Martinus polst topspeelsters Glazer houdt niet eens van sport SPORT McEnroe favoriet bij TennisClassics Gaal wil eladze liworld koopt Amerikaan schorsing es Steaua mund wil lin Zoetebier iers - Pers iHC jder Kooy doet Dakar-poging •aan van •nten sluit Amstelveense volleybalclub heeft lak aan gemaakte afspraken DUIVENTIL 'De Kabouter' koopt Manchester United met geleend geld UITSLAGEN Leiderstrui als troostprijs Dewon - Louis van Gaal heeft je week een afspraak >taArveladze. De nieu- ler van AZ wil de voor- spits van Ajax graag toe- iaan zijn selectie voor [seizoen. Als de missie i Gaal slaagt, heeft AZ de iervan Robin Nelisse ge- I. De huidige spits ging op een nieuwe aanbie- n vertrekt naar FC jr Omniworld Basketball •n Amerikaan aan zijn toegevoegd. Matt Pres te zijn handtekening on- contract dat hem ko- eizoen aan de club uit verbindt. De 22-jarige speelde de afgelopen oor Columbia Lions, irld presenteert zijn •ter lange aankoop als Jreven speler en een schutter. 1st - De voorzitter van Boekarest is voor een schorst, omdat hij het af- n weekeinde een boze ieg. De tuchtcommissie Roemeense voetbalbond rfihai Stoica tevens een op van omgerekend 5370 'ijdens de wedstrijd za- tegen CFR Cluj gaf de ge Radu loan lang en els büjk van zijn onge- jover zijn club. Dat pro- ;erde de preses zo hevig, kritische supporter ippen gaf. ind - Borussia Dort- leeft zijn oog laten val- le 35-jarige PSV-doel- win Zoetebier. De Bun- :lub van oefenmeester q Marwijk moet op zoek in geroutineerde tweede st naast Roman Weiden- iu Bernd Meier langdu- tgeschakeld. De jaarlijkse wedstrijd de trainers en de pers imende vrijdag plaats bij [et duel begint om 19.00 iwordt geleid door 1 :echter Labrujère. De van de trainers staat liding van SJC-trainer Groot. De ploeg van de taat uit journalisten :idsch Dagblad, aan- let versterkingen van idblad Johan, Trouw rest. Na afloop van de jd worden in het club- GHC de prijzen uitge- het Leidse Voetbalga la werd door omstan- twee keer eerder uit- Jaap van der Kooy doet iber voor de dertiende aan de Dakar-rally, irwoudenaar haalde de ide twaalf keer de ;p niet. In de editie van de motorrijder val en brak zijn bek- ichillende plaatsen, jaar eerder was hij zoek in de woestijn. Kooy heeft voor deze 'teid startnummer der- ïgevraagd bij de organi- weet niet of ik het ik heb al zo veel dat'ik dit als goed een moet beschouwen. Rlftiende keer komt alles ben helemaal hersteld lom komt uit mijn |De start van de Dakar- •p 31 december in Lis- lp 15 januari is de fi- lakar. fcpo - Niemand is er blij jat de deuren van de ijs- wvintus Nova in Dronten if dichtgaan is ook bij de 'onschaatsers hard aan- SL „Het is echt een foor de schaatsers", zegt ulzebosch, die jarenlang 6 Nefit-ploeg een paar 5 week in Dronten train en seizoenen heeft direc- ammert Grootoonk on tsloten de stekker uit de he ijsbaan in de polder ^n. „De energiekosten M* pan uit." Het open- J a van de enige particulie- aan in Nederland is on- yfre kaart geworden. Mede er geen subsidie van de id komt. •leen de topschaatsers, 'Etöfel recreanten komen in Ie staan nu Kwintus No- euren sluit. woensdag 18 mei 2005 amstelveen/anp - Volleybalclub Martinus heeft een groot deel van de nationale vrouwenvolley- balploeg gisteren officieel bena derd komend seizoen in Amstel veen te komen spelen. Frits Suèr, vice-voorzitter van de Stichting Topteams Martinus, bevestigde dit. Martinus had gisteren een ge sprek met een delegatie van cir ca tien internationals. „We