Woningen in Meelfabriek onzeker m REGIO Internationale masteropleiding valt in Leiden heel duur uit ABONNEE EXTRA u Leiden steunt studie naar Korte Vliet-tracé Strenge eisen aan luchtkwaliteit groot obstakel Aan de slag met oude materialen De Leidse sport heeft wensen genoeg Sleepdienst Groenen koopt rederij Rembrandt Leidsch ssb Dagblad R1 14 maanden cel geëist voor verkrachting in opvanghuis T LEIDEN ia.|enkomsten grondwet r. -Zowel D66 als de WD en houdt deze week een omst over de Europese ret. Die van D66 is van- n de bovenzaal van café i aan de Nieuwe Rijn, O.OO uur. Aan de hand jen wordt gesproken rschillende aspecten van met dwet. Aanwezig zijn roparlementariër Sop- Veld (voorstander) en fervoort van Eurodusnie tander). Het debat van is morgen in De Bran- inde Middelweg. Vanaf ltu ar wordt er gediscussi- isen de WD'ers Elly voormalig europarle- iër), Hans van Baaien lid) en SP'er Hans van gen (medewerker Euro- ken van de Tweede Ka rde). igen door lige' jongens Een 30-jarige War- is zondagochtend rond ir vier haar fiets kwijt die werd 'bewaakt' groep van zes jon- haar te hulp schoten andere jongens haar telefoon hadden afge- zes beloofden op haar etten terwijl zij een jing halen in het café op nermarkt, waar zij net Het lukte haar niet n weg te fietsen, omdat ekke achterband had. moment werd haar mo- efoon weggegrist door tal. Die drie jongens weggejaagd door de zes ofden op haar fiets te oen de vrouw terug aren de fiets en de jon- dwenen. erus fixus bij eidse studies De Universiteit Leiden tiend studiejaar gren- het aantal eerstejaars en bij de opleidingen ,■(700), criminologie '^■sychoiogie (516), bio- jie wetenschappen (65) eryskunde (315). Vorig ■^ar besloot de universi- het eerst om een nu- xus in te stellen voor en psychologie, nadat it er onvoldoende do tvaren om alle nieuwko- led onderwijs te bieden, neeskunde golden altijd kingen. Het college van heeft de Informatie Be- door Timoteus Waarsenburg leiden - De luchtkwaliteitseisen dreigen na de Oostvlietpolder ook de ontwikkeling Meelfabriek te dwarsbomen. Zonder een goe de ontsluiting van industrieter rein de Waard is de bouw van woningen in en rond de Meelfa briek onmogelijk. „De Zijlsingel is niet geschikt voor de afwikkeling van het ex tra verkeer dat bewoning van de Meelfabriek met zich mee zal brengen", zegt wethouder Ruud Hessing (verkeer). Giste ren heeft het college van burge meester en wethouders het be stemmingsplan vastgesteld voor het deel van de binnen stad waar de Meelfabriek staat. Volgens de wethouder is de Meelfabriek daarin een 'belang rijk aandachtspunt'. De Europese eisen die aan luchtkwaliteit worden gesteld, zijn een betrekkelijk nieuw ob stakel bij het realiseren van gro te bouwprojecten. Onlangs haalde de Raad van State voor de derde keer op rij een streep door het plan om in de Oost vlietpolder een bedrijventerrein aan te leggen. Onder meer om dat het plan tekort schiet op het gebied van luchtkwaliteit en verkeersafwikkeling. Ook elders in het land sneuvelen grote projecten op de luchtkwaliteits normen. Hessing: „De Zijlsingel is nu al druk. Die zou de extra verkeers bewegingen van vierhonderd auto's niet aankunnen. Dan worden de luchtkwaliteitsnor men overschreden. Een extra ontsluiting van industrieterrein De Waard is voorwaarde om met de Meelfabriek aan de slag te kunnen." Om die reden wil Leiden de Kanaalweg over De Waard doortrekken naar de Su- matrabrug. Dat voornemen is vastgelegd in het onlangs ge presenteerde conceptontwerp 'Leiden, stad in beweging'. Maar een aantal bewoners van de Hoge Rijndijk en het Utrechtse Jaagpad heeft aange kondigd zich hevig te zullen verzetten tegen deze verkeers plannen van de gemeente. Eind januari werd na twee moeizame jaren het masterplan voor de Meelfabriek gepresen teerd. De Zwitserse architect Peter Zumthor kwam toen spe ciaal naar Leiden om zijn ont werp persoonlijk toe te lichten. De Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) en VOF Meel- hattan, samen eigenaar van De Meelfabriek, willen zo'n twee honderd studenten en twee honderd 'reguliere bewoners' in het complex onderbrengen. Lisa Johnson, directeur van SLS, liet bij die