)nvrede oorzaak riee' tegen Europa Bioscoopbezoek stort dramatisch in Icnrpcnïcr [ieuw aquaduct A4 ee jaar eerder klaar Honderden tips over pianoman I 1 op Mediadag te meerderheid tegenstanders EU-grondwet i, Zalm: Nullijn ook in 2006 noodzakelijk Mummies doorgelicht Dokter voor Glennis Grace WIJ EEN NIEUW INTERIEUR, U TOT 70% KORTING Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 19 mei 2005 (g0 SPEURDERS Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 51% 868 Fax: (072) 51% 869 GESPREK 1LD-BUS Nederlandse 3 I jV-v Lezers op pad Marian zingt 9 v als verslaggever voor Andorra -j|g - *2 FotoFestival Naarden: neem er de tijd voor Marijke van den Berg verruilt TOP voor Blauw Wit Kans op neerslag il Koopman wc - Negatieve gevoelens omb inzien van de euro en Tur- illen 1 j'uni een zwaar stem- ikken op de uitslag van ndum over de Europe- idwet. Volgens de laatste zijn de tegenstanders EU-grondwet licht in de Jerheid ten opzichte van de ^■anders (40 tegen 39 pro- MDngeveer 20 procent van Bnsen heeft nog geen keuze uit een groot onder- 2 an deze krant, in samen- ig met het bureau Cen- ta, verbonden aan de rsiteit van Tilburg. Van de die aankondigen 'nee' stemmen, wil ruim de ip deze manier proteste en de invoering van de de mogelijke toetreding "ije. een kwart van de nee- ers zijn geringe waarde- iorhet kabinet-Balkenen- ïet stemhokje meetellen, iet onderzoek hebben 300 mensen in heel Ne- deelgenomen. [s het kabinet en de orga- van het referendum (PvdA, D66 en GroenLinks) is het van groot belang dat de be volking bij het referendum een oordeel geeft over de EU- grondwet en niet over andere kwesties. Bij herhaling hebben Nederlandse politici benadrukt dat de grondwet niets met Tur kije, de euro of het regeringsbe leid te maken heeft. Maar veel mensen wantrouwen de overheidsvoorlichting over de grondwet, zo blijkt. Liefst 53,2 procent vindt dat het kabi net geen betrouwbare informa tie geeft over de voors en te- gens. Slechts 19,2 procent vindt de voorlichting wel betrouw baar. Ruim 27,7 procent heeft hierover geen oordeel. Overigens wordt ook de infor matie van de nee-campagne flink gewantrouwd. Ruim 56 procent noemt deze voorlich ting 'niet betrouwbaar'. Opval lend is dat 68,3 procent twee weken voor het referendum meent niet goed geïnformeerd te zijn. Bijna eenvijfde zegt nog helemaal niets van de grondwet te weten. Van de mensen die aankondi gen 'nee' te gaan stemmen geeft 52,3 procent aan op deze manier te willen protesteren te gen de toetreding van Turkije, 55,5 procent zegt op die manier idsveen - De verbre- 1 de rijksweg A4 tussen uendsveen en het ipunt Burgerveen moet al [10 een feit zijn. Dat is twee jaar eerder dan Rijkswaterstaat tot nu toe jitging. De werkzaamhe- len volgend jaar al. t verbreding van de weg i maal drie banen moet aquaduct onder de t worden gebouwd, iterstaat heeft de plan- or de verbreding van de en Leiden en Burger- afgelopen tijd nog eens bekeken en is tot de gekomen dat het |)ij Roelofarendsveen eer- 1 worden afgerond. „We p steeds uit van een ople- llyan het hele project in [of 2012", vertelt project- r Suzan Vos. „Nu blijkt or het noordelijke deel ilbaar is. De verbreding van de weg bij Leiden en Lei derdorp zal wel zoals gepland in 2011 of 2012 klaar zijn." Een snellere uitvoering van de verbreding bij Roelofarends veen betekent dat Rijkswater staat het geld voor het project eerder beschikbaar moet heb ben. Maar dat is volgens Vos geen probleem. „We hebben toe stemming van het ministerie om die uitgave eerder te doen." Door de snellere verbreding van de weg tussen Roelof arendsveen en Burgerveen gaat de te verwachten verkeerschaos voor het oude aquaduct 'slechts' vier jaar duren. Vol gend jaar wordt de verbrede A4 tussen Leiderdorp en Roelof arendsveen opgeleverd. Vlak voor het aquaduct - op een plek waar nu al veel ongevallen gebeuren - versmalt de weg straks van twee maal drie naar twee maal twee banen. De ver wachting is dat dat vanaf 2006 tot nog langere files leidt. COMMENTAAR Leidse bioscopen verkopen eerste maanden 2005 18 procent minder kaartjes OEZBEKISTAN relatief