heb ben de speelsters een formele uitnodiging gedaan bij ons te komen spelen en ze voorgelegd wat we te bieden hebben", al dus Suèr. „We garanderen ze in ieder ge val een volledig winterprogram- ma. De komende tijd zullen we aan concrete voorstellen gaan werken." Met het benaderen van de in ternationals gaat Martinus voorbij aan de afspraak die de eredivisieteams tegen de wens van bondscoach Avital Selinger hebben gemaakt om de natio nale ploeg komend seizoen niet in de nationale competitie te la ten uitkomen. Suèr: „Ik weet dat we hiermee teams tegen het hoofd zullen stoten, maar de verenigingen hebben de internationals alle maal aanbiedingen gedaan. We tonen ons ondernemerschap en geloven heilig in iets dat uit de groep komt. Die meiden wil len dit graag en wij willen ze graag helpen." De NeVoBo heeft zich officieel geschaard achter het standpunt van de clubs, verenigd in de Vereniging Top Volleybal (VTV). Voorzitter Hans Nieukerke zal de speelsters echter niet tegen houden als ze naar Martinus willen. „Ik begrijp de ambities van de speelsters. Ze zien dit als de beste stap in hun leven om goud bij de Spelen te kunnen pakken. Ook de verengingen hebben hun eigen verantwoor delijkheid. We betreuren het gedoe, maar zullen de speel sters zeker blijven steunen." Frans de Jong, voorzitter van de VTV, is teleurgesteld in de actie van Martinus. „Het doorkruist onze plannen voor de verdere professionalisering van het clubvolleybal. We snappen de ambities van sommige mensen, maar het mag niet ten koste gaan van het totale product. Dit zal zeker consequenties heb ben." Het bestuur van de VTV beraadt zich op zijn positie. Bondscoach Avital Selinger, die zijn selectie nu een fulltime winterprogramma kan bieden, had wel begrip voor het stand punt van de clubs, maar vol hardde uiteraard in zijn visie. „De mogelijkheid die Martinus biedt, is het beste voor de ploeg." door Esther Gotink londen - Nog nooit heeft hij voet gezet in het Old Trafford- stadion. Nog nooit zag hij Man chester United spelen. Sterker nog, hij houdt niet eens van sport. Amerikaans miljardair Malcolm Glazer veroverde deze week driekwart van de aande len van Manchester United wat hem privé-eigenaar van de Brit se club maakte. Wie is deze man zonder voetbalhart maar met stapels geld? The Times omschrijft hem als de personificatie van The Ame rican Dream. In het Amerikaan se Tampa Bay staat Glazer van wege zijn korte verschijning en rossige baard echter bekend onder de minder charmante bijnaam 'De Kabouter'. Rien Poortvliet zou hem als prototy pe hebben gebruikt. De 76-jari- ge Glazer, woonachtig in Flori da en vader van zes zoons, oogstte internationale bekend heid toen hij in 1995 beslag leg de op American footballclub Tampa Bay Buccaneers en die transformeerde van grote ver liezer tot topsucces. De verbazing was groot toen Glazer 188 miljoen euro neer telde voor Tampa. Niemand re kende op beterschap voor deze hopeloze club, maar Glazer kwam met een nieuw logo dat beter verkoopbaar was aan be- drijfssponsors, haalde een an dere coach binnen en schroef de jaar in jaar uit de entreeprij zen op in ruil voor een state-of- the-art stadion met brede stoe len, palmbomen en een high tech scorebord. Glazer maakte Tampa tot een succesvolle fran chise die in 2003 de Super Bowl won. Persoonlijk heeft Glazer niks met sport. Zijn zoons Avram en Joel hadden wel oog voor Tam pa en nu voor Manchester Uni ted. Een poging het honkbal team Los Angeles Dodgers over