WETENSCHAP Castraatzanger: Een bizarre schittering in het avondland Schaamte komt in alle culturen en bij alle volkeren voor Stress houdt de geest scherp Verliefdheid louter biochemische reactie Verfdroger kobalt bevat kankerverwekkende stof Dikke diamantlaag onder oppervlak verre sterren Oervloeistof was heet en nauwelijks stroperig Prionen oorzaak ernstige hersenziektes Missie Ruimtevaartuig DART naar satelliet mislukt HDC295 woensdag 18 mei 2005 door Johan La moral In vele culturen werden jongens voor hun stem wisseling gecastreerd om hun heldere en klankrij ke kinderstem te bewaren. De, castraatzangers van het koor in de pauselijke Sixtijnse Kapel zijn beslist geen monopolie van de katholieke kerk. Vele beschavingen kenden stemcastratie. Aanvankelijk een strenge straf, werd de algehele of gedeeltelijke verwijdering van penis en testes later een bewijs van totale on derworpenheid aan de vorst. De Duitse arts en historicus Christian von Deuster stelt in een interessante studie dat via Klein-Azië en de eeuwenlange bezetting van Spanje door de Arabieren, het christelijke Europa voldoende vertrouwd was met het gebruik van castratie zonder dat daar enige schande mee was verbonden. Toch was de eufonische castratie, dus het verwijderen van de zaadballen bij jon gens omwille van het stembehoud in het Ro meinse Rijk al verboden in de tijd van keizer Jus- tinianus (527-565). In de zestiende eeuw ont stond binnen de katholieke kerk evenwel een groeiende weerstand tegen vrouwelijke zangers in kerkelijke koren. Het woord van de apostel Paulus dat vrouwen in de kerk dienen te zwijgen werd toen zo geïnterpreteerd dat alleen mannen in de kerk mochten zingen. In de katholieke kerk werden omwille van hun hoge sopraanstemmen steeds meer jongetjes als zangers ingezet en rond het einde van de zestiende eeuw werden speciaal met dat doel castraten opgeleid. Sinds het begin van de zeventiende eeuw waren in de Sixtijnse kapel alle sopraanstemmen door castraten bezet. Castraten stonden ook in wereldlijke koren in hoog aanzien. Er werden speciale opera- en koorpartituren voor hen geschreven. De castraatzangers vormen een bizar hoofdstuk in de geschiedenis van het christelijke avond land. De arts-historicus von Deuster stelt dat in de zeventiende en achttiende eeuw de castratie- ingreep bij jongens van zeven tot twaalf jaar le vensgevaarlijk was. Vele kinderen stierven aan bloedingen en wondinfecties. De arts schat dat zestig tot tachtig procent van deze jongens de operatie niet overleefden. Dit getal stemt overeen met het sterftecijfer bij castraties in het Otto maanse rijk, waar men begin twintigste eeuw nog vele honderden eunuchen telde. Ook de psychi sche belasting bij deze castraten was zeer groot was. Zij leden aan zware depressies, leidden vaak een eenzaam leven en het aantal zelfmoorden onder hen was zeer hoog. Vrouwen schamen zich eerder dan mannen, behalve als het om seksualiteit gaat. Biechthokje in Haarlemse St. Bavo. Schuldgevoel hoort bij de cultuur van het katholieke geloof. Je krijgt straf (boete, biecht) en je kunt verder met je leven. Foto United Photos de Boer/Rob Hendriks. door Ron Buitenhuis Schaamte is een van de pijnlijk ste emoties die we kennen. Biecht maar eens op datje slech te adem hebt of vreemd bent ge gaan. Schaamte voel je door je hele lijf. Schaamte zorgt er voor dat we ons een beetje sociaal ge dragen. Vrouwen schamen zich eerder dan mannen, behalve als het om seksualiteit gaat. Mannen hebben namelijk meer moeite voor hun fantasieën uit te ko men. Mannen