seksborden Kamervragen over beleid Bewoners Poelgeest vinden groene wijkhelemaal niet zo groen Centrum Voorschoten moet levendiger worden "'"T"1 GIO uw5 Leiderdorps buurthuis Buit is eigenlijk nu al te klein SGP wil van billboards af Inbrekers teisteren streek met 'gaatjesboormethode' 'E-mail-bombardement' voor structuurvisie van Oegstgeest Pt Buiten omkleden b k vrijdag 20 mei 2005 isement len' ke Dijke nav; 1 :™l - 'De Buit' is de het nieuwe buurthuis e,L" itenhoflaan in Leider- n itermiddag werd de 0I4 huid tijdens het ope- ra dat symbolisch was t buurthuis al sinds rm >en is. Sommige in- c®n. puilen er nu alweer Itjef r ensoos van sociaal- verk op woensdag- en 30avond draait mis- ïeT I iets te goed, zegt tie- j Mischa Souhoka. Er 0 paar oude banken, ast met prijslijst en Y1 tietbalspel. „Gemid- er vijftien tot dertig 111 binnen. Zoveel zit- ers' ijn er niet. Daarom deel van de jongeren overwegend Turkse r° .In Sjelter (het vorige en) kwamen juist okkaanse jongeren. Om ook andere e trekken passen de erkers de muziek tij- P,u lavonden aan op di- u iek. „De ene avond draaien we hardrock, de andere avond hardcore, en weer een andere keer hiphop." Naast het jongerenhonk heeft de Leiderdorpse Volksuniversi teit zijn onderkomen. De vrij willigers waren erg bang voor geluidsoverlast. „In de praktijk gaat het goed, omdat zij geen lawaai mogen maken", zegt voorzitter Wim van der Groen. In het cursuslokaal staan de computers opgesteld die nodig zijn voor cursussen Windows, maar ook voor digitale fotogra fie en genealogie. De cursisten hebben nog geen ruimtegebrek. Dat geldt wel voor het winkeltje in tweedehands speelgoed van stichting De Kinderkling. „In Sjelter mochten we groot speel goed op de gang uitstallen. De eisen van de brandweer zijn strenger geworden, hier mag dat niet meer. Daardoor is het nu eigenlijk alweer te klein", zegt Marianna van der Wel. De hobbelpaarden en poppenhui zen staan opgestapeld in het midden van het winkeltje. Het is de bedoeling dat het winkel tje over een paar jaar naar het nieuwe sociaal-cultureel cen trum aan de Van Diepeningen- laan verhuist. „Daar gaan we meer ruimte aanvragen." In de aanpalende ruimte, waar op andere tijdstippen yogales- sen worden gegeven door de volksuniversiteit, houdt de Kin derkring speelochtenden voor kinderen en ouders. „Buiten landse mensen weten vaak niet wat spelen met hun kinderen is. Dat proberen wij ze te leren", vertelt Van der Wel. De inloop ochtenden zijn gratis, zodat er veel mensen op af komen die geen geld hebben voor een peuterspeelzaal. De buurtbewoners die maan den geleden het initiatief na men voor het buurthuis, heb ben nog geen activiteiten opge zet. Buurtwerkster Frederike Magez: „Ze waren een beetje teleurgesteld door de negatieve commotie in de buurt." Buurt genoten waren bang voor ge luidsoverlast en zagen het buurthuis als een beloning voor de overlast van hangjeugd. Die negatieve sfeer is voorbij, zegt Magez. „Ik denk dat de initia tiefnemers nu zien dat het hier op gang komt. Na_de_ zomer verwacht ik de eerste activitei ten." uk ven - De Voorscho- louder Carabain rfgen het nieuwe rum The Basement, iverk in Voorschoten ïuari in handen van eugd- en Jongeren- 'P z den Holland en onder 11 die instantie zijn e jongeren in de weer yse[ m het bestaande cen- OJC heette, op te The Basement (de le nieuwe naam die uur door de wet- ,ar Drdt onthuld. Daarna rapgroep een rock- hardcore-dj op in aan de Koningin n. N was et liet je pli ikt. ïun de 'n.u iVoorschotense afde- atst bord grondwet - Om te laten zien