'ABN vraagt centrale bank in te grijpen' ECONOMIE Ahold gaat weer goed op de winkel passen Commissie inventariseert fraude met levensverzekeringen Laagopgeleide schooljeugd somber over kans op baan Strijd om Antonveneta verhard Donald Trump wil Twin Towers terug Nieuwe CAO metaal voor 33 maanden Woningbouw straks vlakbij nieuwe hoogspanningsmast VNCI ziet bloei chemie in Nederland Versatel: Geen last van De Mol 'De Geus krijgt maar geen greep op UWV en CWI' rrijders: 70 joen schade haag - Automobilisten die jden na een ongeval heb- rig jaar voor in elk geval joen euro aan schade elaten. Dat bedrag keer- t Waarborgfonds Motor- uit aan vergoedingen ade die doorrijders ver en. In totaal moest het 80 miljoen euro aan ergoedingen betalen, schade veroorzaakt door rijders vergoedt het Waar fonds ook de brokken die izekerde automobilisten en. Het totaalbedrag dat lin 2003 werd uitgekeerd ruim 67 miljoen euro. iiorgd over te linig ICT-ers' ermeer - In de ICT-sector is [roeiende behoefte aan er- 1 personeel. Dat komt al omdat steeds meer be en achterstallig onderhoud sun automatiseringssyste- aanpakken en het aantal studeerde ICT-ers afneemt, ïeeft topman Wagenaar lutomatiseerder Getronics gd. „Er is een —^arste in de markt ontstaan lij zorgen baart.' Het fusie- fjf Getronics Pinkroccade rte eerder deze maand Ivertenties in dagbladen nieuwe ICT-medewer- vinden. „Wij hebben in- |els 2000 cVs ontvangen en ite 100 zijn gecontrac- aldus Wagenaar. brecht bij OR Ier topinkomens {haag - De Tweede Kamer Irijven met 100 werkne- lof meer verplichten hun memingsraad (OR) te in- leren over beloningen aan |p. GroenLinks en het CDA m gisteren voor hun initia- tsvoorstel steun van de ner, behalve de WD, nerlid Bakker zei de rrewijn' nu wel te steu- mdat de beloningen aan b volstrekt uit de hand zijn jpen. Bakker wees erop dat tndse managers met ialaris nu tot de topdrie ie wereld behoren. Alleen jpan en de VS wordt meer lend.' |inese productie procent hoger - De industriële produc- [China is in april met 16 nt gestegen ten opzichte «elfde maand vorig jaar. aal had de productie een van 564,7 miljard yuan miljard euro). De indu- e productie viel daarmee ruit dan de 14,6 procent lalisten hadden verwacht, omt omdat grote bedrij- waaronder Philips, hun iictiefaciliteiten naar het overbrachten. In maart de industriële productie in a nog met 15,1 procent fooral de fabricage van ;rs zat met 69 procent in de lift. T sluit groot :s postcontract dorp - Post- en logistiek- "TNT, voorheen bekend de naam TPG, heeft een Ipostcontract in Groot- lië verworven. Het gaat verwerking van meer 100 miljoen poststukken, seen van de grootste con- m die een landelijke post- 1 zij nder ooit heeft toegekend een nieuwkomer. Het gaat "tie* en overeenkomst met de KiUoyds TSB. TNT Mail UK erkt dit jaar dankzij het tan we contract meer dan 500 r e5 'en postzendingen. 10.000 Auto's ota terug donderdag 19 mei 2005 '5, amsterdam/gpd-anp - ABN Am- ro wil dat de centrale bank in Italië zijn tegenstrever in de strijd rondom de bank Anton veneta aanpakt. Centraal ban kier Antonio Fazio moet de toe stemming die de bank Popolare di Lodi (Pop Lodi) heeft gekregen om zijn belang in Antonveneta uit te breiden, alsnog terugdraai en. Daar heeft het Nederlandse bankbedrijf om gevraagd, vol gens een anonieme bron tegen over persbureau Reuters. Verder heeft ABN Amro giste ren een zaak aangedragen bij de rechtbank in Padua, de stad waar Antonveneta is gevestigd. Het Nederlandse bankbedrijf wil dat de rechter een bestuurs wisseling bij Antonveneta onge daan maakt. Popolare di Lodi wist tijdens een aandeelhou dersvergadering van Antonven eta eind april het bestuur dat ABN Amro steunde te vervan gen door bestuurders die de Italiaanse tegenstrever welge zind zijn. De Italiaanse bank Pop Lodi brach gisteren een bod van 24,47 euro uit op branchege noot Antonveneta. De bank doet hiermee een nieuwe zet in het overnamegevecht met ABN Amro. Het bod ligt