te nemen mislukte, maar de ty coon treurt niet om gemiste kansen. Een sportclub is niets meer dan een aardige toevoe ging aan zijn portfolio vol op zienbarende investeringen. Glazer bouwde zijn imperium op door geld te genereren uit stacaravanparken en huizen, internetdiensten, obligaties en aandelen, etenswaren, tv-uit- zendingen en iconische merknamen als Harley David son. Alles wat naar geld riekt heeft zijn aandacht. Hij staat op nummer 514 op de ranglijst rijkste mensen ter wereld, en op nummer 278 in de Forbes 400, de ranglijst van rijkste Amerika nen. 'De Kabouter' ontwikkelde zijn honger voor kapitaal door vanaf zijn achtste mee te helpen in de zaak van zijn vader, een Litou wer die rond de Eerste Wereld oorlog naar Amerika verhuisde en horlogemaker werd in Ro chester in de staat New York. Volgens de Malcolm-legende stierf zijn vader in 1943 en liet driehonderd dollar na. Glazer, slechts 15 jaar oud, zou het fa miliebedrijf op zich hebben ge nomen. „Het maakte een man van me", luidt één van zijn zeldzame publieke uitspraken. Glazers zussen menen echter dat hun vader een lucratieve ju welierszaak runde en na zijn dood een riant huis met vleu gelpiano en Cadillac naliet. Gla zer zou pas op zijn achttiende in de zaak zijn gestapt, na eerst een vennootschap met zijn moeder te zijn begonnen in goedkoop onroerend goed dat hij voor veel geld verhuurde. Zijn zussen hebben het contact verbroken sinds Glazer na moe ders dood in 1980 beslag legde op al haar bezittingen. Nog al tijd is de familie verwikkeld in een juridische strijd. Glazer is een kiene kapitalist. Hij pompt niet alleen eigen geld in projecten, maar leent kapi taal dat hij als schuld in de be- drijfsboeken schrijft. Dit is wat door Angela Goertsches eindhoven - Paul Haarhuis stapt weer in de tennisarena tij dens 'zijn' Alex TennisClassics in Eindhoven. De oud-profspe ler en mede-organisator van het toernooi moest in 2004 zijn profcarrière beëindigen vanwe ge een schouderblessure, maar is nagenoeg hersteld. John McEnroe (46) is de publieks trekker tijdens de vierde editie van het seniorentoemooi, dat van 13 tot 16 oktober wordt ge houden. McEnroe krijgt concurrentie van onder anderen titelverdedi ger Goran Ivanisevic, Jim Cou rier en Thomas Muster. Daar mee is het deelnemersveld ster ker dan vorig jaar. Naast Haar huis zijn ook Richard Krajicek, Jan Siemerink, en nieuweling Guy Forget van de partij. „We dachten: een beter veld dan vorig jaar kan bijna niet. Maar het is toch gelukt. Na tuurlijk wilden we Ivanisevic te rug", aldus Paul Haarhuis. Ook had de organisatie haar oog laten vallen op Pat Rafter en Stefan Edberg, maar beide oud-toppers haakten af. „Rafter had verplichtingen thuis. Ed berg wilde wel graag komen, maar dan alleen voor een dag. We hebben hem er niet van kunnen overtuigen dat het toer nooi vier dagen leuk is." John McEnroe: naar Eindhoven. Foto: Reuters/Gustau Nacarino Meest opmerkelijk is misschien wel de deelname van Haarhuis. De toernooidirecteur lijkt her steld van de schouderblessure die hem al jaren parten speelt. Drie weken geleden pakte hij voor het eerst in twee jaar weer een racket op, voor een demon stratiewedstrijd in Hannover te gen Boris Becker. „Becker speelde zes wedstrijden in Duitsland en had als opponent Michael Stich. Toen die vanwe ge fysieke problemen moest af haken, kreeg ik een telefoon tje." Haarhuis had sinds december drie keer een bal geslagen, maar versloeg Becker met 6-4, 4-6 en 10-4. „Het