Socialistische Partij eren van de Europe- let is, wordt vanmid- [oot verkiezingsbord met de tekst: 'Weet tegen zegt'. Het bord aan nabij het gezond- rum aan de Wijngaar- n wordt om 17.00 uur nthuld. door Ruud Sep den haag/alkemade - Kan mi nister Peijs uitleggen waarom Rijkswaterstaat zich inspant voor verplaatsing van de seks borden langs de A4 bij Roelof- arendsveen, terwijl het beleid van de minister er juist op ge richt is om reclame langs rijks wegen zoveel mogelijk aan ban den te leggen? De minister van verkeer en waterstaat zal het in ieder geval moeten proberen. SGP-Kamerlid Van der Staaij heeft haar in schriftelijke vragen opheldering gevraagd. De Benthuizense SGP'er maakt er geen geheim van dat hij het liefst ziet dat de seksborden zo snel mogelijk uit de wegberm verdwijnen. Hij sluit zijn serie vragen dan ook af met de vraag of de minister bereid is om 'de eigenaar van de borden af te kopen in het kader van een ont eigeningsprocedure, zodat de desbetreffende reclameborden kunnen verdwijnen en het be lang van de verkeersveiligheid prevaleert?' Van der Staaij verbaast zich overigens het meest over het feit dat Rijkswaterstaat met zijn inspanningen voor verplaatsing van de reclameborden dwars ingaat tegen het beleid om re clame langs de snelweg te we ren. Rijkswaterstaat is al enkele ja ren naarstig op zoek naar een alternatieve plek voor de be ruchte reclameborden. De rijks dienst heeft de grond waarop de borden staan nodig voor de verbreding van de A4. Daarom is de dienst een onteigenings procedure begonnen. Daarbij probeert Rijkswater staat de vergoeding die het moet betalen voor het verdwij nen van de borden zo laag mo gelijk te houden door een zo goed mogelijk alternatief aan te bieden. Een plan voor een hoge reclamemast langs de weg werd begin dit jaar door de Raad van State naar de prullenbak venve zen. Tegen een nieuw plan voor de verplaatsing van de borden naar de andere kant van de weg werd vorige maand opnieuw van verschillende kanten be zwaar gemaakt. oegstgeest - Het is eigenlijk heel simpel. Je boort een gaat je in het raamkozijn. Met een stuk gereedschap wip je het raamhendeltje omhoog en klaar is Kees. Je kunt naar bin nen. Al weken worden mensen in de Duin- en Bollenstreek en in Oegstgeest getroffen door een golf van inbraken. De in braken worden telkens op de zelfde manier uitgevoerd, meestal in series van drie per nacht. Bij 22 woningen in Oegstgeest, Katwijk, Valkenburg, Rijns- burg, Voorhout en Warmond, is inmiddels ingebroken vol gens de 'gaatjesboormethode'. De daders hebben het vooral gemunt op camera's, sieraden, mobiele telefoons, laptops en bankp asjes. De politie gaat er vanuit dat alle inbraken worden uitge voerd door dezelfde daders. „De methode die wordt ge bruikt, is in alle gevallen iden tiek. Dat zou kunnen duiden op het werk van een groep", aldus teamchef Cobi van der Wiel. In Oegstgeest spant het aantal inbraken de kroon. Dat Oegst geest aan de A44 ligt, is vol gens de politie de voornaam ste reden dat de daders het vooral op dit dorp hebben ge munt. „Je bent er heel makke lijk in en uit. Voor inbrekers de ideale omstandigheden." De politie raadt bewoners aan een slotje op het raamhendel tje te bevestigen, zodat het voor de inbrekers onmogelijk wordt gemaakt om de metho de uit te voeren. „De mensen moeten dan natuurlijk wel het sleuteltje uit het slot halen", voegt Van der Wiel er aan toe. 