Van de vrachtwagen gevallen.nl j GESPREK VAN DE DAG Farm Date scoort beter na 'Boer zoekt vrouw' Kylie Minogue zegt toernee af wegens borstkanker Hinderen Zelf je gestolen spullen terugvinden op internet Webheling lastig probleem voor politie woensdag 18 mei 2005 Boeken geschreven door wijlen paus JOHANNES PAULUS II waren in Polen al een BESTSELLER. Nu veroveren ook opnames van zijn gebeden en tek sten ook de hitlijsten in het geboorteland van de onlangs overleden paus. Een audioversie van het gebed Roman Tryptican heeft de derde plek in de Poolse muzieklijsten ge haald, aldus een Poolse krant gisteren. Nog eens 5 V T zeven pauselijke cd's - v W V 1 - •»- staan hoog genoteerd, maar die zijn niet alle maal authentiek, waarschuwt de krant. Sommige platenmaatschappijen hebben geprobeerd een slaatje te slaan uit het overlijden van de paus. Enkele cd's be vatten slechts één nummer met de stem van Johannes Paulus II, terwijl ervoor de rest alleen religieuze popmuziek op staat. Of de koper wordt gelokt met een foto van de paus op de voorkant, terwijl de cd verder niets met de overleden kerkvorst heeft te maken. Archieffoto: EPA Acteur BRAD PITT verbreekt de stilte rond de SCHEIDING tussen hem en JEN NIFER ANISTON. De Hollywood-ster praatte met het Britse mannenblad GQ over de geruchten rondom de breuk. Het gesprek verschijnt in het juninummer van het magazine. Pitt wil zijn huwelijk met Aniston geen mislukking noemen. Dat anderen dat wel doen, komt volgens hem doordat het niet smetteloos was. Over het gerucht dat de twee uit elkaar zijn omdat de acteur kinderen wilde en Aniston niet, zegt Pitt: ,,Dat was ook zo'n gerucht, en het is volkomen bullshit". De Amerikaanse stad LAS VEGAS is zondag begonnen met de festivitei ten ter gelegenheid van haar 100- JARIG BESTAAN. Rond 20.000 gasten woonden een feest bij met als hoofdattractie de grootste ver jaardagstaart ooit gemaakt. Het ge vaarte ter grootte van een voetbal veld woog 60 ton. De organisatoren hopen op spoedige erkenning van hun record door het Guinness Book of Records. Heffeesten in het gok paradijs gaat het hele jaar door met diverse evenementen. F. Hellers We houden van de jeugd, maar niet altijd van onze kinderen Het acteursechtpaar ISA HOES en ANTONIE KAMERLING heeft een DOCHTER gekregen. Het meisje kwam maandagavond ter wereld en heet Vlinder Medina. Vlinder is het tweede kind van de acteurs. Zoon Merlijn werd in 1998 geboren. Ka merling laat op zijn website weten dat hij en zijn gezin een week rust nemen. ,,Dit is een oud gebruik van een stam ergens in Afrika dat ons aansprak. Daardoor kan het babytje rustig wennen aan het gezin." Foto: Frans van Zijst Boer zoekt vrouw. Het succes van het veelbekeken televisieprogramma heeft geleid tot een verhoogde belangstelling voor Farm Date, dé plek op internet voor kennismakingen met agrariërs in Neder land. „Boeren hebben nooit echt slecht in de relatiemarkt gelegen, omdat ze boer zijn. Het is de geografische ligging van hun boerderij die ze meestal opbreekt. De kans op een ontmoeting met vrouwen in het achterland van Overijssel is nu een maal veel kleiner, dan op een kantoor in de stad. Ook kunnen vrouwen opzien te gen vestiging in afgelegen streken", schetst Pieter Bosch, eigenaar van Farm Date, de enige dating- en kennismakings site voor de agrarische sector in Neder land. Hét digitale relatiebureau voor boe ren en tuinders trekt maandelijks 50.000 bezoekers. Dat is 20 tot 25 procent meer dan een halfjaar geleden. Met