Oezbekistan: Geen burgers onder doden BUITENLAND Getuigenissen van gruweldaden in Oezbekistan Delphine: Albert wilde scheiden van Paola r Oppostie: honderden burgerdoden Italiaanse hulpverlener ontvoerd door criminelen Spanning VS en Cuba over terrorist Proces tegen 'onwetende' terrorist Beslan begonnen door onze correspondent j. Een 31-jarige Noor is iet leven gekomen door mislukte parachutesprong a ifiEiffeltoren in Parijs. Hij eerde van het tweede ni- naar beneden te springen, sloeg tegen de metalen tuur van de eerste etage en leed op slag. Het incident ach maandagavond na ugstijd van de toren voor. iet onderzoek, dat nog de is, is gebleken dat de en twee andere Noren zich et tweede niveau verbor- hadden, kennelijk met het jierk de sluitingstijd te om- n, Terwijl de 31-jarige man ng, zouden de anderen aan jlmen zijn geweest. De po- leeft de twee andere Noren verhoor meegenomen. ierteur mag ir VS reizen 0 - De Amerikaanse deser- Charles Jenkins mag naar renigde Staten reizen om ll-jarige moeder te bezoe- De Amerikaanse ambassa- iTokyo heeft hem een pas- tgegeven. Oud-sergeant ins deserteerde in 1965 en t meer dan veertig jaar in d-Korea. Hij gaf zich vorig over aan het Amerikaanse en bracht na een proces aal 25 dagen door in een indsdien leeft hij samen tijn vrouw. tland geeft itse dossiers vrij tou - Rusland gaat de dos- over twee miljoen Duitse gevangenen en andere ie gedetineerden vrijgeven, ocumenten worden over- agen aan het Duitse Rode Met de papieren hoopt ode Kruis meer duidelijk- le krijgen over het lot van ïiljoen Duitsers die nog Is als vermist gelden, zij documenten die de organisatie eerder kreeg, ilhet lot van 200.000 Duit- rorden vastgesteld.In het jste jaar na de Tweede We- orlog kreeg het Rode Kruis !000 verzoeken voor infor- binnen van nabestaan- an vermisten. rtelpraktijken na aangepakt g - China gaat met harde optreden tegen de politie- ijk om bekentenissen door ing af te dwingen. Aankla- noeten verdachten voort ragen of die tijdens onder- )nt| igen zijn gedwongen hun il te bekennen. Justitie ook politiedossiers gaan oleren, meldden Chinese media gisteren. Peking in na de onthulling dat ïan elf jaar onschuldig in rangenis zat wegens de eende moord op zijn v. Agenten zouden door ding een schuldbekente- ebben afgedwongen. De iv van She Xianglin bleek rgewoon te leven. Ze onlangs op. Zij had She 1 len, omdat ze dacht dat hij ïinnares had. xltoestand op th opgeheven i-Regering en parlement ndonesië hebben besloten t noodtoestand in de woe- rovincie Atjeh op te hef- let door gevechten toch al itige gebied werd op 26 mber getroffen door de imi. Er kwamen 130.000 sen om. Volgens president öBambang Yodhoyono de volksvertegenwoordi- besloten de noodtoestand heffen nadat de regering raluatie had gegeven. Hu- taire en militaire operaties gebied gaan overigens bor. iatië beëindigt nstplicht 2010 'b Kroatië schaft in 2010 [nstplicht af. Dat maakte ninisterie van defensie gis- ibekend. In plaats van de 'ge 16.000 dienstplichtigen len de strijdkrachten, naast staande beroepsleger van *lman, met 2000 vrijwilli- «orden aangevuld. Ook «en zouden als vrijwilliger en dienen. De stap maakt 'deel uit van de modemi- ?van het leger. Kroatië wil orden van de NAVO. len bij geweld 'oosten Turkije en - Twee Koerdische «i en vier Turkse militai- ijn omgekomen in het 1 «sten van Turkije. De tingen in de Koerdische j 'open steeds verder op |de Koerdische Arbeiders- 'KK) vorig jaar een een- stand beëindigde. In de ie Siirt verloren twee jders het leven tijdens op de residentie van imeur. In de bergen kwamen vier militairen hun voertuig op een reed. Vrouwen en mannen in Andizhan, wachten bij het lijkenhuis op nieuws over vermiste familieleden. Foto: EPA/ Yuri Kochetkov 'Opeens kwamen er pantserwagens het