iets lager dan dat van ABN Amro dat eer der al 25 euro per aandeel bood. Pop Lodi was verplicht om uiterlijk gisteren een bod in contancten uit te brengen op Antonveneta. Volgens de Italiaanse beurstoe zichthouder Consob heeft het bestuur van Pop Lodi namelijk samengespannen met enkele andere aandeelhouders om meer dan 30 procent van de aandelen Antonveneta te ver werven. Volgens de Italiaanse wet moet dan een concreet bod worden gedaan. De verdenking van samenspan ning met andere aandeelhou- Jaai lelei 0 - De Japanse autobou- -Tl Toyota roept een kleine ibaf WO auto's terug wegens ilemen met de voorste wiel- elin< inging. Het defect dat tot not; Jemen bij de besturing kan n heeft in de VS al tot twee Kef Jukken geleid. Ook in Ja- heeft zich een incident edaan. De mechanische Ki Jemen doen zich voor bij inwagens en pick-ups van Ja, zoals de Sequoia-, Tun- enTacoma-modellen. In S worden 790.000 wagens geroepen, in Europa Oen 23.800 in Japan. el topmannen uit gevlogen erdam - Niet eerder moes- oveel topmannen van be- ;nhet veld ruimen als vo- at. Bijna eenderde van de strekkende directeuren in werd gedwongen buiten ^JUr gezet. Wereldwijd nam sital managers dat aftrad ns slechte resultaten met ocent toe ten opzichte van Dat blijkt uit onderzoek i J Booz Allen Hamilton onder 500 grootste beursgeno- e ondernemingen ter we- rptiI Bedrijven rekenen mana- heihard af op behaalde re- "beho len- arnhem/anp - De hoogspan- ningsmast in Nederland krijgt een ander aanzicht, waardoor het mogelijk wordt in de toe komst dichter bij hoogspan ningsleidingen te bouwen. De nieuwe masten bestaan groten deels uit kunststof - in plaats van metaal - en zorgen voor een kleiner magneetveld dan in de huidige situatie. Dat heeft Tennet, de landelijke beheerder van het hoogspanningsnet, gis teren bekendgemaakt. Met de nieuwe constructie komt Tennet tegemoet aan de aangescherpte richtlijnen van het ministerie van VROM. De voorschriften beperken de nieuwbouw van woningen bij bestaande lijnen. Het ministerie wil namelijk de blootstelling van mensen aan magnetische velden zoveel mogelijk voorko men. De scherpere richtlijn be moeilijkt verder de aanleg van nieuwe hoogspanningslijnen. Zonder aanpassingen mag bij een hoogspanningslijn van 380 kilovolt op een strook van 300 meter rond de lijn niet worden gebouwd. Met de nieuwe mast wordt dat teruggebracht tot slechts 75 meter. Daardoor kunnen vooral in drukbevolkte gebieden zoals de Randstad meer woningen worden neer gezet. Verder is het nieuwe con cept veel goedkoper dan onder grondse aanleg van hoogspan- ders is voor de Italiaanse justi tie een van de redenen geweest om een onderzoek te starten naar Pop Lodi's bestuursvoor zitter Gianpiero Fiorani. Eerder deze week werd bekend dat hij door de Italiaanse justitie wordt verdacht van handel met voor kennis, koersmanipulatie en het geven van onjuiste informa tie aan de Italiaanse autoritei ten. Dit zou hij hebben gedaan om een overname van Anton veneta door ABN Amro te voor komen. Justitie had al eerder gezegd dat het onderzoek doet naar be langhebbenden in de overna mestrijd rond Antonveneta. Het is voor het eerst dat er nu ook namen van verdachten zijn ge noemd. Naast die van Fiorani zou justitie ook de financiële gangen van investeerder Emilio Gnutti nagaan. Hij bezit 5 pro cent van de aandelen van An tonveneta. Volgens David van der Zande, analist bij Effektenbank Stroe ve, heeft ABN Amro een ruime voorsprong genomen in de bankenstrijd. „Ten eerste is het bod van ABN Amro hoger", zegt hij. „De aandeelhouders kunnen kiezen voor het bod van Pop Lodi. Maar dan leveren ze eigenlijk 53 cent per aandeel in om Antonveneta in Italiaanse handen te houden. Verder heeft ABN Amro haar bod eerder uitgebracht en weet het dus eerder of het de ver langde 50 procent van de aan delen bezit. „Ik denk nog steeds dat ABN Amro op 22 juni, als de biedingsperiode is afgelopen, meer dan 50 procent van An tonveneta in handen heeft," zegt