gelegenheid we ten binnen twee jaar te willen beginnen met de bouw. In 2010 zou het complex dan af kunnen zijn. In totaal moet er 16.000 vierkante meter woonruimte komen. De totale kosten van het project bedragen omstreeks 100 miljoen euro, waarvan het grootste deel gefinancierd moet worden door de verkoop van luxe woningen. leiden Scholieren uit groep van de Lorentzschool gingen gisteren in het Archeolo gisch Centrum aan de Hooglandse Kerkgracht aan de slag met oude materialen. Zij de den dat in het kader van het archeologisch scholenproject 'Fietsen onder de grond', dat even tevoren officieel in gang was gezet door Ron Hillebrand. De Leidse wethouder van ruimtelijke ordening gaf het startsein na een stadswandeling van de scholieren, die vervolgens in het centrum aan werktafels moesten uitzoeken wat bij opgravingen zoal boven de grond kan worden gehaald, hoe bepaald kan wor den wat dat oorspronkelijk is geweest en hoe alles weer in elkaar kan worden gezet. Aanleiding voor het project, totstandgekomen door samenwerking tussen de gemeen telijke dienst bouwen en wonen en de Hogeschool Leiden, is het plan voor het maken van een fietsenstalling onder het Stadhuisplein en het bijbehorende archeologisch on derzoek. Op grond van eerdere, verkennende opgravingen wordt verwacht dat ter plekke een groot aantal vondsten wordt gedaan. Het inspireerde derdejaars Pabostu denten van de Hogeschool tot het samenstellen van een lespakket voor 425 leerlingen van groep 7 en 8 van de Haanstraschool, de Lucas van Leydenschool en de Lorentz school. Een stadswandeling met opdrachten en een bezoek aan het Archeologisch Cen trum maken daar deel van uit. „Het is de bedoeling kinderen met dit project zodanig te prikkelen dat ze straks ook komen kijken als het archeologisch onderzoek echt wordt uitgevoerd", zegt Esther Weidema van Bouwen en Wonen. „Maar eerst moet de raad in september nog beslis sen of de fietsenstalling er daadwerkelijk komt." Foto: Henk Bouwman door Maarten Dekker leiden - Welke talentvolle spor ters, ambitieuze clubs en ver ouderde accommodaties krij gen een extra financiële injectie van de gemeente? Op die vraag moet nog deze zomer een ant woord komen, zo zei wethou der Ruud Hessing gisteravond na afloop van de algemene le denvergadering van de Leidse Sport Federatie (LSF). De bij eenkomst in de kantine van voetbalvereniging Leiden bood de lokale sportverenigingen de kans om hun wensen voor de komende jaren op tafel te leg gen. De verlangens van de clubs worden door de gemeente meegewogen bij het samenstel len van een sportnota, waarin het toekomstige beleid wordt vastgelegd. De nota is volgens planning pas aan het einde van dit jaar gereed, maar sommige budgetten dienen voor die tijd al verdeeld te worden. Eén er van is de 70.000 euro die de ge meente heeft gereserveerd voor topsport. Wie of wat komt voor die kwali ficatie in aanmerking en hoe gaat het geld onder die partijen verdeeld worden, luiden de cruciale vragen. „Er zijn een paar varianten", aldus Hessing. „Je kunt investeren in individu ele sporters, in trainingsfacili teiten bij een club of in de ac commodatie." De wethouder wilde niet voor uitlopen op een keuze, maar ziet in alledrie de categorieën voldoende kandidaten. Hij hoopt in juni een voorstel te presenteren aan de raadscom missie sport. Dat plan is overi gens niet alleen bedoeld voor 2005, maar zal ook als uitgangs punt dienen voor het toekom stige topsportbeleid. Voor de enig aanwezige top sporter in de zaal is het niet zo relevant waar de 70.000 euro heen gaat. Ex-schaatser en baanwielrenner Jeroen Straat hof benadrukte dat topsport begint bij de basis. „Een kind van zes kiest niet voor topsport. Die drang om de beste te willen zijn ontstaat geleidelijk als ze lid zijn van een club. Of ze het daar naar hun zin hebben, of er voldoende kader aanwezig is, of de accommodatie in orde is, dat is allemaal veel belangrijker dan een zakgeld." leiden - Niet-Europese studen ten moeten diep in de buidel tasten om een masteropleiding aan de Leidse universiteit te volgen. Het jaarlijkse college geld is gemiddeld drie keer zo hoog als bij een andere univer siteit in Nederland. Veel