*n£™<ht LEIDEN REGIO 'Anders' wonen voor verslaafden 'We willen graag de snelste veiling zijn' Honden bevuilen groenstrook Professorenpad Hastens Labyrint graven op het strand Gemeenten krijgen d miljoen terug van Vil Katwijks j voor opv: van daklo U slaapt al in een echte Hasti voor maar 14 cl per nat www.hastens.nl since 1852 leiden - De politie heeft dins dagochtend rond drie uur bij de Zijlbrug een bromfiets aange troffen met in het opbergvak onder het zadel 'inbrekerswerk tuigen'. De bromfiets was daar achtergelaten door vier jon gens, die op de vlucht sloegen toen ze de politie zagen aanko men op de Willem de Zwijger laan. Even later werden vier jongeren aangehouden op de Corantijnstraat, maar dat ble ken niet de gevluchte jongens te zijn. Buurt Wens Mobiel rijdt leiden - De Buurt Wens Mobiel is gisteren in Leiden-Noord of ficieel gepresenteerd. Het is een wagen waarvan buurten en straten gebruik kunnen maken bij activiteiten, zoals het schoonmaken van de wijk, een buurtfeest of vergadering. De Buurt Wens Mobiel is een initi atief van de Buurtwerkmaat schappij, waarin diverse orga nisaties met bewoners proble men in de wijk aanpakken. Nieuwe decaan voor universiteit leiden - Hoogleraar algemene taalwetenschap Geert Booij (57) van de Vrije Universiteit volgt Ton van Haaften op als decaan van de Leidse Letterenfaculteit. Ervaring als bestuurder deed Booij op als decaan van de Let terenfaculteit van de VU en daarnaast was hij lid en voorzit ter van het 'gebiedsbestuur Geesteswetenschappen' van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Twee andere bestuur ders van de faculteit, onder- wijsdirecteur Jef Jacobs en di recteur bedrijfsvoering Jelle Kaldewaij, zijn voor twee jaar herbenoemd. noordwijk - Zandkastelen, for ten en doolhoven sieren vaak als tijdelijke bouwsels de vloed lijn op het strand. Gemaakt door kinderen, al dan niet met behulp van volwassenen. Of andersom. Willem Kuipers uit Voorburg is gespecialiseerd in die kunstwerken. Hij noemt zich labyrintkunstenaar. Op zondag werkt hij op uitnodiging van strandpaviljoen Beach End mee aan het graven van een groot labyrint op het strand voor de Koningin Astridboule- vard in Noord wijk. Jong en oud zijn van half elf 's morgens tot twee uur 's mid dags welkom om mee te gra ven. Bij laag water worden zanddijken in de vorm van een doolhof aangelegd. Dat gebeurt in het kader van de Week van de Zee met als thema 'Een zee van zand'. Kuipers: „Met zijn allen werken we een paar uur aan een monumentale vorm in het zand. Door de tijdelijke aard van het kunstwerk groeit de spanning bij opkomend wa ter. We zijn afhankelijk van de wind en van het getij." Programma en verdere infor matie zijn te vinden op www. willemlabyrint. nl door Silvan Schoonhoven leiden - Er moeten 'andersoortige woon vormen' komen voor drugsverslaafden in de Leidse regio. Dat staat in een beleids stuk over verslavingszorg in de Leidse re gio. Al eerder circuleerden in Leiden plan nen voor containerwoningen of 'aange paste tuinhuisjes' voor een bepaalde groep daklozen. Die zouden zo buiten het overbezette zorgcircuit kunnen blijven. Het gaat om mensen met een 'afwijken- de levensstijl of behoeften', die niet in staat zijn in een gewoon huis te leven maar ook niet in de hulpverlening thuis horen. Ex-directeur Brandhorst van stichting De Binnenvest pleitte eerder voor een wild wonen-project met een klein aantal sobere wooneenheden voor daklozen. 