'Onderzoek naar geweld Oezbekistan' BUITENLAND Barroso zwaar onder vuur Het Ruhrgebied hoopt op een nieuw kolentijdperk Herders stemmen in tent op de steppen van Mongolië Israëlische raketaanval Gazastrook Iraakse al-Qaeda-leider verdedigt doden moslims Oproep van EU en VN Granaat bij bezoek Bush aan Georgië stond scherp Doden in vluchtelingenkamp Luchtmacht VS wil groen licht ruimtewapens Theeoogst in de hitte ien doden bij gtuigongeluk Een ongeluk met een Ivan de'Zambiaanse acht heeft gisteren der- sonen het leven gekost, stel van Chinese makelij jens het ministerie van :i bezig voedsel te bren- r een door langdurige geteisterd gebied. De ïers zijn twaalf lucht- icieren en een burger. resentatrice j igeschoten Gewapende mannen gisteren in de Afghaan- Üstad Kabul een tv-pre- ice doodgeschoten. De e Shaima Rezayee had in dit jaar een MTV-ach- 507 ramma gepresenteerd 33*8 mee woedende reacties ?-j'8 ;pen van radicaal-isla- le geestelijken. eval kost acht 9 jisten leven 39.4 ton - Een botsing tus- vrachtwagen met bo- 47j een toeristenbusje in 31.4 Zeeland heeft gisteren gjj rsonen. onder wie zeven i8'« n, het leven gekost. Voor H5 ekend zijn er onder de 17,7 imen toeristen geen Ne- ,.7 Iers. Het ongeluk ge- op het North Island van Zeeland, ongeveer hon- 7j ometer ten zuidoosten :kland. donderdag 19 mei 2005 22,J island: minder sdoden - Het aantal Duitsers rlijdt door drugsgebruik 2J-8 i2004 verder gedaald. 3 ar kostten verdovende 6I.2 ;n volgens de Duitse re- j 1385 personen het leven gste stand sinds 1989. In 57 erven nog 1477 Duitsers 7 t gebruik van drugs. De aat volgens een rege- ictionaris zien dat m nd met zijn hulp aan 59,i 'drugsverslaafden op de reg is. leurverdachten akt in Italië - De Italiaanse politie 45ÜJsterochtend vroeg tij- gg'j in omvangrijke actie ten acht personen aange- die worden verdacht plannen van aanslagen 77Ü ïbare gebouwen in het 5 jdens de operatie door- politiemensen talrijke in heel Noord-Italië. De iten zijn volgens het j leau ANSA vijf Tunesiërs 2.: Marokkanen. "t allen planden ede Beslan In het Russische Tsje- zijn vier mannen gear- i in verband met het gij- 209,1 na op een school in het Ossetische Beslan. Het plande een alternatieve voor het geval dat de ïgsactie van 1 septem- ig jaar in Beslan zou ;en. De vier leden van ;ale militie hadden een n een dorp in het Russi- goesjetië in het vizier. iische bases eorgië dicht Rusland sluit de twee lases in Georgië in de n 2008. Tot dan zal er eidelijke afbouw van [i en materieel plaatsvin- t is de kern van een 1 dat de Russische rege- Georgië heeft voorge- ogelijk maandag al pra- de partijen erover in lofTblisi. emeester Angeles latino 'tits - De Californische s Angeles krijgt voor het ids 1872 weer een Lati- •urgemeester. De Demo- irsloeg bij de verkiezin- i dinsdag met 59 procent stemmen de zittende leester James Hahn, een noot. Villaraigosa (52) is ïvan Mexicaanse immi- i Bijna de helft van de oen inwoners van de rin Latijns-Amerikaanse L r dreigbrief emmery Het Belgische delica- •edrijf Remmery heeft w een racistische dreig- 'tvangen. Justitie heeft ld dat een anonieme nijver directeur Van nhuyse ervan beschul- on Vlamingen meer in e nemen'. In de brief rder dat de producten nmery al twee maal be- in met kwik, maar dat de dat stil houdt. De zaak elgië al meer dan een bezig. Het bedrijf ont- teigbrieven waarin het geëist werd van een werkneemster. gaza-stad/anp-afp - De Israëli sche luchtmacht heeft gisteren een raket afgevuurd op