REGIO latfbrm in verzet tegen Rijnlandroute bovengronds Noordwijk is hot ijdens KitesurfOpen Millem-Alexander en Maxima onverwacht op bezoek bij 't Geertje 'a vijf uur deed alles al zeer en dan moetje nog 21 R3 Meer jongeren naar Halt Prinses Irene geeft lezing in Dorpskerk in Voorschoten Zoeterwoude krijgt 4 ondernemersvereniging dinsdag 17 mei 2005 20 inwoner van Voorschoten ben ik woedend' fyoTtl Het aloude Plat- 1/N11 West Nee in Voor- geni mengt zich in de strijd jes; jjnlandroute. De actie- eeft een brief onder 111 otenaren verspreid, met oep tot actie tegen de ngsweg tussen A4 en door Voorschoten op dniveau. het Platform dreigen de inwoners van Voorschoten te worden opgezadeld met een slecht politiek besluit over een weg die onnodig is, die cultuur- en milieuwaarden vernietigt en die grote financiële risico's met zich mee brengt. „We hebben maar kort de tijd om onze stem te laten horen", zegt Pieter van Dijken, één van de mensen achter het Platform. Op 2 juni velt de provinciale stuurgroep Rijnlandroute een oordeel. Het dagelijks bestuur van Hol- landRijnland verkoos half april het All- tracé door Voorscho ten bovengronds als voorkeurs route. De gemeente Voorscho ten pleit voor het zogeheten Korte Vliettracé - een verdiept aangelegde weg - en kreeg van het regiobestuur de toezegging dat ook deze variant op haal baarheid wordt onderzocht. Het Platform All/Nil West Nee is er minder gerust op dat het voor Voorschoten allemaal wel goed komt. „We hebben sterk de indruk dat argumenten tegen het All-tracé niet mee tellen", zegt Pieter van Dijken. „Het gaat om een weg die Lei den wil laten aanleggen op de grond van een buurgemeente. Leiden wil de lasten van die weg afwentelen op Voorscho ten en straks wellicht ook nog een stuk van Voorschoten in pikken. Als inwoner van Voor schoten ben ik woedend." In de brief aan de Voorschote naren schetst het Platform een schrikbeeld: „Als de provincie (lees: Leidse wethouders) haar zin krijgt, is Voorschoten vanaf volgend jaar of het jaar daarna het toneel van één grote bouw put. En dat tot 2014. In die tijd zal het dorp voorgoed in twee stukken worden gekliefd door een weg op maaiveldhoogte." De afgelopen weken heeft het Platform zich vooral bezigge houden met het doorvlooien van het rapport Verkenning Rijnlandroute', waarin de keuze voor het All-tracé wordt voor gesteld. Volgens de actiegroep is het rapport technisch-weten- schappelijk ondeugdelijk en houden de opstellers geen reke ning met zaken als luchtveront reiniging, geluidsoverlast en fijn-stofvervuiling. „En de kos ten, die door de bestuurders zijn uitgerekend, zullen vele malen hoger uitvallen. Ga maar na: we hebben het over een va riant die op zoveel verzet stuit, dat de mensen er tot aan de hoogste rechter tegen proteste ren", zegt Van Dijken. „We zien een stel mesjokke bestuurders aan het werk. Dat geldt niet voor de gemeente Voorschoten, die prijzenswaardig lobbyt voor een andere oplossing. Veel vertrouwen in het regiobe stuur heeft Van Dijken niet. „Ik hoor via via dat ze daar van me ning zijn dat de mensen niet zo moeten zeuren in Voorschoten. Ze vinden: die weg is nodig, dus die weg moet er komen. ini| mbjbert Toret van voorpagina iloi jidi iuk - Wie zondagmid- afel e buurt van het Noord - no tand was, zal raar heb- ekeken. Vanaf een uur was de hemel boven ïgin Astridboulevard rbe net tientallen vliegers, olii hier niet om een wed- ;lin i de lokale vliegerver- al Df een ode aan André ir 0 Ie wijlen koning van het en k1, die in één van zijn hits over een vlieger ie, Noordwijk was het an de allereerste Kite- >n: een evenement ter evan de nog jonge, duitlaire watersport, waar iet and op een surfplank jkv kken door een 'kite' erb ;olven scheert en soms oor de lucht zweeft, id van Noordwijk was k Biorganisatie van Kitesurf 05 voor één dag omge- it 'the notorious beach': om te zien en gezien te Bijna Bloemendaals. ;te van strandtent Los le Kitesurfclub Noord- ïd het urenlang zwart Ra; >nge, hippe mensen, tem