Nederlandse bands doen niet aan 'klagen' 'Helaas, het is nu te koud KUNST CULTUUR 'Caligula' moeizame krachtproef Serenitei stilte ei bezielin Een eindeloze hoeveelheid leed dinsdag 17 mei 2005 Stone en Darth Vader. Foto: AP Staande ovatie voor Star Wars cannes - Regisseur George Lu cas en hoofdrolspelers Hayden Christensen, Natalie Portman en Samuel Jackson hebben in Cannes staande ovaties gekre gen bij de wereldpremière van de nieuwste film uit de serie Star Wars. Tijdens de vertoning van The Revenge of the Sith werd gejuicht bij de passages met parallellen tussen het kwa de rijk van Darth Father in de film en de regering Bush in de echte wereld. In de gesprekken gaat het om het omvormen van een democratie in een dicta tuur en om een politicus die een oorlog uitlokt om zijn eigen macht te vergroten. De galapre mière werd bijgewoond door beroemdheden als de Ameri kaanse actrice Sharon Stone. The Revenge of the Sith is vanaf - donderdag in de Nederlandse bioscopen te zien. Römer verfilmt Pinter-stuk cannes - Acteur Thijs Römer gaat met zijn theatergezelschap Annette Speelt en productie maatschappij Column het stuk Bedrog van Harold Pinter verfil men. Dat maakte hij bekend tij dens het filmfestival in het Zuid-Franse Cannes. Mijke de Jong regisseert de film. De film maakster oogstte dit jaar inter nationaal veel succes met haar 'coming of age-drama' Blue bird. Deze zomer moeten de eerste opnames van de film plaatsvinden. Debuut voor Alwien Tulner cannes - De Nederlandse actri ce Alwien Tulner is binnenkort te zien in de Engelstalige actie thriller The Wicked. De film van de Britse regisseur Michael Knighton werd op het Filmfes tival van Cannes voor het eerst vertoond aan internationale distributeurs. Het Scandinavi sche BVIP stelt dat al vijftig lan den interesse in de film hebben getoond. De 34-jarige Tulner speelt in The Wicked de rol van Tonia, de vrouw van een drugs handelaar. Jane Fonda nog altijd in trek los angeles - De terugkeer na vijftien jaar van Jane Fonda op het witte doek lijkt in de Ver enigde Staten een kassucces. Monsters-in-Law bracht in het eerste weekeinde dat de film draaide 24 miljoen dollar (ruim 19 miljoen euro) op. De kome die was daarmee rond Pinkste ren met voorsprong de best be zochte film van de Verenigde Staten. Raffish tweede in talentenjacht nice - De Nederlandse meiden groep Raffish is er niet in ge slaagd de Europese talenten jacht Wanadoo Discoveries te winnen. De vijf meiden moes ten de eer laten aan het Britse duo SlyAthann Gillian O' Do novan. Het publiek in Nice was het niet eens met de uitslag, de winnaars werden door de 6000 aanwezigen flink uitgejoeld. Meer dan 100.000 internetters hadden de afgelopen weken hun stem uitgebracht op hun favoriete artiest. Barry Hay: 'Het voordeel is dat je veel directer contact met je publiek hebt' vervolg van voorpagina landgraaf/anp -Het is de vraag die op de lippen van elke festi valganger brandt in de aanloop naar Pinkpop: welke grote na men staan er dit jaar op het programma? Deze editie ging het echter vooral over het ge brek aan bekende artiesten op het driedaagse muziekfestival. De drie Nederlandse bands die gisiteren op het podium ston den - Kane, Di-rect en Golden Earring - zien ook de positieve kant. „De rijen zijn wel korter!" Golden Earring wordt genoemd als een van de publiektrekkers van de 36ste editie van Pink pop. Zanger Barry Hay ziet dat echter anders. „Dat hebben we zelf niet bedacht. Voor mij is Faithless de headliner." Hay vermoedt dat festivaldirecteur Jan Smeets de band tot