Van der Zande. „Mocht het dan toch maar zo'n 45 procent van de aandelen bezitten, kan het die nog altijd voor 24,47 eu ro per stuk aan Pop Lodi verko pen. Dan heeft de bank een aardige boekwinst behaald." den haag/gpd - Na jaren van gesteggel tussen verzekeraars, artsen en patiën tenorganisaties is er in ons land einde lijk een forum waar vermeende fraude met levens- en begrafenisverzekeringen kan worden getoetst. Sinds deze maand is een onafhankelijke commissie van deskundigen actief, onder voorzitter schap van oud-minister De Ruiter, die deze verzekeringsfraude onderzoekt. Het gaat bij deze fraude steevast om ernstig zieke mensen die kort voor hun dood nog een levensverzekering of be grafenisverzekering afsluiten (of een be staande verzekering ophogen) en daar bij in hun gezondsverklaring nadrukke lijk opgeven dat ze volkomen gezond zijn. „Als zo'n polishouder drie maan den later overlijdt en in de overlijdens advertentie wordt gerept van een maan denlange strijd, dan mag je aannemen dat er is gefraudeerd", licht woordvoer der Zoontjes van het Verbond van Ver zekeraars toe. Tot voor kort kon een verzekeraar wei nig met dit sterke vermoeden van frau de, zegt hij. „Want artsen konden zich altijd beroepen op hun medisch be roepsgeheim en de meeste artsen deden dat ook." Met de instelling van de onaf hankelijke commissie is die hindernis goeddeels genomen. Want naar ver wachting zullen vrijwel alle artsen een verzoek van de commissie om informa tie over de betrokken patiënt inwilligen. „Ze doen dit dan in de wetenschap dat ook nu de medische informatie nooit bij de verzekeraars terecht zal komen", al dus Zoontjes. Want de verzekeraars krijgen ook in de nieuwe constructie geen inzage in de medische gegevens van overleden cliën ten die worden verdacht van fraude, be klemtoont hij. „De verzekeraar krijgt van de commissie slechts te verstaan of hij gelijk heeft als hij een sterk vermoeden van fraude heeft." Geeft de commissie de verzekeraar gelijk, dan hoeft deze niet uit te keren aan de nabestaanden van de polishouder. Gezondheidsverklaringen dienen immers altijd naar waarheid te worden ingevuld, op straffe van het ver lies van de verzekering. De commissie-De Ruiter heeft overigens de opdracht om de omvang van de frau de met levensverzekeringen en begrafe nisverzekeringen preciezer in kaart te brengen. Het Verbond van Verzekeraars schat dat hiermee op jaarbasis 160 mil joen euro is gemoeid. Zoontjes: „We du peren onze goedwillende cliënten als we deze praktijk laten voortbestaan, want zij draaien nu op die voor die kosten." De woordvoerder van de koepelorgani satie voegt er nog aan toe dat dit onder werp publicitair gevoelig ligt. Want je voert een strijd met de directe nabe staanden van iemand die nog maar net is overleden. Ook in dat opzicht is het volgens Zoontjes praktisch dat er nu een commissie van onafhankelijke deskun digen actief is. new York - Donald Trump, een van de rijkste Amerikanen, die onder meer fortuin maakte in vastgoedzaken, hield gisteren een persconfe rentie in New York waar hij voorstelde om de Twin Towers van het World Trade Center in New York te herbouwen. De wolkenkrabbers stortten op 11 november 2001 in bij een terroristische aanslag met gekaapte vliegtuigen. Staand naast een schaalmodel van de nieuwe gebouwen riep de 58-jarige Trump op de plannen voor de bouw van een Freedom Tower te schrappen. Foto: Reuters/Jeff Christensen ruswijk/anp - Werkgevers en vakbonden hebben gisteren een principeakkoord gesloten over een nieuwe CAO voor de metaalsector. De Federatie Werkgeversorganisaties Metaal en Techniek en FNV Bondge noten hebben dat bevestigd. De CAO heeft een looptijd van 33 maanden en duurt tot eind ja nuari 2008. De loonstijging is beperkt van 1 procent per 1 januari 2006, 1,25 procent per 1 januari het jaar daarop, en opnieuw 1 procent in 2008. Jonge werknemers gaan eerder al premie betalen voor hun pensioen, maar ze kunnen daarvoor, afhankelijk