eedgeschouderde surf- jk tl t trendy Oakley-zonne- nga n gebruinde beachba- t/erlt xy, zomerse kleding iet prima naar hun zin. 1. di vooral te danken aan ieri 1 'aankleding' van het int. Er was heel wat lezii edaan om van Noord- hot spot te maken. DJ Lorenzo draaide lekkere groovy loungemuziek en stoere hiphop (Snoop Dogg, N.E.R.D) en praatte het evenement als guestspeaker aan elkaar, in een grote partytent was een bar in gebouwd en kon je je voor éen appel en een ei een nieuwe coupe laten aanmeten door de Funky Hairstylers, en er was een eetkraam waar je broodjes hete kip en shoarma, lekkere salades en saté kon halen. Ver der gaven promoteams van de grote kitesurf-merken leuke gadgets en prijzen weg en ook aan de kinderen - die zich op perbest vermaakten op de trampolines - was gedacht. Maar boven alles draaide het zondag natuurlijk om kitesur- fen. En kiten is hot, zo bleek. Honderden belangstellenden keken tijdens de Xpression Ses sion, een demonstratiewed strijd voor pro's waarbij een jury trucs en sprongen met punten beoordeelde, vol ontzag naar de 'vliegende waterratten'. Het weer zat aardig mee (er stond een straf windje) en de handlepasses, grabs en loop ings waren dan ook niet van de lucht. Want de deelnemers be hoorden niet tot de minsten. Zowat de hele internationale top was van de partij, onder wie de Britse wereldkampioen Aar on Hadlow en de Argentijnse publiekslieveling Martin Vari. Tot die wereldtop behoort ook een aantal jonge Noordwijkers, die dus een thuiswedstrijd (al ging het vooral om de show) hadden. Zo mochten de broers Ruben - 17 jaar en nummer vier van de wereld - en Sander (18) Lenten en Kevin Langeree (16 jaar en vijfde op de wereldrang lijst) en zijn zusje Jalou (15), die beiden Nederlands kampioen zijn, op het vertrouwde Noord- wijkse strand hun kunsten ver tonen. De local heroes zijn in korte tijd uitgegroeid tot abso lute kitesurfsterren en reizen de hele wereld over om mee te doen aan wedstrijden van PKRA, de internationale kite- surfbond. Hoewel ze aan het begin van hun carrière staan en nog jaren door kunnen, staat er al een nieuwe lichting te popelen om in hun voetsporen te treden. Dat werd wel duidelijk tijdens de gratis kennismakingslessen voor beginners, waarbij 'droog' werd geoefend met de kite op het strand. De lessen zaten vol geboekt en aan ruim 150 geïn teresseerde kinderen en vol wassenen werden de beginse len van het kitesurfen bijge bracht. Eén van de deelnemers was de pas 9-jarige Mark uit Rijnsburg. In eerste instantie keek instructeur Rob nog een beetje lacherig naar het manne tje, maar niet veel later viel zijn mond haast open van verba zing. „Jij moet niet meer bij de beginners beginnen, je kunt be ter meteen naar de gevorder den", was zijn reactie. Mark hoorde het nuchter aan. „Ik vlieger al een paar jaar en mijn vader doet aan kitesurfen, dus ik kan het al best goed." Ambitie heeft hij zat en ook aan Het weer zat mee. Door de straffe wind waren de handlepasses, grabs en loopings niet van de lucht. Foto's: Eric Taal zelfvertrouwen ontbreekt het niet. „Ooit word ik wereldkam pioen" Om vijf uur kwam er een einde aan de actie. Maar dat beteken de geenszins het einde van het event. Er volgde namelijk nog een uitgebreide en drukbezoch te beachparty, met optredens van de Mashed Potatoes en dj's Xand'r, Steef en Dunca de la Funk, die tot middernacht zou duren. Hoewel Kitesurf Open 2005 nog maar net achter de rug is, kijkt de organisatie alweer vooruit. „Het was een groot succes en we willen er een jaarlijks terug kerend evenement van maken", zegt Voorhouter Ties Jansen, één van de organisatoren van de eerste editie. „Noordwijk is er de perfecte locatie voor, dus we hopen dat we hier kunnen blijven." woude - In het familie van prins Willem- Jnder en prinses Maxima Ibinnenkort een foto van 1, die een kalfje knuffelt IGeertje in Zoeterwoude. pezin bezocht eind vorige onaangekondigd de Berij van Ada en Wim van 11 de Geerweg. „Ik moet er nog regelmatig aan den ken", zegt Ada van