REGIO Meubelplein breekt met ondernemers Verkeerskennis op scholen in Voorschoten te mager' Oorschoten moet zijn jgen Marlotkrijgen Boze buurt houdt zendmast tegen n: Vlinders naar Oegstgeest lokken met bloemen en distels aking in flats langs Engelendaal Ikea splijtzwam in Leiderdorp lil Skyline van Leiderdorp [formatieavond pndwet Europa fCiEST - Wie over twee we- |óed beslagen ten ijs wil >n bij het referendum over ropese grondwet, kan ind terecht in het Ge- entrum aan de Lijtweg jstgeest. Op een infor- ivond over de Europese kvet geven diverse specia- ohun visie op de gevolgen de nieuwe grondwet. De tnkomst begint om 20.30 met een inleiding door do- politieke wetenschappen Crum. Daarna is er ruimte vragen en debat. schonken «piraat mi ,nri iidorp - Een 22-jarige Lei- lorper is maandagochtend t 4 ehouden op de Engelen- in zijn woonplaats wegens nonder invloed. De man 6J n met zijn wagen met hoge zee ïeid uit een parkeergarage ren( n. Toen hij Linksaf de Pers en inoepweg op wilde rijden, n n Wj in een slip terecht j [bij de auto 180 graden enide. De man reed vervol- tegen het verkeer in weg. olitie zag het gebeuren en Ein. Uit een blaastest bleek Leiderdorper te veel had onken. woensdag mei 2005 door Thijs Zeeman voorschoten - De kennis van kinderen op het gebied van verkeer schiet tekort. Dat stelt de afdeling Voorschoten van 3VO. Uit de uitsla gen van een verkeersexamen dat is georgani seerd in Voorschoten blijkt, dat van de 278 kinderen slechts één leerling voor beide exa mens, theoretisch en praktisch, cum laude is geslaagd. Het gros haalde de test met de hak ken over de sloot. ,,Dat mag je zorgwekkend noemen", zegt Rob Methorst van 3VO. „Deze test moet een sig naal zijn voor zowel de basisscholen, ge meente als ouders. Kinderen in de leeftijd van 6 tot 11 jaar zijn een kwetsbare groep in het verkeer." Volgens Methorst hebben deze uitslagen alles te maken met het verminderde verkeerson- derwijs dat op basisscholen wordt gegeven. „Vroeger kregen de leerlingen eens in de week een les in verkeer, tegenwoordig is dat een stuk minder. Scholen hebben zich nu kerndoelen gesteld, maar het is onbekend wanneer een school zijn doel bereikt heeft." De basisscholen zeggen verbaasd te zijn over het persbericht dat 3VO heeft verstuurd. „Het is veel te negatief', stelt Gerard Jonk, direc teur van de Gevers Deynootschool. Zijn school leverde namelijk de enige foutloze scholier. „Zo slecht is het helemaal niet ge steld met de verkeerskennis van de kinderen. Ik kan natuurlijk alleen voor mijn eigen school spreken, maar ik heb niet het gevoel dat de situatie zorgwekkend is." Ook Agnes Molenkamp, directrice van de Emmaus- school, noemt de woorden van Methorst overdreven. „Van de 278 kinderen hebben drie de test niet gehaald. Ze slecht is dat toch niet? Het enige waarover 3VO is gevallen, is dat er weinig kinderen cum laude geslaagd zijn. Ik vind dit persbericht nogal negatief naar de kinderen toe, dat kun je niet maken." Zowel de Gevers Deynootschool als de Em- mausschool zegt voldoende te doen aan ver- keersonderwijs. „We volgen de methode", zegt Jonk. „Ik durf te beweren dat wij de kin deren zo informeren op het gebied van ver keer, dat ze veilig de weg op kunnen met hun fiets." Directeur Peter van Berkel van basisschool De Vos heeft aangegeven het verkeersonder- wijs volgend jaar te willen uitbreiden. „Dat is niet naar aanleiding van deze test, maar we vinden het belangrijk. Daarom zijn we in ge sprek met een bedrijf om volgend schooljaar de verkeerslessen op onze school te verzor gen. Ook ik ben van mening dat de woorden van Methorst negatief zijn, maar in één ding heeft hij gelijk: het is belangrijk om er alles aan te doen om de kinderen zoveel mogelijk te informeren op het gebied van verkeer. Verbaasd is Methorst niet over de kritiek van de basisscholen. „Dit had ik verwacht. Ze hebben gelijk als ze zeggen dat veel kinderen de test gehaald hebben, feit is dat het niveau niet hoog is. Een typisch geval van de 'zesjes cultuur'. Scholen zijn te snel tevreden." Wethouder Horlings is het roerend eens met Methorst „Ik ben ook niet tevreden over de uitslag van de test. Velen zijn geslaagd, maar op een