van hun leeftijd, maximaal twee keer een uitkering krijgen van 200 euro. Oudere werknemers gaan vol gens de nieuwe CAO met pensi oen als ze 62 jaar worden, een jaar later dan eerst. De CAO geldt voor 375.000 werknemers van bijvoorbeeld metaalbewer- kingsbedrijven. isolatiebedrij ven en garages. De 320.000 werknemers in de horeca moeten het voorlopig nog stellen zonder nieuwe CAO. De onderhandelingen zijn vastgelopen. Volgens de vak bonden stelden werkgevers meer dan 25 verslechteringen voor in de huidige CAO. ningsverbindingen. Tennet ontwikkelde de nieuwe Wintrack-mast, die alleen nog op de tekentafel bestaat, met Holland Railconsult. De mast is flink kleiner dan de huidige me talen constructies en oogt een stuk gestroomlijnder. De mast is in aanschaf wel duurder, maar vergt minder onderhoud. In de tweede helft van dit jaar begint Tennet met een uitge breid testprogramma voor de nieuwe mast. Als alles goed ver loopt, volgt in 2006 een prak tijktest met een prototype en een 1500 meter lange lijn. amsterdam/anp - Laagopgelei de jongeren zijn veel pessimis tischer over hun kansen op werk. Anno 2005 denkt 64 pro cent snel een baan te vinden na de studie tegen 98 procent in 1999. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek dat In- terview-NSS deed in opdracht van De Baanbrekersprijs. Tussen 29 april en 4 mei wer den 182 werkloze jongeren en 270 aanstaande schoolverlaters geïnterviewd. Het ging om al lochtone en autochtone jonge ren van 16 tot 26 jaar met een vmbo-opleiding of met een niet voltooide mbo-opleiding. De Baanbrekersprijs is een ini tiatief van onder andere de Tas- kforce Jeugdwerkloosheid en beloont jongeren die zelf oplos singen bedenken voor jeugd werkloosheid. Voormalig pre mier Wim Kok reikt de prijs vanavond uit in de Amsterdam Convention Factory. Laagopgeleide werklozen zitten gemiddeld 13 maanden zonder werk. De helft van de groep ver wacht dat die status niet veran dert het komende halfjaar. Daar staat tegenover dat 47 procent een baan denkt te vinden in diezelfde periode. Gebrek aan werkervaring is vol gens de geïnterviewden de be langrijkste oorzaak (24 procent) voor hun werkloosheid. Verder wijten ze het aan hun te luie sollicitatiehouding (22 procent) te lage opleiding (22 procent), hevige concurrentie van andere sollicitanten (17 procent) of de eigen afkomst (7 procent). De onderzoekers zien geen verschil in de reacties van autochtone en allochtone respondenten. Bij de schoolverlaters zijn er wel verschillen tussen allochto nen en autochtonen. Acht op de tien autochtone leerlingen denken binnen een halfjaar werk te hebben. Hun allochto ne studiegenoten zijn een stuk pessimistischer: 45 procent ver wacht na zes maanden over een baan te beschikken. Verhoeven van de Baanbrekers prijs kan geen duidelijke oor zaak noemen voor dit opmer kelijke verschil. „Je zou kunnen denken aan een gevoel van dis criminatie, maar het onderzoek wijst daar niet op. Van de on dervraagde allochtone leerlin gen wijt maar 4 procent hun la ge kans op werk aan discrimi natie." delft/anp - Met een begrote omzetgroei voor 2005 van 6 procent en een volgens VNCI- voorzitter Willems 'gezond pro ductieniveau' in het eerste kwartaal voorziet de brancheor ganisatie voor de chemie in Ne derland een goed jaar. De Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie weersprak gisteren voorspellin gen van het CBS over een kwak kelende branche met volume dalingen voor 2005. Ook liet Willems zich niet van de wijs brengen door de afnemende in vesteringen in de Nederlandse chemie met 6 procent, het voortdurend verlies van markt aandeel aan China en India en de terugloop in het werkne mersbestand met 3 procent naar 71.000. „Je kunt het glas halfvol of halfleeg zien. Bij mij is het halfvol. Ondanks de da ling in de tweede helft is de to tale omzet in de chemie in 2004 met 7 procent gegroeid." De VNCI-voorzitter Willems, in het dagelijkse leven president directeur van Shell