Vandalisme Zorgende mannen goed voor een tevreden huwelijk op het spoor is verhard BINNENLAND 2 De belanda hitam, het buitenbeentje in het KNIL Nachtmerries zijn met twee uur les bij te sturen Minder incidenten, meer geweld Weisglas vermaant Pechtold 'Meer duidelijkheid nodig over Europese grondwet' Gevangenismuseum geopend Afrikaanse soldaten vulden de gelederen van het leger in Nederlands-Indië irxoek .4 kavA Zaanse rd heropend ft# - De politie Zaan- ^aterland gaat de op de 19-jaroige Havo- leMilica van Doom op- nderzoeken. Er zijn aanwijzingen, maakte je gisteren bekend. Het veld op 8 juni 1992 in erlangs de Veldbloe- g in Zaandam gevon- was verkracht en met 5 om het leven gebracht, lacht gaat nu vooral uit i groep jongeren die regelmatig rondhing in waar Van Doom is ver- woensdag 18 mei 2005 - De opsporings- 50 OD-ECD jaagt op ad ers die via internet ille- retten aanbieden. De :ht zich vooral op in- als marktplaats.nl en .nl. De lage prijzen jaretten duiden vol- [OD-ECD op het ont- de verplicht te beta- i. Onlangs nam de ongeveer drie mil le sigaretten in beslag met werden aange- ontdoken belastin- legen hier 450.000 eu- de FIOD-ECD giste- idgemaakt. Itrante stank 1 Zeeland - Tientallen men- gistermorgen ge- een penetrante gas- over Zeeland hing. De werd geroken in grote n Schouwen-Duive- Icheren en Zeeuws- ren, aldus een woord van de provincie. Na ek door de Regionale eer Zeeland, de Kust- 1 1 de Dienst Centraal ïheer Rijnmond is de lelijke veroorzaker van cht gevonden. Gezien richting zou het gaan schip dat voor de kust erdam ligt. Dit schip niks hebben ontgast ichtige producten. e: miljoenen technologie g - Minister Remkes andse Zaken) trekt dit ïiljoen euro uit voor gische vernieuwingen itie. De inzet van de ichnieken moet het treden doeltreffender 'nter maken. De Raad fdcommissarissen con- eerder dit jaar dat het onderzoek binnen idse politiekorpsen bij nieuwe ontwikke- de forensische tech- 0 ei r homo in ar geslagen m mum - Opnieuw is een ksuele man in de Am- ise binnenstad mishan- 'l 34-jarige man werd za- acht in de Reguliers- raat mishandeld door ia5 apje jonge mannen 'met ïuidskleur' die eerst ge- I ouden hebben of hij ras. De man liep een Iig op. De politie heeft irige man aangehou- ontkent de klap te heb- even. De politie spreekt I 'onduidelijke situatie I over en weer het woord gevallen'. Het is moge- iet om een 'gewone' 3zie gaat waarna 'het ho- Q taal' er is bijgehaald, al- a woordvoerder. ilaatsen' niet «gedogen A - Gemeenten moeten le maken aan alle ille- ktijken in woonwagen- ^Ook dienen ze andere tsen' aan te pakken, zo de casino's en illegale tie. Dat heeft minister [Binnenlandse Zaken) en in een gisteren ge- rde brief aan de ge- 1. Vrijplaatsen zijn plek- tuaties waar allerlei re- oldoende worden ge- ïfd. Het kabinet vindt eenten elke vrijblij- i^dof terughoudendheid fihaving moeten laten us Remkes. pakt illegale handel aan nijmegen/anp Mannen die een deel van de zorg- en opvoedtaken op hun schouders nemen, zorgen tevens voor een tevreden huwelijk. Zowel mannen als vrou wen zijn positiever over hun relatie naarmate de man meer zorgt en meer vrouwelijke kenmerken vertoont. Dat blijkt uit een langjarig onderzoek van de Vlaamse sociologe A. Van den Troost, waarop zij volgende week aan de Radboud Universiteit in Nijmegen promoveert. Van den Troost vergeleek de gegevens van ruim dui zend getrouwde mannen en vrouwen uit de baby boomgeneratie met elkaar. Op het moment van de eer ste ondervraging in 1990 hadden alle paren kinderen tussen de 9 en 16 jaar. Van den Troost wilde weten welke factoren zorgen voor een tevreden huwelijk, nu de omgangsvormen tussen partners in de afgelopen vijftig jaar zo sterk zijn veranderd. De sociologe vond, dat buitenshuis werken van vrou wen geen negatieve factor is, zoals tegenwoordig wel eens wordt aangenomen. Volgens haar is zelfs het te gendeel waar: vrouwen zijn tevredener over hun huwe lijk als zij ook buitenshuis werken, op voorwaarde dat hun man zich ook inzet voor het gezin. In lagere sociale klassen scoort de traditionele manne lijke man nog goed. Maar de meeste stellen geven de voorkeur aan een