A 4 Ontkenning VS overtuigt moslims niet BUITENLAND 'Beledigen' koran ligt meer dan gevoelig in Arabische wereld Oostenrijk viert bevrijding met patriottisch accent Ontheiligen koran inzet protesten Leeg in de rij Bouterse zelfverzekerd Bill Gates schenkt VN kwart miljard voor ziektebestrijding ?I!L!;es^taaLle!1d,ezm?, Oproep Rice smoort in Irak in golf van geweld s 'non' in leerderheid Uit recente opiniepei- llijkt dat in Frankrijk de Inmers de overhand fin de aanloop naar het [dum over de Europese fet op 29 mei. Uit peilin- f de instituten Ipsos en lek gisteren dat 51 pro- i de ondervraagden I iu stemmen en 49 pro- d'. Zaterdag voorspel- lerzoekers van het insti- p dat de nee-stemmers 1 rocent zouden uitko- rvvijl peilingen uit de daarvoor een kleine irheid voor 'ja' aanga- t aantal ja-stemmers is g» »1 bij de linkse als de kiezers gedaald. ,1 [hen massaal grondwet EU Kiezers in Tsjechië zou- ssaal voor de Europese et stemmen als zij de 1aden krijgen. Dat blijkt enquête waarvan de uit teren is bekendgemaakt. 5 n ondervraagde kiezers rocent voor te zijn en llel 26 procent zou tegen- os ;n. Het parlement heeft n besluit genomen over 2 ivan goed- of afkeuring ndwet. Van de onder- n zei 62 procent de fte geven aan een refe- terwijl 22 procent jmihet parlement moet Ej inof het'ja'of'nee' ■wen Koeweit en kiesrecht r-stad - De vrouwen van krijgen in 2007 actief ief Idesrecht. Dat is de ;tvan de stemming in ement ten gunste van iwe kieswet. Een eerder om de vrouwen kies- igeven, haalde het in et wegens ernstig verzet servatieve vertegen- ;ers van stammen en loudende moslims in ement van het oliestaat- igens staat als sinds de grondwet dat man wouwen gelijke rechten Maar in datzelfde jaar n kieswet van kracht vrouwen werden uitge- an kiesrecht. odox klooster lië heropend - Meer dan 5000 men- ben zondag bij Mostar lening bijgewoond van ngrijkste Servisch-or- klooster van Bosnië, imislic-klooster was in )ouwd en werd in 1992, legin van de oorlog in vernield door Kroati- remisten. Patriarch Pale iervisch-Orthodoxe pzijn toehoorders op te aan vrede. r Vietnamees vogelgriep Voor het eerst in een is in Vietnam weer vo- bij een mens vastge- et gaat om een 52-jarige besmet raakte door het ikip. Dat hebben de iten maandag meege- let gebied rond het huis nan is gereinigd. Viet- latste geval van H5N1 [in april. tiener zet op broer •Een 15-jarige jongen anse stad Orleans zit dat hij wordt verdacht er met een kettingzaag en aangevallen. De iu er slecht aan toe zijn. jaar oudere broer werd [gevonden. Zijn gezicht ninkt, hij miste een oog ran zijn armen was tamputeerd. Hulpverle- ereerden hem ter plek- s leidt naar jeem-rechts (- Een virus leidt Austra- Jpmputergebruikers naar pites met extreem- (Duitse propaganda. Zwitserland ondervin - aputergebruikers er 4 'an. Volgens computer ier Symantec gaat het variatie op de Sober- ie in 2003 opdook. dinsdag 17 mei 2005 Van onze correspondent Harald Doornbos Beiroet - Een koran aanraken doet Fatima Daher, een 43-jarige Libanese huisvrouw uit de hoofdstad Beiroet, pas wanneer ze haar handen heeft gewassen. „Het is het woord van God, dat vereist eerbied en respect," zegt ze. Daher, moeder van zes kinderen, gruwelt dan ook van de berichten over Amerikaanse bewakers die in de Guantanamo-gevangenis een koran door de WC zouden hebben ge spoeld om moslim verdachtenonder druk te zetten tijdens verhoren. „Ik snap dat mensen de straat opgaan om hiertegen te demonstre ren," meent ze, "Dit is pure godslastering, de hele islamitische wereld zou in opstand moe ten komen." En dat is wat er gebeurt in een gedeelte van de moslimwereld, waai' honderden miljoenen mensen denken als Fatima Daher. Geweldda dige protesten, met name in Afghanistan, te gen het 'respectloos behandelen' van de ko ran hebben al vijftien doden opgeleverd. Van Indonesië tot Egypte gaan commentatoren te keer tegenwat zij noemen 'een tweede Abu Graib', hierbij doelend op de