Financiering van sneltram is rond 'Mag ik hem een tik verkopen?' Geen steun voor Leidse ijshal REGIO Gemeenten bereiken akkoord over RGL Rechtbanken Haarlem en Den Haag werken samen met rechtenfaculteit Zeven en vier jaar cel voor terroriseren verslaafden Jde stelling! Restauratie Sint Jansbrug van start USCSO iraHolland aag de ite zijn Sen kledingwinkel aan jmmerstraat is gister- lmd half twee overval- iog onbekende man If hij iets wilde afreke nde kassa. Maar in Jizijn portemonnee, ■j een mes tevoor- pj eiste geld van de ver- ien maakte zich vervol- Iz'n buit uit de voeten. Ie is naarstig op zoek Éigen. ekontrole 1360 euro op ien gordelcontrole op ivenlaan heeft de po- iro opgeleverd. Acht listen werden op de 14 ngerd omdat ze hun droegen. Ze kregen Ben prent van 45 euro. Lees 1111 Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken grati LEIDEN door Timoteus Waarsenburg leiden - De financiering voor het oostelijk deel van de Rijn Gouwe Lijn (RGL) is rond. Nadat eerder al de provincie en het Rijk tekenden voor bijdragen van respectievelijk 50 en 140 miljoen euro, zijn nu ook alle gemeenten langs het RGL-tracé akkoord. De laagste bijdrage komt uit Bos koop: i,8 miljoen. Leiden betaalt met 16,8 miljoen veruit het meeste geld aan de sneltram die vanaf 2010 Gouda met het Transferium in Leiden moet ver binden. De bijdragen per gemeente ge ven een ücht vertekend beeld, omdat de bedragen niet volle dig uit de gemeentekas hoeven te komen. Leiden draagt bij voorbeeld 16,8 miljoen bij, maar ruim 5,5 miljoen daarvan wordt betaald door de universi teit. Ook de investering vanuit Oegstgeest, 5,65 miljoen, is op gebouwd uit een gemeentelijk deel en geld van de Universiteit Leiden. Zoeterwoude en Rijnwoude dragen ongeveer evenveel bij aan de aanleg van de lightrail. Rijnwoude heeft getekend voor 3,18 miljoen, Zoeterwoude voor 3,03 miljoen. De financië le steun vanuit Alphen aan den Rijn is vastgesteld op 6,03 mil joen euro. De gemeente Wad- dinxveen tast met een gift van ruim acht miljoen na Leiden het diepst in de buidel. Gouda stort 5,5 miljoen in de RGL-kas. Voor de onderhandelingen schakelde de provincie een on afhankelijk bureau in, dat met elke gemeente overlegde. Daar bij werd onder meer rekening gehouden met het aantal haltes en de financiële voordelen die de gemeente zou hebben van de sneltram, onder meer door woningen of bedrijven langs het tracé te bouwen. In Oegstgeest werd wethouder Meester weggestuurd vanwege de bijdrage aan de sneltram. Zij was 'vergeten' de gemeente raad op tijd in te lichten over de hogere bijdrage die de pro vincie van Oegstgeest eiste. De gemeente moest ruim twee miljoen meer betalen. Uitein delijk heeft wethouder De Ruij- ter het op een akkoordje ge gooid. Oegstgeest is nu één miljoen meer kwijt. De enige gemeente die nog on der de financiële overeenkomst uit kan, is Leiden. Als er voor 1 juli 2006 geen overeenstem ming is met de provincie over de verdeling van de kosten voor het traject tussen Lam menschans en het Transferi um, geldt dat als ontbindende voorwaarde. Die ontsnappings clausule is overigens niet van invloed op de bijdragen van de overige gemeenten. De aanleg van de Rijn Gouwe Lijn door de Leidse binnenstad brengt veel extra kosten met zich mee, zoals het verleggen van rioleringen en kabels en het aanpassen van bruggen en kruispunten. De gemeente stelt zich op het standpunt dat alle aanpassingen voortkomen uit de aanleg van de sneltram en dus betaald moeten worden uit het RGL-budget van 240 mil joen waar Leiden ook aan mee betaalt. De provincie merkt sommige kosten echter aan als 'aanvullende Leidse wensen' en meent dat de gemeente die apart moet betalen, boven op de al gedane