Nederland, hield een warm pleidooi voor lagere energielasten in Neder land. „De stroommarkt moet echt worden geliberaliseerd en de regering moet de accijnshef fing gelijkstellen aan die in an dere Europese landen." Boven dien dreigt de Nederlandse re gering volgens hem te veel voorop te lopen met allerlei mi lieumaatregelen. Zo wil Wil lems geen verdere regels die de uitstoot aan C02 verminderen voordat meer landen zich aan sluiten bij het Verdrag van Kyo to dat de uitstootbeperking re gelt. „Dat kan onze concurren tiepositie aantasten." Echte groei komt er volgens Willems pas als de investerin gen stijgen. Plannen daarvoor heeft hij echter nog niet gezien. Mogelijkheden wel. En dat stemt hem optimistisch. De chemie is nog altijd goed voor een omzet van bijna 37 miljard euro. Driekwart daarvan wordt geëxporteerd. Vooral het kennisniveau in Ne derland is hoog en stijgt nog steeds. Het aantal scheikunde- studenten nam in 2005 met 13 procent toe. De VNCI is bezig samen met het NWO, het Ne derlands Instituut voor Weten schappelijk Onderzoek, een 're giegroep' op te zetten die we tenschappelijke kennis moet omzetten in bedrijfsactiviteiten. „Er is een verschuiving van ba- sischemie naar fijnchemie. Ne derland zal in 2020 succesvol hebben ingesprongen op ni ches in de markt. Dan zijn er gespecialiseerde ondernemin gen waar een mix van biotech nologie, nanotechnologie en hoogwaardige polymerenpro- cessen zijn intrede heeft ge daan." veel goedkoper dan onder- Het nieuwe model hoogspan- ling in de tweede helft is de to- heeft hij echter nog niet gezien. cessen zijn intrede heeft ge- ïdse aanleg van hoogspan- ningsmast. Foto: ANP/Tennet tale omzet in de chemie in 2004 Mogelijkheden wel. En dat daan." haag/gpd - Na een aantal verkopen was volgens financieel topman Ryöppö- ro moeten zijn en de teller staat nu op re inkoopcondities', aldus Moberg. jdea|e omvang van het Ahold-con- nen weer licht winstgevend. „US Food- 2,6 miljard, meldde Ryöppönen. De to- Ahold kan bij de kleinere producent! h h h irE t service is nu nummer twee op de Ameri- tale schuld is nu 7,8 miljard euro en door zijn omvang meer flexibiliteit e zo langzamernana oereiKt, zei top- kaanse markt en groeitaldus Mobere. moet eind dit iaar 6.3 miljard ziin. Ahold eere inkoopprijzen afdwingen dan b den haag/gpd - Na een aantal verkopen is de ideale omvang van het Ahold-con- cern zo langzamerhand bereikt, zei top man Moberg gisteren. Zo wil hij het grote Amerikaanse cateringbedrijf US Foodser vice toch binnenboord houden. En verder moet de samenhang binnen het super marktconcern beter worden, waardoor er veel efficiëncy- en schaalvoordelen te ha len zijn. De bekendmaking werd op de aandeel houdersvergadering met enige verba zing ontvangen. Immers, na de groot schalige boekhoudfraude bij de cate- ringtak was de opzet om US Foodservice eerst gezond te maken en daarna te ver kopen. Ahold wilde zich vooral toeleg gen op supermarktactiviteiten. US Foodservice had vorig jaar een om zet van 15,2 miljard euro (op een totaal van 52 miljard euro voor heel Ahold) en was volgens financieel topman Ryöppö nen weer licht winstgevend. „US Food service is nu nummer twee op de Ameri kaanse markt en groeitaldus Moberg. „Het is een groot bedrijf dat niet zo lang geleden ontstond uit een aantal kleinere bedrijven. We denken dat de synergie nooit goed van de grond is gekomen." Ahold blijft wel bij zijn voornemen om Deli XL, een vergelijkbare onderneming in Nederland en België, af te stoten. „De bedrijven zijn niet helemaal hetzelfde", lichtte Moberg toe. „Deli XL is toch meer een op logistiek gerichte onderne ming en in die tak is het nu moeilijk om geld te verdienen, tenzij je er heel groot in bent. Voor Deli XL is overigens gezon de belangstelling uit binnen- en buiten land." Deli XL had vorig jaar een omzet van 819 miljoen euro. Ahold kan het zich veroorloven om US Foodservice aan te houden, omdat de schuldsanering volgens schema ver loopt. De