mishandeling van Iraakse gevangenen door Amerikaanse soldaten in een gevangenis net buiten Bag dad. In meerdere islamitische landen staat de doodstraf op het respectloos behandelen van de koran. In Afghanistan, Pakistan, Iran en Saoedie-Arabië word je of opgehangen of onthoofd wanneer er is bewezen dat je een koran zonder respect hebt behandeld. In libe rale moslim landen als Bosnië, Albanië, Tur kije en in de moslimrepublieken van de voor malige Sovjet-Unie in Centraal-Azië geldt dit niet. Hier wordt de koran min of meer behan deld zoals de gemiddelde Europeaan omgaat met een bijbel. De koran ligt zo gevoelig bij veel 'Derde-We reld moslims' omdat zij geloven dat dit het letterlijke woord van god is, opgetekend door de profeet Mohammed. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de bijbel of de hindoeïstische Veda's die gevuld zijn met door priesters of profeten geschreven verhalen over god. En waar de bijbel bijvoorbeeld iedere paar de cennia wordt herschreven in een eigentijdse taal, is de koran tot op iedere punt en komma identiek gebleven aan die van Mohammed. Algemeen geldende regels zijn dat een koran op een speciale plek in het huis moet liggen. Als een koran in een boekenkast staat, mag dat alleen op de bovenste plank. Een koran dient altijd zorgvuldig te worden opgepakt en weggezet. De meer fundamentalistische mos lims zijn van mening dat het verboden is voor niet-moslims om een koran aan te raken. De koran is zo heilig dat in sommige, zeer con servatieve gedeelten van Pakistan, vrouwen worden uitgehuwelijkt aan de koran, wat be tekent dat ze de rest van hun leven naast een boek in een kamer moeten zitten. Het Ameri kaanse blad Newsweek, dat het verhaal over het doortrekken van de koran publiceerde, heeft inmiddels laten weten dat het incident wellicht niet waar is. Maar de meeste mos lims hier hebben daar geen boodschap aan. „De Amerikanen zijn tot alles in staat," meent Fatima Daher, de huisvrouw uit Beiroet.„Het is een schande dat een kafir [een ongelovige] onze Koran durft aan te raken. Laat staan dat ze ons heilige bpek in een toilet gooien." if over nieuw eenapparaat fCTON - de Amerikaanse Khtenorganisatie heeft Mangetekend tegen pet een nieuw röntgen- jit op enkele Amerikaan- Havens. Het geavan- Jpparaat kan een beeld n een reiziger zonder 1. Het biedt de moge- [te zien of iemand een jt in zijn onder- Jet apparaat zou al wor- ruikt op twaalf luchtha- Jt het scannen van per- Ie worden verdacht van lokkei. kabul/anp - Moslims in Afgha nistan en Pakistan toonden zich gisteren sceptisch over het te rugkrabbelen van het Ameri kaanse weekblad Newsweek naar aanleiding van het verhaal over de ontwijding van de koran op de Amerikaanse marinebasis Guantanamo Bay. Een week nadat in Afghanistan en enkele andere moslimlan den bloedige protesten waren ontstaan over het bericht dat Amerikaanse ondervragers op de basis de koran op de toilet ten hadden gelegd of hadden doorgespoeld, meldde het blad zondag in zijn jongste editie dat het verhaal mogelijk niet klopt. Newsweek meldde dat het Pen tagon zeer verontwaardigd had gereageerd op het artikel. Vol gens het ministerie van Defen sie klopt er niets van. Ook het Witte Huis was woedend. Hoofdredacteur Mark Whitaker van Newsweek bood zijn ver ontschuldigingen aan. De bron van het tijdschrift zei volgens hem bij navraag niet meer ze ker te zijn van zijn verklaring. Islamitische geleerden in Af ghanistan vragen zich af wat de waarde van de verontschuldi gingen is. „Wij laten ons hier door niet voor de gek houden. Dit is een besluit van Amerika om zijn gezicht te redden.zei de extremistischemullah Sadul- lah Abu Aman maandag in de Noord-Afghaanse provincie Badakhshan. De Afghaanse president Karzai zei maandag dat hij zeer ongelukkig is met de manier waarop Newsweek met het verhaal over de koran is omgegaan. Hij zei het ten sterk ste af te keuren dat het blad een verhaal heeft gepubliceerd zon der diepgaand