'Door geldgebrek moeten wij nu lijden door Nancy Ubert oegstgeest - 'Een groene wijk'. Dat is het uitgangspunt geweest toen de plannen voor Poelgeest werden ge smeed. Maar van die groene omge ving is nauwelijks iets te ontdekken, vindt een aantal ontevreden bewo ners van de Oegstgeestse nieuw bouwwijk. Ruth Bijl is één van de te leurgestelde inwoners. „Ik heb mijn huis indertijd echt gekocht vanwege het groen dat ons is beloofd." Landschapsarchitect Fred Booy ver telt morgen, op een bewonersbijeen komst in een tent in de wijk, over de Klaas Hennepoelpolder en de Veer- polder die beide nog ingericht moe ten worden. Bijl hoopt dat de plan nen voor de 'achtertuin van Poel geest' onveranderd zijn gebleven. „We hebben hier al zoveel moeten inleveren. Het is niet erg dat de ge meente plannen moet bijstellen, maar doe dat op tijd en in overleg met de mensen die dat aangaat." Volgens haar is menig wijkbewoner door alle loze beloften behoorlijk arg wanend geworden. „We hebben niet gekregen wat ons allemaal werd voorgespiegeld, toen we onze huizen kochten. Door geldgebrek moeten wij nu lijden. En de gemeente overlegt niet met haar inwoners. De burgers krijgen uitsluitend iets te horen als al les al rond is." Buurman Marcus Marlow vindt dat de gemeente 'rotzooit'. „Er wordt niet nagedacht. Plotseling wordt een voetbalveldje of een basketbalveldje aangelegd. In de praktijk beide een fi asco. Het basketbalveld speelt het niet lekker omdat de bal alle kanten op kan vliegen. Achter de basket is geen net om de ballen op te vangen. Met het voetbalveldje is het al even erbarmelijk gesteld. Voor je het weet, ligt de bal in de sloot." Als milieuvriendelijke wijk komt Poel geest helemaal niet uit de verf, stelt Frank ter Beek. Het gezelschap maakt een rondje door de wijk en stopt op de J.P. Thijssenlaan bij een blauw bord dat bij een parkeervlak staat. Daar staat een P op. Met de medede ling: 'Alleen voor autodate'. „Ik mis autodate", aldus Ter Beek. „Een ide aal systeem. Als je een keer een auto nodig had, pakte je 'm hier. Want hij stond hier altijd klaar. De animo voor het systeem schoot tekort. Dus de service werd opgedoekt. Het is triest. Mensen kiezen voor een milieuvrien delijke wijk maar kunnen zelf geen afstand doen van de eigen auto voor de deur. Bij sommige huizen staan er drie wagens voor de deur. Zo help je het oorspronkelijke karakter van de wijk wel om zeep." Bijl, die als één van de eersten in Poelgeest kwam wonen, had zich haar wijk heel anders voorgesteld. „Ik dacht dat woonblokken en groen el kaar zouden afwisselen en dat dit al les langzaam zou overlopen in het natuurlandschap van de polder. Ik zag Kaag-beelden voor me. Met wui vende rietpluimen. Maar de werke lijkheid is dat het groen bestaat uit een paar stukken platgemaaid gras." Sinds een paar dagen liggen naast haar huis grote hopen aarde en zand. Die grond is op de groenstrook langs het Bert Garthoffpad gestort. „Ik weet niet waarom. Opeens waren die ber gen daar. Er waren juist wat leuke wilde bloemen verschenen. De ko mende jaren blijven die wel weer weg." Zaterdag wordt van 13.00 tot 16.00 uur een informatiemiddag in Poel geest gehouden. Bewoners van de wijk kunnen dan op uiteenlopende vragen antwoord krijgen. Wethouder De Ruijter presenteert de nieuwe fol der over Poelgeest. Daarin ligt de na druk op 'natuurlijk, waterrijk, energie en duurzaamheid', zo meldt commu nicatiemedewerker Van den Berg van de gemeente. Om duidelijk te maken dat het alle maal anders kan in hun wijk, richten Bijl en de anderen een eigen stand in. Zo willen ze de gemeente en de ande re bewoners ervan overtuigen dat er (goedkope) alternatieven bestaan die ervoor kunnen zorgen dat Poelgeest zijn beloofde