'Wild wonen' in bijvoorbeeld containers zou een oplossing moeten bieden aan zwervers die niet met regels overweg kunnen of met andere mensen in een groep. De druk op voorzieningen als het Slaaphuis - dat nu elke dag over vol zit - zou zo kunnen afnemen. Daklo zen gingen vorig jaar zelfs de straat op om te demonstreren voor containerwo ningen, maar het project belandde na Brandhorsts vertrek in de ijskast. Ook wethouder Buijing zag weinig heil in een 'reservaat zonder toezicht', waar hij pro blemen verwachtte met veiligheid, on derhuurders, prostitutie of overdosis- slachtoffers. Bij politieke partijen was weinig steun voor het plan omdat niet duidelijk is waar in het dichtbebouwde Leiden nog ruimte is. In andere gemeenten lopen wel al experimenten met andere woon vormen voor daklozen of onaangepaste stadsbewoners. Om het aantal verslaafden en daklozen terug te dringen wil de gemeente Leiden de 24-uursopvang snel sluitend krijgen. Verder wil de gemeente inzetten op een goed systeem van schuldhulpverlening om te voorkomen dat mensen in de pro blemen komen. Leiden is verantwoorde lijk voor de verslavingszorg in heel noor delijk Zuid-Holland. De bewoners van het Professorenpad zijn het spuugzat, de hondendrollen op het groenstrookje bij hen voor de deur. In de laagbouw aan het pad wonen merendeels invaliden die met volle teugen genieten van de natuur voor hun huizen. Maar dat genot wordt geregeld vergald door een en kele asociale hondenbezitter. Elke morgen rond elf uur stopt er een klein, blauw autootje waarvan het kenteken bij de bewoners bekend is. Een vrouw naait twee, soms drie hon den uit de auto die vervolgens de groenstrook langs het Professoren pad onderpiesen en -poepen, terwijl de vrouw toekijkt en een sigaretje staat te roken. Als mevrouw haar peuk weggooit, worden de honden weer ingeladen, 's Middags rond vijf uur herhaalt het tafereel zich. Toen een van de bewoners de vrouw aansprak op het gedrag van haar en de honden, kreeg hij allerlei ziektes toegewenst waarvan hij nog nooit had gehoord. En hij moest ook maar eens naar een nieuwe auto uitkijken, want de dame wist met zijn oude au to wel raad. Dat mijnheer niet eens een auto heeft, was bij de vrouw blijkbaar niet bekend. De bewoners van het Professorenpad zijn vervolgens een aantal telefoon tjes gaan plegen. Maar bij elke instan tie vingen zij bot. De dame kan alleen worden aangepakt, als de honden op heterdaad poepend en piesend wor den betrapt, anders niet. Op een uit nodiging aan controleurs om 's och tends rond elf uur of 's middags rond vijven eens bij het Professorenpad te gaan kijken, is nog niet gereageerd. De hoop van de omwonenden is nu gevestigd op buurtbewoner Rogier van der Sande, wethouder financiën van deze gemeente. Hij krijgt een ta- DUIVEN (advertentie) Verdelers moeten verder rijden voor verbetering logistiek 0 katwijk - Particij v verenigd in de Werib dak- en thuislozen onderzoeken of er dorp behoefte is ai is vang voor dakloze: k een geestelijke of lii lijke aandoening. Zo genoemde Regional stelling Beschermde vorm (RIBW) kan ee vulling zijn op de dal opvang in Leiden, dak- en thuislozen hele regio naartoe kt In de praktijk maken vooral Leidenaars d gebruik. De wei vindt dat de fusiegei Katwijk, met 60.000 ners, straks groot gei om een eigen daklo vang te hebben. Daarom proberen de tiefnemers ook nog om Katwijk warm te voor een sociaal p waar mensen dag en terechtkunnen. De voert daarvoor gesp met de wethouders 1 wijk, Rijnsburg en 1 burg en wil binnen! het ministerie van fi 2 zondheid informerei u geld beschikbaar is P opvang in Katwijk, 1 Als een sociaal pensi e haalbaar blijkt, zi 'f RIBW als alternatie 11 nen dienen, zodat inl val dak- en thuislozig lichamelijke of geefe' aandoeningen onl zijn; De werkgroep (T onderzoeken of da uit Katwijk en omge aanmerking komen een plek in de RIBW voor moet hun aand vallen onder de Alg Wet Bijzondere Zie t( ten (AWBZ), waaruit handeling kan word g taald. e Als centrumgemeent Leiden geld van b voor de opvang van zen. De Katwijkse u vv der Van Duijn wil 0 zoeken of het nood; en mogelijk is om eei v; opvangplek in Kan