internationale masterop- leidingen kosten 11.500 euro per jaar aan collegegeld. Dat geldt onder meer voor wiskun de, astronomie, biologie en life sciences. Bij de Universiteit van Amsterdam ligt de prijs voor een vergelijkbare opleiding rond de 3.000 euro. In Leiden is geen enkele internationale masteropleiding te vinden voor minder dan 10.000 euro. Nederlandse en Europese stu denten betalen 'slechts' 1.496 euro per jaar voor het volgen van een masteropleiding. Het rijk subsidieert deze studieplek ken. Een woordvoerder van de Leid se universiteit kan niet direct een verklaring vinden voor het prijsverschil. „Dat weet ik niet, waardoor dat komt. Wij vinden in elk geval dat bij de kwaliteit die wij bieden, deze prijs hoort." Aan de Universiteit Leiden stu deren 1.427 buitenlanders, van wie de helft uit Europa komt. Ruim 20 procent komt uit Azië, 12 procent uit de Verenigde Staten, 7 procent uit Zuid-Ame- rika en de rest komt uit andere werelddelen. ïp in Groningen van ïale aantallen op de pes in Leids tz Instituut De analyse van mense- A heeft de afgelopen ja- nieuws opgeleverd ig hoe mensen in el- Zoveel, dat zelfs su- computers steeds ite hebben om de ge- baas te worden. Sta- •rmatici en makers rare' uit de hele we- esseren vanaf van en met vrijdag in het flrentz Instituut aan de aarseweg. Zij overleg- r nieuwe manieren om ers zó in te richten, dat gantische hoeveelheden che gegevens kunnen :en. ntzcenter.nl. door Paul de Tombe leiden - De Leidse sleepdienst en handelsonderneming Groe nen is de nieuwe eigenaar van Rederij Rembrandt. Paul Groe nen bleek gisteren bij het slui ten van de openbare inschrij ving het 'winnende' bod te heb ben uitgebracht op de rederij, die de laatste negen jaar in han den was van de gemeente. De gemeente liet de rondvaart boten exploiteren door de soci ale werkvoorziening DZB, maar omdat dat niet rendabel was ging de zaak in de verkoop. Lei den vroeg er minimaal 225.000 Knip de 'fl spaarzegel parken uit! euro voor. Wat Groenen heeft betaald is niet bekend. Paul Groenen wil zelf het bedrag niet bekendmaken en de gemeente 'respecteert dat', laat een woordvoerder weten. „Het is een prijs waar de gemeente Lei den tevreden mee is", is het enige wat hij kwijt wil. De keus hoefde niet per se te vallen op de hoogste bieder, had de gemeente vooraf be paald. Ook 'geschiktheid en be kendheid met exploitatie' wo gen mee. Voorwaarde was bo vendien dat de koper de pont on met kassahuisje aan de Beestenmarkt, de twee rond vaartboten en het personeel zou overnemen en dat de boten in Leids water zouden blijven varen. Groenen voldoet aan al die voorwaarden. „We gaan door op dezelfde voet als de DZB", zegt hij. „Uiterlijk verandert er niets. De boten blijven met het zelfde personeel varen." Groenen, die vooraf bang zei te zijn dat Rembrandt via een een tweetje met de Leidse Rederij in handen zou komen van het ge subsidieerde Stadsparkeerplan, is blij dat die vrees ongegrond is gebleken. „En ik ben ook blij dat wij het hebben verworven. Wij denken het wel rendabel te krijgen, anders hoef je er niet aan te beginnen natuurlijk. Het is in elk geval een mooie aan vulling op onze maritieme dienstverlening binnen de ge meente Leiden." woensdag 18 mei 2005 door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden steunt een nader onderzoek naar het zogeheten Korte Vliet- tracé om de A44 te verbinden met de A4. De gemeente Voor schoten heeft deze weg, een ge graven tunnel onder de Korte Vliet en de Oude Rijn, voorge steld als alternatief voor het Rijksweg-11 tracé langs de Ste venshof, over Voorschotens grondgebied en door de Oost vlietpolder. Een nader onder zoek naar de mogelijkheid om de verbinding via de Churchill- laan en Dr. Lelyiaan te laten lo pen, ziet Leiden niet zitten. Gisteravond vergaderde de raadscommissie Ruimte Omge vingskwaliteit en Strategie over het standpunt dat de Leidse de legatie vanavond moet inne men tijdens een ingelaste ver gadering van het Algemeen Be stuur van HollandRijnland, waarin Leiden, de randgemeen ten en de Duin- en Bollenstreek vertegenwoordigd zijn. Het da gelijks bestuur van Hol landRijnland heeft een voor keur voor het