dank aan het KRO-televisieprogramma Boer zoekt vrouw, per uitzending goed voor circa 3 miljoen kijkers. Het programma etaleerde niet alleen de boeren zelf, maar ook het boerenbestaan. Het pakte uit als een wer vingsspot voor de agrarische sector. Het gaat Bosch te ver om het succes van Farm Date helemaal toe te schrijven aan Boer zoekt vrouw. „Farm Date is vijfjaar geleden begonnen, en gaandeweg popu lair geworden. De programmamakers van de KRO hebben hierop ingehaakt. Met een oproep op onze internetpagina heb ben ze kandidaten geworven voor het da- tingprogramma. Op Farm Date staat ook een verwijzing naar Boer zoekt vrouw en andersom is ook het geval", verduidelijkt Bosch. De KRO komt komend televisieseizoen met een tweede editie van Boer zoekt vrouw. Of Farm Date ook daarin wordt betrokken, kan en wil Bosch niet zeggen. De Drontenaar heeft vergaande plannen om de agrarische dating- en kennisma kingssite ook open te stellen voor boeren uit het buitenland. Ook wil Farm Date meer activiteiten in de relatiesfeer voor en door boeren opzetten. Op verzoek van de internetbezoekers houdt Bosch op zaterdag 28 mei in Het Galjoen in Dronten een 'boer zoekt vrouw-feest'. De eerste kennismakings- avond voor Farm Daters, „om elkaar eens in levende lijve te ontmoeten". Bosch: „Ook alleenstaanden met een interesse in de agrarische wereld zijn welkom", gpd Boer zoekt vrouw: wervingsspot voor de agrarische sector. Foto: KRO MENSELIJK Het PRIVÉ-JACHT van de laatste grote DDR-leider Erich HONECKER is te koop. Volgens de verkoper, een werf in Hamburg, verkeert de boot uit 1971 nog in originele staat. De 61 meter lange voormalige Ostsee- land heet nu Aniara en ligt in Tur kije. De vraagprijs is 500.000 euro. Volgens Duitse media gisteren was de Cubaanse communistische dicta tor Fidel Castro ooit te gast op het schip. Alle 16 cabines waren voor zien van afluisterapparatuur. Ook had het schip met zijn twee motoren van 1500 pk bepanstering en lucht- filters als voorziening tegen chemi sche oorlogsvoering. Foto: ANP Alle MERKJES uit de kleding van de mysterieuze PIANOMAN, wiens iden titeit een raadsel is, waren verwijderd toen hij begin april in Kent werd aan getroffen. Dat meldde de Daily Tele graph gisteren. De man was verward en droeg een drijfnat pak met strop das. Niemand weet wie hij is. Hij praat niet, maar speelt fantastisch piano. De autoriteiten hebben geen idee waarom alle merkjes uit zijn kle ren zijn verwijderd. De geheimzinni ge man (eind 20, begin 30 jaar) wordt nu al enkele weken verzorgd in een kliniek. Tot gisteren zijn 160 tips binnengekomen over de mogelijke identiteit. Tolken komen er niet uit. Hij spreekt niet, wil niets schrijven, maar leeft op als hij piano kan spe len. Ook tekent hij piano's, en zelfs het binnenwerk tot in detail. Michael Camp, een van zijn hulpverleners: ,,lk heb in twintig jaar nog nooit ie mand meegemaakt die zo getrauma tiseerd is". De politie en maatschap pelijk werkers zijn een enorme zoek tocht begonnen om het mysterie te ontrafelen. Er is contact opgenomen met orkesten in heel Europa. De be volking is te hulp geroepen. Sommi gen dachten dat het om de Zweedse pianist Martin Stufalt (26) ging, maar die belde maandag uit Zweden om te zeggen: ,,lk ben het niet." Artsen hebben bij de Australische zangeres Kylie Minogue borst kanker in een vroeg sta dium vastgesteld. De zangeres heeft meteen na het horen van het slechte nieuws haar Showgirl-toernee kort voor het begin van de optredens in