twee strijders van Hamas in de Gaza strook. Volgens Israëlische me dia hadden zij kort daarvoor een mortieraanval uitgevoerd op joodse nederzettingen. Het was de eerste keer in maan den dat de Israëlische lucht macht in actie kwam tegen de militaire vleugel van Harnas. Begin februari werd een be stand afgekondigd. Volgens zegslieden raakte een strijder zwaargewond bij de aanval door een onbemand vliegtuigje. De granaten van de Palestijnen kwamen terecht bij een school en bij een militaire post. Vol gens het dagblad Haaretz raak te daardoor een Israëlische man lichtgewond en werden enkele gebouwen beschadigd. Toen de Israëlische aanval plaatshad, bereidde het tweetal net een nieuwe mortieraanval voor op een nederzetting. Gisteravond vuurden Hamasle- den opnieuw mortiergranaten en raketten af op joodse neder zettingen in de Gazastrook. Eer der op de dag kwam in de buurt van Rafah in de het zuiden van de Gazastrook bij de grens met Egypte ook al een lid van Ha rnas om het leven. Volgens bronnen overleed de 22-jarige man toen een bom die hij bij zich droeg plotseling ontplofte. dubai/anp-rtr-afp - De leider van de Iraakse terreurcel van al- Qaeda heeft het doden van 'on schuldige' moslims bij zelf moordaanslagen tegen Ameri kaanse troepen verdedigd. De topterrorist al-Zarqawi beweer de dat 'het vergieten van mos- limbloed' volgens de islam is toegestaan in het belang van de jihad (heilige oorlog). De verklaring staat op een ge luidsband die aan al-Zarqawi wordt toegeschreven. De tape was gisteren op een website van islamieten te horen. Vol gens al-Zarqawi is het belang rijk dat de jihad niet wordt be lemmerd, ook als dat ten koste gaat van burgers. Het doden van moslims die als menselijk schild voor Amerikanen dienen, is onvermijdelijk en toegestaan. Al-Zarqawi, die geldt als de grootste vijand van de Amerika nen in Irak, beriep zich op de speciale islamitische wetgeving en op geestelijken: „Het be schermen van het geloof is be langrijker dan het beschermen van levens, eer of rijkdom." Kort voor het opduiken van de verklaring maakten de Ameri kaanse strijdkrachten bekend dat handlangers van al-Zarqawi de opdracht hadden gegeven voor een autobomcampagne. Bij de recente reeks aanslagen zijn honderden personen om het leven gekomen. dagapur - Met een paraplu als bescherming plukt een arbeider theebladeren in de theetuin van Darjeeling in het noordoosten van India. Het land zucht onder de hitte, met de laatste dagen maximumtemperaturen van meer dan 40 graden. Foto: Reuters/Rupak de Chowdhuri Tbilisi/ANP - De granaat die tij dens het bezoek van de Ameri kaanse president Bush aan de Georgische hoofdstad Tbilisi werd gegooid, stond op scherp. Dat zei gisteren FBI-agent Brian Parman. Het incident had plaats toen Bush een menigte van meer dan 100.000 mensen toesprak op het vrijheidsplein. Volgens de FBI ontplofte de granaat niet omdat het projec tiel eerst een meisje raakte waardoor de impact werd ge dempt. Als de granaat was afge gaan waren veel mensen getrof fen en niet alleen de Georgische en Amerikaanse president, al dus Parman. Eerder meldden de Georgische autoriteiten dat de granaat niet op scherp stond en ongevaarlijk was. De granaat werd ongeveer 30 meter gevonden van het podi um waarop Bush sprak. Het projectiel was verpakt in een handdoek toen het werd ge gooid. „We beschouwen deze daad als een bedreiging van de gezondheid en welzijn van de president van de Verenigde Sta ten alsook van het welzijn van vele Georgiërs