Gemeentelijke belasting valt slecht BINNENLAND 1 D66-leider Dittrich: De partij is geen doel op zich Verdonk wimpelt bezwaren tegen uitzetten Antillianen weg Criminaliteit bepaalt verdeling van agenten Onur Air naar rechter IKEA Amsterd Wroeten in broodtrommel van Schipholwerker Maatregelen voor een betere samenleving CDA, WD en D66 vrezen sterke stijging lokale lasten Surinamers in actie tegen vernedering s iftie vindt dode in woning Uh - De politie in Den ^beeft in een woning het 1); overschot gevonden ti man. Het vermoeden jidat deze door een mis- p het leven is gebracht. Jjtiteit van de man, vol- Jjnitbewoners een man jdelbare leeftijd, stond jind nog niet vast. engooier apgepakt idam - De politie heeft rond in Amsterdam een opgepakt, omdat hij een maf een viaduct bij de UAIO naar beneden Volgens de politie is ld gewond geraakt door bouwen in [net gering |C - Slechts een vijfde ide Nederlandse bevol- I procent) heeft veel ver- i in het kabinet-Balke- 1. Dit blijkt uit een on- ;dat TNS-Nipo/PM gis- jeft gepubliceerd. Afge kaart lag het cijfer nog Tn aanloop naar het debat jerste Kamer over de ge- burgemeester zei zestien veel vertrouwen te in de regering. Vïeren- procent heeft nu weinig, ent heel weinig vertrou- het kabinet. Zelfs onder n aanhang geniet het ka- auwelijks steun. <4rs mikt op st waterbus ïeni fsta dam - Lovers Watertaxi n st lio volgend jaar een wa- lienst onderhouden in tijd lam. Met acht boten ilil er permanente lijn- jj ii komen vanuit de iere ngordel naar plekken an; rand van de hoofdstad. ;aai rtier zou bij vaste haltes ir oi erbus moeten passeren. mikt niet alleen op toe- eq a Amsterdammers, it zt uk op forensen. De wa- 1 las de 'City Shuttle', is snel- ndi het vervoer over de weg. eeft I komt op wit zwijntje iter] dam - Staatsbosbeheer ie 's lorkomen dat jagers een enti etje op de Veluwe rdai hieten. Volgens de Partij wil Dieren (PvdD) bestaan vlaa ien het bijzondere wilde die ite doden om de 'kleur atui ras zuiver te houden', eer stjes van wilde zwijnen normaal gesproken ge- Xenfcet een lichtbruine ge er n vacht. De nieuwe op- dko i bewoner van de Velu- klei hter wit met een paar aaro lekken, a aid *en en ild, g r< itgras langs en Maastricht itenverbod niddel werkt gevi ren Het verbod op fosfaten liddelen lijkt een duide- Bij ct te hebben op algen in elar twater van de Noordzee. iet le plaagalg Phaeocystis Ze bi linder goed in het scho- ïizei ter, verklaarde algoloog 5 van het Koninklijk Ne- nstls Instituut voor Onder- age rZee (NIOZ) op Texel Algen gebruiken fosfa- len "oedingsbron voor -rioe )oor het verbod komen wal nd de jaren tachtig ge- ten minder fosfaten in het erha Het effect van het terug- ivan de fosfaatlozing is ertei te zien aan de kleinere adw Iheid schuim op het nnei ales te urdi een gel I veili kht - De gemeente it Re cht gaat kunstgras langs s hu: men plaatsen. In eerste •ldi e legt de gemeente het nget as als proef aan langs de ijda n Brunswijk in Maas- •rnet unstgras kan volgens de ntrol te goede diensten he in bermen die moeilijk rhouden zijn door hun De groene zoden aan tvan Brunswijk in het lzijn moeilijk te onder- omdat ze tussen de rij- iggen en daardoor ge leveren voor de groen- Wordt het wat met de an wil Maastricht meer ke' bermen en groen- van kunstgras voorzien. maatregelen lau Jeugdzorg Bureau Jeugdzorg Holland moet alle aan- gen van de Inspectie 'tg uit het rapport over •Savanna uiterlijk 1 juli jng hebben. Gedepu- taten van Noord-Hol- hben de opdracht hier- ven. Alle vestigingen in incie moeten de verbe- in de werkwijze van de scherming dan hebben Het provinciebe- at daarnaast zo snel ^het