vreedzaam verlo- itelingen in Oekraïne Eorgië, is in Oezbekistan rijd gaande die letterlijk zweet en tranen heeft ge- Op mensonterende wijze de zittende machthebber ov de opstand onder de hg voorlopig in de kiem K>rd. Ten koste van, naar jjft it. vele honderden doden. tompleet beeld «t nog steeds Karimov diplo- 'uit veiligheids- dingen' niet vrij ndlopen. Bbeekse macht- verdedigt zijn keiharde door steeds weer te wij- het gevaar van moslim sen die het land tot een achtige staat zouden omvormen. Ongetwijfeld 11 de meedogenloze leider oe om zowel de Russen Amerikanen op afstand te t Want als er één over at bestaat tussen Bush Ktin, is het wel de angst nieuwe moslimstaat. duizenden te hoop lo- een alleenheerser die in armoede heeft ge- te ageren tegen de omwisseling van de gulden naar de euro, 26 procent stemt 'nee' vanwege onvrede over het kabinet-Bal kenende. Een meerderheid van de nee stemmers (56,8 procent) denkt dat verdergaande Europese sa menwerking niet goed is voor Nederland. Bij de 'ja-stemmers' is dat maar 8,5 procent. De meningen over de gevolgen van een 'nee' bij het referen dum lopen ver uiteen. Maar 26 procent van alle ondervraagden denkt dat de Tweede Kamer de uitslag van het referendum overneemt. Een grotere groep meent dat het parlement de uit komst naast zich neer zal leg gen. Zestig procent zegt dat een Ne derlands 'nee' tegen de grond wet niets uitmaakt. Slechts 22,2 procent denkt dat een afwijzing van de grondwet slecht is voor Nederland, 17,5 procent ver wacht dat een 'nee' juist posi tieve gevolgen heeft. Onder de nee-stemmers denkt bijna een derde dat een 'nee' goed voor Nederland uitpakt. De grote fracties in de Tweede Kamer hebben gezegd dat ze de uitslag van het referendum respecte ren als de opkomst meer dan dertig procent is. den haag/gpd - Ook volgend jaar is er geen ruimte voor loonstijging. Ondanks alle be zuinigingen en het matigen van de lonen gaat het namelijk nog niet zo goed met de economie als gehoopt. Dat zei minister Zalm van financiën gisteren bij de presentatie van het jaarrap port over de rijksuitgaven 2004. „Ondanks de sterke groei van de wereldhandel, heeft Neder land daar niet van geprofi teerd", aldus Zalm. „De loon matiging van de afgelopen ja ren was goed, maar in ons om ringende landen daalden de loonkosten harder, waardoor onze concurrentiepositie toch is verslechterd." Zalm hoopt daarom dat de vak bonden ook voor volgend jaar de looneisen matigen. Dat is goed voor het bedrijfsleven dat veel werk verplaatst naar goed kopere landen en goed voor de prijs van Nederlandse produc ten. De bonden hebben al laten weten de nullijn te willen losla ten. Zalm hoopt hen over te ha len en houdt hen voor dat de lasten voor de burger volgend jaar worden verlaagd. door Jan Rijsdam leiden - Het bioscoopbezoek in Nederland is in de eerste maan den van 2005 dramatisch ge daald. Vorig jaar bleef het aan tal verkochte bioscoopkaartjes al 10 procent onder het niveau van 2003, maar in de eerste vier maanden van dit jaar is het bio scoopbezoek gemiddeld met maar liefst 30 procent gedaald vergeleken met het jaar ervoor. In Leiden hebben de bioscopen tot begin mei 18 procent min der bezoekers getrokken. Daarmee komen de Leidse bio scopen er relatief nog gunstig af. In sommige steden hebben exploitanten te maken met een achteruitgang van wel 40 pro cent. Bioscoopconcem Jog- chem's, dat zeven filmzalen in Alphen aan den Rijn exploiteert en programmeert, heeft te ma ken met een teruggang van 20 procent. De Leidse bioscoopexploitant Jan Boer bevestigt de alarme rende cijfers: „Het gaat heel slecht. Dat is al lange tijd aan de gang. Als het zo doorgaat is de vraag of die megabioscoop aan het Stationsplein in Leiden er ooit komt. Het is zelfs de vraag of de bestaande biosco pen wel overleven." Volgens Boer heeft Luxor in Leiden al het loodje gelegd. De bioscoop aan de Stationsweg is al enkele maanden gesloten, volgens de exploitant in ver band met een verbouwing. Boer hecht daar nauwelijks ge loof aan. „Het is gewoon niet meer vol te houden, met bijna een kwart minder bezoekers in twee jaar." Zelf