zijn ook banger om te falen in bed. Als een vrouw in gezelschap onthult dat ze in 25 jaar huwelijk nog nooit is klaargekomen, dan schaamt vreemd genoeg niet zij maar haar man zich het meest. Vrouwen schamen zich daaren tegen eerder als ze er onver zorgd uitzien, in het openbaar moeten spreken, te dik worden of onverwacht bezoek krijgen terwijl het huis één grote chaos is. Schaamte is een emotie die voortkomt uit sociale angst. De angst om negatief op te vallen; om buiten de groep te vallen; om niet meer serieus genomen te worden. De mens is een groepsdier en om te voorko men dat we buitengesloten worden, houden we ons aan al lerlei sociale wetten, codes en regels. Je niest niet in iemands gezicht, je verschijnt niet in een pyjama op een gala-avond en je loopt er niet mee te koop dat je zoon van veertien door de poli tie is opgepakt. Zonder schaamte zou de we reld één grote chaos zijn. Schaamte stuurt het normen en waardenbesef. Schaamte zorgt er ook voor dat mensen hun woede en agressie leren beheersen. Je kunt in onze sa menleving beter ongemanierd dan agressief zijn. Mensen die hun emoties niet beheersen, worden als zeer hinderlijk erva ren en het liefst genegeerd. Waarbij natuurlijk meteen de vraag rijst waarom er anno 2005 dan zo veel schaamteloosheid en zo veel agressie is in Neder land? Omdat we in een individualis tische prestatiemaatschappij le ven waar succes de norm is", aldus psychologieprofessor Vreemdgaan gaat gepaard met schaamtegevoelens. Foto: wHans van Weel. Rein Nauta. Schaamte- en schuldgevoelens komen voort uit betrokkenheid met andere mensen. De post moderne, ontnuchterde mens koestert hooguit éénpersoonsi- dealen. Hij leeft steeds meer óp en voor zichzelf en dus neemt de functie van het schaamtege voel af. Individualisten zijn minder bang om buiten de groep te vallen. Daarnaast is er volgens Nauta de prestatiedruk. Je móet suc cesvol zijn: in je baan, in je hu welijk, in bed, in de sport. Falen is verboden. „Tekortkomingen en kwetsbaarheid verbergen we achter een fagade van eigen dunk en bravoure, maar ieder mens faalt en maakt fouten. Om die ontmaskering te ca moufleren, gaan we ons steeds schaamtelozer en agressiever gedragen." „Het is puur compensatiege drag zoals je dat ook bij pubers ziet. Ook zo'n typische groep die zich eigenlijk vreselijk schaamt voor het feit dat ze nog niet klaar is voor de volwassen heid en vervolgens compensa tie zoekt in branie, drank en agressie." Schaamte- en schuldgevoel zijn nauw met elkaar verweven. Al leen staat bij het eerste gevoel je eigen ego centraal: Wat zul len anderen wel niet van mij denken? Bij het tweede staan juist andere mensen centraal: Wat heb ik hun aangedaan? Schuldgevoel hoort bij de cul tuur van het katholieke geloof en gaat voorbij. Je krijgt straf (boete, biecht) en je kunt verder met je leven. Schaamte hoort bij de protestante cultuur ('de mens is van nature slecht') en duurt soms levenslang ('Mijn vader was een NSB'er'). „Schaamte en schuldgevoelens zijn emoties die bij élle volke ren en in alle culturen voorko men", ontdekte cultureel psy choloog Seger Breugelmans, „zelfs bij Raramuri-indianen in Noord-Mexico, ofschoon deze stam niet eens woorden heeft voor schaamte en schuld." „Zodra de indianen ergens mee in de fout gaan, reageren ook zij fysiek precies hetzelfde als de rest van de wereld. Ze krijgen hartkloppingen en zweethan- den, ze blozen, ze willen zich heel klein maken en het liefst in een hoekje kruipen, ze slaan hun handen voor het gezicht en ze zoeken contact met andere mensen