Chinese textielimport aan banden ECONOMIE 'Pinwaakhond' moet concurrentie bevorderen ABN Amro zet bod op Antonveneta in gang Chodorkovski op meer punten schuldig bevonden Zestig jaar STAR Ahold: Toch winst in 2004 Organon met Lexicon op zoek naar bio-medicijnen 'Verkoop van levensmiddelen onder inkoopprijs verbieden' Noodmaatregel EU tegen overspoelen markt met T-shirts en vlasgaren >ktocht nieuw uws Meisje IDAM - Voedingsmidde- icern Unilever houdt een g voor het nieuwe ge- Zeeuws Meisje. Een tongval is verplicht, [jaren negentig werd voor ite keer op tv reclame ct met een meisje in tra- Je klederdracht als am- jrice van Zeeuws Meisje, tijd stond het op een lijst ierken die zouden ver- i. Begin dit jaar- werd die sing teruggedraaid, omdat rgarine goed bleef verko- nnder dat er reclame voor gemaakt. krijgt prijs versiteit Kiel Ex-premier Wim Kok le eerste Wereldecono- Prijs, een onderschei- an het Institut für Welt- haft in het Duitse Kiel. prijs wil het instituut universiteit Kiel perso ren die creatief omgaan t uitdagingen waarvoor reldeconomie zich ziet Het instituut wijst op jendarische arbeids politiek' van Kok. Ook In onder Kok het begro- jkort en de staatsschuld, js is ook toegekend aan prijswinnaar Economie tMundell en Porsche- in Wendelin Wiedeking. io wordt zondag 19 juni scheiden. woensdag 18 mei 2005 5.63 i nenwerking 'i ecties gering' 12,5! >63: I ontwikkelt reld in China !ag - De Arbeidsinspec- Voedsel- en Warenauto- le brandweer en andere Üediensten moeten beter werken. Dat heeft werk organisatie VNO-NCW :egd naar aanleiding n onderzoek onder 163 ren. Zes van de tien on- agden constateren dat de dediensten te weinig sa- erken. De ondernemin gen gemiddeld met lan drie verschillende in- •20 ediensten te maken. Bo- n vindt tweederde van de fen dat de inspecteurs te ig hebben voor kleinig- kloosheid j jeren stabiel Urg - De werkloosheid ongeren groeit volgens ïtraal Bureau voor de ek (CBS) niet meer. Het eugdwerklozen is al e tweede helft van 2004 stabiel. De totale leid stijgt nog met en- 2,'ij lizenden per maand. Ge ld waren in de eerste drie ,7$ len van dit jaar 115.000 len in de leeftijd van 15 verkloos. Daarmee is 13 rrocent van deze jeugdi- irkloos. Van de 2 miljoen en in deze leeftijdsgroep !4,38 rt45 procent tot de be- levolking. Veel van de en volgen nog onderwijs. arige CAO in dersbedrijven 79 *G - De 35.000 schilders neen nieuwe eenjarige akbonden en vertegen- igers van de 3800 bedrij- n het gisteren eens ge- 1. Aanpassing van de 3.01 enregeling, meer indivi- Tijheid voor werknemers nindering van admini- re lasten voor schilders- 5$ en zijn de belangrijkste 7j3 werpen. In 2005 krijgen imers een eenmalige uit- van 400 euro bruto. Per 1 2006 worden de lonen ireel met 1 procent ver- - Shell ontwikkelt sa- iet PetroChina een gas- China. Het project, met 2.33 Dptijd van 20 jaar, vergt restering van 600 miljoen De partners nemen elk t daarvan voor hun reke- 11999 sloten de Brits- andse maatschappij en nese PetroChina een sa- rkingsovereenkomst. jenoemde Changbei- in het noorden van Chi- 't in 2007 1,5 miljard ku- Oeter gas opleveren. Russen bij wste Boeing - Aan de bouw van het te toestel van Boeing, de Üner, doen ook duizend he ingenieurs mee. In istructiecentrum in u werken zij aan het ont- lan de neus en de cock- ssische ingenieurs wer- kaan een vrachtvliegtuig en van de 787 te vervoe- niddels hebben ze ook atract van ruim 3 mil- 'Uar in de wacht gesleept testcentrum te bouwen rompstukken voor de tden uitgeprobeerd. De liner is een energiezuinig Boeing heeft al 