'Grote gebreken gas en elektra in huizen' BINNENLAND 2 Getuige als vluchtgevaarlijk van bed gelicht Scheur in koepel kerncentrale APK-commissie: Veertig procent deugt niet Expertisecentra in strijd tegen misdaad Home cinema met slechts twee zichtbare luidsprekers*: nu een nóg grotere belevenis voor het oog en het oor iw formulier lenklachten vm - Het Landelijk Ak- tee Scholieren (LAKS) binnenkort via internet w formulier dat scho- et klachten over hun nen kunnen invullen, iegel is nodig omdat de nvakbond vorig jaar rspoeld met 81.000 Die kan LAKS niet al gen en bovendien kan niet meer goed over- :e klachten serieus zijn niet, aldus een woord- risteren. ordeelde lintje kwijt - Het ministerie van s onderzoekt hoe het kan terugkrijgen van die is veroordeeld tot ngenisstraf van vijftien n. Het gaat om de ex- irvan het hoogbegaaf- tuut Facta. De man e jaar geleden veroor- vijftien maanden we- ucht. Enkele jaren eer hij een koninklijke on ding gekregen. egels voor jhauffeurs am - Amsterdam wil een einde maken aan gdurende kommer en :e taxibranche. De ge- ;omt binnenkort met luisregels waaraan iffeurs zich moeten Daarnaast wil ze taxi's door kleinere stand- in te richten. Verant- jk wethouder Van der zelfs dat alleen kwali- gebruik mogen ma de vaste plekken, zo liet ente gisteren weten. irdam iets ter dan 2004 am - Rotterdam is vorig ner geworden ten op- in 2003. Vooral de deel- en Feijenoord en ren gingen erop voor vinden bewoners dat itraat nog te veel zwerf- in dat de prullenbak- 1 zitten. De gemeente im maakte gisteren de nvan het onderzoek t op straat 2005 be- aruit blijkt dat in de der zwerfvuil, onkruid, hondenpoep ligt. donderdag 19 mei 2005 borssele - Zo'n veertig actievoerders van Greenpeace zijn gistermor gen het terrein van kerncentrale Borssele binnengedrongen. De meesten waren verkleed als kernafvalvaten: ze droegen knalgele pakken van schuimrubber met het nucleaire teken. Met de actie wil Greenpeace laten zien dat kerncentrales nooit honderd procent zijn te beveiligen. „Kerncentrales produceren niet alleen levensgevaarlijk radioactief afval, maar zijn ook een mogelijk doelwit voor terroristi sche aanslagen", zei een woordvoerster. De milieuactivisten klom men met ladders over drie hekken. Vijf van hen wisten de koepel van de centrale te bereiken Ze hebben daar symbolisch met verf een me terslange scheur op getekend om aan te geven dat kernenergie vol gens hen gevaarlijk is. „Wij zijn vreedzame actievoerders, maar wie kwaad wil kan op het terrein van Borssele veel schade aanrichten", aldus de woordvoerster. Volgens Greenpeace zegt staatssecretaris Van Geel (Milieu) de laatste tijd steeds vaker dat Borssele wat hem betreft open mag blijven. De milieuorganisatie wil hem houden aan de afspraak in het regeerakkoord dat de kerncentrale in 2013 dicht gaat. Foto: ANP/Thomas Schlijper rotterdam/gpd - 's Morgens vroeg van bed gelicht, afgevoerd in een geblindeerd poli- tiebusje en daarna twee uur in de cel opge sloten. De 23-jarige Maarten Merkens uit Rotterdam moest gisteren getuigen voor de rechtbank, maar werd door het OM behan deld als een vluchtgevaarlijke crimineel. De oproep om te getuigen was tot tweemaal toe verstuurd naar het oude adres van Merkens. Sinds anderhalfjaar woont hij echter in IJsselmonde en staat daar ook ge woon ingeschreven. Merkens wist dus van niets. „Blijkbaar kon justitie mij wel vinden om mij van mijn bed te lichten. Een belletje was al voldoende geweest", foetert hij. „De agenten waren wel vriendelijk, maar ik moest toch mee. Onderweg stapten allerlei verdachten in het busje. In de rechtbank moest ik ook nog eens twee uur in de cel zitten, alsof ik ieder moment de benen zou nemen." Ter wijl hij juist graag wilde getuigen, bena drukt Merkens, want hij was twee