GESPREK VAN DE DAG Veel folk in modern jasje Nederlandse Marian zingt als Marie-An voor Andorra Friesland krijgt eerste gedenkteken Juliana Songfestival: berg u voor fluiten, doedelzakken, trommels en gejodel Competitie over twee avonden donderdag 19 mei 2O0J MENSELIJK De Amerikaanse jetsetkoningin PA RIS HILTON heeft zich de woede van de Londense burgemeester Ken Livingstone op de hals gehaald. Tij dens een toespraakje in de Britse hoofdstad bij de presentatie van een nieuw parfum zei Hilton dat ze dol is op het voeren van de DUIVEN in de stad, iets wat streng verboden is. Ik zou in Londen willen wonen als het er net zulk weer was als in Los Angeles. Ik ben er gewoon dol op de duiven op Trafalgar Square te voe ren. Ik zou het wel de hele tijd kun nen doen. Ik doe het zelfs liever dan shoppen." Een woordvoerder van burgemeester Livingstone liet weten dat Hilton een boete van 50 pond (70 euro) kan krijgen als zij door gaat met haar liefhebberij. Omdat de duiven in het centrum van Lon den zo hinderlijk waren geworden en omdat zij zoveel vervuiling veroor zaakten, is het voeren van de dieren al enige tijd verboden. Foto: EPA De meeste DUITSERS vinden enkele kilo's OVERGEWICHT bij hun partner niet erg. Volgens een representatief onderzoek van het instituut Emnid voor het mannenblad Playboy hechten vooral Oost-Duitsers veel waarde aan het ideaal- gewicht van hun geliefde. Van de duizend ondervraagden gaf 33 procent aan geen moeite te hebben met een overgewicht van tot vijf kilo. In het oude West- Duitsland gaf slechts 9 procent aan absoluut geen te groot lichaamsgewicht te tolereren, terwijl dat cijfer in het voormalige Oost-Duitsland het dubbele is. Vooral in de deelstaat Hessen is men gesteld op ronde vormen. Daar zegt 79 procent van de ondervraagden geen bezwaar te hebben tegen een partner die tien kilo te zwaar is. Ex-Beatle RINGO STARR (64) doet mee met zijn tijd. Hij heeft zijn ei gen POLSBANDJE net zoals onder anderen collega-muzikant Bob Geldof en wielrenner Lance Arm strong. Maar volgens The Indepen dent van gisteren is het bandje met de woorden 'peace and love' en twee sterren slechts bestemd voor privé-gebruik. Een vriend van Starr zegt in de Britse krant dat er geen liefdadigheid aan verbonden is. .Hij geeft ze aan naasten en gelief den in de hoop dat mensen het zul len zien en dan denken aan vrede en liefde", aldus de vriend van de drummer. Foto: AP De Britse THEETRADITIE vertoont tekenen van erosie. Met name jonge Britten drinken steeds minder thee en geven de voorkeur aan koffie of fris. Dit blijkt uit wetenschappelijk ONDERZOEK dat gisteren is gepresenteerd. De jaarlijkse theeomzet in het Verenigd Koninkrijk is sinds 1999 met 12 procent gedaald. De verkoop van het aantal theezakjes is in twee jaartijd zelfs met 16 procent omlaag gegaan. Slechts 38 procent van de Britten tussen 15 en 24 jaar drinkt nog meer dan één kopje thee per dag. Bij de Britse 65-plussers is dat nog 70 procent. De Britse theetraditie werd in de 18de eeuw ontwikkeld, eerst bij de adel, later ook bij de overige bevolkingsgroepen. In de 19de eeuw werd thee ge promoot als alternatief voor alcohol. Een week na zijn huwelijk met ac trice Renée Zellweger is de Ameri kaanse countryzanger KENNY CHESNEY tot 'entertainer van het jaar' gekozen. Hij nam tijdens de Country Music Awards in Las Vegas de felbegeerde TROFEE in ont vangst. Tim McGraw, die met zes nominaties'als favoriet werd be schouwd, kreeg voor 'Live Like You Were Dying' twee onderscheidin gen, die voor beste single en voor beste song. De Australiër Keith Ur ban kreeg ook twee onderscheidin gen.