favoriet heeft gebombardeerd omdat hij fan is. Golden Earring was er tijdens de eerste editie in 1970 ook al bij. Pinkpop stond volgens Hay toen nog „Ln de kinderschoe nen". Hoewel het festival later uitgroeide tot een evenement voor 60.000 man, is het dit jaar - mede doordat er 'slechts' 20.000 kaarten zijn verkocht - weer wat kleiner en intiemer. De Golden Earring-zanger vindt dat een pluspunt. „Het is leuk om voor 60.000 mensen op te treden, maar nu heb je veel di recter contact. Daar houd ik wel van." Kane-zanger Din and Woesthoff roemt de „ontspannen vibe" die Pinkpop dit jaar heeft. „Ik had de fine up wel heftiger ver wacht. Het was leuk geweest als bands als Oasis, Coldplay of System of a Down hier hadden gestaan. Maar ja, daar kun je heel Hollands over gaan klagen Ricky Wilson, zanger van de Kaiser Chiefs, komt hoog uit boven zijn bandgenoten. Foto: ANP of je kunt denken: fuck it, de zon schijnt en de rijen zijn wel korter!" De jongens van Di-rect erken nen het gebrek aan grote na men. „Ze hebben geen Metalli- ca, geen Red Hot Chilli Pep pers. Het is logisch dat daar kri tiek op komt", zegt bassist Bas. Gitarist Spike relativeert: „Het is geen fine up zoals Rock Werchter of Rockin' Park, maar ze hebben toch wel wat grote namen." De Haagse bands hebben ieder hun eigen favorieten. Di-rect noemt Saybia, Novastar en unaniem Golden Earring. Gol den Earrings Hay gaat zelf voor Bloc Party. „Dat vind ik nu echt een blije band. Veel leuker dan die bandjes die heel ingewik keld doen, zoals Muse." Woest hoff twijfelt geen seconde over zijn favoriet op Pinkpop: Kane. Opera aan Zee moet noodgedwongen naar binnen door Theo de With noordwijk - Helaas. Een flauw zonnëtjè was zondagmiddag te weinig om een van de hoogte punten van het Noordwijkse fes tival Opera aan Zee te redden. Te koud en te winderig, was de con statering van organisator Lenny Vulperhorst. Daarom kreeg het publiek de opera 'L'Occasione fa il ladro' van Rossini niet op de terrassen van drie villa's te ho ren, maar in het minder sfeervol le conferentieoord De Baak. Bij Villa Zandheuvel staat een man onverbiddelijk op de oprit. „U komt voor de opera? Het is te koud buiten. Niet zo zeer voor de toeschouwers, maar wel voor de zangers", is het standaardverhaal dat hij af steekt. Lichtelijk teleurgesteld zakken de belangstellenden af naar de boulevard. Natuurlijk komen ze voor de opera, maar de entourage was ook een lok kertje. Juist die buitenoptre dens op de terrassen van de prachtige villa's in dit deel van Noordwijk zijn zo bijzonder. El ke akte van 'L'Occasione fa il ladro' (De gelegenheid maakt de dief) op een ander terras, da's genieten van opera, maar ondertussen ook even gluren bij de nouveau riche of juist het oude geld in deze badplaats. Toch is geprobeerd er in ma- nagementcentrum De Baak iets van te maken. De stoelen zijn zodanig neergezet dat iedereen uitzicht heeft op zee. Dat is naast het brengen van kleine, onbekende opera's toch een van de pijlers van dit festival: Judith Rigter kijkt op haar manier naar opera. „Het moet op het juiste moment gebeuren. Het is eigenlijk net schilderen." Foto: Eric Taal. licht, ruimte, zee, einder, Noordwijkse luchten. Een pre sentatrice leidt de voorstelling van Opera Minora in. Daardoor is het verhaal voor iedereen te volgen: ook voor de niet-ken- ners. Nu is dat niet zo heel moeilijk, want het verhaaltje stelt weinig voor. Een piloot is op weg naar zijn verloofde, die hij nog nooit heeft ontmoet. Aan boord van het vliegtuig wordt zijn koffer verwisseld met die van een