255 ngen van dit type. moskou/anp-rtr-dpa-afp - De Russische zakenman Michail Chodorkovski, ex-topmnan van oliereus Yukos, is gisteren ook schuldig bevonden aan het or kestreren van belastingontdui king door bedrijven waarover hij zeggenschap had. Het gaat om 17 miljard roebel (460 mil joen euro) dat vier onderne mingen in 1999 en 2000 aan de fiscus hadden moeten afdra gen. Daarmee komt het aantal be wezen geachte aanklachten te gen Chodorkovksi en zijn za kenpartner Platon Lebedev op vijf. Maandag werd hij al schul dig bevonden aan het ontdui ken van inkomstenbelasting, diefstal, fraude en minachting van het hof. In totaal is de ex- topman van Yukos voor elf mis drijven aangeklaagd. Rechter Irina Kolesnikova be gon maandag met het voorle zen van het vonnis. Gistermid dag werd de zaak opgeschort tot vandaag. Het vonnis wordt niet voor morgen verwacht. De Yukos-affaire en rechtszaak te gen Chodorkovski wordt in bin nen- en buitenland met grote belangstelling gevolgd. Door de ondergang van Yukos en door de slepende rechtszaak tegen haar ex-bestuursvoorzitter, zijn internationale bedrijven terug houdend geworden om op nieuw te investeren in het land, dat over grote hoeveelheden grondstoffen beschikt. Tegen de 41-jarige Chod orkovski, die de zaak vanuit een kooi in de rechtszaal volgt, heeft de openbaar aanklager de maximale gevangenisstraf van tien jaar geëist. De verdachte heeft de aanklachten steeds te gengesproken. Het bedrijf Yukos had volgens Moskou nog ettelijke miljarden roebels aan achterstallige belas tingen af te dragen. Inclusief boetes is het totale bedrag op gelopen tot 27,5 miljard dollar. Om die schuld te voldoen heeft het Kremlin de veruit grootst productiedivisie van Yukos los geweekt uit de oliemaatschap pij en op een dubieus verlopen veiling verkocht. Velen zien de rechtszaak tegen Chodorkovski en zijn partner Lebedev als een wraakactie van het Kremlin tegen de steenrijke zakenman: De Russische presi dent Vladimir Poetin zou ge noeg hebben van de politieke aspiraties van Chodorkovski en diens financiële steun aan op positiepartijen. Michail Chodorkovski achter de tralies. Foto: Reuters Oproep aan consumenten van Prodent Spongebob en Prodent Freshgel De afgelopen dagen is een kleine partij Prodent Spongebob en Prodent Freshgel in de winkels terechtgekomen waarbij de inhoud van beide producten abusievelijk verwisseld is. Het is dus mogelijk dat uw product een andere inhoud heeft dan op de verpakking staat aangegeven. De veranderde smaken (frisse mint versus zoete mint) kunnen voor verwarring zorgen, maar leveren geen probleem op voor de gezondheid. Het gaat hierbij om de volgende productie codes (zie bovennaad achterzijde tube): Prodent Freshgel: 188502 Prodent Spongebob: 187502 Indien u één van deze tubes in huis hebt, kunt u deze terugsturen naar: Antwoordnummer 1113, 3900 VB Veenendaal. U krijgt dan zo spoedig mogelijk een nieuw product toegezonden Voor vragen kunt u tijdens kantooruren gratis telefonisch contact opnemen met onze Consumenten Service op 0800-0227121. Wij verontschuldigen ons voor het ongemak. Prodent Consumentenser\'ice (advertentie) gels wie mag meedoen met het elektro nische betalingsverkeer. Voorheen was dat toezicht in handen van Interpay. Na kritiek van de NMa stootte die het toe zicht af. „Wij zijn er om de concurrentie van Interpay de ruimte te geven", zei di recteur Ada van der Veer van Currence. „Maar marktwerking heeft tijd nodig." Het is de vraag of er ook echt meer con currentie komt op de markt, die groten deels gebonden is aan de