Rijkswegll-tracé, dat deels verdiept en deels tun nel kan worden. Voorschoten en Zoeterwoude willen ook een onderzoek naar de zogeheten Rijnlandroute via de Churchilllaan. Hessing gaf aan niet zoveel moeite te heb ben om in te stemmen met dat onderzoek. „Een verdiepte bak op de Churchilllaan is als een mission impossible. Een tunnel helemaal. Maar als Voorscho ten en Zoeterwoude die moge lijkheid toch graag nader willen laten onderzoeken, heb ik daar, om draagvlak te creëren, geen moeite mee." Maar de Leidse gemeenteraad heeft dat wel. „Als niemand die optie ziet zit ten, zie ik ook geen noodzaak tot verder onderzoek", zei WD- voorman en lid van het alge meen bestuur Leendert de Lan ge. „Draagvlak in de regio is be langrijk", stelde CDA'er Jan- Jaap de Haan. „Maar draagvlak in Leiden ook." door Eric-Jan Berendsen leiden - Was het wel of geen verkrachting, vorig jaar mei in de instelling voor crisisopvang aan de Rembrandtstraat? Daar zou een 29-jarige Leidenaar seks hebben gehad met een meisje (14) uit Leiden dat even eens in de opvang verbleef. De verdachte ontkende bij hoog en bij laag. Hij had welis waar een keer of vijf met haar moeder het bed gedeeld, maar het meisje had hij niet aange raakt. De officier van justitie ge loofde dat niet en eiste 21 maanden cel waarvan 7 voor waardelijk. Door drank en drugs aan lager wal geraakt, kwam de Leide naar in januari vorig jaar in de Rembrandtstraat terecht. Daar ontmoette hij de moeder en het 14-jarige meisje die daar ook tijdelijk woonden. Er ontstond een vriendschappelijke band en het drietal ging met een aantal medebewoners geregeld de stad in voor een jointje en een drankje. Totdat de man op een gegeven moment meer dan vriendschappelijk met de moe der omging. Zij belandden een aantal keer in bed in de Rem brandstraat en tijdens een van die vrijpartijen kwam de doch ter binnen. „Zij zag in eerste in stantie niet dat ik bij haar moe der in bed lag", aldus de ver dachte gisteren voor de Haagse rechtbank. „Pas toen zij de de kens opzij schoof om naast haar moeder te gaan liggen, kwam ik in beeld." Tot seks kwam het die nacht niet. De verkrachting zou later heb ben plaatsgevonden nadat hij ruzie met de moeder had gekre gen. „Ik gooide een telefoon naar de moeder en toen haar dochter tussenbeide wilde ko men, schold ik ook haar uit Na dit incident deed zij aangifte van verkrachting. Maar ik heb nooit seks met haar gehad. Ze heeft aangifte gedaan om mij te straffen." De officier van justitie ziet dat toch anders. Temeer omdat de verdachte gedetailleerd aan twee kennissen over de ver krachting zou hebben verteld. Zijn advocaat twijfelt aan de be trouwbaarheid van de aangifte van het meisje en eiste vrij spraak. „Zij was op dat moment al afhankelijk van alcohol en drugs. Bovendien bevreemdt het mij dat niemand in de cri sisopvang de vermeende ver krachting heeft gehoord, omdat volgens haar aangifte het meis je nogal heeft geschreeuwd." Toch acht de officier van justi tie de verkrachting bewezen. Hij eiste 21 maanden gevange nisstraf waarvan 7 maanden voorwaardelijk. Dat was ook voor de diefstal van een boot in augustus in Ter Aar. Die diefstal gaf de verdachte toe. Omdat hij nog een voorwaardelijke straf heeft van 179 dagen voor de in voer van 59 bolletjes coke, moet hij die straf ook nog uitzitten als het aan het OM ligt. Uitspraak over twee weken. (advertentie) PERSONEEL+ Arbeidsmarktspecial met deze keer als thema de maritieme sector 13 juni 2005 als fullcolour bijlage bij dit dagblad. Wilt u adverteren of meer informatie? Bel (075) 6813677 of kijk op www.hdcmedia.nl en klik op Personeel Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! a' r J i £fja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam: DM V Postcode Plaats (t.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres Bank- /girorekeningpummer Handtekening I Uitsluitend bij Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. I Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) I E-mail: lezersservice*?hdc nl of surf naar www.leidschdagblad nl I I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de I krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13