man met vrouwelijke trekjes, omdat die een grotere rol speelt bij het opvoeden van de kin deren. Huishoudelijke kwaliteiten zijn bij niemand een voorwaarde voor een tevreden huwelijk. Hoger opgeleide partners geven volgens Van den Troost ook aan, dat het ouderschap hun relatie onder druk heeft gezet. Zij zijn niet zo tevreden over hun ou derschap. Dat komt omdat hoger opgeleiden meestal ook een goede baan en een goed inkomen hebben. Zij zouden de tijd die zij aan de kinderen moeten beste den, ook kunnen inzetten voor hun carrière. Vooral vrouwen geven aan dat het hebben van kinde ren hen beperkt in hun persoonlijk leven, aldus de pro movenda. den haag/anp - Hoewel het vandalisme op het spoor vorig jaar is afgenomen, is de ernst van incidenten fors toegenomen. Er waren zelfs enkele gevallen van poging tot doodslag, iets wat in de voorafgaande jaren niet is voorgekomen. Circa 2700 treinen liepen scha de op door vandalisme of bots ten (bijna) op voorwerpen die opzettelijk op het spoor waren gelegd. Een jaar eerder lag dat aantal op 3000. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd rap port van de Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW). Vandalisme op het spoor zorg de afgelopen jaar voor veel op hef. Volgens de vakbonden nam het zelfs levensbedreigen de vormen aan. Steeds meer treinen reden volgens de bon den op betonnen palen, win kelwagentjes of andere objec ten. Inmiddels zijn maatregelen ge nomen om het vandalisme te gen te gaan. Zo controleert spoorbeheerder ProRail of aan nemers afval langs het spoor wel opruimen en houden te genwoordig op sommige loca ties camera's de boel in de ga ten. De IVW tekent bij de cijfers aan dat ze geen volledig beeld ge ven van vandalisme op het spoor. Het bekladden, vernie len of vervuilen van treinen zit overigens niet verwerkt in de cijfers van de IVW. Afgelopen jaar zijn ongeveer twaalf machinisten gewond ge raakt. Een van de ergste inci denten had in oktober plaats bij Nijmegen. Een stoptrein reed tegen een bankschroef die met een spanband over de boven leiding was geworpen. De ma chinist raakte gewond door een vuurbal die ontstond door kort sluiting. De inspectie telde daarnaast 87 branden in reizi gerstreinen. De meeste ont stonden nadat vandalen prul lenbakken in de hens hadden gestoken. Een aantal branden werd veroorzaakt door bijvoor beeld kortsluiting of oververhit ting. den haag/anp - Tweede Kamervoorzitter Weisglas heeft zich geërgerd aan uitlatingen van minister Pechtold (Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties) over de werkwijze van de Kamer. In zijn weekboek op internet reageert hij op een inter view met Pechtold waarin hij te kennen gaf dat hij niet hield van „het Haagse gezelschapsspel" dat volgens hem „niet te veel mijn dagelijkse werk" moet worden. Hij doelde op het soft-drugsdebat van enkele weken geleden. Weisglas in zijn weekboek: „Nee minister: het verantwoording afleggen tegen over de Kamer behoort wel tot uw werk, zonodig dagelijks. den haag/anp - Bij de Neder landse burgers heerst volgens staatssecretaris Nicolaï (Euro pese zaken) veel verwarring over de Europese grondwet. „Veel mensen zien door de bo men het bos niet meer. Daarom is er meer duidelijkheid nodig." Nicolaï gebruikte dit argument gisteren in de Tweede Kamer om te verdedigen dat het kabi net extra geld uittrekt om de bevolking te informeren over de grondwet, waarover op 1 juni een referendum plaatsvindt. In totaal komt er 3,5 miljoen euro extra beschikbaar: 1,5 miljoen voor een informatiefolder en 2 miljoen voor radiospotjes en een advertentiecampagne. Nicolaï was door de SP naar het wekelijkse vragenuurtje gehaald om hierover opheldering te ver schaffen. De SP is erop tegen dat het kabinet nu meer geld op tafel legt voor de ja-campagne, net als de ChristenUnie, de LPF en Groenlinks. De PvdA teken de geen bezwaar aan, maar is er volgens Kamerlid Dubbelboer evenmin gelukkig mee dat er meer geld komt nu de nee stemmers volgens de peilingen de overhand lijken te krijgen. Nicolaï wees erop dat de Kamer een maand geleden zelf om de nieuwe folder heeft gevraagd. Hij ontkende dat het extra geld uit