Geweld tegen politie neemt toe BINNENLAND 1 Ouders bepalen de kleur van de school A12 dit weekeinde dicht Autisten zijn de dupe van gebrek aan kennis Terroristenleider terecht tliet Opgepakt' CPB: Gulden niet te goedkoop ingewisseld Man opgepakt na bezoek aan New Yorks damestoilet Huilende kinderen weggehaald uit theater Bonden eisen harde aanpak daders Waspoeder voor vieste kind van Nederland INGRIJKE MEDEDELING Goed Wonen ole FIOD akenslag latje vent ersfc donderdag 19 mei 2005 iegi enl iez ïteu flaller EU schatkist De Europese Unie miljard euro over van ing van vorig jaar, (zu1 Europese Commissie, hoeven de lidstaten nder af te dragen aan Voor de Nederlandse het om een mee- 122 miljoen euro. ht - De Fiscale Inlich- 1 Opsporingsdienst iren op verschillende 1 de regio's Breda en it onderzoek gedaan belastingaangiften, irs zijn onder meer ■vallen bij bewoners nvagenkamp Vinken- lastricht. Administra- beslag genomen, n geldbedrag van op, Ddiui ontruimt okn je n na gaslek iyste - De politie heeft gis- 1 vijftig huizen in ontruimd na een gas- vvoners zijn opgevan- plaatselijke sporthal, W een woordvoerder van orig edrijf Essent ontstond chtti een gasleiding door aaamheden. Het gat 'I inderhalf uur gedicht, odiui olk in de woonwijk ntwi ior explosiegevaar, centi ^.jn blijken snoten De politie legt een lissen de moord op ag gevonden dode en Bosch en die op ag gevonden vrouw in De twee blijken huis- ■an elkaar te zijn. Don- ordt op beide licha- e verricht. rerkeer stil ns gaslek - Wegens een de lg is gisteren op politie het treinver- Schiphol en Am- stilgelegd. Ook re- |n intercity's tussen en Schiphol. Bij leden was een gas- lakt. j vrouw blijkt Iste junk De dode vrouw die lor een wandelaar in jebied bij Heerlen inden, blijkt een afde prostituee te 1 sinds 11 juli 2003 pist. Toen de vrouw n verdween was ze i. Ze is door een mis- it leven gekomen. |le' tips vapenroof - De politie heeft ruikbare tips binnen- over de wapenroof op e vliegbasis Gilze-Rij- iveede weekeinde van J ekenden namen toen aantal Glock's mee. wapens van het leger echaussee werden lid uit de wapenkamer isis. Tweehonderd pis- den teruggevonden op lolplaats aan de N217. muntendam/anp - „Ik werd be handeld alsof ik een moord had gepleegd." De 44-jarige Frits Wolthuis uit het Groningse Muntendam heeft voorlopig zijn buik even vol van New York. Zes agenten pakten hem vorige week tijdens zijn vakan tie in de Amerikaanse metro pool op na een onschuldig be zoek aan het damestoilet. Wolthuis kwam net uit een ca fé, toen hij midden op straat opeens hoge nood kreeg. Hij vluchtte het eerste het beste toiletgebouw in, maar omdat alle herentoiletten bezet waren, rende hij de dames-wc's in. „Dat had ik beter niet kunnen doen", zegt de Groninger. Na oog in oog te hebben gestaan hengelo/anp - Onderwijzers en begeleiders van de katholieke basisschool De Telgenkamp in Hengelo hebben dinsdag 125 kinderen uit een theatervoor stelling gehaald. „Het ruwe taalgebruik bracht veel kinde ren van slag. Enkele leerlingen moesten zelfs huilen", zei di recteur H. Timmen van de school gisteren. De voorstelling 'De smerigste en vieste boterham van het hele heelal' van theatergroep Arte- mis uit Den Bosch werd dins dag in het Rabotheater in Hen gelo uitgevoerd. Volgens de di recteur werd in het stuk ge vloekt en ging het over tongzoe nen. „Het taalgebruik en de mi miek sloten absoluut niet aan bij de belevingswereld van een zesjarige." De ouders van de kinderen zijn gisteren per brief geïnformeerd. In de zaal zaten ook nog enkele tientallen kinderen van een an dere school. De theatergroep besloot na het vertrek van de leerlingen van De Telgenkamp de voorstelling te staken. Woordvoerder M. Dujardinc van de theatergroep begrijpt niets van alle ophef. „We heb ben de voorstelling al dertig keer in alle delen van het land gespeeld, maar hebben dit niet eerder meegemaakt. De voor stelling is wel erg spannend, maar van ruw taalgebruik en vloeken is geen sprake." Voor het gezelschap is het