Deltaplan Gezins- mvoeren. door Richard Mooyman schiphol - Beveiligers die wroeten in de broodtrommel. Of erger: in een meegebrachte bak nasi met saté. KLM-mede- werkers zijn de verscherpte toegangscontroles op Schip hol zat. De ondernemingsraad zegt dagelijks klachten te ont vangen van verontwaardigde personeelsleden. De irritaties zijn gegroeid nu het personeel - mede als ge volg van de diamantroof - strenger wordt gecontroleerd dan voorheen. De KLM-ondememingsraad maakt melding van ongemak ken als omgekeerde handtas sen en portemonnees en het verplicht uittrekken van schoenen terwijl de grond nat Ook in etenswaren wordt ge zocht naar verboden voorwer pen als zakmessen. „Op zich zelf hebben mensen geen pro bleem met het verscherpte toezicht", aldus OR-secretaris G. Ottenhof. „Maar het is vreemd dat werknemers zich in de portemonnee moeten laten kijken, terwijl even ver derop de spullen van duizen den passagiers gewoon door de scanner worden gehaald." Schiphol heeft inmiddels be loofd dat er bij de personeels- doorgangen ook scanappara ten komen, zodat de beveili gers niet alle spullen handma tig moeten onderzoeken. „Toch zal iedereen op de luchthaven aan de verscherp te controles moeten wennen", aldus een woordvoerster van Schiphol. (advertentie) den haag/gpd - De nieuwe maatregelen voor het weigeren en uitzetten van Antilliaanse probleemjongeren zijn volgens minister Verdonk (integratie) 'waterdicht'. De twijfels over de juridsche haalbaarheid van het omstreden beleid neemt de mi nister niet serieus. „De uit komst van de discussies tussen hooggeleerde heren zal zijn dat het gewoon kan", aldus Ver donk. De minister deed haar uitlatin gen gisteren tijdens een Kamer debat dat door een honderdtal Antillianen werd gevolgd. Drie bodyguards en enkele politie agenten waren aanwezig om de ministers Verdonk en Pechtold (koninkrijksrelaties) te bescher men. In een gemeenschappelijke ver klaring beschuldigden de aan wezige Antilliaanse belangen verenigingen de ministers van 'apartheidsbeleid dat vooral de zwakke, zwarte Antilliaan pakt'. Zowel de Antilliaanse als de Arubaanse regeringen verzetten zich fel tegen het nieuwe beleid en noemen de plannen 'juri disch onmogelijk'. Het verplaatsen van Nederlan ders van het ene deel naar het andere deel van het Koninkrijk zou alleen kunnen met instem ming van alle partijen. Ook rechtsgeleerden hebben twij fels, maar Verdonk meent dat er geen probleem is. „We had den deze maatregelen al lang kunnen nemen, maar de poli tieke wil ontbrak." Verdonk botste in het verleden veelvul dig met de inmiddels afgetre den minister De Graaf, die zich fel verzette tegen haar plannen. Een meerderheid van de Kamer stemde in met toelatings- en verwijderingsregeling. Antilli aanse jongeren moeten gaan bewijzen dat ze werk of een on- derwijsplek in Nederland heb ben. Anders worden ze uitge zet. Regeringspartij D66 voor ziet wel 'haken en ogen bij de juridsche uitwerking', maar zegt de uitkomst van de discus sies af te wachten. Pechtold kreeg van de oppositie in de Tweede Kamer veel kritiek op zijn optreden tijdens zijn be zoek aan de Antillen en Aruba vorige week. Volgens de PvdA maakte hij 'een grote, bestuurlijke blun der' door de Antillianen niet tij dig in te lichten over de plan nen. „Hij heeft de Antillianen geweldig gebruskeerd", aldus PvdA'er Dijsselbloem. Woensdag 18 t/m zondag 22 mei is het feest in IKEA Amsterdam! Kijk voor een volledig overzicht van alle speciale aanbiedingen en feestactiviteiten in Amsterdam én Haarlem op IKEA.nl. Mo t/m vr 10-21 uur Zo 9- 3D uur. Zo 10-17 uur 0900-235 45 32 (010/min.) www.IKEA.nl Boris Dittrich presenteerde gisteren zijn plannen met D66. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - „Na veertig jaar moeten we onszelf onder de loep durven nemen. Een partij is geen doel op zich. Het is een middel." D66-ffactieleider Boris Dittrich wond er gisteren bij de presen tatie van zijn politiek pamflet geen doekjes om. Het manifest is een verkapte uitnodiging aan gelijkgestemden om samen met D66 op te gaan in een nieuwe partij. Nederland moet drin gend op de schop. En Dittrichs partij ook, als het moet. „Ik vind dat we een brede soci aal-liberale beweging moeten gaan vormen", zegt Dittrich. „Steeds meer Nederlanders, binnen en buiten bestaande partijen, zijn daarnaar op zoek." Hij wil daarvoor in con tact komen met iedereen die dezelfde problemen ziet als D66. „Ik denk aan mensen die nu bij andere partijen aangeslo ten zijn. Maar ook aan figuren daarbuiten, iemand als Peter R. de Vries bijvoorbeeld." Dit moet volgens de fractieleider overigens niet gezien worden als een verholen oproep aan andere partijen om in D66 op te gaan. Tijdens het partijcongres vorige maand beloofde Dittrich de le den om de koers van D66 uit te tekenen. Na de WD en PvdA komt ook D66 daarom met een manifest, waarover de leden komende maanden hun zegje mogen doen. „Ik vertel ze dat het in Nederland vijf voor twaalf is. Het land heeft genoeg van mooie politieke praatjes, het roer moet om." Elk initiatief vanuit de samenle ving wordt gesmoord door re gels, ziet Dittrich. Er zijn grote problemen die om oplossingen vragen. En D66 heeft ze paraat. „Neem nou de situatie bij Am sterdamse scholen. Allerlei in stanties buigen zich daar over de grote groep spijbelaars. Maar er was nog niemand op het idee gekomen om de ou ders thuis te bezoeken. Terwijl dat dé manier is om de proble men op te lossen." Scholen zijn daarnaast onvol doende ingesteld op kinderen van werkende ouders. „Dus moet je ervoor zorgen ervoor dat scholen altijd open zijn als de ouders werken." Doodongerust is hij over de mi lieuproblemen. Als je met een satelliet naar de aarde kijkt, zie je ter hoogte van Nederland een smerige vlek. Er sterven jaarlijks duizenden mensen door vuile lucht." Een internationale aan pak is noodzakelijk. Nederland moet uiteindelijk weer het land van initiatiefrijke en optimistische wereldburgers worden. Maar zover is het nog niet. „Politici moeten eerst eens op houden met het aanpraten van angst. Dat leidt alleen maar tot een wereld waarin een klaag- cultuur heerst." Jongeren tot 23 jaar zonder di ploma en zonder werk moeten verplicht een leer/werktraject doorlopen. Ze komen niet in aanmerking voor een uitkering. Tijdelijk werken onder het mi nimumloon kan een opstap zijn naar beter betaald werk. Zo ie mand thuis laten zitten met een uitkering is asociaal. Over 25 jaar is de AOW-grens voor iedereen 67 jaar. De oude re werknemer kan tot die tijd kiezen: of met 65 jaar met pen sioen, of doorwerken tot zijn 67ste. De in deze periode van twee jaar niet ontvangen AOW- uitkering wordt dan verwerkt in een hogere uitkering vanaf het 67ste jaar. De uitgaven voor onderwijs, kennis en innovatie moeten vóór 2010 tot de topdrie van de Europese Unie behoren. Iedere migrant heeft recht op een dubbele natioruÉleit. Het verlenen van de nationaliteit wordt een feestelijke gebeurte nis. De kinderbijslag na het twee de kind wordt geleidelijk afge schaft en komt volledig ten goe de aan kinderopvang. Het sobere gevangenisregime wordt vervangen door een sys teem van opleiding, werk en re classering voor iedere gevange ne. Het bevoorraden van coffee shops door betrouwbare wiet- telers wordt