toezegging. Mochten de provincie en de gemeente niet tot goede af spraken over deze extra kosten komen, dan kan dat de hele RGL op losse schroeven zetten. leiden - De rechtbanken in Haarlem en Den Haag gaan intensief samenwerken met de rech tenfaculteit van de Universiteit Leiden. De facul teit gaat rechtenstudenten de mogelijkheid geven om stage te lopen in Haarlem en Den Haag. De rechters krijgen daarvoor in ruil de kans om met Leidse rechtsgeleerden te overleggen over de vonnissen die zij uitspreken. Decaan Carel Stol- ker van de rechtenfaculteit heeft de afgelopen maanden hard aan het convenant gewerkt. Hij is er dan ook erg enthousiast over. „Rechters in het veld en wetenschappers zijn natuurlijke partners. Hier kunnen we allebei wat aan hebben. Stolker hoopt Haagse en Haarlemse rechters te kunnen strikken voor het 'Moot Court'. Dat is de oefenrechtbank van de Leidse rechtenfaculteit, waar studenten kunnen leren hoe zij moeten pleiten. Hét kost de universiteit soms moeite om rechters te vinden. Op de wat langere duur moe ten rechters en advocaten de kans krijgen om een 'sabbatical' in Leiden te gaan doen. Zij krij gen dan de mogelijkheid om in Leiden tijdelijk wetenschappelijk onderzoek te doen. Anderzijds is het de bedoeling dat Leidse rechtsgeleerden in de rechtbanken praktijkervaring opdoen, bij voorbeeld als rechter. Een gezamenlijk stuur groep gaat de mogelijkheden inventariseren. Wel is al gebleken dat de rechtbanken graag 'in com pany cursussen' willen van Leidse rechtsgeleer den. De rechtenfaculteit hoopt dat rechters on derwijs gaan geven over de dagelijkse praktijk in de rechtszaal. den haag - Twee Hagenaars (22 en 23) zijn door de Haagse rechtbank veroordeeld tot ze ven en vier jaar cel. Het tweetal voerde van november 2004 tot half januari dit jaar een waar schrikbewind onder drugsver slaafden en alcoholisten op het zogeheten perron nul bij Lei den Centraal. De uitspraak was conform de eis. De oudste van het duo kreeg zeven jaar en werd schuldig be vonden aan handel in heroïne en cocaïne en het aanzetten van verslaafden om te gaan dealen. Ook achtte de recht bank bewezen dat hij een ver slaafde met een fles op zijn hoofd zou hebben geslagen, dat hij een andere drugsgebruiker met een mes in zijn rug en hals had gestoken en iemand ernstig beenletsel heeft bezorgd door hem te schoppen. De jongste kreeg vier jaar cel voor het bewerken van een ver slaafde met een stanleymes en het meerdere keren slaan met een fles op het hoofd van een andere drugsgebruiker. Ook was hij medeplichtig aan de steekpartij waarvoor ook de medeverdachte is veroordeeld. Wolkers leest voor in de Leidse Hout leiden/leiderdorp Schrijver Jan Wolkers leest een verhaal voor in de Leidse Hout tijdens de eerste Dag van het Park op zondag 29 mei. Dit uit Vlaande ren overgewaaide initiatief heeft tot doel om de Neder landse parken wat meer onder de aandacht van het publiek te brengen. Er worden activiteiten gehouden in zeven Leidse par ken en in de Leiderdorpse Houtkamp. Zo kunnen bezoe kers beelden hakken in hout, natuurwandelingen maken met een gids, luisteren naar muziek- optredens van popgroepen en het Jeugdsymfonieorkest Rijn land, brood bakken of schilde ren. De activiteiten zijn in Het Plantsoen, de Leidse Hout (waar Wolkers om 13.00 uur voorleest), het Noorderpark, in polderpark Cronesteyn, het Leidse Heempark, het Bos van Bosman en in de Houtkamp. noordwijk - De ijshal aan de Leidse Vondellaan zal het ook de komende jaren zonder steun moeten doen van de regio. Lei den en Zoeterwoude vonden gisteren geen enkel gehoor bij de overige gemeenten van Hol land Rijnland om net als zij een duit in het zakje te doen om de hal in elk geval de komende ja ren