Veronica begint radio-opleiding MEDIA Vereniging weet weer waarom ze bestaat 'Het moet niet té gemakkelijk gaan' Een jongensdroom die ook vrouwen kan boeiei 'Afrekenen met te harde reclan De omroep van de toekomst Zender Radio London hapert Hilversum - Radio London, de voormalige Britse piratenzen der die sinds afgelopen week einde weer uitzendt via de Ne derlandse middengolffrequen tie 1395 khz, heeft geen droom- start gehad. Vrijwel direct na het begin van de uitzendingen viel zaterdag de AM-zender in Lopik uit. Radio London was daardoor niet via de ether te horen in Engeland, waar de te rugkeer van de 38 jaar geleden opgeheven zender de afgelopen weken groots was aangekon digd. Zenderbeheerder Nozema had tot dinsdag nodig om uit te vinden dat een kapotte conden sator de oorzaak van de proble men was. Sindsdien is de zen der weer in de lucht. Tros biedt nu ook podcast aan Hilversum - Radio Online, het Tros-programma over internet en technologie, is sinds deze week ook beschikbaar als pod cast. Dat betekent dat mensen die de uitzending hebben ge mist het programma met be hulp van iPodder-software au tomatisch op de computer kun nen binnenhalen, en het op hun iPod of andere mp3-speler kunnen zetten. Ze kunnen dan luisteren wanneer het hen uit komt. De Tros is overigens niet de eerste publieke omroep die programma's als podcast aan biedt. BNN en de RVU gingen de Tros al voor. Meer informa tie op www.radio-online.nl. Poorthuis adjunct bij Vrij Nederland Amsterdam - Frank Poorthuis wordt de nieuwe adjunct hoofdredacteur van Vrij Neder land. De Volkskrantverslaggever begint zo snel mogelijk, liet de redactie van het weekblad dins dag weten. Eind maart kreeg VN in Emile Fallaux een nieuwe hoofdredacteur. Hij volgde in terim Gerard van Westerloo op. In augustus stapten hoofdre dacteur Xandra Schutte en haar adjunct Jan Jaap Heij op. De re dactie had geen vertrouwen meer in het koppel, nadat een e-mail over geplande bezuini gingen en een lijstje namen van mensen die op de schopstoel zaten waren uitgelekt. donderdag 19 mei 2oo5 Hilversum - De Vereniging Vero nica begint een opleiding voor radiotalenten, de Radioschool. De opleiding moet elk jaar 24 ra dioprofessionals opleiden, van producers en technici tot mu- zieksamenstellers en deejays. De vereniging trekt daar voor jaarlijks enkele honderdduizen den euro's uit. De Radioschool is verbonden aan Kink FM, het alternatieve radiostation dat ei gendom is van de Vereniging Veronica. De opleiding richt zich op commerciële radioma kers. Een belangrijk onderdeel van het project is een virtuele school (veronicaradioschool.nl) waar radiofanaten ideeën en programma's kunnen uitwisse len. Om daar gebruik van te maken, moeten de radiofana ten eerst lid worden voor 25 eu ro per jaar. De oprichting van de radio school markeert een nieuwe start van de vereniging. Na het televisiedebacle in 2003 heeft Veronica op Kink FM na alle bezittingen verkocht aan SBS Nederland en Sky Radio. Van het dividend worden naast de radioschool ook evenementen betaald, wordt een radioprijs ingesteld en komen er in de loop van het jaar nog meer acti viteiten. Abonnees van het blad Veroni ca magazine zijn automatisch lid van de vereniging. Op die manier telt Veronica nu 930.000 leden. Daarmee is ze (na de ANWB) in grootte de tweede vereniging van ons land. door Dolf Rogmans Hilversum - Met ruim 900.000 leden is Veronica de op één na grootste vereni ging van Nederland. En het is een bij zondere vereniging. Veel leden, miljoe nen euro's op de bank, maar geen doel. Na ruim een jaar twijfelen is dat voorbij. Veronica weet weer waarom ze bestaat. Het was een luxe-probleem. Zo'n vijftig miljoen euro op de bank en geen idee waar het aan uit te geven. Dan zijn er twee mogelijkheden. Of het geld wordt over de balk gesmeten, want toch nie mand die het mist. Of er wordt juist ex tra voorzichtig