incident geen aanleiding om nog eens kritisch naar het stuk te kijken. met een kwartet woedende vrouwen werd hij overmeesterd door zes agenten. „Ze deden alsof ik een zware crimineel was. Ik moest me omdraaien en met mijn handen tegen de muur gaan staan", aldus Wolt huis. „Ik werd gefouilleerd en moest mijn paspoort overhan digen. Een van die agenten dreigde zelfs met de gevange nis." Volgens de ongelukkige toiletganger is zijn angstige blik zijn redding geweest. „Ze lieten me uiteindelijk zonder boete weer gaan. Waarschijnlijk om dat ik zo vreselijk bang was." De Groninger heeft burgemees ter Bloomberg van New York per mail om opheldering ge vraagd. den haag/rosmalen - Het ge weld tegen de politie neemt hand over hand toe. Dat consta teren de Raad van Hoofdcom missarissen en de politievakbon den ACP en ANPV. De bonden willen dat daders hard worden aangepakt en dat agenten beter worden getraind. De ACP hield gisteren tijdens de internationale politievak- beurs IWP in Rosmalen een workshop over omgaan met agressie tegen uniformdragers. Pedagoog Piet Steltman stelde dat de laatste tien jaar het ge weld tegen de politie tussen de tien en vijftien procent is geste gen. Een percentage dat Jurgen de Vink, woordvoerder van de ANPV, zelfs 'redelijk voorzich tig' noemt. Hoewel harde cijfers ontbreken, omdat er geen lan delijke registratie plaatsvindt, meent hij dat de toename een stuk hoger ligt. ANPV en ACP vinden dat het geweld flinke schade toebrengt aan de korpsen. Aukje Smet van ACP: „Als gevolg van het ge weld kunnen politiemensen ge wond raken of emotioneel in de knoop komen te zitten. Zij moeten zich dan ziek melden." Dat kost geld, bovendien neemt daardoor de werkdruk bij hun collega's toe. Als de geweldslachtoffers terug komen op de werkvloer bestaat het gevaar dat zij minder gemo tiveerd hun werk doen, of zelfs bang zijn geworden. „Dat kan van grote invloed zijn op hun functioneren bij de politie", al dus Smet. Reden genoeg om maatregelen te treffen, vinden de politiebon den. Gedacht kan worden aan speciale cursussen in omgaan met geweld, zoals sommige korpsen hun werknemers al aanbieden. De ANPV vindt dat de politie in alle gevallen de schade moet proberen te ver halen op de geweldpleger. „Nu al gebeurt dat steeds vaker. Een korps als dat in Rotterdam Rijn mond is er zelfs erg actief mee bezig. Het is in onze ogen een middel waarmee een duidelijk waarschuwend signaal wordt afgegeven." Ook de Raad van Hoofdcommissarissen roept korpsen ertoe op de schade van geweld tegen de politie op de daders te verhalen. Steltman meent daarbij dat er veel te winnen is bij het gedrag van omstanders. Die zorgen er vaak voor dat een agressor niet tot rust komt. In Hilversum werden onlangs vijf agenten slachtoffer van een groep van 75 agressieve koninginnedag- vierders. De Vink: „Als er veel publiek is, voelt degene die agressief is zich anoniem. Daar door kunnen situaties sneller escaleren." Steltman vindt dat het rijk goe de voorlichting moet geven over het gevaar van toekijken bij incidenten. .Agressie leidt in mijn ogen tot te veel schade." Amsterdam - Mensen die haar al langer kenden, wisten het al, maar sinds gistermid dag is het officieel: Luka Vermeulen uit Bakel is het vieste kind van Nederland. In Amster dam werd de vijfjarige kleuter officieel tot winnaar van de speciale Floddertje-wedstrijd verkozen. Ze liet elf andere 'viespeuken' ach ter zich. De kinderen moesten een parcours afleggen met zeven onderdelen, waaronder een bak tomatensoep en een met verf. Daar bij ging het niet alleen om snelheid, maar ook om de hoeveelheid viezigheid die bleef hangen. Floddertje is een van de bekendste personages van kinderboekenschrijfster An nie M.C. Schmidt. Uitgeverij Ouerido her denkt de schrijfster deze week met diverse activiteiten, waaronder de verkiezing van het vieste kind van Nederland. „Eigenlijk werd ze vandaag niet eens écht smerig", vertelt vader Wout Vermeulen vlak na het bekend worden van de uitslag. „Maar ik heb