REGIO Gniffelen van trots om eigen kitezaak 'In de zeventiende eeuw poepte de mens zelf nog op straat!' 'In de binnenstad is het dieren- en mensenmishandeling' INZAKEN Je schept een band en van ^et SI krijgt een goede sfeer directeur i Over de concurrentie heen met service WOENSDAG 18 mei 2005 HDC 970 Naam: Fly High Surf&SIci Supplies. Gevestigd: Floralaan 2, Rijnsburg Telefoon: 071 - 4082300. E-mail- Kernactiviteit: verkoop van kite- surt- en wmtersportartikelen. Aantal werknemers: 2. Toekomstverwachting: Een naam worden in de Bollenstreek. Omzet: Nog met te aeggen. Be drijf hoopt quitte te draaien in eerste jaar. VRAAG De protestants christelijke basisschool De Zwaluw in de Stevei in Leiden heeft een reputatie hoog te houden op bewegingsg< Voor de tweede keer staan de jongens van groep zeven en ad landelijke J y voetbal. A HUYG gen de jongens die hun sport o zo serieus nemen. Maar niet alleei ook de ouders en andere leerkrachten houden regelmatig pra peptalks, waarin sportief spelen en lekker bewegen hoog in he vaandel staan. Een pleidooi voor schoolvoetbal. Waarom voetbalt De Zwaluw zo goed? „Omdat we het serieus nemen. Alle leerlingen die meedoen ben vooraf trainingen. Iedereen kan inschrijven. Wie meedo de trainingen die door ouders in de avonduren worden gege wordt opgesteld. Een aantal leerlingen voetbalt bij Docos en Leiden. Die trekken natuurlijk de kar, maar lang niet alle jon zitten bij een club. Door samen de overwinning te vieren, s een band en krijg je een goede sfeer." Wat zijn de verwachtingen voor de halve finale? ,,We doen er alles aan om te winnen. De trainingen zijn wee gonnen. Ook de leerkrachten laten tijdens de wedstrijden m spandoeken zien dat ze er voor de leerlingen zijn. Dat is bek voor de PR van de school. Het sportveld is dan een gezellige moetingsplaats. Zaterdag 4 juni trekken we allemaal naar Ni wijk om onze jongens aan te moedigen. Het team wordt gek met de bus opgehaald en dan gaan wij er achteraan. Vooraf den we altijd een praatje over sportief spelen en lekker bewt want daarvoor is het schoolvoetbal bedoeld. Andere tactieki ben we absoluut niet." tekst: Saskia Stoelinga foto: Ton Kast UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t; Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met. 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bis worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt f zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.0c (als op zaterdag voor 12.00 uur word! wordt de krant dezelfde dag nabezoi tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvï krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsla schriftelijk, uiterlijk één maand voor de abonnementsperiode, t.a.v. afdek lezersservice, postbus 2,1800 AA Alb Voor leveringsvoorwaarden abonnee www.leidschdagblad.nl of KvK-numf 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankred aanzien van (de inhoud van) deze uit worden uitdrukkelijk voorbehouden, rechten berusten bij HDC Uitgeverijl cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken va« beeldende kunstenaars aangesloten CISAC-organisatie zijn geregeld meti Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verw gegevens van abonnees van dit dagt gegevens kunnen tevens worden gd gerichte informatie over voordeelaa' en te geven, zowel door onszelf als i derden. Heeft u hier bezwaar tegen, u dat laten weten aan HDC Media BV Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alb Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdcnl. indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. COLOFON Er wordt veel te veel gezeurd over hondenpoep, luidde de stelling van de week. Van de bezoekers die op de website van het Leidsch Dagblad rea geerden, was een meerder heid het oneens met deze stelling. 