- beste zanger en beste album. Toby Keith, die vorig jaar vier on derscheidingen kreeg en ditmaal vier keer genomineerd was, ging met lege handen naar huis. Foto: Reuters Wie de legendarische rockband THE WHO wil zien optreden in de Verenigde Staten, moet flink in de buidel tasten. Kaartjes voor hun enige concert in de VS dit jaar kosten 1500 DOLLAR per stuk. De prijzen voor een tafel kunnen oplo pen tot 30.000 dollar. De band speelt tijdens een liefdadigheidsdiner dat ge sponsord wordt door elektronicabedrijf Samsung. De opbrengst van het diner gaat naar goede doelen voor kinderen. Beroemdheden, waaronder voormalig basketballer Magie Johnson en rockster Jon Bon Jovi, schuiven aan bij de duur ste tafels. De Amerikaanse acteur JACK NI CHOLSON heeft de VILLA gekocht van zijn vorig jaar overleden collega, buurman en vriend Marlon Brando. Dit meldt de Amerikaanse krant Los Angeles Times. Nicholson heeft 5 miljoen dollar betaald voor de in 1954 gebouwde villa met twaalf ka mers. Het huis heeft een woonop- pervlakte van 280 vierkante meter. Brando, die 80 jaar is geworden, heeft er de laatste jaren van zijn le ven in vrijwel volledige afzondering doorgebracht. Foto: AP De in 2003 overleden tekstschrijver en dichter WILLEM WILMINK krijgt een 'ei gen' TREIN. Vervoerder Syntus gaat de nieuwe trein inzetten tussen Oldenzaal en Zutphen. Passagiers kunnen in de trein kennisnemen van foto's en een le vensbeschrijving van de Twentse schrijver. Wilmink is met name bekend van zijn kinderliedjes en bijdragen aan televisieprogramma's, zoals Het Klokhuis. De nieuwe trein wordt 10 juni onthuld. ruimte onthuld. Het initiatief komt van de Ottema-Kingma Stichting ter gelegenheid van haar 50-jarig jubile um, maakte het College van Kerkrentmeesters van de Protestant se Gemeente van de Friese hoofd stad deze week bekend. Het monument is een ontwerp van de Leeuwarder architect ir. Chris Ve- gter. De in Engeland werkzame Ne derlandse beeldhouwster Lida Lopes Cardozo heeft het ontwerp nader uitgewerkt en uitgevoerd. In Dobbin in Duitsland staat ter her innering aan de geboorte van de vo rig jaar overleden koningin een ge denkteken. Op Curasao staat een standbeeld en in Den Haag staat een fontein die de naam van Juliana draagt, gpd I)e provincie Friesland krijgt het eer ste gedenkteken ter nagedachtenis van koningin Juliana. In de Grote of Jacobijnerkerk in Leeuwarden wordt zaterdag een ovale gedenksteen in het koor bij de stadhouderlijke graf- George Bernard Shaw Hoe meer dingen er zijn waarvoor je je schaamt, hoe fatsoenlijker je bent Folkmuziek is hot op het 50ste Eu rovisie Songfestival in Kiev. Berg u voor fluiten, doedelzakken, trom mels en gejodel! Daarnaast komen nog vrolijke drankliederen, vlotte popdeuntjes en dramatische balla des voorbij. In twee avonden (don derdag 19 en zaterdag 21 mei) wordt bepaald welk van de 39 in zendingen zich Songfestival win naar 2005 mag noemen. Misschien wel Glennis Grace. Halve finale donderdag 19 mei 1. Oostenrijk Global.Krvpner - Y asi' Een vrolijk en origineel begin, deze stamppot van Cubaanse salsa en dol gedraaide Egerlanderhoempa. Zou zo maar veel punten kunnen krijgen. 2. Litouwen Laura and the lovers - Little by little De naam van de groep klinkt opwin dend, maar Laura en naar minnaars brengen een onopvallend popdeuntje uit de Zweedse school. Middenmoot. 3. Portugal 2B - Amar Hijgerig refrein, en weinig melodieus. Er valt weinig Portugees te ontdekken aan het up-tempo lied van dit gele genheidsduo. Kansloos. 4. Moldavië Zdob si Zdub - Boonika bate doba Het Eurovisiedebuut van dit land valt in de categorie 'opgevoerde folkrock'. Energiek, maar muzikaal stelt het wei nig voor. Niet echt leuk. 5. Letland Valters Kaza - The war is not over Piepjong duo met een ingetogen lied dat nogal doet denken aan 'Without you' van Re-Union van vorig jaar. Een gevaarlijke outsider. 