landsgrenzen omdat banken bij voorkeur zaken doen met een lokale afhandelaar. „Ik kan niet voorspellen of de kosten voor het beta lingsverkeer zullen dalen", zei Van der Veer. Fabrikanten van betaalterminals en tele- combedrijven kunnen zich door Curren ce laten certificeren. Dat is een voor waarde om apparatuur te mogen leve ren voor pin- en chipknipbetalingen. Banken moeten een licentie aanvragen voor zij hun klanten een pinpas, chip knip, acceptgiro of incasso mogen aan bieden. Currence rekent daar geen bui tensporige tarieven voor, certificering is zelfs gratis, aldus Van der Veer. Voor de detailhandel en consumenten verandert er vooralsnog niets. Van der Veer hoopt dat haar werk ertoe zal lei den dat bijvoorbeeld technische innova tie sneller doorgang vindt. Dat kan ook zijn weerslag hebben op de kosten. De Nederlandsche Bank (DNB) schreef vo rig jaar dat winkeliers, door gebruik te maken van bijvoorbeeld een vaste inter netverbinding, gemiddeld 6 cent op ie dere pinbetaling kunnen besparen. DNB ging hiervoor uit van een gemiddelde van 19 cent per betaling, het totaal aan maatschappelijke kosten voor de trans actie, communicatie en apparatuur. Currence gaat geen nieuwe betaalpro- ducten ontwikkelen. Ook op het vlak van de Europese pinpas, waarover al lange tijd gesproken wordt, ziet Van dèr Veer geen rol weggelegd voor Currency. Het zal naar verwachting tot 2010 duren voordat Europa zo ver is. Een aantal Nederlandse banken presen teert na de zomer het internetbetalings systeem Ideal. „Dat kan een van de pro ducten zijn die bij ons wordt onderge bracht", zegt Van der Veer. De toezicht houder benadrukt dat de banken, die aandeelhouder zijn in Currence, geen invloed hebben op de regelgeving rond om de producten. Ook kunnen zij de toelating van nieuwe banken of beta lingsverwerkers tot de markt niet verhin deren. Op 1 januari wordt het aantal on afhankelijke commissarissen vergroot naar vijf, de helft van het totaal aantal commisarissen. Dit gaat ten koste van de macht van aandeelhoudende ban ken. Een vrouwelijke Chinese arbeider inspecteert de spoelen in een textielfabriek in Huaibei, in de oost-Chinese provincie Ahui. Foto: Reuters/China Newsphoto blemen. Die landen dreigen door China uit de markt te wor den gedrukt. De Europese Commissie heeft daarom giste ren om 'formele raadplegingen' met China gevraagd. Die proce dure houdt in dat China direct maatregelen moet nemen om de export van de betreffende textielsoorten terug te brengen in afwachting van de uitkomst van het overleg. China mag voorlopig niet meer dan het ge middelde van de export over de laatste 12 maanden plus 7,5 procent naar Europa uitvoeren. Die maatregel geldt tot het eind 2005 en kan kan tot maximaal eind 2008 worden verlengd om de Europese industrie de kans te geven zich aan te passen aan de toegenomen concurrentie. Volgens Mandelson is China bereid om samen naar oplos singen te zoeken. China had al aangekondigd maatregelen te nemen om de export te vermin deren. Mandelson verwacht binnen een maand resultaat. Brussel onderzoekt nog of er ook importbeperkingen voor zeven andere textielsoorten no dig zijn. De Europese Unie is zeer ver deeld over de kwestie. De meeste noordelijke lidstaten bezitten al jaren geen textielin dustrie van betekenis meer en hebben daarom weinig bezwa ren tegen het goedkope Chine se textiel. In zuidelijke lidstaten als Portugal, Italië en Grieken land en ook in toekomstig EU- lid Roemenië is de textielindu strie nog een grote werkgever. De VS hebben de druk op Chi na gisteren opgevoerd om de