kostte wat tijd om warm te worden maar ik heb geen problemen met mijn schouder gehad. Ik voel dat het goed komt. Het is nog geen honderd procent maar als je twee jaar lang sukkelt en je wint dan van Becker dan geeft dat een voldaan gevoel." Later dit jaar neemt Haarhuis deel aan het seniorentoemooi van Wimbledon en aan het ATP-toernooi in Portugal. Tijdens de Alex TennisClassics zal hij waarschijnlijk behalve in de single ook met Eltingh in het dubbel uitkomen tegen Krajicek en Siemerink. Nadat hij zichzelf op de spelers lijst had gezet - „Ik ben de enige amateur hier" - waren er moge lijkheden om de duurste en meest gevraagde speler binnen te halen, John McEnroe. „Gis teravond om tien uur kreeg ik pas zijn jawoord." Met namen als John McEnroe en Jim Courier is het belangrijk ste doel gerealiseerd: het niveau van de wedstrijden hoog hou den. „Je moet niet het gevoel heb ben dat je naar 'oude-mannen- tennis' zit te kijken. Het is een clash tussen het oude genie en de jonge troepen", aldus Paul Haarhuis. de United-fans zo kwaad maakt. Zij zien hun winstge vende club sinds deze week op gezadeld met een miljoenen schuld. Zoals Glazer als jonge man zijn eerste geld maakte op de huizenmarkt, zo sloeg hij zijn slag naar United. Hij leent, koopt en lost af met andermans geld (ditmaal middels tickets en merchandising in plaats van huur). Hij steekt daarmee één van 's werelds grootste sport - franchises voor nagenoeg nop in eigen zak. PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day, 17 mei 1.5.6.9.11 19.31.32.33.35.37. 41.44.49.58.63.66.72.73.77 Onder voorbehoud van typefouten Wilt u iets melden? Bel 071-5356461. Faxen mag ook: 071-5356415. E- mail: sport.ld@hdc.nl TENNIS Arthur van Orssagen keert te rug naar zijn oude club UVS. De verdediger speelde de afgelopen seizoenen voor SJC. Remon Prins (RCL), Henrik Boelee (UVS-za), Michael van Laere (jong Excelsior) en Remi Baumgart (FC Kranenburg) zijn andere aanwinsten voor de Leidse eersteklasser. Gerard Koers (UVS) speelt vol gend seizoen bij w Oegstgeest. Zev Davidson stopt een jaar met voetballen. De aanvaller van UVS is vrijdag gekozen in het bestuur van studentenver eniging Minerva. Michel Nolten, de spits die in het seizoen 2003-2004 met 44 doelpunten topscorer werd in de regio, speelt komend sei zoen bij PEC Den Haag. De Al- phenaar begon dit seizoen bij Alphense Boys zaterdag, maar maakte het seizoen niet af. Het elftal van Roodenburg za terdag dat afgelopen seizoen uit de competitie werd genomen, maakt de overstap naar GHC. Kevin Noordermeer heeft de jeugdkampioenschappen van het tennisdistrict Leiden op zijn naam geschreven. De pas 13-ja- rige Noordwijker versloeg in de eindstrijd van de hoogste leef tijdsgroep Rene d'Hooghe van het Alphense TEAN met 7-5 6- 3. Noordermeer was tot de ca tegorie tot en met 16 jaar toege laten, omdat hij in zijn eigen leeftijdsklasse geen tegenstand zou ontmoeten. De titel bij de meisjes ging naar Jasmijn van de Bent van het Katwijkse Zee Duin. In de groep tot en met 14 jaar zege vierde Jealissa van der Sprong (TEAN), de huidige nummer twee van Nederland in de groep tot en met 12 jaar, met 6-4 3-6 en 6-3 over Valeria Podda. De Unicumse stond vorig jaar zo mer nog bij de beste vier bij het NK-jeugd tot en met 12 jaar. Michael van Kooperen van Roodenburg speelt volgend sei zoen bij SJC. Ook Mike Nikic (Voorschoten'97) gaat naar de Noordwijkse tweedeklasser. WSB heeft een doelman aan getrokken. Ju val Jurgens kwam afgelopen