jaar gele den in een andere zaak het slachtoffer van de verdachte. Inmiddels heeft het OM hem een vergoeding van 37,45 euro beloofd, naar rato van de vergoeding van 6,81 per uur. Volgens een woordvoerder van het OM heeft de rechter een 'bevel tot medebren- ging' uitgevaardigd omdat Merkens de vo rige zitting niet als getuige was komen op dagen. „Pas daarna is het bevolkingsregis ter gecheckt. Het is vervelend dat het zo is gelopen." Merkens laat het hier niet bij zit ten en gaat een klacht indienen. riiswijk/anp - Ruim 40 procent van woningen in Nederland ver toont ernstige gebreken aan in stallaties voor elektriciteit en gas. Die worden veroorzaakt door ouderdom, slijtage, hob byisme en slecht onderhoud. Dat zegt P. Coppes, voorzitter van een commissie die werkt aan een APK-keuring voor woningen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vraagt zich af waar de cijfers over de gebre ken vandaan komen. „Wij heb ben geen cijfers en kunnen al leen maar schattingen geven", aldus een woordvoerder van de VNG. De organisatie wil graag weten of de gegevens zijn geba seerd op „deugdelijk onder zoek". De gebreken variëren van lek kages en openliggende elektr- adraden tot provisorische noodoplossingen. Volgens hem is het mis sinds de privatisering van de energiebedrijven in 1992. Sindsdien is er geen toezicht meer. Dat toezicht is een taak van de gemeenten, maar zij schieten hierin tekort, aldus Coppes. „Honderd jaar lang controleerden de nutsbedrijven namens de overheid de elektri sche installaties. Maar met de verkoop werd het cashen van de winst belangrij ker voor de gemeenten dan hun controlerende taak. Als ik ge meenten daarop aanspreek, krijg ik het standaard het ant woord dat er geen beleid, geen geld en geen deskundigheid is." De toename van het aantal klusprogramma's op televisie, door hem 'huis- en puinpro- gramma's' genoemd, verergert het aantal gebreken. „Mensen klussen steeds meer zelf in huis, maar het resultaat is niet altijd het meest veilige." Mede daarom is hij voorstander van een periodieke woningkeu ring. Volgens hem vallen bin nenshuis per jaar tussen de veertig en vijftig doden door de gebreken, maar daarvan bestaat geen officiële registratie. Het initiatief om een 'meetstok' te maken die woningbouwver enigingen en woningeigenaren kunnen hanteren, is afkomstig van de Uneto-VNl, de onderne mersorganisatie voor de instal latiebranche en de technische detailhandel, en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Minister Dekker (VROM) is vol gens Coppes een voorstander van zo'n APK-keuring, maar ze heeft de Tweede Kamer tegen. „Die vindt dat de gemeenteraad de controles moet uitvoeren. Dat is onbegrijpelijk", aldus Coppes. Hij is verheugd dat de gemeen te Den Haag heeft besloten de APK-norm, die deze zomer he lemaal gereed zal zijn, over te nemen en verplicht te stellen. De gemeenteraad moet zich daar nog wel over uitlaten. De veiligheid van een woning is volgens de gemeenten in de eerste plaats de verantwoorde lijkheid van de huiseigenaar. De VNG heeft volgens de woord voerder al eerder aangegeven dat zij het toezicht hierop best voor haar rekening wil nemen. Voor die extra taak hebben de gemeenten wel meer geld no- dig. zwolle/anp - Dit jaar nog worden er zes experti secentra opgezet voor speciale aandachtsgebie den van de nationale recherche, die de krachten van verschillende opsporings- en informatie diensten moeten bundelen. Het eerste expertise centrum is gistermiddag in het hoofdbureau van de politie IJsselland in Zwolle geopend en moet concreet gaan leiden tot een betere en efficiënte bestrijding van mensenhandel en -smokkel. Er gaan 35 mensen van de nationale recherche, de koninklijke marechaussee, de IND en de SIOD bij elkaar zitten om kennis en ervaringen