magere manier. Scholen moeten in de toekomst meer aandacht besteden aan ver keer. Misschien is een fietstochtje met de klas wel de oplossing." door Loman Leefmans leiderdorp - De winkeliers van het Meubelplein zijn uit de Lei- derdorpse ondernemersvereni ging LOV gestapt. Beide partijen geven slechts schoorvoetend toe dat de komst van Ikea met de breuk te maken heeft. Voorzitter Pierre van Overloop van de LOV betreurt het besluit, woordvoerder Bart Keijzer van het Meubelplein spreekt van 'tegengestelde belangen'. „Een ondernemersclub is er toch in eerste instantie om samen overleg met de overheid te voe ren", aldus Keijzer. „Wij heb ben ontdekt dat het beter is als wij ons eigen belang richting de gemeente dienen." De LOV was fel tegen de komst van Ikea naar Leiderdorp, ter wijl Keijzer en collega's daar anders over denken. „Het is een reeks van zaken in de achterlig gende jaren die tot ons besluit heeft geleid", zegt Keijzer. „Pri ma club verder, die LOV. Ik kan individuele detaillisten aama den lid te worden." Dat het Meubelplein de zaakjes goed kan regelen, blijkt volgens hem wel uit het afgelopen pinkster- weekeinde waarin duizenden bezoekers naar de woonboule vard trokken. „Het was weer ouderwets, een tien met een griffel." Van Overloop beschouwt het als een verlies voor zijn vereni ging dat de ondernemers van het Meubelplein hun eigen weg gaan. „Zelfs als er tegengestelde belangen zijn, dan nog blijven er veel gemeenschappelijke be langen over. Ik hoop in de toe komst toch weer met het Meti- belplein om tafel te zitten." SP'er Harmes maanden uit de roulatie alphen aan den rijn - Gerard Harmes, de Alphense fractieleider van de SP in de provinciale staten, is anderhalve week geleden ge troffen door een hartinfarct. Dat heeft de fractie gisteren bekend gemaakt. Harmes heeft het infarct goed doorstaan. Hij is direct na de hartaanval in het ziekenhuis opgenomen, maar kon al na een paar dagen weer naar huis. Op last van de dokter moet hij mini maal twee maanden rust houden. In de praktijk komt dat erop neer dat Harmes pas eind augustus zijn werk als fractievoorzitter weer oppakt. Vice-fractievoorzitter Bart Vermeulen voert tot die tijd de provinciale SP'ers aan. Vrees voor schade aan huizen door Marieta Kroft LEiMuiDEN - Boze buurtbewo- ners van de Molenkade in Lei- muiden hebben gisteren met succes het bouwverkeer voor de plaatsing van een zendmast te gengehouden. Ze vreesden voor schade aan hun huizen door het passeren van de 22.000 kilo zware kraan en voor een par- keerchaos op de veel te smalle Molenkade. Bovendien zat het ze dwars dat de gemeente Jacobswoude hen pas vrijdagmiddag op de hoog te heeft gesteld. Na tussen komst van burgemeester Wie bosch, wethouder Vink, de poli tie en aannemer Getronics blie zen de onderaannemers en de kraanmachinist de aftocht. Tien mannen en een vrouw staan deze ochtend op de hoek van de Willem van der Velden- weg en de Molenkade. Hun ge zichten voorspellen weinig goeds. Busjes van de werklie den en de omstreden kraan staan langs de weg geparkeerd. Drie werklieden kijken verveeld toe. Ze hadden al twee uur aan het werk gemoeten, maar wor den tegengehouden. Alexander Spierings van Getro nics, het bedrijf dat de zend mast moet plaatsen in opdracht van Vodafone, hoort alle klach ten aan. Ook burgemeester Wiebosch en wethouder Vink arriveren. „Ik ben als de dood dat er weer scheuren in mijn huizen bijkomen", steekt be woner Ron Bergshoeff van de hoekwoning aan de Willem van der Velden weg van wal. „Wie neemt de verantwoordelijkheid voor de schade aan mijn huis? Daarover wil ik eerst duidelijk heid." Het zit hem ook dwars dat hij niet op de hoogte is ge steld van het zware transport. „Ik heb het dit weekeinde van mijn buurman moeten horen." Buurman Van Dijk doet er een schepje bovenop. „Wij kregen vrijdagmiddag om drie uur een brief van de gemeente dat de werkzaamheden vanochtend zouden beginnen. Belachelijk, dat tijdstip. Reageren kon niet meer omdat het gemeentehuis al dicht was." De arkbewoners Van Dijk en Broertjes leggen uit dat ze bang zijn voor een par- keerchaos. „Busjes kunnen er niet keren. Ze rijden zo tegen de ark aan." In tegenstelling tot de