j. hebben. n ij 1 Bewoners van het Leidse Professorenpad willen een betere controle op hondenpoep op het veldje voor hun woningen. Foto Hielco Kuipers fel en een stoel aan het Professoren pad om te zien wat de hondjes uit de blauwe auto daar dagelijks aanrich ten. En als hij zijn bonnenboekje meeneemt, kan hij bovendien een leuk bedrag op de rekening van de gemeente tegemoet zien. Toch vergoed Leidenaar Johan Bentvelzen krijgt toch geld van de verzekering voor de vernielde fiets van zijn dochter. Op maandag 18 april brachten Bentvel zen en zijn dochter een laatste be- zoek aan hun schoonvader en opa bij uitvaartondernemer Van der Luit. Terwijl zij binnen rouwden, stalen twee jongens de gloednieuwe fiets van Bentvelzens dochter. Bentvelzens zwager vond die later terug, maar wel vernield. Om het slot open te krijgen, hadden de dieven een slijptol ge bruikt, met zeker 300 euro schade als gevolg. In de Blauwe Steen van vrij dag 22 april klaagde hij zijn nood. Bentvelzen belde het Leidsch Dag blad nadat hij van zijn verzekerings bedrijf London Verzekering te horen had gekregen dat de schade niet werd vergoed. Hij was daar verbolgen over. Inmiddels blijkt dat hij het slachtoffer is geworden van een communicatie- storing binnen het bedrijf. „London Verzekering vergoedt de schade wel, naar nu blijkt", zegt hij. „Vandaag zou ik het geld overgemaakt krijgen." Als les aan de hele affaire heeft Bent velzen overgehouden dat het onver standig is om iri het contact met een verzekeringsmaatschappij na één te lefoontje op te geven. „In zulke grote organisaties zitten de mensen intern ook niet altijd op één lijn", zegt hij. „Als je weet dat je in je recht staat, houd dan vol." Eric-ian Berendsen en Wilfred Simons De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Moeskroen, België. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. De Rijnklievers G:H. van der Poel 1, 3, N. de Groot Zn. 2, Iterson 9; K. van Leijdefci Hastens staat voor natuurlijke topkwaliteit. Böxöprings die hun comfort en rifi (j eigenschappen danken aan de handmatige verwerking van wol, katoen, I n paardenhaar. En dan te bedenken dat u al voor 14 cent per nacht' van <1 slaapcomfort kunt gemeten.. Een echte Hastens. Voor iedereen ben w Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Heemstede Binnenweg 41 - Heemstede - tel. 023 5473333 HastensStqi^NooiTlwijl^aar^e^i katwijk - Acht gemeenten uit de Duin- en Bollenstreek krij gen geld terug uit het Vuilaf- voerbedrijf (VAB). Het VAB - een samenwerkingsverband van de gemeenten - had een forse spaarpot opgebouwd, met het oog op een conflict over de tarieven die afvalverwerker Es- sent mag vragen. Maar nu dat geschil in het voordeel van de gemeenten is uitgevallen, kun nen de reserves worden terug betaald aan Katwijk, R Valkenburg, Noordwi) hout, Noordwijkerhoi en Hillegom. In totaal krijgen de ge waarschijnlijk 3 miljo j terug, dat wordt verde rato van het aantal ii Katwijk krijgt in di 800.000 euro, Noordwij se elk ruim 400.000 eui dere gemeenten zitten der. door Annelieke Slappendel rijnsburg - De nieuwe hal met parkeerdak die aan de zuidkant van het veilingcomplex is verre zen, kan iedereen zien. Maar daarmee is het Logistiek Plan Rijnsburg (LPR) van FloraHolland nog niet klaar, al zijn de werk zaamheden van buitenaf nu minder zichtbaar. Naar verwach ting wordt pas halverwege 2007 de laatste hand gelegd aan de verbouwing, waarvoor 50 mil joen euro is uitgetrokken. Het doel van de operatie is een voudig. „We willen de snelste veiling zijn", zegt vestigingsma nager Jaap de Mol. „Dat zijn we trouwens al." Om dat ook te blijven zijn wat veranderingen nodig, want de aanvoer op Flo raHolland Rijnsburg groeit. En het is belangrijk om ook in de toekomst de vaart er in te hou den, legt De Mol uit. „Vorige