Australië afgebroken, deelde haar Australische agent gisteren mee. De 36-jarige zangeres - die haar muzikale carri ère begon na een perio de als actrice in de tele visieserie Neighbours- was aan de vooravond van het Australische deel van haar toemee bij haar familie in Mel bourne toen de ziekte werd geconstateerd. Zij ondergaat onmiddellijk een behandeling, deel de een woordvoerder mee. Minogue zou zes con certen geven in Sidney en daarna zou zij op treden in Melbourne, Brisbane, Adelaide en Perth. De zangeres zou na Australië ook con certen geven in Singa pore, Bangkok en Hongkong. Ook die op tredens zijn uitgesteld. De zangeres zei dat zij het jammer vindt dat Kylie Minogue. Foto: EPA zij haar Australische fans moet teleurstellen. „Ik hoop dat het alle maal goed komt en dan kom ik gauw weer bij jullie terug", liet zij in een verklaring weten. anp-afp-rtr steeds vaker met foto en aio i internet in de etalage durven ten. Met enige regelmaat knj |j politie telefoontjes van mens die na een inbraak of diefstal t>< eigen spullen te koop zien sl li' op internet. lif Maar heling heeft niet altijd: di hoogste prioriteit bij de politi if meent Reijenga. ,,Af en toeg n het licht aan bij een politiere n en wordt het weer even aang ra pakt. Maar het blijft een taai irt derwerp." Het is strafbaar 01 Ie goederen te kopen waarvan j m bijvoorbeeld door de wel erg n prijs, kunt vermoeden dat ze ol gestolen. Maar het is heel las d om te bewijzen dat iemand 0 h echt 'te kwader trouw' heeft handeld. Om de groeiende helingpral op internet beter aan te kuni pakken heeft de politie volge Reijenga speciale computer] 10/ gramma's ontwikkeld, die 's oc nachts veiling- en advertenti e afgrazen op zoek naar verdal ii aanbiedingen. De politie wil I zelf niet veel over kwijt. Maa it gens de Belastingdienst, die t vergelijkbare programmatuu n internet afstruint, zijn de eer ervaringen hoopgevend. r De 'superzoekmachine' Xen n< van de fiscus speurt onder n 11 naar aanbieders van goedkoj e namaak-artikelen, zoals kled lh en smokkelsigaretten, waaro vl geen accijns worden betaald producten waarover volgens standen van de fiscus geeni zetbelasting wordt betaald,' den automatisch doorgegevi aan opsporingsambtenaren H de douane en FIOD-ECD. ni Een eerste succes is er al. Bij et proefscan van autohandelaii lv internet zijn dertig onderner de tegen de lamp gelopen. Zebl ii voor ettelijke honderdduizei iti euro's omzet niet te hebben us meld bij de Belastingdienst Is ontduikers kunnen alsnog ee ïr aanslag tegemoet zien, plust n Reijenga vindt dat het helers vc internet veel moeilijker moei )o den gemaakt via de sites was in ze adverteren. „Die moeteni >1 moeite doen om te achterhal H de aangeboden waar wel ini K haak is." Veiling- en adverte: 'e sites melden dat ze hun advi lh ties al screenen. „Zo scanna 1 actief of criminelen illegale s retten via ons proberen te sl g| zegt Vrijhoeven van Speurdi Eigenlijk is het tijd voor eem g helingssite als tegenhanger! wirwar aan verkoop- en veili gina's op internet, meent Re cl ga. Daar moeten burgers hu m stolen spullen kunnen meld; ie liefst inclusief vooraf aangek ai te codes die niet te verwijde: an zijn. Wie spullen via internet lu kopen, kan dan eerst control 'ti of ze niet gestolen zijn. b rï Ferdi Schrooten E m I( Onze dochter is weer even thuis. Ze is geveld door een ongelukkige stap op de oranjekermis die onze stad met koninginnedag extra vrolijk maakte. De oogst van de misstap was een gebroken midden