pas sagier. Deze man ziet zijn kans schoon en doet zich voor als de onbekende verloofde. Na aller lei persoonsverwisselingen, want de vrouwelijke helft van het verloofde stel laat een vriendin eerst de kat uit de boom kijken, komt alles uiter aard op zijn pootjes terecht. Het publiek geniet met volle teugen van de komische opera en lijkt te zijn vergeten dat het eigenlijk op een zonnig terras Rossini had moeten consume ren. Er blijft steeds iets van hoop gloren. ,,Als de zon om drie uur isnog doorbreekt, gaan we voor de tweede akte wellicht naar buiten", meldt Lenny Vul perhorst aan het verzamelde publiek. Het blijft vergeefse hoop. Ook de derde akte wordt in De Baak opgevoerd. Vreemd genoeg is de zaal bij de eerste en de derde akte voor de helft gevuld en bij de tweede stamp vol. Alsof er een bus toeristen voor de ingang is uitgeladen. Het doet de presentatrice ver zuchten: „Ik vrees dat ik het he le verhaal opnieuw moet vertel len." Schilderes Judith Rigter kent het hele verhaal al uit haar hoofd. Ze was er vrijdagavond 'ook bij toen dezelfde opera bij een diner in Zon Zeebad werd gespeeld. De kunstenares woont alle voorstellingen van Opera aan Zee bij. Vorig jaar behoorde ze op het Schilders festival Noordwijk tot de win naars en daarom mag ze als ar tist in residence Opera aan Zee bijwonen. Bij elk optreden kijkt ze al schil derend vanachter haar ezel in een hoekje toe. „Ik wist niets van opera", vertelt ze. „De hele winter heb ik bij twee orkesten schetsen zitten maken om de instrumenten onder de knie te krijgen. Hoe schilder je een cel lo, en een altviool?" Opera Min ora hanteert naast de menselij ke stem alleen de vleugel. Op de doeken die Rigter in De Baak maakt, figureren toch vooral de sofisten. „Ja, ik schilder graag mensen. Snel en direct. Het heerlijke van bewegende mensen is dat je geen tijd hebt om na te denken. Je schildert zonder je hersenen te gebruiken. Ik kan het doek hooguit de dag erna wat bijwer ken. Het gaat me om de directe weergave." Judith Rigter heeft een hoge productie. Per voor stelling maakt ze vijf tot acht schilderijen. „Van de muziek hoor ik nauwelijks iets. Ik let al leen op het visuele aspect. Dat vergt alle concentratie." Toch heeft ze grote waardering ge kregen voor de musici. „Opera eist een gigantische inzet en vakmanschap. Op het juiste moment moet het gebeuren. Het is eigenlijk net schilderen." muziek recensie i Lidy van der Spek Concert: Vocaal Ensemble C Shs o.l.v. Elger Niels, Gehoordn Marekerk, Leiden. De 'Vigilie' heeft Rachma geschreven in de beginjai van de eerste wereldoorlt dens een tournee door Ri om het leger een hart om riem te steken. Rachmani schreef zijn 'vigilie' a capj om de doodeenvoudige 1 dat in de Russische ortho kerk instrumentale muzi boden was onder het mo 'niet het instrument maa menselijke stem roept toi Maar kennelijk dacht Rai ninoff wel instrumentaal caal suggereert hij klokge trompetgeschal, is indeli de menselijke stem nietv maar soms zelfs twaalfsti zijn z'n pianissimi bij tijd wijle hemels, onmenselijl mooi. Van de 15 kerkgezangen! den is het 9e 'Gezegend: Heer' te beschouwen als dramatisch middelpunt, mers hier staat de opstai van Christus centraal, vo Rachmaninoff de kern va Christelijke boodschap. 