denkt Boer zijn filmzalen, Trianon en het Kijkhuis, wel overeind te kunnen houden. „Maar ik heb dan ook geen aandeelhouders. Al maak ik maar de helft van de omzet van vorig jaar, dan blijf ik nog open. Voor mij is het een hobby. Ik hoef er niet rijk van te worden." Bioscoopexploitanten wijten de teruggang in het bioscoopbe zoek vooral aan de opkomst van de dvd en het (illegaal) downloaden. Volgens Boer klopt dat wel, maar zijn er meer oorzaken: „Mensen hebben geen geld. En er wordt veel meer op gelet of je geen 14- en 15-jarigen binnenlaat bij een film die is gekeurd voor 16-jari gen." Veel bioscoopexploitanten houden nog vast aan de ge dachte dat het om iets tijdelijks gaat. Het ontbreken van echte 'blockbusters' in de eerste maanden van 2005 zou volgens hen de daling verklaren. 'King dom of Heaven' en de premiè re, deze week, van 'Star Wars' zouden het begin van een ople ving in het bioscoopbezoek kunnen inluiden. Pagina Kunst Cultuur: Batman moet bioscopen redden leiden - Zeven jaar hebben ze er aan ge werkt, maar nu zijn dan ook alle 132 mum mies van het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) in Leiden onder de scan geweest. Doorgelicht, tegen het licht gehouden, let terlijk van binnen en van buiten en van alle kanten bekeken. Vandaag presenteren egyp toloog Maarten Raven en radioloog Wybren Taconis de resultaten van het onderzoek zo als dat neergelegd is in de fraai geïllustreer de atlas 'Egyptian Mummies'. Het onderzoek van het Rijksmuseum van Oudheden en het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam levert weliswaar geen wereldschokkend nieuws op, maar Raven stuitte toch nog op enkele verrassingen. Zo bleek de mummie stort en elke vorm van tegen spraak hardhandig de kop in drukt, mag worden verwacht dat ook grootmachten als de VS en Rusland beseffen dat er veel meer aan de hand is. Dat een oplossing voor Oezbe kistan niet eenvoudig is, moet worden erkend. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Oekraïne en Georgië telt het land vele (mos lim) stromingen die hooguit de val van Kari- mov als gemeenschap pelijk doel hebben. Het mag er evenwel niet toe leiden dat de VS, Rus land, maar ook de EU lijdzaam blijven toekijken. De grootmachten moeten inzien dat Karimov voorlopig de enige echte extremist is en dat hervor mingen in Oezbekistan meer dan noodzakelijk zijn. Aange zien Poetin en Bush vanwege hun strategische belangen - de Amerikanen hebben in het land een luchtmachtbasis - talmen bij het nemen van (diplomatie ke) stappen, zou het de EU niet misstaan daarin het voortouw te Adriaan Brandenburg Glennis Grace. Foto: Reuters Kiev/ANP - Songfestivaldeelneemster voor Nederland Glennis Grace heeft gistermiddag een dokter laten komen, omdat ze zich niet lekker voelde. Volgens haar manager Van Katwijk is ze gestoken door een insect. Vol gens de arts heeft Glennis Grace last van een allergische reactie als gevolg van de beet. Vandaag bekijkt de geneesheer of er nog meer maatregelen nodig zijn. Pagina Gesprek van de Dag (advertentie) Bij Lampenier zijn we altijd bezig met de allerlaatste lichtmode, maar ook onze inrichting vergeten we daarbij niet. Vandaar dat we onze vestiging in Leiden grondig zullen verbouwen. Tijdens de verbouwing gaat veel weg voor spotprijzen met kortingen tot 70%! Haarlemmerstraat 188 Leiden londen/anp - Over de identi teit van de mysterieuze piano- man zijn al meer dan vierhon derd tips binnengekomen. De man werd in aprü doorweekt op een Engels strand aange troffen. Ook beginnen de film makers van Hollywood zich voor het verhaal te interesse ren. Dit meldde de Britse krant The Guardian gisteren. Met telefoontjes en e-mails probe ren mensen te helpen erach ter te komen wie de man is die blijkbaar zijn geheugen heeft verloren of zo getraumati seerd is dat hij niet kan spre ken. Volgens het Noordhollands Dagblad is de 'pianoman] de 31-jarige pianoleraar Marcel Herder uit Amsterdam. Daar staat hij als vermist geregi streerd, bevestigt de politie. Een aantal mensen uit zijn vroegere woonplaats Krom menie zegt hem te herkennen van de foto die door de Britse