mee omgesprongen, want op is op. De Vereniging Veronica heeft beide scenario's meegemaakt. Voor wie het niet meer precies weet: eind 2002 begon Veronica een wild tele- visieavontuur. In een paar maanden tijd werden tientallen miljoenen euro's uit gegeven in een poging opnieuw een suc cesvolle zender te beginnen. Midden 2003 was het geld bijna op, kwam er een nieuw bestuur, traden crisismanagers aan en werd het geldsmijten beëindigd. Terwijl de wonden werden gelikt, be sloot de vereniging de tv-zender, maar vooral het waardevolle blad, de uitgeve rij en de internetactiviteiten aan SBS te verkopen en de radionaam aan Sky Ra dio. En zo kwam er een einde aan de ambities van de vereniging om weer een groot mediabedrijf te zijn. Vandaag de dag heeft de vereniging Ve ronica aandelen in SBS Nederland en Sky Radio, bezit het de kleine radiozen der Kink FM, de naam Veronica en heeft ze nog wat geld op de bank. En natuur lijk 930.000 leden, want wie abonnee is van het omroepblad is tegelijk lid. Voorzitter Joris Hillebrand: „Je bent lid van een tennisclub om te tennissen, maar waarom ben je lid van Veronica? We hebben 2004 gebruikt om daar over Joris Hillebrand en Els Bovelander. Foto: GPD/Cees Zorn na te denken. Na heel wat discussie zijn we daar uit. We gaan geen grote, dure plannen meer uitdenken en beginnen. Het mag allemaal wat realistischer dan voorheen. We gaan investeren in talent, en hopen dat overige enige tijd mensen niet alleen lid van Veronica zijn vanwege het blad, maar ook vanwege de activitei ten van de vereniging." Het meest in het oog springt de nieuwe radioschool die Veronica begint. Die is bedoeld om radiotalent in het land, van ziekenomroep tot piraat, een kans te ge ven. Niet alleen presentatoren, maar ook technici en de commerciële mensen mogen naar school bij Veronica. Daar voor is een uitgebreide website gemaakt (Veronica spreekt liever van een virtuele school) en per jaar krijgen 24 mensen een opleiding aangeboden. Els Bovenlander, de nieuwe algemeen directeur van Veronica: „We willen het niveau van radio maken in Nederland naar een hoger plan tillen. We richten ons daarbij vooral op de commerciële radiomakers." Hillebrand: „Veronica komt voort uit de radio, en daarom leek het ons mooi wat terug te doen." De ra dioschool gaat nauw samenwerken met Kink FM. Die zender voor progressieve muziek ondergaat de komende maan den een restyling. „Kink wordt de zen der van de Radioschool én blijft het eni ge station in Nederland voor serieuze en progressieve muziek", aldus Hillebrand. De vereniging Veronica wil haar inkom sten (het dividend dat SBS en Sky uitke ren) ook gaan gebruiken om evenemen ten te organiseren. Verder komt er een boek uit over de geschiedenis van Vero- Tooske Breugem verraste vorig jaar zomer met haar overstap naar de Avro. Maar na het ongekende succes van Idols dreigde ze afgelopen seizoen wat in de vergetel heid te raken. Binnenkort gaat het nieuwe 'racepaard' van de Avro pas echt van start. „Als ik op zoek zou zijn naar een op volger van Idols zou ik beter kunnen stop pen." door Berrit de Lange Amsterdam - Wat nu? Dat vroeg Tooske Breugem (30) zich af toen de tweede editie van tv-topper Idols vorig voorjaar ten einde liep. „Ik wil wel geprikkeld blijven worden, het moet allemaal niet té gemakkelijk gaan." Ze sprak met ver schillende tv-bazen, en de Avro kwam als winnaar uit de bus..Amusement ligt mij het best, maar het mocht wel een graadje dieper. Ik wilde verder graag in tensiever betrokken zijn bij de program ma's die ik zou gaan doen. Die mogelijk heden bood de Avro me. Bij de commer ciële zenders ligt dat wat moeilijker. Pro gramma's worden kant en klaar overge nomen uit het buitenland of zijn al hele maal ingevuld door sponsors. Als pre sentator kom je pas op het laatste mo ment in beeld." Het programma Ticket was haar eerste klus voor de Avro. Maar het