koppeling tussen hun nationale munteenheid, de yuan, en de dollar flexibeler te maken. Doen zij dit niet, dan zijn de VS be reid om China een 'manipula tor' van de wisselkoers te noe men. Deze harde taal staat in een rapport van het ministerie van financiën. Als China als manipulator wordt neergezet, kan Washington tegenmaatre gelen nemen, zoals importhef fingen op Chinese producten. wassenaar - Koningin Beatrix kreeg gisteren in Kasteel de Wittenburg in Wassenaar het jubileumboek ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Stichting van de Arbeid, kortweg STAR, overhandigd door voorzitter Jacques Schraven. FNV-voorzitter Lodewijk de Waal kijkt op de achtergrond mee. Het overlegorgaan van werkgevers en vakbonden werd vlak na de Tweede Wereldoorlog opgericht om werk te maken van de wederopbouw. De belangrijkste conclusie in het jubileumboek: Nederlanders overleg gen graag over hun economie, maar een echt model is er nooit geweest. Foto: CPD/Phil Nijhuis amsterdam/anp - ABN Amro zet zijn bod op Antonveneta of ficieel in gang. De Nederlandse bank stelt aandeelhouders van de Italiaanse bank vanaf mor gen in de gelegenheid stukken aan te bieden, kondigde ABN Amro gisteren aan. De biedingsperiode eindigt op woensdag 22 juni. ABN Amro doet zijn bod van 25 euro per aandeel in contanten gestand als is voldaan aan een aantal voorwaarden, waaronder het bereiken van een participatie van meer dan 50 procent van het gehele aandelenkapitaal. ABN Amro bezit nu 20,7 pro cent van de aandelen. De verwachting is dat ook het Italiaanse Banca Popolare di Lodi (BPL) deze week met een officieel bod komt. De tegen strever werd vorige week door de Italiaanse toezichthouder Consob verplicht een bod in contanten te doen. Het gaat om een bod dat ligt tussen de 24 en 25 euro per aandeel. De vraag is of het financieel niet al te sterke BPL in staat is om de financiering rond te krijgen. De bank zou hierover in onder handeling zijn met vier of vijf grote Europese banken. Ge noemd worden onder andere Deutsche Bank en BNP Paribas. Eerder had BPL een overname bod aangekondigd op Anton veneta, bestaande uit een com binatie van voornamelijk aan delen en obligaties. Consob dwong de Italiaanse regionale bank een bod te doen in con tanten, nadat de waakhond had vastgesteld dat BPL had samen gespannen met andere inves teerders. Deze partijen hebben inmiddels meer dan 30 procent van de aandelen van Antonven eta in handen. ABN Amro kondigde in maart aan een bod te willen uitbren gen op Antonveneta. Kort daar na meldde BPL zich aan het front. Sinsdien is een felle over namestrijd ontstaan. Justitie in Italië onderzoekt nu de rol die BPL-topman Fiorani heeft gespeeld in de overname strijd. Ook de stappen van on dernemer Gnutti en 21 anderen worden onder de loep geno men, zo meldde een anonieme bron gisteren. Justitie bekijkt onder meer of zij misbruik hebben gemaakt van hun positie op de aandelen markt en of zij de toezichthou ders hebben tegengewerkt. Be gin deze maand deed de politie een inval bij het kantoor van Pop Lodi. De bank zegt de uit komsten van het onderzoek met vertrouwen tegemoet te zien. Dubai krijgt grootste winkelcentrum singapore/anp-dpa - Een groep Singaporese bedrijven gaat in Du bai het grootste winkelcentrum ter wereld bouwen. Dit heeft Channel News Asia gisteren gemeld. In de Dubai Mall is ruimte voor zo'n 1200 winkels. De totale winkeloppervlakte wordt meer dan een half miljoen vierkante meter. Er komen parkeerplaatsen voor 14.000 auto's. In het atrium van Dubai Mall komt het grootste aquarium