voetsbeen, gips het harnas dat daarop onvermijde lijk volgde. Eerst heel dik verpakt, later meer sum mier. Toen heette het ineens 'loopgips'. Maar tot veel lopen leidt dat nog niet. Er staan zes weken voor. Twee krukken dienen voor het bewaren van het evenwicht als mijn dochter toch de hoognodige stap pen moet zetten. De trap op is een hele operatie. Naar beneden gaat soepeler. Ze zet zich op de boven ste trede en glijdt vervolgens behoedzaam en niet zonder bevalligheid naar de eerstvolgende trede daaronder. En zo verder. Na een week mag ze halve dagen werken. De chauffeur haalt haar om kwart voor negen en bezorgt haar tegen half twee weer thuis. Dat is service van de kant van het ministerie waar ze werkt. Ze willen hun mensen daar aan de slag houden. Collega's zorgen vooreen bekertje warm uit de kofftecorner. Het valt niet mee voor een jonge invalide, ook al is ze dat tijdelijk. Zo-even nog kwiek in de botsauto en accuraat in de schiettent, direct daarop stijf in het gips via een nachtstop bij de eerste hulp. Het is de wet van Murphy. Als er iets fout kan gaan, gaat het fout. Haar verkering was uit. Ze was net bezig zich tijdelijk te installeren in een antikraakpand in de binnenstad, een heel appartement bijna voor niks. Dat staat nu dus op de tocht, hoewel de deuren vol gens contract altijd hermetisch gesloten zijn en daar overheen die misstap op de kermis. Plagen komen niet één voor één. Zij naderen in gelid. Zo krijgt een mens een kind thuis, tien jaar nadat het de knellende banden van orde en regelmaat had ingeruild voorde vrolijke anarchie van een studen tenhuis, waar stofzuigen facultatief was. Ze vertrok als teenager met een handvol cd's en knuffels. Ze kwam terug als jonge vrouw met het meest recente mobieltje en met dat gips en die tivee krukken dus. Haar moeder verwachtte op die leeftijd haar eerste kind. Zo mdg je dat niet zien, maar zo gd je dat zien. Er zijn mensen met een lage pijngrens. Die kunnen lichamelijk niet zo veel hebben. Er bestaat ook een lage irritatiegrens. Mensen, bij wie al snel de wijzer van het ongenoegen vér in het rood slaat. Ik behoor tot die categorie. En dat zelfs, wanneer het je eigen bloed betreft. Bij de lage irritatiegrens voegt zich de ontaarde ouder. Dat is niet best, maar het moet er maar even uit rond deze fletse Pinksterdagen. We vierden niet voor niets het feest der Verkondiging. Kleine kinderen worden heel groot. Ze liggen tot na het middaguur in de logeerkamer. Het huis be hoort zolang geen geluid te maken. Zeker niet stofzuigen of de wasmachine aan. Daarna ver plaatst de handeling zich naar de huiskamer en de zitbank, waar de bijzettafel zich vult met etenswaar, een asbak met vele peuken en de ge confisqueerde afstandsbediening die vooral op de commerciëlen is gericht, Yorin en zo. Tenminste, dat denk ik obsessief en dan L— is het zo. Het is het oude verhaal van de vogel tjes die ooit het nest verlieten. Moeder en vader j§ vogel fladderden vrolijk ten afscheid. Maar zo gaat het in de mensenwereld 0 niet. Wij ouders zitten weer vanouds na middernacht te wachten tot een vriendin haar van een avondje samen stappen in het gips thuis aflevert. 