over mensenhandel en -smokkel te verzamelen en te delen met opsporingsteams. „Het moet een cen trale plek van informatie en kennis worden", ver duidelijkte unit hoofd Boersma van de nationale recherche in Noord-Oost Nederland tijdens een toelichting. In het verleden stond gebrekkige uitwisselen van informatie door verschillende rechercheteams en andere eenheden regelmatig efficiënte opsporing in de weg. Daar moet met behulp van expertise centra verandering in komen. „Uiteindelijk wil len we natuurlijk gewoon boeven vangen", bena drukte Boersma. De andere expertisecentra die dit jaar worden opgezet, gaan zich richten op de handel in drugs, vuurwapens, witwassen van cri mineel geld en terrorisme en activisme. Boersma legde verder uit dat de samenwerking een beter beeld moet opleveren over de crimine le groepen en samenwerkingsverbanden en hun manieren van werken. Een eerste resultaat is daar al van, liet landelijk officier van justitie men sensmokkel Van Tooren weten. Zo heeft infor matie van de IND inmiddels al geleid tot het in beeld krijgen van een criminele groep die mis bruik maakte van de zwakke plekken in de toela tingsprocedures van Nederland. Maak kennis met het nieuwe 3-2-1 GS DVD home entertainment systeem van Bose' Home cinema is meer dan alleen een groot beeldscherm. Het is de combinatie van beeld en geluid die films, televisie programma's en sportwedstrijden tot leven brengt. Indrukwekkend geluid, daar gaat het om bij ons nieuwe 3-2-1 GS DVD home entertainment-systeem. Geluid waardoor u zich thuis voor de televisie in de bioscoop waant. U hoort vliegtuigen overvliegen. Uw adrenaline stijgt bij een achtervolgings scène. De rillingen lopen over uw rug als die tornado dichterbij komt. En dat allemaal zonder stapels apparatuur en een wirwar van kabels door de kamer. U installeert het systeem in ongeveer 15 minuten. En uiteindelijk ziet u slechts drie onderdelen twee compacte GEMSTONE" luidsprekerarrays en het nieuw ontworpen media center met geïntegreerde dvd/cd-speler en AM/FM- tuner met RDS. De ACOUSTIMASS' module kunt u uit het zicht plaatsen. Laad een dvd in het systeem en u gelooft uw oren bijna niet. Een systeem dat een bioscoop- geluidservaring creëert zonder het gebruik van achter- en middenluidsprekers. Om dat te bereiken hebben we op psycho- akoestisch en signaalverwerkingsonderzoek gebaseerde technologieën toegepast, zoals de TrueSpace'-technologie voor digitale surroundverwerking Het geluid lijkt daardoor afkomstig van andere plaatsen dan waar de twee luidsprekers zijn geplaatst. Het nieuwe 3-2-1 GS DVD home entertainment systeem biedt een sensationele concertzaal- en bioscoopervaring met de prestaties en stijlvolle eenvoud van Bose. Een van de meest gerespecteerde namen op het gebied van geluid. Kijk en luister. Ga naar een geautoriseerde Bose-dealer bij u in de buurt en vraag om een demonstratie van de nieuwe 3-2-1 systemen. PHEN A/D RIJN: Baks Beeld en Geluid, Raadhuisstraat 118. Block, Thorbeckeplein 1. HILLEGOM: Schoonderbeek, Hoofdstraat 122. KATWIJK: Peursum Audio Video, Voorstraat 31 b-33. Block, Badstaat 15. LEIDEN: Audio Video Botermarkt, ermarkt 24-25. Van Berge Henegouwen, Aalmarkt 15. Block, Hooigracht 89. LISSE: Block, Kanaalstraat 74-78. NOORDWIJK: Expert de Lange, Molenstraat 49. OEGSTGEEST: G.W. Roest, Lange Voort 11 f+g. RIJNSBURG: G.W. Roest, jelierenstraat 37. WADDINXVEEN: Electro World van Dijk, Dorpstraat 33a. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK: BCC, Hoge Rijndijk 311b. en een compacte ACOUSTIMASS'-module (niet afgebeeld). Meer informatie? Telefoon: (0299) 390 111, fax: (0299) 390 109, e-mail: consumenteninfo@bose.com of bezoek www.bose321.nl Better sound through research*

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5