ter wereld. Het winkelcentrum van de superlatieven moet in 2007 klaar zijn. zaandam/gpd - Ahold heeft vo rig jaar toch winst gemaakt. Tenminste, als het de verplichte nieuwe boekhoudregels had toegepast. Het verlies van 436 miljoen euro was dan omgesla gen in een winst van 886 mil joen euro. Wel verslechtert de balanspositie van Ahold door de nieuwe regels. In plaats van 4,7 miljard euro wordt het saldo van bezittingen en schulden per begin 2005 4 miljard. En ten opzichte van begin 2004 is het nadeel zelfs 1,6 miljard euro. Vanaf 1 januari 2005 moet Ahold volgens de nieuwe regels rapporteren. De gunstige aanpassing van de nettowinst over 2004 bestaat uit twee grote componenten. Ten eerste hoefde Ahold veel min der goodwill af te schrijven op bedrijven die het in voorgaande jaren heeft verkocht. Dat scheelt 725 miljoen. Ook op an dere goodwill hoeft Ahold min der af te schrijven, dat scheelde in 2004 155 miljoen. De tweede grote post hangt sa men met de put optie (ver kooprecht) die Ahold heeft op zijn belang in de Scandinavi sche onderneming ICA. Dat recht wordt elk jaar opnieuw gewaardeerd en dat resulteerde voor 2004 in een 'winst' van 466 miljoen. De put-optie ICA speelt ook mee in de aanpassing van de balans van Ahold per begin 2004. Omdat de optie naast een recht ook een contractuele ver plichting inhoudt volgens af spraken die Ahold in Scandina vië heeft gemaakt, heeft Ahold hem voor 601 miljoen aan de schuldenzijde van de balans moeten zetten. Ook de verplichting de pensi oenrisico's van de werknemers voortaan op de balans te zetten werkt nadelig uit voor Ahold, het vermogen moest met 456 miljoen euro worden verlaagd. arnhem/anp - Organon, het grootste onderdeel van de far- madivisie van Akzo Nobel, gaat samenwerken met Lexicon Ge netics uit het Amerikaanse Houston. Dit bedrijf doet gene tisch onderzoek voor het ont wikkelen van nieuwe medicij nen. Organon legt 22,5 miljoen dol lar op tafel om mee te doen met Lexicons speurtocht naar nieu we biotherapeutische medicij nen. Verder betaalt de Akzo- dochter de komende vier jaar tot maximaal 50 miljoen dollar als aandeel in de onderzoeks kosten. Volgens Organon-on- derzoeksmanager David Ni cholson moet de samenwerking een nieuwe generatie medicij nen opleveren. De eerste medi cijnen uit deze alliantie zijn over 8 a 10 jaar te verwachten. Het zijn vooral producten op het terrein van reuma- en kan kerbestrijding. Lexicon is volgens Akzo Nobel goed in het vinden van nieuwe geneesmiddelen en biothera- peutica. Het is volgens een woordvoerster 'een puur bio- tech-bedrijf zonder fabrieken of verkoopapparaat'. De twee on dernemingen gaan 300 genen selecteren voor gezondheidsbe vorderende eiwitten of het co deren van antilichamen. Organon is vooral groot gewor den in anticonceptiemiddelen en droeg vorig jaar voor 60 pro cent bij aan de 3,4 miljard euro omzet van de farmadivisie. De geneesmiddelenomzet van Ak zo Nobel is het afgelopen jaar teruggelopen. Akzo heeft al eer der aangekondigd samenwer king met derden te zoeken. De medicijnenmaker is al actief in de VS met een biotechnolo- gisch centrum in Cambridge (Massachussetts) en een hoofd kantoor in Roseland (New Jer sey). Het lab in Cambridge wordt eind juni officieel ge opend en krijgt door de allian tie met Lexicon een forse im puls. Het lab komt onder lei ding te staan van de Organon- man Olijve en zal circa 30 on derzoekers tellen. Financieel dienstverlener Peter- cam noemde de prijs die Orga non betaalt 'nogal fors', omdat de opbrengsten tussen de be drijven gelijk wordt