aanwezig bij het evenement", zei de agent. De granaat werd uiteindelijk verwijderd door een Georgische veiligheidsagent. Volgens Ame rikaanse veiligheidsfunctiona rissen werd Washington pas in gelicht over de vondst, nadat Bush Georgië al weer had verla ten. Een woordvoerder van de regering in Tbilisi sprak dat te gen en zei dat de Amerikaanse autoriteiten direct waren inge licht. Het incident heeft al geleid tot een discussie over de beveili ging van Bush. De Secret Servi ce, belast met de bescherming van het Amerikaanse staats hoofd, was al weken in het Kau- kasische land om het bezoek van Bush voor te bereiden. Ten tijde van de toespraak waren er honderden leden van de Secret Service en van de Georgische geheime dienst op het plein. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - José Manuel Barroso, de voorzitter van de Europese Commissie, raakt in Brussel in steeds zwaarder weer. Volgende week woensdag moet hij zich in het Europese Parlement verwe ren tegen een motie van wan trouwen van de oppositie. Gisteren werd bekend dat hij omringd wordt door de vijf be wapende Portugese politie agenten die hij ook als premier van Portugal om zich heen had. Bovendien ligt Barroso onder vuur, omdat er na een half jaar maar weinig werk uit de han den van zijn Commissie komt. Een deel van de aanzwellende kritiek op de voorzitter is te ver klaren uit de aanhoudende ma laise in Brussel, waar in afwach ting van de referenda in Frank rijk en Nederland geen enkel ri sico wordt genomen en dus maar weinig gebeurt. Keer op keer zijn er kleine incidenten die zijn gezag en geloofwaar digheid schaden. De Portugese politiemensen zijn 'uitgeleend' aan de Europe se Commissie, maar worden voor een deel door Portugal be taald. Dat is in strijd met de Eu ropese statuten, en daarom moeten de Brusselse regels een beetje worden verbogen. Euro pese ambtenaren buigen zich over de vraag of er voor de vijf Portugezen een aparte regeling mogelijk is. Barroso's voorganger Prodi deed het zonder persoonsbe veiliging. Volgens de woord voerster heeft een analyse uit gewezen dat 'de persoon Barro so' wel degelijk 24 uur per dag bescherming nodig heeft. Tij dens de Irak-crisis was hij als premier van Portugal gastheer tijdens een top op de Azoren, waar Bush, Blair en de Spaanse premier Aznar hun coalitie smeedden. Barroso zelf doet via zijn woordvoerster alle kritiek af als 'onrechtvaardig en absurd'. In het Europees parlement moet hij zich woensdag verantwoor den voor een cruise die hij afge lopen zomer heeft gemaakt op het jacht van een studievriend, de Griekse scheepsmagnaat Spiros Latsis. Barroso be schouwt het als een privé-aan- gelegenheid met wie hij zijn vrije tijd doorbrengt, maar vol gens de 77 ondertekenaars van de motie is dat nog maar de vraag. In september 204 ont ving een Griekse scheepswerf, die tot de Latsis groep behoort, van de vorige Commissie voor 10,3 miljoen euro aan Europese steun. Het parlement wil weten of Barroso de hand heeft gehad in die dienst voor zijn vriend. De motie maakt overigens geen kans om te worden aangeno men. Steeds meer Commissieambte naren in Brussel beginnen zich te ergeren aan het feit dat de ploeg van Barroso 'verlamd' lijkt, en dat er maar heel weinig werk wordt verzet. In Brussel circuleren rekensommetjes, waaruit blijkt dat de commis- sie-Prodi (19 leden) in haar eer ste vijf maanden bijna eens zo veel voorstellen produceerde als de Commissie- Baroso (25 leden). londen/anp - Groot-Brittannië, de