Rijn, die compleet verrast was het prin selijk paar en de kleine Amalia op haar erf aan te treffen. „Het was bijzonder, maar aan de andere kant was het ook weer heel gewoon." Prinses Maxima stond ineens in de winkel bij de boerderij om flesjes melk te kopen die de bezoekers van 't Geertje aan ,de lammetjes mogen voeren. „Het meisje dat voor ons in de winkel staat, kwam me halen. Ik geloofde het niet, maar ze zei dat ik moest meekomen", zegt Ada van Rijn. „Het klopte dus. Wim en ik zijn ons toen maar even gaan voorstellen. We hebben een praatje ge maakt en daarna zijn Willem- Alexander en Maxima met Amalia alles op hun gemak gaan bekijken. Ik denk dat ze zeker anderhalf uur geweest zijn." Vanwege de vakantieperiode was het topdruk op 't Geertje met vele tientallen bezoekers. Iedereen herkende het prinse lijk paar, aldus Ada van Rijn. „Maar gelukkig gedroeg ieder een zich ook netjes. Onze an dere bezoekers bleven netjes op afstand. Het was bijzonder en toch ook gewoon: we had den een heel gewoon gezinne tje op bezoek." De kans is groot dat de familie Van Rijn de kroonprins en zijn gezin in de toekomst opnieuw op bezoek krijgen. „Ik heb ze gezegd dat ze het niet erg had den getroffen, vanwege de va- kantiedrukte. Prins Willem- Alexander zei toen dat hij en zijn vrouw zeker een keer zou den terugkomen als het wat rustiger is." vestigt nieuw wereldrecord non-stop waterpolo aan den rijn - Hoe VOelt üjw tich die zojuist 26 uur rmd 0 heeft gespeeld? „Klo- kriji korte en krachtige dvan Kimmo Thomas, oogste waterpoloteam Iphense Zwemclub et zijn twaalf teamgeno- hij het afgelopen week- 1 monsteruitdaging lange waterpolowed- P0^ Jen van 26 uur. De he- toesl ndag !den glansrijk. Vanaf 1 seM fond acht uur tot zater- deven na tien uur (grai *Prey Hout AZC1 in het n zwembad de Thermen urwi s* 32 wedstrijden van nabö UUr. t, ont p van de laatste partij klok op 26 uur, 8 minu- id« ,seconden- Met die tijd af(J de wereldrecord van de aaa se club Rapido met dik ibon overtroffen, al is dat K-n" et moeiteloos gegaan, •et nu pijn", zegt Tho- •floop. „Vooral mijn >ankn i knieën, maar ik voel de" ewrichten wel. Daar geve jongens wel last één gewone wedstrijd normaal gesproken al n je nagaan. Na vijf uur rken' s al zeer, en dan moet esloti uur." ï'd m |)gens Speiers 0nver- zelfs na een grondige dev» liding op en een uitste- ,d'l, BorSing tijdens de rdetu n Zo trainde het team 'elf at ^petitie intensief door rtegt nde mannen adviezen ^ed'i voedingsdeskundige. 3AA s uit hoe je je het beste kunt voorbereiden op zo'n zwa re aanslag op het lichaam. Twee weken voor het evene ment veel vetten naar binnen werken, zo luidde haar advies, en een week van tevoren vooral koolhydraten. Daarnaast ont breekt het de ploeg tijdens de wedstrijden aan niets. Broodjes, melk, energy drink en vers fruit worden continu aangerukt en er is een slaapruimte ingericht, waar de spelers die even niet het water in hoeven kunnen uitrusten. Iedere speler kan na zes wedstrijden zo even re laxen. Niet dat dit alles de slopende vermoeidheid die na enkele uren al opdook wegneemt. Maar toch, de uitdaging en het hele evenement maken alles goed voor het team, al is fana tiek spel er op gegeven moment niet meer bij. „Je begint natuur lijk enthousiast, maar het echte fanatisme is na zes wedstrijden wel over", zegt Thomas. „We hebben vooral vrijdagnacht wat dipjes gehad, dan is het vooral een kwestie van blijven drijven. Op dat moment verloren we van ploegen waarvan we nor maal nooit zouden verliezen. Maar goed, het gaat in dit geval niet om de winst, maar om het uithoudingsvermogen. Toch speelt AZC tijdens de laat ste uren van de wereldrecord poging nog sterk. Zo maakt AZ- C'er Björn Mol tijdens deze par tij zelfs nog acht doelpunten op rij. Tijdens de allerlaatste wed strijd tegen De Plas uit Nieuw koop gaan de twee teams keu rig gelijk op, zodat de stand bij het allerlaatste fluitsignaal 16- 16 is. Vervolgens barst er minu tenlang applaus los vanaf de tribunes en spuit de champag ne