seizoen uit voor za terdag-derdeklasser VEW uit Heemstede. Verdediger Jos de Haas gaat weg uit Noordwijker- hout. Hij keert terug naar zijn oude club SJC. Suzanne de Goede is in Oolt- gensplaat tijdritkampioen van Zuid- en Noord Holland gewor den. Zij was sterker dan Jose phine Groenveld uit Follega en Vera Koedooder uit Bovenkar- spel. Het was De Goede achtste zege. Bij de beloften behaalde Leidenaar Erik van Lakerveld een vierde plaats. Op dinsdag 31 mei (14.30 uur) wordt in restaurant De Paerde- brug (Oud Adeselaan 1 in Rijp- wetering) een boek over Joop Zoetemelk uitgereikt. Het is in juli 25 jaar geleden dat Joop de Tour won. Het boek is geschre ven door Fred van Slogteren en wordt uitgereikt door Jan Jans sen. Wielerjournalist Peter Ou- werkerk heeft de presentatie in handen. Na de uitreiking wordt er een standbeeld van Zoete melk onthuld. Ook Leidenaar Bart Jungman is bezig met het schrijven van een boek over Joop Zoetemelk. Het achtste van een negen- toemooiencircuit squash vindt dit weekeinde plaats in Alphen aan den Rijn. Op de banen van Nieuwe Sloot strijden onder meer de nummers 42 en 94 van de wereld, Welshman Gavin Jo nes en Australiër Glenn Keenan, om de prijzen met na tionale toppers als Marc Reus, René Mijs en Tom Hoevenaars. Ook gastheer SRCA is ruim ver tegenwoordigd in het deelne mersveld. tiel - De Deen Martin Pedersen heeft de derde etappe van Olympia's Tour gewonnen. Het was zijn tweede ritzege. De Ra- bo-sprinter Hans Dekkers werd tweede, maar nam dankzij bo nificatieseconden wel de lei derstrui over van zijn ploegge noot Mare de Maar. „Ik had lie ver de etappe gewonnen", zei de Eindhovenaar die zijn ultie me jump te laat inzette. Dekkers, zondag ritwinnaar in Veendam, had zich meer voor gesteld van de derde massa sprint in Olympia's Tour na 177 kilometer tussen Hardenberg en Tiel. „Gisteren maakte ik een fout, vandaag eigenlijk weer", mopperde de renner die terug keerde in het team van Nico Verhoeven na een moeizaam jaar in de hoofdmacht van Ra bobank. DüsseldorfArag World Team Cup. Rode groep. Argentinië - Tsjechië 2-1 Coria - Novak 6-3 7- 5. Canas - Berdych 6-4 6-2. Gaudio/Chela - Berdych/Novak 1-6 7-6 (3) 2-6. Chili - Frankrijk 2-1 Massu - Clement 6-4 6-4, Gonzalez - Grosjean 6-4 6-4. Gamonal/Garcia - Llodra/Clement 3-6 1-6. Sankt Pölten. Mannen. Eerste ronde: Sanguinetti (Ita) - Vanek (Tsj) 6- 4 6-2. Hanescu (Roe) - Hernych (Tsj) 4-6 6-1 6-3. Kohlmann (Dui) - Zib (Tsj/8) 2-6 7-6 (7) 5-4, Christophe Rochus (Bel) - Srichaphan (Tha/2) 6-1 6-3. Tweede ronde: Davidenko (Rus/1) - Schalken (Ned) 6-3 6-1, Melzer (Oos) - Möller (Lux) 6-2 6-7 (5) 7-5, Mantilla (Spa) - Puerta (Arg/5) 7-6 (2)4-6 7-5. Istanbul. Vrouwen. Tweede ronde: V. Williams (VSt/1) - Marrero (Spa) 6-0 6-0. WIELRENNEN Tiel. Olympia's Tour. Derde etappe. Hardenberg - Tiel: 1 Pedersen (Den) 177 km in 3 54.46. 2. Dekkers (Ned). 3 Maaskant (Ned). 4 Berkhout (Ned). 5. Van Hummel (Ned). 6 Matysiak Pol). Algemeen klassement: 1 Dekkers 10.53.38, 2. De Maar (Ned) 0.07, 3 Elijzen (Ned) 0.12. 4. Heijboer (Ned) 0.13, 5. Pronk (Ned) 0.17. 6. Veelers (Ned) 0.18 Ronde van Catalonië (ProTour), tweede etappe Cambrils - Cambrils: 1. Gasparotto (Ita) 186,8 km in 4.48.39, 2. Corioni (Ita), 3. Hushovd (Noo). 4. Rodriguez (VSt). 5. Delage (Fra). 6. Wrolich (Oos); 8 Van Heeswijk (Ned), 10. De Groot (Ned). Algemeen klassement: 1. Perdiguero (Spa) 5.10.22, 2. Jalabert (Fra). 3. Hunter (ZAf), 4 Santos Gonzalez (Spa). 