uitgaansma- gazine, dat beoogde de kijker bij te staan bij zijn keuze uit het enorme aanbod in theaters, bioscopen en concertzalen, moest op Nederland 2 om de haverklap wijken voor voetbal. En als het wel te zien was, sloeg het nauwelijks aan. Tic ket zal volgend seizoen dan ook niet te rugkeren op de buis. „Ticket sprak mij erg aan omdat het een gewaagd nieuw programma is. Dapper van de Avro om met zoiets te komen. Maar de formule was niet sterk genoeg en dan moet je niet door blijven duwen. Het was te on duidelijk waarom we bepaalde voorstel lingen er uitlichtten en andere niet. On zekerheid in een programma is niet erg, maar het moet niet al in het basisidee zitten. We zoeken nu naar een aange paste formule, hoewel de vervanging van Ticket geen topprioriteit is." Zo'n gelukstreffer als Idols overkomt een tv-ster zelden, dat beseft de presentatri ce die haar carrière begon als veejay bij TMF zich terdege. „Idols was perfect ge timed, alles viel daarbij op z'n plek", memoreert Tooske terwijl ze haar vin gers stevig in elkaar vlecht om haar ver bondenheid met de muzikale talenten jacht kracht bij te zetten. „Je kunt zelf enorm je best doen en een heleboel voorzetten geven, maar of de bal in het doel gaat, hangt vaak ook van de wind richting af." Gelijktijdig met Idols maakte het voor malige fotomodel uit Zwolle furore als musicalster in Joop van den Endes De drie Musketiers. Haar passie voor musi cal speelde echter geen grote rol bij haar keuze voor de Avro, die het thema thea ter innig heeft omarmd. „Voor mij is het niet meer dan een handige bijkomstig heid. Musical was een waanzinnige zij stap en theater boeit me enorm, maar het is niet mijn belangrijkste aandachts punt." Op 6 juni presenteert Tooske voor de tweede keer het Musical Awards Gala, dat de Avro heeft weggekaapt bij RTL 4. „Ik heb er veel zin in, zo'n prach tige theateravond op tv. Als ik mensen op hun gemak kan stellen op het mo ment dat ze in de greep zijn van span ning, ben ik op m'n best. Daarom vond ik die finalerondes van Idols ook zo leuk om te doen. Ik zie mezelf een beetje als een goeie verpleegkundige: iemand die zich inleeft, maar ook professionele af stand weet te bewaren." Het Junior Songfestival, dat voorheen werd gepresenteerd door Angela Groot huizen, komt dicht bij Idols, beaamt Tooske, die momenteel druk is met de auditierondes van het liedjesspektakel voor kinderen. „Maar het voelt als iets nieuws. Gelukkig wel, want als je voor de derde keer iets moet doen, is het heel moeilijk het gevoel op te roepen alsof je het voor het eerst doet." Groothuizens contract met de Avro werd niet verlengd na de komst van Tooske. Wordt zij haar opvolgster bij de omroep? „Nee", beweert ze stellig. „Ik begrijp ook niet waar die vermeende strijd tussen ons op is gebaseerd. Am sterdam heeft toch ook om de paar jaar een nieuwe burgemeester? Ik kan me voorstellen dat de Avro zegt: Tooske heeft voor drie jaar getekend, dan willen we haar ook met haar kop op de buis hebben. Als ik een duur racepaard koop, laat ik het ook niet in de stal staan." Van de zomer is Tooske op de buis met het nieuwe programma Help, ik word vader!, waarin vaders in spe aan een 'va derschapstest' worden onderworpen door hen een weekend met de zorg voor een stel koters op te zadelen. De man nen die tijdelijk een paar peuters en kleuters over de vloer krijgen, vallen voor de camera massaal door de mand. Gelukkig is er steeds een tv-redacteur aanwezig om ongelukken te voorkomen als de toekomstige papa de kinderen al leen achterlaat op het balkon of dood leuk de badkamer uitwandelt terwijl de kleine in bad zit. „Mannen hebben, hoeveel boekjes ze ook hebben gelezen, geen idéé. Ze mis sen de natuurlijke aanleg die vrouwen hebben. Ik snap het wel. Voor een meis je is haar moeder immers het grote voorbeeld. Ik hoefde vroeger nooit in het huishouden te helpen. M'n moeder zei