groene karakter krijgt. en heeft tien getikte velletjes papier vol op- en aanmerkin gen geproduceerd en naar de collega-partijen in de raad ver zonden. De drie andere fracties gaan daar nu op 'schieten' en vullen de kritiek van LO met hun eigen bevindingen aan. Een ambtelijke werïfcroep on der leiding van Gé Eegdeman, verwerkt alle aandachtspunten en moet uiteindelijk een struc tuurvisie in elkaar draaien die wél goedgekeurd kan worden door de gemeenteraad. Overigens is de vergadering ruimte en groen door het ge krakeel rond de structuurvisie zo uitgelopen, dat er dinsdag 24 mei vanaf 19.30 uur in de raad zaal van het gemeentehuis een vervolg komt. Als eerste punt op de agenda staat de verkeers problematiek van Poelgeest, een onderwerp waarin weder om een aantal kritische burgers is geïnteresseerd. Nieuwe in sprekers kunnen zich voor deze bijeenkomst niet meer aanmel den, omdat het gaat om een voortzetting van een vergade ring. entebestuur d in Leyhof ans ld. dan at W pBurgemeester, 4 rs en enkele raadsle- uzni eiderdorp doen dins- 1tu imee aan een zoge- en>' schouw in Leyhof. Ze ip uitnodiging van de Hereniging. Die voert rders langs diverse n aafen in de buurt. De 'J01 iv duurt van 16.00 tot reef en begint en eindigt dag rchtplein. Qu 4 (vierdaagse: ier etappes in e en - De Voorscho- uit idvierdaagse krijgt e lei er etappes verdeeld aan vonden. Aanvankelijk anii venement ingekort het ivonden omdat op 25 n oord tegen Voor- zou spelen en een :s. Dfcte werd verwacht op en ii Adegeest. Nu die ipelijke wedstrijd is can de avondvier- als de naam al aan- over vier avonden (gesmeerd. De 43ste dt volgende week ge- De ii 24,25, 26 en 27 mei. arec vaai sn v 1 Meerburg ""fools bezoek ude - Gym-, jazz- en blik ging Meerburg in c P1' ide-Rijndijk geeft za- ec e shows ter gelegen- ?ne et bezoek van 35 ou< isjes aan Zoeterwou- bea isjes komen uit Os- zustergemeente van gau|ide. Ze doen mee aan selingsproject. De ïmshow is om 16.00 azzdansshow, waar- Poolse meisjes mee- n 19.50 uur. Beide voor publiek gratis jk. De meisjes uit Os- tot en met 22 mei te lerburg. lelmarkt in choten ;am t£N - Vereniging ^lijjlfland houdt morgen rïoel iel- en kledingmarkt toer rschotense Alettahof. 301 duurt van 10.00 tot Voor meer informa- 10607. oegstgeest - Een besloten afscheidsfeestje voor familie en vrienden van Thais restaurant Xileigong aan de Oegstgeester Geversstraat is gisteravond geëindigd in een fikse brand. Rond half negen ontstond het vuur in de keuken, volgens de brandweer waarschijnlijk doordat de eigenaar van het restaurant even de frituur was verge ten. Binnen de kortste keren stond de keuken in lichter laaie. De rook die daarbij ontstond was tot ver in de om trek te zien. Twintig brandweerlieden uit Oegstgeest en Leiden met drie blusvoertuigen en een ladderwagen moesten er aan te pas komen om het vuur onder contro le te krijgen en te voorkomen dat de brand oversloeg naar belendende percelen. Daarbij ging de brandweer er aanvankelijk van uit dat de eigenaar zich nog in het brandende pand bevond. Dat bleek echter al snel loos alarm te zijn. Een uur na de melding kon de brandweer het sein 'brand meester' geven. Over de omvang van de schade valt nog weinig te zeggen. Gisteravond zou hoe dan ook de laatste avond van het Oegstgeester restau rant zijn. Het etablissement verhuist naar Hillegom. Foto: Hielco Kuipers voorschoten - Meer terrassen, historische straatlantaarns en extra bomen. Als het aan de ge meente ligt krijgt het centrum van Voorschoten een facelift die het gebied moet 'revitalise ren'. De