plein op. Die begonnen doelloos op de mensen te schieten' andijan/gpd - Hij ligt met een schot wond in zijn heup in het ziekenhuis van Susak in Kirgizië, net over de grens van Oezbekistan: Nabidjan Yunusov. Als in woner van Tasjkent had hij het ongeluk op 13 mei in Andijan te zijn. Andijan, de Oezbeekse stad waar het le ger afgelopen vrijdag een bloedbad aan richtte, is verboden gebied voor journa listen. Toch zijn er ooggetuigen die ver tellen over de gruweldaden van de sol daten. Hun verhalen worden via lokale vertegenwoordigers van IWPR (het insti tuut voor verslaggeving van oorlog en vrede) verspreid. Het verhaal van Nabidjan Yunusov. „Ik ben een zakenman en handel tussen Tasjkent en Andijan. Op 13 mei ging ik naar Andijan. Ik zag dat grote groepen mensen bij elkaar kwamen voor het ge meentehuis. Er waren veel vrouwen, ou dere mensen en kinderen. Sommige vrouwen droegen baby's. Ik vroeg aan de mensen wat er aan de hand was. Ze protesteerden tegen een vonnis over een aantal zakenlieden. Ze vonden het vonnis oneerlijk. Ze wilden dat de mannen vrij werden gelaten, wil den een einde aan staatsgeweld en rie pen om democratie en vrijheid. We luisterden naar sprekers. Niemand wilde weg. Er was geen politie te zien. Rond vier uur 's middags veranderde al les. Opeens kwamen er pantserwagens het plein op. Die begonnen doelloos op de mensen te schieten Er waren veel kinderen en jongeren bij de demon stranten. Die werden het eerst geraakt. Er brak paniek uit. Mensen renden alle kanten uit om aan de kogelregen te ont komen. Ik rende ook weg. Mensen werden ge raakt. Wij probeerden de gewonden in onze armen weg te dragen. Ik draaide me om en zag een man van middelbare leeftijd op de grond vallen, zijn gezicht vol bloed. Ik bleef in leven door in deur openingen te schuilen. Later in de avond was ik met anderen in staat de stad te verlaten en richting de grens met Kirgizië te gaan. We liepen de hele nacht in zware regen. Er waren veel vrouwen en kinderen bij. We hadden honger en waren moe. Bij Teshiktash overviel het leger ons. Twe vrouwen en drie mannen vielen op de grond. We konden niets voor ze doen. Sommigen raakten gewond. Ik probeerde de vrouwen en kinderen te beschermen toen ik in mijn heup werd geraakt. Ik viel op de grond. Anderen grepen me vast en wisten bij de grens te komen. Eenmaal in Kirgizië kon ik niet geloven dat ik het overleefd had. Naast Yunusov ligt Muhamat Mavlanov. Hij is in zijn arm geschoten. „Rond vier uur 's middags startte het schieten van alle kanten. Wij beseften helemaal niet wat er gebeurde. De eersten die gedood werden, waren de kinderen. Daarna de vrouwen. Ik rende met anderen een zij straat in. Ik heb zelf gezien dat kinderen dood gingen door schoten in hun hoofd. Ik zag vrouwen vallen, oude gewonde mannen schreeuwen. Ik zal nooit in staat zijn dit bloedbad te vergeten. Er waren mensen die met witte vlaggen zwaaiden en riepen dat ze geen wapens hadden maar zij (het leger) gingen door met schieten. Wij wisten de grens over te komen en ons leven te redden. Nu ben ik thuis." De gebeurtenissen vonden plaats op het Babur plein. Volgens medewerkers van IPWR zijn lichaamsdelen van gedode demonstranten tot op drie kilometer van het plein gevonden. In Andijan wordt er door de inwoners van uit ge gaan dat er mogelijk 1500 doden zijn ge vallen bij de actie van het leger. Op het Baburplein zouden 10.000 tot 15.000 mensen bijeen zijn geweest. De pantser wagens boden ook bescherming aan le gereenheden die te voet aan de schiet partij deelnamen. Nadat de mensen ge vlucht waren, zouden soldaten op de grond liggende gewonden alsnog dood geschoten hebben. „Ik zag dat bij de soldaten, voordat de aanval begon, een vrachtwagen vol fles sen wodka arriveerde. Iedereen werd dronken. In die toestand