te controleren of het juist was", zei hij in een ver klaring. .Zaterdag had Karzai de anti-Amerikaanse protesten naar aanleiding van het stuk in Newsweek scherp veroordeeld. Door de rellen vielen zeker zes tien doden. Volgens de presi dent waren de betogers 'tegen versterking van het vredespro ces" in Afghanistan. Minister van Buitenlandse Zaken Abdul lah Abdullah zei maandag in Londen dat extremisten de aan zet hebben gegeven tot de pro testen. travemünde - Denkend aan Duitsland/zie ik oneindige rijen badhokjes/ leeg op het strand van Travemiinde staan. Een enkele strandganger begaf zich het afgelopen pinkster- weekeinde tussen de badhokjes in de Duitse badplaats. Net als aan de Nederlandse Noordzeekust was het aan de Duitse Oostzeekust koud en nat. Foto EPA/Kay Nietfeld door onze correspondent Bob Kroon Geneve- Bill Gates, mogelijk nog steeds de rijkste man ter wereld, verraste de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gisteren met een donatie van 250 mil joen dollar voor een intensievere aanpak van aids, tbc en malaria. Op de openingsdag van de jaarlijkse We reldgezondheids Assemblee, bijge woond door ministers en gezondheids specialisten uit 191 landen, zei de op richter van Microsoft, dat zijn cadeautje vooral de medische wetenschap moet stimuleren 'geneesmiddelen en vaccins te ontwikkelen voor arme landen, en zich niet alleen te richten op lucratieve markten in rijkere landen.' De Bill Melinda Gates Stichting, die de software-tycoon samen met zijn vrouw runt; heeft 28 miljard dollar in kas voor goede, merendeels medische doelen. Gates gaf begin vorig jaar al 200 miljoen dollar voor de bestrijding van aids, ma laria en tuberculose en zijn totale finan ciële steun aan de volksgezondheid in ontwikkelingslanden beloopt nu 4.9 mil jard dollar - aanmerkelijk meer dan het hele jaarbudget van de WHO. „Belinda en ik vonden dat de WHO een historische kans moet krijgen om paal en perk te stellen aan de volksziekten die honderden miljoenen nog steeds be dreigen," aldus Gates. „We willen daar aan graag een steentje bijdragen. Er gaapt een tragische kloof tussen de volksgezondheid in westerse landen en de rest van de wereld." De gulhartige Amerikaan kreeg een ova tie van de bijna duizend afgevaardigden in de grote Assembleezaal van het Ge- neefse Palais des Nations, waar de jaar vergadering werd geopend. De Zuid-Ko- reaanse WHO-directeur Lee Jong-wook zei in zijn openingstoespraak dat de WHO met zijn partners een alom ge vreesde uitbraak van epidemieën na de tsunamiramp had weten te voorkomen. „Als we dezelfde respons kregen voor de eeuwigdurende strijd tegen aids, malaria en tbc waren we een heel eind verder," aldus Lee. „Onze aanpak van tuberculo se heeft een succesmarge van 82 pro cent, maar de diagnose van nieuwe uit braken blijft nog steeds achter. Malaria kost nog steeds een miljoen mensenle vens per jaar, maar nieuwe medicamen ten en vooral klamboes bewijzen hun ef fectiviteit." De grootste dreiging voor de volksge zondheid noemde de WHO-baas een mutatie van de vogelgriep in een we reldomspannende influenza pandemie. De WHO heeft een permanent crisiscen trum ingericht om voorbereid te zijn op deze 'niet onwaarschijnlijke' influenza- uitbraak. „Laten we niet vergeten, dat de Spaanse griep-pandemie van 1918 twin tig miljoen mensenlevens heeft gelost.", waarschuwde Lee. „Toen wist men nog niet wat de wereld te wachten stond. Nu zijn we paraat." paramaribo/anp - De Suri- ex-legerleider Dési Bouterse is er zeker van dat zijn politieke partij NDP zal zegevie ren bij de komende parle mentsverkiezingen op 25 mei. En „als God het wil" kan hij daarna aantreden als president van het Zuid-Amerikaanse land. „We beheersen de zaak", aldus de voormalig couppleger in een vraaggesprek dat giste ren werd uitgezonden door RTL-Z. De huidige parlementa riër zei geen moment wakker te liggen van zijn veroordeling in Nederland in 1999 tot elf jaar cel wegens