opbrengst aan verkoop van ac- tivfteiten had eind maart 2,5 miljard eu ro moeten zijn en de teller staat nu op 2,6 miljard, meldde Ryöppönen. De to tale schuld is nu 7,8 miljard euro en moet eind dit jaar 6,3 miljard zijn. Ahold heeft bovendien met 15 banken een nieuwe kredietfaciliteit afgesloten van 2 miljoen euro. Daarmee kan Ahold goed koper lenen. Het concern heeft als doelstelling 5 pro cent omzetgroei en 5 procent groei van de bedrijfswinst per jaar. Dat denkt Ahold te halen via drie belangrijke pij lers: groei in de VS via US Foodservice, meer nadruk op gezonde artikelen en meer doen met huismerken. „Gezond heid is een wereldwijde trend", stelde Moberg. Ahold gaat proberen daar meer uit te halen door het assortiment in pro ducten als groente en fruit, vetarme pro ducten en vis fors uit te breiden. Er wordt na een aantal magere jaren ook weer wat uitgebreider in de winkels ge ïnvesteerd, Ahold zet daar 1,6 miljard euro voor opzij. De huismerken kunnen extra geld opbrengen vanwege de 'bete re inkoopcondities', aldus Moberg. Ahold kan bij de kleinere producenten door zijn omvang meer flexibiliteit en la gere inkoopprijzen afdwingen dan bij A- merken. Over het hele concern moeten de winst marges bovendien verbeteren door kos tenbesparingen. Ahold moet veel meer een eenheid worden en de verschillende onderdelen moeten van elkaar gaan le ren. Moberg zei dat via standaardisatie ook schaalvoordelen kunnen worden behaald in bijvoorbeeld informatisering. Kritische vragen van aandeelhouders betroffen vooral het beloningsbeleid van de bestuurders. Maar de voorstellen werden telkens met grote meerdergeid aangenomen en ook de nieuwe com missarissen Doijer, Hart, Hoogendoom en Sheern ontmoetten weinig oppositie. Voor hun trouw worden aandeelhou ders voorlopig niet beloond met divi dend. Dat gebeurt pas 'als de financiële situatie van het concern het toelaat', luidt de officiële verklaring. Amsterdam - Versatel zegt geen last te hebben van enige bemoeie nis van John de Mol's Talpa met de bedrijfsvoering. Het feit dat De Mol ruim 42 procent van de aandelen bezit is volgens het telecombe- drijf geen nadeel bij de onderhandelingen met commerciële omroe pen over het uitzenden van tv-beelden via internet. Deze omroepen zouden niet met Versatel in zee willen gaan, omdat zij John de Mol's nieuwe commerciële zender 'Tien' als een van de grootste bedreigin gen voor hun eigen zender zien. Bestuursvoorzitter Raj Rajthatha (midden) gisteren tijdens de aandeelhoudersvergadering: „Wij wer ken volledig onafhankelijk van onze grootaandeelhouder. Wij probe ren niet alleen aan zijn wensen te voldoen, maar ook aan die van de kleine aandeelhouders, onze werknemers en onze klanten." Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Minister De Geus (sociale zaken) slaagt er maar niet in greep te krijgen op uitvoeringsinstanties UWV en CWI. De Algemene Rekenkamer constateerde gisteren net als een jaar eerder 'onvolkomen heid in de aansturing en toe zicht' van het UWV(uitkerin- gen) en CWI (werk). Na de kritiek van de Rekenka mer vorig jaar had De Geus voor 2004 geëist dat 99 procent van de activiteiten door het UWV rechtmatig diende te zijn. Maar de uitvoering van zes van de negen werknemersverzeke ringen blijkt nog steeds onvol doende. Daarbij gaat het onder meer om het toekennen van WW-uitkeringen, de uitvoering van de Ziektewet, de reïntegra tie van arbeidsgehandicapten (REA) en uitkeringen voor ar beidsongeschiktheid van zelf standigen (WAZ). Volgens de Rekenkamer is De Geus er bij het CWI gedeeltelijk in geslaagd verbeteringen aan te brengen. De bewindsman heeft echter nog onvoldoende inzicht in de bedrijfsvoering van de voormalige arbeidsbu reaus. De minister stelt in een reactie dat het UWV in een om vangrijk reorganisatieproces zit. Bovendien wordt volgens hem inmiddels gewerkt aan concrete actieprogramma's om de te kortkomingen weg te werken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9