begrepen dat ze vooral gewonnen heeft om dat ze - net als Floddertje zelf - eigenlijk lie ver niét vies wordt." Prijswinnares Luka kreeg naast een Floddertje-bokaal en een boekenpakket van Annie M.G. Schmidt ook een jaar lang gratis waspoeder. Foto: WFA den haag/gpd - Autisten zijn de dupe van het gebrek aan des kundigheid over deze stoornis. Niet alleen zitten er autistische leerlingen thuis omdat er geen geschikt onderwijs is voor hen. Ook moeten ze lang wachten op een juiste diagnose en be handeling. Tot die conclusie komen de Nederlandse Vereni ging voor Autisme en de Om budsman. Volgens schattingen zijn er zo'n 90.000 Nederlan ders die een bepaalde vorm van autisme hebben. Omdat er bij de Ombudsman de laatste jaren steeds vaker klachten binnenkomen over de zorg, is een enquête gehouden onder drieduizend ouders van kinderen met autisme. De be vindingen zijn vastgelegd in het rapport 'Buiten de Boot', dat vandaag wordt gepresenteerd. Vooral onderwijs en zorg blij ken de knelpunten. In Nederland wordt de diagno se autisme gemiddeld op 9-jari- ge leeftijd gesteld. Dat is laat ten opzichte van het buiten land, concluderen de onder zoekers. Omdat autisme een ontwikkelingsstoornis is zijn kinderen juist gebaat bij een vroegere diagnose, zodat ze eerder behandeld kunnen wor den. Ook duurt het lang voor dat de juiste diagnose wordt ge steld: bij ruim veertig procent van de patiënten is daar langer dan een jaar voor nodig, in vijf tien procent van de gevallen zelfs meer dan drie jaar. De on derzoekers wijten dat aan een gebrek aan kennis over de stoornis onder hulpverleners. Door een afwijking in de herse nen nemen autisten hun omge ving fragmentarisch waar. Om dat ze andere verbanden leg gen, hebben ze moeite met communiceren. Er zijn vijf soorten autisme, waarbij de klassieke variant, PDD-NOS en het syndroom van Asperger de bekendste zijn. Het ontbreekt aan geschikt on derwijs. Daardoor zit bijna ze ven procent van de leerplichti ge autisten thuis. Ouders die hun kind bij het speciaal onder wijs willen plaatsen, moeten lang met hun kind leuren. In regulier onderwijs lopen autis tische leerlingen nog steeds vast omdat er geen capaciteit is voor voldoende begeleiding. Uit het onderzoek blijkt verder dat er nog het nodige verbeterd kan worden op het gebied van dagbesteding en woonvormen. Een substantieel deel van autis ten mist een structurele vorm van dagbesteding. Er zijn lange wachtlijsten voor zelfstandige en begeleide woonprojecten. „Je kan aan iemand niet zien dat hij autist is. Daardoor wordt autisme vaak onderschat, ook door hulpverleners", verklaart directeur Els Prins van De Om budsman. Zij pleit voor meer onderzoek. Ook zou er een cen traal expertisepunt moeten ko men. De onderzoekers willen dat er in opleidingen meer aan dacht aan autisme wordt be steed. Consultatiebureaus en peuterspeelzalen moeten alert zijn op signalen. Meer passen de voorzieningen, zoals scholen voor speciaal voortgezet onder wijs op havo- en vwo-niveau, zijn noodzakelijk. Prins: „Dat voorkomt dat er gefrustreerde en agressieve leerlingen van school komen die in de crimi naliteit belanden." den haag/gpd - De Syrische lei der van het terroristische Hof stadnetwerk had alleen 'in the orie' kunnen worden aange pakt. In de praktijk was dat niet mogelijk, ook al was de Syriër kort voor de moord op Theo van Gogh in Nederland. Dat schrijven de veiligheidsmi nisters Donner en Remkes in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Kritiek van rechtsgeleerden, die het onbe grijpelijk vinden dat de terroris tenleider niet als illegaal is aan gehouden, leggen de bewinds lieden naast zich neer. Rechtsgeleerden menen dat Re- douan al 1. gewoon kon worden opgepakt, omdat hij eerder als illegaal het land was uitgezet. De uitleg van Donner en Rem kes dat dat niet kon, is volgens de hoogleraren 'ongeloofwaar dig'. De bewindslieden weige ren nader te onderbouwen waarom de Syriër niet 'succes vol en effectief kon worden aangepakt. Dan komen details