legaal. Kinderen van werkende ou ders moeten de hele dag op school terecht kunnen voor culturele, educatieve en spor tieve activiteiten en voor over blijven. Gymlessen wordt weer ver plicht. den haag/gpd - Regeringspartij en CDA, WD en D66 voelen er weinig voor gemeenten de vrij heid te geven zelf inkomstenbe lasting te heffen. Een uitgelekt advies van de commissie-Een hoorn dat zo'n gemeentelijke heffing bepleit, is slecht ontvan gen. De partijen vrezen dat de lokale lasten dan sterk zullen stijgen. De commissie-Eenhoorn on derzocht op verzoek van kabi net, provincies en gemeenten een nieuw stelsel van lokale be lastingen. Ze stelt onder ander voor de OZB (onroerendzaak- belasting) af te schaffen en daarvoor in de plaats gemeen ten 'opcenten' te laten heffen op de inkomstenbelasting. Vorig jaar kwam de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) al met een soortgelijk plan. Dat moest een alternatief zijn voor de gedeeltelijke afschaffing van de OZB, per 1 januari 2006. De OZB is veruit de belangrijkste eigen geldbron van gemeenten. Het rijk compenseert hen voor het verlies aan inkomsten met bijna 1 miljard euro, maar daar zijn de gemeenten niet blij mee. Dat geld wordt namelijk gestort in het gemeentefonds en ge meenten kunnen dat niet naar eigen goeddunken besteden. In het advies dat vandaag offici eel verschijnt, stelt Eenhoorn voor de OZB in zijn geheel af te schaffen en niet alleen het ge bruikersdeel, zoals het kabinet wil. Dat zien de regeringspartij en op zich wel zitten, maar het alternatief niet. De kleinste regeringspartij D66 is bang dat gemeenten de op centen als nieuwe melkkoe gaan gebruiken. „We hebben slechte ervaringen met ze. De afgelopen tien jaar gingen de lokale lasten steeds met 7 pro cent omhoog, of het nu goed of slecht ging met het land", zegt D66-kamerlid Bert Bakker. Het CDA ziet wel wat in het plan, maar stelt strikte voor waarden. „Gemeenten hebben een ander belastinginstrument nodig in plaats van de OZB", vindt CDA'er Marleen de Pater. „Uit allerlei studies blijkt dat het beste instrument de inkom stenbelasting is. Maar gemeen ten mogen nooit de vrijheid krijgen zelf te bepalen hoeveel ze heffen. Inkomensbeleid moet in Den Haag worden ge voerd." WD'er Willibrord van Beek is ook argwanend. „In een sys teem met opcenten betaalt de burger in de ene gemeente meer inkomstenbelasting dan in de andere. Dat is vreemd. Hoe dan ook moet Den Haag in zo'n systeem de maximale hef fing bepalen." In tegenstelling tot de rege ringspartijen pleit de grootste oppositiepartij PvdA er al lan ger voor het rijk minder belas ting te laten heffen en gemeen ten juist meer. hilversum/anp - De mate van onveiligheid in een regio be paalt straks hoeveel politiemen sen daar werken. Minister Rem- kes van binnenlandse zaken maakte gisteren in het televisie programma Nova bekend dat criminaliteit gaat meespelen bij de verdeling van het aantal agenten over Nederland. Tot nu toe wordt de politie ver deeld op basis van criteria als het aantal inwoners en verste delijking in de regio's. Dat bete kent dat de Randstad over veel meer agenten beschikt dan lan delijke gebieden. De nieuwe graadmeter zal betekenen dat de regio Zuid-Limburg meer agenten toebedeeld krijgt. Remkes noemde het ontoelaat baar dat vanwege capaciteitste kort bij de politie zaken blijven liggen, zoals de Limburgse poli tie en justitie in Nova hebben aangegeven. Volgens hen ma ken zeker achttien buitenlandse bendes, die bekend zijn bij de politie, de regio onveilig. Zuid- Limburg heeft nu 1700 agenten en wil er 300 bij. Remkes liet doorschemeren dat extra agenten voor Zuid-Lim burg