1 schreef de Vigilie (Vespei zwaar depressief en hetl op dat Elger Niels, gedrei rigent én componist, juk toestand wil benoemen, door de Vigilie te voorzie extra dramatiek, veel me alle 15 delen te bekleden een wade van sereniteit, en bezieling, zónder blije en rotsvast vertrouwen u bannen. C Sharp Minor, dat voor laatst onder leiding van: liefde dirigent zingt, lijkt vankelijk niet helemaal 2 zijn van de heilige zaak.I koorklank staat nog niet hemelse tent, de overga» het woord in muziek wil meteen begeesteren, del hebben nog moeite met Ierlaagste noten. Maar N die met alles wat in hem koor wil stuwen, wil opw tot etherische schoonhei krijgt allengs meer grip 0 adepten, op de gestaag g de bewegingen om eens verschuivende lang aang den klank, op accenten e ming. Als met name de soprani deel 4 (O vredig licht der glorie) de lange lijnen no overtuigend volhouden, de tenor Daan Verlaan ni min in hoger sferen met bijzonder golvend timbri een klankkleur die neigt falsetstem/countertenor (Russische) a's zijn merk dig open en wijd, zijn ow heeft iets bovenaards. D< Rosalie Sloof kan zich vw ontplooien in de korte si haar toebedeeld, maarvi zingt klinkt integer en bo nisvol. Evenwichtig en sereen is koorzang in het Ave Mar fraaie opkomende dynai die organisch overgaat in zacht zoemend, mystiek simo. In het Laudate D01 stijgen en dalen de sopra als engelen, articuleren 1 in kleine schokkende bei gen hef'Alliluiya'. In dee ten de tenoren hel en hoi geen in, lichtvoetig gevo door de alten. Verlangen het heil, is de lichte haasi steeds terugkerende zin slovyen yesi Gospodi' (ge gend zijt Gij, Heer) overt gekozen. Evocatief zingt C Sharp 1 ste overwinningslied Glo zich lichtvoetig haast nai slotscène 'Wees gegroet, ge maagd', even stralend bloeiend voordat zij zich maagdelijk sluit. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Caligula* van Albert Camus door theatergroep Imperium. Regie: Feico Sobel. Gezien: 13/5, Imperiumtheater, 9ude Vest, Leiden. Daar nog te zien: 19,20, 21/5 en 26, 27, 28/5. Wat repertoirekeuze betreft, ge tuigt Imperium al geruime tijd van een gezonde ambitie. Dat geldt ook zeker voor de laatste productie van dit seizoen: 'Cali gula' van Albert Camus. Dit stuk vertelt het verhaal van kei zer Caligula die na de dood van zijn zuster annex geliefde radi caal verandert van een mild heerser in een meedogenloze tiran. Door de confrontatie met haar dood komt hij tot het in zicht van de absurditeit van het bestaan. En daarmee is de grondgedachte van het werk van de filosoof Camus gety peerd: de confrontatie van de mens met zijn bestaan dat hij als absurd ervaart, en het per definitie zinloze verzet tegen dat inzicht. De theatertekst van Camus is dan ook in eerste instantie een dramatechnische uitwerking van dat gedachtegoed. De per sonages zijn vooral de dragers van bepaalde ideeën. Van een dramatisch conflict met een duidelijke verhaallijn is aan zienlijk minder sprake. Dat maakt 'Caliluga' tot een moei lijk speelbaar stuk. Feico Sobel die bij Imperium dit stuk regisseert, wil volgens de programmafolder een „wrange, tragische komedie" van dit ideeëndrama maken. Op weg naar het onmiskenbaar tragische einde van de keizer meent de regisseur tal van „ko mische momenten" aan te tref fen. Daarmee stellen spelers en regisseur zichzelf een kracht proef die verre van gemakkelijk is. Het lukt ook maar ten dele, de poging blijft stroef en moei zaam, juist omdat een dergelij ke aanpak haaks op de opzet van het stuk lijkt te staan. Sommige vondsten zijn beslist intrigerend. Zo wordt de rol van Caligula zelf gespeeld als een soort grillige popster die zijn onderdanen (lees: fans) meedo genloos manipuleert. Deze as- sociatie dr ingt zich op door het begin van de voorstelling dat met de showachtige choreogra fie voor de gehele cast aan een musical doet denken. Menig opportunistische