het badwater in. De bewij zen voor dit nieuwe wereldre- REGio - De politie heeft vorig jaar ruim 10 procent meer jon geren doorverwezen naar bu reau Halt Zuid-Holland Noord dan in 2003. De meeste jonge ren kregen een alternatieve straf wegens vuurwerkdelicten en winkeldiefstallen. In totaal kwamen vorig jaar 951 jongeren in contact met Halt, het bureau voor alternatieve straffen voor jongeren van 12 tot 18 jaar. Het jaar daarvoor waren dat er 856. Net als in 2003 was het percentage jonge ren dat verboden vuurwerk had relatief hoog: 37 procent. Ruim een kwart van de jongeren werd doorverwezen vanwege vermo gensdelicten zoals winkeldief stal. In 2003 lag hun aandeel nog onder de 25 procent. Veel meer jongens (87 procent) gingen in de fout dan meisjes. De meeste verwijzingen vielen in de leeftijdscategorie van 14 jaar. Ook voor Stop, een soort gelijk project voor jongeren on der de 12 jaar, kwamen in 2004 voornamelijk jongens in aan merking: 93 procent tegen 90 procent in 2003. Veel Stop-jon geren waren 11 jaar (45 pro cent) en zijn doorverwezen voor een vuurwerkdelict (37 procent). Bij Halt kwamen de meeste al ternatief gestraften - 415 in to taal - uit de Duin- en Bollen streek, Oegstgeest en War mond. Van alle politieteams stuurde dat van Katwijk de meeste jongeren door 162. Al phen aan den Rijn en omge ving, inclusief Leiderdorp, ver wees 273 jongeren naar Halt en uit Leiden en Voorschoten kwa men 235 jeugdige zondaars. voorschoten - Prinses Irene geeft op vrijdag 27 mei een lezing in de Dorpskerk in Voorschoten. De prinses vertelt onder andere over haar werk voor het Natuurcollege en de inspanningen die verricht zijn voor natuurparken in Zuid-Afrika. Ook gaat ze in op de thema's natuurlijk leiderschap en duurzaamheid. Tijdens de pauze signeert de prinses haar laatste boek 'Aarde ik hou van jou'. Toegangskaarten voor de lezing, die om 20.30 uur begint, zijn verkrijgbaar bij boekhandel De Kier, Foto Van den Boogaardt, wijnwinkel In den Wijngaard en slijterij Adegeest. De opbrengst van de lezing, die is georganiseerd door de Lions Club, is deels bestemd voor het Natuurcollege en deels voor de restaura tie van de Dorpskerk. AZC'er Niels Zuidweg (links) probeert het hoofd boven water te houden in het duel tegen oud-spelers van AZC. Foto: Mark Lamers cord worden zo snel mogelijk opgestuurd naar het Guinness Book of Records, maar eerst vieren de mannen feest. „26 uur spelen viel nog tegen hoor", verzucht de 'totaal ge- de hele tijd wel een niveau kon- nog eens proberen deze presta- sloopte' Michiel Vork aan de den vasthouden, maar soms tie te overtreffen? „Het zou me rand van het bad. „Het was nog konden we alleen maar dobbe- eerlijk gezegd niets verbazen als zwaarder dan ik van tevoren ren." Gaat het team ondanks de we nog eens voor 28 uur of had verwacht. Ik dacht dat we pijn en de vermoeidheid toch meer gaan." zoeterwoude - Zoeterwoude krijgt een eigen ondernemers vereniging. Over een week is de oprichtingsvergadering van de OVZ, voluit Ondernemersver eniging Zoeterwoude. Onder nemers van zowel Dorp als Rijndijk zijn bij die gelegenheid van harte welkom. Het plan om een ondernemers club op te richten dateert uit oktober. Toen gaven ongeveer 55 plaatselijke ondernemers ge hoor aan een uitnodiging voor een eerste informatiebijeen komst. Initiatiefnemers Yvonne van der Geest, Harry Mos en Pieter Koek hielden bij die gele genheid een enquête om erach ter te komen wat de onderne mers van een eigen belangen- club verwachten. De uitslag van dat onderzoek maakte duidelijk dat er in Zoeterwoude een goe de voedingsbodem is voor een eigen ondernemersvereniging. De OVZ gaat zich bezighouden met belangenbehartiging bij de gemeente en andere instanties en overheden, netwerken en onderling overleg. Ook wordt tijd uitgetrokken voor gezellig heid en informele bijeenkom sten. De oprichtingsvergadering van de OVZ is zaterdag om 20.00 uur in Café De Meester, Zuid- buurtseweg 57-58.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9