in de hoop dat zij hun de misstap vergeven." Volgens Breugelmans spelen mensen die zich té vaak en té diep schamen met hun gezond heid. „Schaamtegevoelige men sen hebben vaker psychische problemen, depressies, sociale stoornissen, lage eigenwaarde en ze presteren minder. Schaamte is op zich geen slech- door Henk Hellema Stress is goed. „Het is het vuurtje dat het leven spannend houdt," zegt prof. Ron de Kloet, hoogle raar Medische Farmacologie aan de Universiteit Leiden. Maar lie ver niet teveel stress graag. Chronische stress werkt ontrege lend. Stress heeft voor de meesten van ons een negatieve klank. Het duidt op overbelasting, waardoor men niet meer in staat is het normale werk en an dere bezigheden te doen. „Dan gaat het om te veel stress, om chronische stress," zegt De Kloet. „Van tijd tot tijd een beetje stress is goed. Stress houdt het lichaam scherp, de geest alert en stelt ons in staat om ons aan veranderende om standigheden aan te passen." We raken in de stress wanneer er in onze omgeving iets veran dert, zich iets nieuws of onver wachts voordoet, aldus De Kloet. „Dat onverwachte brengt in het lichaam de afgifte van hormonen op gang. Van de stresshormonen adrenaline en Cortisol." Adrenaline is de snelle jongen en zorgt voor de eerste reacties op het nieuwe: de hartslag gaat omhoog, de pupillen verwijden zich, er wordt energie vrijge maakt om te vechten óf om er als een haas vandoor te gaan. Dq reactie op Cortisol is wat tra ger, het hormoon speelt een méér strategische rol in de op slag van energie voor later. „Dit hormoon zorgt ervoor, dat de stressreactie niet dóórschiet, wanneer het nieuwe eraf is. Bo vendien laat Cortisol een herin neringskaartje achter hoe de stress overwonnen is." Cortisol richt zijn pijlen in de hersenen vooral op een bepaalde gebied je, de hippocampus, zo ge noemd omdat het de vorm van een zeepaardje heeft. Deze ligt ongeveer in het midden van ons brein. „De hippocampus is van groot belang voor ons le ren, ons geheugen, voor onze stemmingen en ons gevoelsle ven." Stress verhoogt het gehalte aan Cortisol in het bloed en daar mee ook in de hersenen, in de hippocampus. „Onder invloed van die verhoogde hormoon- spiegels ontstaan in de hippo campus nieuwe hersencellen en worden er nieuwe zenuw verbindingen aangelegd. Het is een achterhaalde mythe, dat de hersenen zich op volwassen leeftijd niet meer kunnen ver- nieuwen." Die vloed van Corti sol naar de hippocampus moet echter niet te lang aanhouden. De stress moet niet chronisch worden. „Een teveel aan stresshormoon heeft als gevolg dat de rek uit de hersenkern verdwijnt. Er worden geen nieuwe cellen en geen nieuwe zenuwcontacten meer aange maakt. Daardoor kunnen we ons ook niet meer goed aanpas sen aan veranderingen." „Door die toestand van chroni sche stress raken we bovendien door onze energie-voorraden heen. Chronische stress kan op den duur tot een burn-out of nog erger tot een depressie lei den. We zitten als zombies op de bank te niksen. Alle energie en initiatief is verdwenen." Cortisol doet zijn werk in de hersenen door bepaalde sloten op de buitenkant van hersen cellen te openen. Het hormoon heeft een speciale sleutel om naar binnen te komen om daar processen voor het verwerken van stress aan te zwengelen. Prof. Ron De Kloet: „Van tijd tot tijd een beetje stress is goed. Foto: GPD/Cees Zorn Blijft het Cortisol in het geval van chronische stress maar naar binnen gaan, dan raakt de hersenkern van slag. Daar heb ben wij alleen maar narigheid van. Kan daar niet een stokje voor