onder daan laat zich uit puur lijfsbe houd maar al te graag manipu leren. De onteigende patriciërs bijvoorbeeld zijn graag bereid als schoonmaakpersoneel de keizer te dienen. Bij Imperium wordt dat een 'koddige' scène: min of meer dansend verrich ten de mannen en de vrouwen - getooid met een ouderwets dienstmeisjesmutsje - hun werk. Op zulke momenten gaat de te gendraadse aanpak wringen. Het kleineren van mensen wordt hier wrang in beeld ge bracht, maar staat dit toch niet te ver af van de thematiek van het stuk?! Daar komt nog bij dat de voorstelling tamelijk lang duurt, de tekstbehandeling kennelijk niet altijd de vereiste zorgvuldigheid heeft gekregen en het verhaalgegeven zelf een herhafingsmechanisme in zich heeft. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Ferocious Felicity' door Korzo Dansproducties (chor.: Sjoerd Vreugdenhil). Gezien: 14/5, LAKtheater, Leiden. Het is dichtbij en tegelijk on doordringbaar. Een moeder en een zoon delen de ruimte. Ze duiken regelmatig achter een groot filmscherm en verschij nen op het filmbeeld in een ontluisterend chaotische omge ving. De bewegingen zijn vreemd, ziekelijk, overspannen. We horen ze klagen, hun be drukking en onmacht uiten. Dit leven is een lijdensweg, een lange, uitzichtloze lijdensweg. 'Ferocious Felicity' is gebaseerd op het Japanse verschijnsel Hi- kikomori. Jonge mannen ont vluchten de druk van het veel eisende Japanse leven en trek ken zich jarenlang in volstrekte afzondering terug in het ouder lijk huis. Choreograaf Sjoerd Vreugdenhil heeft dit gegeven vertaald in een dansstuk/performance over een moeder (Kate Strong) en een zoon (Timothy Couchman) die geïsoleerd leven, zonder contact met de buitenwereld. Ze zitten aan elkaar vast en ver nietigen eikaars leven. Ze strompelen, bewegen moei zaam, gebogen, of lopen druile rig tegen elkaar aan. Geen ogenblik bewegen ze vrij of ont spannen, of breekt er een nieuw perspectief door. De gro tendeels grijze filmbeelden ver groten hun verkrampte licha men en droevige gezichten nog eens extra uit. De kleurige schil derijen die op de film getoond worden en samen gaan vallen met het erachter opdoemende gezicht van de moeder, geven angst en wanhoop weer. En daar komt ook nog eens de mu ziek bij, die je het gevoel geeft dat er behalve deze twee men sen op de hele aardbol geen an der levend wezen meer bestaat. Wat in 'Ferocious Felicity" te genstaat, is de overdaad waar mee deze tweepersoonscrisis in beeld wordt gebracht. Alles is te zwaar aangezet. Met elke bewe ging, elk beeld wordt de crisis hoger opgestapeld. Er zijn ook teksten, heel veel teksten, die alleen maar zeggen wat de bewegingen al uitdruk ken. Waarom vertrouwt Vreug denhil niet op de zeggings kracht van de lichaamstaal? Als je de zoon verkrampt, wanho pig of woedend ziet bewegen, met van smart vertrokken ge zicht (wat al een overdaa expressie is), moet er dal nog in woorden verduidi worden hoeveel onvrede angst hij voelt? Moeten» dan ook nog horen vragi hij voor de wereld kan bi nen? Als moeder en zoor kerig tegen aan elkaar da maar elkaar niet aankijk' het dan niet al duidelijk dat ze een verstikkende a kefijkheidsrelatie hebbel niet als zelfstandige indii kunnen bestaan? Moetd nog het verdrietige gepre de moeder bij, die zichp afvraagt waarom hij 'so: is, waaróm hij zijn zelfrn den niet kan opgeven, ol niet twee seconden karn den over zichzelf na te di of haar leven nog wel teil Japanse cultuur zou ook subtiliteit en matigheid 1 inspireren.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6