56 Procent is de me ning toegedaan dat klagen over hondenpoep meer dan terecht is. Een greep uit de reacties: H. Ouwersloot, Katwijk: „Het moet van de daken ge schreeuwd worden, dat het niet te toleren dat de parken en groenstroken worden om gebouwd tot hondentoiletten. Je kinderen zullen maar onder de hondenstront thuiskomen. Maar ja, de hondenbezitters zijn horende doof en ziende blind, dus wat er ook aan ge daan wordt, het is dweilen met de kraan open." Bea Haasnoot, Leiden: „Kat ten poepen, vogels poepen, niet vergaan is door al die stront! Natuurlijk niet! Daar zorgt de mens zelf wel voor met al z'n vuiligheid, zoals bodemverontreiniging en luchtvervuiling. Ik heb geluk kig nog nooit in het Leidsch Dagblad gelezen dat er ie mand dood is gegaan door een hondendrol. Stop met zeuren over hondenpoep!" M.L. Frankhuizen, Leiden: „Terecht dat daar over ge zeurd wordt. Neem de route die uitgezet door KNAU in de Stevenshof. Degenen die wil len joggen of hardlopen moe ten bepaalde stukken zigzag gend nemen om niet in de uitwerpselen te trappen, ter wijl er aan beide zijden groen stroken liggen. Laat ik voorop stellen dat ik geen hekel heb aan dieren. Ik vind dat niet de hond de schuldige is, maar wel de bazin of baas." I.H. de Kooker, Lisse: „Het is al vele jaren hetzelfde gedoe hierover, er zijn veel meer an dere zaken waar men zich over druk zou moeten maken. De hondenpoep is daarbij vergeleken een delicatesse, wat nog gemeentegeld in de kas brengt. Want hoe raar het ook klinkt, de penningmees ter is blij met een zo'n groot mogelijk aantal honden in zijn gemeente, in tegenstel ling tot degenen die er over klagen." H. Barendsen, Leiden: „Er kan niet genoeg gesproken worden over dit probleem, totdat de laatste hondenpoep uit Leiden verdwenen zal zijn." Hannie Rietkerken, Leiden: „Als men nagaat hoe lang menselijk afval op straat blijft liggen. Dat wordt niet ver teerd, zoals papier, blikjes en fluimen die sommige uitspu gen. Geef mij dan maar hon denpoep, dat wordt wel afge broken, mits de honden maar op een plek poepen waar geen kinderen of mensen lo pen." Jimmy Nathalia, Leiden: „Met deze stelling ben ik het helemaal eens. Altijd het ge zeur over overlast van hon denpoep. Ik onderken het probleem niet, het ligt naar mijn idee bij de persoon die de hond(en) uitlaat. Ik woon in een kindvriendelijke wijk en we proberen er met z'n al len rekening mee te houden en we spreken elkaar ook over aan." Aad Langelaan, Voorhout: „Als hondenbezitter teg ik zelf: ik ben het strontzat, want er ligt stront zat! In Voorhout is er een hondenpoepbeleid, zakjes en een BOA, helaas, helpt weinig, er wordt nog steeds niet opgeruimd. Het gebeurt zelfs als ik een zakje in de hondenpoepbak gooi, dat ik zelf trap in de drol van een andere hond, die 'keurig' onder de bak gepoept heeft. Er wordt niet gezeurd, er wordt terecht geklaagd!" De nieuwe stelling heeft be trekking op het naderende re ferendum, waarin de Neder landse bevolking zich mag uit spreken over de Europese Grondwet. Op woensdag 1 juni mogen we naar het stemlo kaal. Maar weten we voldoen de over het onderwerp om een gefundeerde mening te geven? Interesseert de Europese Grondwet ons überthaupt wel? Onze stelling luidt deze week: De Europese Grondwet kan me gestolen worden. Reageren kan tot en met maandag via www.leidschdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. ANNO 1955, Woensdag 18 Mei WARMOND - Bij de Warmondse gemeenteraad is een rapport b gekomen over de eventuele aankoop en verbouwing van de buiti plaats Leevliet, teneinde deze buitenplaats te kunnen bestemm gemeentehuis, waar een dringende behoefte aan is. Volgens hei port van architect Th. Geels te Leiden, is dit gebouw beslist ong om als gemeentehuis te dienen. Daarnaast zullen de kosten eve zijn als de plannen die bestaan voor verbouwing van het bestaai meentehuis, bovendien komt er dan nog de prijs van de aankoo; de ter veiling staande buitenplaats bij. ANNO 1980, maandag 19 mei LEIDEN - Leiden stond zaterdagavond droog. Uit protest te het 'falend horecabeleid van de gemeente' moesten ruim til zend mensen hun vertier elders zoeken of gewoon thuisblij le Leidse cafés, bars en dancings waren dicht en er werd gei druppel geschonken. Dit café aan de Beestenmarkt was ingi als perscentrum van Horeca Nederland. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien di plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op giron 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermeldi Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante bel de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt binnen drie weken thuisgestuurd. Als kitesurfen je eenmaal beet heeft, laat het je nooit meer los. Het is de beste manier waarop William Bogaards kan omschrijven wat kite surfen met hem doet. Al een jaar of vijf is hij gevangen door het elegante samenspel van zee, wind, plank, zeil en mens. „Ik paste mijn werkuren op de veiling in Rijnsburg zo aan dat ik 's middags tijd had om te kiten. Ik begon om zes uur en s middags om een uur kon ik weg. Klaar om naar het strand te gaan." Bogaards was de enige niet. Een maat van hem, Rik Admiraal, dacht er net zo over. „Samen kwamen we overal, als het maar met kiten te ma ken had. Zo gaandeweg kregen we het plan om een winkel te beginnen. We hebben van alles onderzocht, wat rondgevraagd, veel bekeken en gepraat om het idee verder te ont- wilckelen. Halverwege maart was het zover. Onze hobby is ons beroep ge worden." Terwijl hij dat vertelt, kijkt hij rond in hun winkel op het voormalige Floraterrein in Rijnsburg. De winkel, waar ze ook wintersportspullen als snowboards, ski's en kleding verko pen, is het resultaat van hard werken in het dit jaar soms bar koude vroege voorjaar. „Verreweg het meeste heb ben we zelf gedaan. Natuurlijk kre gen we wat hulp, maar Rik en ik hebben er ontzettend veel uren en plezier in zitten." De jonge ondernemers, beiden 25 jaar, zijn trots op hun werk. „Soms zit ik hier te gniffelen terwijl ik om me heen kijk. Dan ben ik trots op wat we hebben bereikt. Met een he leboel verf, wat gevonden spullen, retro-behang, hout en een paar comfortabele banken wilden we een relaxte sfeer creëren. Veel geel op de wanden voor het zand en zo effect en blauw op de vloer voor het zeege- Cr wordt te veel gezeurd over hondenpoep. eenden, konijnen, reigers, kik kers, vossen, mollen, ratten, muizen, alle dieren poepen in de natuur. In de zeventiende eeuw poepte de mens zelf ge woon nog op straat! Honden, als afstammelingen van de wolf, poepen helaas ook. Wat een geluk dat de wereld nog Reinier Verbeek (39) uit Leiden, ar chitect: „Het lijkt me niet dat er te veel ge zeurd wordt, als je de hoeveelheid stront ziet liggen waar we dagelijks allemaal lekker doorheen stampen. Laat de hondenbezitters eens gaan demonstreren voor het opruimen van de troep die zij en hun collega's maken. Hier in de straat liggen op honderd meter lengte wel honderd drollen en ik zie niemand er een op ruimen. Ik ben een groot honden liefhebber, maar in de binnenstad is het dieren-„en mensenmishande ling, nog even los van de lekkere taartjes die kinde- aren soms kne den van al die drollen op speelveldjes en in de buurt van 1 speeltuinen." Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Waarom wordt er te veel gezeurd over hondenpoep? Blijf maar lekker doorzeuren, hoor. Want het is toch echt een bezoeking als je weer eens in zo'n hoop stapt met alle onfrisse en kwalijk riekende gevolgen van dien. Nee, lieve hondenbezitt(st)ers, houd uw beestje aan de lijn en be waar die drollen maar voor de daar toe bestemde plaatsen. En dat kan niet genoeg gezegd worden. De eige naars zijn en blijven verantwoorde lijk voor hun huisdieren." Dennis Salman (32) uit Noordwijk, coördinator woondiensten Noord- wijkse Woningstichting/discjockey: „Ik ben het niet eens met die stel ling. Hondenpoep is gewoon vrese lijk vies en mijn grootste ergernis. Al le maatregelen die je als lokale over heid kunt nemen om de overlast van hondenpoep te bestrijden kan ik dan ook van harte steunen. Daarbij moe ten de baasjes natuurlijk opgevoed (blijven) worden de stront op te rui men. Neemt niet weg dat ik me ook vreselijk erger aan kattenpoep in de tuin en paardenpoep op de stoep. Die overlast zou ook aangepakt mo gen worden van mij! Bah!" a Koos Smit (55) uit Noordwijk, ma rine-officier b.d., burgerambtenaar bij Defensie: „Er zijn nog steeds geen echt af doende maatregelen genomen. Elke hondendrol op straat is er een te veel! Te veel mensen doen de voor deur open en laten hun hond maar even op straat poepen. Anderen kij ken om zich heen als de hond tij dens het uitlaten midden op de stoep poept en als niemand het dan ziet, laten ze het rustig liggen. Er is dus - helaas - nog steeds niet vol doende gezeurd. Als een gemeente bestuur echt afdoende maatregelen wil nemen is dat mogelijk, maar dat zal nog wel jaren du ren!" Rik Admiraal en William Bogaards: „Als je geraakt wordt door de sport, blijf