nog open te houden. „Wij houden samen met Katwijk het strand schoon. Dat kun je ook wel een regionale voorziening noemen. Maar als je dat soort kosten regionaal gaat versleute len, is het einde zoek", zo moti veerde de Noordwijkse wethou der A. van Rijnberk zijn weige ring én het gevoel van de mees te gemeenten. De ijshal aan de Vondellaan kan de dagelijkse uitgaven wel zelf betalen, maar heeft onvol doende reserves om grote te genvallers - zoals de vervanging van de dweilmachine en ingrij pende reparaties aan de 28 jaar oude vriesinstallatie - zelf te kunnen betalen. De hal wendde komt Leiden ook aan met de Stadsgehoorzaal en de schouw burg, vreesde de Hillegomse wethouder N. Wïjnker. Zijn Oegstgeeste collega G. Eegde- man voegde daar aan toe dat de hockeyclub in zijn woonplaats „voor driekwart uit Leidenaars bestaat. Maar wij kloppen ook niet aan bij Leiden als we het clubhuis fiks moeten verbou wen." En Lisse geeft principieel niets aan sport in andere dor pen, liet A. de Roon weten. Lei derdorper j. Laman zei ook de noodzaak niet te zien om nu al geld te geven. „Ze hebben in principe genoeg om tot 2008 zonder subsidie van de ge meenten te kunnen draaien, maar ze vragen alvast geld voor eventuele storingen. Laten we eerst maar eens ldjken of ze niet gewoon open kunnen blijven." Of Leiderdorp in geval van nood over de brug komt, liet hij daarbij in het midden. De enige - voorzichtige - toe zeggingen kwamen van Katwij- ker I. Mostert en de Sassen- heimse H. Wilbrink. Als het echt mis gaat met de ijshal wil Katwijk nog wel eens kijken wat het kan betekenen, liet hij we ten. Wilbrink liet als enige we ten subsidie te willen overwe gen. Maar dan niet direct via de gemeente, maar via een door de ijsclubs te betalen opslag waarvoor die dan weer bij de gemeente kunnen aankloppen. De Europese Grondwet kan me gestolen worden. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl lein Hendriks -y Iedereen die goede er t zicht onttrekt, pleegt O fetal." In de kantine V|olitiebureau aan de it in Leiden klinken kreten. Dat is ook k, want deze regeling as sinds november elt René Feenstra, co- Horeca en Winkel bij V Hij leidde woensdag- 1 anti-inbraaktraining filiers. ens als dekmantel, zilverpapier om imen te omzeilen en weavers' uit kle- Leidse winkeliers wapenen zich tegen diefstal ding knippen. Winkeliers heb ben heel wat te stellen met win keldieven. Met name warenhui zen en drogisterijen hebben het zwaar te verduren. Een junk die snel wil 'scoren' is er nog wel uit te pikken, maar een keurig ogende dame, gekleed in een bontjas en met een dure tas om haar arm, valt een stuk minder op. Maar ook zij kan een win keldief zijn, waarschuwt Feen stra. Bedrijfsleider Arjan van der Bel (36) van Bever Zwerfsport aan de Nieuwe Rijn is ruim op tijd voor de training. Zo'n vier keer per maand heeft hij last van diefstal. ..De ene keer gaat het om een duur jack, de andere keer om kleine dingetjes. Vaak weet je niet zeker dat het om diefstal gaat. Je mist iets of je vindt een verpakking." Van der Bel probeert de dieven voor te zijn door een beveili gingssysteem. Het belangrijkste vindt hij echter om het winke lend publiek aan te spreken, zo dat 'niemand zich kan afzonde ren'. „Sommige winkeldieven zijn heel vernuftig bezig", aldus Van der Bel. Inmiddels heeft hij goed leren observeren. „Schept iemand chaos, dan kan het zijn dat hij je probeert af te leiden. Hij is vanavond nieuwsgierig naar zijn recht als winkelier. Als Feenstra begint over de be voegdheden van winkelperso neel, zit Van der Bel dan ook op het puntje van zijn stoel. Ook de andere winkeliers luisteren geïnteresseerd. Mag je een dief een tik verkopen, vraagt ie mand zich hardop