REGIO Sportkantine draait op vrijwilliger 'Waar staat die 'F' voor? DINSDAG 17 mei 2005 VRAAG 'Pachters zijn horeca-mensen, die hebben geen affiniteit met de sport' Het is weer eens wat anders: gemeente-ambtenaren die hetv neerleggen en gaan staken. Het gebeurt niet vaak, maar vol maand komt het er toch echt van. Op donderdag 9 juni blijver loketten gesloten en wordt er actie gevoerd in Den Haag. Dei den Abvakabo en CNV Pu- 'Acties ambtena zijn volkomen ti blieke Zaak hebben ertoe opgeroepen omdat de on derhandelingen met de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) over een nieuwe CAO voor de 190.000 gen ambtenaren vorige week zijn stukgelopen. Terecht, die acties! vraag bij DIANA VAN DEN BERG, voorzitter van de ondernemii van de gemeente Leiden. Ambtenaren die het werk neerleggen... „ja, ho maar. Daar is die grap weer. We zitten toch de helei niks te doen, dus zal het ook wel niet opvallen als we staken natuurlijk zeggen. Dat vooroi is zo oud dat het nu echt een van tafel moet. De werkdruk ambtenaren is de laatste tijd hoog, door alle bezuinigingei organisaties. Niet meer make die grap." Afgesproken. Dan deze vraq vindt u de acties terecht? „Volkomen, Ik ben er in elk| sterk voor. We zitten eigenlijlt twee jaar zonder CAO en nu onderhandelingen weer stukgelopen. Op het geringe loonb de VNG, die 0,6 procent biedt per 1 juni terwijl wij 1,25 proi met terugwerkende kracht per 1 januari willen, en vooral og de geringe bereidheid van de werkgevers om te onderhandi willen eerst het Functioneel Leeftijdsontslag (FLO) van tafel ben, voor ze verder willen praten. Dat is natuurlijk geen noi manier van doen." Wat is het FLO eigenlijk? „Een speciale regeling voor personeel dat fysiek zware arbe richt, zoals bijvoorbeeld bij brandweer, ambulance en polit deze regeling kunnen zij op 55 jaar uit dienst en die regelini nu min of meer als een dwangmiddel gebruikt voor het al d afsluiten van een CAO. Zo zet je ambtenaren tegen elkaar 0 dat is niet netjes in onderhandelingen. Daarin is het geven men, maar de VNG wil wel nemen maar slechts heel weinig Dat blijkt ook wel uit het loonbod." U wilt veel meer? „Nou ja, het zou wel een teken van waardering zijn. Ook ge ten zijn al jaren bezig met bezuinigen en reorganiseren, du werkdruk is alleen maar hoger geworden. Afgezien van het een nieuwe CAO hoognodig is, mag die ook best een blijk v waardering bevatten: 0,6 procent in twee jaar is in dat verb tuurlijk niks." tekst: Paul de Tombe archieffoto: Henk B< UIT DE ARCHIEVEN Veel clubs voelen er niks voor om hun kantine professioneel te laten beheren. „Zie je vrijwilligers maar eens terug te krijgen als je de boel eenmaal hebt verpacht." Archieffoto: United Photos De Boer De kantine, een gevleugeld begrip in de amateursport, is voor clubs een belangrijke bron van inkomsten. Door de strengere overheidsrichtlijnen en het tanende vrij willigerskorps wordt het steeds lastiger die 'melkkoe' maximaal te benutten. Veel verenigingen kiezen daar om voor een professional, bijgestaan door een vaste kern van vrijwilligers. Voor een pachtconstructie schrik ken de meeste clubbesturen terug. UVS was één van de eerste voetbalclubs in de regio met een fulltime kantinebe heerder. Bart Lardé (61) werkte van 1977 tot 1979 voor de Leidse vereniging. Wer ken met vrijwilligers was moeüijk, herin nert hij zich. Het vinden van mensen voor kaartavonden was geen probleem. Voor zaterdagen en zondagen lag dat an ders. „Als het eerste in de buurt een uit wedstrijd speelde, gingen veel mensen kijken. En daar zaten nog wel eens vrijwil ligers bij. Tappen tijdens de 'leuke' uren vonden de meesten nog wel leuk. Voor minder populaire tijdstippen, zoals de ochtenden in het weekeinde, kon je nau welijks een beroep op hen doen. De pu pillen spelen heel vroeg. En als ze klaar zijn rond een uur of tien willen ze meteen patat." Lardé stond desondanks maar twee jaar op de loonlijst van UVS. Na een strenge winter met veel afgelastingen moest het bestuur noodgedwongen afscheid van hem nemen. Hij werd te duur. Sindsdien werkt de club uitsluitend met vrijwilli gers. „We hebben een vaste kern van vier of vijf mensen, op wie we altijd op kun nen terugvallen", vertelt penningmeester Matty Overdijk. „Daaromheen is het soms wel moeilijk om mensen te vin den." Zou een pachter geen uitkomst bie den? Overdijk wijst die suggestie resoluut af: „Daar valt geen behoorlijke boterham mee te verdienen. En dan nog: krijg je vrijwilligers maar eens terug als je de boel eenmaal hebt verpacht." Jelle Raap van Voorschoten'97 beaamt dit. Kort na de fusie tussen SVLV en Randstad Sport besloot het bestuur de kantine uit te laten baten door een pach ter, een noodoplossing. De