je er mee bezig." Foto: Henk Bouwman voel. Al met al willen we in de winkel het relaxte gevoel brengen dat bij ki tesurfen hoort." En bij de manier waarop Bogaards en Admiraal hun klanten willen be handelen. „Ik wil ze net zo behande len als ik zelf behandeld wil worden. Service moet onze meerwaarde zijn. Als iemand hier spullen heeft ge kocht, mag hij er van uit gaan dat wij er alles aan gedaan hebben en ook alles aan zullen doen om die klant de best mogelijke spullen te geven. Als er iets niet klopt, wil ik rennen en vliegen om het in orde te maken." Dat gaat soms wel eens ten koste van de zakelijkheid, geeft Bogaards toe. „Ja, ik rijd zo een half uur om zelf naar de leverancier te gaan. Kijk, ik weet hoe ik zelf als klant was. De spullen voor kitesurfen zijn best kostbaar. Onze klanten variëren tus sen de 16 en 46 jaar. Er zitten scho lieren tussen, advocaten, studenten. Alles zit er tussen. De een geeft heel gemakkelijk zijn geld uit voor een ki- teset en sommigen hebben er zelfs drie voor de verschillende wind sterktes. Maar er zijn er ook die hard moeten sparen. Al die klanten ver dienen het beste. Nou, wij willen ze dat geven. Wij gaan met onze service over de concurrentie heen." Hun winkel, Fly High surf& ski supplies, bestaat nu bijna twee maanden. In die tijd draait het al aardig, zegt Bogaards, die om zijn ei gen woning en dergelijke te betalen nog wel af en toe op de veiling werkt. „We zijn elke keer weer blij als we iets groots verkopen. Goed voor de cash flow. We hebben geduld, we hoeven dit jaar niet meteen een vette winst te maken. Als we quitte draai en zijn we tevreden. We hebben ons drie jaar gegeven om naam te maken met onze winkel. In die tijd willen we natuurlijk winst maken, maar vooral willen we een naam worden in de Bollenstreek. Wie aan kiten denkt, moet aan Fly High denken. Zoiets." Dat zit er al een klein beetje aan te komen. „Deze week had ik een klant uit Brabant. Die was op internet wat wezen surfen en kwam ons tegen. Verder zijn er wat Hagenezen die hier wel eens wat spullen kopen. Ja, dat is erg leuk. De markt voor kitesurfen is goed en groeit, constateren de jonge onder nemers. „Ik zei het al. Als je geraakt wordt door de sport, blijf je er mee bezig. Het is de sport zelf, de sensa tie van het vechten en dollen tussen de golven, en het is de verslavend leuke sfeer eromheen. Wie een maand lang elke week een of twee keer oefent, kan al aardig heen en weer met zijn zeil. Wie een paar maanden investeert, kan goede sprongen maken." Admiraal en Bogaards zijn zelf vaak te vinden in Noordwijk. Daar hangt de Zuid-Hollandse kitescene rond, inclusief een paar wereldtoppers. Als ik een jongen als Kevin Lange- ree, Nederlands kampioen, een be weging zie maken die ik niet kan, ga ik naar hem toe en vraag hem hoe hij dat doet. De relaxte manier waar op hij je helpt, maakt dat jij die be weging heel snel ook kan. Zo gaan al die gasten met elkaar om. Het is ge woon erg leuk om daar tussen te zit ten." Gerard Baas Wat is er zo leuk aan schoolvoetbal? „Alles. Je ziet kinderen totaal andere kwaliteiten ontwikkelet zie niet aan een jongetje achter de computer dat hij ook kan ballen. Dat ontdek ik langs de lijn. Ik zie niet aan jongetje da slecht rekent, dat hij ee prachtige traptechniek Je ziet ook onverwachti derskwaliteiten opduiki Dat is zo leuk. Alle leerl ten - het is bij ons eeni vrouwenbolwerk - leve enorm mee. De jongen ben ook een prachtig ti Een blauw shirt met zo mooi v-halsje en een w zwaluwopdruk. Verder blauw broekje en blain kousen." Renée Simons (36) uit Leiden, mar- ketingmedewerkster Universiteit Leiden: „Er wordt zeer zeker te veel gezeurd over hondenpoep. Natuurlijk is het vervelend dat er poep op straat ligt en hondenbezitters moeten daarop zeker aangesproken worden; ruim het op. Ik woon zelf aan een pleintje en dat wordt nu ontsierd door een groot rood bord met VERBODEN VOOR HONDEN. Belachelijk. Er staan teveel ge- en verbodsbordjes in Leiden. En Leiden doet wel mee aan 'de schoonste gemeente van Ne derland'? Laat ze eens wat aan het zwerfvuil doen! En geef hon den gewoon de ruimte; als de ei genaren de poep opruimen is er verder niks aan de hand (of on der je schoen)."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16