'Kin deren zijn hinderen', zei Jacob Cats, met ster de grootste zeur uit de Neder landse literatuur. Foto: GPD/Koen van Weel Een vrouw uit Zeist vond eerder deze maand per toeval haar gestolen golfclubs te rug op advertentiesite marktplaats.nl. Mini maal 200 euro wilde de verkoper hebben voor de set van acht ijzers, die nieuw zo'n 1400 euro hadden gekost. De politie deed een inval bij de verkoper in Mijdrecht en vond in totaal 172 clubs. Er zijn legio voorbeelden van slachtoffers die na een diefstal, roof of inbraak hun spul len op internet terug kunnen kopen. Zoals de man uit Hengelo die vorig jaar stuitte op zijn gestolen digitale fotocamera. Bij bezich tiging bleken de foto's die hij er zelf mee had gemaakt, gewoon nog op de geheugenkaart van de camera te staan. Ook gestolen fietsen zijn nu en dan terug te vinden, thuis achter de computer. Een man uit Best vond op de zelfde wijze zijn mini-tractor op internet, kort nadat die bij hem was gestolen. Iemand uit Reusel probeerde de trekker te verpat sen. Nu en dan lukt het de politie om ook de kopers van gestolen waar te pakken. De 41- jarige man die een paar jaar geleden gesto len kunst van Herman Brood en Comeille kocht via een advertentie op internet, is daarvoor veroordeeld tot 140 uur dienstver lening. Op heling staat maximaal een jaar cel. De veelplegers onder de helers kunnen zelfs zes jaar gevangenisstraf krijgen. Plasmaschermen, mobieltjes, golf clubs, kunstwerken en auto's. Op veiling- en advertentiesites op in ternet wemelt het van de gestolen waar, vaak voor een fractie van de nieuwprijs. Ook de koper is straf baar als hij kan bevroeden dat zijn aankoop geen zuivere koffie is. Maar het gros van de webhelers gaat vrijuit. Hij bestaat echt, de internetsite www.van.de.vrachtwagen.ge- val- len.nl. Een verdachte naam voor het veilen van tweedehands arti kelen via het wereldwijde web. Het loopt ook niet echt storm: welgeteld zes mensen hebben zich laten registreren voor een wel erg stille handel. De hele dag blijft het aantal veilingen op nul staan. Wie daadwerkelijk goedkope spul len wil kopen die van de vracht wagen zijn gevallen, moet op in ternet surfen naar de gewone vei ling- en advertentiesites, zoals marktplaats.nl, ricardo.nl en speurders.nl. Daar wemelt het van de koopwaar die 'nieuw in doos' en heel vaak wel erg goedkoop is. De aanbieders verschuilen zich achter 06-nummers, die net als hun aliassen vaak wisselen per advertentie. Nu en dan wordt duidelijk dat achter 'Henk', 'Jan' en 'Achmed' helers schuil gaan van soms enor me partijen. „De politie meldt zich wel vaker bij ons met het ver zoek gegevens te verstrekken over aanbieders. Dan is er op een be- drijventerrein weer een kantoor pand leeggehaald en staan de ge stolen computers bij ons op de si te," zegt Niels Vrijhoeven van ad vertentiesite Speurders.nl. Heling is een miljardenbusiness. In een politiehandboek wordt ge schat dat er jaarlijks voor twee k drie miljard euro aan goederen omgaat in het helingcircuit. Grof weg betaalt de koper van gestolen waar een vijfde van de werkelijke waarde. Steeds vaker verruilen aanbieders van gestolen spullen de kroeg, zwarte markt en duiste re huiswinkel voor keurige websi tes. Ook autodieven nemen bij de ver koop van gestolen wagens steeds vaker de wijk naar het internet, zo signaleert de politie. Argeloze ko pers betalen dan duizenden eu ro's voor een auto met valse pa pieren. Meestal blijkt pas later, vaak bij een politiecontrole, dat de auto gestolen is. Die wordt dan in beslag genomen en kan in het gunstigste geval worden terugge kocht. „Webheling neemt onmiskenbaar toe," zegt Paul Reijenga, een paar jaar geleden betrokken bij de in middels opgeheven werkgroep helingaanpak. Hij vindt het schokkend dat dieven hun buit

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2