vrijwilligers waren niet langer te handhaven door diefstal, het weggeven van consumpties en onkunde. Van de pachter werd deson danks snel afscheid genomen. Zonder overleg verhoogde hij, zeer tegen de wens van de leden, de prijzen met tien procent. Een volgend experiment met een fulltime bedrijfsleider - te duur - mislukte ook. De kantine draait tegenwoordig weer op vrijwilligers: deels betaald, deels onbe taald. Raap: „Een tussenoplossing, waar we snel vanaf willen. Het levert scheve gezichten op. Sommige mensen weigeren een vergoeding. Ze vinden dat vrijwilli gerswerk onbetaald moet zijn en kijken hun betaalde collega's daarop aan." Ko mend seizoen wil de club de kantine weer volledig op 'echte' vrijwilligers laten draaien. Om deze wens kracht bij te zet ten heeft het bestuur een voorstel klaar liggen. „We willen de spelers van A-/B- en seniorenelftallen verplicht stellen mi nimaal zes uur per jaar werk te verrichten voor de club", verklapt Raap. „Ik hoop dat we dit plan door de ledenvergadering heen kunnen krijgen." Als het lukt, staat Voorschoten niet alleen. Docos verplicht de leden sinds een jaar vrijwilligerswerk te doen. Weigeraars kunnen hun plicht afkopen door vijftig euro in de clubkas te storten. Waarschuwing Voetbalvereniging Noordwijk wil het zo ver niet laten komen. Wel werkt de hoofdklasser sinds een jaar met een part time bedrijfsleidster. „We kregen van de inspectie een eerste waarschuwing", ver telt secretaris Henny van der Niet. „De hygiëne was niet in orde. Bij een tweede waarschuwing zou de kantine worden ge sloten. Dat moesten we voorkomen." De 'gratis' krachten beschikten weliswaar over een flinke dosis enthousiasme maar misten de benodigde vakkennis. „Hoe kan je uitrekenen hoeveel geld er binnen komt als mensen niet precies weten hoe ze de kassa moeten aanslaan?" De aange stelde bedrijfsleidster heeft die kennis wel, maar beschikt niet over de juiste pa pieren. Van der Niet: „Een (onbetaalde) adviseur, werkzaam binnen de horeca, wel. Zij stuurt iedereen aan." De club is zeer tevreden over de nieuwe formule, al is de inbreng van de professional niet di rect af te lezen aan de inkomsten. Door de nieuwe indeling van de hoofdklasse verenigingen komen veel 'Bollenclubs' niet meer in dezelfde competitie uit. „Dat scheelt veel geld." De Leiderdorpse tennisvereniging De Munnik zweert ook bij een fulltime kanti nebeheerder. De kantineopbrengst is sinds de aanstelling van Rob Versteeg, acht jaar geleden, verdrievoudigd. „140.000 euro. En daar is alles al vanaf, inclusief mijn salaris", zegt hij trots. Daarvoor werkte De Munnik met een pachter. „Dat was geen succes. Pachters zijn horeca-mensen. Die hebben geen af finiteit met de sport. Tennismensen ge ven een andere invulling aan hun middag dan cafébezoekers. En de prijzen gingen flink omhoog." Versteeg, in het bezit van alle benodigde diploma's, raadt alle verenigingen dan ook aan met een bedrijfsleider te werken. „Dit is de ideale combinatie: één vaste kracht die de vrijwilligers rekruteert en aanstuurt." Hij begrijpt overigens wel dat De Munnik, als tennisvereniging, in een andere positie zit dan de voetbalclubs, die grote delen van het jaar gesloten zijn. „Ze moeten de koppen eens bij elkaar steken. Als drie, vier clubs een coördina tor inhuren die de inkoop regelt en de toeleveranciers ontvangt, is het betaal baar. Daar moet je gewoon goede afspra ken over maken." Richard Wijs, commissaris faciliteiten van hockeyclub LOHC, ziet ondanks alle ge noemde voordelen niets in een bedrijfs leider. De verenigingskantine wordt naar ieders tevredenheid al vijfjaar beheerd door een pachter. „Je moet niet vergeten dat de regelgeving strenger is dan de meeste besturen denken. Die zetten de kantine op naam van iemand binnen de club met de juiste papieren. Daarmee denken ze aan de eisen te voldoen. Dat is niet zo. Als de bar open is, moet de ver gunninghouder in het gebouw zijn. Bo vendien wordt er in de zomer en de win ter veel langer doorgetraind. Je kan van vrijwilligers dan toch niet vragen de kan tine open te houden?" Geert Langendorff LEIDEN, 08.15 UUR Meneer, wilt u even afstappen!" Sommige mensen wekken al meteen, op het eerste gezicht, alkeer. De agent bij het zebrapad bij de Bargelaan is daar een heel duidelijk voorbeeld van. Al moet er direct worden bijgézegd dat de omstandigheden om hem sympathiek te vinden niet erg gun stig zijn. Weinig mensen zullen, als ze net zijn betrapt op het fietsen door rood licht, de opsporingsambtenaar blij omhelzen. Maar goed, de druppel aan zijn snor en zijn zelfingenomen uitstraling maken het er niet beter op. „Weet u dat u zojuist door het rode licht bent gereden?", vraagt de agent op scherpe