altijd: 'Ga liever huiswerk maken. Als je later zelf een gezin hebt, krijg je nog genoeg te doen'. Maar ondertussen heb ik een en ander kennelijk wel goed afge keken." Over baby's gesproken: afgaand op de beweringen in de populaire bladen moet Tooske inmiddels hoogzwanger zijn. „Ongelooflijk, inderdaad. Vooral in een periode van nieuwsluwte in de showbizz ben ik elke week in verwach ting!" De voorbereidingen op haar hu welijk met musicalster Bastiaan Ragas, die haar tegenspeler was in De drie Musketiers, worden eveneens op de voet gevolgd. „Die aandacht voor je privéle- ven went nooit. Ik kan er tot op zekere hoogte mee leven, het hoort er nou een maal bij. Over het algemeen zijn de re acties van mensen heel leuk en ge meend." Erg naar was de ongebreidelde roddeldrift anderhalf a twee jaar gele den, in de periode dat Tooske ging scheiden van haar Amerikaanse man Keith Davis en haar romance met Ra- gas, die net een jarenlange relatie had beëindigd, aan het licht kwam. „Mijn leven lag toen helemaal overhoop en dan is het heel vervelend en pijnlijk als ie dereen van alles beweert. Alsof ik in 2002 getrouwd ben met het plan na een jaar weer te gaan schei den! Loop je in de super markt, zie je opeens een blad liggen met op de co ver jouw foto met de tekst 'valse leugenares'. Ik was opeens de gemene vrouw die een man bij zijn vrouw en kind had weggehaald." Verschillende tv-zenders hebben al bij Tooske en Bas tiaan aangeklopt met het ver zoek hun huwelijk live te mogen uitzenden. Het stel, pas geleden uitgeroepen tot showbizzpaar van het jaar, voelt daar niets voor. „Het is een dag die alleen van ons is. Ik vind het prima om na afloop beelden be schikbaar te stellen, zolang ik me maar niet opgelaten hoef te voelen op m'n eigen bruiloft. Eigenlijk is het behoorlijk bizar: dat dit alles wordt veroorzaakt door zo'n kastje van een paar vierkante centimeter met een paar draadjes eraan." De an dere kant is dat haar tv-be- kendheid zo nu en dan ook leuke 'uitstapjes' oplevert. Voor een vrouwenblad mocht ze onlangs premier Balkenende interviewen. „Jammer dat het zo poli tiek bleef. De helft van mijn vragen was afge keurd door de RVD om dat ze te dicht kwamen bij de persoonlijke le venssfeer van de pre mier. Politiek heeft ze ker mijn belangstelling. Ik ben wel bezig met de samenleving, hoe we daar voor zorgen en aan wie ik die zorg toevertrouw. Maar nee, die interesse gaat niet zover dat ik binnenkort in eens te zien ben in Den Haag Van- Tooske Breugen: „Idols was per fect getimed." Foto: GPD/Hek- tor&Dolf nica en wordt gekeken of het archief van Veronica toegankelijk kan worden ge maakt. Verder zijn er plannen voor een prijs voor radiomakers en een radiosta tion via internet. Als aandeelhouder van SBS en Sky en ei genaar van de naam Veronica praat Hil lebrand ook mee over de toekomst van het blad, en de tv- en de radiozender die de naam Veronica gebruiken. Met blad en radio gaat het goed, aldus Hillebrand, met de televisie slecht. „Het is natuurlijk lastig dat de activiteiten bij twee ver schillende bedrijven en bij ons zitten, dat maakt dat nu drie partijen met de naam Veronica werken. Maar we praten veel en de samenwerking gaat steeds be ter. SBS bekijkt de positie van de tv-zen der opnieuw. Het moet echt een zender voor jonge mensen worden. Terugkijken naar het verleden heeft geen zin. Recent heeft Veronica gewoon pech gehad met een aantal nieuwe programma's. Die werden slecht bekeken. Stoppen met de zender is overigens geen optie." De vereniging wil dat de onderlinge band steviger wordt door met SBS en Sky evenementen te organiseren. Hille brand: „Maar dat moet niet verkeerd uitgelegd worden. We gaan geen feestjes betalen voor SBS of Sky. We willen pro jecten steunen waar we alledrie beter van worden." En wellicht lonkt een toekomst bij de publieke omroep wel weer? De vereni ging is groot genoeg om een