af. Hilariteit alom. „Néé, ho!" Feenstra grijpt in. „Je mag niet meer geweld gebruiken dan nodig is. Als ie mand met een vuist tegenover je staat, pakje geen knuppel." Wat als er plotseling shirtjes uit een winkel verdwijnen en er op dat moment iemand in de win kel is waarvan jij vermoedt dat die ze in zijn tas heeft gestopt. Mag ie dan vragen of je in zijn tas mag kijken? „Vragen mag al tijd, maar of ze het doen, dat mogen ze zelf wetén", luidt het antwoord. Het belangrijkste is volgens Feenstra dat de winkeliers we ten wanneer zij in hun recht staan. „Dan durven ze mensen eerder aan te spreken." Er was een tijd dat winkeldieven naar Leiden gingen om even 'lekker te shoppen'. „Inmiddels is dat een stuk minder. We hebben meer agenten op straat. We we ten dankzij aangiften beter waar de knelpunten zitten en op welke tijden de dieven toe slaan. Toch zal het altijd een strijd blijven." zich daarom tot een aantal ge meenten in de directe omge ving met de vraag of die niet bereid zijn om bij te springen. Leiden en Zoeterwoude willen dat wel en zijn bereid om een malig respectievelijk 8.000 en 5.000 euro subsidie geven. Dat geld moet mede zorgen voor een overbrugging. Over een paar jaar moet Alphen aan den Rijn een eigen ijspaleis hebben dat dan de regionale functie van de Leidse hal overneemt. Maar de Leidse hal wil de ga rantie dat ze tot die tijd ook open kan blijven en daarvoor is de gevraagde buffer volgens het stichtingsbestuur nodig. Leids wethouder Hessing bena drukte gisteren dat het hier om een regionale voorziening gaat waarvan twintig ijsverenigingen en tal van particulieren uit de omgeving gebruik maken. „Juist vanuit de regionale ge dachte hebben we in Leiden positief gereageerd op het sub sidieverzoek." En dat zouden dus ook de andere gemeenten moeten doen, vond Hessing. Die voelen daar echter hele maal niets voor. Want als je dit als een regionale voorziening bestempelt, waar leg je dan de ïrens, was de vraag. Straks leiden - Met het wegslijpen van een deel van het oude beton gaf de Leidse wethouder Hillebrand gister morgen het startsein voor de restauratie van de Sint Jansbrug over de Oude Rijn, tussen de Donkersteeg en Hoogstraat. Het verstevigen van de fundering, de restauratie van de middenpijler en het vervangen van het wegdek gaat 671.000 euro kosten. Het werk duurt tot eind november. De oorspronkelijke brug dateert van voor 1204, toen hij instortte onder de trappelende voeten van vluchtende aanhangers van gravin Ada van Holland. De huidige stenen brug is in 1914 gebouwd. Foto: Hielco Kuipers Anti-inbraak training in de kantine van het politiebureau aan de Leidse Langegracht. René Feenstra, coördinator Ho reca en Winkel bij de politie (links op de fo to) leidt de avond. Foto: Taco van der Eb Iwetdebat in imiegebouw let Nederlands Debat houdt maandag 23 sco lebat over de Europe- wet in het Academie- lan het Rapenburg, iet kabinet zal waar oud-wethouder van staatssecretaris van n Waterstaat Melanie Thn Haegen aantreden 1 al de degens te krui- jinder anderen Willem litter van het Comité Nee. Andere sprekers rts< vond zijn Leo Plat- >rtie ran de Eerste Kamer taten rnLinks en Frank Hil- ïtemationaal secreta- Vereniging van Ne- gemeenten. Het pu- ter plekke de stellin- iver de sprekers met de aanwezigen in de- t J 2fja, Ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam:DM DV J Adres: Postcode Plaats Bank-/giro rekeningen immer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso g Stuur de bon in een ongefr&nkeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail lezersservice@hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. - Leidsch Ifll Dagblad -

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13