5. Landis (VSt). b. Bo- tero (Col) 0.03. Ooit ging mijn zoon Tjerk naar school in de Ameri kaanse stad Murfreesboro. Om dat hij dat zelf wilde, omdat hij een goede honkballer wilde worden en omdat hij iets van de wereld wilde leren kennen. Hij bleef er drie jaar, zei dat hij vrienden had gemaakt en dat hij min of meer uitgekeken was op de samenleving daar, de ma nier van studeren en dat hij in Holland verder wilde spelen, leren en leven. So far so good. In de Ameri kaanse kranten van gisteren, zeker in Tam pa Bay, in Flo rida, staat dat de eerste wer per van de Tampa Bay Devilrays, De- won Brazleton, niet op zijn af spraak in Dur ham, North Carolina is aangekomen. Met andere woorden, hij is zoek. Hij is weg. In het kranten bericht staat dat de 24-jarige werper zijn dagelijkse salaris van ruim 6000 euro misloopt nu hij verdwenen is. De manager van de speler weigert commen taar te geven, de club weet niet waar de speler is; het riekt naar sensatie en wordt ook zo opge diend. Kleine wereld natuurlijk, maar mijn zoon en die Brazleton speelden samen in Murfrees boro. Dewon was de sterpitcher; Tjerk de jonge, uit Nederland afkomstige catcher. De twee hadden een band, dat had ik al snel begrepen. Er was iets van onderling respect en de zuidelijk opgevoede man uit Tullahoma, Tennessee, een Afrikaanse Ame rikaan en de jonge vent uit Am sterdam, blank en liberaal opge voed luidden iets dat vriend schap heette en meer was. Op dinsdagmiddag zag ik en voelde ik vooral wat vriend schap betekent. Ik merkte dat in het Haarlemse restaurant Metzo in de Warmoestraat. Geheel rustig, weliswaar moe, vanwege het tijdsverschil USA- Holland, zat Dewon Brazleton zijn lunch juist daar te eten: een BLT met een Diet Coke. Twee mensen in de hele Ver enigde Staten wisten waar deze startende pitcher van een Major League team uithing: zijn ma nager en zijn moeder, hoewel de omgekeerde volgorde beter klinkt. Brazleton had zijn job, zijn ploeg en zijn huis voor even ver laten om zijn kop schoon te ma- ken. Om goed na te denken over zijn toekomst, om zijn gedach ten op een ge zonde rij te krijgen, want het liep alle- nuial niet zo als het moest. En dus? Dus was hij naar Amster dam gevlo gen, luid een hotel geno men, had de naam van de 11 li honkbalploeg t 111 van mVn i zoon in het 1 IJ telefoonboek I opgezocht, [6 luid de bus \W* (ja, de bus. voor iemand die een Hummer en een Ferrari thuis heeft staan) genomen en had in de achtste inning van de wedstrijd Pirates-Tornado's zijn vroegere ploeggenoot terugge zien. Mijn zoon vertelde me: „Ik was stomverbaasd, wat deed hij hier?" Gistermiddag heeft hij het in al le rust uitgelegd. Deze topspor ter wil even eruit, wil nadenken, wil de wereld (zijn wereld) even stilzetten en doet dat graag bij de speler met wie hij vier jaar geleden samenspeelde. Dus blijft hij nog even in Neder land, dus gaan ze samen naar het Muiderslot, naar musea en naar Vak Zuid in het Olympisch Stadion en gaat Dewon ook mee naar trainen. Van Pirates of het Nederlands team. Ze zaten aan tafel of het de ge woonste zaak van de wereld was. Het was voor het bewijs dat vriendschap in de sport bestaat en dat ik er ooit goed aan deed mijn zoon zijn eigen bestem ming te laten uitzoeken. Het was prachtig die twee aan tafel te hebben. De nieuwe United-boss Malcolm Glazer is ook eigenaar van de Tampa Bay Buccaneers. Hij toont de Lombardi trofee, die zijn club in 2003 kreeg als winnaar van de Superbowl. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19