worden gestoken? Stoffen die verhinderen dat Cor tisol zijn sleutel in het slot kan steken, als kauwgum in het sleutelgat, zouden wel eens een dienst kunnen bewijzen aan mensen met een ernstige de pressie, denkt De Kloet. „Met dergelijke cortisol-blokkers is al ervaring opgedaan bij patiënten met het syndroom van Cushi- ng. Bij die patiënten die ook te veel Cortisol aanmaken, helpt het." Momenteel loopt er in de Ver enigde Staten een groot onder zoek naar de werkzaamheid van zo'n blokker bij patiënten met een ernstige psychotische depressie. De Leidse hoogleraar waarschuwt echter voor al te grote verwachtingen van derge lijke nieuwe geneesmiddelen. „Het hele systeem dat bij stress is betrokken, is buitengewoon ingewikkeld. Alle onderdelen zijn nauw op elkaar afgesteld." „Ik vergelijk het weieens met een dominospel met tiendui zenden stenen. Het omgooien van één steen is al voldoende om alle andere uit balans te brengen. Zet al die stenen maar weer eens overeind. Dat kost tijd. Iemand met een burn-out of een depressie moet de tijd worden gegeven om lichaam en geest weer op orde te krijgen." door Peter de Jaeger Bij varkens en ratten kan de pa ringsdrift worden opgewekt door geurstoffen. Ook de mens blijkt niet ongevoelig voor een lekker luchtje. „Verliefdheid is louter het gevolg van biochemi sche routes in de hersenen." Hij praat ongegeneerd over moleculen van de lust. In een zaal vol toehoorders begint de wetenschapper zelfs altijd met het sprenkelen vanandroste- non. Dat is een geurstof die door varkens wordt verspreid. En, voelt u al iets, vraagt hij steevast zijn publiek. „Sommi gen vinden het vies ruiken of ronduit walgelijk. Toch is bewe zen dat vrouwen zich beter op hun gemak voelen wanneer mannen zijn voorzien van een apparaatje op hun lichaam dat deze stof verspreidt.", zegt dr. Focko Rommerts van de Eras mus Universiteit Rotterdam. „Bij varkens werkt het spul ster ker. Een vruchtbare zeug is di rect bereid tot paring, wanneer zij deze door het mannetje ge maakte stof ruikt," zegt Rom merts. Seks en voortplanting zijn bij dieren niet los van el kaar te zien. Mensen hebben ook dergelijke dierlijke impul sen, maar zijn dankzij de grote hersenen beter in staat die in stinctieve dwang onder contro le te houden. Dat de mens niettemin afgaat op bepaalde geuren is bewezen in de T-shirttest. Op basis van de zweetlucht van door man nen gedragen T-shirts moesten de vrouwen de voor hen meest geschikte partner kiezen Ach teraf bleek dat redelijk goed te kloppen. Geurstoffen zijn dus wel dege- In bijna alle verf zit kobalt, een stof die ervoor zorgt dat de verf snel droogt. Onlangs is geble ken dat kobalt kankerverwek kende eigenschappen bezit. Het ziet er dan ook naar uit dat de Europese Unie kobalt als verfdroger binnenkort zal gaan verbieden. De verfindustrie heeft dus alle belang bij een al ternatief, dat Remy van Gor- kum ontdekte. Hij ontdekte tij dens zijn promotieonderzoek dat mangaanverbindingen ook prima werken als droger, sommige verfsoorten doi het zelfs beter dan kobal gers. Van Gorkums belaj ste vinding heet mangaa tylacetonaat, een metaal ding die in de testopstel precies deed wat hij mor doen: verf sneller laten d Dat mangaan-etceteravi aan de drie belangrijkste voor een goedkope verfd goed oplosbaar, makkeli krijgen en goedkoop. (UI In verre sterrenstelsels bestaan wellicht planeten die voorna melijk zijn opgebouwd uit kool stof. Onder het oppervlak van zo'n planeet zou een dikke laag diamant kunnen zitten, voor spellen Amerikaanse weten schappers. Tot