schoten ze op alles en iedereen", aldus een inwoonster van de stad. Het schieten duurde een kleine vier uur. Later werden de lijken in drie vrachtwagens en een bus afgevoerd naar enkele scholen. Vrouwen en kinde ren werden op een geheime plaats in een massagraf gedumpt. „Zo begraaf je niet eens honden", aldus een inwoner van Andijan. andizjan-tasjkent/anp-afp - Het volksoproer in Oezbekistan heeft volgens de autoriteiten in de voormalige sovjetrepubliek aan 169 opstandelingen en leden van de ordetroepen het leven gekost. Onder de doden zijn geen bur gers, zei procureur-generaal Rashid Kadyrov gisteren. Oog getuigen en oppositiegroepe ringen houden echter vol dat bij de opstand sinds vrijdag honderden doden zijn gevallen, onder wie juist veel burgers. Uit de oostelijke stad Andizjan, waar veiligheidstroepen vrijdag hardhandig optraden tegen een massademonstratie, komen nog altijd zeer tegenstrijdige berichten. Veiligheidsdiensten hebben de stad hermetisch af gesloten. De weinige verslagge vers die zich toegang hebben weten te verschaffen tot de be legerde stad, worden wegge houden bij ziekenhuizen en mortuaria. Daardoor is nog al tijd volstrekt onduidelijk hoe veel doden er in de stad zijn ge vallen. Een Oezbeekse oppositiegroep zei gisteren dat zeker 745 men sen het bloedbad niet hebben overleefd, van wie er velen in massagraven zouden zijn be land. Rond Andizjan werd gisteren opnieuw geschoten. Militairen namen bij de grens met Kirgizië vluchtelingen onder vuur die een goed heenkomen zochten na het bloedbad van het afgelo pen weekeinde. Daarbij zijn volgens Oezbeekse media op nieuw doden gevallen. Na de Verenigde Staten en de Europese Unie heeft gisteren ook Rusland gezegd te betreu ren dat bij de ongeregeldheden in Oezbekistan kennelijk hon derden burgers zijn omgeko men. Minister van Buitenland se Zaken Sergei Lavrov legde de schuld echter volledig bij isla mitische rebellen. Lavrov benadrukte dat in Oez bekistan geen sprake is van een vreedzame, democratische re volutie, zoals eerder in Kirgizië, Oekraïne en Georgië. Daarmee steunt Moskou de lezing van Tasjkent, dat islamitische fun damentalisten de schuld geeft van het bloedvergieten. Mensenrechtenorganisatie Am nesty International wil een on afhankelijke onderzoek naar het bloedbad in Andizjan. kabul/anp-afp) - De ontvoering van de Italiaanse hulpverleen ster Clementine Cantoni in Af ghanistan heeft geen politieke achtergrond.Een criminele bende heeft de ontvoering op geëist. In ruil voor de vrijlating van de 32-jarige vrouw eist de bende de vrijlating van haar leiders en andere bendeleden uit de ge vangenis. Dat heeft de Afghaanse politie gisteren bekendgemaakt. Cantoni werd ontvoerd toen zij maandagavond in een auto in de Afghaanse hoofdstad reed. Haar voertuig werd klemgere den door een auto met gewa pende mannen, die haar mee namen. De Italiaanse is in dienst van de internationale hulporganisatie Care Interna tional. Zij verblijft sinds drie jaar in Afghanistan. De criminele organisatie die de ontvoering heeft opgeëist is die van de onlangs gearresteerde Tela Mohammed, deelde het hoofd van de recherche van de politie van Kabul, Abdul Jamil, mee. Na de aanhouding van Tela Mohammed en een aantal andere leden, hebben bendele den aanvallen uitgevoerd op politieposten en het ministerie van binnenlandse zaken, waar door een aantal politiemensen om het leven is gekomen. Anderhalve week geleden heb ben onbekenden in de Af ghaanse hoofdstad geprobeerd drie medewerkers van de We reldbank te ontvoeren. In oktober werden drie mede werkers van de VN in Kabul ontvoerd. Zij kwamen na 27 da gen ongedeerd vrij. Zij zouden zijn vastgehouden door een bende criminelen die in op dracht van een splintergroepe ring van de Taliban werkte. havana/gpd-reuters - Ameri kaanse federale agenten heb ben gisteren in Miami de Cu baanse vluchteling Luis Posada Carriles (77) gearresteerd. Hij wordt verdacht van een bomaanslag op een Cubaans passagiersvliegtuig in 1976. Dat heeft het ministerie van Bin nenlandse Veiligheid bekend gemaakt. Venezuela, het land waar Posa da is geboren, heeft de Verenig de Staten om diens uitlevering gevraagd in verband met de aanslag, waardoor 73 mensen omkwamen. Posada vluchtte onlangs naar de VS, waar hij politiek asiel heeft aangevraagd. Hij is een fervent tegenstander van de Cubaanse dictator Fidel Castro. Posada werd voorjaar 2004 in Panama veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens het beramen van een aanslag op Castro, eind 2000. Enkele maanden later kre^ hij echter amnestie van de vertrekkende Panamese president Mireya Moscoso. In Havana gingen gisteren een miljoen Cubanen de straat op, onder aanvoering van Castro zelf, om de arrestatie en uitleve ring van Posada te eisen. Vol gens de Cubaanse leider steunt Washington het terrorisme als het Posada politiek asiel ver leent. De zaak rond Luis Posada Caril- les heeft geleid tot toenemende spanningen tussen de VS en Cuba. Posada zou bescherming genieten van de VS. omdat hij in het verleden op de loonlijst van de geheime dienst CIA zou hebben gestaan. Hij is een fel anti-communist en tegenstander van de Cu baanse dictator Fidel Castro. Harald Doornbos moskou/anp-dpa - Acht maanden na het gij- zeldrama in de Noord-Osseti- sche stad Beslan is gisteren dinsdag het proces tegen de enige opgepakte gijzelnemer begonnen. Het gaat om de 24- jarige Tsjetsjeen Noerpasji Koe- lajev. De Tsjetsjeen zou de eni ge van meer dan dertig andere Tsjetsjeense terroristen zijn die het bloedige einde van de gijze ling heeft overleefd. Hem wordt onder meer moord, terrorisme en gijzeling ten laste gelegd. Koelajev zou volgens berichten in de Russische media hebben tegengesproken dat hij mensen heeft gedood. Hij zou alleen in de lucht hebben geschoten en van te voren ook niet hebben geweten dat hij ingezet zou worden bij de gijzeling van vrouwen en kinderen. Bij de beëindiging van de gijzeling kwamen 330 gijzelnemers en tien militairen om het leven. De omgeving van het gerechtsge bouw in de stad Vladikavkaz is afgezet en zwaar beveiligd. Voor de rechtbank demon streerden enkele nabestaanden van de slachtoffers van Beslan. De betogers eisten opheldering over de gebeurtenissen in Be slan. Zij willen dat ook de Rus sische autoriteiten verantwoor ding afleggen over de toedracht van het drama. Het is tot nu toe onduidelijk gebleven waarom de gijzeling na drie dagen in een enorm bloedbad eindigde. Beiroet - Stemrecht voor vrou wen is in het grootste gedeelte van de wereld geen onderwerp van discussie meer. Maar in Koeweit weigerde het door con servatieve moslims gedomi neerde parlement jarenlang om een besluit van de emir om vrouwen stemrecht te geven uit te voeren. Nu eindelijk dan, na zes jaar van afwijzingen, ging het parlement akkoord. Het was dan ook de emir, Sjeik Jabar al-Ahmed al-Sabah, die reuzeblij was met de uitkomst van de stemming. Ook de pre mier van Koeweit slaakte een zucht van opluchting. „Einde lijk hebben we dit onderwerp achter de rug", zei hij. Vrouwen in Koeweit hebben ja ren gepleit voor stemrecht in dit zeer conservatieve Arabi sche moslimland. Zeker ook omdat 77 procent van de ge slaagde middelbare scholieren meisjes zijn. En bijna alle uni versiteiten in het land worden voor 75 procent bevolkt door vrouwen. Maar de beweging werd pas serieus genomen toen ook de emir zich in 1999 uit sprak voor vrouwenstemrecht. Dat leidde tot woedende reac ties van conservatieve- en triba le parlementsleden die beweren dat vrouwen volgens de koran niet mee mogen doen met ver kiezingen