Europese Unie en de Verenig de Naties hebben gisteren opge roepen tot een onafhankelijk on derzoek naar het geweld van de afgelopen dagen in het oosten van Oezbekistan. De Britse minister van buiten landse zaken Straw sprak voor de radiozender BBC zijn grote zorg uit over de bloedige ge beurtenissen in Andizjan. Daar opende het leger vrijdag het vuur op een massale demon stratie tegen het autoritaire be wind van president Karimov. Volgens de regering kwamen daardoor 32 militairen en vei ligheidsagenten en 138 terroris ten om. Ooggetuigen en oppositiegroe pen stellen echter dat er tussen de zevenhonderd en 1500 do den zijn gevallen, onder wie veel onschuldige burgers. Velen van hen zouden in anonieme massagraven zijn beland. De autoriteiten spreken dat tegen. De internationale gemeenschap wil dat hulporganisaties, diplo maten en media volledige toe gang krijgen tot het gebied, dat hermetisch van de buitenwe reld is afgesloten. Volgens Straw is het van cruciaal belang dat duidelijk wordt wat zich precies heeft afgespeeld in An dizjan. Daarvoor is een onaf- Khartum - Gevechten tussen de politie en vluchtelingen in een kamp bij de Sudanese hoofdstad Khar tum hebben gisteren tenminste vijftig personen het leven gekost. De onlusten begonnen toen agenten en militairen het kamp ten oosten van Khartum binnengingen om meer dan 30.000 vluchtelingen uit Zuid-Sudan en Darfur te verplaatsen naar een locatie ten zuiden van de stad. Foto: Reuters/Mohamed Nureldin ulaanbaatar/anp - Als zondag op de uitgestrekte en winderige Mongoolse steppen de dag aan breekt, trekken mobiele stem bureaus erop uit om ook her ders in hun afgelegen tenten de kans te geven een nieuwe presi dent te kiezen. Twee voormali ge premiers en een handelaar in kasjmier lijken de meeste kans te maken om het land van de voormalige veroveraar Dzj- engis Khan te leiden. Opiniepeilers geven Nambariin Enchbajar, het hoofd van de voormalige communistische MPRP, de meeste kans om pre sident Natsagiin Bagabandi, een partijgenoot die er twee ter mijnen op heeft zitten, op te volgen. De voormalige journa list en tolk was van 2000 tot 2004 ook al premier en is nu voorzitter van het parlement. Mongolië, ingeklemd tussen Rusland en China, is de afgelo pen jaren uitgegroeid tot een van de meest stabiele democra- tiën in dit deel van Azië. De communisten, die decennia lang naar het pijpen van Mos kou dansten, gooiden aan het begin van de jaren '90 het stali- nisme-leninimse overboord en introduceerden de democratie. Andere ex-communistische landen in Centraal-Azië gaan nog steeds gebukt onder autori taire regimes - zoals de afgelo pen dagen nog bleek in Oezbe kistan. In Mongolië hebben alle partijen democratie en banden met het Westen echter hoog in het vaandel staan. Op een conferentie van de In ternationale Socialisten, afgelo pen weekeinde in de hoofdstad Ulaanbaatar, stelde Enchbajar dat Monogolië andere landen als voorbeeld kan dienen. „Zij kunnen zien dat er niets ve- keerds gebeurt als ze verande ren", zei hij. Toch moet ook Mongolië, zo groot als West-Europa, demo cratie met vallen en opstaan le ren. Tijdens de parlementsver kiezingen van 2004 beheerste de MPRP alle media en tien van de elf leden van de huidige Centrale Kiescommissie zijn verbonden aan de ex-commu- nisten. Ook corruptie staat in het arme land hoog op de agenda. Hoe wel de economie vijftien jaar na de val van het communisme aan het groeien is, leeft meer dan eenderde van de bevolking onder de