aanvraag voor zendtijd in te dienen, en staatsse cretaris Medy van der Laan wil het be stel ook voor andere dan de huidige spe lers openstellen. Hillebrand: „Op geen enkele wijze speelt bij ons de gedachte om weer een publieke omroep te wor den. Maar Kink FM zou in dat geval in derdaad een mooie programmering voor een nationale popzender kunnen maken." Tooske gaat nu pas echt van start bij de Avro Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vra; stellen we hier aan bekende en minder bekende NederlandeiG allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag: Schuiteman, directeur van ROOS, het samenwerkingsverband de regionale publieke omroepen in Nederland. „Er is van alles mis met het huidige omroepbestel. Er moet eens iets gebeuren met de publieke omroep. Althans dat lees ik in zo'n beetje alle berichten over de publieke omroep die de laatste maan den zijn gepasseerd. Het gaat over omroepverenigingen, over wel of geen reclame, over amusement, over voetbal rechten, over hoe verkeerd het in Hilversum georganiseerd is, en over macht en geld. Het over dus over de landelijke publieke omroep. Het is een groot misverstand dat de pu blieke omroep synoniem is aan Hilversum. Wat door ie dereen wordt vergeten, is dat de Wereldomroep, de regio nale publieke omroep en de lokale publieke omroep óók publieke omroepen zijn. De WRR en de Raad voor Cul tuur noemen primaire maat schappelijk taken die een pu blieke omroep uit moet voe ren, en daaruit concludeer ik dat er maar één echte publie ke omroep in Nederland is: de regionale publieke omroep. Die richt zich namelijk al pri mair op nieuws en informatie, op opinievorming en debat en op educatie, kunst en cultuur. Regionale omroep is een bijna door iedereen vergeten onder deel van het bestel. Alleen de kijker en de luisteraar zijn ons niet vergeten Regionale omroepen bieden zonder omroepverenigingen een meer dan voldoende af spiegeling van de samenle ving. Regionale omroepen zijn eenvoudig en efficiënt georga niseerd, en werken met bud getten die een fractie zijn van de landelijke publieke om roep. Regionale radio is marktleider in elk tijdvak. Re gionale tv bereikt wekelijks de Gerard Schuiteman. Foto: Ton Kastermans helft van alle inwoners. R nale omroep staat dicht b burger en kan als geen an nieuws van dichtbij brenj Is het dan allemaal rozen en maneschijn? Helaas n De regionale omroepen li nen die primaire functies naar behoren uitvoeren, ker nog. Die functies staa regionale schaal al jareni der druk. Zeker de omroe in de dunbevolkte provin werken met minimale bu ten, maar moeten hiervoi wel volledig publieke om zijn. Staatssecretaris Van Laan zou zich bij het pres teren van haar visie op de blieke omroep niet eenzij op Hilversum moeten coi centreren. Doet zij dat wi dan is haar visie niet com pleet. Want als zij de eerd genoemde functies echtl langrijk vindt, is het dan 1 noodzakelijk om die ook regionaal niveau op orde brengen? Dan werk je aai publieke en pluriforme b wat we met z'n allen zo b langrijk vinden. Dan laat politieke waan van de on roepdiscussie achter je ei biedt je de kijkers en de li raars waar voor hun geld Reageren? media@hdc.nl door Hans van Keken bussum - Er moet een nieuwe, internationale norm komen voor geluid op televisie en ra dio. Daarmee kan worden afge rekend met het soms irritante, te harde geluid van commer cials. Dat bepleiten de publieke omroep, kabelexploitanten en reclameaanbieders als de Ster, IP en SBS vandaag op een Luid heid symposium in 't Spant in Bussum. Nog altijd wordt er veelvuldig geklaagd over het harde geluid van reclame maar ook van aan kondigingen van programma's, zowel bij de publieke als bij commerciële zenders, zo beves tigt kabelmaatschappij UPC. Na alle kritiek werd een jaar gele den apparatuur in gebruik ge nomen die ervoor heeft gezorgd dat in ieder geval het aantal de cibels binnen