politie wereldwijd is verspreid. Bij de politie in Rome kwam een serieus lijkende tip bin nen van een illegale Poolse pantomimespeler. Hij meende in de pianoman een Frans man te herkennen met wie hij jaren geleden samenwerkte bij straatvoorstellingen. De fami lie van deze pianist, Steve Villa Massone, heeft echter laten weten dat hij in Nice verblijft. Ook uit Scandinavië komen tips binnen over de man, die op de vlag van Zweden heeft gewezen toen hem een atlas werd getoond. De man was verward en droeg een drijfnat pak met stropdas, toen hij in Kent werd aange troffen. Hij praat niet, maar speelt fantastisch piano. De politie en maatschappelijk werkers zijn een grote speurtocht be gonnen om het mysterie te ontrafelen. Ook is contact op genomen met orkesten in heel Europa. De man had niets bij zich waaruit zijn identiteit of zijn land van herkomst zou kunnen worden afgeleid. Zo waren uit al zijn kledingstuk ken de merkjes verwijderd. De autoriteiten hebben geen idee waarom dat is gebeurd. De geheimzinnige man (eind 20, begin 30 jaar) wordt nu al weken verzorgd in een kliniek. Die heeft zelfs tolken inge schakeld om uit te vinden of de man misschien een vreem de taal machtig is. Die tolken (ook uit Oost-Euro pa) kwamen er niet uit. De pianoman spreekt niet, wil niets schrijven, maar leeft op als hij piano kan spelen. Ook tekent hij piano's, en zelfs het binnenwerk tot in detail. Michael Camp, een van zijn hulpverleners: „Ik heb in twintig jaar nog nooit iemand meegemaakt die zo getrauma tiseerd is." Camp noemt de man zeer ge spannen, behalve wanneer hij piano speelt. Rekening voor zelfmoordpoging breda - Een nacht van volko men radeloosheid in een hotel in Heerlen is een zakenman uit Putte op een rekening van 8.500 euro komen te staan. De man ging zich te buiten aan drugs en alcohol, en sneed zichzelf in een roes een pols door. Het ho tel probeerde via de rechter 17.000 euro aan schade te ver halen. De helft van de claim is gisteren toegewezen. De rech ter oordeelde dat de man moet opdraaien voor de kosten van vervanging van de vloerbedek king. Ook de aanschaf van nieuwe sprei, dekbed en kus sens komen voor zijn rekening. Anna Enquist gastschrijver leiden - Anna Enquist wordt de nieuwe gastschrijver aan de Universiteit Leiden. Vanaf sep tember geeft zij onder meer een werkcollege over de historische roman en over de relatie tussen literatuur en muziek. In novem ber houdt zij de Albert Verwey- lezing. Het gastschrijverschap is sinds 1985 gevestigd aan de Leidse faculteit der letteren. Regering van Antillen valt Willemstad - Het Antilliaanse kabinet van premier Ettiene Ys is gistermiddag ontbonden. Ys heeft geen vertrouwen meer in vice-president Errol Cova van regeringspartij PLKP. De span ningen liepen de afgelopen we ken hoog op nadat Cova had gezegd dat Nederland zich als een kolonisator gedraagt. Ys wil proberen een nieuw kabinet te vormen. Lukt dat niet, dan ko men er nieuwe verkiezingen. CSKA Moskou wint UEFA Cup Lissabon - CSKA Moskou is de eerste Russische voetbalclub die een Europese hoofdprijs heeft gewonnen. De club won gisteravond met 3-1 de finale van de UEFA Cup van het thuisspelende Sporting Portu gal. De Portugese club kwam in de eerste helft verdiend op voorsprong door een goal van Rogerio. Alexei Berezoetski maakte na de pauze de gelijk maker, waarna Zjirkov en Vag- ner Love de eindstand naar 3-1 tilden. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! van een ibis de schedel van een hond te be vatten. En de ring rond de navel die hij bij vier mummies aantrof, kon hij nergens te rugvinden in de literatuur. „Dat is zeker de moeite van het uitzoeken waard. Verder ben ik blij dat alles, van binnen en van buiten, is beschreven en gerubriceerd." Foto: RMO Ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! J Ik betaal- automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) 1 n I Naam: M/Q V 1 I Adres: 1 Postcode Plaats: J Tblefoon I Geboortedatum e-mail: I Bank/giro* I Handtekening: I Uitsluitend bij afd. Lezersservice, AntwoonïnumniBr 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1