een geheime 'oorlogskas' komt. De 3,5 miljoen zijn af komstig uit meevallers op de begroting. Nicolaï sprak desgevraagd te gen dat het kabinet een mildere toon heeft gekozen in de cam pagne voor het referendum. Premier Balkenende liet zich gisteren tijdens een bijeen komst in Warschau opvallend begripvol uit over het nee kamp. De afgelopen weken we zen hij en ministers als Donner (justitie) en Brinkhorst (econo mische zaken) steeds in onheil spellende bewoordingen op de negatieve gevolgen van het af wijzen van de grondwet: voor Nederland zou hebben. veenhuizen - Het nieuwe gevangenismuseum in het Drentse Veenhuizen is gisteren onder grote belangstelling geopend. Honderden mensen keken toe hoe E. Mulock-Hou- wer van het ministerie van justitie haar vingerafdruk zette, waarna de deuren open gingen. Eigenlijk zou minister Donner het museum openen, maar hij moest Kamervra gen beantwoorden. Het museum is gehuisvest in een oude gevangenis. De verbouwing kostte 7,2 miljoen euro en is betaald door het ministerie, de provincie en de gemeente. Het dorp Veenhuizen is voortgekomen uit een 19e eeuws gesticht. Ook nu staat er nog een penitentiaire inrichting. Bestuursvoorzitter J. van der Meijs hoopt op 60.000 be zoekers per jaar. In het museum werken zes vaste krachten en 130 vrijwilligers. Het museum toont het verhaal achter de rechtspraak in Nederland van 1600 tot nu. Een bezoeker kijkt door een klepje een ouderwetse isoleercel. Foto: ANP/Koen Suyk utrecht/anp - Het is mogelijk nachtmer ries bij te sturen. Dat blijkt uit onder zoek van 'nachtmerriedeskundige' V. Spoormaker die hierop deze week pro moveert aan de Universiteit Utrecht. Spoormaker deed drie jaar onderzoek naar nachtmerries en andere slaapstoor nissen. Uit zijn onderzoek bleek dat mensen met nachtmerries kunnen leren om tijdens de angstdroom de droom bij te sturen (het zogeheten lucide dromen) Een training van twee uur en daarna blijven oefenen waren in de meeste ge vallen al voldoende voor minder nacht merries. Bij lucide dromen beseft de sla per dat hij of zij droomt, maar droomt wel door. „Je zit dan in je eigen droom wereld. Deze is niet echt, maar lijkt dat wel en je kunt vervolgens de hele droom bijsturen." Zo is het volgens de onder zoeker mogelijk om een achtervolger weg te jagen, met hem in gesprek te gaan of samen een patatje te gaan eten. Uit het onderzoek van de sociaalweten schapper blijkt verder dat slaapstoornis sen vaak samengaan met depressieve klachten en angst. Logisch vindt Spoor maker: „Als mensen lange tijd slecht sla pen, worden ze moe, prikkelbaar en ge spannen. De stap naar neerslachtigheid, extra zorgen of angst is dan zo gezet. Ook een psychische stoornis kan zich eerder ontwikkelen." Volgens Spoormaker heeft 40 procent van de Nederlanders slaapklachten en 25 procent last van een slaapstoornis. Slapeloosheid (insomnie) komt het vaakst voor, 8,5 procent heeft daar last van; 4 procent heeft last van ademha lingsproblemen (zoals snurken) en 2,2 procent heeft nachtmerries. Een op de twintig Nederlanders (5 procent) slaapt slecht door het zogeheten rustelozebe- nensyndroom. Dat zijn onprettige ge voelens in de ledematen, die toenemen in rust en juist weer afnemen bij bewe ging. Ze wekken daardoor als het ware bewegingsdrang op. Spoormaker wijst erop dat de meeste mensen met slaapproblemen jarenlang „doormodderen" of verslavende slaap middelen gebruiken, hoewel de proble men goed te behandelen zijn. Zo kan bijvoorbeeld ook insomnie behandeld worden: met denk- en doe-oefeningen met het hoofd. erkoop vlees onder risico Boeren die vlees s aan consumenten L zijn niet goed bekend fldende regels. Dat poedsel en Waren Au- WA) na onderzoek ge- |erd. Bij een controle f bleek dat sommige ftjes niet voldeden aan p-eisen. Ook het vlees weid op de verkeerde fuur bewaard, maakte ikend. De regels voor |°p van biologische zui- p beter nageleefd. Ide overtredingen zijn ■svoor consumenten ïleVWA „gering". amsterdam/anp - De Hollanders haalden hun neus op voor de 'brutale negers' en de inlanders noemden hen belanda hitam (zwarte Hollanders), de Afrika nen in dienst van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (KNIL). De