bewoners van de nabijgele gen Westerdijk is de buurt niet bang voor stralingsgevaar. „Voor mijn part plaatsen ze hier tien masten", zegt Bergs hoeff. De burgemeester en de wet houder kunnen de bewoners niet tegemoetkomen. „We heb ben een ontheffing verleend voor het zware transport van Ster Kranen omdat we de ver gunning voor de mast niet kun nen weigeren", legt wethouder Vink uit. „Het gaat om een mast van sleqhts 5 meter. Hoger niet, omdat die op een hoge graansi lo komt." Hoewel de wethou der begrip toont voor de com motie, is hij ook verbaasd. „Al honderd jaar is hier zwaar transport." Na een kwartier stappen Wie bosch en Vink weer op. „We hebben iedereen aangehoord en zijn verder geenJKirtij". legt de burgemeester iBt. „Het is een zaak tussen de bewoners en de opdrachtgever voor de plaatsing van de mast." Spierings is intussen druk aan het telefoneren met Vodafone over de ontstane situatie. Uit eindelijk brengt hij de gemoe deren tot bedaren. Hij stuurt de werklui en kraanmachinist Henk Kesterink naar huis en wendt zich tot de buurt: „Van daag gebeurt er niets. Vodafone overlegt met zijn afdeling juri dische zaken over hoe om te gaan met eventuele schade die ontstaat. Voordat we de zend mast plaatsen, komen we erop terug." De bewoners zijn zichtbaar op gelucht. Ze drukken Spierings de hand en zwaaien de kraan machinist uit. De rust is terug op de Molenkade. idE raniummarkt m Oegstgeest rcEEST - Vreemde uitslag? leuringen? Schimmel mis- P1 n? Wie problemen heeft "f11 zijn groen kan plantendok- ld oos in Oegstgeest raadple- De groendokter is zaterdag eesf nden op de traditionele je Voort Geraniummarkt an 10.00 tot 16.00 uur It gehouden. Verder bieden een regionale tuincentra •raniums en andere tuin- aaktoernooi Jazerswoude oude - Schaakvereni- ijnwoude houdt zaterdag teerde Haas je Rep Id-toer- 'Ste: in restaurant 't Haasje in jgjJ rswoude-Rijndijk. Aan- j len kan nog tot en met lerdag bij Gabri Hoogen- d(017-3414730). De aan- 1{ is 10.00 uur. Zowel club- creantschakers kunnen 20n lemen. Het inschrijfgeld ;zal' «7 euro. ven L en subsidie 1 >r brigadiers all kwoude - De stichting ik ersbrigadiers krijgt geen da Kie van de gemeente Ja- s hl iroude. „Als wij donaties scho n,dan moet het een relatie dai ien me de gemeente", legt opi ouder Verhagen uit. „Die niet, want in onze gemeen- geen verkeersbrigadiers Najaren van voorbereiding heeft Oegstgeest een speciaal ingerichte 'loktuin'. Foto: Henk Bouwman oegstgeest - Waarschijnlijk komt de door wethouder Mackay geopende vlin dertuin in Oegstgeest voor de keizers mantel te laat. Volgens de Vlinderstich ting is die kleurrijke vlinder al enige tijd niet meer in ons land gesignaleerd. Voor de kleine vos, die ook op de lijst van be dreigde vlinder staat, is er nog hoop. Na jaren van voorbereiding heeft Oegst geest sinds gisteren op het vrijliggende plantsoen tussen de Admiraal de Ruij- terlaan en Tromplaan een speciaal inge richte 'loktuin'. Doordat het landschap steeds meer wordt opgeslokt door bebouwing, raken de vlinders hun natuurlijke leefomge ving kwijt. Hoe meer gemeenten een vlindertuin aanleggen, hoe meer de po pulatie 'schubvleugelige insecten' zich kan herstellen. Naast bioloog Tom Vermeij (werkgroep Groen van het Platform Lokale Agenda) hebben ook twee leerlingen van het Wellant College voor hun eindexamen opdracht meegedacht over de inrichting van een echte vlindertuin. De vlinder tuin heeft niet alleen een ecologische functie, maar ook een recreatieve en educatieve. Vlinders spreken kinderen aan, omdat zij in korte tijd hun hele le venscyclus laten zien. Als het goed gaat kun je in een vlindertuin niet alleen vlin ders zien, maar ook eitjes, poppen en rupsen vinden. Interessant voor de ba sisscholen. Om vlinders te lokken moet er een voortdurend voedselaanbod zijn. Daarom heeft de tuin alles in zich om straks één grote bloemen- en kleuren pracht te worden. Vlinders zijn dol op planten die door eigenaars van een keu rig gazon als onkruid worden bestem peld, zoals distels. De aanleg voor de Oegstgeester vlinder tuin viel vorig jaar in de prijzen bij het Rabobank Wensenfonds. Een gedeelte van de inrichting is van dat prijzengeld bekostigd. De