week sprak ik nog een handels bedrijf dat de bloemen uiterlijk om 11.00 uur in de box moet hebben, zodat de vrachtwagen om 15.00 uur kan vertrekken. Lukt dat niet, dan wordt die door de file opgeslokt en ko men de bloemen te laat bij de klant. De volgende dag zijn ze de helft minder waard." De oplossing is vooral in de hoogte gezocht. „Elk jaar schui ven we een stuk op naar de woonwijk", wijst chef distribu tie Erik van den Hoek in de richting van de Oegstgeestse Bloemenlust-buurt. „Dat houdt een keer op. Dan kun je naar boven of naar beneden, maar onder de grond bouwen is hart stikke duur." Daarom komt er een extra laag op, waar zijn af deling heen gaat. „Wij doen al les in een grote hal, dat hebben andere veilingen niet. Het werkt prima, daar staan we om be kend." Uitbreiding is noodzakelijk om dat het op sommige plaatsen krap wordt, en omdat er stren gere arbo-regels zijn gekomen. Er lopen bijvoorbeeld sporen waarop de karren van de klok afgevoerd worden naast elkaar. „Om er iets uit te halen moet je sporen oversteken. Daar zijn nooit problemen mee. Toch gaat het geheid een keer fout, en dat willen we niet", aldus Van den Hoek. Dat juist de dis tributie omhoog verhuist, hangt ook samen met de arbo-richüij- nen. Boven is voldoende dag licht, en licht is niet nodig op de plek beneden waar de bloe men gekoeld wachten welke koper het meest gaat bieden. De nieuwe hal wordt gebruikt als 'schuifruimte' bij het aan leggen van de tussenvloer. Dat neemt nog de rest van het jaar in beslag, verwacht Van den Hoek. In die periode moeten de verdelers steeds een ander deel van de oude hal negen weken lang afstaan aan de bouwvak kers en iets verder rijden met de bloemen. De langere rijtijden veroorzaken wel wat vertraging, erkent Van den Hoek. „De eer ste dag waren we pas rond 13 uur klaar, een uur later dan normaal. De tweede dag kostte het nog maar een half uur extra, en nu blijft de vertraging bin nen de marges." Klachten van kopers blijven volgens Van den Hoek nagenoeg uit. „Je hoort de handelaren slechts inciden teel. Sommigen willen alles snel hebben. Anderen vinden het niet erg als iets een halfuurtje later komt, als ze elk uur maar iets krijgen." Koper Ben Scholtes van de Bloemenhoek, met zeven vesti gingen, heeft niets te klagen. „Wij hebben er nog geen ge mak van, maar ook geen hinder dat de veiling volop aan het bouwen is." Langere wachttij den als gevolg van de werk zaamheden zijn hem niet opge vallen. „Ons bedrijf zit sinds kort dichter bij het verdeelge bied, misschien heeft het daar mee te maken. En vertraging kan natuurlijk ook ontstaan door gebrek aan personeel, bij ziekte. Hopelijk hebben we daar minder last van als alles straks klaar is." Snelheid is van groot belang, benadrukt ook Scholtes. „Tijd is geld, hè? Dat snapt de Rijns- burgse veiling perfect, die heeft dat altijd hoog in het vaandel gehad. In Aalsmeer koop ik planten in en soms ook bloe men, daar duurt het verdelen langer. De afstanden daar zijn groter. Maar Rijnsburg is de laatste jaren ook in de lengte uitgebreid. Daar zou wat vertra ging van kunnen komen, dus het is goed dat de veiling daar nu op inspeelt." Van den Hoek denkt dat het spannendste moment van het plan nog komt. Achter de klok ken komen liften die de bloe men voor de verdeling brengen. „Nu gebeurt er nog veel met de hand, straks gaat dat automa tisch. Maar FloraHolland is al twee jaar geleden begonnen al les uit te testen. Iedereen weet: de klok is heilig, daar moet alles doorgaan." De verdelers moeten steeds een ander deel van de oude hal negen weken lang afstaan aan de bouwvakkers en iets verder rijden met de bloe men. De langere rijtijden veroorzaken enige vertraging. Archieffoto: PR De Blauwe Steen, dfe al 70O jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14