gemiddelde Nederlander weet weinig tot niets over deze bijzondere bevolkingsgroep uit Nederlands-Indië, hoewel de na komelingen ervan al jaren in Ne derland wonen. Het Tropenmuseum in Amster dam besteedt met de tentoon stelling 'Zwart in dienst van Oranje' aandacht aan de ge schiedenis van de belanda hi tam. De geschiedenis van de belanda hitam begint in de ne gentiende eeuw, toen het KNIL een chronisch tekort aan vrij willigers had. De helft van het leger bestond uit inlanders, maar hun aandeel mocht uit veiligheidsoverwegingen niet te groot worden. Bij wijze van proef wierf het leger 150 solda ten uit de West-Afrikaanse Goudkust, het tegenwoordige Ghana. Dat beviel goed, ze wa ren goed bestand tegen het tro pische klimaat en golden als dapper en onvermoeibaar. Omdat de werving traag verliep, Korporaal Jan Kooij (1882). Foto: Collectie Museum Bronbeek sloot het Ministerie van Koloni ën een contract met de koning van het Ashanti-volk. Krijgsge vangenen en slaven van de As- hanti konden hun eigen vrij heid kopen met een voorschot op hun soldij en werden vervol gens KNIL-soldaat. Ze kregen bij inschrijving meteen een Ne derlandse naam, zoals Piet Klink, Hendrik Baas of Jan Kooij, en een Nederlands pas poort om een verband met sla venhandel te verdoezelen. Tussen 1831 en 1872 belandden zo ruim 3000 Afrikaanse solda ten in Nederlands-Indië. De meesten van hen overleden tij dens diensttijd. Enkele honder den keerden terug naar Afrika. De overigen vestigden zich met hun inlandse vrouw en indo- Afrikaanse kinderen op Java. Een deel van hen ging in Kam- pung Afrika wonen, een stuk grond in Poerworedjo dat hun in 1859 was toegewezen. De positie van deze belanda hi tam was dubbel, zegt Griselda Molemans, nakomeling van een stamhoofd uit Burkina Faso, die geroofd door slavenhande laars uiteindelijk in het KNIL te rechtkwam. Voor de blanke Hollanders waren ze brutale negers. De indo's (halfbloed In disch en Europees) haalden hun neus op voor die zwarten en de inlanders vonden het maar belanda hitam. „Er was zeker sprake van af gunst, omdat de indo-Afrika- nen allemaal de Nederlandse nationaliteit hadden. Een indo moest maar afwachten of zijn Nederlandse vader hem of haar wilde erkennen. De indo-Afri- kanen kregen bovendien meer soldij dan de inlanders, maar weer minder dan de Europese soldaten", aldus Molemans. De belanda hitam spraken vloei end Nederlands, waren meest katholiek, genoten goed onder wijs op Europese scholen en vonden goede banen in het le ger, het onderwijs en de handel. Na de onafhankelijkheid van Indonesië vertrokken dan ook bijna alle indo-Afrikanen naar Nederland, waar zij met dezelf de cultuurschokken te maken kregen als alle andere gerepatri- eerden. „Van een groot huis met veel bedienden gingen we naar een kamertje in een pen sion. We mochten maar één keer per week douchen, terwijl we in Indië drie keer per dag een bad namen", vertelt Eveli en Cordus-Klink. Daarbovenop was het voor hen door hun huidskleur extra moeilijk om, alle diploma's ten spijt, een baan te krijgen. In Nederland moesten ze opnieuw hun „kleur vinden". De persoonlijke fotoboeken die een aantal af stammelingen ter beschikking heeft gesteld aan het Tropen museum, laten zien dat die kleur letterlijk steeds meer ver vaagt. Veel ldeinkinderen van de repatrianten hebben lichte ogen of blond, vaak wel sterk krullend, haar. Maar de hang naar de 'roots' van die kleur is de laatste jaren alleen maar sterker geworden. Sinds de ja ren tachtig wordt in Nederland Een wajangpop van een zwarte KNIL-soldaat. Foto: Tropenmuseum een tweejaarlijkse indo-Afri- kaanse reünie gehouden. In 2000 was er voor het eerst con tact niet afstammelingen van KNIL-soldaten die naar Ghana waren teruggekeerd. Verschei dene families zijn naar Afrika gereisd en hebben hun Afri kaanse stamnaam kunnen ach terhalen. Voor hen is de cirkel eindelijk rond. De tentoonstelling istm4 sep tember te zien. In juni verschijnt over hetzelfde onderwerp het boek 'Zwarte Hollanders. Afri kaanse soldaten in Nederlands- Indië' van Ineke van Kessel.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5