drugshandel. Ook de aangekondigde rechtszaak in Suriname wegens de Decem bermoorden van 1982 maken Bouterseniet zenuwachtig'. Het parlementslid, profileerde zich in het interview als een fruit- en notenkweker. Hij gaf aan dat ondanks een interna tionaal opsporingsbevel hij ge regeld reist. De parlementsver kiezingen zullen volgens Bou terse niet gemakkelijk worden voor de politieke blokken onder aanvoering van de huidige pre sident Venetiaan en die van ex- president Wijdenbosch. Bou terse wees op peilingen die zijn NDP een goede kans op succes geven. Coalitievorming met de partij van ex-kompaan Wijden bosch is volgens Bouterse even wel uitgesloten. Vijftig jaar geleden kwam eind aan na-oorlogse 'bezetting' door geallieerden bagdad/anp-afp-dpa -De Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Condoleezza Rice wilde met haar verrassingsbe- zoek in het pinksterweekeinde aan Irak een boodschap van hoop en vertrouwen versprei den. Maar de treurige balans van de trip was dat het geweld in het Arabische land in alle he vigheid doorgaat. Zondag en gisteren vielen er zeker weer vijftig doden. Onder de doden waren ditmaal ook zeker zes journalisten. Rice was zondag de eerste hoge Amerikaanse functionaris die Irak bezocht sinds de nieuwe Iraakse regering begin mei is gevormd. De bewindsvrouw bracht eerst een bezoek aan de noordelijke stad Arbil in het Koerdische deel van Irak en reisde vervolgens naar Bagdad voor gesprekken met premier Ibrahim Jaafari en president Jalal Talabani. Rice sprak haar vertrouwen uit in de nieuwe Iraakse regering, maar toonde zich bezorgd over het aanhoudende geweld in Irak, dat volgens haar alleen kan worden overwonnen door een 'sterk politiek alternatief. In een voormalig paleis van Saddam Hussein probeerde Ri ce ook enkele honderden Ame rikaanse militairen moed in te praten. „Deze oorlog kwam op ons af, niet omgekeerd", zei ze over de Amerikaanse invasie in Irak in 2003. In een gesprek met The New York Times van gisteren gaf Ri ce aan dat haar bezoek aan Irak vooral ook een politieke bedoe ling had. Washington wil voor komen dat de soennitische moslims in het land politiek buitenspel raken in het door sjiieten en Koerden gedomi neerde nieuwe bestuur. Rice is zeer bevreesd dat de overwe gend door soennieten geleide gewapende opstand in Irak uit mondt in een nieuwe burger oorlog. Dat zou een afgang zijn voor haar baas president Bush, die Irak juist heeft gepresen teerd als een nieuw baken van democratie in de regio. De soennitische leider van de terreurorganisatie al-Qaeda in Irak, Abu Musab al-Zarqawi, zou vorige week gewond zijn geraakt en in een ziekenhuis in Irak zijn behandeld. De Britse Sunday Times citeerde een arts die zei dat hij al-Zarqawi woensdag heeft behandeld toen deze hevig bloedend een zie kenhuis werd binnengebracht in Ramadi. De arts, die ano niem wil blijven, wilde niet zeg gen wat de verwondingen wa ren. Het bezoek van Rice volgde op het einde van een grootschalig offensief van Amerikaanse en Iraakse troepen in westelijk Irak tegen opstandelingen. Volgens Amerikaanse opgave vonden aan de grens met Syrië zeker 125 rebellen de dood. door Monique Broeshart wenen - „Ronduit schofterig", vindt de 81-jarige Erich Berhel de afwezigheid van de Ameri kaanse minister Condoleezza Rice. „We hebben nota bene zoveel te danken aan de Ameri kanen." Berhel zit in de feesttent van het Weense Belvedèrepark, waar gisteren werd gevierd dat vijftig jaar geleden een einde kwam aan de na-oorlogse be zetting van Oostenrijk door de vier geallieerde mogenheden. In Belvedère ondertekenden de ministers van buitenlandse za ken van Engeland, Frankrijk, Rusland en de Verenigde Staten op 15 mei 1955 het Staatsver drag. Het was voor Oostenrijk de onafhankelijkheidsverkla ring die garandeerde dat het land neutraal zou blijven en niet zoals de oostelijke buurlan den, deel van het Warschau- pakt zou worden. Berhel volgt vanaf negen uur 's ochtends het