armoedegrens. „Democratie is net een ei", al dus de liberale premier Tsachi- agiin Elbegdorj, die ondanks de overmacht van de socialisten vorig jaar premier werd. „Het is heel breekbaar en we moeten er erg voorzichtig mee omgaan." De belangrijkste tegenstanders van Enchbajar zijn Mendsai- chan Enchsaichan van de De mocratische Partij (premier van 1996 tot 1998) en de handelaar in kasjmierwol en parlementa riër Bazarsadiin Jargalsaichan. Als geen van de kandidaten een meerderheid krijgt, volgt later een tweede ronde. door onze correspondent Wierd Duk Bottrop-Verkiezingstijd in het Ruhr gebied: politici, veiligheidshelmen op het hoofd, bezoeken staalfabrieken en kolenmijnen. Dit is niet alleen het land van de 'kompels', de mannen met de beroete gezichten, de deelstaat Noordrijn-Westfalen (NRW) is ook het hart van de Duitse sociaal-democratie. Bondskanselier Schröders SPD regeert in dit industriegebied al vier decennia, sinds tien jaar in coalitie met De Groe nen. Maar Duitslands laatste rood groene deelstaatregering dreigt zon dag, bij regionale verkiezingen, naar huis te worden gestuurd. De stemming onder de bevolking is slecht. Van de 18 miljoen inwoners van de deelstaat is een miljoen op zoek naar werk. In de grauwe industrieste den in 'der Pott', waar de fabriekspij pen allang niet meer roken, bereikt de werkloosheid soms wel dertig procent. NRW gaat gebukt onder een schulden last van 100 miljard euro. Veelzeggend: in Gelsenkirchen is het voetbalbedrijf Schalke '04, met tweehonderd mensen in dienst, tegenwoordig een van de grootste werkgevers. Hoe dan de traditionele SPD-stem- mers hoop te geven? Zij zagen hun lo kale trots, de kolenindustrie, gesa neerd worden. Werner Müller(SPD) belooft hen een heropleving van de kolenbouw. Met 66.000 werknemers is het bedrijf waar hij de scepter zwaait, energie- en chemiereus RAG uit Essen, de grootste werkgever. Müller was eco nomieminister in Berlijn en pleit voor de opening van nieuwe kolenmijnen. In Bottrop, midden in het Ruhrgebied, weet woordvoerder Clemens Brehm- horst van Kokerei Prosper, wel waar om. „Sinds kort zijn de prijzen op de wereldmarkt voor cokes geëxplodeerd. De prijs per ton is verachtvoudigd. Om aan de toenemende vraag te kunnen voldoen moeten wij hier uitbreiden met twee batterijen van elk 46 ovens." Prosper, goed voor 2 miljoen ton cokes per jaar, levert aan belangrijke Duitse staalfabrikanten als Thyssen/Krupp en Stahlwerke Bremen. Die dragen bij aan de nieuwbouwkosten van 300 mil joen euro. De reden voor de wereldwijd stijgende vraag naar cokes, dat ontstaat na ex treme verhitting van steenkool en geldt als onmisbare grondstof voor de vervaardiging van staal, is simpel. Chi na, ooit de belangrijkste exporteur van cokes, heeft haar reserves nodig voor de eigen, met reuzenpassen groeiende economie, en de Chinezen slaan bo vendien elders ter wereld zoveel mo gelijk cokes in. Sinds de jaren tachtig was er in Duits lands industriële hart enkel sprake van sluitingen van mijnschachten en hoogovens. Maar Brehmhorst voor ziet, net als ex-minister Müller, een ommekeer. „We waren veel te voorba rig met de aankondiging van het einde van onze kolenindustrie. Nu blijkt dat we ons niet afhankelijk kunnen maken van landen als China of India." Nog kort geleden werden Duitse 'Ko- kereien' aan China verkocht, vorig jaar besloot de Bondsregering de mijn bouw een zachte dood te laten ster ven. De helft van de mijnen moet tot 2012 worden gesloten, het aantal mijn werkers gehalveerd, de subsidies gere duceerd van 3 tot 1,8 miljard euro jaarlijks, om ze uiteindelijk helemaal te schrappen. 