verdeeld. ruswijk/anp - De Federatie Ne derlandse Levensmiddelen In dustrie (FNLI) wil dat er een verbod komt om producten in de supermarkten te verkopen beneden de netto inkoopprijs. Die oproep deed voorzitter Bennemeer gisteren tijdens de jaarvergadering van de fabri kantenclub, die vorig jaar werd opgericht. „De prijzenslag is te ver door geslagen", meent Bennemeer. „Duizenden producten worden onder de kostprijs verkocht, winstmarges verdampen. Fabri kanten van zowel huis- als A- merken staan onder zeer zware druk om bij te dragen aan dit verlies van de detailhandel." Een verbod van de verkoop be neden de inkoopprijs is nodig om de waardevemietiging in de levensmiddelensector te stop pen, denkt de FNLI. Minister Veerman (voedselkwa liteit) wil het voorstel best bekij ken. De bewindsman vindt dat een dergelijk verbod wel gecon troleerd moet kunnen worden en niet mag verworden tot 'symboolwetgeving', waar schuwde hij op de jaarbijeen komst. Het Rijk onderzoekt mo menteel al de mogelijkheden om verkoop onder inkoopprijs aan banden te leggen. Ook MKB Nederland heeft al eens geopperd om paal en perk te stellen aan de verkoop van producten beneden de kost prijs. Supermarktconcern Lau ras (Konmar, Edah, Super de Boer) heeft zich in het verleden uitgesproken voorstander te zijn van een anti-dumpingswet. amsterdam/anp - De concurrentie in het Nederlandse betalingsverkeer moet gro ter worden. De nieuwe toezichthouder Currence, die de regels opstelt voor pin- en chipknipbetalingen, hoopt dat er snel nieuwe toetreders komen. Nu heeft beta lingsverwerker Interpay, eigendom van de Nederlandse banken, nog het monopolie op betalingsverwerking, zo bleek gisteren bij de presentatie van de nieuwe 'waak hond'. door onze correspondent Hans Gertsen Eind februari constateerde de anti-kar- telorganisatie NMa dat er nog steeds te weinig concurrentie is op de markt voor de verwerking van het betalingsverkeer. De nieuwe organisatie is eigenaar van de pinpas, chipknip, incasso en acceptgiro en bepaalt aan de hand van strenge re- brussel - De Europese Commisie legt de invoer van T-shirts en vlasgaren uit China forse beper kingen op. Volgens eurocommis saris Mandelson (handel) is deze noodmaatregel nodig omdat de Europese markt sinds januari door goedkoop Chinees textiel wordt overspoeld. In de textiel industrie van een aantal Zuid- Europese landen dreigen daar door enkele duizenden banen te verdwijnen. Vorige week besloten de VS al om opnieuw importquota in te stellen voor sommige soorten Chinees textiel. Die maatregel leidde toen tot woedende reac ties uit Peking. De Europese Commissie voelt zich tot verge lijkbare maatregelen gedwon gen om te voorkomen dat Chi na nog meer textiel naar Euro pa gaat uitvoeren nu de Ameri kanen de import beperken. De Chinese textielexport is sinds januari dit jaar enorm toegenomen omdat het land als lid van de Wereldhandelsorga nisatie (WTO) niet meer aan ex portquota is gebonden. Toen China in 2001 toetrad is wel vastgelegd dat landen maatre gelen mogen nemen als er sprake is van ernstige schade aan de eigen industrie. De import van Chinese T-shirts steeg tussen januari en april dit jaar met 187 procent ten op zichte van dezelfde periode in 2004. Voor vlasgaren bedroeg de toename 56 procent. Er is volgens Mandelson sprake van ernstige marktverstoring en niet meer te herstellen schade voor de Europese textielindustrie als maatregelen uitblijven. Ook ontwikkelingslanden als Bangla Desh, Sri Lanka en Pa kistan ondervinden grote pro-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9