noch gekozen kun nen worden. „Totale onzin", roept Rula Dashti, een Koeweitse activiste. „Vrouwen kunnen net zo veel of net zo weinig als mannen. De wet is aangenomen, we mo gen stemmen. Eindelijk zijn we volwaardige leden van deze sa menleving." Dasthi, die verbonden is aan de Koeweitse Sociale Culturele Or ganisatie, noemt de beslissing van het parlement historisch. „Dit is de overwinning van vrij heid tegen achterlijkheid, het zegevieren van vooruitgang te gen religieus getinte terreur. Koeweit gaat een nieuwe fase in." Koeweits buurlanden Qa tar, Oman, Bahrein en de Ver enigde Arabische Emiraten in troduceerden vrouwenstem- recht vorig jaar. In Syrië en Li banon kregen vrouwen stem recht in de jaren vijftig, Jemen in 1967 en Jordanië in 1974. In het niet-Arabische gedeelte van de moslimwereld zijn stem mende vrouwen volstrekt geen probleem. Zelfs in Afghanistan mogen vrouwen deelnemen aan verkiezingen. Het zeer isla mitische Bangladesh heeft een vrouwelijke premier. En in Pa kistan is Benazir Bhutto jaren lang aan de macht geweest Turkije had al een vrouwelijke premier in 1993, dit in tegen stelling tot bijvoorbeeld Neder land, Duitsland of Frankrijk waar vrouwen het nog nooit hebben geschopt tot premier. Nu ook in Koeweit vrouwen mogen stemmen, is er nog slechts een land ter wereld over waar vrouwen geen stemrecht hebben: Saoedie-Arabië. Enige troost is dat de mannen ook pas in februari dit jaar voor het eerst mochten stemmen. Buitenechtelijke dochter Belgische koning doet nieuwe onthullingen door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - Delphine Boël, de in 1968 geboren bui tenechtelijke dochter van de Belgische koning Al- bert II, hangt opnieuw de vuile was buiten. In een interview met de Franse televisie beweert ze dat de toenmalige prins Albert destijds wilde scheiden van zijn vrouw prinses Paola en met zijn minnares in Engeland in ballingschap wilde gaan leven. „Ik ben niet geboren zonder vader. Ik ben gebo ren na een 'liaison' van twee jaar. Mijn moeder en de koning waren heel erg verliefd. Hij woonde quasi bij ons. Hij spendeerde elk weekend bij ons tot ik negen jaar was. Hij had iets geheimzinnigs: hij kwam altijd langs de garage binnen", zei Del phine op de Franse televisiezender France 3. Volgens Delphine wilde haar moeder, barones Sybille de Sélys Longchamp (Delphine draagt de achternaam van haar stiefvader), Albert en de monarchie ten koste van alles beschermen en besloot ze daarom naar Engeland te verhuizen. „Ze vertelde het aan Albert. Hij antwoordde dat hij zou scheiden van Paola. Alle papieren lagen klaar. Het paleis en de regering waren akkoord." Dat het toch niet tot een breuk kwam was te dan ken aan wijlen koning Boudewijn, die niet wilde dat het imago van de Belgische koninklijke fami lie zou worden besmeurd. Boudewijn dreigde Al- bert, toen de Prins van Luik, de rechten op de troon te ontnemen, en de geldkraan dicht te draaien, beweert Delphine. Ook zou hij zijn drie andere kinderen niet meer mogen zien. Met haar 'onthullingen' wil Delphine haar vader dwingen om haar te erkennen als zijn dochter. „Wat ik verwacht, is dat hij zegt dat ik besta. Ik ben niet uit op geld of een titel maar ik wil dat hij erkent dat ik zijn dochter ben. Je kunt niemand zijn identiteit afnemen", zei ze geëmotioneerd. Delphine's uitspraken werden gisteren breed uit gemeten in de Belgische pers. Het paleis verwees in een reactie naar de kersttoespraak van de ko ning uit 1999. Daarin had Albert het uitdrukkelijk over de eerdere problemen in zijn huwelijk. Koningin Paola met haar klein- Koning Albert bij de bijzetting van prins Bernhard in Delft, dochter prinses Elizabeth. Foto: EPA/Toussant Kluiters Foto: EPA/Olivier Hoslet

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7