6. Monaco Lise Darly - Tout de moi Het chanson had niet misstaan op het Songfestival van 1971. Helaas heeft Li- se een te dunne stem om boven de bombast uit te komen. Alleen punten van de Franstalige landen. 7. Israël Shiri Maimon - The silence that re mains Blonde zangeres met een fraai naar climax opgebouwde ballade. Ze gokt op dezelfde doelgroep als onze Glen nis. Misschien net iets te saai. 8. Wit-Rusland Angelica Agurbash - Love me tonight Aan het uiterlijk van deze voormalige Miss Wit-Rusland en Miss Rusland zal het niet liggen, wel aan haar stem. Zwak nummer, moet het van buurlan den hebben. 9. Nederland Glennis Grace - My impossible dream Qua stem en presentatie een van de beste deelnemers. Nadeel is dat lied wat laat op gang komt. Let op de hoge noot. In alle eenvoud een inzending met mogelijkheden. 10. IJsland Selma - If I had your love Een songfestivalveterane - in 1999 werd Selma tweede. Ook nu liggen er kansen voor deze vlotte, catchy pop song met veel tempowisselingen. Een van de favorieten. 11. België Nuno Resende - Le grand soir Onze zuiderburen proberen het met een dramatisch chanson. Nuno heeft een goede stem, die de hoge noten moeiteloos aankan. Alleen leuk voor 50-plussers. 12. Estland Suntribe -Let's get loud Vijf meiden met een nummer dat wel heel erg luchtig en triviaal is. En dan die tekst! Een niemendalletje. Plas pauze of tinders snel vergeten. 13. Noorwegen Wig Wam - In my dreams Bonjovi? Europe? Nee, Wig Wam. Ste vige, amusante rock. Alleen scoren scheurende gitaren en mannen met lange haren over het algemeen nau welijks. 14. Roemenië Luminata Anghel Sistem - Let me try Roemenië heeft goed geluisterd naar wat populair is. Dit is etnische inge kleurde eurodance, verrassend en ge durfd. Zou heel ver kunnen komen. 15. Hongarije NOX - Forogi Vilég Wederom folk in een modem jasje. Slim wordt teruggrepen op de twee successen van het vorig jaar, Oekraïne en Servië. Of heeft de tv-kijker het trucje door? 16. Finland Geir Rönning - Why Iedereen gunt Finland zijn eerste Eu rovisieoverwinning. En wie weet lukt het met de ballad Why'. Goed num mer, fraaie melodie, mooie stem. 17. Macedonië Martin Vucic - Make my day Typische Balkanpop met net iets te harde beat eronder. Zanger omringt zich met fraaie danseressen, maar dat redt het optreden niet. 18. Andorra Marian van de Wal - La mirada interi or De Nederlandse Marian van der Wal doet voor Andorra mee. Geïnspireerd door Shakira, maar meer dan wat sympathiepunten uit Hilversum zal dit lied niet krijgen. 19. Zwitserland Vanilla Ninja - Cool vibes Leuk nummer, stevig en hitgevoelig. Vier Estse dames die nu de Zwitserse eer mogen verdedigen. Als ze zuiver zingen ban dit een verrassing worden. 20. Kroatië Boris Novkovic - Vikovi umiru sami Voor de verandering eens een walsje. Deze opvallende verpakking kan met verhullen dat het lied wel erg mager is. Valt buiten alle prijzen. 21. Bulgarije Kaffe - Lorraine Debutant Bulgarije heeft het niet be grepen. Kaffe zingt slaapverwekkend met een belabberde uitspraak van het Engels. Zonder buurstaten gegaran deerd op de laatste plaats. 22. Ierland Donna Joseph - Love? Ierland is allang niet meer de gi Eurovisienatie van zo'n tien jaa den. Maar schrijf ze nooit af. Di wekte deuntje moet in de gaten houden worden. 23 Slovenië Omar Naber - Stop Sfeervol lied, dat opbouwt naar climax. Omar kan ook echt zing Jammer van de losbarstende gil halverwege. Verdient een hoge ring. 24. Denemarken Jakob Sveistrup - Talking to yoi Zeg maar de Deense UB40, lich tig; relaxed en prettig voor de 0 Maar er gebeurt verder wel erg zodat het saai wordt. Een paarj voor de moeite. 