvermogen verbeteren. Deze vetzuren spelen een be langrijke rol bij de opbouw van hersenweefsel en het netvlies van het ongeboren kind, legt onderzoekster Renate de Groot uit. Mensen kunnen deze vet zuren niet zelf aanmaken, maar halen ze uit hun voeding. „On geboren kinderen krijgen deze vetzuren binnen via de moe derkoek en moedermelk. Met andere woorden: het eten van vette vis tijdens en vlak na de zwangerschap draagt vermoe delijk bij aan een betere ont wikkeling van jonge kinderen." De vette vis heeft voor jonge moeders nog een tweede bij komstigheid: het kan een post natale depressie helpen voor komen. Tijdens de zwanger schap daalt het DHA, het vis- vetzuur dat door het kind aan de moeder wordt onttrokken. Uit het onderzoek van De Groot blijkt dat zwangere vrouwen een slechter geheugen hebben en minder snel informatie kun nen verwerken dan niet-zwan- Een Hollandse Nieuwe. De vishandel en -liefhebber kijkt reikhalzend uit naar de nieuwe haring. Foto: GPD/Harmen de Jong geren. Nader onderzoek moet aantonen of de veronderstelling klopt dat met het eten van vette vis deze 'zwangere vrouwen kwalen' zijn te voorkomen. De Groot heeft al wel ontdekt dat de kans op een depressie na de bevalling kleiner is als het DHA- niveau sneller stijgt. Het Nederlands Visbureau grijpt het onderzoek van De Groot aan om nog eens onder de aandacht te brengen dat het eten van vis gezond is. Met de verkoop van Hollandse Nieuwe in aantocht - 1 juni mag de nieuwe haring worden verkocht - is dat een boodschap die van pas komt. Als consumenten een tot twee keer per week 150 gram vis eten, kunnen ze de kans op hart- en vaatziekten verkleinen, zeggen voedings deskundigen. Hoewel de popu lariteit van vis de afgelopen ja ren is gestegen, ligt de gemid delde visconsumptie pas op 70 gram per week. Nog even door happen dus. Na de diamantroof in februari werd de beveiliging al ver scherpt op last van minister Donner (justitie). Naar nu blijkt heeft Donner ook aanvullende maatregelen opgelegd naar aanleiding van een controle door inspecteurs van de Euro pese Unie. Door de extra maatregelen denkt Schiphol dit jaar 172 mil joen euro kwijt te zijn aan be veiliging in plaats van de begro te 157 miljoen euro. De lucht haven wil daarom de anti-ter- reurheffing van bijna 11 euro per passagier verder verhogen met achttien procent. Pagina Economie: Sterk eerste jaar voor Air France- KLM Kiev - Glennis Grace doet morgen niet mee aan de finale van het Eurovisie Songfestival in Kiev. Met haar lied 'My impossible dream' kwam de zangeres gisteren tijdens de halve finale, waaraan 25 landen deelnamen, niet bij de beste tien. De Nederlandse de legatie in het perscentrum reageerde met ongeloof op de onverwachte uitschakeling. Aan de uitvoering van Glennis Grace kan het moeilijk gelegen hebben. Vanaf de eerste noten van 'My impossible dream' stond ze met veel zelfvertrouwen op het podium. In de zaal klonk veel applaus, maar de telefonisch stemmende mede-Europeanen bleken niet voldoende onder de indruk. Naast Grace deed nog een Nederlandse zangeres mee aan de halve finale van het liedjesevenement, Marian van de Wal voor Andorra. Haar lied 'La mirada interior' haalde de finale ook niet. Foto: ANP/Juan Vrijdag door Paul de Tombe leiden - De oude jaargangen van het Leidsch Dagblad wor den gedigitaliseerd. Alle kran ten die sinds de oprichtingsda tum - 1 maart 1860 - zijn ver schenen worden digitaal gefo tografeerd en in kleur opgesla gen. Meer dan een miljoen LD- pagina's komen daarmee koste loos beschikbaar' op de pu- bliekscomputers in de studie zaal van het Regionaal Archief aan de Boisotkade in Leiden, waarop straks ook de niet meer be$taande katholieke Leidse Courant en de christelijke Nieu we Leidsche Courant door te bladeren zijn. De kranten zijn straks ook op te roepen via in ternet. Het Regionaal Archief heeft op dracht gegeven tot de ingrij pende operatie, in het streven historische informatie toegan kelijk te maken voor een breed publiek. Twee gespecialiseerde bedrijven zijn belast met de uit voering van het werk, dat tus sen de 150.000 en 200.000 euro gaat kosten en medio 2006 de eerste resultaten moet opleve ren. Het Regionaal Archief tekent vandaag de contracten met die firma's. Voor het behoud en het beter toegankelijk maken van de kianten heeft de Leidse ge meenteraad onlangs geld be schikbaar gesteld. Pagina Ri: 'Krantenpapier verzuurt en verkrummelt' (advertentie) voorschoten - Activisten van Actiecampagne Koen hebben gisternacht de ABN Amro aan de Schoolstraat in Voorschoten besmeurd met bloedrode verf. De pinautomaat werd overgo ten, net als de glazen schuif deur en de plavuizen in het hal letje. ABN Amro werd doelwit van de actiegroep omdat de bank de huisbankier zou zijn van BPRC, een proefdiercen trum in Rijswijk. ABN Amro deed gisteren aangifte bij de politie van vernieling. Het is niet voor het eerst dat de extreme Actiecampagne Koen toeslaat in Voorschoten. In het dorp woont de directeur van BPRC en die kreeg de afgelopen jaren geregeld ongewenst be zoek. Zo werd in augustus vorig jaar het huis van de man be smeurd met rode verf. Twee maanden daarvoor was Actie campagne Koen ook al met een bus verf in de weer geweest. Bij die gelegenheid was ook het huis van een Leiderdorpse me dewerkster van BPRC doelwit. In december'2003 sloten de ac tievoerders gezinsleden van de Voorschotenaar op in huis door de deuren dicht te schroeven. De actiegroep claimt behalve de besmeuring in Voorschoten ook leuzen te hebben gespoten in Leiden en omgeving, onder andere 'Sluit de apenhel BPRC' en 'ABN Amro steunt BPRC apenhel'. De politie zegt niet op de hoogte te zijn van aange brachte leuzen. Het BPRC (Biomedical Primate (advertentie) Alle prepay gebruikers van Leiden en omstreken, opgelet! Opening Winkel van Telfort Ontvang een gratis prepay-pakket van Telfort in ruil voor uw oude prepay van KPN, Vodafone, T-Mobile of Orange (SIM kaart en toestel werkend). OP OP! Op zaterdag 21 mei van 10.00 t/m 17.00 uur in de Winkel van Telfort, Haarlemmerstraat 93 in Leiden. lelfortr. Jongens bespugen meisje om uiterlijk hazerswoude - Twee 13-jarige jongens uit Hazerswoude-Dorp zijn opgepakt omdat ze een meisje van 16 uit Hazerswoude- Rijndijk meerdere malen be spuugden en uitscholden van wege haar Aziatische uiterlijk. Vanaf begin april werd het meisje regelmatig slachtoffer van deze praktijken. De daders kwamen de 16-jarige telkens te gen op het fietspad langs de Ge- meneweg. Haar ouders meld den de spuugpartijen bij de po litie die regelmatig in een onop vallende wagen is gaan posten. Woensdagochtend liepen de plaaggeesten tegen de lamp, toen ze het meisje onder het oog van de agenten bespuug den. De daders verklaarden op het politiebureau dat ze zichzelf 'wel stoer' vonden. Grote voorsprong nee-stemmers Hilversum - De nee-campagne tegen de Europese grondwet krijgt steeds meer aanhang. Van de mensen die zeker gaan stemmen bij het referendum op 1 juni, zegt nu 54 procent tegen te zullen stemmen. Slechts 27 procent wil voor de grondwet stemmen. Dat blijkt uit onder zoek door TNS NIPO. Van de nee-stemmers zegt 94 procent dat de Europese eenwording te snel gaat. Pagina Binnenland 1 Berlusconi wil Endemol kopen Hilversum - Mediaset, het me diabedrijf van de Italiaanse pre mier Berlusconi, overweegt het Nederlandse Endemol Interna tionaal over te nemen van de Spaanse eigenaar Telefonica. Geruchten daarover gaan sinds enkele dagen in de Italiaanse media. Mediaset heeft de inte resse bevestigd. Klapvee in India te huur new delhi - Een voormalige po liticus in Zuid-India is een be drijfje begonnen waar 'menig tes' te huur zijn die tegen beta ling kunnen klappen en joelen op politieke bijeenkomsten. Het is niet ongebruikelijk dat Indiase politieke partijen bur gers betalen om aanwezig te zijn op partijbijeenkomsten. Het nieuwe bedrijfje wil nu lou ter 'professionals' leveren. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Research Centre) is een weten schappelijk instituut dat bio medisch onderzoek verricht naar ernstige ziekten. Het insti tuut gebruikt daarvoor niet- menselijke primaten oftewel apen. Er zijn ongeveer 1600 apen op het BPRC gehuisvest. j a, ik neem een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! J Ik betaal J automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam DM'aV I J I Adres: Postcode I I Plaats: J Tfelefoon I Geboortedatum: e-mail: I Bank/giro* I Handtekening: I Uitsluitend bg automatische incasso. Stuur deze bon op in een ongefrankeer- I de envelop naar Leidsch Dagblad, t.a.v afd Lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tJ< Dagblad Actie geldig op 21 mei 2005 op de aangegeven b|den. Vraag in de winkel naar de voorwaarden Maximaal éen prepay per klant, max 100 klanten Druk- en zetfouten voorbehouden 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1