nu toe werd steeds aangenomen dat plane ten voornamelijk bestaan uit ijzer, nikkel en siliciumverbin- dingen. Dat zouden namelijk de eerste stoffen zijn die condenseren als de gaswolk rond een pasgebo ren ster begint af te koelen. Vol gens kosmochemicus Katharina Lodders (Washington Universi ty, St Louis) kan er rond een ster een teerring ontstaan waar in zich koolstofdeeltjes opho pen die vervolgens condense ren. Volgens haar wijst de me- thaanrijke atmosfeer van planeet Jupiter er op dat gasreus zich ooit rond et koolstofkern heeft gevon Mare Kuchner (Princetoi versity, New Jersey) enS Seager (Carnegie Institui Washington) zijn daar ni der aan gaan rekenen. 2 cluderen dat het ook mt om een harde, enigszins Aarde lijkende planeet te condenseren uit een kot nevel. De kern zou danb uit silicium- of titanium Daarop zou een laag pui fiet kunnen neerslaan. E kilometer onder het opp wordt de druk dan vanzt genoeg om de grafietstn om te zetten in een dian structuur. (Chemisch W blad) te emotie, mits met mate." Psycholoog Jan van den Berg uit Nijmegen probeert in tien tot vijftien sessies mensen van hun schaamte af te helpen. „Met het verdwijnen van de schaamte is meestal het échte probleem niet opgelost. Als mannen geen contact durven te maken met vrouwen omdat ze impotent zijn, dan kan ik ze wel van hun schaamte afhelpen, maar niet van hun impotentie." Schaamte heeft vaak te maken met seksualiteit en met gezond heidsbeperkingen, ervaart Van den Berg. Hij krijgt mensen op het spreekuur die zichzelf te dik vinden, slechte adem hebben, een - al dan niet zichtbaar - li chamelijke handicap, zichzelf een slecht mens vinden of ab normale seksuele verlangens hebben. Diepe schaamte maakt letterlijk ziek, want deze men sen kwellen zichzelf permanent met negatieve gedachten. lijk van belang bij partnerkeuze en verliefd zijn. Het werkt vol gens Rommerts bij de mens toch net iets anders dan bij die ren. „Het effect van het fero moon androstenon is bij de mens nihil. Feromonen kunnen wij, in tegenstelling tot varkens, honden en insecten, niet waar nemen. Wij zijn wel gevoelig voor geurstoffen die je bewust ruikt. Denk maar aan parfums en after shave." De onbewuste reukwaarneming is erg belangrijk bij het bepalen van een stemming. Een ruimte is gezellig als er een bepaald luchtje hangt. Wat is dan verliefdheid? Ver liefdheid hangt samen met al lerlei neurotransmitters in de hersenen, zo is de opvatting. Amfetamineachtige verbindin gen als dopamine en noradre naline geven energie, ontne men ons de slaap en onder drukken het hongergevoel. Die neurotransmitters kunnen ons ook opgewonden en intens ge lukkig maken. Het hart gaat sneller kloppen en de spijsvertering vertraagt, ziedaar het gevoel van vlinders in de buik. Serotonine speelt normaliter een rol bij bevredi ging en evenwichtigheid, maar ook bij verliefdheid. Bij zwaar verliefde mensen zakt het ni veau zo ver onder het normale niveau dat die personen zwaar labiel gedrag vertonen. Het gaat Rommerts te ver om te stellen dat bepaalde stoffen in je hersenen je verliefd maken. Ons lichaam maakt continu tientallen hormonen aan, die allemaal op elkaar reageren. „Duidelijk is wel dat het gedrag van verliefdheid een samenspel is van verschillende neuro transmitters en hormonen in de hersenen." ~r Een wormgat, zoals die voorkwamen in de Star Trek-serie De Space Nice. De bemanning gebruikte wormgaten om van het deel van het heelal naar het andere te reizen. De Leidse natui dig theoreticus Timon Idema deed onderzoek naar de vraag 0 wormgaten