herinrichting begint met het opnieuw bestraten van Voorstraat, Treublaan en Mo lenlaan. Gisteren werd het voorlopige plan in de gemeen teraad behandeld. Er liggen stapels ideeën en voorontwerpen uit het recente verleden om het middelpunt van Voorschoten te vernieu wen. Uiteindelijk ligt er nu een lijst met veertien punten die de plaatselijke overheid voorstelt om het centrum op te knappen. Rode draad bij deze reeks is het benadrukken van de historisch sfeer van de omgeving. Zo wordt onderzocht of schreeu werige gevelverlichting bij win kels kan worden vermeden, ko men er andere, gietijzeren, boomkransen en gas-armatu- ren als openbare verlichting. Verder worden elektriciteitslei dingen voor markt en verlich ting ondergronds weggewerkt en wil de gemeente meer ter rassen toestaan in het genoem de gebied waar ook nieuwe 'ou de' richtingaanwijzers een plaats krijgen. Daarnaast wordt een reeks praktische stappen gezet zoals de herbestrating, het aanleggen van stormankers voor de markt en het afdekken van boomga ten. Als de raad de voorstellen goedkeurt, komt er nog een in formatieavond voor betrokke nen voordat het complete plan wordt aanbesteed. Vanwege de regels rond die aanbesteding, maakt de gemeente nog niet bekend hoeveel geld Voorscho ten voor de uitvoering over heeft. Tijdens de werkzaamhe den wordt de weekmarkt ver plaatst naar het Churchillplein. Daar is al overeenstemming met de marktkooplui over. Als het omschreven plan wordt uitgevoerd, gaat de herinrich ting van het plein van de Dorpskerk en de kop van de Voorstraat niet door. De ge meente gaat dan alleen nog be kijken of de entree van de Voor straat een 'aantrekkelijker uiter lijk' kan krijgen. leiderdorp - Gymmen in de buitenlucht is leuk, maar omkleden met alleen de hemel als dak is be duidend minder prettig. Het overkwam leerlingen van het regionaal opleidingscentrum (ROC) en Vis ser 't Hooft lyceum de afgelopen weken in sport park De Bloemerd. De twee onderwijsinstellingen huurden de RCL-velden via de gemeente, maar de genoemde voetbalvereniging hield de kleedka mers bewust op slot. Leerlingen moesten zich in de open lucht verkleden of dat op school doen en dan in sporttenue naar het veld fietsen. De weigering van RCL liep uit op een conflict waarbij een bemid delingspoging van de gemeente aanvankelijk op niets uitliep. De betrokken partijen weigeren com mentaar en uitleg te geven over de kwestie. Alleen vanuit het ROC meldt de directie dat het probleem, met de aanstelling van een coördinator, zo goed als opgelost is. Foto: Henk Bouwman oegstgeest - De vier fracties van de gemeenteraad in Oegst geest gaan elkaar de komende tijd bestoken met e-mails over de structuurvisie 2005-2020. Doel van de uitwisseling van gedachten is dat er uiteindelijk een voor iedereen acceptabele versie van de structuurvisie ver schijnt. De 'leidraad voor de toekomst van Oegstgeest' moet eind juni in de raadsvergade ring worden behandeld. De structuurvisie - op het eer ste oog een zwaarlijvig, onaan trekkelijk en gortdroog beleids document - doet de gemoede ren in het dorp flink oplopen. Dinsdagavond propten twee honderd burgers zichzelf in de vergaderruimte om de discussie van de commissie ruimte en groen te kunnen bijwonen. In die vergadering wisten de politici nauwelijks spijkers met koppen te slaan. Daarom gooi en de fracties het over een an dere boeg. Met een stofkam gaan de partijen de komende weken de structuurvisie op nieuw te lijf. Leefbaar Oegst geest is daar al mee begonnen

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15