podiumgesprek over de 'Successtory Oosten rijk', zoals de organisatoren het evenement ongegeneerd noe men. Onder andere een voor malige winnaar van een Olym pische medaille en een astro naut komen aan het woord, in het Weense Paleis Belvedère. De Oostenrijkse regering nodig de ook de vier huidige ministers van buitenlandse Zaken uit om net als hun voorgangers, op het Inwoners van Wenen in het park van het paleis Belvedère bij de her denking van 'bevrijding'. Foto: Monique Broeshart.s balkon van het paleis de jube lende mensenmassa te begroe ten. De Russische minister Ser- gej Lawrow en de Franse minis ter Michel Barnier gaven aan de uitnodiging gehoor. Tot grote teleurstelling stuurden de Brit ten 'slechts' hun EU-minister Douglas Alexander en de Ame rikanen de vrijwel onbekende oud-senator Rudy Boschwitz. In het park wacht een menigte geduldig op het verschijnen van het hoge bezoek op het be faamde balkon waarvandaan destijds de toenmalige Oosten rijkse minister Leopold Figl trots het Staatsverdrag aan het volk toonde, „österreich ist ff ei" had hij triomfantelijk ge roepen. Het document is speci aal voor deze gelegenheid uit de Russische staatsarchieven naar Wenen gebracht. En net als toen, staat de Wener Josef Maurer (75) weer vooraan in de menigte. Hij ziet het weer voor zich: „We stonden hier uren gespannen te wachten, alsmaar starend naar het bal kon. We durfden er eigenlijk niet in te geloven omdat we al honderden keren het Russische njet hadden gehoord. Maar nu was het dan toch zover en het voelde net als een vrijlating na tien jaar gevangenschap." Mau- erer is opnieuw zichtbaar aan gedaan als de balkondeuren opengaan en de ministers te voorschijn komen. Voor menig Oostenrijker kwam de ware bevrijding pas in mei 1955. Tijdens de naoorlogse be zetting heerste voedselschaars te, de zwarte markt bloeide en in de parken werden groenten geteeld en konden melkkoeien grazen. Mensen woonden in de ruïnes van gebombardeerde huizen. De toekomst was onge wis aangezien Oostenrijk na de Anschluss aan Hitler-Duitsland in 1938 als natie was opgehe ven. Na de bevrijding werd het land verdeeld in vier zones: het zuiden viel onder Britse, het noorden onder Amerikaanse, het westen onder Franse en het oosten onder Sovjet-officieren. Ook Wenen werd in zones inge deeld, waarbij de vier gezag voerders gezamenlijk in een jeep door de straten patrouil leerden. De regering mocht geen wet of besluit goedkeuren zonder hun toestemming. Tot 1955 waren twintigduizend westerse en veertigduizend Sovjet troepen in Oostenrijk ge stationeerd. Aan de ondertekening van het Staatsverdrag ging tien jaar di plomatie tijdens de Koude Oor log vooraf. De Sovjet-Unie ging pas akkoord toen Oostenrijk had toegezegd geen deel van de Navo te worden of zich bij een ander bondgenootschap aan te sluiten. De Sovjet-Unie had on dertussen, eerder door de nazi's onteigend eigendom in beslag genomen. Vrijwel op alle trein wagons, oliemaatschappijen en staalfabrieken pronkte de rode ster. Omdat Oostenrijk de Sov jet-Unie hiervoor moest ver goeden, betekende de onafhan kelijkheid tevens een financiële belasting. De moeizame wederopbouw van het land was, twÉtödrukt de huidige minister van buiten landse zaken Ursula Plassnik tijdens haar toespraak, vooral het werk van vrouwen wiens echtgenoten waren omgeko men of krijgsgevangen waren. Om deze zogenaamde Trüm- merfrauen - puinvrouwen - te danken krijgen ze nu een een malige uitkering van 300 euro. „Een verkiezingsstunt", oor deelt Berhel afkeurend. Hij is niet de enige die de regering verwijt de herdenking als pro pagandamiddel te gebruiken. Veel linkse kunstenaars en re geringscritici gruwelen van de overmaat aan patriottisme en protesteren tegen de gebrekkige schadevergoeding aan holo caustslachtoffers. Zij vinden het hoog tijd voor rehabilitatie van Oostenrijker die uit de Duitse Wehrmacht deserteerden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5