de perken blijft. Technisch zijn er echter nog volop mogelijkheden om geluid intenser, scheller of feller te maken, waardoor het harder lijkt en meer opvalt. Maar re cent ontwikkelde apparatuur kan dit nu begrenzen. Vandaag wordt in Bussum daarom gepleit voor het overal in gebruik nemen vai nieuwe techniek. De no niet alleen voor ons lani ook internationaal erken ten worden, zowel door ke als commerciële zend „Het gaat om de beier geluid, waar hopelijk ei we standaard voor kom Paul van der Linden van (Stichting Ether Reclan „Vergelijk het met de te! tuur, die hetzelfde is ma een harde wind heel and aanvoelen. Bij geluid ook trucjes uitgehaald, indruk te wekken dat hel Hilversum - Een auto met de af metingen van een klein ruimte schip, gierende motoren, ro kende banden en een coureur die met 220 kilometer per uur stoïcijns klaagt over een te klein stuur of de wegligging. „Deze auto neemt de wet van de zwaartekracht en smijt 'm het raampje uit." Of: „Dit is perfec te auto om naar Schotland te rijden. En als je daar dan toch bent, probeer dit eens." Waar op een ijzingwekkende slipma noeuvre volgt. Het Britse automagazine Top Gear, dat wekelijks via Veronica is te zien, is een op hol geslagen jongensdroom. Presentatoren Jeremy Clarkson, Richard Ham mond en James May raggen over hobbelige landweggetjes of een echte racebaan met een gloednieuwe Ferrari of Aston Martin Vantage. In een komi sche, typisch Britse analyse worden de betreffende auto's vervolgens de hemel in gepre zen, of juist verdoemd met het stempel 'oncoole auto'. Vanwege de macht van Clark son zijn autofabrikanten van zelfsprekend niet allemaal even blij met Top Gear. En Transport 2000, een organisatie onder voorzitterschap van Michael Palin die milieuvriendelijk transport promoot, voert op dit moment zelfs actie tegen het programma. In een oproep aan de BBC werd onlangs verzocht Top Gear te vervangen door een 'verstandig programma over verstandig rijden'. Clarkson focust volgens de cri tici te veel op de 'glamour van snelheid', prijst vervuilende au to's aan en bevordert lomp rij gedrag. Neem nou de aflevering waarin Clarkson een auto tegen een boom rijdt om de stevig heid (van de auto) te testen en Jeremy Clarkson met de Nederlandse Spyker. Foto: GPD/Veron een off the road-auto uitpro beerde door 'm over een Schot se bergtop te laten rijden. „Laat ons in een nieuw pro gramma een zachtere Jeremy Clarkson zien, een Clarkson die snelheid terugneemt als er een oud vrouwtje oversteekt ".al dus een woordvoerder, die nog een belangrijk bezwaar noemt: het macho karakter van Top Gear. Iets waar hij geen ongelijk in heeft. Maar desondanks kij ken juist veel vrouwen naar het programma, zo weet Dik Nagte- gaal, voorlichter van Veronica, te melden. „Zo'n 35 procent van de kijkers is vrouw, en dat is best opvallend voor een auto programma." Ook uitgever Roland van der Spek kent de vrouwelijke inte resse voor het programma. Van der Spek lanceert op 9 juni Top Gear Magazine, een Neder landstalig automagazine, geba seerd op het Britse blad. Dat bestaat al elf jaar en verkoopt maandelijks 165.000 exempla ren. Volgens Van der Spek weerspiegelt het blad als afgeleide van het prograi dezelfde ironie, tegen draadsheid en humor. „D sentatoren werken er aan dus dat is niet zo moeilijl Daarbij wil de uitgever, ji met het oog op de vrouw lezeressen, de lifestyle in blad ruim baan geven. voorbeeld een verhaal ov Prada-sandaal die zo leul bij de nieuwe cabrio. In a bladen gaat het om de br van de banden of de stuu hanging. Top Gear gaato gevoel van autorijden, de en de humor. In Top Gea les altijd net even anders andere autoprogramm's. om is het óók leuk voor v wen. Zij zien het als eenl ristisch programma dat tl lig over auto's gaat." Monique Brandt Top Gear special: Head to morgen om 20.55 uur bij nica

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10