toon. „Jazeker." „Wat was daarvoor de reden?", vraagt de agent weer, terwijl hij alvast zijn bonnen boekje tevoorschijn haalt. „Ik had haast." „U had haast", herhaalt de besnorde dien der en hij laat er een zacht gnuivend geluid op volgen. „Beseft u wel wat uw gedrag voor andere weggebruikers betekent?" „Kom, ik heb niemand in problemen ge bracht", antwoord ik geërgerd. Flitspalen zijn ook niet ideaal, maar ze hebben één voordeel: ze zeuren tenminste niet. „Nou, de chauffeur van de bus waar u net voorglipte, moet hevig zijn geschrokken", houdt de agent vol „Het lijkt me sterk", antwoord ik, „want ik reed échter de bus langs." „Uw legitimatiebewijs graag", gaat hij on verstoorbaar verder. Ik geef hem mijn rijbewijs. Nadat hij het uitgebreid heeft bestudeerd, vraagt hij: „Uw tweede Ietter, die 'F', waar staat die voor?" „Man, alsjeblieft. Geef gewoon die bekeu ring." „Ik moet weten waar die 'F' voor staat." „En als ik dat niet zeg?". „Dan moet ik u bekeuren wegens het niet bekendmaken van uw identiteit." „Maar je staat met mijn identiteitsbewijs in je hénden!" „Ik moet het weten." Ik bekijk de man nog eens goed, terwijl ik het bloed naar mijn slapen voel stijgen. Zijn uniform, dienstwapen en busje pepper- spray lijken toch wel echt. Ik sta hier niet met een of andere verborgen-camera-grap- penmaker. „Ik móét het weten", zegt hij nogmaals. Ik zucht nog een keer wanhopig en ant woord heel flauw, want foutief: „Fred." Terwijl ik in de verte mijn trein zie vertrek ken, vraag ik in een opstandige bui: „En mag ik nu jouw identiteitsbewijs zien?" Hij rommelt langdurig in zijn zakken en toont een klein plastic kaartje. 'J.W blijken zijn initialen. Mijn ergernis is kennelijk al wat aan het zakken, want terwijl ik op mijn fiets stap, vraag ik hem niet eens waar die letters voor staan. Wim Wegman ANNO 1955, Dinsdag 17 Mei LEIDEN - Vrijwel een gehele avondzitting heeft de Leidse Raa ren gewijd aan een bespreking over het verkeer in de Haarlem straat op Zaterdagmiddag. Een discussie, welke uiteindelijk ti taat had dat het voorstel van B. en W. om deze straat met inga Juni a.s. op Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur voor alle autoverk sluiten met 33 tegen 2 stemmen werd aangenomen. B. en W. hadden aan dit voorstel de voorwaarde verbonden, di afsluiting - althans voorlopig - geldt voor een tijdvak van vieri en niet van toepassing is voor motorrijtuigen op twee wielen. I verstrijken van deze periode zal de zaak opnieuw worden bezii dens de bespreking bleek duidelijk, dat zowel B. en W. als de voorstel zien als een noodoplossing die elders - het autoverkei over de singels worden geleid - weer consequenties met zichr brengen. ANNO 1980, zaterdag 17 mei LISSE - De 20-miljoenste bezoeker van de Keukenhof in Lisse opening van het park 31 jaar geleden, de Engelse verpleegste Warren, plaatst samen met ir. Schenk, voormalig directeurv Lissese bloembollenlab een laatste leliestuk en opent daarm eel de 20ste Liliade. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit} over te maken op gin 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermei Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante bi de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijg binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres; Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten; overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnefnen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per postf worden verzonden geldt een toes! aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen getó zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (grati Mobiel; 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08. (als op zaterdag voor 12.00 uur we wordt de krant dezelfde dag nabel tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ont krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen; schriftelijk, uiterlijk één maand va de abonnementsperiode, t.a.v. afd lezersservice, postbus 2,1800 AA' Voor leveringsvoorwaarden about www.leidschdagblad.nl of KvK-r 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankri aanzien van (de inhoud van) deze worden uitdrukkelijk voorbehoudi rechten berusten bij HDC Uitgever c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken' beeldende kunstenaars aangesloti CISAC-organisatie zijn geregeld IN Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de gegevens van abonnees van dit da gegevens kunnen tevens wordenj gerichte informatie over voordeel! en te geven, zowel door onszelf 3- derden. Heeft u hier bezwaar tege 1 u dat laten weten aan HDC Media v Lezersservice, postbus 2,1800 AA' e IPHlU#

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8