over de werkwijze van de AIVD op straat te liggen en dat achten de ministers onverantwoord. Justitie en AIVD wisten dat Re- douan al I. in Nederland was kort voor de aanslag op Van Gogh door Mohammed B., een volgeling van de Syriër. De lei der van het Hofstadnetwerk werd zelfs 'zo veel mogelijk' in de gaten gehouden. Al. I. be zocht onder meer zijn vrouw en kind in Den Haag. Niettemin kon hij op de dag van de moord op Van Gogh, 2 november vorig jaar, met hulp van een hand langer vluchten. De Syriër, die internationaal wordt gezocht, is nog steeds voortvluchtig. den haag/gpd - De gulden is niet te goedkoop ingewisseld voor de euro. Toen de wissel koers met de euro in 1998 werd vastgesteld, klopte de gemid delde verhouding tussen de gulden en de munten in de an dere eurolanden. Dat schrijft het Centraal Planbureau (CPB). Over de omwisselkoers van de gulden ontstond ophef nadat scheidend directeur Henk Brouwer van de Nederlandsche Bank in een interview aangaf dat de gulden destijds zo'n 10 procent te laag was gewaar deerd ten opzichte van de Duit se mark. De Nederlandse bur ger zou daardoor zijn gedu peerd, doordat die lage waarde ring zou hebben bijgedragen aan de enorme prijsstijgingen na invoering van de euro. Volgens het CPB klopt het dat de gulden meer waard was ten opzichte van de mark dan uit de wisselkoersen bleek. Maar niet de gulden was te goed koop; de mark was juist te duur. De wisselkoers heeft vol gens het CPB nauwelijks gevol gen gehad voor de burger. Minister Zalm van financiën is opgetogen met de steun van het CPB. Hij werd hevig bekriti seerd na het interview met Brouwer. Zalm heeft altijd ont kend dat de gulden te goed koop is ingewisseld. Iarresteert ngooiers - De politie heeft van negen, twaalf nvè 'jaar gearresteerd die ld vanaf viaducten in luite im stenen zouden egooid op de ringweg etrostellen. Een be- can een metrostel :hampt door een steen door zijn cabine n een bus werd een Egooid, waardoor pas- l ider het glas kwamen. 'Ik wil niet tussen hoofddoekjes op het schoolplein staan' door Thea van Beek en Carine Neefjes den haag - Gemeenten moeten basisscholen kunnen dwingen om meer achterstandsleerlin gen aan te nemen. Daarmee kan worden voorkomen dat de (advertentie) [HeIJn heeft besloten om met onmiddellijke ingang Nbei choco-ijsjes 4 x 90 ml. uit de winkels terug te halen. Jvoor deze maatregel is dat bij de allergie-Informatie verpakking staat dat het product geen gluten bevat. I Aardbei choco-ijsjes 4 x 90 ml. bevatten wel gluten. ïptie van het product kan uitsluitend voor consumenten mgluten-lntolerantie schadelijk voor de gezondheid e consumenten wordt dan ook dringend verzocht het ft niet te consumeren. Consumenten zonder gluten- L ïtie kunnen het product gewoon consumeren. die het product terugbrengen naar de winkel, ontvangen 'koopbedrag retour. Voor nadere inlichtingen kunnen pienten contact opnemen met de gratis servicelijn van Heljn, tel. 0800 - 03 05. fden onze verontschuldigingen aan voor dit ongemak. n 17 mei 2005 |J HEIJN BV ene school steeds witter en de ander steeds zwarter wordt, ad viseert de Onderwijsraad. De praktijk is weerbarstiger. Niet de overheid, maar ouders bepa len de kleur van een school. „Ik wil niet tussen moeders met hoofddoekjes op het school plein staan." Zijn zoon Lukas (5) zit op een zwarte school, maar eigenlijk was dat niet de bedoeling. Net als de meeste witte ouders wil de ook Dirk Laucke een witte school voor zijn kind. „Ik was bang dat mijn zoon zich niet goed zou ontwikkelen op een zwarte school. Bovendien zag ik het niet zitten om op het schoolplein tussen moeders met hoofddoekjes te staan." Laucke had geen keus. In de In dische buurt in Amsterdam zit de Montessorischool - de enige 'witte' - al jaren vol. Met een groep van dertig andere gedu peerde ouders werd hij uitge nodigd op het stadsdeelkantoor om naar een oplossing te zoe ken. Het werd een voor 99 pro cent zwarte basisschool, maar slechts vijf paar ouders durfden dit avontuur aan. „De anderen