elders weggehaald moeten worden. Maar burgemeester Leers van Maastricht vindt dat geen goed plan, zei hij in Nova. Hij vindt dat de Kamer extra agenten moet regelen. „Er zul len mensen bij moeten, schui ven met politie lost niets op", aldus Leers. De Maastrichtse hoofdofficier van justitie J. van Eek zei dat bij de Belgische en Duitse politie 'veel irritatie' bestaat over het feit dat de Limburgse politie jaarlijks zo'n tachtig grote grensoverschrijdende zaken niet aanpakt. De Maastrichtse korpschef W. Velings wijst op de verdubbeling van het aantal moorden in Zuid-Limburg sinds 2003. den haag - Vertegenwoordigers van de Surinaamse gemeenschap hebben gisteren op het Plein in Den Haag gedemonstreerd tegen de 100 procent controle op Schiphol. De Surinamers willen ernstige situaties onder de aandacht brengen bij politici en eisen te vens beleidsverandering. Het Nationaal Comité Stop de Vernedering op Schiphol is niet tegen de drugscontrole op zich, maar tegen de selectieve toepassing en sommige me thoden die worden gebruikt bij het opsporen van drugs. Foto: ANP/Robin Utrecht Schadevergoeding wegens vliegverbod den haag-istanbul/gpd - OnUT Air stapt naar de rechter. Ook als de Inspectie Verkeer en Wa terstaat (IVW) de Turkse lucht vaartmaatschappij weer toe stemming geeft op Nederland te vliegen, komt er een rechts zaak om een schadevergoeding af te dwingen. De advocaat van Onur Air, Frans Vreede, heeft gisteren een bezwaarschrift te gen het vliegverbod ingediend. Het besluit om gerechterlijke stappen te ondernemen komt nadat IVW gisteren volgens de advocaat geen bevredigende ju ridische onderbouwing voor het vliegverbod heeft gegeven. De IVW en de Turkse lucht vaartautoriteiten zijn afgelopen maandag in een marathonzit ting bijeen geweest om over het vliegverbod en de technische gebreken aan de toestellen van Onur Air te praten. De Turken verlieten boos dat overleg, om dat de inspectie geen enkel do cument kon tonen waarin wordt uitgelegd waarom Onur een vliegverbod heeft gekregen. De IVW heeft gisteravond als nog een onderbouwing van het vliegverbod opgesteld. Toch ziet Onur Air de uitkomst van het overleg tussen de IVW en de Turkse luchtvaartinspec tie als een opsteker, aldus pers woordvoerder Yasin Zengin van de Turkse chartermaatschappij. ,Als Nederland directe en har de bewijzen voorhanden had, zou de vergadering in Hoofd dorp niet 12 uur hebben ge duurd." Later vandaag is er in Instanbul een nieuwe ontmoeting tussen de Onur Air en Nederlandse au toriteiten. Ook al verlopen die gesprekken goed, toch gaat On ur vrijwel zeker een rechtszaak aanspannen tegen de IVW, zegt Zengin. „De schade is al ge schied", aldus de Turkse woordvoerder. „Deze proble men hebben de maatschappij miljoenen dollars schade be rokkend. Onur Air is ervan overtuigd dat het vliegverbod snel wordt opgeheven, omdat de IVW niets concreets tegen ze heeft. Dus een schadeclaim is hier wel op zijn plaats." Duizenden reizigers waren af gelopen dagen de dupe door het vliegverbod van Onur Air. Zij zijn uiteindelijk vervoerd met andere chartermaatschap pijen. Enkele Turkse toestellen konden uitwijken naar de Belgi sche luchthaven Charleroi, waar Onur Air wel mag landen. De perikelen rond de Turkse chartermaatschappij staan ook op de agenda in Brussel. De Eu ropese Commissie wil met luchtvaartexperts uit verschil lende landen over Onur Air pra ten. Meerdere Europese lan den, zoals Frankrijk en Duits land, weigeren vliegtuigen van Onur Air. Het vliegverbod in Duitsland wordt binnenkort mogelijk opgeheven, melden Duitse autoriteiten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3