'Otto Normalverbraucher', de Duitse Jan Modaal, zag de afgelopen jaren de prijzen voor stookolie, benzine, stroom en gas door het plafond schie ten en hoopt op verlossing door de goede, oude steenkool. En RAG-baas Müller voorspelt nieuwe arbeidsplaat sen bij staal, metaal, stroomintensieve bedrijven en in de mijnbouw als de politiek opnieuw durft te investeren in de mijnindustrie. Van conservatieven en liberalen heeft hij niets te verwach ten. Dus hoopt Müller op zijn eigen partij, de SPD. hankelijk onderzoek nodig. Eerder op de dag vroeg ook EU- commissaris voor buitenlandse betrekkingen Benita Ferrero' Waldner om een onafhankelijk onderzoek. .Alleen dan kan de Europese reactie objectief en juist zijn", betoogde zij. Ook de hoge commissaris voor de mensenrechten van de VN, Louise Arbour, sprak haar be zorgdheid uit over het bloed vergieten in Andizjan. Een groep van enkele tientallen buitenlandse diplomaten bracht gisteren een bezoek aan die stad in de Fergana-vallei. Zij waren uitgenodigd door de Oezbeekse autoriteiten, maar mochten 'uit veiligheidsover wegingen' niet vrij rondlopen in Andizjan. Ook mochten zij niet zelf bepalen met wie zij spraken. De diplomaten kregen per bus een rondleiding. Zij kregen een legerbasis te zien waar een 'criminele bende' wa pens zou hebben geroofd. Veel Oezbeken leven, veertien jaar na de val van de Sovjet unie, nog altijd in bittere ar moede. De werkloosheid is to renhoog, met name in het oos ten van het Centraal-Aziatische land. De regering in Tasjkent duldt geen oppositie en be- stempelt tegenstanders als ter roristen en moslimfundamen talisten. new york/anp - De Verenigdé Staten zetten mogelijk een nieuwe stap naar stationering van wapens in de ruimte. De Amerikaanse luchtmacht wil volgens The New York Times van president Bush een richtlijn waardoor dat mogelijk wordt. Als het doorgaat, betekent het een drastische wijziging van het Amerikaanse beleid. De nieuwe richtlijn voor de nationale vei ligheid moet die uit 1996 van president Clinton vervangen. De voorganger van Bush wilde de ruimte slechts zeer beperkt gebruiken voor het leger. Bush neemt vermoedelijk binnenkort een besluit over het directief. Volgens de krant zal een be leidswijziging op veel weer stand stuiten bij bondgenoten en potentiële vijanden. Velen vrezen een nieuwe wapenwed loop. Bovendien zijn er talrijke financiële en technische hordes voor het plan werkelijkheid wordt. Het Pentagon heeft al miljarden dollars besteed aan de ontwikkeling van ruimtewa pens. Een woordvoerster van de luchtmacht zei dat het niet de bedoeling is de ruimte te mili tariseren. „Het proces richt zich er niet op wapens in de ruimte te brengen", aldus majoor Ka ren Finn. Het gaat om 'het heb ben van een vrije toegang tot de ruimte'. Amerikaanse regeringen den ken al langer na over wapens iri de ruimte. Zo kwam president Reagan in de jaren tachtig met het initiatief van een systeem tegen een raketaanval. Bush heeft dat plan uit de ijskast ge haald. Defensie heeft hieraan al zeker 130 müjard dollar uitge geven. Door de nieuwe richtlijn zouden defensieve en offensie ve wapens in de ruimte moge lijk worden. Een commissie kwam in 1991 tot de conclusie dat de strijdkrachten ervoor moeten zorgen dat „de presi dent de opties heeft om wapens te gebruiken in de ruimte".

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7