zijn verhuisd of fietsen iedere dag naar het witte Amsterdam- Zuid," vertelt Laucke. Zijn vooroordelen zijn inmiddels weggenomen. Met zijn zoon Lukas gaat het goed. „Het is een doodgewone, goede school Om het kort door de Een zwarte school in de Haagse Schilderswijk. Archieffoto: GPD bocht te zeggen: als Lukas een gymnasiumleerling is, komt dat er hier ook wel uit." De Onderwijsraad heeft giste ren een advies uitgebracht waarin staat dat gemeenten scholen moeten kunnen dwin gen om meer achterstandsleer lingen aan te nemen. Daarmee kan worden voorkomen dat de ene school steeds witter en de ander steeds zwarter wordt. Scholen mogen niet langer se lecteren op huidskleur, wel op taalachterstand. Het is een van de vele maatregelen om au tochtone en allochtone leerlin gen over scholen te versprei den. Wat de overheid ook bedenkt, uiteindelijk zijn het altijd de ou ders die de kleur van een school bepalen, vertelt Sjoerd Karsten, onderzoeker bij het SCO-Kohn- stamm Instituut in Amsterdam. „Zij kijken naar de kleur van het schoolplein. Lopen daar veel witte leerlingen rond, dan kie zen witte ouders voor die school. Vooral hoogopgeleide, autochtone vaders en moeders willen dat hun kind tussen 'ons soort mensen' in de schoolbank zit." Volgens Karsten is het wel noodzakelijk dat scholen wor den gedwongen om meer ach terstandsleerlingen aan te ne men, want in de praktijk blijkt dat sommige scholen nu met lichte drang allochtone ouders doorverwijzen. „Een directeur zegt: 'U doet er beter aan om uw kind naar een andere school te sturen, daar wordt meer aan taal gedaan'. Met andere woor den: 'Daar zit meer van jouw soort." De Onderwijsraad wil ouders niet dwingen in hun schoolkeu ze. Dat werkt averechts. Wel wil de raad initiatieven stimuleren van bijvoorbeeld een groep wit te ouders die hun kinderen ge zamenlijk naar een zwarte school sturen. Dat geldt ook voor allochtonen die hun kroost massaal naar een witte school laten gaan. Wit of zwart: alle ouders willen zich herkennen als zij aan de schoolpoort staan te wachten. Dirk Laucke, die zijn zoon noodgedwongen op een zwarte school heeft geplaatst, vreesde ook de moeders met hoofd doekjes. Hoe is de sfeer op het schoolplein Laucke: „Lieve ou ders die goed voor hun kinde ren zorgen. Wel had ik laatst een klein incident. Mijn zoon speelde bij zijn Marokkaanse vriendinnetje, er werd thuis al leen Marokkaans gesproken. Hij wilde er niet meer spelen. Ik ga die moeder, die uitstekend Nederlands spreekt, vragen of ze daar de volgende keer op wil letten. Ik wil niet dat Lukas op die manier zijn vriendinnetje kwijtraakt." zoetermeer - De A12 tussen Den Haag en Zoetermeer is in de nacht van zaterdag op zon dag in beide richtingen afgeslo ten voor alle verkeer. Rijkswa terstaat plaatst die nacht een vi aduct over de snelweg voor fiet sers, voetgangers en ruiters. De brug over de A12 verbindt de Zoetermeerse woonwijken Meerzicht en Rokkeveen. Het viaduct is langs de snelweg op gebouwd en wordt naar zijn de finitieve plaats gereden. De afsluiting van de A12 tussen het Prins Clausplein en afrit Zoetermeer/Pijnacker duurt van 23.30 tot 8.00 uur. Vanaf za terdagmiddag 16.00 uur is de afslag Zoetermeer-Centrum vanaf Den Haag al afgesloten. Verkeer tussen Den Haag en Utrecht wordt omgeleid via de A4 en Nil. Verkeer vanaf Gou da kan via de A20 en A13 naar Den Haag rijden. In het noordoosten van het land is de A28 van Hoogeveen richting Zwolle van vrijdag avond 21.00 uur tot maandag ochtend 6.00 uur afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid. (advertentie) BEURS De Goed Wonen Beun: alle informatie over de aankoop, verkoop of het huren van een woning, financiering, verhuizing, inrichting, doe-het-zelf tips en aankleding In en om het huis. workshops door o.a. Jurgen Smit en Dennis Mulder van SBS6! Toegang: 5,- Openingsttyden: 10-17 uur 21-22 mei 2005 I PC en nemer Sportcenter - Haarlem I www.goedwonenbeurs.nl Haarlems Dagblad S3

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3