25. Polen Ivan Delfin - Czama Dziewa Een aanstekelijk deuntje, met e hoofdrol voor accordeon en ve 'lailailas'. Wat anders dan eeni lied kan de avond beter afsluite al is het kansloos. Hans Walraven Bevriende landen bevoordelen elkaar Al jaren bestaat het vermoeden dat er bij de toekenning van punten tijdens het Eurovisie Songfestival landen zijn die 'be vriende' landen een onevenre dig hoog aantal punten geven. Tim Cocx, informaticus bij het LIACS (Leiden Institute Advan ced Computer Sciences) van de Universiteit Leiden, heeft dit nu ook aangetoond met statistische analyses. Het is een bekend ver schijnsel dat Cyprus en Grieken land elkaar altijd punten toespe len. Ook de Scandinavische lan den zijn immer opvallend lief voor elkaar. Sinds de intrede van de Balkanlanden op het song festival wordt er helemaal veel geklaagd over 'bevriende pun ten'. Landen zonder opvallende vrienden, zoals Nederland, zeg gen daardoor benadeeld te wor den. Tim Cocx ging na of er in derdaad groepen landen zijn die elkaar systematisch een hoger dan gemiddeld aantal punten geven. Het maximaal aantal punten dat een land aan het liedje van een ander land kan toekennen is twaalf. Cocx stelde van elk denkbaar tweetal landen vast hoe vaak ze beide gelijktij dig deelnamen en berekende vervolgens het gemiddeld aantal wederzijds toegekende punten. Een neutrale score zou uitko men op 5,5, dat wil zeggen dat ieder land gemiddeld 5,5 punten toekent aan een ander land. Cyprus en Griekenland deden achttien keer gezamenlijk mee aan het songfestivaL Zij gaven elkaar gemiddeld 10,47 punten, dus Griekenland gaf 10,47 aan Cyprus en vice versa. Het lan- denduo Roemenië en Rusland scoorde 7,75, Estland en Letland 7,33. Er zijn ook landen die an dere landen lijken te bevoorde len zonder dat ze daar door die landen voor beloond worden. Zo honoreert Monaco de Franse inzendingen royaal, terwijl Frankrijk de Monegaskische in zendingen neutraal beoordeelt. Nederland en Duitsland lijken de Turkse inzendingen de laat ste vijf jaar opmerkelijk hoog te waarderen, zonder dat de Tur ken dat bij de Nederlanders en Duitsers doen. Theo de With Een ding is zeker: vanavond kan Nederland het Eurovisie Songfes tival niet winnen. Wel verliezen. Als onze vertegenwoordigster Glennis Grace en haar lied 'My impossible dream' niet bij de eer ste tien komt, kan de Nederlandse delegatie morgen gewoon naar huis. Die heeft dan zaterdag, wanneer het wel om de winst gaat, niets meer in Kiev te zoeken. De opzet van het Eurovisie Song festival anno 2005 heeft iets weg van een tweetrapsraket. De com petitie loopt over twee avonden. Vandaag is de halve finale met 25 landen, waaronder Nederland; 15 daarvan vallen af. Twee dagen la ter, op zaterdag, vindt de finale plaats. Een extra complicerende factor is de bijzondere positie van vier Eu- rovisielanden. Engeland, Duits land, Frankrijk en Spanje, de 'Big Four' genoemd, hebben op grond van hun grote financiële bijdrage aan het Songfestival bedongen dat zij altijd direct in de finale staan. Deze vier worden in de finale ver gezeld door twintig andere lan den. Voor de helft zijn het de tien best scorende landen van het vo rig jaar, waarbij de grote vier bui ten beschouwing blijven. Een veertiende plek in een festivalfi nale kan dus nog voldoende zijn om direct voor het volgende jaar geplaatst te worden, mits Enge land, Frankrijk, Duitsland en Spanje dan boven die veertiende plaats staan. In de twee jaar dat het systeem nu werkt bleek een twaalfde plaats genoeg te zijn. Nederland, in 2002 dertiende, viel net buiten de boot. De keuze is dankzij televoting he lemaal in handen van de kijker - de enige regel is