gemeente neemt de on derhoudskosten voor haar rekening. itenl agse buurt staat model voor nieuwe wijk loman Leefmans msli >udt Mok schoten De Haagse buurt ut staat model voor de nieu- irnk) 'oorschotense wijk op het vara Ier Hoeven park. Dat is het van architectenbureau pers dat circa 150 woningen estfe stijl van de jaren dertig tspa ontwerpen. De bouw moet pi« j, zijn afgerond. Omwo- je'tn snvan het park uitten gis- ektn wd tijdens een informatie- rginl ikomst vooral bedenkingen verkeersafwikkeling in de nieuwe wijk. ieuwbouw op het Van der enpark kent een bewogen eschiedenis. Projectont- laar Heijmans IBC won Ide eeuwwisseling een g die de gemeente had even voor een steden- idige invulling van het waar vroeger voetbal- /LV was gehuisvest, toen het plan eenmaal klaarlag, was het al voorbij", herinnert wethouder Verschoor zich. Er kwamen welgeteld zes gegadigden af op de woningen die tussen de 600.000 en 700.000 euro moesten opbren gen. De prijs, gemeenschappe lijke tuinen en ondergronds parkeren schrikten kopers af. Het ontwerp verdween in de prullenbak. Heijmans en de plaatselijke overheid ruzieden vervolgens enkele jaren over een vervolg. Met een forse vertraging pre senteerde de genoemde Haagse architect gisteren namens ge meente en projectontwikkelaar een nieuw plan: alledaagser, goedkoper en met een knipoog naar de vooroorlogse bouwstijl. De huizen komen zowel in rij tjes als twee onder een kap, drie onder een kap en vrijstaand. Enkele 'lage flats' verschijnen aan de randen van het park. Voorbeelden van woningen wa ren er nog niet, het ging alleen over de ligging van de huizen, de wegen, de bomen en de ont sluiting van de nieuwe wijk Die onderdelen werden wel in een typisch architectenjargon om schreven. Een sloot werd als een 'langgerekte waterpartij' betiteld en sierbestrating werd 'speels karakter van de verhar ding' genoemd. Uit de voorlopige plannen valt in elk geval al op te maken dat er een geluidsscherm langs het spoor komt, de nabijgelegen kinderboerderij gaat verdwij nen en dat 30 kilometer de maximumsnelheid wordt op een nieuwe, slingerende weg door de wijk. Bewoners van de Wijngaardenlaan en Juliana van Stolberglaan waren vooral be nieuwd hoe het (bouw)verkeer van en naar het buurtje in de toekomst gaat rijden. Een nieu we rotonde wordt daar binnen kort voor aangelegd, zodat overlast tot een minimum be perkt wordt. Begin juni neemt de gemeenteraad een definitief besluit en als diverse inspraak procedures geen vertraging op leveren, kunnen de eerste hui zen van Nieuw Marlot in 2007 worden opgeleverd. loman Leefmans Idorp - De flats langs de Engelendaal in Lei- irP worden 's nachts bewaakt. Surveillanten en lopen door de buurt en op de galerijen. §aat om een proef van drie maanden die de woningstichting AWL is ingesteld en ll uitgevoerd door de firma Marshall Security [es. Het doel van de proef is om het aantal dingen en inbraken terug te dringen. W 'schansen en dreven' ondergaat een fikse pbeurt. Flatwoningen worden gereno- binnenterreinen opgeknapt en binnenkort de bouw van nieuwe appartementencom plexen. „De flats zijn mooi geworden en de be woners hunkeren ernaar om het zo te houden. En wij ook", zegt voorzitter Verdoes van de AWL. Daarom kwam vanuit de zogeheten buurtbe- heergroep - met vertegenwoordigers van de be woners, AWL, politie en gemeente - het verzoek om de flats te laten bewaken. „De huismeester is er overdag en functioneert goed, maar in de avonduren is er een probleem dat we op deze manier proberen op te lossenaldus Verdoes. De proef duurt drie maanden. Eind juli bekijken de betrokken partijen of de patrouilles zin heb ben gehad en of de bewaking een definitief con tract verdient. leiderdorp - De skyline van Leiderdorp verandert in rap tempo. Drie van de vier woontorens in het centrum van Leiderdorp hebben hun beoogde hoogte inmiddels bereikt. De bouw van de vierde torenflat (niet op de foto) is halverwege. De 24 ap partementen in de eerste toren aan de Laan van Berendrecht (voorheen Laan van Ouderzorg) wor den in november opgeleverd, de overige 72 volgen in februari, april en juni volgend jaar. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15