kunnen bestaan. Foto: Archief LD. In den beginne was er water...of in ieder geval vloeistof. Ameri kaanse natuurkundigen ont dekten dat het heelal in zijn eerste miljoenste seconde ge vuld was met een vloeistof van quarks en gluonen.. Verrassend, want theoretici dachten een gasachtige massa te ontdekken. In de lange buis van de Relati- vistic Heavy Ion Collider (RHIC) doen de natuurkundigen van het Brookhaven National Labo ratory de Oerknal na. Bij de goud-op-goud botsingen in de ze deeltjesversneller komt zo veel energie vrij, dat atoomker nen heel kort smelten. Quarks en gluonen, de fundamentele bouwstenen van materie, zijn dan een fractie van een secon de vrij. Natuurkundigen zoeken al jaren naar dat quark-gluon plasma omdat dat vlaki Oerknal het complete h( vulde. Uit nieuwste meti blijkt dat de opgewarmd soep meer vloeistof dan Smelten en stollen zijni woorden: hoewel theore dachten dat het plasma tig zou zijn, blijken de di door de enorme druk en peratuur elkaar tóch stei te houden. Het vroege h denken de Brookhaven- zoekers, was een zwemt oervloeistof was heet en welijks stroperig. Dat kli mooi met waarneminge sterrenkunde. In ons he zien sterrenkundigen in richtingen dezelfde verd van melkwegstelsels en ters; nergens zijn enorm eringen van massa. (Kei Er waren al lang aanwijzingen dat bepaalde ziektes (bijvoor beeld gekke koeienziekte: BSE of Creutzfeld Jacob) niet ver oorzaakt worden door een virus of een bacterie, maar door prio nen. Wetenschappers hebben inmiddels definitief bewezen dat de misvormde eiwitten in derdaad deze ernstige hersen ziektes veroorzaken. Het pro bleem was niet dat de prionen moeilijk te vinden waren, maar dat de manier waarop ze him schadelijke werk doen volgens zeer strikte regels bewezen moet worden. Een barrière vormde het kweken van prio nen, en daarmee ook in het kunstmatig besmetten van ge zonde individuen. De m van kweken is zo ver vei dat er toch genoeg prioi produceerd konden woi Deze werden in gezondi sters ingebracht, die vei inderdaad de bijbehore ziekte gingen vertonen, staan van prionen is hit definitief bewezen. Daal verwachten de onderzo dat hun resultaten binfl zienbare tijd zullen leidi een bloedtest voor prior ties. Dat zou een gewell vooruitgang zijn voor h( dekken van gekke koeie bij koeien, en het CreuB cob Syndroom in mens (Vakpagina Biologie) Het robotgestuurde ruimte vaartuig DART is er niet in ge slaagd om zelfstandig naar een satelliet te manoeuvreren. Het ruimtevaartuig kampte met brandstoftekort en kon zijn missie daardoor niet uitvoeren: het benaderen van een demon stratieve communicatiesatelliet op 764 km boven de aardkorst. In het begin leek de missie nog succesvol te verlopen. De circa twee bij één meter grote DART- sonde werd succesvol in de ruimte gebracht met behulp van een Pegasus-raket. Die ra ket werd was met een Starga- zer-vliegtuig dat vanaf de lucht machtbasis Vandenberg in Ca- lifornië was opgestegen, op een hoogte van 12,2 km gelanceerd. Na een rondje om de aa het de bedoeling dat he ruimtevaartuig zelfstani in 1999 gelanceerde dei stratiesatelliet zou trace deze zou naderen tot ei stand van zo'n vijf mete wist zijn doel inderdanii ceren, maar kon de sate dichter naderen dan eei honderd meter. De vluc ding gaf later brandstof als reden op. Het tekort ontstaan zijn door de te snelheid van DART. Hei ringssysteem van het n vaartuig merkte het bra gebrek op en leidde DA een baan waarin de son nen 25 jaar zal verbrani v (Planet Internet)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10