dat die niet op het eigen land mag stemmen. Niet alleen het tv-publiek uit de 25 landen met een kandidaat in de race maakt een keuze, ook de landen die al finalist zijn, stem men mee. De uitslag per land wordt vertaald naar het 'douze points'-systeem: het lied met de meeste 'votes' krijgt twaalf punten, de nummer twee tien, de derde acht, de vier de zeven en zo verder naar de tiende plaats die een puntje krijgt. Vanavond om 23.15 uur wordt al leen bekend gemaakt welke tien landen de meeste punten h en met welke startpositie n finale staan. De complete u komt pas na de finale. Zodi heeft iedereen in de finale j kansen. De organisatie ma thousiast zijn over het huid systeem, in de wandelgang nogal wat kritiek te horen. I puntentelling met 39 lande duurt wel erg lang, zo blijkt gelijkheid tussen de twee so finalisten is maar schijn. E< nummer dat al in de halve I te horen is geweest zal de k bekender in de oren klinket een nog niet gehoord direct plaatst nummer. Maar heti vooral de uitzonderingspos van de Big Four die bij lanc Nederland, Zweden en Not gen veel weerstand oproept geld valt dus een finaleplaa kopen", is een veel gehoon merking. Zeker nu de oven uit Oost-Europa toeneemt een hoge klassering, laat st winst, voor deze 'oude' Eui landen ver weg. gpd Halve finale Eurovisieson$ vanavond om 21.00 uur 0. Nederland heeft op het Eurovisie Songfestival goed be schouwd twee kansen. Want naast Glennis Grace, de 'echte' inzending, loopt er in Kiev nog een deelneemster rond met een Nederlands paspoort: Marian van de Wal. De 35-jarige zangeres, geboren in Vianen, komt met het Catalaans lied 'La mirada interrior' uit voor Andorra. Marian - die in Kiev Marie-An heet - kan het nog steeds nauwelijks geloven dat zij het kleinste Eu- rovisieland mag vertegenwoordigen. In de Andorrese finale, die ze met overmacht won, achtte zij zich zelf zeker niet de bes te. „Ik spreek de taal, maar als buiten landse heb ik natuurlijk een accent. Dat raak je ook niet kwijt. Maar de kijkers in Andorra vonden dat kennelijk geen be zwaar. Dus daarom zit ik hier." Zes jaar geleden kwam ze naar het bergstaatje in de Pyreneeën om daar met haar man een hotel te gaan runnen. Een druk bestaan. Gelukkig bleef er nog wat tijd over voor haar hobl gen. In haar eigen hotel treedt ze regelmatig op, e in de andere clubs in Andorra staat op het podiuj Maar je kunt het nauwelijks een professionele cai noemen, vertelt zegt. „In Nederland zou ik ook ni snel met het Songfestival meedoen. Daar moet je een kant-en-klaar product komen: lied, zangeres 1 productie. In Andorra hebben ze een ander systei enige eis die ze aan buitenlanders stellen is dat je jaar in het land woont. Dan kun je je inschrijven! voorronde en een van de ingezonden nummers kj Zo is het gegaan." Net als Glennis Grace moet ook Marian van de W vanavond eerst bewijzen in de halve finale. Vorig haalde Andorra bij zijn debuut een magere achttii plaats, bij lange na niet genoeg om in de eindroni komen. Dit jaar lijkt de kans daarop iets groter. 1 rada interior' klinkt toegankelijk en op het podiui Marian, haar drie achtergrondzangeressen en twe sers er goed uit. En, zegt Marian, Andorra rekenti een beetje op veel stemmen uit haar vaderland. J land kan niet op zichzelf stemmen, dus hoop ik d aan mij en Andorra denken." gpd Marian van de Wal brengt vanavond op het Eurovisie Songfestival voor Andorra het Catalaanse lied 'La mirada interior1 ten gehore. Foto: GPD Speels schouder aan schouder eerder deze week in Kiev. Van links naar rechts: Lise Darly (Monaco), Shiri Maimon (Israël), Glennis Grace en Ortal (Frankrijk). Vanaf vanavond is het menens. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2